Author Topic: Podzemni tok - Nemanja Radulović  (Read 16777 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Podzemni tok - Nemanja Radulović
« on: 24-11-2009, 01:08:43 »
Ghoule, jesi li video ovu knjigu? U podnaslovu je Ezoterično i okultno u srpskoj književnosti.

Ja sam je danas nakratko prelistao i deluje ozbiljna studija - navodi Komarčićevu Jednu ugašenu zvezdu, jedno poglavlje je posvećeno Dragutinu Iliću, itd.

http://www.slglasnik.com/biblioteka-knjizevne-nauke-kultura-i-umetnost/knjizevna-istorija/kolekcija-nova-moderna-tradicija/p-0

Mislim da je ovaj rad jedno od poglavlja studije...

http://ikum.org.rs/_pdf_kistorija/2007/131-132/1-03.pdf

Mica

Ghoul

• 4
  • 3
Re: Podzemni tok - Nemanja Radulović
« Reply #1 on: 24-11-2009, 02:22:17 »
nisam ovo video.
lepo je što je izašlo i svakako ću proučiti, ali naša književnost nema ZANIMLJIVU ezoteriju, i ovo će morati da se bavi nekim bezveznjačkim primerima... :(

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #2 on: 10-02-2010, 00:01:17 »
Ezoterično i okultno
Književna istorija kod nas ovoj temi nije posvetila mnogo pažnje

Nemanja Radulović (1978) radi na Filološkom fakultetu kao asistent za Narodnu književnost na Katedri za srpsku književnost. Prethodne godine objavio je dve zanimljive knjige: „Podzemni tok” (Ezoterično i okultno u srpskoj književnosti) i „Slika sveta u srpskim narodnim bajkama”. Trenutno je pred odbranom doktorske disertacije o usmenoj prozi.

Knjigu „Podzemni tok” objavio je „Službeni glasnik”. U nekim drugim sredinama, poput francuske ili ruske, ističe Radulović, dosta je pisano o ezoteričnom i okultnom u književnosti. Kod nas, književna istorija ovoj temi nije posvetila mnogo pažnje. Pored duha pozitivizma ili afirmisanja realizma, tome je doprinela i apartnost same oblasti. I kada je pominjano prisustvo takvih tema kod nekih pisaca, retko se zalazilo u detalje (nauka se najviše bavila Njegoševom „Lučom mikrokozmom”).

Autor je hteo da studije o pojedinim piscima okrenutim ezoteričnom spoji u jednu vrstu pregleda. Danas kada templari, masoni i iluminati izviruju iz trilera, filmova, popularne literature o ezoteriji, ovakva tema može delovati senzacionalistički. Radi se, međutim, o klasičnom književnoistorijskom istraživanju obrade jedne grupe tema u književnosti, isto kao što bi se, na primer, pratilo mesto antičke mitologije u evropskoj literaturi.

Pitamo ga zašto je naslov knjige „Podzemni tok”?

– Nauke poput kabale ili alhemije jesu tajne; ali pre se radi o podzemnom prisustvu u samoj srpskoj književnosti. Pisci koji su se okretali okultizmu kao izvoru nisu brojni i uglavnom nisu oni najvažniji; a posle je i sama kritika prema takvim temama bila nezainteresovana – objašnjava Radulović.

Masonerija (kod Sarajlije), kabala (kod Kodera), teozofija (kod Dragutina Ilića), antropozofija, hrišćanski ezoterizam, spiritizam, donekle i islamski ezoterizam – učenja su na koja se nailazi, bilo u vidu izvora, bilo u vidu moguće paralele. Ne treba zamišljati da su pisci bili u nekakvim tajnim udruženjima, dosta toga je bilo – kao i danas, uostalom – kroz literaturu prisutno u obrazovanim krugovima, deo atmosfere, duha vremena, nekad i mode.

Studiju „Slika sveta u srpskim narodnim bajkama” objavio je Institut za književnost i umetnost iz Beograda. Knjiga je dorađen magistarski rad. Autor je pregledao štampane zbirke 19. veka i rukopisne iz etnografske zbirke Arhiva SANU. Posebna pažnja posvećena je zapisima Vuka Karadžića.

Bajka je, ističe Radulović, prozni oblik o kojem je u folkloristici verovatno najviše pisano, teorija i pristupa ima mnoštvo: od danas aktuelnih teorija o nastanku bajke iz obreda inicijacije ili iz šamanizma, pa do psiholoških jungijanskih tumačenja bajke kao nosioca arhetipskih sadržaja.

Autor je pokušao da pruži sintetički prikaz srpske narodne bajke. Prvenstveno su ga zanimale književne, preciznije, stilske osobine. Nemoguće je, naravno, zaobići etnologiju i udeo narodnog života u bajci, ali ono što je posebno interesantno jeste kako se bajka od toga udaljava i postaje usmeno umetničko delo. U njoj je jak patrijarhalni pogled na svet, ali se slojevi različite starosti prepliću: arhaični religijski slojevi stoje naporedo sa društvenom stvarnošću 19. veka, mešaju se ruralno i aristokratsko. To je moguće upravo zato što bajka sve čisti kroz svoje sito i saobražava jednom specifičnom stilu. Magija je, primera radi, podjednako deo narodnog života (i tu se bajka podudara sa mestom magije u etnografiji), ali je isto tako deo i samog pripovedanja.

Z. Radisavljević

http://www.politika.rs/rubrike/Kultura/Ezoterichno-i-okultno.lt.html
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #3 on: 14-03-2010, 09:19:17 »

Na novosadskom salonu knige kupio Podzemni tok na popustu (423 din) i pročitao istog dana, praktično u cugu.

Bez obzira na moju površnu upućenost u temu (srpsku književnost s prelaza XIX u XX vek, religije, okultizam, istorijske prilike), tekst je bio informativan, iscrpan, potkrepljen, zanimljiv, i vrlo vrlo čitljiv. Skidam kapu autoru, stvarno odlično delo, i primer kako se piše dobar naučni rad.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

sandjama

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 03-08-2011, 10:21:46 »
upravo citam, dobio za rodjendan. lik ubija koliko je dobro informisan.
ja sam psihicki ubica
covek sa dva lica
danju pocivam u miru
nocem vitlam sa sekiru
licnos' svoju krijem
nocas cu te ubijem!

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 22-05-2013, 03:54:46 »
EPOHALNO OTKRIĆE NA TRIBINI 'LAZE KOMARČIĆA'!
ekskluzivno saznanje 'nevidljivog'!
samo ovde: http://www.sfpogled.net/Vesti.html
podzemni tokovi i tajna istorija izučavanja sf-a kod nas!!!

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #6 on: 22-05-2013, 05:48:12 »
Dva dana pošto je Nemanja održao sjajno predavanje u Društvu, ako je ovo jedini odziv na Znaku Sagite na to, onda zaista ovo što radimo nema nikakvog smisla...

Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #7 on: 22-05-2013, 09:30:48 »
Mene ne čudi. U vreme kad naširoko raspravljamo zašto je domaća fantastika crkla, deplasirano je pričati zašto se rodila. Znamo kako se prave deca.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #8 on: 22-05-2013, 10:13:57 »
Pa šta da raspravljamo ovde kad je čovek sve rekao. Za dalje priče treba nam materijal iz 1890ih...
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 22-05-2013, 10:20:28 »
Dva dana pošto je Nemanja održao sjajno predavanje u Društvu, ako je ovo jedini odziv na Znaku Sagite na to, onda zaista ovo što radimo nema nikakvog smisla...

slažem se.
dokle ću više ja da vas animiram, ovako izdaleka, kad na licu mesta, tj. naživo, od prisutnih, niko ne nalazi za shodno da nešto napiše... :x

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #10 on: 22-05-2013, 10:51:45 »
Eto, daš prst, oće ruku...

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #11 on: 22-05-2013, 10:56:13 »
"Po Ijiču" ? za ovog nikad nisam ni ja čuo, šta je taj napisao? Ili je štamparska greška?

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #12 on: 22-05-2013, 11:01:14 »
Pa šta da raspravljamo ovde kad je čovek sve rekao.

i to što kažeš!

ako je čovek reko to što je reko (a nevidljivi marljivo zabeležio!) pred vas 10-ak, ili kolko vas je već bilo, već nestrpljivih za kafanu, što bi onda bilo ko ovde bilo šta piso!

verba volant, kafana manent!

scallop

• 5
  • 3
« Reply #13 on: 22-05-2013, 11:22:57 »
"Po Ijiču" ? za ovog nikad nisam ni ja čuo, šta je taj napisao? Ili je štamparska greška?

Naravno da je štamparska greška.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #14 on: 22-05-2013, 11:24:42 »
Ma potpuno te razumem. Vidi, glupo je da ja pišem pošto sam vodio razgovor, ali mogu
samo da kažem da smo za ovih trideset godina rada kluba retko imali priliku da čujemo
jedno ovako studiozno pripremljeno i sjajno izloženo predavanje.
Nažalost, bilo je samo nekih desetak ljudi u publici,
iako sam pokušao na sve načine da animiram narod i ovde i na art-animi.
Malo me je bila sramota, ali šta da se radi...

Milan Peca (TT Sindrom) Nikolić je bio ljubazan pa je došao sa snimateljem koji je sve
zabeležio, tako da ćemo, srećom, imati sačuvano ovo izlaganje Nemanje Radulovića.
Trebaće nam neko vreme da izmontiramo snimak, ali će to biti gotovo za par nedelja, pa ćemo
to okačiti. Onda ćeš videti da ne preterujem.
Mica

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #15 on: 22-05-2013, 11:48:38 »

Naravno da je štamparska greška.

Potpisivao se i kao Ilić i Ilijć i Ilijč...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #16 on: 22-05-2013, 12:02:36 »
Žao je i meni zbog nedovoljne pažnje prema predavanju i predavaču, ali mene odavno ne zanimaju roots već tipping points. Proučavajući neke druge ključne društvene pojave ustanovio sam da su tačke preokreta daleko indikativnije za neku pojavu od istoriografije nastanka te pojave. Na primer, za pojavu i popularnost  TV programa o ekstremnim sportovima potpuno je nevažno što su se drevni Peruanci vozali na pletenom pruću po talasima Pacifika, a da je bitno što je Mountain Drew pronašao ciljnu publike za svoju vodu. Tako su i Meri Šeli, Vern i Vels nebitni za SF, a bitno je to što se iz WWII u SAD vratila masa opismenjenih vojnika, spremnih da konzumiraju pulp SF. Na isti način, ladno sam nezainteresovan za  to da li je kod nas bio prvi Komarčić i li Dragutin Ilić, alii bih voleo da vidim konzistentnu studiju o motivima preokreta koji su izveli urednici Galaksije ili Siriusa, a koji su, sa još nekim sistematskim izdanjima SF generisali čitavu generaciju usmerenih pisaca i SF fandom u celini. Ispostavlja se da mi je značajniji Boban Knežević, pa ti sad vidi.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #17 on: 22-05-2013, 12:23:46 »

Iako znam da je ova rasprava bespredmetna, jer se nećemo pomaći sa svojih poznatih polazišta, ipak ću da kažem da to gledaš iz ugla čoveka koji je pripadao generaciji pisaca koji je bio produkt tog po tebi prelomnog momenta.
Neki pisac mlađe generacije bi mogao da tvrdi da se prelomni događaj odigrao početkom devedesetih kada je Skrobonja uveo horor u domaću fantastiku. Ja verujem da ako ne poznajemo i razumemo svoje korene onda nećemo znati ni kuda i gde idemo.

Mica

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #18 on: 22-05-2013, 12:28:36 »

Mićo, ne ljuti se :/ meni je žao, ali juče praktično nisam imala slobodnog vremena da pišem neki detaljan osvrt (a nemam ga baš ni danas). Da, bilo je odlično, čovek priča kao što i piše, vrlo sređeno, razložno, činjenično potkovano. Saznali smo precizno određene nove stvari (bar ja) o uticaju spiritizma na srpsku književnost s kraja XIX veka, ništa nagađanje, ništa preterivanje. Meni se izuzetno dopalo, a verujem i ostalima iz publike.

Da se ne slažem sa Scallopovom izjavom valjda ne treba podvlačiti. On bi barem mogao da zna šta bude sa biljkom kad se odseče koren.  xfrog

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #19 on: 22-05-2013, 12:51:53 »
Ispostavlja se da mi je značajniji Boban Knežević, pa ti sad vidi.
Bio si hrabar da napišeš ovo.
Slažem se.
Priča o korenima... svaka čast, to je neophodno, podržavam uvek. Ali za moj lični, mali preokret ka domaćoj fantastici, odgovorni su jedna knjiga iz 1979 (hrvatski prevod antologije Teri Kara)... i pomenuti B. Knežević sa svojim MONOLITOM br.1.
Tada još nisam čitao ni Komarčića, ni Ilića, tek puno kasnije. Samo Glišića, Nastasijevića i još neke... ali nisu oni prelomili u mom slučaju. Uopšte.
Svako od nas odgovarao je sebi na pitanje A ZAŠTO LETEĆI TANJIRI DA NE SLETE U LAJKOVAC?

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #20 on: 22-05-2013, 13:01:56 »

Neki pisac mlađe generacije bi mogao da tvrdi da se prelomni događaj odigrao početkom devedesetih kada je Skrobonja uveo horor u domaću fantastiku.

Mali post skriptum: Nek ti pisci pitaju Skrobonju zašto je prvo pisao ROUZVIL i GUMENU DUŠU, a posle toga ...uveo u priče Savez Slobodnih Srpskih Srezova.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #21 on: 22-05-2013, 13:17:42 »
Prelom sa Meri Šeli, edicija "Plava ptica", u finom povezu, zlatotisk "Frankeštajn" u rafovima provincijske knjižare. I naravno osnovac bez dovoljno novca koji razmišlja kako da ukrade taj jedini primerak ili nađe nekog hrabijeg od sebe. Medjutim, kako je to bilo strašno popularno štivo, kao i danas, sačekalo je da nakrpim novac i kupim.
Lepota iščekivanja i čežnje, ponovljena samo sa Metisonom.
Od domaćih...  :(
Tad je Pavao Pavličić još bio naš, a "Večernji akt"  se čitao.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #22 on: 22-05-2013, 13:26:15 »
Dugujem, možda, malo objašnjenje:
Mene su antologija najboljih priča 1979. po izboru T.Kara, i Bobanov Monolit 1 (u ovim knjigama  nije bilo NI JEDNOG autora sa Balkana!) navele da pitam... prvo sebe: A zašto ovako dobre priče ne mogu da se dešavaju OVDE ??
Odgovor stiže skoro deceniju kasnije.
Sa Tamnim Vilajetom br.1 i nekim pričama u SIRIUSU,  itd...

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #23 on: 22-05-2013, 13:30:06 »
Ono jeste zvučnije kad Jhoni sreće leteći tanjir iznad Menhetna, nego kad Živorad zuri u tanjirče koje lebdi nad kukuruzom u Svrljigu.
Naša fantastika se svodi na neke bilmeze sa buzdovnima koji se mlate unaokolo protiv raznoraznih nedefinisanih hodajućih kostura, razmišljajući pritom o suštini svemira i Plankovoj konstanti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #24 on: 22-05-2013, 13:52:39 »
Aleksije, tvoj komentar je najbolji dokaz da sam u pravu za moj komentar. Nemam ja ništa protiv krtica i kišnih glisti, ali je za trešnju važnije kad je počela da rađa. Voleo bih da mi Mića objasni šta da radimo sa takvima kao što si ti koji pojma nemaju, a imaju stav. :mrgreen:

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #25 on: 22-05-2013, 14:24:30 »
Ma, ako misliš da si u pravu, onda si u pravu. Ja takođe mislim da sam u pravu.
Ovo nema mnogo smisla, kao što sam već rekao.
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #26 on: 22-05-2013, 14:32:58 »
Pa, dobro. I Aleksije misli da je u pravu, a u pravu je zato što ti misliš da si u pravu.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #27 on: 22-05-2013, 14:46:41 »
Aleksije D. nema nikakve veze sa ovom našom raspravom i nije u redu da ga mešeš u ovo.
Moj cilj nije obrazovanje aleksija, jer me to ne zanima, niti imam vremena da se time bavim.
Ja pokušavam da se bavim onome što mislim da su važne stvari vezane na našu fantastiku, koliko mi moje ipak skromne mogućnosti i vreme dozvoljavaju. U to spada i promovisanje ljudi koji imaju šta značajno, novo i suštinski bitno da kažu vezano za oblast kojom se bavimo.

Tvoje je pravo da te to ne zanima, već da te zanimaju druge stvari...

Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #28 on: 22-05-2013, 15:09:44 »
Na našu nesreću, ima veze. Šta će njemu ezoterijski koreni domaće fantastike, kad ga nije briga ni da li Živorad vidi leteće tanjire od kukuruza?

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #29 on: 22-05-2013, 15:30:09 »
Mislim da sam bio jasan da me ne zanima obrazovanje. Zanima me da ljudi koji nešto znaju prodube svoje znanje.
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #30 on: 22-05-2013, 15:51:03 »
Pa, dubite.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #31 on: 22-05-2013, 15:58:16 »
Pa, dubite.

ovakvim duducima ni borisav jović ne pomaže!  :cry: :x

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #32 on: 22-05-2013, 17:35:02 »
Da malko rezimiram: teoretičri naučne fantasike bave se ezoterijom i okultizmom u srpskoj naučnoj fantastici, zanimajući se za tribinu na jednom malom lokanom kružoku.
Ovo samo po sebi deluje smešno, počev od psotojanja teoretičara srpske naučen fantastike, da nema potrebe za komentarisanjem o važnosti pileta ili jajeta ili uticaju Alistera Krouilija ili jogija na srpski sf roman XX veka, pod okriljem Drfuštva Lazar Komarčić.
Na stranu što pod ezoterijom i okultnim većina smatra da zna sve čitajući o madam Blavacki.
Za duže vreme, dixi.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #33 on: 22-05-2013, 17:52:37 »
Pa,da. trebalo je sve ovo u podforum ezoterije. Ionako se žale da ih niko ne ferma.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #34 on: 22-05-2013, 21:27:31 »

Pošto je dobro poznato da većina teoretičara SF-a ipak jedne materijalističke, marksističke orijentacije, ja nisam mnogo očekivao od naše skromne seanse.Jedno dva puta smo Nemanja i ja osetili da se sto pomera i čulo se neko kuckanje, ali se brzo završilo
Takođe, učinilo mi se i da vidim neku ektoplazmatičnu masu u obliku nategače iznad glave jedne od posetiteljki, ali samo na trenutak.
Nadam se da će na Pecinom snimku nešto od toga biti zabeleženo, mada mi je sumnjivo to što mu se kamera pregrevala...
Mica

zstefanovic

• 4
  • 3
« Reply #35 on: 09-08-2013, 19:31:28 »
Ma potpuno te razumem. Vidi, glupo je da ja pišem pošto sam vodio razgovor, ali mogu
samo da kažem da smo za ovih trideset godina rada kluba retko imali priliku da čujemo
jedno ovako studiozno pripremljeno i sjajno izloženo predavanje.

Не могу да се накајем што нисам био... Али сам одгледао целокупан снимак и могу да кажем да је ово једно од најважнијих и најкориснијих предавања које сам чуо на наше теме. Свакоме одавде препоручујем да одгледа.

Успут: езотерија на прелому 19. у 20 век је била наслоњена, мање или више, на научне постулате свог времена.
Свест је екран. Време је тачка. Рат је наслеђен. [„Веригаши“]

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
« Reply #36 on: 13-08-2013, 11:11:25 »
да ли можеш да ми бациш линк ка снимку?
...barcode never lies
FLA

entelehija

• 2
« Reply #37 on: 13-08-2013, 12:12:40 »
Ezoterično i okultno u srpskoj knjizvnosti

//edit: zakk // maknut link za radnu verziju

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #38 on: 13-08-2013, 12:23:48 »
Ovo je radna verzija i tek treba da se sredi. Ljudi su davali dosta primedaba i sada se polira snimak - nova spica, ispravljaju se greske.
Da se ne bi zbunjivao narod, ja bih te zamolio da obrises link, a ja cu ga ponovo postaviti za nekih petnaestak dana kad se sve sredi.

PS: dejanu sam vec poslao link.
Mica

entelehija

• 2
« Reply #39 on: 13-08-2013, 12:35:13 »
Možda da to uradi neki od moderatora pošto ja ne mogu.

Mada, iako je radna verzija, snimak je sasvim pristojan.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #40 on: 13-08-2013, 12:40:14 »
Mada, iako je radna verzija, snimak je sasvim pristojan.

autori su ozbiljni filmmejkeri i žele da snimak upicane do poslednje sitnice (fotke i natpisi koji su ubačeni u snimak, npr).

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #41 on: 13-08-2013, 14:47:40 »
Zakk, ajde skini ovaj link...
Mica

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
« Reply #42 on: 13-08-2013, 15:21:49 »
хвала!
...barcode never lies
FLA

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #43 on: 26-08-2013, 21:27:23 »
Milan Peca Nikolić se vratio sa odmora i uploadovao na youtube korigovanu verziju predavanja
Nemanje Radulovića o ezoterijskim i okultnim korenima srpske književnosti.

Nadam se da ćete u ovome uživati barem onoliko koliko smo mi uživali...

Podzemni Tok
Mica

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #44 on: 27-08-2013, 23:11:04 »
 xcheers

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #45 on: 28-08-2013, 09:19:34 »
Nadam se da ti se nova verzija špice više sviđa...  :)
Mica