Author Topic: Zemlje Iz Okruzenja TODAY  (Read 163341 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Black swan

• 4
  • 3
Re: Zemlje Iz Okruzenja TODAY
« Reply #6050 on: 22-08-2020, 23:32:49 »
Moramo sacekati sto kazu neradnici s bojista
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6051 on: 22-08-2020, 23:35:44 »
ili da sačekamo tačne podatke koliko puta manje Hrvatska i Srbija danas proizvode u odnosu na SFRJ period
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6052 on: 22-08-2020, 23:54:18 »
bato, valjda je naglasak na cinjenici da jugovnoslavija ni u jednom trenutku svog postojanja nije bila u stanju osigurati najelementarniju potrebu - kruh, te je vjecno prosila po us-americi i njemackoj novac za zitarice. od prvog dana, do kraja.
dok jugokomunisticka gamad plivala u privilegijama i dobrima.
ne na razlikama u globalnom sustavu opskrbe danasnjice. danas kupis kruh u koje god doba dana i noci, za juge si ujutro stajao u redu po pola sata, sat, dok do trgovine nije stigao kamion sa kruhom iz pekare. i ako tu nisi stajao ili imao nekog da stoji ili rezervirao da ti nesto ostave po strani, dobio si kurac.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #6053 on: 22-08-2020, 23:54:57 »
Koliko je proizvedenog imalo trziste i konkurentnost
I viska radnika u tvornicama
Plus lazna.bolovanja i mirovine u 51.
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #6054 on: 22-08-2020, 23:56:05 »
Sjecam se da smo ko djeca
Znali kupiti FRTALJ kruha
I pastete/ salame
I zderi hahaha
Frtalj
Hahahahahah

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #6055 on: 22-08-2020, 23:56:43 »
Kasnije su s nindza kornjacama dosle picerije pa smo umakali kruh u pizze :)

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6056 on: 22-08-2020, 23:58:17 »
zole, kolko je tebi mama bolesna kad mene učiš jesam li imao kruha u Jugoslaviji? Čisto pitam.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6057 on: 22-08-2020, 23:59:35 »
Koliko je proizvedenog imalo trziste i konkurentnost
I viska radnika u tvornicama
Plus lazna.bolovanja i mirovine u 51.

ne postoji višak radnika u tvornicama, samo višak krpelja među poduzetnicima

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6058 on: 23-08-2020, 00:03:12 »
bato, ne ucim ja tebe jesi li ti imao kruha u jugovnoslaviji, sve kao cedo "komandira pocasne paljbe na brijunima", vec ti najotvorenije kazem da se mozes uhvatiti pod ruku sa neradnickom frontom, tedeschijem i cijelom crvenofasistickom bulumentom i ostvariti se u tunguziji ili beogradu, ne kod mene.
i zapali svijecu tudjmanu.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6059 on: 23-08-2020, 00:04:57 »
šta ti je tata jeo kad je bušio metal? Grah?

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6060 on: 23-08-2020, 19:27:42 »

Labudan

• 4
  • 3

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6063 on: 26-08-2020, 16:09:31 »

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6064 on: 26-08-2020, 17:33:33 »
Hrvatski branitelji pisali Vučiću: ‘Vrijeme je da se stradalima u srpskim koncentracijskim logorima na teritoriju Srbije oda počast’

ovo mi se svidja, pajtonovski protiv starog novog srbokomunisticko-jugoslavenskog drndanja.

(...)

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

“Vrijeme je da se i tim ljudima stradalim u srpskim koncentracijskim logorima na teritoriji Republike Srbije oda dužna počast, jer većina od onih koji su bili sudionici ovih događanja još uvijek imaju teških zdravstvenih i inih problema, poglavito kad se prisjete što su sve doživjeli i preživjeli.

Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. (UHBDR91.), u suradnji s drugim Udrugama proisteklim iz Domovinskog rata, a prije svega s Hrvatskim društvom logoraša srpskih koncentracijskih logora i Udrugom dragovoljaca i veterana Domovinskog rata RH- Podružnica Zagreb, poslala je dopis predsjedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću da dozvoli nesmetan dolazak predstavnika hrvatskih braniteljskih udruga u posjet bivšim srpskim koncentracijskim logorima u Republici Srbiji, a prije svega u logorem Stajićevo, Begejci, Beograd, Niš i Sremska Mitrovica, gdje su u vrijeme velikosrpske agresije stradali brojni nevini Hrvati, osobito nakon okupacije Grada Vukovara.

Mnogi od onih koji su završili u tim logorima nisu bili vojnici, već civili, pretežno djeca, žene i starci, koji su u tim logorima svakodnevno maltretirani, masakrirani i ubijani. Oni koji su imali sreću izaći iz ovoga pakla, kasnije su teško oboljeli, a ne mali broj ih je zbog dobivenih ozljeda, trauma i mučenja umro.

Nitko zbog toga nažalost nije odgovarao.

Inače, dovoljno je pogledati slike nakon okupacije Vukovara i vidjeti na koji su se način pripadnici zločinačke JNA i srpskih i inih paravojnih postrojbi obračunavali s nevinim Hrvatima.

Vrijeme je da se i tim ljudima stradalim u srpskim koncentracijskim logorima na teritoriji Republike Srbije oda dužna počast, jer većina od onih koji su bili sudionici ovih događanja još uvijek imaju teških zdravstvenih i inih problema, poglavito kad se prisjete što su sve doživjeli i preživjeli.

Vjerujemo da ćemo u tome imati bezrezervnu podršku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i Hrvatske vlade, Ministarstva hrvatskih branitelja i predsjednika RH, koje ćemo pozvati da nam se u tom humanom i civiliziranom činu pridruže – da se ne zaboravi.”

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #6065 on: 26-08-2020, 17:46:56 »
Počast se obično odaje na grobu. Ti što su nastradali, jesu li pokopani u Srbiji, ili u Hrvatskoj? Znamo li im imena?

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6066 on: 26-08-2020, 17:59:45 »
kakve su to gluposti? jesu li srpske izmastane zrtve pokopane u jasenovcu? znamo li im imena? pa je podignuto soc-realisticko ruglo od spomenika.

hrvatska ima vise od 7000 civilnih zrtava srbijanske agresije (devedesetih), od toga nekoliko stotina djece, plus, za vise od tisucu jos ne zelite ni beknuti gdje su pokopani.
logori su dokumentirani, zlocini su dokumentirani, gdje ste ritualno zakapali ritualne zrtve na kojima se izivljavali, pitaj sataniste u srpskoj pravoslavnoj crki, kao i bilo koju partiju u beogradu, moze i sanu.

mac

• 3
« Reply #6067 on: 26-08-2020, 18:08:22 »
Znamo imena žrtava u Jasenovcu. Možeš i da pretražuješ spisak. http://www.jusp-jasenovac.hr/Default.aspx?sid=7618

Trebalo bi tako nešto napraviti i za hrvatske žrtve u Srbiji. Dokumentujte to, dokumentujte svedočenja, napravite nešto materijalno, pa možemo da pričamo. Ovako napamet je teško bilo šta izvesti. Može grupa Hrvata privatno da dođe u Srbiju i položi venac gde god hoće, ali za zvanične stvari potrebni su ozbiljniji preduslovi.

Kažeš da su zločini dokumentirani. Gde su ta dokumenta?

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6068 on: 26-08-2020, 18:19:59 »
ne znamo imena srpskih zrtava u jasenovcu, znamo tek za beogradsku fantastiku. mozes procitati rezultate pretrage spiska koje sam tu sazeo:
beogradske podvale 1
i tu:
beogradske podvale 2

na pitanje gdje su dokumentirani zlocini iz doba srbijanske agresije devedesetih, pa, nema gdje nisu. zaviri u haaske postupke, internacionalni crveni kriz koji obilazio logore, u tone literature, i sl.
imas i bezbroj knjiga prezivjelih koji organizirani u drustvu zatocenika srbijanskih koncentracijskih logora, imas i samostalna izdanja, primjerice janjica, koji u logorima u srbiji visestruko izlomljen i silovan, nakon sto razmijenjen morao je proci skoro 30 operacija, od toga nekoliko u njemackoj, da se oporavi. radi u memorijalnom centru u vukovaru. mozes posjetiti i pitati ga. i tako.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6069 on: 26-08-2020, 18:26:51 »
evo krasne knjige sa opisima, fotografijama, dokumetima i popisima. jedne od stotina:

mac

• 3
« Reply #6070 on: 26-08-2020, 18:52:06 »
Deluje zvanično, okej. Možete slobodno da tražite to što tražite, ja nemam ništa protiv. Voleo bih i da dobijete to što tražite. Ako mi ne znamo gde su im grobovi, to je već naša brljotina.

Nego, da li je ovo spisak umrlih, ili svih logoraša?

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6071 on: 26-08-2020, 19:21:49 »
Znamo imena žrtava u Jasenovcu. Možeš i da pretražuješ spisak. http://www.jusp-jasenovac.hr/Default.aspx?sid=7618

interesantno, nađoh pradjeda

inače, Srbi ne znaju ni prave spiskove da naprave, a ovi zoskovi i SF štampaju

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6072 on: 26-08-2020, 19:26:58 »
@mac: i jedno i drugo. navodi se vise spisa, logorasa opcenito, pa ekshumiranih i identificiranih. umrli nisu tek tako, vec su ih po logorima ubijali. na razne nacine, primjerice, jednog izvedu iz sobe gdje zatoceni, pa mu pod prozorom sobe odrezu prste, nos, usi, iskopaju oci, pa ga kastriraju, pa zakolju, dok ovi u sobi slusaju krike. tako deset minuta, pa dolaze u sobu po sljedeceg. pa izvedu zenu, pa je siluju pod prozorom, odrezu genitalije, itd. pa jos jednog.
od tih tako izvodjenih nedostaju mnogi na popisu ekshumiranih i identificiranih, jer se nalaze u srbiji ili po grobnicama koje prikrite.
prezivjeli su iznijeli svjedocanstva od kojih ova knjiga obiluje, kao i dokumenti crvenog kriza, pa i haag, itd.
a iznijeli su i uspomene koje izradili, primjer koji se cuva u muzeju (tu vidis imena):

za svaki logor imas i ovakve opise, opce, pored osobnih tragedija, sve uz ai ili ck:

obrati paznju na zadnju recenicu. zato ova udruga sad zajebava vucica, jer znaju sta je srbija.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6073 on: 27-08-2020, 10:40:07 »

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6074 on: 27-08-2020, 14:29:56 »
Ministar Medved, bez pratnje SDSS-ovaca i izaslanika iz Srbije, odao počast ubijenoj obitelji s djecom od 4 i 11 godina

Ministar Tomo Medved došao je u utorak odati počast pobijenoj hrvatskoj obitelji Čengić – ali bez pratnje hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića, SDSS-ovog potpredsjednika Vlade Borisa Miloševića, i posebnog izaslanika srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića Verana Matića – koji su u organizaciji Srpskog narodnog vijeća i uz Milorada Pupovca bili u jutarnjim satima na komemoraciji za srpske civilne žrtve rata u Gruborima.

Zašto na mjesto pokolja djece i obitelji koje su napravili četnici nisu došli oni isti predstavnici srpske nacionalne manjine i izaslanik iz Srbije koji su bili u Gruborima?

Četveročlana obitelj Čengić, roditelji i njihovo dvoje djece, u dobi od jedanaest i četiri godine, ubijeni su 1992. godine u tada okupiranom Erveniku.

Četnički dvojac došao je pred kuću obitelji Čengić sa kalašnjikovima u rukama. Otac Drago otvorio je vrata, a s njim je bio njegov 11 godišnji sin. Na mjestu su pokošeni. Nevenku su ranili, ali je ranjena majka nadljudskom snagom zgrabila mlađe dijete koje je već bilo ustrijeljeno i pokušala pobjeći. Sustigli su ih i dokrajčili nožem. Nakon toga su ih zapalili.

(...)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #6075 on: 30-08-2020, 06:45:08 »
Kako to vide u Britaniji:

How democracies die: the case of Hungary

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #6076 on: 30-08-2020, 09:03:18 »
Demokracija je umrla kad su briti poceli kriti rase pocinitelja gnusnih zlocina

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6077 on: 30-08-2020, 13:00:34 »
Crna Gora

Do 12 sati na biračkim mestima glasalo je 45,3 odsto birača, odnosno 244.600 građana sa pravom glasa.

Kako je saopšteno iz CDT-a, to je za 15,4 odsto više nego na parlamentarnim izborima 2016. kada je do 12 sati glasalo 29,9 odsto birača

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6078 on: 30-08-2020, 13:25:46 »
54% do 13h

koji fazon, preskočili Vučića za pola dana

« Reply #6079 on: 30-08-2020, 21:37:28 »
Види како твој брод тоне, лоповчино и зликовче, мафијашу разбојниче...
Моја колекција дискова
"Coraggio contro acciaio"
"Тако је чича Милоје заменио свога Стојана."

Labudan

• 4
  • 3

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6082 on: 31-08-2020, 13:57:58 »
šta je bilo zole, narod.hr promašio sve u vezi Crne Gore?

inače, treba napomenuti da su zapravo Hrvati skinuli Mila Đukanovića sinoć :mrgreen:

u međuvremenu u drugoj dimenziji

mac

• 3
« Reply #6083 on: 31-08-2020, 14:00:35 »
Jugokomunisti okupirali Bugojno..

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6084 on: 31-08-2020, 14:08:52 »
u zadnje vrijeme ne pratim bas nesto cg, a i inace je to nato, moze dobiti izbore tko god hoce, ako trabunja o bg-u, prisajedinjenju, sigurno ce promijeniti retoriku kad dodje na vlast i pokloniti se na zapadu. glavni pop zapjevati hrabar kao srbin vodi nas vojvoda nato.

sad, bato, izucavam bosnu. ozbiljni historicari kazu da prije turske invazije bio tek jedan pravoslavni manastir ubosni (i to pod upitnikom), pa onda popovi zapjevali hrabar kao srbin vodi nas vojvoda sultan, pa se rashirili po bosni.

mac

• 3
« Reply #6085 on: 31-08-2020, 14:20:00 »
Možda nije bilo pre Nemanjićkog obračuna sa bogumilima (a i to smunjam), ali posle su sigurno dizali neke crkve. To je i bila cela poenta sa progonom bogumila.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6086 on: 31-08-2020, 14:31:27 »
opet neka fantastika, kakve veze, zaboga, ima nemanja sa shirenjem pravoslavlja bosnom?! daj spalite taj sanu i sve sto proizveo i napishite nesto sto ima dodir sa stvarnoscu.
nije bilo skoro nista, pa se poklonili sultanu, pa se uz sultana rashirili vise no u doba kratkotrajnog dushana. imas trilion dokumenata kako se poklonili, kako sultan blagoslovio ober-popa, kako se shirili, podizali hramove, maltretirali porezima, kako kroz hierarhiju kupovali pozicije, pop - ober-pop - sultan, itd.

mac

• 3
« Reply #6087 on: 31-08-2020, 15:17:24 »
Moraju tu malo vremena da se poklapaju. Kad su Nemanjići proganjali bogumile, a kad su postali turski vazali? Usaglasimo se...

mac

• 3
« Reply #6088 on: 31-08-2020, 15:27:53 »
Mada, može biti da si u pravu za pravoslavne manastire. Nemanjići proganjali Srbe bogumile, oni pobegli u Bosnu, i tu manje-više lepo živeli sve do Turaka. Znači bilo je Srba, samo nisu bili pravoslavci. Kupujem.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6089 on: 31-08-2020, 15:39:02 »
 :cry: bogumilima nije mjesto u slicnom osvrtu, da sad ne drndamo tko bili bogumili, gdje se shirili, kad, od europe, preko rusije, do zanzibara...
kao ni nemanjica kad pricamo o bosni. nebitni, sporedni lik. osvrcem se na bosnu, ne mozes uz uzu srbiju i sl. zagrabiti samo tako u bosnu, jer bi eto bilo zgodno.
evo, odnos osmanlija i pravoslavne crkve (izbjegavam reci spc, to je tek fantastika) mozes istraziti tu:
Geschichte des osmanischen Reiches. Einleitung und Bibliographie Prof. Dr. Herbert W. Duda. 10 Bände
pretisak relevantnog djela iz prve polovice 19. stoljeca, sve po dokumentima. dest kg papira, tisuce stranica.
jasno kaze da je velika srbija (t.j. ekvivalent, da ne kompliciram) stvorena i bila najveca pod upravom sultana, tako sto sutan blagoslovio pravoslavne popove, gradio im hramove, cuvala ih turska vojska dok harali ubirati poreze u raje, a oni ga slavili.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6090 on: 31-08-2020, 15:57:13 »
Ja sam čuo da je Tomislav govnavim rukama sve jeo. Jednom prilikom se rukovao sa Srbinom, nije oprao ruke, pa ručao.

elem, Hrvati zadali odlučujući udarac, eo već se brane da nije tako a jeste
https://www.portalanalitika.me/clanak/hrs-zlonamjerna-zamjena-teza-analiticara

mac

• 3
« Reply #6091 on: 31-08-2020, 16:43:22 »
Šta glasači Srbije mogu da nauče od glasača Crne Gore

https://youtu.be/l9vmOAQvP3s

Zanimljivo, Radulović naglas priča šta vlast treba da uradi da bi ostala na vlasti. I dalje razmišlja kao inženjer.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6092 on: 31-08-2020, 17:03:44 »
ispratio sam nekoliko tih obracanja koje linkovao, gdje ovaj imao i solidnih zapazanja oko zapadne europe, ali danas je surealan.
neovisno sad cg u kojoj ce se realno nesto promijeniti samo dogovorom rusa i amera, znaci, ako rusi prepuste, jamcim da ce bilo koja opcija na vlasti zapjevati nato-u, kao i ako ameri popuste, putinu (kao i u srbiji).
i tu smo vec na urnebesnom: lik koji se naziva pokretom, sve vrlo zvucnog naziva "dosta je bilo", blagoglagoljivo kao slavuj u kilometarskim predstavama i ponavljanjima objasnjava idealizirane osnove demokracije, potpuno potiskuje relevantno, realni okvir, stvarnost. urnebesno je smijesan, cak bih se usudio reci da je potencijalni zacetnik neke nove revolucionarne struje koja temelji na antirevoluciji.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6093 on: 31-08-2020, 18:46:26 »
što ne bi pjevali natou, šta je sad tu problem, znaš onu čuvenu koji je prvi razlog zašto Srbija treba ući u Nato - zato što Nato brani svoje članice samo od napada nečlanica, pa ako NatoSrbija napadne NatoHrvatsku tu Nato ne može reagirati 8-)

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6094 on: 31-08-2020, 22:38:03 »
Dr. sc. Feldman za Narod.hr o izborima u Crnoj Gori: ‘Vučić je pravi pobjednik ovih izbora, upitna je proeuropska budućnost zemlje’

“Izbori u Crnoj Gori doveli su u pitanje proeuropsku i prozapadnu budućnost te zemlje. Srpski (i ruski) utjecaj je velikim dijelom odgovoran za ovaj izborni rezultat. Njihov propagandni pritisak je trajao dugo i bio izuzetno uporan, a reakcija je izostala, posebno sa Zapada. Na određeni način može se reći, kako je Aleksandar Vučić pravi pobjednik ovih izbora.”, komentirala je za Narod.hr rezultate izbora u Crnoj Gori prof. dr. sc. Andrea Feldman, izvanredna profesorica povijesti na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Ugledni povjesničar, pokojni dr. sc. Ivo Banac, suprug dr. sc. Feldman, desetljećima je upozoravao na posljedice komunističkih zločina te podržao obnovu Crnogorske pravoslavne crkve. Predvidio je da su pred nama još veći javni sukobi, a o njihovom ishodu ovisit će demokracija, ljudska prava, mir i gospodarska sigurnost u Hrvatskoj, Europi i svijetu.

Dr. sc. Feldman, također je jedna od rijetkih u Hrvatskoj koja se može pohvaliti doktorskom titulom s prestižnog američkog sveučilišta Yale te je odličan poznavatelj prilika u Crnoj Gori.

Narod.hr: Kako komentirate rezultate parlamentarnih izbora u Crnoj Gori?

“Izbori u Crnoj Gori doveli su u pitanje proeuropsku i prozapadnu budućnost te zemlje. Dosadašnje vlade, na čelu s predsjednikom Milom Đukanovićem, crnogorsku su lađu ipak usmjerili prema europskim integracijama i uveli zemlju u NATO savez, a dosadašnja opozicija, vrlo šaroliko društvo, pod velikim utjecajem Srbije i Rusije, takvu orijentaciju sasvim točno razumiju kao prijetnju svojim dugoročnim interesima. Tek slijede pregovori o novoj vladi, pa su iznenađenja moguća.”

Narod.hr: Što se može dalje očekivati u daljnjem razvoju situacije u Crnoj Gori – hoće li jačati srbijanski utjecaj?

“Srpski (i ruski) utjecaj je velikim dijelom odgovoran za ovaj izborni rezultat. Njihov propagandni pritisak je trajao dugo i bio izuzetno uporan, a reakcija je izostala, posebno sa Zapada. Na određeni način može se reći, kako je Aleksandar Vučić pravi pobjednik ovih izbora. Osim što je ponizio Milu Đukanovića, upregnuvši u svoja kola i neke (prilično naivne) independističke snage, usredotočene na pitanja korupcije i netrpeljivost prema Đukanoviću, može se reći da mu je ovakav razvoj događaja, osigurao (ako ne formalno, a ono suštinski) izlaz na Jadransko more, (stari srpski san), a samom Vučiću olakšao situaciju u pregovorima o Kosovu.”

Narod.hr: Koji bi mogli biti prvi potezi Krivokapića vezano uz Zakon o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom statusu vjerskih zajednica u Crnoj Gori, koji je izazvao nezadovoljstvo SPC-a?

“Iako se ovaj zakon uzima kao „casus belli“, te se može očekivati njegovo povlačenje, ipak je važnije razumjeti kako ovaj rezultat prije svega otvara mogućnost za drastičnu reviziju crnogorske dugoročne orijentacije u prozapadnom smjeru. Amfilohije Radović, mitropolit Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori figurira ne samo kao vjerski vođa, već kao i ključan čimbenik velikosrpskih i ruskih interesa u toj zemlji, što je bilo jasno već iz prvog Krivokapićevog obraćanja nakon izbora.”

Narod.hr: Kako se pobjeda prosrpske stranke može odraziti na Hrvatsku i što će biti s Hrvatima u Crnoj Gori?

“Hrvatsko političko predstavništvo u Crnoj Gori, palo su žrtvom jednog uobičajenog manevra, kad je riječ o destabilizaciji ključnog igrača u političkoj borbi. Hrvatska građanska inicijativa, stranka Hrvata iz Boke koja je uobičajeno imala jednog zastupnika, iznenada je, samo 20 dana prije izbora dobila protukandidata, novu, do tog trenutka nepostojeću stranku, Hrvatsku reformsku stranku Crne Gore. Sukob taština, ali i intenzivna pozadinska aktivnost u korist Srbije, rezultirali su razbijanjem glasova ionako malene hrvatske zajednice, koja je osim što je ovako pridonijela pobjedi prosrpske opozicije, po prvi ostala i bez svog predstavnika. Stvarno, divide et impera!”, zaključila je za Narod.hr povjesničarka Feldman koja je osim po svom dugogodišnjem znanstvenom i političkom angažmanu, prepoznata i kao jedna od prvakinja feminizma u Hrvatskoj te je podržala inicijativu Narod odlučuje i referendum o pravednijem izbornom sustavu.

ocigledno je zapad pogurao (i hrvatska), sad samo treba platiti izlaz na more priznanjem kosova. :)

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6095 on: 31-08-2020, 23:02:27 »
Bukvalno sve redom totalne gluposti

https://www.portalanalitika.me/clanak/sastanak-krivokapica-becica-i-abazoviac-usaglasili-smo-nekoliko-principa

-Prvi princip koji je usaglašen jeste da će nova, demokratska vlast, odgovorno sprovoditi sve međunarodno preuzete obaveze.
-Drugo, da će nova demokratska vlast realizovati sve neophodne reforme kako bi Crna Gora u najkraćem mogućem roku pristupila Evropskoj uniji.

Dakle, čist nastavak prozapadne politike. To samo Srbende ne kontaju, već misle da će se ponovo ujedinjavati. O tome da zapravo više neoliberala ima sada u tim pobjedničkim strankama da ne pričamo. Mila su svi napustili, on je neki Sanader, mislio je da će se izvući ali svaka zemlja prije ulaska u EU mora imati Sanadera.

A Hrvata je bilo tri a ne dva aktera, tako da je i tu pomiješala stvari. Hrvata po popisu iz 2011. ima 6.000 a za mandat u parlamentu im treba 1.500 glasova. Znači Hrvati uopšte ne glasaju te manjinske stranke jer bi one lagano dobile više mandata.

Glasali su za Boženu Jelušić, koja je zajedno sa tim albanskim političarem Dritanom Abazovićem i ulaze u Vladu sa ostatkom opozicije.

Hrvati su direkt glasali za to, potpuno svjesni da će Abazović i Jelušić napraviti Vladu sa Srbima

pa nisu svi Hrvati ustaše kao ti, dragi zole.

Sad, to što zapravo svi narodi formiraju buduću vlast je pokazatelj nekog napretka, ali ni blizu ono što sanjaju srpski nacionalisti, tako da će ovo biti jedan zanimljiv mandat Vlade, da vidimo je li uopšte moguće kad padne neki tikvan da se fukarluk i mafija počisti za 3-4 godine.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6096 on: 31-08-2020, 23:09:42 »
to sto se formano trabunja ne igra ulogu, nebitno je, bajke, gluposti.
ako srbija plati izlaz na more, moze metastazirati i pod formalnom retorikom "zapadnih vrijednosti" do mora (ocigledno je nesto obecala), ako ne plati i pokusa zajebati (po obicaju), moze se desiti narod kojom god prilikom.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6097 on: 31-08-2020, 23:37:13 »
Sve je to super ali ne mijenja da si linkovao gomilu gluposti.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #6098 on: 01-09-2020, 07:53:08 »
2 hrvata 3 stranke

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6099 on: 01-09-2020, 10:04:38 »
Stručnjak za sigurnost o izborima u Crnoj Gori: ‘Na ulicama su dominirale srpske zastave. To je ozbiljna prijetnja hibridnim ratom’

Crnogorski predsjednik Milo Đukanović nakon tri desetljeća izgubio je većinu u parlamentu. Na parlamentarnim izborima tijesnu prevagu odnijele su potpuno različite, ali udružene oporbene stranke.

Takvim ishodom posebno su zadovoljne Srbija i Rusija koje se nadaju promjeni vanjskopolitičkog smjera Crne Gore. Dr.sc. Gordan Akrap, stručnjak za informacijske znanosti i komunikologiju u Dnevniku Nove TV objasnio je što će se dalje događati.

Na pitanje je li Đukanović ‘otpisan’, odgovorio je kako se ‘mrtvi na kraju broje’.

“Poznati su rezultati izbora, ali nisu poznati odnosi koji će dovesti do toga koja će se koalicija formirati. Naime, prosrpska i proruska koalicija već je unaprijed proglasila svoju apsolutnu pobjedu i mogućnost da će formirati vladu s obzirom na to da očekuju kako će dobiti 41 glas u Skupštini Crne Gore, na temelju činjenice da se radi o strankama čiji su glasači glasali uglavnom protiv Mila Đukanovića”, kazao je Akrap.

“Ne bih bio u potpunosti siguran jer te stranke, te koalicije koje čine dvadesetak različitih stranka, imaju bitno različita i identitetska i vjerska i nacionalna i politička određenja”, dodao je Akrap.

Pred Crnom Gorom zahtjevna budućnost

Smatra da je pred Crnom Gorom vrlo zahtjevna i izazovna budućnost.

“Teško je očekivati da će se vrlo lako postići kompromis oko formiranja vlade. Očekujem da će ti pregovori biti dugotrajni i vrlo zahtjevni i da će se Srpska pravoslavna crkva, kao što se i umiješala u izborni proces izravno kao političko tijelo, pokušati i ovdje izravno umiješati kako bi potakla dodatne aktivnosti i kako bi pritisla i dr. Dritana Abazovića i njegovu stranku da se pridruži tom prosrpskom, odnosno proruskom bloku”, objasnio je Akrap.

Antiđukanovićeva koalicija i njezin opstanak

Za antiđukanovićevu koaliciju kaže kako je teško očekivati da se dugoročno održi.

“Ukoliko se dogodi situacija da se taj 41 glas formira na toj poziciji, teško je očekivati da će oni dugoročno opstati. Naime, radi se o grupaciji u kojoj su potpuno drugačiji. Imate one koji apsolutno negiraju suverenitet Crne Gore kao države i kao članice Europske unije i NATO saveza i crnogorsko etničko biće. Dok imate i Abazovića koji se izjašnjava kao Crnogorac i slavi s crnogorskim zastavama i na političkoj liniji suverenista i ulaska u EU i NATO saveza”, objasnio je Akrap.

Kaže kako bi on, na mjestu Mile Đukanovića i DPS-a, razgovarao upravo s Abazovićem.

“Otišao bih kod Abazoviću i rekao mu ‘kolega, nudimo vam ulazak u koaliciju, mjesto potpredsjednika vlade i ministra unutarnjih poslova ili ministra pravosuđa, izvolite, pomozite nama da se borimo protiv korupcije’. Abazović i njegovi neće nikada moći dobiti ni približno toliki utjecaj u budućoj crnogorskoj vladi ukoliko dođe do prosrpske i proruske vlade”, objasnio je Akrap.

SPC je, kako smo vidjeli u Domovinskom ratu, izrazito hegemonistički orijentirana i političko tijelo

Ističe da je Srpska pravoslavna crkva izrazito hegemonistički orijentirana. “Ona je, kako smo vidjeli u Domovinskom ratu, izrazito hegemonistički orijentirana i izrazito političko tijelo. . Ona od davnina negira postojanje crnogorskog etničkog bića isto kao što je negirala i neka druga tijela”, kazao je.

“Pod vodstvom amfilohija Radovića postavili su se kao snažno političko tijelo, uspjeli su okupiti brojne prosrpke i proruske snage. Usudio bih se reći da je to njihov uspjeh, nije pobjeda. Ne treba zanemariti ni činjenicu ambicije Amfilohija da naslijedi bolesnog srpskog patrijarha”, objasnio je Akrap.

Ne isključuje nove nerede na ulicama

“Ne bih ih isključio nerede ukoliko dođe do nemogućnosti formiranja i stabilizacije bilo koje nove vlasti. Pogotovo ukoliko ta nova vlast ne bude uključivala prosrpske i proruske stranke. Vidjeli ste na ulicama, na proslavama, gdje se slavila navodno pobjeda, dominirale su srpske zastave. Zamislite da se u drugoj državi slavi s drugim zastavama politička pobjeda”, kazao je Akrap.

Smatra da je to prijetnja. “Tu se vidi ozbiljna prijetnja hibridnim ratom, što se događalo u Crnoj Gori za vrijeme izborne kampanje. Kako bi okupili pravoslavni živalj u Crnoj Gori – Srpska pravoslavna crkva je plasirala dezinformaciju, jer se zna da Crnogorska pravoslavna crkva neće biti autokefalna, da će oni prijeći na grčkokatolički obred i da bi prešli pod nadležnost, uvjetno rečeno, rimskog Pape. To je ozbiljan problem i to je ozbiljna dezinformacija koja je puštena u javnost”, istaknuo je Akrap.