Author Topic: Zemlje Iz Okruzenja TODAY  (Read 163340 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Labudan

• 4
  • 3
Re: Zemlje Iz Okruzenja TODAY
« Reply #6100 on: 01-09-2020, 12:15:45 »
ajde zole opušti se, pa pao je srbokomunistički režim koji je bombardirao i opljačkao Dubrovnik a 75 godina je na vlasti! 8-)

zašto se sada tako njanavo, slepački i nečasno ophodiš prema demokratskoj volji građana

ljudi su odlučili, milo adio, i ko zna kad i ko zna gdje

još juče potpisali sporazum prema kojem prozapadna politika i suverenitet CG neće biti ugrožen, bukvalno sve Srbende trebaju da plaču zbog toga jer ništa od njihovih snova o ujedinjenju, srpskom jeziku, povlačenju priznanja Kosova, izlasku iz NATO, ništa od promjene Ustava, ništa od srpskoruske Crne Gore

stvarno nemam pojma zašto postavljaš apsolutne neistine, jesam ti poslo juče principe nove Vlade, ta Vlada će učiniti sve suprotno od toga što piše u tvom tekstu

jedina promjena je, ako je bude, da počiste fukarluk
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

Моја колекција дискова
"Coraggio contro acciaio"
"Тако је чича Милоје заменио свога Стојана."

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6102 on: 01-09-2020, 15:13:53 »

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #6103 on: 01-09-2020, 15:57:47 »
2 hrvata 3 stranke
I onda govore o fasizmu
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6104 on: 01-09-2020, 16:48:25 »
meni je trebalo nekoliko sati da povezem i poslije ponovljenog hinta o hrvatskim strankama na sta bato cilja, mislim, u kojem smislu "podbada".
tek kad udjem u taj osmanlijski mentalni sklop razumijem da je kao haha ne imati trajnog sultana za kojim trci 90% ovcica. vjerojatno su zato razni totalitarni rezimi (i crkve) toliko uspjesni u tim pasalucima, 500 je to godina sluganjstva.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6105 on: 01-09-2020, 18:05:27 »
htio sam reći da su to uradili jer im naredili iz Zagreba, dakle, samo su zamijenili sluganjstvo Milu za sluganjstvo Plenkiju

ovo će se tek raspetljavati, postoje natuknice da Hrvatska vraća dug za Miloševića na proslavi Oluje, da je ovo u sklopu dogovora itd

da ne pričamo da je EU pozatvarala granice zbog korone baš da Đukanovićevi glasači ne bi mogli da dođu

mislim da su bukvalno oštetili i hrvatsku turističku sezonu kako ne bi bilo sasvim očigledno da je pravi cilj rušenje Đukanovića, a da su obavezne karantine uveli kako gastosi ne bi doputovali

tek poslije tih srpskohrvatskih saveza i samog podrivanja Đukanovića od strane Evropske Unije, pa i rusko uplitanje, a da se sve to skriva iza kojekakvih religijskih motivacija, koje zapravo nisu bile ni presudne

da su gastosi iz Luksemburga, Švice i Austrije došli, Milo bi i dalje bio na vlasti

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6106 on: 01-09-2020, 18:43:51 »
bato, ti se citas kao da te ozbiljno zanima ova hrpica klauna koji glume politicare, mislim, vidi: ne pita ih nista nitko od globalnih sila po cijim uputama skakucu, ne pita ih nista narod, vjerojtano ih nista ne pitaju ni supruznici. bar u hr. za pasaluke nisam siguran, tu je vjerojatno potreban neki sultan za identifikacija.
znas sta je u hr bitno? da te politicar ne ometa. plenkovic se moze doslovno jebati sa milosevicem na trgu svetog marka, sve uz pocast velikoj srbiji. dok se drze dalje od naroda, ne dodju na ideju da bih morao i ja.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6107 on: 01-09-2020, 18:52:51 »
Ah zole, ti si ovdje izbacivao razne gluposti o ugroženom identitetu i srpskoj agresiji, me ja. Pa si onda dmro o pašama, kad smo došli do konjušara nešto ti nije jasno.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6108 on: 01-09-2020, 18:59:12 »
pa eto, dosao milosevic na proslavu oluje, a mene to ne zanima.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6109 on: 01-09-2020, 19:02:48 »
Nakon smećarenja po sagiti za vrijeme proslave, stvarno ti vjerujem da te ne zanima

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6110 on: 01-09-2020, 19:09:30 »
pa ne zanimaju me ni proslave. sve sto me zanima je da mi se "ti" opet ne nakotis u dvoristu.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #6111 on: 01-09-2020, 19:32:02 »
Dvorište prazno, a nakota po Njemačkoj kol'ko hoćeš. Čudni su putevi ustaški.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Crvena zvezda je Srbija, što je rekao Aleksandar Vučić, koji ne krije da je navijač Crvene zvezde... Rekao mi je, Terza, kad je jaka Zvezda, jaka je i Srbija!

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6112 on: 01-09-2020, 19:34:30 »
prazno, priroda cvate, pticice cvrkucu, a ti se probaj naseliti.  xremyb

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #6113 on: 01-09-2020, 19:44:17 »
Da valja, ne bi Hrvati bežali. Prirodu imam i ovde hvala lepa. Vidimo se možda u Njemačkoj, ako uspem da se nakotim kao što si i ti.

Crvena zvezda je Srbija, što je rekao Aleksandar Vučić, koji ne krije da je navijač Crvene zvezde... Rekao mi je, Terza, kad je jaka Zvezda, jaka je i Srbija!

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6114 on: 01-09-2020, 19:51:46 »
no, no, kakav je to fatalizam. a svete srpske zemlje, kako sad ne valjaju? treba to prisajediniti, neces sad odustati kad eto prazne.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #6115 on: 01-09-2020, 20:10:41 »
Nek' propadne, meni ne treba. Nakotiću se u Njemačkoj kao i ti što si se zapatio. Čim ste se svi tamo nakotili sigurno je bolje.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6116 on: 01-09-2020, 20:17:50 »
Zole, idi u Hrvatsku pa se kotiraj kolko oćeš

do tada, ti si običan dojč kobasičar koji ne zna ni jezik kako treba :lol:

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6117 on: 01-09-2020, 20:21:07 »
petronije, izdaja. sram te bilo. amfibolije ce te prokleti, izdao bi veliku srbiju.

bato, ovo nisi uklopio u palamud oko izbora u cg, citas mnogo gluposti:

It was a pleasure to meet with Minister Banozic at @MORH_OSRH to discuss the development of Croatian Armed Forces and our mutual goals.

F-16

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #6118 on: 01-09-2020, 20:22:03 »
Zosko, kralj lupetanja i samoukopavanja. Ali uporan je, to mu ne možeš osporiti.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6119 on: 01-09-2020, 20:23:49 »
kaze covjek koji stavio vucica u potpis. pa ne moram prozboriti ni rijec, ti si sam po sebi kreativan.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6120 on: 01-09-2020, 20:27:44 »
pa ja nisam svemoguć, ono tipa da svršavam na Miloševića na proslavi Oluje a poslije me ne zanima što je bio

oće li se sada bombardirati Crna Gora kad se pokazalo koliko narod.hr lupeta na tu temu?

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6121 on: 01-09-2020, 20:42:24 »
poruka nije jasna? jedni se spuste na more, drugi ce presjeci napajanje iz beograda polipu ubosni, t.j. republici sumskoj.
pa sad prisajedinjujte, sve uz legitimne izborne rezultate.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6122 on: 01-09-2020, 20:47:23 »
joj zosko o čemu ti pričaš... onaj Škoro ti je ruski plaćenik, zar nisi još skonto

tomat

• 4
  • 3
« Reply #6123 on: 02-09-2020, 14:31:31 »
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #6124 on: 02-09-2020, 14:32:49 »
Levo je Dritan. Ko je desno?

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #6125 on: 02-09-2020, 14:53:07 »
Pod mač bata?

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #6126 on: 02-09-2020, 15:12:57 »
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6127 on: 02-09-2020, 15:42:00 »
6 više od Zagreba hahahahah

Meho, kako ne znaš Miroljuba boktemazo!

inače, tamo se Milo još ne da, ima da se dobro oznoje dok ga skinu

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #6128 on: 02-09-2020, 17:15:58 »
A, ne znam kako izgleda. Nedovoljno pratim taj naš folklor.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6129 on: 02-09-2020, 17:51:20 »
nači ne gledaš ni Marića!

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #6130 on: 02-09-2020, 17:54:05 »
Sto o tome kusta nije pravio filmove

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6131 on: 02-09-2020, 18:40:29 »
zato što tribun laže, naravno hahahah

prosuli tone bombi na Beograd 6.4.1941., niko nije ni ostao u gradu

stvarno čime vas truju jebote

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6132 on: 02-09-2020, 20:42:51 »
nema tribun sta lagati, sve je to vrlo lijepo opisano, sto ne znaci da bi srpska strategija bila kukavicka, vec racionalna, znaci uglavnom kukavicka.

i tu smo uvodno opet na crnoj gori: za ww1 srbija je dvojako podmetnula crnogorce da joj protiv nadmocnog protivnika stite bijeg. u jednu ruku da bijegom spasi sto vise srba, u drugu da pokrivanjem bijega unisti sto vise crnogoraca, te poslije prisajedini njihovu zemlju.

isti plan je imala za ww2, lijepo je to opisao vrlo upuceni casnik, babic, kao i njemacka razmatranja i planiranja. hrvati i slovenci da se povuku do bosne i tamo pruze otpor (citaj, sto vise izginu) dok srbija bjezi na jug.
tako da bombardiranje bg-a nije igralo nikakvu ulogu, hrv i slo bi u bosni pruzili otpor dok bi srbi bjezali, sa ili bez bombardiranja. mislim, po beogradskoj strategiji.

to je vjecna srpska spranca kroz stoljeca: bijeg pred nadmocnim neprijateljom, ako bijeg nemoguc, pokorni sluga, pa kad, kao u osmanlija ili njemackih nacista, gazda bolestan, zaklati ga nemocnog (najbolje na spavanju). tako i pri agresiji devedesetih: agresija molim samo na razoruzane, izivljavanje na zarobljenicima i babama, pa bijeg kad nastupi ozbiljna vojska.

tako da, ponovljeno-sazeto: bombardiranje nije igralo nikakvu ulogu, dovoljna je bila procjena da nastupa jaci protivnik, cemu slijedilo razmatranje kako to maksimalno iskoristiti, t.j. uvaliti susjede u pogibelj dok se bjezi. naci-njemacka je to odlicno procijenila, pa bijeg bas nije uspio.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #6133 on: 02-09-2020, 21:03:13 »
to je vjecna srpska spranca kroz stoljeca: bijeg pred nadmocnim neprijateljom...

Pozdravio te Sun-Cu..

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6134 on: 02-09-2020, 21:09:52 »
ratni narod made in china...

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #6135 on: 02-09-2020, 21:28:50 »
Srbe je jedino mogao napoleon spasiti
Tad bi se arbija 1812 ravnopravno ukljucila medju europski civilizacijski krug
Ovako ode napoleon za moskvu preko smolenska
Umjesto za carigrad preko beogradani nisa

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6136 on: 02-09-2020, 21:47:50 »
zole, koliko sam ja shvatio tvoj ćale je pobjegao pred nadmoćnijim neprijateljem

što se ostalog tiče, Srbija se povlačila u WWI zbog poziva Francuske da dođe na Solunski front. Vojska Srbije je bila protiv, vojvoda Mišić je bio smijenjen zbog suprotstavljanja kralju.

i tako dalje i tome slično, ne budi kukavica pa se suoči sa činjenicama ;)

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6137 on: 03-09-2020, 07:26:56 »
nisam vjerovao da cu ovo ikad reci: zena u politici, a nesto vrijedi, fantasticno. dok se jadnice iz "radnicke" fronte prostituiraju za saku para od kapitalizma, svaka rijec po narudzbi interesa tajkuna raznih, ova otkriva sve tajne poslovnog uspjeha.

Vidović Krišto: ‘Tedeschija, koji je dio duboke države proistekle iz totalitarnog komunizma, štiti Plenković’

Zastupnica Domovinskog pokreta Karolina Vidović Krišto u svom je današnjem izlaganju u sabornici upozorila na ubojstvo novinara Stjepana Penića tijekom velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku. Potom je upitala predsjednika SDSS-a Milorada Pupovca gdje je dr. Šreter za kojeg je jamčio da će ga dovesti iz srpskih agresorskih ruku, a na kraju se osvrnula na poduzetnika koji, kako kaže Vidović Krišto, ima svoje uporište u bivšem totalitarnom komunizmu.

“Što se tiče Tedeschija, slučaja Hvar i utaje poreza, naravno da sam svjesna da će Tedeschijev prijatelj, Andrej Plenković, učiniti sve da zataška ovu aferu, kako to i inače čini, kako on, tako i Milanović u svom mandatu.”

Njeno izlaganje donosimo u cijelosti:

“Na današnji dan prije 29 godina i 29 dana srpski su agresori zvjerski ubili novinara Stjepana Penića. On je prvi ubijeni novinar u obrambenom, pobjedničkom Domovinskom ratu. HRT prenosi kako su srpski pobunjenici i agresori došli po njega, mučili ga i ubili na najokrutniji način – još živom su mu spalili tijelo pred ostalim zarobljenicima srpskog logora u Dalju.

Prije 29 godina nestao je i dr. Šreter. Milorade Pupovče, gdje je dr. Šreter? Je li istina da se tijelo ne može pronaći zato što ga nema? Jesu li ga vaši tadašnji kolege spalili kao novinara Stjepana Penića? Postoje svjedočanstva da su ga bacili divljim svinjama. Milorade Pupovče, gdje je dr. Šreter za kojeg ste jamčili da ćete ga dovesti iz srpskih agresorskih ruku za dvojicu srpskih liječnika, kojima nije pala ni dlaka s glave?

G. Plenkoviću, dotični je – dio vaše protuustavne, vladajuće koalicije. Uz pomoć SDP-a i vašeg HDZ-a u Hrvatskoj se godinama provode protuustavni izbori, i godinama protuustavno preuzimate vlast. Najomraženija formulacija u hrvatskom javnom prostoru je – „neka institucije rade svoj posao“. Institucije su okupirane i korumpirane.

Svakome je jasno da ako sudovi i druga nadzorna i represivna tijela ne funkcioniraju da posljedice snosi velika većina građana. Ali postoje i oni kojima takvo stanje odgovora – jer imaju koristi od takvog stanja.

Evo vam i konkretnog primjera jednog kontroverznog poduzetnika koji ima svoje uporište u bivšem totalitarnom komunizmu – pravi ogledni primjerak komunističke zlatne mladeži. Prije nego što navedem jednu šokantnu informaciju, treba naglasiti da vladajuća vrhuška u Hrvatskoj nije u svojim pozicijama zbog svog znanja, vještina i sposobnosti, već zbog privilegiranosti koju im omogućuje njihovo komunističko porijeklo.

Poduzetnik se zove Emil Tedeschi, koji, dame i gospodo, ima 5 milijuna i 900 tisuća kvadrata lovišta s izravnim pristupom moru, na našem jadranskom biseru – otoku Hvaru. Za sve to on plaća godišnju koncesiju od smiješnih 100 tisuća kuna godišnje, s tim da su mu hrvatske šume dužne održavati puteve i šume.

Trošak za Hrvatske šume navodno doseže oko milijun kuna godišnje. To znači, da hrvatski porezni obveznici plaćaju Hrvatskim šumama kako bi Tedeschi imao svoje hvarsko carstvo.

Isto tako poznavatelji prilika smatraju da Tedeschi plaća 30 puta manju cijenu od realne, tržišne cijene za takav biser.

Dolazimo do izračuna da je u deset godina koncesije Tedeschi protupravno prisvojio 30 milijuna kuna. To je novac koji na kraju nedostaje hrvatskim poreznim obveznicima.

Za napomenuti je kako su lovišta javno dobro; smisao davanja koncesije je korištenje takvih prostora u svrhu turizma, te da se iz toga generiraju prihodi.

Međutim, Tedeschi je jednostavno ogradio cijelo lovište, stavio je nadzorne kamere, izbetonirao pomorsko dobro, te je proveo još niz drugih protuzakonitosti.

Građani Hvara se permanentno bune zbog tog stanja, ali Tedeschi – kao dio duboke države proistekle iz totalitarnog komunizma – naravno je zaštićen. Tko ima pravo ponižavati građane Hvara kako bi protupravno štitio nekog pojedinca?

Evo vam i dokaza – u ruci mi je izvješće Ureda za sprječavanje pranja novca Hrvatskom državnom odvjetništvu: navedena je KLASA i URBROJ. Predmet: US Brands – Atlantic trade d.o.o. – obavijest o sumnjivim transakcijama. Riječ je o nelegalnim isplatama u visini od oko 30 milijuna kuna.

Ovo je jedan od primjera kako DORH štiti kriminal. Samo na ovome što je ovdje dokazano hrvatska je država izgubila 6 milijuna kuna zbog utaje poreza. To je još jedan u nizu dokaza da DORH služi pojedincima i skupinama, a protiv hrvatskih državljana. Time Hrvatska krši i europsku pravnu stečevinu. Kao što znamo, utjecaj na pravosuđe je kazneno djelo – i za onoga tko na njega utječe, i za onoga koji na sebe da utjecati.

Sve činjenice koje sam iznijela uputit ću Vladi u formi zastupničkog pitanja. Očekujem da u roku od zakonskih trideset dana dobijem odgovor, te da se u skladu s istim pokrenu odgovarajući postupci. Napominjem – još uvijek nisam dobila odgovor od ministra financija na što se točno potrošilo 100 tisuća proračunskih kuna u Srbu ove godine.

Što se tiče Tedeschija, slučaja Hvar i utaje poreza, naravno da sam svjesna da će Tedeschijev prijatelj, Andrej Plenković, učiniti sve da zataška ovu aferu, kako to i inače čini, kako on, tako i Milanović u svom mandatu.

Svakome je jasno da zbog korupcije imamo PDV od 25% umjesto, recimo, 17% – jer osiromašeni građani moraju financirati vladajuću komunističku zlatnu mladež. Naravno da korupcija nije ni lijeva ni desna – ona je zlo protiv kojeg se ima boriti svatko od nas. Jesmo li na strani prava i pravde, ili na strani korupcije i nepravde.

Poručujem odgovornima da ću sve učiniti da rasvijetlim ove protuzakonite radnje i rabote, ako bude potrebno internacionalizirat ću ovaj slučaj, i obratiti se europskim institucijama – jer borba za pravdu i vladavinu prava nema alternativu.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6138 on: 03-09-2020, 08:56:11 »
zole, jesu te ikad zlostavljali katolički svećenici?

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6140 on: 03-09-2020, 16:27:50 »
Pravomoćna presuda: Nacional mora platiti naknadu štete djeci, ali i supruzi Zlatka Hasanbegovića zbog uvredljivog članka Vrabec Mojzeš

Županijski sud u Bjelovaru kao drugostupanjski sud donio je pravomoćnu presudu u sporu koji je obitelj zastupnika i bivšeg ministra kulture Zlatka Hasanbegovića podnijela protiv tuženika National News Corporation d.o.o.

Obitelj Zlatka Hasanbegovića, supruga Lamija i njihova maloljetna djeca, dobili su i ovu presudu, a Nacional mora isplatiti 30 tisuća kuna za djecu, ali i 15 tisuća kuna odštete supruzi Zlatka Hasanbegovića (ukupno 45 tisuća), zbog zajedljivog članka objavljenog u Nacionalu 19. srpnja 2016. godine. Riječ je o tekstu autorice Zrinke Vrabec Mojzeš pod naslovom “Od raspusta do kampanje”, u sklopu kolumne “Otrovna politika”.

(...)

Nacional je dužan i u prvome broju tiskanoga i internetskog izdanja tjednika Nacional koji iziđe nakon ove presude, tu presudu u cijelosti, bez komentara i ograda objaviti na istoj ili jednakovrijednoj stranici tjednika, istim fontom odnosno veličinom slova kojom je u tjedniku Nacional br. 951 od 19. srpnja 2016., na str. 8.-9. objavljen članak Zrinke Vrabec Mojzeš pod naslovom “Od raspusta do kampanje” u kolumni “Otrovna politika”.

(...)

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #6141 on: 03-09-2020, 18:53:51 »
Puna podrska zlatku

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6142 on: 03-09-2020, 20:15:51 »
zole, pa samo pitam, ne znam jesi li vjernik, ali ono kad mi neko počne pričati o čistom kršćanstvu, ja ih pitam o pedofilima poput pahomija ili kačavende ili ovih kraljeva poput rista sotone, zamisli neke rimokatolike ekvivalente

pa je onda logično da pitam, kada godinama izbacuješ fazone o nekakvom čistom nacionalizmu, kontaš li pahomije i kačavende i amfilohije sopstvenog nacionalizma?

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6143 on: 06-09-2020, 10:34:56 »

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6144 on: 06-09-2020, 10:41:23 »
Na Cetinju pjevali Tompsonovu "Bojna Čavoglave"

https://youtu.be/DPx9zZxAgbI

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #6145 on: 06-09-2020, 11:38:25 »
Pogreska komunista je sto su postojali

Koga su satirali u poljskoj?

Gdje bi sada bila ceska dabih nisu 45 godina maltretirali

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6146 on: 06-09-2020, 11:44:13 »
snimala bi porniće 80 umjesto 30 godina?

Labudan

• 4
  • 3

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #6148 on: 08-09-2020, 11:49:28 »
Na ova moja razmišljanja nadovezuje se i Dubravka Stojanović koja je rekla: „Čudan mi je osećaj što sam za Mila zbog spoljne politike spremna da zažmurim na korupciju, kontrolu medija i ostalo. Dakle hvatam sebe u istom stavu kao kolonijalna EU. Otprilike nije za vas više demokratije nego samo sprečite Ruse. Baš me je bio blam kad sam shvatila da to u stvari mislim“.
https://pescanik.net/svetlo-iz-crne-gore-prve-impresije-i-nove-brige/

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #6149 on: 09-09-2020, 09:05:49 »
Kardinal Puljić podnosi ostavku: Nastavlja s borbom za jednakopravnost Hrvata u BiH

“Moje je dati Papi svoju ostavku, a što će on uraditi to stvarno ne znam”, kazao je kardinal Puljić u intervjuu za katolički portal nedjelja.ba dodajući kako će poslušati što god Sveti otac odluči.

Podsjetimo, ranije ove godine papa Franjo postavio je vojnog ordinarija Tomu Vukšića za vrhbosanskog nadbiskupa koadjutora, a generacijsku smjenu unutar katoličke crkve u BiH nastavio je i postavljenjem Petra Palića za mostarsko-duvanjskog biskupa.

Raniji hvarski biskup novu bi dužnost u Mostaru od 86-godišnjeg Ratka Perića trebao preuzeti 13. rujna.

Kardinal Puljić kazao je kako je Crkva u BiH sada pred izazovom prilagodbe novim zahtjevima vremena dodajući kako to znači i njezin unutarnji preustroj.

Dodao je kako to znači da svećenici moraju pokazati hrabrost i sposobnost očuvati evanđeoski duh, a vjernici moraju pokazati kako su oni ti koji istinski žive vjeru i prenose je na nova pokoljenja.

“Moramo biti prepoznatljiva crkva”, istaknuo je kardinal Puljić.

Na izravno pitanje kako u tim promjenama vidi različite zamisli o tome što bi sada trebali činiti Hrvati-katolici i trebaju li se oni nakon što su izgubili Bosnu koncentrirati na Hercegovinu, kardinal Puljić kategorično je odgovorio kako to promoviraju politike sklone nepravdi.

Takav koncept značio bi svođenje Hrvata na život u etničkim enklavama i označio bi još jedno ozakonjenje ratnih nepravdi nametnutih etničkim čišćenjem i otimanjem imovine, ocijenio je vrhbosanski nadbiskup podsjećajući kako je nužno ukazivati na neprihvatljivost onih dijelova Daytonskog sporazuma kojima su ozakonjeni progoni ljudi iz njihovih domova.

“To je sada teško promijeniti, a najveću je cijenu platio je hrvatski narod kao najmalobrojniji”, kazao je kardinal Puljić.

Istaknuo je kako je BiH domovina i Hrvata koji u njoj žive dodajući kako je ta država povijesna stvarnost koju nije nitko izmislio, a hrvatski je narod za njen opstanak jasno dao glas i na referendumu o neovisnosti iz 1992. godine.