A evo prikaza knjige koji se pojavio u časopisu Duga, 1994. godine:
MOŽE I BEZ FANTASTIKE
Glavni problem mladih domaćih pisaca "alternativne" i "postmoderno-manirističke" proze su čitaoci koje odbijaju ili ubijaju dosadom.
Studentski izdavački centar (SIC) objavio je u jednom tomu dva zanimljiva izbora savremene srpske fantastične proze. Iako oba u naslovu imaju pojam fantastika, čitalac ]e videti da su u pitanju dva različita književna korišćenja fantastičnog u građenju proznog teksta. Knežević je, bez obzira na njegova teorijska ograđivanja, pravio žanrovski izbor, dok je izbor Damjanova bio u okviru jednog književno-teorijskog (postmoderna) pravca. No, po svojoj prilici zbog činjenice da je (sem nekoliko izuzetaka) reč o generacijskom izboru, međusobno ugledanje i uticaji su očiti i na stilskom i na sadržajnom planu. Pred tom činjenicom oba sastavljača očito nisu mogla ništa da učine.
Boban Knežević, zasnovao je svoj izbor na ljudima koji svi potiču iz kruga domaćih pisaca naučne fantastike (SF) je inače po kvantitetu, jedan od najvećih žanrova u savremenoj svetskoj literaturi. No retko se zna da se i ljubitelji, i pisci tog žanra osećaju kao pripadnici neke pseudo-sekte. A to znači da imaju osećanje izabranosti i u isto vremen osećanje neprihvaćenosti i progonjenosti (književna kritika ih ne prihvata i ne ceni). Ako je takva situacija u jezički velikim književnostima (angloamerička, ruska, frankofonska) lako je moguće shvatiti kakva je tek kod nas. Okupljeni u klubu "Lazar Komarčić", pisci SF-a se međusobno glože i frakcionišu ali i napadaju "ozbiljnu" književnost da ih ne razume odnosno da ih u svojoj uobraženosti ne prihvata. Tih osobina nisu mogli da se oslobode ni najpoznatiji poslenici u ovom žanru što se vidi i iz Predgovora Kneževićevog.
Oslanjajući se na zapadne teoretičare SF-a, Knežević je pokušao da stvori teorijsku osnovu za izlazak pisaca ovog žanra iz oblasti "lake" književnosti u oblast "ozbiljne". Tu vrstu literature on je, koristeći već usvojen termin na Zapadu, nazvao slipstream literatura. Ili, što je njemu, očito mnogo milije, alternativna fantastika. To bi trebalo da bude fantastika koja je napustila oblast lake književnosti i približila se oblasti (društveno) priznate književnosti.
Za poznavaoce SF-a, koji prate izdavačku i stvaralačku delatnost sastavljača izbora, taj pojam skriva jednu međužanrovsku oblast u kojoj se mešaju SF, horor i šezdesetosmaška andergraund literatura. To, inače, ništa ne bi bilo loše da nije izostalo postizanje nekog značajnijeg književnog kvaliteta. Zašto je to tako, lako jer objašnjivo. Napuštanje prostora lake literature i kod dobrih pisaca rezultira neuspesima. "Uozbiljenje" dovodi do ukidanja zanimljivosti, glavnog kvaliteta ove proze i uvodi nezanimljivost, a rezultat je, normalno, dosada kod čitalaca. Dva lika iz fantastike su opomena za takve hibride: Golem i Frankenštajn.
Kao ljubitelj i SF-a, horora i trivijalne književnosti, a sumnjičav, prema slipstreamu ne samo u literaturi nego i u životu, izdvojio bih iz Književićevog izbora nekoliko pisaca koji, ako uspeju d se odhrvaju raznim uredničkim pritiscima, izvesno će dati vredan doprinos književnom žanru koji vole ikojim se bave. To su Veronika Santo, R. Anđelković, Goran Skrobonja, R. Lazović i A. Marković. Valja napomenuti da proza Santove i Skrobonje više pripada simbolističkoj (secesionističkoj) fantastici nego SF-u a to znači da su bliski krugu postmodernista.
Sava Damjanov je imao mnogo lakši posao prilikom pravljenja svog izbora. Najpre, on je solidno književno-teorijski obrazovan a i veći je poznavalac književne fantastike kod Srba. Zato njegov Predgovor i daje mogućnost za jednu plodnu teorijsku raspravu šta je realno, šta fantastično a šta nadrealno u srpskoj književnosti i posebno u okviru takozvane postmoderne. Tako, recimo, problem fantastike u srpskoj srednjovekovnoj književnosti, otvara pitanje šta je uopšte fantastika u književnosti. Jer, u vreme nastanka onog što Damjanov smatra fantastičnim, to nije tako tumačeno ni sa strane autora niti od strane čitalaca, već se doživljavalo kao viša, odnosno suštinska ili istinska stvarnost.
Fantastika priređivača zanima zbog njene funkcije u posmodernističkom stvaralaštvu. Postmodrna je, po njemu, "ars combinatoria" ili, da pojasnim, umetnsot igranja. Umetnik nije ništa drugo do starmalo dete (vrlo retko dobroćudno), koje se igra stvaralaštva, pri tom najviše koristeći materijal koji već postoji, A to znači odlomke iz tuđih dela čija veličina često prlazi, bar po nama, pristojno pravo na pozajmicu. U isto vreme, ona je "perverzno' ideologizirana i, bar što se tiče nekih stvaralaca ovog pravca, malo se razlikuje od takozvane socijalne literature, osim što je pravac destruiranja i strančarenja upućen jednom mnogo širem miljeu.
Stvaralaštvo se pretvara u arheološko prikupljanje otpadaka ili namerno razvijenih ostvarenja svetske kulture, od čega se potom, ne restaurira stari predmet, što je cilj tradicionalne arheologije, nego se stvara nešto novo. Autorstvo, normalno, pripada sastavljaču. Sve to pak, po mom skromnom mišljenju, vodi obesmišljavanju književnosti, umetnosti i kao krajnji rezultat samog čoveka. Pisci postmodernisti su za sebe izborili status koji pisci u prošlosti nikada nisu imali: oni nemaju umetničku odgovornost za svoja dela. Ona ih ne obavezuje jer su plod igre. Zato se svaka negativna primedba na umetnički domet odbacuje kao neadekvatna dok se svaka pohvala prihvata kao nešto sasvim razumljivo. ^italac je tu nevažan. S obzirom da pisac izjavljuje da i nema nikakav cilj izjavljuje da i nema nikakav cilj do da se igra, onda i sve ono što se ostvari nema nikakvu težinu. U tome kontekstu realno i fantastično su samo konvencije, predlošci kojima se pisac služi. Izbor koji je Damjanov napravi polazi od (tačne) pretpostavke da je M. Pavić ovde rodonačelnik postmoderne. Nažalost, lako se da videti iz izbora, on je u književnom smislu daleko nadmašio svoje mlade nastavljače.
Đorđe J. Janić