Author Topic: Walking Dead  (Read 74551 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Re: Walking Dead
« Reply #250 on: 23-11-2010, 12:40:04 »
Nema to veze sa kontinuiranom pričom, već sa načinom realizacije.

A to da je kontinuitet priče argument za odbranu WALKING DEADa, nema ni svrhe da se komentariše...
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Alex

• 4
  • 3
« Reply #251 on: 23-11-2010, 16:54:26 »
Alex, što se "serijskog filma" tiče, mislim da bi bilo lepo da ti pojasnim termin.

Naime, ako izuzmemo neke vantelevizijske forme serije kao što je serija ubistava, razlika između televizijske serije i serijskog filma u nomenklaturi JRTa jeste u tome što TV serija može biti i sitkom a serijski film podrazumeva filmski način snimanja. Dakle, TV serija može biti snimana kao TV drama, u studiju, u sistemu kamera a serijski film se snima "filmski", dakle, sa jednom kamerom (ovo nemoj shvatiti bukvalno, snimanje jednom kamerom ne mora uvek podrazumevati korišćenje samo jedne kamere).

Ovaj termin "serijski film" se više uglavnom ne koristi, ali imaš ponegde kao objašnjenje u stručnim publikacjama ili na festivalima naziv "single-camera".

U vreme kada je televizija počinjala, postojao je vrlo ortodksan pristup televioziji i čistom televizijsom se smatralo samo ono što je rađeno u čistim televizijskim uslovima tipa uživo ili u studiju u sistemu kamera.

Danas više nije tako, premda, neko ko upiše TV režiju svakako ne ide da uči kako se snima serija 24 već pre kako se snima TV Dnevnik.

Uveren sam da je tačno je sve što si napisao. Ali nije sve razjašnjeno.

Meni si prebacio da koristim zastareo termin, a ovo što ti pominješ je takođe prevaziđeno - zna se da se danas svaki holivudski (posebno akcioni) film snima sa više kamera nego serije Siniše Pavića (dakle, obrnuto od početaka televizije gde se u par ćoškova prostorije postave kamere pa se snima naizmenično i starijih bioskopskih filmova gde nisu /često/ kao danas koristili snimanje iz više uglova istovremeno). Ali definicije i datiraju sa početaka.

Reci mi:

prihvataš li da i TV serija i igrani film pripadaju devetoj umetnosti (filmskoj)?

kako se danas pravi terminološka razlika između serija kao što je Alo Alo i 24? Ne mislim na žanrovsku razliku, nego po načinu realizovanja - npr. Star Trek Next Generation bih pre svrstao uz Alo Alo, a novu Galaktiku uz 24.
Avatar je bezlichna, bezukusna kasha, potpuno prazna, prosechna i neupechatljiva...USM je zhivopisan, zabavan i originalan izdanak americhke pop kulture

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #252 on: 23-11-2010, 18:05:53 »
kad vec pominjete sitkome, jedno pitanje koje me muci odavno: kog djavla se bill cosby u cosby show-u zove Dr. Heathcliff 'Cliff' Huxtable? :P sto se ne zove cosby? zamislite da se seinfeld u sitkomu seinfeld ne zove seinfeld. xrotaeye
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

kikec

• 3
  • dete magnet
« Reply #253 on: 23-11-2010, 19:36:11 »
jako dobro napreduje serija. četvrta epizoda kao da je skombinovala sve što je bilo raspršeno u tri prijašnje; na početku malo nostalgije, elegije iz prve epizode, akciju iz druge, te suspens i nervozu iz treće epizode...
signature

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
« Reply #254 on: 23-11-2010, 21:24:29 »
Overio je.
Elem, prva mi i dalje ostaje naj. Možda radi prvog susreta sa nepoznatim, upoznavanju karaktera i tako.
Mada, po mom šmeku, četvrta zaostaje tek zeru iza prve.

Lep hladan tuš u četvrtoj: Ko bi rekao da se latino gang bavi humanitarnim radom?
Sve vreme navijao da bude oružanog sukoba, pa da ih "naši" pometu... mada, pomalo naivno zagaziše u jazbinu lava.
Čudne su staze kojima survajveri koračaju...
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #255 on: 23-11-2010, 21:36:44 »
Latinosi su poznati po vezivanju za familiju i poštovanje starijih. Verovatno su i slučajnost da se baba primi na Rika doživeli kao božansku intervenciju.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #256 on: 23-11-2010, 21:50:30 »
^Istina. Mada sto kaze Dzek, prilicno su naivno otisli u vrlo mogucu smrt, kao da nemaju sta da izgube i kao da su znali da su latinosi u stvari gomila strebera :) Kad se G pojavio prvo sto sam pomislio bilo je :"gde su bre nasli ovog mlakonju da glumi vodju bande" :D

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #257 on: 23-11-2010, 23:02:57 »
Alex, što se "serijskog filma" tiče, mislim da bi bilo lepo da ti pojasnim termin.

Naime, ako izuzmemo neke vantelevizijske forme serije kao što je serija ubistava, razlika između televizijske serije i serijskog filma u nomenklaturi JRTa jeste u tome što TV serija može biti i sitkom a serijski film podrazumeva filmski način snimanja. Dakle, TV serija može biti snimana kao TV drama, u studiju, u sistemu kamera a serijski film se snima "filmski", dakle, sa jednom kamerom (ovo nemoj shvatiti bukvalno, snimanje jednom kamerom ne mora uvek podrazumevati korišćenje samo jedne kamere).

Ovaj termin "serijski film" se više uglavnom ne koristi, ali imaš ponegde kao objašnjenje u stručnim publikacjama ili na festivalima naziv "single-camera".

U vreme kada je televizija počinjala, postojao je vrlo ortodksan pristup televioziji i čistom televizijsom se smatralo samo ono što je rađeno u čistim televizijskim uslovima tipa uživo ili u studiju u sistemu kamera.

Danas više nije tako, premda, neko ko upiše TV režiju svakako ne ide da uči kako se snima serija 24 već pre kako se snima TV Dnevnik.

Uveren sam da je tačno je sve što si napisao. Ali nije sve razjašnjeno.

Meni si prebacio da koristim zastareo termin, a ovo što ti pominješ je takođe prevaziđeno - zna se da se danas svaki holivudski (posebno akcioni) film snima sa više kamera nego serije Siniše Pavića (dakle, obrnuto od početaka televizije gde se u par ćoškova prostorije postave kamere pa se snima naizmenično i starijih bioskopskih filmova gde nisu /često/ kao danas koristili snimanje iz više uglova istovremeno). Ali definicije i datiraju sa početaka.

Reci mi:

prihvataš li da i TV serija i igrani film pripadaju devetoj umetnosti (filmskoj)?

kako se danas pravi terminološka razlika između serija kao što je Alo Alo i 24? Ne mislim na žanrovsku razliku, nego po načinu realizovanja - npr. Star Trek Next Generation bih pre svrstao uz Alo Alo, a novu Galaktiku uz 24.

Alex, ja ne znam da li me ti zavitlavaš ili si ozbiljan. Prosto je neverovatno da neko ko toliko želi da razgovara o filmu i ispoljava toliko arogancije ne zna najosnovnije stvari o snimanju filma.

Prvo, film nije deveta već sedma umetnost. To zna svako dete koje je imalo prilike da pročita novine.

Zatim, snimanje filma i televizijske serije nije isto jer se serija snima sa više kamera i miksuje na licu mesta a film se snima sa više kamera i materijal iz svih kamera se koristi u montaži. Dakle, to je razlika između filmskog i televizijskog načina snimanja. To je razlika između snimanja "u sistemu" o kome sam ja govorio i filmskog snimanja.

Možda će to za tebe biti iznenađenje, ali serija Siniše Pavića se miksuje na licu mesta, iako u poslednje vreme za svaki slučaj kamere imaju i tejpove ako u montaži zafali neka faza ali se montaža miksovanog materijala uglavnom svodi na izbacivanje repova i skraćivanje kretnji koje su preduge. Otud te serije imaju miksera koji bi se mogao definisati kao montažer na licu mesta i montažera koji doradi snimak u postu. Inače, ranije su sitkomi emitovani uživo, kao pozorište koje se snima u sistemu kamera.

Ja sam to da ne bi bilo zabune, kada je reč o snimanju sa više kamera već naglasio u prethodnom postu.

Kad je reč o umetnostima, mislim da je umetnost prejaka reč za ono o čemu govorimo ovde.

Naime, tehnologija snimanja single-camera serije i filma jeste u osnovi ista ali je suštinski različita jer su ciljevi takvog rada, estetski postulati krajnjeg proizvoda potpuno različiti.

Dakle, da, single-camera serija jeste u užem zanatskom smislu bliska flmu ali su načini pripovedanja i sl. potpuno različiti.

Što se serija tiče, svakako da su GALACTICA i 24 single-camera serije (iako se u njima koristi više kamera, ali ne u sistemu, ne miksuju se već se montiraju) a da je ALO, ALO snimana kao klasičan sitkom u sistemu kamera. STAR TREKa se ne sećam dovoljno da bih mogao da tvrdim kako se snima, ali sasvim je moguće da postoji neka kombinacija. I u sitkomu se neke scene snimaju sa jednom kamerom, recimo eksterijeri, scene van studija, neke uzane lokacije i sl.

Isto važi i za neke scene u single-camera serijama. Oduvek su se akcione scene snimale sa više kamera, jer ne mogu da se ponavljaju u puno dublova, i da bi se uhvatilo što više pozicija kamere. Ali to je sve filmski način snimanja, ne miksuje se na licu mesta. Isto važi i za neke dijaloške scene. One su jednostavnije za realizaciju ali se često snimaju sa više kamera da bi se ubrzao rad, da kamere hvataju u istoj glumačkoj situaciji dve pozicije i sl. Ali, opet ne miksuje se na licu mesta već se montira.

Alex

• 4
  • 3
« Reply #258 on: 24-11-2010, 00:52:11 »
Prvo, film nije deveta već sedma umetnost. To zna svako dete koje je imalo prilike da pročita novine.

crippled - to je lapsus. Ja se bavim stripom, pa je to deveta podsvesno uletelo. Ostatak tvog posta ću pogledati kasnije.
Avatar je bezlichna, bezukusna kasha, potpuno prazna, prosechna i neupechatljiva...USM je zhivopisan, zabavan i originalan izdanak americhke pop kulture

Alex

• 4
  • 3
« Reply #259 on: 24-11-2010, 01:18:10 »
Alex, ja ne znam da li me ti zavitlavaš ili si ozbiljan. Prosto je neverovatno da neko ko toliko želi da razgovara o filmu i ispoljava toliko arogancije ne zna najosnovnije stvari o snimanju filma.

Da li ti mene zavitlavaš? Gde se vidi da ja ne znam najosnovnije?! Uglavnom sve što si rekao ili ćeš reći o načinima snimanja, znam. Nisam čuo ništa posedno novo. Samo sam mislio da ćeš ti to lepo pojasniti svima (ali nisi i terminologiju) i želeo sam da proverim da li nećeš reći nešto drugačije i za mene  potpuno novo.

To smo raščistili. Mislim da to znam od 1973-e.

Zatim, snimanje filma i televizijske serije nije isto jer se serija snima sa više kamera i miksuje na licu mesta a film se snima sa više kamera i materijal iz svih kamera se koristi u montaži. Dakle, to je razlika između filmskog i televizijskog načina snimanja. To je razlika između snimanja "u sistemu" o kome sam ja govorio i filmskog snimanja.

Lepo. Tačno. Sad je jasno i onima koji nisu znali ili nisu bili sigurni.

Možda će to za tebe biti iznenađenje, ali serija Siniše Pavića se miksuje na licu mesta, iako u poslednje vreme za svaki slučaj kamere imaju i tejpove ako u montaži zafali neka faza ali se montaža miksovanog materijala uglavnom svodi na izbacivanje repova i skraćivanje kretnji koje su preduge. Otud te serije imaju miksera koji bi se mogao definisati kao montažer na licu mesta i montažera koji doradi snimak u postu. Inače, ranije su sitkomi emitovani uživo, kao pozorište koje se snima u sistemu kamera.

Što bi bilo iznenađenje? Miksovanje na licu mesta je brži, jeftiniji i površniji način rada, što sasvim odgovara njegovim serijama, kojima prava montaža nije neophodna.

Ja sam to da ne bi bilo zabune, kada je reč o snimanju sa više kamera već naglasio u prethodnom postu.

Valjda jesi, ne mogu ponovo da čitam.

Kad je reč o umetnostima, mislim da je umetnost prejaka reč za ono o čemu govorimo ovde.

Tja, neće nas ubiti.

Naime, tehnologija snimanja single-camera serije i filma jeste u osnovi ista ali je suštinski različita jer su ciljevi takvog rada, estetski postulati krajnjeg proizvoda potpuno različiti.

Dakle, da, single-camera serija jeste u užem zanatskom smislu bliska flmu ali su načini pripovedanja i sl. potpuno različiti.

E tu se ne slažem (i ostajem pri svom stavu). To je isti medij - umetnost No7 - uključujuči i klasičnu (ne singl, nego sistem kamera) tv seriju. Kao što je serijski i albumski strip - strip. A kratka priča i roman - književnost.

Što se serija tiče, svakako da su GALACTICA i 24 single-camera serije (iako se u njima koristi više kamera, ali ne u sistemu, ne miksuju se već se montiraju) a da je ALO, ALO snimana kao klasičan sitkom u sistemu kamera. STAR TREKa se ne sećam dovoljno da bih mogao da tvrdim kako se snima, ali sasvim je moguće da postoji neka kombinacija. I u sitkomu se neke scene snimaju sa jednom kamerom, recimo eksterijeri, scene van studija, neke uzane lokacije i sl.

Prvi deo - slažeš se sa mnom. A za drugi - Star Trek NG - podsetiću te, najveći deo serije se odvija u brodu - studiju i po finalnom izgledu, to je rađeno slično "kao i  klasičan sitkom u sistemu kamera".

Isto važi i za neke scene u single-camera serijama. Oduvek su se akcione scene snimale sa više kamera, jer ne mogu da se ponavljaju u puno dublova, i da bi se uhvatilo što više pozicija kamere. Ali to je sve filmski način snimanja, ne miksuje se na licu mesta. Isto važi i za neke dijaloške scene. One su jednostavnije za realizaciju ali se često snimaju sa više kamera da bi se ubrzao rad, da kamere hvataju u istoj glumačkoj situaciji dve pozicije i sl. Ali, opet ne miksuje se na licu mesta već se montira.

Sve sam to znao, časna pionirska - ali je bolje da ti to izložiš.

Ostaje nejasna tačna terminologija, što sam te i pitao, a to si odgovorio atakom na moje (ne)znanje.

Savajat Erp

• gospodar izgubljenog vremena
  • 4
  • 3
« Reply #260 on: 24-11-2010, 01:55:10 »
чини ли ми се или је негде у првим епизодама речено да је и крв зомбија заражена? а онај лик са самострелом стално користи исте стреле и још их брише у своју одећу...

женски ликови су ми потпуно безлични+иритантни, посебно две сестре (сада само једна, јелте) и жена главног лика. можда је то само мој субјективни утисак.
Niste mi verovali da ću da pucam?!
ZAŠTO MI NISTE VEROVALI?!!!!

Boban

• 3
« Reply #261 on: 24-11-2010, 05:02:21 »
Ja sam sve razočaraniji i razočaraniji.
Radnja je prazna a postupci nemotivisani.
Svi se ponašaju kao da su mentalno zaostali.
Cela ova četvrta epizoda mi je pružila vrlo malo... dva i po događajčića.

I kakvo im je to osiguranje logora, pa zar nisu mogli da postave ogradu i razvuku žice sa čandrljarkama da se ne može tek tako prići.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #262 on: 24-11-2010, 10:48:40 »
Pa imali su neke žice sa nekim posuđem koje čangrlja, to se videlo u prethodnim epizodama. Otud sam se ja iznenadio kako su se Zombiji zatekli u logoru tek tako...

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #263 on: 24-11-2010, 11:06:22 »
Alex, nažalost grešiš. Kao što ni pisanje romana i kratkih priča nije ista forma kako se čini jer su akcenti u samom postupku različiti tako se i televizija razlikuje od filma.

U slučaju serije snimane u sistemu kamera, razlikuje se suštinski, pošto se film snima na parče, što pretpostavljam znaš, a u seriji snimanoj sistemom kamera odigrava se cela scena u kontinuitetu. U rediteljskom smislu, način mišljenja je potpuno različit, i sitkome uvek mnogo bolje režiraju pozorišni reditelji i glume pozorišni glumci od filmskih. Nije čudo da su ključni američki sitkom glumci zapravo oni sa stand-up, dakle, pozorišnim iskustvom jer stand-up je vrsta monodrame, dakle pozorišne forme, u svojoj suštini, s tim što se ne izodi u pozorištu već u klubu, dakle spada u ambijentalni teatar.

U tom smislu, potpuno je logično da će pozorišni reditelj kao neko ko postavlja scenu u kontinuitetu bolje raditi sitkom ili nešto u sistemu kamera nego filmski reditelj koji naprosto misli u snimanju filma po segmentima i spajanju u montaži.

Što se glumačkofg aspekta tiče, serije su generalno drugačije od filma. Televizijski glumci su znatno drugačiji od filmskih. Naravno, da su mogućnosti crossovera vrlo česte, ali su mnoge TV zvezda neupotrebljive na filmu i vice-versa. U kablovskim serijama kanala poput HBO, AMC ili Showtime još i mogu da prođu filmski glumci sa svojim suptilnijim načinom glume, koncipiranja lika, dočim na običnim televizijama glumci moraju da budu čisti personality actori čije se osobine čitaju posle deset sekundi gledanja. To je zahtev te vrste televizije koja ima veliku gledanost i vrlo čitljive žanrovske forme. Kada upališ CSI posle deset sekundi gledanja, ti možda ne znaš koja je to serija, ali ti je jasno a) da je policijski procedural b) jasno ti je da li su na ekranu glavni ili sporedni likovi c) jasno ti je ko je u toj sceni pozitivac ko negativac. Tako nešto u "kvalitetnom" filmu ili kablovskoj seriji imaš jako retko, ili sve ređe.

Kad je reč o načinu režije, on je u serijama krajnje šematizovan, iako one izgledaju sve bolje iz godine u godinu. Otud u serijama obično pilot epizodu radi neki "kreativan" reditelj, a ostalo rade zanatlije koje savršeno znaju da urade repliku onoga što im je postavljeno kao sistem rada i tu se tačno zna šta i kako. Opet naravno, kablovske serije imaju poznatije reditelje i nude više slobode, ali na kraju krajeva, reditelji su manje važan šraf u tom sistemu. Ako uporediš reditelje sjajno režiranih televizijskih epizoda, sa filmovima koje su radili, u nekoj fazi svoje karijere, to je neuporedivo. Imena poput Dana Attiasa i sličnih faca su najbolji primer. Slično važi i za doajene televizije. JJ Abramsu je uspeo STAR TREK, ali setimo se koliko je MI3 bio grozan, recimo. Pogledajte filmove Ryan Murphyja, pa u krajnjoj liniji i Glenn Gordon Caron je dosta lutao, i mnogi drugi.

Serije su u principu scenaristički medij, i ne čudi da su oni najplaćeniji deo ekipe i da su tzv. showrunneri, dok su reditelji tu mnogo više egzekutori ujednom uhodanom sistemu. Film je s druge strane, pre svega rediteljski medij.

Konačno, forma u kojoj se izražavaju je različita i po svom trajanju, ali i po dramaturgiji i po onome šta je važno a šta nevažno. O vizuelnom aspektu malog i velikog ekrana da i ne govorim.

To sve ne znači da je televizija manje vredna forma od filma. Čak naprotiv. Mislim da je za televiziju potreban vrhunski profesionalizam oji na filmu često nije potreban jer je film one-shot a na televiziji te juri emitovanje i kompleksniji plan rada sa  znatno manjim brojem dana snimanja.

mac

• 3
« Reply #264 on: 24-11-2010, 11:19:14 »
Ne bi me iznenadilo da je Merl u kombi koji je ukrao utrpao tuce zombija s ulice, dovezao do kampa, isekao žice, i pustio ih napolje.

Boban

• 3
« Reply #265 on: 24-11-2010, 13:28:35 »
heh, i meni je to palo na pamet.

Pravo je pitanje kako će se u seriju vratiti crnac i crnče iz prve epizode.

A Merlea mora da ubije brat, nema druge.

mac

• 3
« Reply #266 on: 24-11-2010, 13:53:39 »
Da, ali tek kad se premetne u zombija.

Boban

• 3
« Reply #267 on: 24-11-2010, 14:17:20 »
To je sladunjavo rešenje.
Mnogo bi bolje bilo da ga ubije pre, jer postaje nemoguć.

Alex

• 4
  • 3
« Reply #268 on: 25-11-2010, 20:31:07 »
Alex, nažalost grešiš. Kao što ni pisanje romana i kratkih priča nije ista forma kako se čini jer su akcenti u samom postupku različiti tako se i televizija razlikuje od filma.

U slučaju serije snimane u sistemu kamera, razlikuje se suštinski, pošto se film snima na parče, što pretpostavljam znaš, a u seriji snimanoj sistemom kamera odigrava se cela scena u kontinuitetu. U rediteljskom smislu, način mišljenja je potpuno različit, i sitkome uvek mnogo bolje režiraju pozorišni reditelji i glume pozorišni glumci od filmskih. Nije čudo da su ključni američki sitkom glumci zapravo oni sa stand-up, dakle, pozorišnim iskustvom jer stand-up je vrsta monodrame, dakle pozorišne forme, u svojoj suštini, s tim što se ne izodi u pozorištu već u klubu, dakle spada u ambijentalni teatar.

U tom smislu, potpuno je logično da će pozorišni reditelj kao neko ko postavlja scenu u kontinuitetu bolje raditi sitkom ili nešto u sistemu kamera nego filmski reditelj koji naprosto misli u snimanju filma po segmentima i spajanju u montaži.

Što se glumačkofg aspekta tiče, serije su generalno drugačije od filma. Televizijski glumci su znatno drugačiji od filmskih. Naravno, da su mogućnosti crossovera vrlo česte, ali su mnoge TV zvezda neupotrebljive na filmu i vice-versa. U kablovskim serijama kanala poput HBO, AMC ili Showtime još i mogu da prođu filmski glumci sa svojim suptilnijim načinom glume, koncipiranja lika, dočim na običnim televizijama glumci moraju da budu čisti personality actori čije se osobine čitaju posle deset sekundi gledanja. To je zahtev te vrste televizije koja ima veliku gledanost i vrlo čitljive žanrovske forme. Kada upališ CSI posle deset sekundi gledanja, ti možda ne znaš koja je to serija, ali ti je jasno a) da je policijski procedural b) jasno ti je da li su na ekranu glavni ili sporedni likovi c) jasno ti je ko je u toj sceni pozitivac ko negativac. Tako nešto u "kvalitetnom" filmu ili kablovskoj seriji imaš jako retko, ili sve ređe.

Kad je reč o načinu režije, on je u serijama krajnje šematizovan, iako one izgledaju sve bolje iz godine u godinu. Otud u serijama obično pilot epizodu radi neki "kreativan" reditelj, a ostalo rade zanatlije koje savršeno znaju da urade repliku onoga što im je postavljeno kao sistem rada i tu se tačno zna šta i kako. Opet naravno, kablovske serije imaju poznatije reditelje i nude više slobode, ali na kraju krajeva, reditelji su manje važan šraf u tom sistemu. Ako uporediš reditelje sjajno režiranih televizijskih epizoda, sa filmovima koje su radili, u nekoj fazi svoje karijere, to je neuporedivo. Imena poput Dana Attiasa i sličnih faca su najbolji primer. Slično važi i za doajene televizije. JJ Abramsu je uspeo STAR TREK, ali setimo se koliko je MI3 bio grozan, recimo. Pogledajte filmove Ryan Murphyja, pa u krajnjoj liniji i Glenn Gordon Caron je dosta lutao, i mnogi drugi.

Serije su u principu scenaristički medij, i ne čudi da su oni najplaćeniji deo ekipe i da su tzv. showrunneri, dok su reditelji tu mnogo više egzekutori ujednom uhodanom sistemu. Film je s druge strane, pre svega rediteljski medij.

Konačno, forma u kojoj se izražavaju je različita i po svom trajanju, ali i po dramaturgiji i po onome šta je važno a šta nevažno. O vizuelnom aspektu malog i velikog ekrana da i ne govorim.

To sve ne znači da je televizija manje vredna forma od filma. Čak naprotiv. Mislim da je za televiziju potreban vrhunski profesionalizam oji na filmu često nije potreban jer je film one-shot a na televiziji te juri emitovanje i kompleksniji plan rada sa  znatno manjim brojem dana snimanja.

Hvala na iscrpnom odgovoru i vrlo preciznom.

Što se prve rečenice tiče, jesno je da se televizija razlikuje od filma. A neka priča o vrstama umetnosti  i oblicima komunikacije koje koriste, biće na drugom mestu, da hodajuće mrtve ne gnjavimo time.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #269 on: 29-11-2010, 23:39:35 »
Dobro, zašto ova peta epizoda na SBBovom Fox Crimeu nema titlove? Ja sam osoba oštećenog sluha!!!!

mac

• 3
« Reply #270 on: 30-11-2010, 00:16:06 »
Čuj, meni se 5 minuta pre početka TV uključio bez tona i sa zelenom slikom. Kad se TV 10 minuta kasnije oporavio nedostatak titlova je došao kao minor annoyance.

Boban

• 3
« Reply #271 on: 30-11-2010, 02:12:42 »
užas od spore i prazne epizode.

mac

• 3
« Reply #272 on: 30-11-2010, 10:34:56 »
Možda je nedostatak titlova bio neka vrsta testa kojim FoxCrime meri količinu hard core base fanova, koji će sad morati da gledaju i reprizu u subotu.

A što se tiče sporosti to je razumljivo. Ja sam od početka očekivao da nećemo u svakoj epizodi imati armagedonski okršaj živih i mrtvih. Zapravo najbolji okršaj s mrtvima je onaj koji je izbegnut. Ono što me je malo bocnulo u centar za zdrav razum je kako je Deril ispalio strelicu na mrtvaka koji je na 20-30 metara udaljen. Ja bih sačekao da se još malo približi, da bi neko pokupio strelu.

I sad da konstruišemo sledeću epizodu. Naučniku nedostaje sveže zaraženo tkivo, a dolazi mu grupa sveže ne-zaraženih... Kad bi mu samo neko rekao da imaju sveže zaraženog samo 10 km odatle ne bismo imali sledeću epizodu.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #273 on: 30-11-2010, 10:54:40 »
Vidim da me očekuje prava slastica...

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #274 on: 30-11-2010, 11:05:50 »
Šta? Ubačeni su i ludi naučnici? Dolazio na Resident Evil teritoriju...
"zombi je mali žuti cvet"

Alex

• 4
  • 3
« Reply #275 on: 30-11-2010, 16:46:11 »
Na osnovu ovih 5 epizoda, može se zaključiti da je serija, ipak, samo OK. Ako je i bilo nekih dvoumljenja između *** i ****, jer je bilo par vrlo dobrih momenata, ipak, prazni hodovi, uz mlaki dramski naboj i, u celini, umerenu zanimljivost, daju realnu ocenu:

Savajat Erp

• 4
  • 3
« Reply #276 on: 30-11-2010, 17:26:03 »
Амери опет оборили ТВШек...ову ћу изгледа морати да скинем...

Boban

• 3
« Reply #277 on: 30-11-2010, 19:36:18 »
Ima noćas u 2 po ponoći repriza.

Savajat Erp

• 4
  • 3
« Reply #278 on: 30-11-2010, 19:40:26 »
да, али ја немам ФоксКрајм или где се већ приказује.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #279 on: 30-11-2010, 22:30:09 »
Pa imas internet valjda, HDTVrip je 350mb a bolja je slika nego na FOX Crime-u. Posle nekoliko sati se pojavi prevod na *Prijevodi online* za sve moguce verzije. Ja vise ni ne gledam na kablovskoj. Lepo skinem 720p, slika k'o zilet, milina. Jedino sto serija nije nesto, 15 minuta gledam oprostaj od mrtve sestre koju sam pre toga video jednom-dvaput i koja je potpuno nebitan lik u celoj prici.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #280 on: 30-11-2010, 22:32:13 »
Peta epizoda mi je bila okej. Nije se bog-zna-šta izdogađalo, ali su se stvari konačno pomerile sa mrtve tačke.

Boban

• 3
« Reply #281 on: 30-11-2010, 23:07:30 »
Jeste se pomerilo, ali to se moglo prikazati za 15 minuta.

Sem toga, ima mnogo nelogičnosti. Pazi, zombiji koji su neumna gomila, stignu do njihovog skrovišta u daljini, svi zajedno upadnu odjednom i stradaju. Nigde da je neki zaostao, da ima još za njima onih sporijih, nigde ničega. Ako se zombiji kreću brzinom 3 km na sat, koliko bi im dana trebalo da ih, prateći po putu, nađu. A stigli su isto veče.

Savajat Erp

• 4
  • 3
« Reply #282 on: 30-11-2010, 23:25:58 »
Pa imas internet valjda, HDTVrip je 350mb a bolja je slika nego na FOX Crime-u. Posle nekoliko sati se pojavi prevod na *Prijevodi online* za sve moguce verzije. Ja vise ni ne gledam na kablovskoj. Lepo skinem 720p, slika k'o zilet, milina. Jedino sto serija nije nesto, 15 minuta gledam oprostaj od mrtve sestre koju sam pre toga video jednom-dvaput i koja je potpuno nebitan lik u celoj prici.

као што рекох раније, мораћу да скинем и скинуо сам епизоду, преводи ми и нису неопходни...

што рече Алекс, серија је ипак само ОК...продужени зомби филм са свим уобичајеним стварима и ситуацијама. опет кажем, раније су рекли да је крв зомбија такође заразна, а у овој епизоди се она риба ваља у крви своје зомби сестере кад је напокон овери у главу.

mac

• 3
« Reply #283 on: 30-11-2010, 23:45:33 »
Zombiji-kamperi nemaju veze ni sa jednom drugom zombi-klikom. Došli prosto neki zombiji odnekud. Dešava se.

Zaražena krv nije opasna ako ne nađe put do krvotoka. Mora da dođe u dodir sa sluzokožom ili otvorenom ranom.

Savajat Erp

• 4
  • 3
« Reply #284 on: 30-11-2010, 23:58:06 »
хм, зар је баш тако детаљно описано то око крви у прошлим епизодама? или то кажеш из опште медицинске културе? а шта је са крвљу која дође у додир са усном дупљом, очима итд.?

уосталом, тражити нелогичности у зомби-филму или серији је узалудан посао...посебно кад је сама зомби-апокалипса немогућа. бар се надам. :)

Džek

• 4
  • 3
« Reply #285 on: 01-12-2010, 00:22:15 »
Zombi cirkus je najbezbolniji način da svarimo eventualnu postapokalipsu.
Lako je sa nemrtvima... prospeš mu mozak i ende.
Sagradiš sebi perimetar i živiš kao hepi... CCCccc.

Baš postapokalipsa po našim merilima...

Al neka je.

mac

• 3
« Reply #286 on: 01-12-2010, 00:28:41 »
@Savajat: Usna duplja i oči spadaju u sluzokožu. To mu dođe neka opšta medicinska kultura, većina virusa i bakterija ne može da prođe kroz kožu. Dodatno, krv koja se zgruša ih efektivno onesposobljava.

Alex

• 4
  • 3
« Reply #287 on: 01-12-2010, 00:36:18 »
U svakom slučaju nije preporučljivo brčkati se po zaraženoj krvi, normalno je zazirati od nje, a niko ovde ne daje ni pet para i strelac uzima okrvavljenu strelu iz zombija itd.

Savajat Erp

• 4
  • 3
« Reply #288 on: 01-12-2010, 01:15:25 »
@Savajat: Usna duplja i oči spadaju u sluzokožu.

зато и сам и рекао оно раније...а још пре сам причао о бахатом стрелцу, али, fuck it, ово је ипак само серија. и то зомби-серија. :)

Džek

• 4
  • 3
« Reply #289 on: 01-12-2010, 01:17:40 »
U realnom okruženju sumnjam da bi iko to radio.
Mislim da bi bežali kao đavo od krsta od najmanje sline inficiranih.

Ipak, kako bi sline najbližih podneo? Inficiranih?
Ko bi begao, a ko bi negovao recimo inficiranu majku, brata, sestru, oca i ujaka?

Džek

• 4
  • 3
« Reply #290 on: 01-12-2010, 01:21:21 »
Ima jedna super ženska, a zove se Nada... svi smo zaljubljeni u nju, volimo je, vodi nas kroz život. Verujemo u nju kao pas što veruje u vernog gospodara.

Koliko nečovek treba biti da smestiš metak među oči Nadi?

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #291 on: 01-12-2010, 07:42:05 »
Nada Šargin?

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #292 on: 01-12-2010, 08:02:53 »
Inače, evo vesti koje će (potencijalno) obradovati sve na bordu. Darabont je otpustio sve scenariste koji su radili na prvoj sezoni i za drugu će angažovati frilensere.

Džek

• 4
  • 3
« Reply #293 on: 01-12-2010, 23:19:21 »
Overio petu. Bljak.
Trečinu epizode žale za svojim mrtvima, spaljuju i ukopavaju leševe. Onda kao glume ludilo, žalost sve u 16. i prođe aman pola serije. Vrhunac tog cirkusa je kada Amy otvori svoje divne plave zombie okice, u sestrinom naručju, i prepoznaje je! Čak je pomiluje i po obrazu (ili gleda koliko je utovljena za papanje?) Velim vam, suze niz leđa kreću od miline i patetike! Neverovatno. E onda nagariše epizodu do daske. Nakon još jedne patetične, samožrtvujuće scene (kad jedan od njih ostane ugrižen i traži da ga se ostavi uz put) spičiše se do centra za kontrolu bolesti da nađu naučnike i sklone se na sigurno.
I pred kapijama (nastanjenog) centra -nastavak u sledećoj epizodi-

Da li ste primetili da ovde nešto nedostaje? Ajd da pomognem... šta to treba da sadrži svaka zombi serija? Bravo! Treba da ima zombija, jel' da? E pa u ovoj nema. Ni jednog jedinog. Ni da napadne, ni da ga roknu, ni da gricne, ni da se slede od straha na grozno lice zaraženog. Ni jednog jedinog!

Daleko najsmornija epizoda do sada!

Kunac, lep muštuluk!

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #294 on: 01-12-2010, 23:24:17 »
Ma sranje epizoda. Kad vratim film bilo je par solidnih i isto toliko losih, tako da je (po meni) prosecna ocena prilicno losa.

Boban

• 3
« Reply #295 on: 01-12-2010, 23:38:41 »
Džek, ima dva zombija... sestra i pred kraj onaj jedan što su ga strefili strelom u glavu.

Džek

• 4
  • 3
« Reply #296 on: 01-12-2010, 23:43:21 »
To ne pikam. Nema akcije, nema pretnje, nema niš'... kako čovek da uživa u klanju zombija i kidanju kože i mesa zubima kad nema glavnih lepotana? Bolje da sam gledao Rodnija i Delboj-a, ona Trigerova mutavo-manijakalna faca izaziva više prpe negoli ova epizoda...

Savajat Erp

• 4
  • 3
« Reply #297 on: 01-12-2010, 23:56:08 »
Vrhunac tog cirkusa je kada Amy otvori svoje divne plave zombie okice, u sestrinom naručju, i prepoznaje je! Čak je pomiluje i po obrazu (ili gleda koliko je utovljena za papanje?)

ја сам то "миловање по образу" схватио као несигурне и трапаве покрете newborn зомбија, који тек упознаје свет око себе и своју сврху постојања...нешто као тек рођено лане, само куд и камо зајебаније. :)

godclone

• 4
  • 2
« Reply #298 on: 02-12-2010, 07:19:40 »
Hmmm, meni je nesto summnjivo da je grupa zombija bila taman toliko mala da moze da se namami u kombi s par mamaca.
Pa posle istovarena blizu logora.
Revenge is a dish best served dead cold...;)

mac

• 3
« Reply #299 on: 02-12-2010, 10:20:42 »
To je bila samo pretpostavka, i čini se da scenaristi nisu išli tim putem. Zato su verovatno i otpušteni :-)