Author Topic: Krimi žanr  (Read 17702 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Truman

• 4
  • 3
Krimi žanr
« on: 05-06-2010, 09:58:39 »
Jeste li razmišljali da možda uvedete odsek na forumu za krimi priče i romane. Obožavam ih! Trenutno čitam Čestertona, voleo bi to da podelim sa nekim. :)  :evil:
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Hobit

• 4
  • 3
Re: Krimi žanr
« Reply #1 on: 05-06-2010, 10:07:31 »
To je odlična ideja, ovde bih i ja mogao da se uključim.
Trumane, preporučujem ''Mesto zločina'', Li Čajld, u izdanju Lagune
Sve će na kraju biti dobro, a ako nije dobro, znači da još nije kraj!

Truman

• 4
  • 3
« Reply #2 on: 05-06-2010, 10:13:29 »
Ok, pogledaću...
Jesi čitao isto u izdanju Lagune od Čendlera Veliki san?
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Hobit

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 05-06-2010, 10:22:58 »
Nisam. Prporučuješ?
Pogledaj, ako te zanima takva vrsta krimića, sve od Nelsona De Mila, osim Provincije, malo je razvučeno i uspavljujuće, ali, ''Igra lava'' mu je sjajna Prvenac na našem ''tržištu'' - ''Ostrvo šljiva'' je OK
''Suton'' je poslednji izdat, dobar krimić
Laguna je najavila da je u pripremi njegov najnoviji roman, ali ništa od toga, već dve godine

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #4 on: 05-06-2010, 10:29:21 »
Jeste li razmišljali da možda uvedete odsek na forumu za krimi priče i romane. Obožavam ih! Trenutno čitam Čestertona, voleo bi to da podelim sa nekim. :)  :evil:

Ovo je forum za fantastiku.

Možeš da pokreneš topik o krimićima na donjem delu foruma, u "Umetnost i kultura". Ili u "Razonodi".
We're all mad here.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 05-06-2010, 10:30:20 »
Čendler je autor romana o Filipu Marlou, a veliki san je njegov prvi i nažalost na srpski jedini prevedeni roman. Tako da svakako preporučujem.

A jedan predlog za admina...ako već neće da otvara poseban deo za krimi žanr nek barem ovu temu prebaci negde...možda u Strane autore.
 p.s. Onda bi molio da se ova tema prebaci na taj pdf koji predlaže angel011. Što da otvaramo novu temu kad smo ovde već počeli da pišemo...
Sri Ramana

Hobit

• 4
  • 3
« Reply #6 on: 05-06-2010, 10:31:22 »
Nema problema, sa'će Boban to da prebaci gde treba...on voli da se igra sa tim prebacivanjima, bez veze bi bilo uskratiti mu to

Boban

• 3
« Reply #7 on: 05-06-2010, 11:00:45 »
Zar krimići nisu izumrli, poput westerna?
Mislim, ima tu i tamo romana koji se dešavaju u krimi okruženju, ali to odavno nisu više krimići u žanrovskom smislu?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #8 on: 05-06-2010, 11:01:36 »
Ne znam da li su izumrli, mislim da nisu. U svakom slučaju imam sasvim dovoljan broj starih majstora...
Sri Ramana

Hobit

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 05-06-2010, 11:05:06 »
Krimi-trileri su izumrli, naravno
Zato sada na udarnim mestima u izlozima Beogradskih knjižara možeš da vidiš samo Nekronomikon... i Crni cvet...

:x

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #10 on: 05-06-2010, 18:36:29 »
Čendler je autor romana o Filipu Marlou, a veliki san je njegov prvi i nažalost na srpski jedini prevedeni roman.

pre par meseci laguna je objavila i ZBOGOM, LEPOJKO.
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

Boban

• 3
« Reply #11 on: 05-06-2010, 19:19:06 »
Čendler je objavljivan u roto-romanima, x-100, Zeleni dodatak...
Narodna biblioteka ima dosta odrednica Čendlera, a nema roto romane.

1. Zbogom, draga moja             Čendler, Rejmo# 1991  slv# монограф. публ.
   2. Poodle springs                 Čendler, Rejmo# 1991  scr# монограф. публ.
   3. Veliki san                     Čendler, Rejmo# 1984  scr# роман
   4. Visoki prozor                  Čendler, Rejmo# 1984  scr# роман
   5. Dama u jezeru                  Čendler, Rejmo# 1984  scr# роман
   6. Dugi oproštaj                  Čendler, Rejmo# 1984  scr# роман
   7. Zbogom,dragana moja            Čendler, Rejmo# 1984  scr# роман
   8. Sestrica                       Čendler, Rejmo# 1984  scr# роман
   9. Nikoli več na svidenje         Čendler, Rejmo# 1983  slv# роман
  10. Sestrica                       Čendler, Rejmo# 1987  slv# роман
  11. Opasni biseri                  Чендлер, Рејмо# 1983  scc# роман
  12. Opasnost je moj posao ; Zloči# Чендлер, Рејмо# 1983  scc# роман
  15. Veliki san ; The Big Sleep     Чендлер, Рејмо# 2009  scc# роман
  16. Zbogom, lepojko ; Farewell, M# Чендлер, Рејмо# 2010  scc# роман
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Agota

• 4
  • 3
« Reply #12 on: 06-06-2010, 13:59:01 »
Presuda u kamenu Ruth Rendel mi se jako dopala ,uzbudljiv krimic bez obzira sto na pocetku vec znas koga su ubili,ko ih je ubio I zasto al opet je zanimljivo  I uzbudljivo napisana pa  pratis  signale ,znakove ,tragove ,detalje kako su propustili da reaguju,a kome je smor da cita Sabrol je snimio Ceremoniju sa mojom omiljenom profesorkom klavira- Izabel Iper.
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

Truman

• 4
  • 3
« Reply #13 on: 01-07-2010, 20:04:09 »
Quote from: Alexdelarge link=topic=9128.msg254007#msg254007

pre par meseci laguna je objavila i ZBOGOM, LEPOJKO.
[/quote
[quote author=Alexdelarge link=topic=9128.msg254007#msg254007

Hvala na informaciji! Potražiću obavezno.
Inače, ne slažem se da je krimi žanr mrtav. Podsetimo se samo Borisa Akunjina za koga kritika kaže da njegovi romani prevazilaze okvire žanra. Od njega sam čitao samo Azazela i veoma mi se dopalo, ali nažalost naredne knjige su rasprodate. Je l zna neko gde mogu da se nađu?

uhebo sam sa citiranjem, valjda ćete skontati...
Sri Ramana

Truman

• 4
  • 3
« Reply #14 on: 13-07-2010, 17:02:18 »
Evo, čitam Zbogom lepojko. Vidi se napredak u smislu inteziteta doskočica i metafora...
Sri Ramana

Truman

• 4
  • 3
« Reply #15 on: 21-07-2010, 20:26:33 »
Patrisa Kornvel, je citao neko nju? Ona je trenutno jedna od najpoznatijih predstavnika ovog zanra...
Sri Ramana

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #16 on: 21-07-2010, 20:30:58 »
Ja sam je citao. Prva tri romana o Skarpeti, a nabavio sam i jos nekoliko. Ne znam... Prvi roman je bio prilicno rutinski, a onda se malo popravila. Ne mogu da je preporucim bez rezerve, ali jeste zanimljiva. Posebno ako volite romane u kojima konce vuku jaki zenski likovi.
"zombi je mali žuti cvet"

sivka

• neprilagođena
  • 5
  • 3
  • Sve što je uzaludno, to je i besmisleno.
    • Tardis
« Reply #17 on: 21-07-2010, 21:36:49 »
Od Akunjina sam pobrstila sve što sam našla: Dijamantska kočija (dva dela), Pelagija i beli buldog, Azazel, Pikov dečko, Ahilova smrt... to je to valjda. Izuzetan pisac. Čim pronađem još nešto, nastaviću. Sve preporuke.
Nedavno sam pročitala i Poslednju kašmirsku ružu i Ubistvo u Simli, Barbara Kleverli. Zanimljivo, drži pažnju, ali nije na Akunjinovom nivou.
Nikom ni reči, Nevini i Netragom nestao, Harlan Koben. Dobro, interesantno, drži pažnju.
Otišla sam. Ko hoće, zna gde će me naći.

Eriops

• 4
  • 3
« Reply #18 on: 07-08-2010, 23:09:29 »
Baš sam planirao pročitati nešto od Džejmsa Patersona, ali skoro sam gledao dva filma snimljena po njegovom romanu, Poljubi devojke i Prikrada se pauk- glumi Morgan Frimen. Nisu mi baš ostavili neki bog zna kakav utisak, ili knjiga nije prenesena kako treba.
Barem kako su predstavili na sajtu Lagune, zvuči mi interesantno roman Tokio od Mo Hejder. To bi se moglo pročitati.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #19 on: 09-08-2010, 17:28:49 »
Je l čuo neko za Majkla Čabona, dobitnik je Pulicerove nagrade? Kupih njegovu knižicu Konačno rešenje...
Sri Ramana

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #20 on: 09-08-2010, 18:47:09 »
Ne mogu sad da se setim gde smo raspravljali o pravilnoj transkripciji njegovog imena kao i o Yiddish PU. The Final Solution je omaz Dojlu i SH, ali mi je zanimljiviji bio YPU koji je takodje objavljen u nas ali mislim da su mu tu na drugaciji nacin pogresili prezime  :roll:
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Truman

• 4
  • 3
« Reply #21 on: 09-08-2010, 19:00:35 »
Michael Chabon...
Sri Ramana

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #22 on: 09-08-2010, 19:24:14 »
Cita se Sheybon ili tako nesto...
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Truman

• 4
  • 3
« Reply #23 on: 17-08-2010, 16:23:18 »
Procitah "Konacno resenje" od Chabona i nisam se nesto odusevio. Zaplet je slab, a jedino je dobar opis 89-ogodisnjeg detektiva ( ocito aluzija na ostarelog Serloka Holmsa ).
Sri Ramana

RedSonja

• 4
  • 3
« Reply #24 on: 23-08-2010, 23:55:54 »
Posebno ako volite romane u kojima konce vuku jaki zenski likovi.

Ko ne voli.
Da vuče konce.

A bogami ko ne voli i jake ženske likove koji vuku konce. Ili koji vuku muškarca kroz život debelim koncima a nekad i golim rukama. Ko ih ne voli.

Roman u kom konce vuče(svidja mi se kako zvuči) jak ženski lik je Modesti Blejz, onaj prvi, premijerni oDonelov, a i film je u redu, naročito rasplet i kad Mikos brutalno strada tako što se nabode na šiljak od ruleta.
@topik
Trumane, cenim da si čitao, kakav je to taj roman Swimsuit i je l stvarno toliko famozan i izvanredan kao što mi jedan naporan čovek priča da jeste

Truman

• 4
  • 3
« Reply #25 on: 24-08-2010, 19:59:22 »
Nisam citao...
Sri Ramana

Truman

• 4
  • 3
« Reply #26 on: 30-09-2010, 22:19:24 »
Kao klinac sam iz ne znam kog razloga preskočio knjige A. K. Dojla ( iako sam obožavao seriju o Holmsu ), pa evo da ispravim tu grešku danas sam kupio Skerletni slučaj - valjda prvi slučaj Šerloka Holmsa do sada nepreveden na srpski jezik.
Sri Ramana

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #27 on: 30-11-2010, 18:54:22 »
Trenutno čitam roman Samo jedna prilika, od Harlana Kobena. Zasada dosta solidno, zanimljivo, drži pažnju. Ovo je roman gde čini mi se, malo više se ide na emocije, konkretno očinstvo.
Tajno pišem zbirke po kućama...

Truman

• 4
  • 3
« Reply #28 on: 30-11-2010, 22:13:46 »
Trenutno čitam ''Krimi priče'', antologiju u izdanju Otvorene knjige. Zanimljiva zbirka, od Čehova ( mada mu priča i nije nešto ) pa nadalje...Videćemo koliko je dobar izbor tih priča
Sri Ramana

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #29 on: 01-12-2010, 23:21:33 »
Tjah. Samo jedna prilika- veći deo romana je bio sasvim solidan, da bi onda na kraju skroz zabrljao. Prosto, to šta je uradio prijatelj glavnog lika jednostavno nije realno u stvarnom životu, deluje isforsirano i na silu odrađeno. I ubacio je likove poreklom iz Srbije, devojku sumnjive prošlosti kojoj naravno sve oprašta i štiti je hrabri američki seljak, i razne rečenice tipa : ,, Ovoj devojci mora da su Sjedinjene Države ličile na Mars ''. A brate mili... nije ni čudo što Ameri većini sveta idu na ganglije. Može li se bar u romanima bez tih sranja tipa- mi smo Carstvo nebesko na zemlji, svi drugi su divlji, siromašni i bedni. Žali bože što to pročitah.
Preporučite neke bolje autore, vidim da je Laguna objavila dosta romana krimi tematike ?

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #30 on: 02-01-2011, 19:46:35 »
Nekoliko dobrih romana procitao ovih dana.
U SUMI- Tana Frenc. Odlican roman. Vec na prvih desetak strana, autorka nam daje temelj na kome ce pocivati roman. Misteriozni nestanak dvoje dece u sumi u Irskoj, i jedno prezivelo koje se niceg ne seca. Mnogo godina kasnije novi zlocin, a preziveli klinac sada je detektiv koji istrazuje slucaj, zajedno sa policajkom Kesi- njihov odnos varira od prijateljstva do fizicke i intelektualne privlacnosti. Novi slucaj stalno ce se mesati sa tragicnim dogadjajem iz proslosti, otkrice se mnogo mracnih tajni naizgled mirnog mesta i savrsenih porodica. U knjizi se izdaleka naslucuje natprirodno, mracno, ali se ne otkriva do kraja. Ovaj roman vredi procitati.
TAJNA ISTORIJA- Dona Tart. Grupa bogatih, naizgled savrsenih studenata koji obozavaju starogrcki, povezana je zajednickom tajnom- ubistvom. U njihov svet ulazi student iz drugacijeg miljea, a jedan od njih pocinje previse da prica naokolo, i oni donose odluku da ga ubiju. Naizgled slicno mnogo puta obradjivanoj temi studentskih bratstava i slicno, ovaj roman ipak mnogo jace ulazi u slozenu psihologiju likova i njihovih medjusobnih odnosa. Kada se pocne citati, ne ispusta se iz ruku.
ISKONSKI STRAH-Vilijem Dil. Dobra prica o ubistvu uglednog svestenika, ukljucuje briljantnog advokata, ubicu podeljene licnosti, mnogo tajni drustvenih uglednika, obrte... preporuka za citati.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #31 on: 02-01-2011, 20:15:13 »
Čitam priče A. Konana Dojla u novom izdanju na sprskom jeziku...valjda zato što sam propustio da ih čitam kao klinac. Mnoge su mi već poznate preko serije, možda mi se i zato priče Agate Kristi čine boljim...
Sri Ramana

Mo

• 4
  • 2
« Reply #32 on: 09-01-2012, 16:54:42 »
Jednom godisnje overim i neki krimic. Ovog puta je to bio Majkl Cabon - Jevrejska policijska stanica i moze da prodje.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #33 on: 09-01-2012, 16:57:38 »
Možda zato što je SF krimić  :)
Mica

Mo

• 4
  • 2
« Reply #34 on: 10-01-2012, 02:25:21 »
Možda upravo zbog toga  :)

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #35 on: 21-03-2012, 20:00:47 »
Poslednje što sam čitao od krimića :
ČETRDESET REČI ZA TUGU- DŽAJLS BLANT, Kanadski autor. Glavni lik Kardinal, policajac koji hoda po ivici zakona a nekad je i pređe, ali u suštini ipak ispravan lik. Roman  ritmom više podseća na film, ili neku detektivsku seriju, nego na pisanije. Opet ima i sasvim dovoljno opisa unutrašnjeg života i dilema glavnog junaka, da malo razblaži taj filmski šmek. Solidno, lagano za čitanje, za opuštanje dovoljno, ništa spektakularnog kvaliteta.
PRIZNANJE-DŽON GRIŠAM. Ovaj autor je vidim ekstra prodavan preko okeana, ali meni se nije nešto primio preterano, stil mu je gotovo dokumentaristički i za moj pojam previše suvoparan.
Harlana Kobena sam apsolvirao, pročitao sam većinu toga što je od njega izdala Laguna, i većina mi se dopala, ali je došlo do zasićenja.
Ovog proleća je čini mi se Laguna najavila novu knjigu Tane Frenč... prosto me strah da ću se razočarati nakon njenog
sjajnog romana U ŠUMI.

Barbarin

• 4
  • 3
« Reply #36 on: 21-03-2012, 20:11:26 »
Džon Grišam uglavnom ako ne i stalno piše o nekim advokatskim temama, neki slučajevi, istraživanja itd. Ta advokatska strana ume da bude suvoparna, ali zaplete koje napiše su odlični, ima i dosta ekranizovanih filmova.
Jeremy Clarkson:
"After an overnight flight back to London, I find myself wondering once again if babies should travel with the baggage"

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #37 on: 03-05-2012, 20:36:49 »
Polica mi se već polako puni krimićima  :).
Elem, od Harlana Cobena sam pročitao većinu što je izašlo kod nas. Koristi jednostavnu formulu koja dobro gura- puno akcije, puno zapleta i neočekivanih preokreta, puno emocija na granici patetike, dinamične priče bez puno filozofiranja. Naravno sve to zvuči teoretski jednostavno, nije lako to izvesti u praksi, da knjigu od 400 strana ne možeš ispustiti iz ruku.
Od onog što sam pročitao od njega :
Šuma- odlična
Nevin- odlična
Nikom ni reči- vrlo dobra
Obećaj mi- dobra
Samo jedna prilika- loša ( ova mi se jedina nije dopala ).

Negde na leto bi Laguna trebala izbaciti novu knjigu Tane Frenč.  Ako bude i upola dobra kao roman U šumi, vredi je pazariti.

Gaff

• 4
  • 3
« Reply #38 on: 24-06-2012, 22:29:19 »
Evo ovako: naleteo sam na neke knjige Dika Frensisa   http://en.wikipedia.org/wiki/Dick_Francis

Vredi li čitati njegove knjige?
Sum, ergo cogito, ergo dubito.

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #39 on: 09-08-2012, 13:30:10 »
Ne znam gde drugde ovo da stavim, a odlično je za detektivske romane zlatnog doba, i dosta pravila važi i danas:
http://gaslight.mtroyal.ca/vandine.htm

Truman

• 4
  • 3
« Reply #40 on: 09-08-2012, 16:25:52 »
Čitam upravo Čovek koji je bio četvrtak. Relativno zanimljivo za sada...
Sri Ramana

Irena Adler

• 4
  • 2
« Reply #41 on: 09-08-2012, 17:00:05 »
To je super-zanimljivo do kraja, al' ne bi mi nikad palo na pamet da smestim Čestertona u krimiće.
(što naravno ne znači da ga ne treba tamo smeštati, samo meni ne bi palo na pamet)

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #42 on: 09-08-2012, 17:23:01 »
Meni bi (bar oca Brauna definitivno) ali slutim da će se Truman debelo razočarati krajem Četvrtka.  :mrgreen: 

Truman

• 4
  • 3
« Reply #43 on: 09-08-2012, 17:28:53 »
Otac Braun ''serijal'' spada u klasike krimića, zapleti su na nivou Agate Kristi. Kad pročitam javljam utisak...
Sri Ramana

Irena Adler

• 4
  • 2
« Reply #44 on: 09-08-2012, 17:31:24 »
Ja sam u nekim drugim (non-fiction) knjigama čitala da se Čovek koji je bio četvrtak (tj. rasplet koji nećemo spojlerisati Trumanu) stvarno dešavao. Više nego jednom.  :-o

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #45 on: 09-08-2012, 17:42:13 »
Hmmm?
Daj makar nazive tih knjiga, bez spojlera. (Česterton mi je potpuno fascinantna osoba koja spaja najogavnije moguće nazore sa neverovatnom toplinom i humanošću. Plus sjajno piše čak i kad piše budalaštine.)

Irena Adler

• 4
  • 2
« Reply #46 on: 09-08-2012, 17:53:01 »
Koliko se ja sećam, trebalo bi da bude jedan deo o tome u Lakerovom "Terorizmu". Ali ne smem da stavim ruku u vatru, jer je bilo dosta davno.
I sad gledam i Terorizam je valjda jedina Lakerova knjiga koje nema po netu.  :shock:

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #47 on: 09-08-2012, 17:57:58 »
Ali ima u univerzitetskoj. :) Ne verujem da ću skoro overavati, ali hvala na uputu!

Truman

• 4
  • 3
« Reply #48 on: 09-08-2012, 18:08:47 »
Ja sam u nekim drugim (non-fiction) knjigama čitala da se Čovek koji je bio četvrtak (tj. rasplet koji nećemo spojlerisati Trumanu) stvarno dešavao. Više nego jednom.  :-o

Ajde da se nakon 48% pročitane knjige ( na kindlu, da ne pomislite da sam računao procenat :) ) pokušam napraviti pametan pa da nagađam u čemu je fora - recimo da su svi članovi tajne organizacije u stvari panduri, a da to ne znaju jedni o drugima ( osim onih koji znaju ). Inače, čitam na engleskom pa ću valjda skapirati kraj kad stignem do njega. :!:
Sri Ramana

Irena Adler

• 4
  • 2
« Reply #49 on: 09-08-2012, 20:01:39 »
Ali ima u univerzitetskoj. :) Ne verujem da ću skoro overavati, ali hvala na uputu!

Znam, uzimala dvaput...  :cry: