Author Topic: Mirjana Đurđević - Prljava inspektorka Harijeta  (Read 5916 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

caterina de medici

• 4
  • 2
Hronologija Harijetinog životopisa

Jednog od najinteresantnijih detektiva u novijoj srpskoj prozi, „Prljavu inspektorku Harijetu“ ili popularno Hari, iz pera Mirjane Đurđević, prvi put ćete sresti na zadatku „Ubistvo u akademiji nauka“ (2002). Na rešavanju posve neobičnog ubistva poznatog akademika Bulovića Hari radi u svojstvu redovno zaposlene u MUP-u Srbija, odeljenje za seksualne i krvne delikte. Ovaj detalj iz Harijetine biografije nije nebitan, štaviše, sasvim je logičan, ali u sledećim knjigama Mirjane Đurđević, Harijetin status detektiva biće malo ležerniji, što nikako ne znači da je njen policajski gen i detektivski dar manje izražajan.

Dakle, na prečac ’regrutovana’ iz MUP-a Srbije, čiji zaposleni više nije bila, a na preporuku kolege „debejca“, Harijeta će rešavati neobične slučajeve i u sledećem romanu Mirjane Đurđević – „Parking svetog Savatija“ (2003) na američkom tlu, gde će pored uklapanja u nove forme i obrasce života, morati da se suoči i sa problematikom srpske dijaspore. Nije potrebno ni pominjati - u ulozi detektiva. To će Harijetu naterati da se na kraju romana pokupi i vrati u rodnu zemlju. Hari ima kratak fitilj, ali neobično razuđen tok svesti. Stoga verbalni izraz nalikuje rafalnoj paljbi.

Sve to sasvim je svrsishodnije za angažman u idealnom srpskom okruženju. E, sad angažman stiže od možda poslednje osobe koju je Harijeta želela da vidi, a još manje da ’neformalno posluje’ s njom – udovice ubijenog Bogdana Banduke, s kojim je Hari neformalno bila u vezi sedam godina ranije. Tu stupamo na teren „Deda Rankovih ribljih teorija“ (2004), gde je i Harijetin kratak fitilj i goreopisani verbalni izraz možda najviše došao do izražaja. Slučaj ovaj put zvanično vodi BIA. Shodno tome istraga se kreće  u pravcu pronalaženja ubice koji je pripadnik Zemunskog klana. Nemojte da vas zavara ova aktuelnost teme, ona svakako ima svoju funkciju, ali pojavna stvarnost iz ovog romana nudi daleko interesantnije psihološke i sociološke uvide, od samog političkog trenutka koji, se nedvosmisleno pominje, do tradicionalnog kič miljea, kojem autor u svojoj prozi bez milosti, što je opravdano, posvećuje budnu pozornost. Samim tim, Hari ima teži zadatak od BIA-e.

Nakon ovog „angažmana“ Hari je u narednom delu svog životopisa „Jacuzzi u liftu“ (2005.) vlasnica detektivske agencije „Lucky Charm“. Nekadašnja viša inspektorka za krvne i seksualne delikte MUP-a Srbije, pa šef obezbeđenja američke robne kuće, ponovo se skućila u Beogradu i kako to duh vremena nalaže - vodi svoj privatni biznis.

Roman koji je posebno skrenuo pažnju javnosti svakako je bio „Prvi, drugi, treći čovek“ (2006). Tu Hari nema ključnu ulogu u istrazi. U fokusu su strane obaveštajne službe koje tragaju za ništa manje, nego haškim beguncem.

Da rezimiramo: akademski krem, religiozno osvešćena srpska dijaspora, jedno naizgled obično ubistvo pripadnika BIA-e, građevinska mafija, tajne službe i haški begunci. Šta nedostaje? Tačnije, šta biste očekivali ili ste makar predviđali da bi mogao biti Harijetin novi slučaj? Ono što sve najviše boli, ali baš zbog toga, svi mudro ćute i pate, jer hrabrost i mudrost nikad nisu išle zajedno. Pored svega, to i košta, ali niko ne žali pare. Život je svima mio, kakav god da je ili može biti. Stoga lekarsku mafiju tu i tamo pomenu u nekim medijima, uglavnom kao usamljene, pojedinačne slučajeve. Po koja crna hronika. I jedno dugo i „opravdano“ ćutanje. Ali, da li Hari može da ćuti kada se nađe u ulozi žrtve i istražitelja u isti mah. Niti može, niti treba. O svemu tome progovoriće kroz delo Mirjane Đurđević „Čim preživim ovaj roman“ (2008).

Da li ste čitali?
"I will not serve that in which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church: and I will try to express myself in some mode of life or art as freely as.."

Kunac

• 4
  • 3
Re: Mirjana Đurđević - Prljava inspektorka Harijeta
« Reply #1 on: 21-06-2010, 11:33:25 »
Nisam nikad čitao Đurđevićevu zato što su njene knjige bile previše skupe da bih reskirao bez preporuke. A nikada nisam bio u prilici da naletim na nekoga ko ju je čitao. Eto, to se sada promenilo.

Caterina, kako se tebi čini serijal o Harijeti? Da li je vredan kupovine?

Ako sam dobro razumeo, to nisu klasični krimići već ima dosta komedije/parodije. Istina?
"zombi je mali žuti cvet"

caterina de medici

• 4
  • 2
« Reply #2 on: 21-06-2010, 13:12:57 »
Ja sam slučajno naletela na njen neki roman "Treći sektor" na netu, ali tu nema Harijete. Onda sam pronašla dela sa Harijetom i sve ih vremenom nabavila.

Da, Mirjana Đurđević bi bila presretna kad bi se to moglo nazvati samo formom detektivskog romana. To su parodije detektivskih romana. Ali to su i zaista ozbiljne satire. Harijeta je vatromet urbanog cinizma.

Meni lično najbolji "Parking svetog Savatija" gde je oplela religioznu dijasporu srpsku, tadašnji DB u formi kulturnog poslanstva u Americi (jer dijaspora ima manjak kadra), ma sve segmente dijaspore.

A nju je baš na površinu izbacio roman "Prvi, drugi, treći čovek" jer je 2006. "tresnula" da nekog dr. Švarca koji ima svoju privatnu psihijatrijsku ordinaciju u Durmitorskoj i leči pripadnike BIA-e od kosovskog sindroma, kao što im daje i bračne savete uz pomoć epske poezije i sonetnih venaca, jure razne tajne službe. Ruska pokušava da ga premesti na bezbednu lokaciju, a američka da ga uhvati. Kad su uhapsili Karadžića (2008) eto i Mirjane Đurđević u fokusu medija. Pre toga jedva da se znalo za nju. Sem onih koji vole da čitaju takvu prozu.

Sve knjige o Harijeti su dobre. To je zapravo jedna vrsta vrlo gorkog humora, sa ozbiljnim ulaženjem u problematiku rizičnih tema naše stvarnosti. Isto tako je dobar i Jacuzzi u liftu, sa građevinskom mafijom. Ali Harijeta je nenadmašna u svih 6 romana te tematike.

Manje mi se sviđaju njene istorijske iluminacije "Čuvari svetinje" ili "Aždajin osmeh", a ovu najnoviju knjigu nisam čitala. Jedino do čega nisam uspela da dođem je "Čas anatomije na građevinskom fakultetu". To je njeno prvo delo. I ne postoji drugo izdanje. 
"I will not serve that in which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church: and I will try to express myself in some mode of life or art as freely as.."

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 21-06-2010, 13:21:58 »
Žena je zaista vredna. Svake godine ima novu knjigu, pa ako još ono što piše i valja - svaka joj čast.

Đurđević je nedavno prešla u Lagunu, tako da se može dogoditi da uskoro budu dostupna reizdanja njenih romana o Harijeti - ovoga puta po povoljnijim cenama.

Pričalo se da će biti u nominacijama za NIN-ovu nagradu 2009, ali nije ušla u uži izbor....

caterina de medici

• 4
  • 2
« Reply #4 on: 21-06-2010, 13:26:05 »
NIN-ova nagrada  xuss
Od kad su Tasić i Pištalo dobili Nina stvarno su se izgubili svi kriterijumi. A i Basara, izmakla mu za odlično delo Fama o biciklistima, onda se čovek lepo učlanio u DS i eto NIN-a za mnogo slabije delo.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 21-06-2010, 14:28:31 »
Nije retko da pisac dobije nagradu za neko lošije delo da bi se kompenzovala nepravda zato što su ga ranije mimoišli za mnogo bolje. To važi i u filmu itd.

Opet, proznajem: nije NIN-ova nagrada više što je nekad bila, ali nije više ni naša književna scena...

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #6 on: 07-08-2010, 17:22:20 »
Ovo možda više ide na topik o Ninovoj nagradi, ali:
a) već davno ju je dobio jedan prilično žanrovski pisac, Pavličić
b) nije više što je bila... da, u doba kad ju je Davičo triput dobijao  :lol:

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #7 on: 03-03-2012, 01:08:39 »
Pročitala Deda Rankove riblje teorije. Meni je ovo treća njena knjiga (posle Časa anatomije na arhitektonskom fakultetu i Trećeg sektora), dakle te dve knjige su mi bile sasvim prihvatljive svaka u svojoj vrsti, i očekivala sam... pa, krimić. Ovo nije krimić. Ovo je nešto što se u početku iz petnih žila pretvara da je krimić i takoreći me ubedi, a onda krene u razvijanje ribljih teorija tj. nazoviduhovito klasifikovanje žena i u manjoj meri muškaraca (mlađe sestre, radodajke, saksije, poslovni ljudi...) i povremeno se osvrće na taj krimi zaplet a na kraju potpuno digne ruke od njega, pričamo o smrtnom grehu za autora krimića a to je da nije razrešio slučaj. Ali su zato svi ženski likovi (sem glavnog) uredno klasifikovani kao radodajke ili domaćice. Hajte, molim vas. Mogu samo da se nadam da je ovo bio neki privremeni pad kvaliteta, ali neću se skoro oporaviti dovoljno da to proveravam.

A posle ovoga čik neka mi neko kaže kako Tito je umro ne valja.  :cry: :cry: :cry:

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #8 on: 03-03-2012, 11:54:46 »
na sjatu romana je u toku nagradna igra... Pa ko oseća u sebi takmičarski duh....

http://titojeumro.rs/index.php/nagradna-igra/36-nagradna-igra-mart

Karl Rosman

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 03-03-2012, 12:07:45 »
SvidZa mi se novinarkina plejlista.
"On really romantic evenings of self, I go salsa dancing with my confusion."
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #10 on: 05-07-2012, 09:39:12 »
Objavljen sedmi roman u serijalu, "Leš u fundusu".

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #11 on: 24-09-2012, 17:34:45 »
Objavljen sedmi roman u serijalu, "Leš u fundusu".
Pročitao sam ga. To je ujedno i moj prvi susret sa prozom Mirjane Đ. Dopalo mi se. U pitanju je, svakako, postmoderni krimić, ili, još bolje anti-krimić, ali je zabavan i veoma vrcavo napisan. Dođe mi da se bacim na čitanje ostalih romana iz serijala... Samo, prvo treba da ih nabavim... Koliko vidim, nisu svi dostupni.