Author Topic: Književni detektivi  (Read 5005 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Truman

• 4
  • 3
Književni detektivi
« on: 28-07-2010, 21:33:01 »
Vreme je da otvorimo jednu temo gde ćemo zabeležiti najveće detektive...vama omiljenje.
Od onih koje sam ja čitao:
Šerlok Holms
Herkul Poaro
Gospođica Marpl
Filip Marlou

vi nastavite...
Mislim da ih je teško porediti...koji je vama omiljeni? Sve više mi se dopada Filip Marlou, ne deluje tako genijalno ali rešava slučajeve. :)
Kako se beše zvao onaj detektiv iz Poovih priča?
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Cornelius

• 5
  • 3
Re: Književni detektivi
« Reply #1 on: 29-07-2010, 09:21:30 »
Nestor Burma - detektiv koga je 1942. godine stvorio francuski pisac Leo Malet. Burma je tvrdoglav, uporan i anarhista. Sve se dogadja u Parizu, te je pored Burme, sâm grad drugi junak serijala.
Je n'ai aucune confiance dans la justice, même si cette justice est faite par moi.

sivka

• neprilagođena
  • 5
  • 3
  • Sve što je uzaludno, to je i besmisleno.
    • Tardis
« Reply #2 on: 31-07-2010, 10:01:13 »
Erast Fandorin, lik kojeg je osmislio Boris Akunjin (AZAZEL - konspirativni roman;TURSKI GAMBIT - špijunski roman;
LEVIJATAN - hermetični roman;AHILEJEVA SMRT - triler;ŽANDAR PIK - roman o prevarantima;DEKORATER - horor o manijaku, serijskom ubici;DRŽAVNI SAVETNIK - politički roman o teroristima;KRUNISANJE - roman o visokom društvu oko dvora;LJUBAVNIK SMRTI - roman o odrastanju;LJUBAVNICA SMRTI - dekadentni roman;DIJAMANTSKE KOČIJE - nindža roman).
Sestra Pelagija, monahinja, takođe Akunjinova junakinja ( Pelagija i beli buldog,  Pelagija i crni monah, Pelagija i crveni petao).

Džo Sandilends u knjigama Barbara Kleverli (Damsko sočivo, Poslednja kašmirska ruža, Regtajm u Simli, i neprevedene kod nas:The Palace Tiger (2004), The Bee's Kiss (2005), Tug of War (2006), Folly Du Jour (2007)
i Strange Images of Death (2010)
Otišla sam. Ko hoće, zna gde će me naći.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #3 on: 31-07-2010, 10:32:30 »
Nikodije Marić
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Karl Rosman

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 31-07-2010, 11:49:21 »
Jules Maigret.
"On really romantic evenings of self, I go salsa dancing with my confusion."
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

sivka

• neprilagođena
  • 5
  • 3
    • Tardis
« Reply #5 on: 31-07-2010, 13:52:46 »

scallop

• 5
  • 3
« Reply #6 on: 31-07-2010, 13:54:09 »
U koliko dela se javlja Nikodije Marić?
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
« Reply #7 on: 31-07-2010, 14:00:14 »
Duško Popov, nije baš detektiv, ali nešto mnogo srodno. Stvaran lik, agent brit-a u 2. svetskom ratu. Posle ga je Fleming opisao kao James Bonda.
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Джон Рейнольдс

• 4
  • 3
  • @
« Reply #8 on: 31-07-2010, 14:50:09 »

Kako se beše zvao onaj detektiv iz Poovih priča?

Ogist Dipen. Kritikovao ga je Holms.
America can't protect you, Allah can't protect you… And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

sivka

• neprilagođena
  • 5
  • 3
    • Tardis
« Reply #9 on: 31-07-2010, 14:53:42 »
U koliko dela se javlja Nikodije Marić?

Kakav je on književni detektiv?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #10 on: 31-07-2010, 15:12:14 »
Nikakav, ali bavi se otkrivanjem kriminalnih radnji, pojavljuje se u više od jednog književnog dela, a što je najvažnije - pisac je domaći. Plus, spada u fantastiku. Dal' da pojačam svetlo? Alo, jel' jasno, sad?

sivka

• neprilagođena
  • 5
  • 3
    • Tardis
« Reply #11 on: 31-07-2010, 17:00:08 »
Ne

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #12 on: 31-07-2010, 17:09:51 »
novinar Miki
inspektor Malin
"zombi je mali žuti cvet"

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #13 on: 31-07-2010, 21:47:37 »
Lew Archer
Mica

Cornelius

• 5
  • 3
« Reply #14 on: 31-07-2010, 23:09:06 »
Nikodije Marić

"Oni koji su pomno iščitavali Skrobonjine priče sigurno su primetili da se u njima javlja Nikodije Marić. Na promociji "Tihih gradova" Goran Skrobonja je rekao i ovo: "Nikodije Marić zaslužuje roman koji će biti napisan". Nije dodatno pojašnjavao, da li možda postoji varijanta i objavljivanja zbirke sa pričama u kojima se Nikodije pojavljuje, a nama samo ostaje da čekamo na roman sa ovim Skrobonjinim junakom."
Je n'ai aucune confiance dans la justice, même si cette justice est faite par moi.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #15 on: 01-08-2010, 00:28:56 »
Majk Hamer, naravno.
Tomi i Mrvica, tj Tomas Beresford i Prudens Kouli.
"zombi je mali žuti cvet"

sivka

• neprilagođena
  • 5
  • 3
    • Tardis
« Reply #16 on: 01-08-2010, 11:28:48 »
Nikodije Marić

"Oni koji su pomno iščitavali Skrobonjine priče sigurno su primetili da se u njima javlja Nikodije Marić. Na promociji "Tihih gradova" Goran Skrobonja je rekao i ovo: "Nikodije Marić zaslužuje roman koji će biti napisan". Nije dodatno pojašnjavao, da li možda postoji varijanta i objavljivanja zbirke sa pričama u kojima se Nikodije pojavljuje, a nama samo ostaje da čekamo na roman sa ovim Skrobonjinim junakom."

Nikodije ne spada u književne detektive... jer da jeste sigurno bu mu konkurencija bez premca bio Grej Svaruk Hening.

RedSonja

• 4
  • 3
« Reply #17 on: 26-08-2010, 01:59:39 »
Norman Mudi sa svojim aforizmima!
Jedan od retkih ekstremno,ekstremno debelih kako književnih tako i filmskih likova, a da se meni vrlo svideo. Jes da je završio kako je završio, ali Golo lice bi bilo nevredno truda bez Normana.
Poaroa ne volim, u knjigama i nekako(npr u Ko talas uhvati mi je podnošljiv) ali nešto naročito ga ne trpim na platnu.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #18 on: 18-09-2010, 14:20:02 »
Kej Skarpeta, prvi put se ovih dana susrecem sa njom čitajući Uzrok smrti Patriše Kornvel...videćemo kakav će biti zaplet.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

ginger toxiqo 2 gafotas

• 4
  • 3
« Reply #19 on: 18-09-2010, 23:43:31 »
Beograd je konačno dobio svog privatnog detektiva!

Beogradska pozorišna publika bila je luda za Emilijom Avramović. Predstave u kojima je igrala postajale su hit preko noći, njen privatni život omiljena tema tabloida, a njena garderoba modni trend. Čime je to vladala publikom? Oni koji su njene predstave videli jednom želeli su da ih gledaju uvek iznova? Kako je tako uspešno vladala muškarcima i zašto su joj ispunjavali sve želje?

Kada je pronađena mrtva na pozornici Alt Teatra, na sebi je imala samo par crvenih cipela i plavu satensku traku, vezanu oko vrata. Slika njene smrti bila je verna kopija jedne od poza iz njene najnovije i najuspešnije predstave – Magični Kabare.

Andreja Avakumovićа Kumа, bivšeg beogradskog novinara i osnivača detektivske agencije „Grad“ posećuje Anais Sieminska, njegova prva ljubav i žena poznata javnosti po svojim ekskluzivnim udajama za bogataše internacionalnog renomea, zahtevajući od njega da nađe Eminog ubicu.

Tajni je ponekad previše i taman kada se čini da je jedna razrešena i da je rešenje Eminog ubistva na pomolu, neka druga zauzme njeno mesto. Gde je kraj?

MAGIČNI TEATAR LJUBAVI I SMRTI
Verica Vinsent Kol
(Laguna)

Verica Vinsent Kol

Verica Vinsent Kol (Vincent Cole) rođena je u Beogradu, gde je do 1999. godine radila kao advokat.

Godine 2000. stekla je stepen mastera međunarodnog pomorskog prava.

Živi na Malti, sa muzem Kenetom, i radi na Institutu za međunarodno pomorsko pravo.

Do sada je objavila roman Greh, gnev i grad, 2007.godine.

"...get your kicks all around the world, give a tip to a geisha-girl..."

Plut

• 4
  • 3
  • Šetajuća žuta antena
« Reply #20 on: 18-09-2010, 23:59:16 »
Jesi li čitao ovo? Valja li?

ginger toxiqo 2 gafotas

• 4
  • 3
« Reply #21 on: 19-09-2010, 01:14:06 »
...nisam, tek večeras sam (sasvim slučajno) doznao da ovo uopšte i postoji, ali sam voljan da MAGIČNOM TEATRU... u doglednoj budućnost pružim šansu...
"...get your kicks all around the world, give a tip to a geisha-girl..."

Plut

• 4
  • 3
  • Šetajuća žuta antena
« Reply #22 on: 19-09-2010, 01:19:11 »
Javni kad se to desi.

Barbarin

• 4
  • 3
« Reply #23 on: 06-01-2012, 17:54:41 »
Pored spomenutih Holmsa i Poaroa (koji su pretece svih ostalih) tu su jos
Aloysius Pendergast   specijalni agent FBI-a od pisaca Douglas Preston and Lincoln Child ima za sad 11 knjiga, 6 prevedenih.
John Corey detektiv iz Nju Jorka, pisac Nelson de Mil.
Javier Falcon  detektiv iz Sevilje, pisac Robert Vilson.
Kej Skarpeta  patolog iz Ricmonda, spisateljica Patrisa Kornvel ima 19 knjiga, kod nas 9 prevedenih, sva sreca pa redom izdaju.
Arkady Renko detektiv iz Moskve, pisac Martin Kruz Smit, 7 knjiga, 2 na srpskom.
Lincoln Rhyme  detektiv iz Nju Jorka, pisac Dzefri Diver, 9 knjiga i 1 na srpskom i ta je prva ekranizovana "Sakupljac kostiju" sa Denzel Vasingtonom i Andjelinom Dzoli.
Jeremy Clarkson:
"After an overnight flight back to London, I find myself wondering once again if babies should travel with the baggage"