Author Topic: Addicted Gamer Sues Game-Maker  (Read 2510 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
Addicted Gamer Sues Game-Maker
« on: 21-08-2010, 16:58:30 »
Addicted Gamer Sues Game-Maker, Says He is ‘Unable to Function’
By David Kravets   August 19, 2010  |  6:54 pm  |  Categories: Cyber Warfare, The Courts

A federal judge is allowing a negligence lawsuit to proceed against the publisher of the online virtual-world game Lineage II, amid allegations that a Hawaii man became so addicted he is “unable to function independently in usual daily activities such as getting up, getting dressed, bathing or communicating with family and friends.”

Craig Smallwood, the plaintiff, claims NCsoft of South Korea should pay unspecified monetary damages because of the addictive nature of the game. Smallwood claims to have played Lineage II for 20,000 hours between 2004 and 2009. Among other things, he alleges he would not have begun playing if he was aware “that he would become addicted to the game.”

Smallwood, who did not immediately respond for comment, alleged that the company “acted negligently in failing to warn or instruct or adequately warn or instruct plaintiff and other players of Lineage II of its dangerous and defective characteristics, and of the safe and proper method of using the game.”

Released in 2003 as a sequel to the original Lineage game, which was a national phenomenon in South Korea,  Lineage II is an immersion 3-D MMORPG that gained a reported 600,000 users within a few years, and is still being regularly expanded and updated six years later — all the better to turn more vulnerable Americans into bleary-eyed shut-ins.

U.S. District Judge Alan Kay refused to dismiss parts of Smallwood’s complaint this month, possibly clearing the way for a trial.  ”In light of plaintiff’s allegations, the court finds that plaintiff has stated a claim for both negligence and gross negligence,” Kay ruled (.pdf).

An attorney for the company was not immediately prepared to comment on Kay’s August 4 decision. But in a Tuesday court filing, NCsoft again urged the judge to dismiss the case.

Read More http://www.wired.com/threatlevel/2010/08/lineage11-addiction/#ixzz0xFk3VauU

http://www.wired.com/threatlevel/2010/08/lineage11-addiction/
We're all mad here.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: Addicted Gamer Sues Game-Maker
« Reply #1 on: 21-08-2010, 17:16:18 »
Šta je sledeće? Narkoman tuži dilera?

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #2 on: 21-08-2010, 17:44:42 »
Pa, već su mnogi pušači, nakon boleština koje su zbog pušenja dobili, tužili proizvođače duvana.
We're all mad here.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #3 on: 21-08-2010, 17:53:35 »
Otud i ona obaveštenja na kutijama (i onaj vic "Daj mi ipak one koje izazivaju rak"), no... Bila je jedna epizoda Boston Ligala u kojoj se baš ovo događa, majka tuži developera jer je sin bio ovisan od njihove igre i psiholog (ili psihijatar?) - konsultant koji je radio na igri svjedoči kako je njegov posao bio baš da učini igru što adiktivnijom. Tu se pokazuju tehnike kako se igre čine adiktivnima (imati na umu da je "adiktivnost" poželjna karakteristika igara i da su mnogi magazini u osamdesetima, uključujuću i naše imali i ocenu za adiktivnost u svojim skalama za ocenjivanje igara). David Wong je u ovom tekstu lepo objasnio moderne tehnike koje igre koriste da ljude učine zavisnim od njih. Naravno, u pomenutoj epizodi Boston Ligal Bred brani developera i naravno pobedi jer vrlo prosto ukaže kako je sramota nazivati videoigre adiktivnim i porediti to sa heroinom ili amfetaminima, podsećajući da je cela poenta unajmljivanja konsultanta da učini igru adiktivnijom u tome što same igre ne mogu da se po adiktivnosti porede sa ozbiljnim narkoticima (alkohol, cigarete, krek itd.).

HAL

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 21-08-2010, 20:16:12 »
Po fizičkoj zavisnosti ne mogu, ali za psihičku se već ne bih složio. Psihička zavisnost, ne samo kod psihoatkivnih supstanci se izražava u svim aktivnostima naših života. Uzmi za primer ljude koji pokušavaju da smanje kilažu, i vrlo im je teško da odbace stare navike u ishrani, i u većinskim slučajevima se vraćaju na staro.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #5 on: 21-08-2010, 21:13:04 »
Ti si to merio, izvršio istraživanja na reprezentativnom uzorku pa znaš? Mislim, naravno da nisi, nisam ni ja, pričamo anegdotalno, ali mislim da je potpuna besmislica porediti WoW ili ne znam... Eve Online sa vinjakom, bez obzira što i jedno i drugo imaju adiktivne kapacitete. Verujem da je za ozbiljnu adikciju dosta bitno da budeš osoba koja već ima sklonost ka adikciji ali sama činjenica da su igre u određenom smislu naporan rad znači da efekti adiktivnosti koji dovode do ekstremnih posledica u njihovom slučaju mnogo ređe mogu da se ispolje. Statistički slučajeva ozbiljne igračke adikcije ima malo: poneki Kinez, poneki Korejac, poneki Amerikanac umre za tastaturom ili kolabira ili zaboravi bebu kod kuće itd. što je smešno porediti sa fenomenom adikcije kod narkotika, čak i legalnih.

Imati na umu da ja ne tvrdim da igre nisu adiktivne već samo da ne mogu da se po adiktivnosti i njenim efektima ozbiljno porede sa narkoticima. Ja sam na kraju krajeva autor ovog sugestivno nazvanog teksta:

Abyss of Addiction

HAL

• 4
  • 3
« Reply #6 on: 21-08-2010, 21:42:44 »
Opet brkaš fizičku zavisnost sa psihičkom, i dobro znaš da kada su u pitanju narkotici fizička zavisnost se vrlo brzo neutrališe, prava borba tek predstoji sa svojim umom.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #7 on: 21-08-2010, 22:01:50 »
Ne znam, ja sam strejter. Ali znam da ne postoji uporediva situacija za alkoholičara, kokainomana (a kokain je isto samo psihički zavisna droga) i gejmera.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #8 on: 21-08-2010, 22:23:30 »
Ali kako rešiti čitav problem? Trebaju li sve igre da imaju tekst "upozorenje, ova igra izaziva zavisnost"? Treba li zabraniti reklamiranje igara u medijima, i njihovu prodaju maloletnim licima? To je moguće izvesti, ali deluje mi preterano. Pa i rialiti programi izazivaju zavisnost, hajmo i njih da stavimo u zakon. Ja jesam za to da država treba da štiti svoje građane, ali građani će verovatno stalno iznalaziti načine da štete sami sebi. Pre nego što se zakon baci na igre možda bi prvo trebalo da se pozabavi onim što je bitno štetnije po stanovništvo? Igre nisu na vrhu TODO liste pitanja kojima država i ceo svet trenutno treba da se bave.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #9 on: 21-08-2010, 23:05:27 »
(a kokain je isto samo psihički zavisna droga)

Hm, jeste da se to tako objasnjava,  jeste on psihoaktivna supstanca, al kokain toliko remeti biohemiju mozga nedozvoljavajuci uklanjanje dopamina iz sinaptickih pukotina da je vrlo tesko skinuti se s takvog uzitka. Pa i misevi bi samo "smrkali" kad im stavis dovoljne kolicine na dohvat ruke.
Tako da...
Some things you have to do yourself.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #10 on: 21-08-2010, 23:14:02 »
Ali kako rešiti čitav problem? Trebaju li sve igre da imaju tekst "upozorenje, ova igra izaziva zavisnost"? Treba li zabraniti reklamiranje igara u medijima, i njihovu prodaju maloletnim licima? To je moguće izvesti, ali deluje mi preterano. Pa i rialiti programi izazivaju zavisnost, hajmo i njih da stavimo u zakon. Ja jesam za to da država treba da štiti svoje građane, ali građani će verovatno stalno iznalaziti načine da štete sami sebi. Pre nego što se zakon baci na igre možda bi prvo trebalo da se pozabavi onim što je bitno štetnije po stanovništvo? Igre nisu na vrhu TODO liste pitanja kojima država i ceo svet trenutno treba da se bave.

Pa to i ja kažem.

(a kokain je isto samo psihički zavisna droga)

Hm, jeste da se to tako objasnjava,  jeste on psihoaktivna supstanca, al kokain toliko remeti biohemiju mozga nedozvoljavajuci uklanjanje dopamina iz sinaptickih pukotina da je vrlo tesko skinuti se s takvog uzitka. Pa i misevi bi samo "smrkali" kad im stavis dovoljne kolicine na dohvat ruke.
Tako da...

Pa i ja bih... Ali sam strejter. Nebitno, pričamo o principu. Kako sam i u gorelinkovanom tekstu objasnio, igranje Persone 4 je smenjivanje poplava adrenalina i dopamina i sasvim je fiziološki adiktivno u tom smislu. Ali adikcija je i socijalna stvar i nemoguće je porediti Personu ili Kaunter ili WoW ili MW2 sa kokainom. Odnosno, porede ih, ali ispadaju smešni.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #11 on: 21-08-2010, 23:17:55 »
Ma jasno, al ja oftopikujem.  :lol:
Malo je preterano reci "kokain je SAMO psihicki zavisna droga". Nije jer krljas/menjas biohemiju, a cini mi se da je to gore nego kad trosis heroin. Tu bar znas na cemu si.  :lol:
Some things you have to do yourself.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #12 on: 21-08-2010, 23:30:15 »

Niko se tu ni ne bavi rešavanjem problema, koliko vidim. Više se razmatra mogućnost da se na igre stavi oznaka da postoji mogućnost zavisnosti, blablatruć, pa da proizvođači tako izbegnu tužbu.
We're all mad here.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #13 on: 21-08-2010, 23:45:38 »
Biće nelogično ako ta tužba uopšte dođe do suda. Hajde da onda tužimo naše roditelje što su nas stvorili i usadili nam želju za životom, takoreći zavisnost od života, a vrlo dobro znamo da ćemo na kraju umreti. Samo su nam napravili komplikaciju i stavili nas u bezizalaznu situaciju time što su nas stvorili.

HAL

• 4
  • 3
« Reply #14 on: 22-08-2010, 00:17:16 »
Ne znam, ja sam strejter. Ali znam da ne postoji uporediva situacija za alkoholičara, kokainomana (a kokain je isto samo psihički zavisna droga) i gejmera.
Strejter sam takođe, pre sam cirkao i malo pušio marihuanu i igrao igre na profesionalnom nivou pa imam nekog svog iskustva.Takođe imam drugare koji rade određene jače supstance, i prilično dosta njih koji su pro-gejmeri da se tako izrazim, neki su jedno i drugo. Mogu slobodno reći da imam prilično dobar materijal za posmatranje i analiziranje za svoje tvrđenje.

Morningstar

• 4
  • 2
« Reply #15 on: 22-08-2010, 09:46:57 »
Uzmi za primer ljude koji pokušavaju da smanje kilažu, i vrlo im je teško da odbace stare navike u ishrani, i u većinskim slučajevima se vraćaju na staro.

Ali ne vidim da je neka debela amerikanka tužila McDonalds zbog toga. Potpuno istu vrstu zavisnosti može da izazove bilo koji oblik zabave, televizija, internet… Koji je kriterijum na osnovu koga neko odlučuje da su video igre bliže zabranjenim supstancama od bilo čega drugog. Statistika, kao što je rekao Meho, ne može da bude merilo, retki su pojedinačni slučajevi koji dovode do ozbiljnih posledica. Bilo kakav disklejmer na kutiji može da služi samo kao reklama i dodatni podstrek da se kupi igra. Ako postoji neki problem na globalnom nivou, onda je to kako igre učiniti još zabavnijim i adiktivnijim, a problemom zavisnosti neka se bave psiholozi i roditelji. Potpuno je besmisleno video igre optužiti za ono što se sasvim legitimno trude da postignu, Ako većina, ipak, pronalazi načine da se izbori sa igrama kojih ima sve više i sve su bolje, nemogućnost da se neko izbori sa prioritetima u životu je ipak samo njegov lični problem. To je najstarija “djavo me je naterao, video igre su me naterale, zelena mrlja na zidu me je naterala“ priča u knjizi. Neke igre kao što je need for speed imaju glupe disklejmere tipa, ne pokušavajte ovo u stvarnom životu, ali nema nikakvog smisla da stave upozorenje "nemojte potpuno da zanemarite stvarni život zbog ovoga", jer se to dovoljno podrazumeva.
sve price su Anansijeve.

kikec

• 3
  • dete magnet
« Reply #16 on: 22-08-2010, 10:19:22 »
Ako ovaj čovjek uspije s tužbom, e onda ja tužim Criterion Games, između ostalog, zbog Burnout serijala, koji mi je oduzeo sate i sate života, značajno prolongirao moju fakultetsku karijeru, opstruirao moj privatni život i učinio me totalno disfunkcionalnim u društvu.
signature

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #17 on: 07-12-2010, 12:37:52 »
Tekst o televizijskoj emisiji koja se bavi gaming adikcijom, na Eurogameru:

http://www.eurogamer.net/articles/2010-12-06-just-one-more-go-article

cutter

• 4
  • 3
« Reply #18 on: 07-12-2010, 14:18:57 »
Izgleda da onaj video tizer nije izneverio. Tri miliona korejskih zavisnika i zli broadband koji se širi poput virusa.  :D

Father Jape

• 4
  • 3
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20 on: 08-12-2010, 15:01:03 »
Walker je dosta... izravan:

An openly ignorant series of anecdotes and half-truths, forming a dangerous, lazy treatment of a serious subject.

No, naravno da je tako. Priče o igranju kao o adikciji koja može da se poredi sa opijatima ili kockanjem su ne samo pogrešne nego i uvredljive.