Author Topic: Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)  (Read 35590 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lazmodar

  • 1
  • Posts: 10
NEŠTO DO ŽIVOTA

„...I najmanji zvuk je zvuk, i najmanja tišina je tišina. Razne tišine i neuhvativi entiteti obitavaju zajedno. Nema svrhe bežati. Ovo nije košmar. Bića tišine postoje.“
Devojka naglo otvara kapke. Briše rukom znoj sa lica a znoj sa malih grudi i mršavog golog tela belim čaršavom. Opet zatiče sebe u mrtvačkom položaju. Leđima na krevetu, ravna kičma, noge pravo, ruke uz telo.Ista noćna mora po ko zna koji put. Isti glas i ista poruka. Negde je oko pet sati posle ponoći. Hladan tuš. Novi dan počinje starom rutinom. Lakše je kada grozota podsvesti splasne u dolinu potisnutih strahova a svest zagrize nešto poznato. Nazad na posao, na doručak i obaveze. Zauzima svoje mesto u mreži radilica i odrađuje svoju ulogu dok civilizaciji hrli ka napretku. Industrija gura, kompanije vuku, države drže,a pojedinac doživljava. Doživljaj je baš to, nešto do života, do-življaj,odmah tu pored. Njena jedina konstanta je nezadovoljstvo doživljenim. Odradivši svoje za današnji dan ide da zasluženo doživi svoje dok ne zaspi. Na putu kući neočekivana glavobolja na sred ulice i bum!
I najmanji zvuk je zvuk...
Naslanja se u uz zid zgrade. Počinje da gubi kontrolu nad telom.
...i najmanja tišina je tišina.
Guta je druga strana. Zvuci se gube. Uši se amortizuju na osećaj praznine. Vid se istanjuje, jasni su samo osnovni oblici. Razum se davi. Ne oseća.
Opet naglo otvoreni kapci. Beli zidovi, izlizane providne zavese, svetlo zelena posteljina, čovek u belom...
„Da li me čujete? Gospođice da li me čujete? Koji je danas dan? Kako se zovete? Koliko prstiju vidite?“
Izlazi iz bolnice sa receptom za lek protiv glavobolje i anksioznosti. Odlučuje da mora da se suoči sa svojim strahovima, ubicama razumskog. Odlazi na nedogovoreni sastanak sa starijom ženom koju je upoznala ne prošlom sajmu knjiga, sa osobom koja je na nju ostavia najdublji utisak poslednjih godina doživljenog. Gatara koja je sama postavila svoji mali ilegalni štand za susret sa sobom, za dobrovoljan prilog - cenu po volji „kupca“. Ciganka je još tada znala šta doživljava mlada devojka ali je poricanjem završen njihov jedini razgovor. Nekoliko dana nakon sajma devojka je u torbi pronašla nepoznati papirić na kome je bila ispisana poruka:
„Dođi ka meni kada osetiš da odlaziš od sebe, sedni na bilo koju klupu u gradu za koju smatraš da je ovoj starici omiljena, biću tamo.“

Sada se više nije dvoumila, prvi park na koji je naišla, poznat po kraljicama noći, prva klupa do koje je prišla i gatara koja sedi na ivici i otvara tarot karte. Nije podigla pogled.
„Sedi, očekivala sam te“.
Devojku to nije začudilo jer je svu količinu skepticizma utrošila na činjenicu da je izborana ciganka bila baš na toj klupi u tom trenutku. To je bilo dovoljno da svaku njenu reč primi kao istinu. Gatara je sada držala špil u svojim nakinđurenim rukama.
„Izvuci jednu kartu i vrati mi je. Jedino pravilo je da ne smeš da je pogledaš ili me ikada pitaš šta je bilo na njoj. Ja ću je protumačiti za tebe.“
Devojka zatvorenih očiju izvlači kartu ali je radoznalost jača od nje. Okreće je ka sebi i gleda. Šta god da je bilo na njoj sada je nestalo. Karta potpuno bela, prazna. Devojka se trže od strahotnog vriska ili bolje reći urlika ciganke. Ispušta kartu i počinje da drhti i plače. Starica je opet mirna.
„Sada ne mogu da ti pomognem. Sudbina nije igra, ne sme joj se gledati u oči. Da nisam učinila jedinu moguću stvar da ti pomognem sada bi već bila progutana. Tišina bi te uzela pod svoje. Nisam videla kartu, ne mogu više da ti pomognem, otvorila si nezatvorivo. Ne pojavlju se, ne traži me, ne zovi me. Odlazi!“
Ciganka baca karte u zapaljeni kontejner i počinje da ljubi ljubičasti prsten koji nosi na kažiprstu leve ruke, ne želeći da podigne pogled ili reaguje na bilo šta.
Nekoliko narednih dana devojka uzima sedative i spava bez ikakvih problema. Dani su ti koji predstavljaju problem. Živi pod stresom. Ne može da se izbori sa događajem iz parka. Kako vreme prolazi tako smanjuje količinu pilula koje je u sebe unosi. Prošlo je 2-3 nedelje, postepeno se smirila i umanjila dozu tableta pred spavanje. To je bilo greška, druga od dve koje će je dovesti do mesta o kome niko nikada nije pričao, pisao ili pevao. Mesto koje su ludaci prećutkivali u svojim izlivima iskrenosti i genijalnosti, mestu koje su vrlo retki ljudi odnosili sa sobom u grob kao večnu tajnu.
Prva noć bez lekova. Njen stan.
Široko otvoreni kapci, mrtvački položaj, razjapljna usta i zgrčene šake koje nepomično drže pocepani deo posteljine nikada ne popustivši.

Tex Murphy

  • 4
  • 3
  • Posts: 16.909
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #1 on: 04-02-2009, 17:37:22 »
Quote
Lakše je kada grozota podsvesti splasne u dolinu potisnutih strahova a svest zagrize nešto poznato


Zar nikako nije moglo bez ovog?

Quote
i najmanja tišina je tišina


Izvinjavam se, ali ovo je potpuno besmisleno.

Quote
Doživljaj je baš to, nešto do života, do-življaj,odmah tu pored


A?

Quote
Uši se amortizuju na osećaj praznine


A?

Quote
mrtvački položaj, razjapljna usta i zgrčene šake koje nepomično drže pocepani deo posteljine nikada ne popustivši.


Pa kako bi drugačije nego nepomično, ako je već MRTVAČKI položaj?  :shock:

I konačno, ja ne vidim koja je svrha svega ovoga. Kad izbaciš sve nepotrebne opise i razmišljanja, ovo je otprilike ekvivalentno sa "otišla je u prodavnicu da kupi hljeb i spičio je auto i umrla je, kraj".

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
Re: Hm...
« Reply #2 on: 04-02-2009, 17:55:27 »
Quote from: "Harvester"
Kad izbaciš sve nepotrebne opise i razmišljanja, ovo je otprilike ekvivalentno sa "otišla je u prodavnicu da kupi hljeb i spičio je auto i umrla je, kraj".


upravo si prepričao slovenački film HLEB I MLEKO!

Tex Murphy

  • 4
  • 3
  • Posts: 16.909
    • Radioaktivna aleja
Re: Hm...
« Reply #3 on: 04-02-2009, 18:41:09 »
Quote from: "Ghoul"
Quote from: "Harvester"
Kad izbaciš sve nepotrebne opise i razmišljanja, ovo je otprilike ekvivalentno sa "otišla je u prodavnicu da kupi hljeb i spičio je auto i umrla je, kraj".


upravo si prepričao slovenački film HLEB I MLEKO!


Hej, pa ja to nisam gledao! Valja li?

Perin

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 5.081
    • Klub Knjige
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #4 on: 04-02-2009, 18:56:11 »
Opet zatiče sebe u mrtvačkom položaju.
---------------------------------------

Pored ovog sto Harvi rece, i ova recenica ti brate nema smisla. A sto rece Harvi - sta je svrha svega ovoga? Koje je naravoucenije, ako ga ima?

lazmodar

  • 1
  • Posts: 10
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #5 on: 04-02-2009, 22:37:50 »
@Perin
da, kad ležiš na leđima kao mrtvak u sanduku, ruke uz telo, noge pravo...mrtvački položaj...ne moraš da budeš mrtav da bi zauzeo taj položaj

@ostatak
ok sve te kritike prihvatam, ipak je ovo moj prvi pokušaj pisanja kratke "horor" priče, možda nisam uspeo ni da dočaram da se radi o glasu koji se javlja u snu, možda sam neke rečenice previše ukrasio ili šta god, niko nije rekao da je priča pro i da očekujem bogatstvo i slavu ali dajte malo podrške, prijateljskih saveta, konstruktivnih kritika....naplašiste me...imam osećaj kao da ste svi neki frustrirani neuspeli pisci ili neuspeli šta god...
:)

Boban

  • 3
  • Posts: 22.792
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #6 on: 04-02-2009, 22:44:39 »
pre svega, probaj da ne vređaš... mi smo to što smo, a šta si ti?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

lazmodar

  • 1
  • Posts: 10
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #7 on: 04-02-2009, 22:57:09 »
ne vređam, iznosim svoj utisak.... šta je tu vređanje?

evo da definišem sebe iz nekog ugla podobnog za ovakav forum:
ja sam student opšte književnosti sa lošim prosekom, pisac wanna be u začetku, neko ko obožava da čita i da diskutuje, ljubitelj svakojake fantastike ali naravno i drugih žanrova, pogubljeni dečkić i tako dalje...

Cornelius

  • 5
  • 3
  • Posts: 4.599
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #8 on: 05-02-2009, 00:15:16 »
Šta je značenje ove kratke priče? Ako je odredjeni doživljaj ili košmar devojke, čemu onda sva ona opšta mesta o korporacijama, državi, itd. Previše stereotipa, premalo autentičnih utisaka, što priči oduzima svu reljefnost. Doza patetike je neophodna u svim pripovestima, ali ona ne može da zauzme veći deo priče. Struktura priče je uradjena slabo (kratka priča se radi sa dva čvorišta, jer za više nema mesta), a pripovedanje je bez ritma. Preterana upotreba prideva, a struktura rečenica je ili klimava ili neprimerena ritmu.
Je n'ai aucune confiance dans la justice, même si cette justice est faite par moi.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.792
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #9 on: 05-02-2009, 00:15:58 »
i... lazmodaru, šta je ovde od komentara izazvalo tvoju reakciju da nas nazoveš "frustrirani neuspeli pisci"? To što nismo oduševljeni ovim tvojim pokušajima... gledaj, ako si ti student, a onaj Dušan A. ima zaista 14 godina, onda je on za tebe pojam pismenosti, elokventnosti i perspektive.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #10 on: 05-02-2009, 00:24:29 »
Široko otvoreni kapci, mrtvački položaj, razjapljna usta i zgrčene šake koje nepomično drže pocepani deo posteljine nikada ne popustivši.

Kao student književnosti, ispravi sve greške koje si napravio u ovoj rečenici.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

lazmodar

  • 1
  • Posts: 10
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #11 on: 05-02-2009, 00:34:08 »
Quote from: "Cornelius"
Šta je značenje ove kratke priče? Ako je odredjeni doživljaj ili košmar devojke, čemu onda sva ona opšta mesta o korporacijama, državi, itd. Previše stereotipa, premalo autentičnih utisaka, što priči oduzima svu reljefnost. Doza patetike je neophodna u svim pripovestima, ali ona ne može da zauzme veći deo priče. Struktura priče je uradjena slabo (kratka priča se radi sa dva čvorišta, jer za više nema mesta), a pripovedanje je bez ritma. Preterana upotreba prideva, a struktura rečenica je ili klimava ili neprimerena ritmu.


e ovo je kritika  8)




@boban
tvoja poenta je jasna, 14.godišnjaci su pismeniji od mene...koja je poenta tvoje poente?


@scallop
ne vidim ih
:shock:  :)

Boban

  • 3
  • Posts: 22.792
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #12 on: 05-02-2009, 01:19:44 »
Pravo pitanje je da li je iko ikada za ovaj pokušaj proze rekao da valja.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #13 on: 05-02-2009, 01:47:15 »
Ova priča je prilično loša. Ona ne funkcioniše gotovo ni na jednom planu. Nešto od toga su ti rekli, a pogotovu Cornelius, ali mislim da je njena najveća mana što rečenice koje nižeš ne bude u meni kao čitaocu nikakvu želju da nastavim da ih čitam.
To je nešto što je najteže ispraviti.

Takođe je neverovatno da kao student književnosti ne znaš gramatiku, pravila pisanja reči i sl.

Gotovo da čovek poželi da si neko ko nas zajebava u zdrav mozak, a ne stvarni lik...
Mica

Boban

  • 3
  • Posts: 22.792
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #14 on: 05-02-2009, 02:00:02 »
mda... i ja sam pomislio da nas neko zajebava. Čovek je student književnosti a elementarno nepismen plus kada mu se ukaže na to kreće odmah da nas proziva da smo frustrirani neostvareni pisci koji njega, mladog talenta, unižavaju...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

lazmodar

  • 1
  • Posts: 10
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #15 on: 05-02-2009, 02:02:05 »
xjap

Usul

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.936
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #16 on: 05-02-2009, 02:04:50 »
Glede teme topika vredi procitati ovaj clanak u najnovijem broju Harper's magazina:

Wow, fiction works!

Quote
...The bookstores are too full today of writers who have nothing to say. If there is nothing at stake for the characters, then nothing can be at stake for the reader. The writer of fiction must embrace a moral vision, or else he is little more than a cheap Fleet Street haberdasher. I decided early on that the work of Saul Bellow was an exemplar of this aesthetic imperative. You will recall the famous opening sentence of good old Augie:

   I am an American, Chicago born—Chicago, that somber city—and go at things as I have taught myself, free-style, and will make the record in my own way: first to knock, first admitted.

There it is in all its Bellovian glory, the bluster and bombast! Can you smell it? The musk of a virile sentence drawing blood into itself? It is about to spread the labia of mediocrity and rut with the ineffable. We could all do worse than to write like Saul Bellow. And when I say write like Saul Bellow, I mean be Saul Bellow. And when I say be Saul Bellow, I mean unzip the skin from his body and wear it as a sort of Saul Bellow suit so that we can get cozy in it and truly inhabit it and understand the Old Macher. Except he is dead. And he was quite short, so your ankles and wrists would poke out of the flesh suit as if you were some ruddy-cheeked schoolboy who has outgrown his uniform, grimly trudging home from the elementary school and dreaming that one day you will write and be free from all these dullards and their cruel jibes— ...
God created Arrakis to train the faithful.

Hobit

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.832
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #17 on: 05-02-2009, 08:42:21 »
Quote from: "lazmodar"
...imam osećaj kao da ste svi neki frustrirani neuspeli pisci ili neuspeli šta god...
:)



Pa to.
Provalio si na keca
Meni je trebalo dobra četiri dana
Sve će na kraju biti dobro, a ako nije dobro, znači da još nije kraj!

Bilja

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.150
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #18 on: 05-02-2009, 09:31:36 »
Zasto bi iko pozeleo da bude pisac?

Da parafraziram Marka Tvena, pises 2-3 godine nesto sto ce moci da se kupi u knjizari za 300 dinara (ako imas srece pa uopste objave). I osim par casnih izuzetaka, pisci ne zaradjuju skoro pa nista, vise se isplati biti lektor ili prelamac, ili bar prevodilac, tu je zarada sigurna i solidna (pogotovo za prelamace).
Da ne zaboravim, uz sve to, kao pisac ces stalno dobijati negativne recenzije (narodski receno pljuvacinu) po svom radu, pa valjao ovaj ili ne (uvek ce se naci neko kome se to sto pises nece dopasti). Mislim da najmanje pljuvacine dobijaju upravo najgori skartovi beleletristike, takozvani "bestseleri" koji kao da imaju poseban imunitet na negativne recenzije. Mislim, pa pogledajte sta se realno najbolje prodaje po knjizarama!

Inace, ne bih se usudila da komentarisem ovu pricu, nisam kompetentna jer nisam pisac niti sam literarno obrazovana (heck, programer sam, to ti je prakticno dijametralna suprotnost knjizevniku  :wink: ), ali sa stanovista subjektivnog citaoca, vise volim price i dela sa sto vise humora, ne volim preozbiljno, naprotiv, ali to je moj licni ukus. Ne bih se upustala u to ko je Lazmodar i da li se to neko zeza sa nama, ne zanima me i mrzi me da se time bavim.

Boga mu ljudi da ste neku moju pricu, ili gore strip vako ispljuvali, ne bih se vise usudila ni razglednicu u zivotu da napisem.  :lol:
Bilja
----------------------------------------@

Cornelius

  • 5
  • 3
  • Posts: 4.599
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #19 on: 05-02-2009, 10:18:49 »
Quote from: "Hobit"
Quote from: "lazmodar"
...imam osećaj kao da ste svi neki frustrirani neuspeli pisci ili neuspeli šta god...
:)



Pa to.
Provalio si na keca
Meni je trebalo dobra četiri dana


Hobite, skroman si. Ti si to znao i ranije i zato si se i upisao na ovaj forum.
Je n'ai aucune confiance dans la justice, même si cette justice est faite par moi.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #20 on: 05-02-2009, 10:31:03 »
Biljo, ne razumem te. Zašto bismo pljuvali to što radiš kad je to dobro, kada to što radiš radiš sa puno ljubavi i pažnje?

Zar misliš da nije u redu reći nekome ko traži od tebe mišljenje o svom delu iskreno šta misliš o tome? Zar misliš da je poštenije prećutati to što ti se ne sviđa i ostaviti čoveka u uverenju da njegovo pisanje i nije tako loše?

Na većini tehničkih fakulteta postoje predmeti na prvim godinama (najčešće matematika), koji služe da mladim ljudima koji ponekad i nisu dobro promislili čime će se u životu baviti pokažu koliko je napora potrebno uložiti da se savlada nekakva oblast.

Ako je lazmodar zaista student književnosti, onda je, valjda, bolje da shvati da je njegovo poznavanje onoga za šta se opredelio da se bavi u životu u ovom trenutku veoma slabo i da će morati da uloži mnogo više napora.
Mica

Bilja

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.150
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #21 on: 05-02-2009, 12:42:32 »
Quote from: "Mica Milovanovic"
Biljo, ne razumem te. Zašto bismo pljuvali to što radiš kad je to dobro, kada to što radiš radiš sa puno ljubavi i pažnje?

Zar misliš da nije u redu reći nekome ko traži od tebe mišljenje o svom delu iskreno šta misliš o tome? Zar misliš da je poštenije prećutati to što ti se ne sviđa i ostaviti čoveka u uverenju da njegovo pisanje i nije tako loše?

Na većini tehničkih fakulteta postoje predmeti na prvim godinama (najčešće matematika), koji služe da mladim ljudima koji ponekad i nisu dobro promislili čime će se u životu baviti pokažu koliko je napora potrebno uložiti da se savlada nekakva oblast.

Ako je lazmodar zaista student književnosti, onda je, valjda, bolje da shvati da je njegovo poznavanje onoga za šta se opredelio da se bavi u životu u ovom trenutku veoma slabo i da će morati da uloži mnogo više napora.


Mislim da i nesto sto se napise sa puno ljubavi i paznje moze da ispadne lose, ukoliko nedostaje talenat, rad i jos vise rada i ucenja.

Ima dosta konstruktivnih kritika koje su sasvim na mestu, ali ja bih recimo dodala i neke naznake u kom pravcu treba ici, odnosno da se (ako je moguce) pronadje najjaca tacka nekog ko pise (ako vec zeli da pise) i da se ohrabri da se usmeri u tom pravcu, ako vec sam to ne moze da shvati. To naravno, iskljucivo u slucaju da naznake talenta postoje. Ukoliko ne postoje, pre ili kasnije, covek ce sam to shvatiti cak i ako nije sklon objektivnosti prema sopstvenom radu, ako nista a ono onda kada ga izdavaci budu redom odbijali (osim ako nije neko sa estrade, njima stampaju sta god da napisu). Ali, verovatno si u pravu, iako ja ne volim strogo negativne recenzije, volim da ubacim bar neku pozitivnu stavku, makar malu, radi ohrabrenja.

Istini za volju, ovo moje misljenje treba shvatiti kao strogo subjektivno. Neke ljude kritika inspirise, nekima pomogne da se poprave da se usmere, a kod mene uglavnom postize suprotno, osecaj osramocenosti i zelju da se manem onog sto mi ne ide, a to nije dobro. Mada i u mom dnevnom poslu takve kritike ne izostaju (npr "ovaj vas program NISTA ne valja") pa ipak jos nisam dala otkaz.  :lol:
Bilja
----------------------------------------@

mac

  • 3
  • Posts: 12.890
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #22 on: 05-02-2009, 13:31:23 »
Kad meni kažu da nešto NIŠTA ne valja, to je kao da mi NIŠTA nisu rekli.

Perin

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 5.081
    • Klub Knjige
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #23 on: 05-02-2009, 14:21:47 »
Quote
) pronadje najjaca tacka nekog ko pise (ako vec zeli da pise) i da se ohrabri da se usmeri u tom pravcu, ako vec sam to ne moze da shvati.


Bas tako. Trebao je da trazi nekoga sa iskustvom. Ne kazem da ovde niko nema iskustva, cak stavise, vec da je potpuno bezze uopste postaviti pricu koju nije niko pregledao sem pisca pocetnika. Mentor je prava stvar. Cak i kritike koje ti mentor uputi su podnosljivije i konstruktivnije.

Hobit

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.832
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #24 on: 05-02-2009, 14:43:29 »
Quote from: "Cornelius"
Quote from: "Hobit"
Quote from: "lazmodar"
...imam osećaj kao da ste svi neki frustrirani neuspeli pisci ili neuspeli šta god...
:)



Pa to.
Provalio si na keca
Meni je trebalo dobra četiri dana


Hobite, skroman si. Ti si to znao i ranije i zato si se i upisao na ovaj forum.


Jesam, Cornelliuse. I ne slutiš koliko si u pravu
Sve će na kraju biti dobro, a ako nije dobro, znači da još nije kraj!

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #25 on: 05-02-2009, 14:49:00 »
Quote from: "scallop"
Široko otvoreni kapci, mrtvački položaj, razjapljna usta i zgrčene šake koje nepomično drže pocepani deo posteljine nikada ne popustivši.

Kao student književnosti, ispravi sve greške koje si napravio u ovoj rečenici.


Problem je što čovek ne vidi svoje greške. Vilice i čeljust mogu da budu "razjapljene", a usta su meko tkivo i ona mogu da budu "otvorena ili zatvorena".
drže pocepani deo posteljine nikada ne popustivši. Ovo je sigurno gramatički nepravilno. I, "mrtvački položaj" je isto što i "turnirski konj".
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.998
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #26 on: 05-02-2009, 15:07:31 »
Hm? Zar 'zjapiti' nije svojstvo bilo koje rupe, zašto usta (koja su u osnovi rupa) ne bi mogla da zjape?

Mislim, možda i ne bi, šta ja znam, nisam ja učio te škole...

Elem, da ne ispadne da sam samo došao da se svađam, moje kritike na priču su pre svega to da ona nema suštinsko simboličko središte. Kako glavni lik nema nikakvu karakterizaciju (tj. umesto toga je u središtu priče neki modernistički univerzalni čovek), njena motivacija da učini fatalnu egzistencijalnu grešku na koju je gatara upozorava naprosto nije jasna pa samim tim priči fali bilo koja vrsta simboličke težine ili barem pouke. Nema uzroka i posledice već više sekvence događaja koji nisu baš najkonzistentnije povezani.

Plus, kratka priča je kratka priča, ali ovde em ima viškova (već ukazano), em se zaključak čita kao sinopsis. Trebalo bi znati šta razraditi, a šta odseći...

Boban

  • 3
  • Posts: 22.792
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #27 on: 05-02-2009, 15:44:34 »
ovaj literarni abortus ne zaslužuje da ovoliko sedih glava duma nad njim.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #28 on: 05-02-2009, 15:48:07 »
zaista se divim vašoj dokonosti! :roll:

Hobit

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.832
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #29 on: 05-02-2009, 15:48:19 »
Quote from: "scallop"
[Vilice i čeljust mogu da budu "razjapljene", a usta su meko tkivo i ona mogu da budu "otvorena ili zatvorena".


O ovome bi se moglo diskutovati
Scallope, kada kažeš  usna duplja, skraćeno - usta, podrazumeva se da misliš na "skup elemenata" koji tu usnu duplu čine. Dakle, i čvrsta i meka tkiva... i jezik, i usne i sluzokoža i tonzila i izvodni kanali pljuvačnih žlezda, pa na kraju - i zubi. I sve to može da bude "razjapljeno".
Mislim, čovek napisao priču (uzgred, ni meni se ne dopada), tražio je mišljenje stručnjaka, a vi mu pronalazite dlake po jajcima...
Sve će na kraju biti dobro, a ako nije dobro, znači da još nije kraj!

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #30 on: 05-02-2009, 16:55:32 »
Quote from: "Hobit"
Quote from: "scallop"
[Vilice i čeljust mogu da budu "razjapljene", a usta su meko tkivo i ona mogu da budu "otvorena ili zatvorena".


O ovome bi se moglo diskutovati
Scallope, kada kažeš  usna duplja, skraćeno - usta, podrazumeva se da misliš na "skup elemenata" koji tu usnu duplu čine. Dakle, i čvrsta i meka tkiva... i jezik, i usne i sluzokoža i tonzila i izvodni kanali pljuvačnih žlezda, pa na kraju - i zubi. I sve to može da bude "razjapljeno".
Mislim, čovek napisao priču (uzgred, ni meni se ne dopada), tražio je mišljenje stručnjaka, a vi mu pronalazite dlake po jajcima...


Ja ne kažeš - usna duplja. Ja kažeš - usta. Ti raspravljati sa nekim drugim.

Drugi su čoveku govorili o jajcima, ja sam samo zamolio da ispravi jednu (1) rečenicu. On nije video šta da ispravi. Da li se slažemo da je "mrtvački položaj" prilično loše odabran izraz?

Meho je imao dobru ideju, ali sa pogrešnim rečima, kao i ti. Da, rupe zjape, ali ovde nije bila reč o glagolu zjapiti, nego - razjapiti. E, da bi se nešto razjapilo, treba i razjapljivač.

Mene je u ovoj rečenici, ustvari, privukao deo: drže pocepani deo posteljine nikada ne popustivši. To je tvrdnja koja je tačna samo ako doveka zurimo u tu sliku i uverimo se da zgrčena šaka (ni to nije tačno, jer se pre odnosi na prste) nikada nije popustila!
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Hobit

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.832
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #31 on: 05-02-2009, 17:15:24 »
Quote from: "scallop"
Quote from: "Hobit"
Quote from: "scallop"
[Vilice i čeljust mogu da budu "razjapljene", a usta su meko tkivo i ona mogu da budu "otvorena ili zatvorena".


O ovome bi se moglo diskutovati
Scallope, kada kažeš usna duplja, skraćeno - usta, podrazumeva se da misliš na "skup elemenata" koji tu usnu duplu čine. Dakle, i čvrsta i meka tkiva... i jezik, i usne i sluzokoža i tonzila i izvodni kanali pljuvačnih žlezda, pa na kraju - i zubi. I sve to može da bude "razjapljeno".
Mislim, čovek napisao priču (uzgred, ni meni se ne dopada), tražio je mišljenje stručnjaka, a vi mu pronalazite dlake po jajcima...


Ja ne kažeš - usna duplja. Ja kažeš - usta. Ti raspravljati sa nekim drugim.

Drugi su čoveku govorili o jajcima, ja sam samo zamolio da ispravi jednu (1) rečenicu. On nije video šta da ispravi. Da li se slažemo da je "mrtvački položaj" prilično loše odabran izraz?

Meho je imao dobru ideju, ali sa pogrešnim rečima, kao i ti. Da, rupe zjape, ali ovde nije bila reč o glagolu zjapiti, nego - razjapiti. E, da bi se nešto razjapilo, treba i razjapljivač.

Mene je u ovoj rečenici, ustvari, privukao deo: drže pocepani deo posteljine nikada ne popustivši. To je tvrdnja koja je tačna samo ako doveka zurimo u tu sliku i uverimo se da zgrčena šaka (ni to nije tačno, jer se pre odnosi na prste) nikada nije popustila!


Pročitao da ti kazala usta
Ja znati čitati
Latinica

Nisam imao zamerke na tvoje lamentiranje o mrtvačkom položaju. Može i tako da se kaže, ali, ako ti se taj položaj ne sviđa - u redu. OK, prihvatam da je malo rogobatno.

Mislim da si se rastupio i sa onom zgrčenom šakom, uvalio si se u kritikovanje nekih gluposti, izgubio si suštinu.
PRIČA ne valja, a ne opisi, razjapljenih usta, zgrčene ruke, prstiju, jajaca ili čega već.
Sve će na kraju biti dobro, a ako nije dobro, znači da još nije kraj!

Boban

  • 3
  • Posts: 22.792
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #32 on: 05-02-2009, 22:08:08 »
I, po čemu inda naši komentqari da priča ne valja ne valjaju a tvoj je valjan?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #33 on: 05-02-2009, 22:10:57 »
Priča je bolja nego što ste je ocenili. Problem je u rečima. One su nasumice birane. I glagolski oblici.

Da je čovek doterao priču tako da ne štrče reči i rečenice o kojima ste svi govorili imali bismo priču o devojci koja je kažnjena zato što je pokušala da zaviri u sopstvenu budućnost. Kad vidiš da budućnosti nema, onda se predaš.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #34 on: 05-02-2009, 23:51:05 »
Quote
Kad vidiš da budućnosti nema, onda se predaš.


Jasno je da je devojka kažnjena što je radoznala i što je pokušala da pogleda u kartu, ali zašto misliš da se ona predala kada je videla da budućnosti nema... Iz čega to u tekstu proističe?
Mica

Boban

  • 3
  • Posts: 22.792
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #35 on: 05-02-2009, 23:57:46 »
gde ste vi videli tekst u kome se pominje bilo kakva devojka?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #36 on: 06-02-2009, 00:33:17 »
Ne vidiš, jer ništa ne čitaš...
Mica

Boban

  • 3
  • Posts: 22.792
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #37 on: 06-02-2009, 01:32:49 »
Ne mogu da čitam nasumično nabacane reči...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #38 on: 06-02-2009, 02:10:41 »
Quote from: "Mica Milovanovic"
Quote
Kad vidiš da budućnosti nema, onda se predaš.


Iz čega to u tekstu proističe?


Iz smanjivanja broja pilula koje su je odvajale od smrti.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Hobit

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.832
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #39 on: 06-02-2009, 08:38:28 »
Quote from: "scallop"
Quote from: "Mica Milovanovic"
Quote
Kad vidiš da budućnosti nema, onda se predaš.


Iz čega to u tekstu proističe?


Iz smanjivanja broja pilula koje su je odvajale od smrti.


Eto vidiš, Ghoule, nemoj samoinicijativno da smanjuješ broj pilula...
Sve će na kraju biti dobro, a ako nije dobro, znači da još nije kraj!

varvarin

  • 5
  • 3
  • Posts: 3.766
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #40 on: 06-02-2009, 11:38:34 »
Quote from: "scallop"
Ovo je sigurno gramatički nepravilno. I, "mrtvački položaj" je isto što i "turnirski konj".


Ajd i ja da dosolim. Šta fali turnirskom konju? Koliko znam - seljak ima radnog konja, lord gaji trkačkog konja, a vitez valjda kaže prijatelju: Znate, ovo mi je turnirski konj, jer ovaj drugi mnogo je mator za to!

Boban

  • 3
  • Posts: 22.792
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #41 on: 06-02-2009, 13:07:45 »
Dođosmo do ABN-ove plažne kuće, pošto već postoji planinska... jezik se sastoji od mnogo analogija, preklapanja, preslikavanja i izuzetaka. Narušavanje ustaljenog načina izražavanja jeste dozvoljeno, ali treba biti bar elementarno pismen.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #42 on: 06-02-2009, 13:10:41 »
Vidi šta pisac kaže:
Quote
Kako vreme prolazi tako smanjuje količinu pilula koje je u sebe unosi. Prošlo je 2-3 nedelje, postepeno se smirila i umanjila dozu tableta pred spavanje. To je bilo greška, druga od dve koje će je dovesti do mesta o kome niko nikada nije pričao, pisao ili pevao.


Gde tu piše da je ona namerno smanjivala broj pilula... Kaže da se smirila. Vidiš da sveznajući pripovedač kaže da je to bila "greška".

Mislim da u priču učitavaš neke ideje o kojima smo davno raspravljali...  Nema u priči ničega što bi ukazivalo na "Čudovišta iz Ida." Naravno da bi priča bila znatno bolja da je išla u tom smeru, ali bojim se da to nije bila namera pisca...

A i iz ove tri rečenice vidi se kolika je nebriga pisca za jezik kojim piše...
Mica

angel011

  • PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • Posts: 8.364
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #43 on: 06-02-2009, 13:27:23 »
"Pisac" je već u naslovu topika tražio komente, a ne komentare. Toliko o njegovom poznavanju jezika kojim piše.
We're all mad here.

ayin

  • 4
  • 2
  • Posts: 90
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #44 on: 06-02-2009, 13:58:44 »
Vreme je da se donese presuda. Mislim da bi najbolje bilo da ovog pisca likvidiramo. Metak u čelo i gotovo. Ili vešanje?!
Idemo dalje. Sledeći!

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #45 on: 06-02-2009, 14:12:33 »
Quote from: "ayin"
Sledeći!


jel se ti to nudiš?

ajde, naguzi se ako smeš.
i imaš čime.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #46 on: 06-02-2009, 15:36:30 »
Quote from: "Mica Milovanovic"
Vidi šta pisac kaže:
Kako vreme prolazi tako smanjuje količinu pilula koje je u sebe unosi. Prošlo je 2-3 nedelje, postepeno se smirila i umanjila dozu tableta pred spavanje. To je bilo greška, druga od dve koje će je dovesti do mesta o kome niko nikada nije pričao, pisao ili pevao.
Gde tu piše da je ona namerno smanjivala broj pilula... Kaže da se smirila. Vidiš da sveznajući pripovedač kaže da je to bila "greška".


Kad baš hoćeš da se raseravamo - hajde. Gde tu piše da je nenamerno smanjivala...? Ako je nešto "greška", onda je posledica nekog čina. Smanjivala - greška.

Quote from: "Mica Milovanovic"
Mislim da u priču učitavaš neke ideje o kojima smo davno raspravljali...  Nema u priči ničega što bi ukazivalo na "Čudovišta iz Ida." Naravno da bi priča bila znatno bolja da je išla u tom smeru, ali bojim se da to nije bila namera pisca...


Opet u moje i to jedino moje primedbe učitavaš neke svoje potrebe, koje ja i dalje neću da razumem. Svi smo navalili na čoveka, neko na celu priču, neko na rečenicu, ali smeta kad ja ukažem na par loše odabranih reči. Naravno, da će kad se sve počisti ispod ostati neka ideja koja je pisca poterala da priču napiše. Kako si siguran da tu nema ničega, ako nisi otrebio suvišno, nepotrebno, pogrešno...?

Quote from: "Mica Milovanovic"
A i iz ove tri rečenice vidi se kolika je nebriga pisca za jezik kojim piše...


Sigurno se nešto vidi, ali ja vidim neiskustvo. Iskusnima se događa nebriga, a neiskusni pišu ono što znaju.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #47 on: 06-02-2009, 15:38:40 »
Quote from: "varvarin"
Quote from: "scallop"
Ovo je sigurno gramatički nepravilno. I, "mrtvački položaj" je isto što i "turnirski konj".


Ajd i ja da dosolim. Šta fali turnirskom konju?


Tabernakul.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

varvarin

  • 5
  • 3
  • Posts: 3.766
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #48 on: 06-02-2009, 16:16:24 »
xcheers

Hobit

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.832
Nešto do života(kratka priča, komenti su dobrodošli)
« Reply #49 on: 06-02-2009, 16:46:35 »
Zaboravio si, Ghoule, posle će đavo da ti bude kriv
Sve će na kraju biti dobro, a ako nije dobro, znači da još nije kraj!