Author Topic: Lilit, reaguj!  (Read 65822 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #100 on: 24-07-2013, 18:17:06 »
"U niškom Domu zdravlja već dvadesetak dana nema vakcine protiv hepatitisa B, koja se daje jednomesečnim bebama."

http://www.b92.net/video/videos.php?nav_category=905&yyyy=2013&mm=07&dd=14&nav_id=732555

Dalji komentari javljaju da je isto i u Loznici, Novom Sadu itd.

naravno da je katastrofa što tenderi za vakcine kasne (i to najviše zbog zbog toga što se nekome digne), al obe ove vakcine nisu nešto što baš mora sad il nikad. hib nije promiskuitetan i vakcina moze da pomogne do 5. godine ako samo dete ima loš imunski sistem (ako nema, vakcina i nije moranje kao što je moranje tetanus), a hepB treba da se primi do 12. godine zbog samog načina prenošenja virusa.
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #101 on: 24-07-2013, 18:22:23 »
http://uanews.org/story/putting-the-brakes-on-inflammation

Researchers have uncovered a signal that prevents the immune system from spinning out of control. The findings could help develop more effective therapies for autoimmune disorders, allergies, chronic inflammation and cancer.


ovo je sve divno i krasno što se tiče "research perspektive", al nažalost jos na "17. vek" nivou. problem sa svim ovim manipulacijama je da suprimiranje jednog obično dovede do aktivacije ili smanjenja negde na desetom mestu u organizmu. defetistički i van konteksta, al imunski sistem je toliko superioran da nisam sigurna da su ljudi na nivou da mogu da se igraju s njim.
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #102 on: 24-07-2013, 18:35:54 »
Međutim, s druge strane:
Fifteen Years After Autism Panic, a Plague of Measles EruptsNaravno, možda ovaj izvor nije unbiased i sve to, ali cifre deluju upozoravajuće...

Wakefield strikes again! Ne mErem to da komentarišem.
Posle njega je odrađeno mnogo studija, na većem uzorku i nijedna nije linkovala autizam sa MMR vakcinom.
S druge strane, kad roditelj ima problem s detetom, ima tendenciju da sebi pokušava to da objasni nekako. Upoznala sam ih dosta, roditelja mislim, i taj "anti-vakcine feeling" je prilično prisutan.
Cifre jesu gadne, herd immunity narušen. Will see.

A ono sa X hromozomom je idealno za raznorazne zavere o ženskoj superiornosti i zašto je bilo neophodno zatući. :lol:
Iako, ja se uvek osećam ko man, i sad je konačno objašnjeno zašto.
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

Mme Chauchat

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 4.761
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #103 on: 24-07-2013, 18:56:22 »
Ah, draga, opet si tu!!!1 Evo ovo za dobrodošlicu:
http://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/gesundheit/studie-zur-impfskepsis-gefaehrliche-impfluecken-bei-kindern-12285381.html

Lično mi je ovo omiljeni komentar:
 "Wir haben in Deutschland eine Situation der Überimpfung. Die großen Infektionskrankheiten wie TBC u.a. sind längst in Nischen zurückgedrängt. Übrig bleiben Masern u.a., die zur Erhaltung der Immungesundheit unerlässlich sind. Stellen wir uns vor, es hätte im Neolithikum bereits Impfungen gegen Masern gegeben - es würde heute keine Menschen mehr geben. Der Immunschutz wird nur durch das Überstehen der Krankheit gestärkt, alles andere ist Propaganda der Pharmaindustrie."


Za one koji slabije stoje s nemačkim: "Zamislimo da je u neolitu već postojala vakcinacija protiv malih boginja - danas ljudi više ne bi postojali."  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #104 on: 24-07-2013, 19:24:14 »
Može li objašnjenje za one koji ne stoje sa nemačkim...
Mica

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #105 on: 24-07-2013, 19:28:14 »
hvala darling! uletela sam u dokonu fazu pa gde da dodjem nego na sagitu. :mrgreen: :lol:
a ljudska neobavestenost je cudo, jbt, dobra vakcina protiv TBCa jos uvek ne postoji, i bolest je prisutna ko i nekad. i tek ce biti.
samo je ovo bitno:
"...ob die Impf-Entscheidung Privatsache sein kann..."
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #106 on: 24-07-2013, 19:29:54 »
Ako me naljutite, počeću da pišem na ćirilici...


Ето...
Mica

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #107 on: 24-07-2013, 19:40:31 »
Ako me naljutite, počeću da pišem na ćirilici...


Ето...

sorry! imaj u vidu da kuckam a da mi je bazen na 3 metra razdaljine! :lol:

clanak koji je jevtra postavila govori o studiji koja pokazuje nespremnosti roditelja da vakcinisu svoju decu iz raznoraznih razloga. ono sto odmah upada u oci je opasna :lol: recenica: sto vise obrazovani, to su manje za vakcinaciju.

treba naravno praviti razliku izmedju bolesti za koje imunizacija mora biti obavezna i onih za koje nije, al komentari da ne bi bilo ljudi da se za vakcine znalo ranije su prosto netacni, da ne kazem debilni.
iako, bilo bi lepo ukinuti vakcinaciju i smanjiti ili obogaljiti populaciju drasticno. :evil:
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #108 on: 24-07-2013, 19:50:30 »
Meni je trenutno na četiri, po x-u na dva i po po h...  :)


Kakve veze ima vakcinacija u neolitu sa uništavanjem ljudske rase?
Mica

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #109 on: 24-07-2013, 20:35:04 »
:)

Pa nikakve. To je komentar nekog čitaoca, koji ma taj način potcrtava koliko je opasno vakcinisati se i još predlaže strategiju: bolest über alles, pa ko preživi pričaće. :lol:
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

angel011

  • PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • Posts: 8.364
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #110 on: 24-07-2013, 20:47:21 »
Nije loša strategija. Pustiš malo bolesti, koliko da se ljudi podsete kakve su posledice.  :evil:
We're all mad here.

Mme Chauchat

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 4.761
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #111 on: 24-07-2013, 20:50:09 »
"Wir haben in Deutschland eine Situation der Überimpfung. Die großen Infektionskrankheiten wie TBC u.a. sind längst in Nischen zurückgedrängt. Übrig bleiben Masern u.a., die zur Erhaltung der Immungesundheit unerlässlich sind. Stellen wir uns vor, es hätte im Neolithikum bereits Impfungen gegen Masern gegeben - es würde heute keine Menschen mehr geben. Der Immunschutz wird nur durch das Überstehen der Krankheit gestärkt, alles andere ist Propaganda der Pharmaindustrie."


Ma ovo je komentar na nivou onih komentara na blic.rs:


"Mi u Nemačkoj imamo situaciju preterane vakcinacije. Velike infekcije poput tuberkuloze itd. odavno su potisnute u niše. Preostale su male boginje i sl, koje su neizostavne za održanje zdravog imuniteta. Zamislimo da je u neolitu već postojala vakcinacija protiv malih boginja - danas ljudi više ne bi postojali. Imunitet se jača samo ako se preleži bolest, sve ostalo je propaganda farmaceutske industrije."
Meni je ovo super jer na prvi pogled deluje sasvim suvislo, nema kapsloka, 111!!!, masonajevrejazavera, al kad se bolje pogleda, čovek je lud ko struja.

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #112 on: 24-07-2013, 21:47:44 »
da l je on lud ili oni koji ga ne slušaju, to je pitanje na koje će vreme dati odgovor. :lol:.
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

Father Jape

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.330
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #113 on: 04-08-2013, 18:29:41 »
Šta ti veliš o ovome:

http://languagelog.ldc.upenn.edu/nll/?p=5590

(prvih nekoliko pasusa, posle se fokusira na lingvistiku i to na jedan konkretan primer)
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #114 on: 10-08-2013, 22:45:33 »
Šta ti veliš o ovome:

http://languagelog.ldc.upenn.edu/nll/?p=5590

(prvih nekoliko pasusa, posle se fokusira na lingvistiku i to na jedan konkretan primer)

o čemu?
o "data science" koja nije nauka i koju prezirem :lol: ili o tome kako ce nam "data scientists" koje ne znam što zovu naučnicima btw, rešiti probleme ovog tipa: For these and other reasons, most peer-reviewed scientific papers are wrong, and the more prominent the journal, the less likely published results are to be replicable?
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

Father Jape

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.330
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #115 on: 10-08-2013, 22:58:32 »
Pa da, to što si citirala se ne odnosi na te "data scientists", ma šta da su, nego uopšte.
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #116 on: 10-08-2013, 23:32:26 »
Pa da, to sam i rekla. :lol:

Al ne slazem se s tom recenicom. Ne kazem da nema i toga, al ne mislim da je dominantno. Bar kad su prirodne nauke u pitanju. Peer review moze da bude neobjektivan, al brzo se vidi ko publikuje reproducibilne rezultate, mislim, lako je proverljivo. I onda imas grupe cijim radovima "verujes" vise i manje. Ali da, mnogo toga zavisi i od tvoje savesti. Moja sefica najradije nikad ne bi ponavljala exp kad dobije rezultat koji joj "odgovara", al to ipak ne moze tako jer joj tim ne dozvoljava. Dok nas sve ne rastera.
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

džin tonik

  • 4
  • 3
  • Posts: 17.777
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #117 on: 04-09-2013, 01:40:54 »

Father Jape

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.330
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #120 on: 13-09-2013, 12:54:48 »
Opusti se...
Mica

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #121 on: 13-09-2013, 12:57:45 »
Opusti se...

ma reagovala na drugom topiku, to sam mislila.
al sad vidim da moze i dvosmisleno da se shvati. :)
 xremyb
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

tomat

  • 4
  • 3
  • Posts: 6.583
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #122 on: 13-09-2013, 22:10:37 »
Žikina šarenica ovog vikenda ide uživo iz Beča!!!

Lilit, očekujemo da ovom prigodom kažeš koju za televizor.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #123 on: 13-09-2013, 22:15:43 »
Daj mi lokaciju i moje ludilo će sa velikom verovatnoćom doći do izražaja!
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

tomat

  • 4
  • 3
  • Posts: 6.583
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #124 on: 13-09-2013, 22:28:56 »
video sam samo kraj najave, rekoše da će biti javljanje sa Pratera i sa nekog trga, ali nisam uspeo da čujem sa kog. ako saznam u međuvremenu, javljam.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #125 on: 14-09-2013, 10:51:52 »
Downtown Vienna. Burgtheater lokacija. Žika! Kiša pljušti. Stevo, reaguj! xrofl
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

tomat

  • 4
  • 3
  • Posts: 6.583
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #126 on: 14-09-2013, 12:30:28 »
da li uzela aktivno učešće u toj manifestaciji?
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #127 on: 14-09-2013, 12:41:35 »
Nažalost ne, al ako se vreme poboljša, drugi deo emisije, zakazan za sutra na Prateru, je moj!
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #128 on: 15-09-2013, 11:09:58 »
ajde bre lilit, propadoh i okapah pored ove žikine bečke šarenice - a tebe nigde!

Father Jape

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.330
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #129 on: 20-10-2013, 15:21:16 »
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

Milosh

  • 5
  • 3
  • Posts: 7.792
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

Father Jape

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.330
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #132 on: 30-12-2013, 16:19:07 »
Ima intervju s nekim dekicom biologom u novom NIN-u. Deluje mi nadarenim listanjem da je lepo rekao šta je i kako je u nauci kod nas.
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #133 on: 30-12-2013, 21:31:00 »
Ima li negde tekst?
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

Father Jape

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.330
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #134 on: 30-12-2013, 21:38:51 »
Ovde za pretplatnike:
http://www.nin.co.rs/pages/article.php?id=83761

Ne znam da li NIN skida zaštitu kad prođe neko vreme od izlaska fizičkog primerka.

Ako ne, mogu ja da ga skeniram ovih dana.  ^ ^
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

Usul

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.936
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #135 on: 31-12-2013, 01:54:34 »
Quote

Prasići kao naučni argument


U školama imamo profesore srpskog jezika koji su polupismeni, u novinama oglase u kojima se nudi pisanje radova. Nema ozbiljne naučne kritike. Deci se ne dozvoljava da misle svojom glavom. Tako se uništava nacija
Kad se prof. dr Vladimir Glišin  vratio u Srbiju, posle godina provedenih na mnogim vodecim fakultetima i institutima širom sveta, i kada je dao dijagnozu stanja na našim univerzitetima i u nauci uopšte, izazvao je burnu polemiku koja je trajala oko tri dana. Onda se sve zaboravilo. U meduvremenu, ponekada se neko trudio da napravi promociju genijalne ideje o unapredenju obrazovnih sposobnosti nacije i tada je za konsultanta zvao dr Glišina, ali kako nam kaže, ništa od onoga što je predlagao nije usvojeno. Po njegovom mišljenju, nikada nije ni postojala ozbiljna ideja da se napravi naucni i intelektualni iskorak,  vec je sve radeno da bi neko skrenuo pažnju na sebe u politicki odgovarajucem trenutku.


U meduvremenu se nismo pomerili nigde, a poslednja vest glasi da imamo više od 50 odsto funkcionalno nepismenih gradana i 30 odsto nepismenih srednjoškolaca.


Da li je poražavajuca statistika naše nepismenosti posledica loše obrazovne politike ili uspešne državne politike koja želi da nas drži u stanju intelektualne onesposobljenosti?


Teško je izdvojiti šta je tu namera, a šta nemar. Od strane države smo generalno izloženi ne nemaru vec nebrizi, a u sklopu toga su i obrazovanje i prosveta, pa se na kraju sve reflektuje na opštu populaciju. U školama imamo profesore srpskog jezika koji su polupismeni, u novinama oglase u kojima se nudi pisanje radova. Ako magistarske radove i doktorate piše neko drugi, šta mi uopšte možemo da ocekujemo? Politicka elita ne vidi obrazovanje kao potrebu. Svi smo citali kako su oni i na kojim fakultetima završili i normalno je da oni to ne mogu da vide. Do njih to ne dopire, njih to ne tišti, oni su naprosto takvi rodeni i skupljeni na jednu gomilu.


Svojevremeno ste se zalagali da se svi fakulteti raspuste, da se izvrši nezavisna procena profesorskog kadra i da se ponovo izabere celo nastavno osoblje. Da li vam taj predlog i dalje deluje kao rešenje?


I danas mislim da je to jedini lek – da se krene sve iz pocetka i da se napravi ozbiljna nezavisna recenzija. To možemo jedino ako pozovemo nezavisne i nekorumpirane medunarodne recenzente od visokog naucnog ugleda koji bi izbor nastavnog kadra vršili prema naucnim a ne prema politickim, klanovskim, zavicajnim i drugim merilima. Mi ne znamo ko su ti ljudi koji predaju, tu se nalazi sve i svašta i taj glib je tako dubok da tu reforma u klasicnom smislu više nije moguca. Potrebno je raspustiti sve fakultete, državne i privatne, i onda napraviti reizbor i novi izbor. Oni koji su dobri nemaju razloga da se plaše. Vi danas imate situaciju da na fakultetu 50 odsto redovnih profesora nema nijedan  naucni rad. Radi se preko skripata, a onda se pojavila još gora formulacija – autorizovana skripta. A to znaci – prepisuju iz raznih udžbenika, onda ne znaju dovoljno strani jezik pa se potkradu greške... Dok ne vidimo ko je stvarno sposoban da predaje imacemo samo presipanje iz šupljeg u prazno. Jedino što se menja jeste da svaki put kada dode novi ministar ustanovi da tako više ne ide i da cemo ubuduce morati da presipamo iz praznog u šuplje. To su jedine reforme koje mi imamo.


Cak i kada bismo utvrdili ko je ko, na koji nacin bi to onemogucilo da nam bilo ko predaje? Privatni fakulteti, isturena odeljenja... postoji mnogo prostora da se vrate.


Bar bismo znali gde predaju oni koji ne vrede ništa.


Imali ste i veoma ozbiljne primedbe na nacin na koji se kod nas brane doktorske disertacije.


To je vašar a ne odbrana doktorskih radova. Donesu licitarsko srce, pecenje, torte... i to unapred. Kakva je to odbrana? Bljak!


Na Harvardu se doktorat brani tako što se unapred odabere sedam-osam vrsnih strucnjaka sa raznih univerziteta koji su komisija i koji ozbiljno obavljaju svoj posao. Kada je doktorsku disertaciju branio jedan od najvecih molekularnih biologa i dugogodišnji urednik casopisa Sajans Brus Alberts, u komisiji je bio nobelovac Valter Gilbert koji je primetio propust u radu i vratio ga da to doradi. Alberts se sa dopunjenim radom vratio tri meseca kasnije i tada je primeceno da su se iz eksperimenta koji je radio  pojavila nova pitanja koja iziskuju odgovor. I ponovo je vracen. Doktorirao je tek iz treceg pokušaja. Zamislite situaciju da je svaki put nosio pecenje i kolace.


Kasnije, kada je Alberts biran za predsednika Nacionalne akademije nauke SAD, za njega je lobirao upravo clan komisije koji ga je dva puta vracao. Niko se zbog toga nije ljutio, nisu poremeceni odnosi... Nije ni retko da se na Harvardu ne doktorira iz prvog pokušaja. Dolaze naucnici sa strane, neki su imali priliku nešto više da vide, a neki traže dodatne eksperimente da bi se potvrdilo ono što je napisano.


Da li se to nekada dogodilo kod nas?


Ovde to ne može da se dogodi, ovde je sve korupcija.


Šta podrazumevate pod korupcijom?


Nema ozbiljne naucne kritike, sve je na burazerskoj osnovi.  Kada sam ja bio direktor Instituta  tražio sam da se magistarski ili doktorski rad pre odbrane objavi u nekom pristojnom naucnom casopisu. Ne verujem cak ni sebi, želim da se to proveri, da vidimo i da cujemo još razlicitih mišljenja. Kada se naucni rad daje nekom ozbiljnijem casopisu, on se šalje na sve strane sveta i radi se 7-8 recenzija pre njegovog objavljivanja Oni koji pišu recenzije ponekada ne znaju cak ni ciji je to rad, dobijaju ga bez imena.
Kod nas se i na državnom fakultetu unapred dogovore pitanja i odbrana izgleda mucno i intelektualno uvredljivo. E, sad možete da zamislite kako izgleda na privatnim fakultetima.


Da li ste protiv privatnih fakulteta u Srbiji ili protiv privatnih fakulteta uopšte?


U svetu je medu 10 najboljih univerziteta sedam privatnih. Nemam ništa protiv privatnog, ali  privatni fakultet ovde i tamo nije isto. U svetu privatni fakulteti nisu nicije vlasništvo, a jedina razlika je to što se država ne meša u njihov rad i ne odlucuje ko ce biti rektor a ko ce predavati. Harvard je privatni univerzitet i on umesto vlasnika ima bord direktora u kom su najeminentniji naucnici sveta. Iako je školarina skupa, ona ne ide u privatne džepove, vec u opremu i laboratorije.


Uobicajeno je da privatni fakulteti žele da imaju što ugledniju poziciju na listi najboljih, a kod nas je potpuno suprotno. Zbog cega?


Korupcija i bešcašce. Mene sve to podseca na Augijeve štale. Sve to nije cišceno veoma dugo i zaudara. Dok se ne nade neko da sve to pocisti, ali da pocisti do kraja, ništa se nece promeniti. Potreban nam je jedan Heraklit!


Pod tim podrazumevate i državne fakultete?


Sve. Mislim da je nivo korupcije, ovo je sada kvantifikacija a ne kvalifikacija, veci na privatnim fakultetima. Da li ste culi da je nekada neko pao na privatnom fakultetu? Ili da je dobio manje od osmice? Ali korupcija se tu ne zaustavlja, imamo je na svakom nivou i u celokupnoj nauci.


Pogledajte kako se kod nas boduju naucni radovi prilikom izbora ili reizbora za naucna i istraživacka zvanja. Ukoliko rad objavite u vrhunskom medunarodnom casopisu, dobijete osam bodova, a ukoliko ga objavite u ovim glasnicima, zbornicima, arhivima itd. itd., koji izlaze kod nas i koje niko ne cita, dobijate tri boda. Jedan rad koji je objavljen u Nejceru ili Sajansu je u periodu od dve godine u proseku citiran oko 40 puta, a u casopisima gde naši naucnici objavljuju, u istom periodu, 0,3 puta. Ali ako objavite takva tri, onda to više vredi nego da je jedan objavljen u Nejceru. Pritom se radi  o casopisima koji su sponzorisani od Ministarstva nauke iako nemaju nikakvu recenziju kvaliteta. To je cista korupcija.






Dakle, Ministarstvo sponzoriše takve casopise da bi odredenim naucnicima i profesorima omogucilo da skupe bodove koje ne bi mogli na drugi nacin?


Tacno tako. I onda me pitate zašto imamo 30 odsto funkcionalno nepismene dece. Pa sve to se na kraju manifestuje tako. Od naucnika koje smo dobili na taj nacin biraju se profesori, onda oni uce našu decu i na kraju stižemo do takvih rezultata.  Kod nas je normalno da šta god da polažemo, unapred dobijamo spisak pitanja i da po njima odgovaramo. Na taj nacin se profesori obezbeduju jer i oni ne znaju više od toga.


Da li mislite da je najavljeni treci test za malu maturu, na kom ce se umesto opšteg obrazovanja proveravati nabubano gradivo iz pet predmeta, deo te price?


Naravno da jeste, to je ista matrica. Ne dozvoliti deci da misle svojom glavom.


Ipak mislite da je to nemar a ne svesno onepismenjavanje?


Samo se obezbeduju, ne žele da se nadu u poziciji da se vidi koliko ne znaju. Neki znaju, ali ih je mnogo u tom poslu, to je citava jedna lavina ljudi bez dovoljnog znanja koja se lako dogovara medu sobom. Napišu pitanja, nauce odgovore, saslušaju onoga koji polaže i ako je sve ponovio od reci do reci, dobije 10, ako je u jednoj recenici promenio redosled, onda dobija osam.


Poprilicno crni opis u trenutku kada je Univerzitet u Beogradu dospeo medu 500 najboljih na Šangajskoj listi.
Da, i sada se hvalimo da su Zagreb i Ljubljana ispod nas. A oni su samo bili mnogo pošteniji u trci za poziciju na Šangajskoj listi. Na listu se dolazi zahvaljujuci broju objavljenih radova, a Univerzitet u Beogradu je primorao sve institute (a ima ih mnogo) da pišu radove pod šifrom BU. Iz Ministarstva prosvete i nauke je svima poslat dopis da ce izgubiti ugovor sa Ministarstvom ukoliko to ne urade. Zagrebacki univerzitet nije uzeo „Rudera Boškovica“, ili ljubljanski „Jože Štefana“, a mi smo uzeli „Vincu“ i pripojili je Univerzitetu. To je ogroman broj radova i da oni nisu objavljeni pod šifrom BU, nikada ne bismo ušli na listu.


Konstantno se govori o tome da su ulaganja u nauku veoma mala, ali je interesantno da se naucnici zbog toga nisu pobunili dok im nije zakasnela plata?


Mnogi koji su kod nas u nauci ne bi bili ni portiri na nekom drugom pristojnom naucnom mestu i onda su zadovoljni – daj šta daš.  Oni koji su dobri ovde ne ostaju. Ako bismo bili iskreni do kraja, pitam se kome bismo dali pare cak i kada bismo izdvajali za nauku. Ko su kod nas naucnici i da li bi se možda dogodilo da za njih i sa ovim više nego oskudnim sredstvima imamo dovoljno novca.


Dr Milovan Šuvakovic  je povodom problema finansiranja nauke rekao: „Pomenute projektne konkurse sprovodi Ministarstvo i time je sam proces pod pritiskom dnevne populisticke politike. Jedna od posledica ovoga je visoka prolaznost projekata (više od 90 odsto), cime sam konkurs nema smisla i predstavlja gubljenje vremena i novca.“ U toj recenici je sve receno. U svetu prode 5-6 odsto, a kod nas 90 odsto!  To ilustruje o cemu se ovde radi i nije slucajno što se naucni projekti finansiraju preko Ministarstva.  Da bi se ovde išta pokrenulo, potrebno je napraviti selekciju, ne mora baš da bude kineska...


Ako nam je nauka pod pritiskom dnevne populisticke politike, kako je uopšte moguce napraviti reformu koja ce iskoraciti iz tog (dnevnog) vremenskog okvira?


Ako nam je nauka pod pritiskom dnevnopopulisticke politike, a jeste, onda to više uopšte nije nauka. To je bolest i potrebno je da pronademo lek za nju. Imamo primer kada smo nedavno zbog korupcije i, ponovo, dnevnopoliticke populisticke politike, doveli strane ekonomske eksperte koji nisu korumpirani da nas vade iz ove, skoro beznadežne situacije. Mislim da bi i nauku trebalo spasavati na taj nacin. Dakle, poslati sve naše predloge naucnih projekata na medunarodnu nekorumpiranu, objektivnu ekspertsku recenziju i da konacno dobijemo tacan uvid gde smo sa našim naucnim rezultatima u svetskoj nauci. I, što je možda još važnije, da konacno dobijemo sliku ko su kod nas uopšte naucnici. Na taj nacin bismo sagledali i po kom to kriterijumu finansiramo naucne projekte. Ne bi trebalo da nas iznenadi ukoliko otkrijemo da se i „naucnici“ ne ponašaju drugcije od ostatka našeg društva. Cuveni poljski aforisticar Ježi Lec još davno je rekao: „Mnogi nedostatak talenta nadoknaduju nedostatkom karaktera“.


Šta je kineska selekcija?


Kada su Kinezi odlucili da veoma veliki novac ulože u nauku, shvatili su da nemaju dovoljno kvalifikovanog kadra za recenzije. U isto vreme su želeli da privuku i svoje naucnike koji su otišli u dijasporu. Napravili su svetski konkurs za projekte i rentirali SAD akademiju da bude žirant – da kod njih stižu ponudeni projekti a da ih oni šalju adekvatnim naucnicima širom sveta da urade recenziju. Naucnici koji su dobili novac za projekat na tom konkursu moraju sa tim parama da dodu ili, ako su u pitanju Kinezi, da se vrate u Kinu. Sami biraju na koji kineski univerzitet žele da odu i sami biraju saradnike koje sa sobom dovode iz bilo kog dela sveta..


Možete li da zamislite situaciju da se kod nas vraca naucnik iz Amerike i da sa sobom dovodi tri americka naucnika da mu budu pomocnici?


U ovu žabokrecinu? Ne, ali mogu da zamislim da rentiramo iz svih zemalja košarkaše i fudbalere. Ovo što se kod nas dešava je daleko ozbiljniji kriminal od onoga s kojim se svakodnevno borimo. I mnogo opasniji, jer uništava celokupnu naciju. Generacije i generacije ce biti upropaštene. A ovi kriminalci, tajkuni i lopovi su samo epizodisti i njih se je najlakše rešiti. U tom kontekstu je Miškovic obican džeparoš u odnosu na štetu koja je napravljena.
Korupcija i intelektualno bešcašce


Afera Indeks je velika, ali ni slucajno najveca prosvetna afera na ovim prostorima. Novine nas redovno obaveštavaju da se uz kovertu poslovi najlakše sklapaju u profesorskim kabinetima, ali se tim „plavim kovertima“ ne iscrpljujuju svi modeli korupcije. U šta svrstati studente koji su prinudeni da kupuju udžbenike direktno od svojih predavaca, nazovimo ih „profesorima“ i da zbog toga dobijaju vecu ocenu. Ovakva korupcija se nikada ne prijavljuje jer odgovara i studentima i tzv. profesorima. A poseban vid intelektualnog bešcašca predstavljaju „isturena odeljenja“ razbacana po varošicama širom Srbije i formirana samo sa namerom da neko na njima zaradi. Školarine su iste kao na maticnim fakultetima, a studenti nemaju nikakve uslove za rad.






Sandra Petrušić
God created Arrakis to train the faithful.

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #136 on: 31-12-2013, 02:19:32 »
tačno posred srede!  :-| xcheers

mac

  • 3
  • Posts: 12.846
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #137 on: 31-12-2013, 04:38:47 »
<nitpick>Nije Heraklit nego Herakle</nitpick>

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #138 on: 31-12-2013, 09:17:30 »
Preduhitri me Mac dok sam pročitao čitav intervju. Novinarka koja je vodila intervju nije samo neobaveštena, ona je i nepismena. Briljantno je ukazala na krucijalnu razliku između nemara i nebrige, a i profesorima je "zakasnela" plata. Uvek se pitam zašto se opismenjeni nikad ne trgnu kad im upotrebljena reč zazveči rogobatno? Lako je utvrditi da infinitiv "zakasneti" ne postoji.


Kritika našeg vrhunskog obrazovanja profesora Glišina u velikoj meri stoji, ali ni ona nije do kraja dosledna. Recimo, primer sa Harvarda važi za Harvard, ali ne važi za brojne Komjuniti koledže u SAD. Političari nam nisu primereno školovani, ali ne znamo ni koju je đkolu zaista završio Džordž Buš. Da ne govorim o bodibilding i wrestling kvalifikacijama nekih guvernera. Ako problem kod nas postoji, a postoji, reč je o procentima. Mi, jednostavno, nemamo dovoljno ljudi sa političkim, ekonomskim, tehničkim i drugim stručnim kvalifikacijama u vođenju ove zemlje. Tako da sam ja i dalje za ozbiljno popravljanje, ali ne i za "grinfild investiciju". A ono što Glišin nije pomenuo, a trebalo je da pomene, jer je sigurno naš najveći problem, je što one koji znaju niko ni ne pita za rešenja. Tu, naravno, ne računam one koji se nekako probiju do javnosti, pa trućaju o tome šta bi trebalo uraditi, a ne šta bi uradili da im kojim slučajem neko ponudi da urade.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Father Jape

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.330
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #139 on: 31-12-2013, 10:17:02 »
Ja se uvek pitam što se opismenjeni ne sete da zavire u Pravopis pre nego što ospu paljbu (up. Muphry's law).

Quote from:  Правопис Матице српске, стр. 319
закаснео, -ела (ек.), закаснио, закасњела (ијек.); закаснелост (ек.), закасњелост (ијек.)

Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

Albedo 0

  • Guest
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #140 on: 31-12-2013, 11:31:40 »
opa đapo! 8-)


brate, svaki put kad čujem kako se hvali američki obrazovni sistem sjetim se Vonegatovog Hokus Pokusa, i čuvenog koledža na kojem svakakve budale predaju, uključujući i glavnog lika

ali zar nije bila ''grinfild investicija'' kad su Rusi došli 1918. na beogradski univerzitet?
Oni su itekako popravili kvalitet obrazovnog sistema tada

platiti gostujućeg profesora jedan semestar nije na odmet

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #141 on: 31-12-2013, 12:31:38 »
Ja se uvek pitam što se opismenjeni ne sete da zavire u Pravopis pre nego što ospu paljbu (up. Muphry's law).

Quote from:  Правопис Матице српске, стр. 319
закаснео, -ела (ек.), закаснио, закасњела (ијек.); закаснелост (ек.), закасњелост (ијек.)


Znao sam da će biti intervencije, ali bi intervencionisti trebalo najpre da pročitaju ono gde će intervenisati: dok im nije zakasnela plata.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Albedo 0

  • Guest
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #142 on: 31-12-2013, 12:37:49 »
koliko vidim, tako i piše u pravopisu matice

закаснео, -ела (ек.)

plata je zakasnela, jelte...

iskreno, mislim da je besmisleno, ali tako piše

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #143 on: 31-12-2013, 12:41:26 »
Bato, nemoj da nasedneš. Džejp se poziva na prideve, a ja na glagole. Nalupetao se tek tako.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Father Jape

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.330
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #144 on: 31-12-2013, 12:47:01 »
To je jedan te isti oblik.  :lol:   (perfekt se gradi od pomoćnog glagola i radnog glagolskog prideva)

A jeste besmisleno, odnosno zapravo neprecizno, utoliko što se ne navodi da se i izvorni ijekavski oblik, sa 'i', koristi i u ekavskim krajevima, pored izvornog ekavskog sa 'e'.
 
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

Albedo 0

  • Guest
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #145 on: 31-12-2013, 13:03:32 »
to ti je primjer zašto su mnogi kritikovali Vukov narodnjački jezik

kakav nam je jezik anarhičan nismo ni mi bolji

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #146 on: 31-12-2013, 13:09:50 »
Možeš ti, Džejp, sad da se vadiš na Vuka, ali se svodi na pljuckanje po meni. Ako im je plata zakasnela, onda nema vađenja.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #147 on: 31-12-2013, 18:13:41 »
mene mrzi da naglabam nadugačko kako je ovde, tamo i još negde tamo, al samo nekoliko crtica:
- dobar sistem = kvalitetne recenzije = dovoljna količina para za obrazovanje i nauku
- i u srbiji postoje ljudi koji odlično rade i koji dobijaju međunarodne projekte, problem je samo što ih je premalo
- bolonja je tragična, sahraniće i ono što je valjalo na državnim fakultetima
- kako poboljšati osnovne i srednje škole u srbiji, to je nešto što bi trebalo da bude državni prioritet.
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #148 on: 31-12-2013, 18:53:43 »
Može se to i kraće reći, ali moramo zadržati određeni stepen pristojnosti čak i na ovom prokaženom forumu...
Mica

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
Re: Lilit, reaguj!
« Reply #149 on: 22-02-2014, 21:19:56 »
Može se to i kraće reći, ali moramo zadržati određeni stepen pristojnosti čak i na ovom prokaženom forumu...

:)