NAUČNA FANTASTIKA, FANTASTIKA i HOROR — KNJIŽEVNOST > PERIODIKA

ZS 10

<< < (2/8) > >>

DUNADAN:
zaboravio si i "Bad Boys" sa Kiferom Saterlendom od pre nekih 15 godina ili vishe

Pavle:
"Lost Boys", ženska glavo!
E da, i Joca je to napomenuo, a viš' ja to nikad nisam gledao, pa da gnjavimo mi čika Ghoula da nam kaže u čemu je reč?

Ghoul:
Nisam 'zaboravio' LOST BOYS ' - ko bi tu bogohulnost mogao da milosrdno izbriše iz svog uma?
To, prosto, nije dovoljno dobar film da bi istisnuo sa liste bilo koji od naslova koji na njoj već jesu. E, sad, kad bi je proširivali u beskraj, na kraju bi se na njoj našli i I WAS A TEENAGE VAMPIRE, PART 4 itsl.

U vreme kad je maleni Spajder još sricao svoj prva slova, a Ghoul još nije pisao filmske kritike, u ALEFU (pokoj mu duši!) je recenzije filmova pisao Bob Živković. Još uvek pamtim (tj čuvam) njegov napis o LOST BOYS – he he he, ono je ne pljuvanje, nego bljuvanje i riganje iz svih telesnih otvora! Beskrajno zabavno! Možda se Bob malo zaneo u tome, jer film je ipak gledljiv (na nekom svom prizemno/bezveznom nivou), ali da mu je mesto među najboljima... Hm, ne, dok se ja pitam.

Da bih pretekao još neke moguće zamerke, evo šta sam kazao Semvajsu Louriju na neke njegove predloge iznete u privatnoj poruci:

Slazem se jedino za VAMPIRE'S KISS, jer je to jedini film za koji sam, kad
sam text uradio i poslao pomislio 'hm, mozda sam bio pomalo nepravedan prema
tom filmu?'
 Ali, to sam odavno gledao, nije mi se mnogo dopalo tada, i prosto nisam
mogao da ga 'uglavim' u konkurenciju drugih, vrednijih naslova.

> Dracula's Daughter 1937- prvi nastavak Lugosijevog Drakule
=nisam gledao. Citao sam solidne kritike, makar istorijski (kao prvi film
koji ima suptilne naznake lezbijskog odnosa) mu jeste mesto u prvih 40-ak -
ali, ponavljam, nisam gledao.

> Mark of the Vampire (Vampires of Prague) 1935 Tod Browning rezira Belu
Lugoshija.
=ako si gledao onda znas da ovde uopste nema vampira.
(pojašnjenje za ostale: na kraju filma se ispostavi da su prividni ‘vampiri’ bili samo glumci čiji je zadatak bio da uplaše i na priznanje nateraju glavnog zlikovca... Šteta, jer film ima nekih dobrih prizora – ali NEMA VAMPIRA.)

> Son of Dracula 1943 (Young Drakcula)
=nisam gledao, a koliko znam, ovome vec nije mesto ni u prvih 50.

> meni licno je urnebesan "Abbot and Costello Meet Frankenstein" (pojavljuje
> se i Drakula - Bela Lugoshi)
=to je vrlo dobar film, ali je pojava Drakule suvise marginalna, a komedije
je previse da bih ga uvrstio. Tesko bi se to nazvalo 'vampirskim' filmom...

> Rekao bih pre Blade 1 nego 2 (bolja prica)
=ma prica je bedasta i u 1. delu ('Bog krvi'? Gimme a break! I onaj mlaki
teen-negativac? I losi CGI efekti? I uzasno los kraj?) ali zato 2. deo tanku
pricu oplemenjuje ingenioznom stilizacijom, genijalnim i doslednim
prvorazrednim eye candy-jem i odlicno reziranim scenama kroz ceo film, sa
genijalnim efektima i vrlo dobrim krajem...

> E sad da lupim i ostanem ziv:
> "Bafi, ubica vampira"-
 nadam se da si ostao ziv. To je shit film if I ever saw one = tako banalno
usnimljeno i rezirano da to nije humano. Serija je takodje primer svega
onoga sto mrzim u TV tretmanu horor motiva, i nju militantno prezirem.
Sem toga, TV proizvode namerno nisam uvrstio (SALEM'S LOT je van USA igrao,
skracen, i u bioskopima) iz vise razloga, a ako bih - umesto Bafi tu bi bili
House of Dark Shadows, BBC-ev Drakula i jos poneki.

RABID je zanimljiv predlog, ali on bi takodje rasplinuo listu, jer bi
otvorio vrata za slicne filmove koji se granice sa SF-om, kao sto su
CRAZIES, THE LAST MAN ON EARTH, OMEGA MAN, itsl, u kojima imas 'neku vrstu'
vampira, ali to je suvise problematicno da bi se uvrstilo u OVU listu.
Sem toga, nije mi glavni cilj bila 'sveobuhvatnost' u smislu da pomenem
SVAKI iole vredan film koji po necemu lici 'vampirskom', vec da dam nekoliko
desetina najkvalitetnijih i najraznovrsnijih predstavnika svakog od mogucih
pristupa (tradicionalni, dramski, komedijski, artisticki, SF, egzoticni,
psiholoski, alegorijski,....), dakle PRESEK NAJBITNIJEG, a ne SVJE I SVJA
vampirskog filma. Veruj mi da bih mogao da se razmecem i pravim listu sa 100
naslova, ali to mi nije bila namera. Stvar je u IZBORU, a ne u GOMILANJU
naslova.
Prema mojim kriterijumima, dakle, jedino sam MOZDA pogresio sto nisam stavio
VAMPIRE'S KISS, ali i njega bih morao ponovo da pogledam da bih bio siguran.

Anyway, hvala na primedbama.

yours,
D.

taurus-jor:
Lepo sam rekao Otou da ispod naslova rubrike napiše "Joca opravdano odsutan".

U sledećem broju ZS, Joca se - kako mi javlja druga polovina mozga - vraća u sopstveni podrum (hehehe), i najavljuje recenzije Donnie Darka i Dog Soldiers. Ugledaću se na Ivana, i najverovatnije izvaditi na svetlost dana jedan zaista opskurni biser. Radi se o filmovanoj verziji romana Nebeski strug (The Leathe Of Heaven) Ursule Legvin - najtraženijem SF video bootlegu u SAD u poslednjih 20 godina. Nedavno su konačno razrešene zavrzlame oko autorskih prava na ovaj odličan film, pa je bačen i na DVD. Prema tome... skribo skribere. :)

Spajderu, Same, Ivane, Ghoule... pripremite i vi svoje adute. Podrum je bolji kada nas je više, posebno što zahvatamo širi prostor ukusa i zanimanja. Ovom prilikom se zahvaljujem prvoj trojici, što su omogućili rubrici da opstane u ovom broju. :!:

(DOPUNA POSTA: Zahvalnost obuhvata i Ghoula. Izvinjenje sledi nešto niže) :x

Inače, iz Markovog i mog eseja o Asteru Blistoku ispale su sve fusnote.  :evil: Isto se desilo i sa Mićinim prelomom. Boban mi reče da je stvar do preloma, tj. do Kvarka koji ne prepoznaje fusnote. Preporučio je da mu ubuduće naglasimo da u tekstu imamo takvih stvari.

taurus-jor:
Što se Ghoulove liste tiče:

Fright Night mi se kao klincu dopao. Sada mi je njeeeeesra. A Lost Boys mi je porastao u očima.

Da je roman Ja sam legenda, Ričarda Metisona u Čoveku omegi ekranizovan doslovce, taj film bi apsolutno morao da se nađe na listi. Ovako u filmu nemamo vampire nego horde bolesnih. Njegovo neuvrštavanje sasvim je na mestu.

Salem's Lot nikad ne bih stavio na listu. Gledao sam ga nedavno i zapitao se šta su ljudi videli u ovom nepovezanom, konvencionalnom sranju. Ima lepih kulisa, ali to je otprilike to. Doduše, vampir izgleda sjajno, samo mi se hiljadu puta više dopao onaj iz romana. Usput, roman je opak. Fuck the movie - hoćemo rimejk, i da ga radi Mark Pavija (The Night Flier).

Opet, Rabid bih srtavio, bez obzira na SF-elemente. Pokretački motiv jeste SF (eksperiment sa presađivanjem tkiva) ali su posledice čisti horor. Merilin Čejmbers - po spoljašnjim maniifestacijama - jeste vampir (i dobra joj je ona žaoka ispod pazuha), a to što usput prenosi i supervirulentan oblik besnila (čujemo li to Borislava Pekića kako se smeje iz groba?) začkoljica je posebne vrste.

Stavljanje Martina visoko na listu pun je pogodak, o Ghoule. Ali je i Near Dark mogao da bude bar malo bolje plasiran - s obzirom na njegovu originalnost. Još od 1987. godine kada je snimljen nisam video bolji i neobičniji vampirski film.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version