Author Topic: Genijalni dokumentarni filmovi  (Read 583982 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Le Samourai

• 4
  • 3
Re: Genijalni dokumentarni filmovi
« Reply #650 on: 16-11-2009, 23:16:03 »
Bilo je povuci-potegni izmedju ove teme i Sine, reaguj:

Jack.The.Ripper.In.America.HDTV.XviD-OMiCRON

The greatest serial killer in history has never been named. But what if we are looking in the wrong place? In the 1890s a series of murders took place across the United States, and incredible new evidence may reveal the true identity of Jack the Ripper.

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #651 on: 17-11-2009, 12:50:18 »
Nisam bas neki fan tih neufacenih ali bacam se na skidanje jer ko zna sta moz se izrodi, hvala.

Le Samourai

• 4
  • 3
« Reply #652 on: 17-11-2009, 16:28:50 »
Rachunam da je tebi bitnije da je bilo nekih MRTVIH za koje do sada nisi znao. :D

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #653 on: 18-11-2009, 12:33:43 »
Dope Sick Love (2005)

http://www.imdb.com/title/tt0451041/

Film prati dva zasebna para koji se razvlače po ulicama Nju Jorka, puše krek, rade heroin, i ono što je najzanimljivije ovde, snalaze se za keš na najrazličitije moguće načine. Od prostitucije, preko sitnih prevara sa računima, pa do fejk undercover cop akcija koje su me ponajviše oduševile. Zapravo ta jedna riba koja odrađuje bogobojažljive, preplašene ljude na foru je i hajlajt ovog filma. A i inače da bi se čovek drogirao heroinom i krekom mora da bude jako snalažljiv i sposoban, dakle to definitivno nije sport za svakoga, bez zajebancije.

Ovaj rad je mnogo jači od notorious Black Tar Heroin: The Dark End of the Street (2000) jer su ovde likovi nekako dinamičniji, specifičnih karaktera, a i starija je ekipa, iskusniji su, imaju preko 30, tako da je radnja skroz zanimljiva, mnogo je realističnije, znači odličan film, možda čak i genijalan, ma bre masterpis, proleti vreme ko ništa. I da bre, frka koja nastaje kad završiš gudru, stigneš u štek da se središ u miru, a onda izvališ da je nema al' nigde, e ta panika ne može da se poredi ni sa čim i to je jako dobro prikazano ovde, što se kaže - prvi put na filmu. Takođe kamera koja ih prati kao da nije tu, jako dobro usklađeno, ne znam kako su to odradili, uglavnom ta junkie spontanost je ufaćena na najbolji mogući način. Naravno, mnoštvo eksplicitnih scena svega i svačega a na prvom mestu gudranja also included. HBO. (87 min)

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2009/11/dope-sick-love-2005.html

David

• 4
  • 3
« Reply #654 on: 18-11-2009, 13:13:47 »
Evo ga i na Jutjubu:

Dope Sick Love [Part 1 of 9]

U mene u Bosni u dajdzinice u malog u bubregu kamen.

raindelay

• 4
  • 3
  • Disco Inferno
« Reply #655 on: 20-11-2009, 15:06:21 »
 :| :| Another State of Mind Another State of Mind is a documentary film made in the summer of 1982 chronicling the adventure (and misadventure) of two punk bands Social Distortion and Youth Brigade as they embark on their first international tour. Along the way they meet up with another progressive punk band, Minor Threat, whom they hang out with at the Dischord house for about a week near the end of their ill-fated tour.  Evo ga i na Jutjubu:

Another state of mind part 1
I WAS ANTI-OBAMA BEFORE IT WAS COOL

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #656 on: 20-11-2009, 23:16:43 »
Six (2003)

http://www.imdb.com/title/tt0448758/

Evo jednog interesantnog dokumentarca koji možda i nije tolko dobro urađen koliko je tematika sama po sebi zanimljiva da automatski zavređuje mesto na ovom blogu. Surova priča o 6 tinejdžera koji su izvršili, pa može se reći masakr nad jednom porodicom Jehovinih Svedoka, pucajući na oca, majku i dvoje male dece, i gde su navodno vršili neke obrede nad njihovim mrtvim telima. Dakle, ovaj film se pre svega bavi razlozima zbog kojih su se ovi mladi ljudi natakarili na te Jehovine Svedoke jer radi se naravno o neprilagođenoj omladini, odbačenoj i u školi i ovako, samo što ovde nisu krenuli u školu da naprave masakr, nego kolima kroz SAD u random killing spree. Radi se o dve goth devojke i četvorici momaka, mada kako je ovde opisano cure su zapravo bile kolovođe, i najviše o njima saznajemo, npr. da su se bavile satanizmom, mada to nije baš najbolje objašnjeno kako, uglavnom pominju se 3 šestice, ispijanje krvi i tako neke okultne akcije, dok su dečki više opisani ko puki izvršioci njinih paklenih planova.

U dokumentarcu ćete pored svedočenja njihovih prijatelja, roditelja, sociologa, tužioca i koga sve ne, videti i delove sa suđenja gde ove dve devojke i dva momka pričaju o onome što su uradili, pa tako saznajemo da svi potiču iz razorenih porodica, da je ova jedna silovana kao klinka i da pati od bipolarnog poremećaja, da je ova druga odrasla uz ludu majku i naravno sve što ide uz to, da ne prepričavam sad.

Inače, ovaj incident se desio u aprilu '97, kada Columbine High još nije bio ni u najavi, tako da ovaj fenomen tinejdžera-ubica treba posmatrati i sa te strane. Mada jbga, svi smo mi bili, neko manje neko više, outcasti-misfitsi u školi svojevremeno, pa nismo nikoga ubili nit' bilo šta slično. Jesmo, nosili smo i mi majice sa imenima bendova ko i ova omladina iz filma, tipa Anthrax, Kreator, Slayer, i to bogme u najgore ono vreme '89-'93 kad je bilo oružja svuda u izobilju. Ma lud'lo, kažem vam, al' niko nije stradao, iako je kašikara u to doba mogla da se kupi za samo 10 maraka na Vidikovačkoj pijaci, tik pored škole, al' jbga, tak'o vreme bilo. (58 min)

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2009/11/six-2003.html

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #657 on: 21-11-2009, 00:21:18 »
džone r., ajde okači negde na net ono o sektama i satanistima što si kupio na sajmu da ne dajemo svi pare tim skotovima i tako ih održavamo u životu!

si pogledo, vredi li truda?

Джон Рейнольдс

• 4
  • 3
  • @
« Reply #658 on: 21-11-2009, 02:10:58 »
si pogledo, vredi li truda?

Naravno da vredi, zato me danas i nema na Sagiti. Ceo dan mi je trebalo da spalim svu satanističku literaturu, muziku i filmove, ali gadna je to pošast, mislim da mi je još ostalo, prosto je neverovatno koliko toga ima, ceo dan gori, komšije se bune zbog smrada, ali ja kažem trpite gadovi ovo gori sotona zato i smrdi i treba da mi vudete zahvalni i ne tu da pričate svašt a i oni posle ćute ne smeju ništa da kaž u i ćute inače će i oni u plam i oganj pre ili kasnije, bolje im je da to shvate pte nego kasije jer kasnije je kasno i prekasno jer bliži se ljudi bliži se niste ni svesni koliko se bliži a duše su u pitanju a vi se zajebavate.
America can't protect you, Allah can't protect you… And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #660 on: 21-11-2009, 09:58:54 »
Hvala ti za mrtve linkove  xdrinka

stakmen

• 4
  • 3
« Reply #661 on: 21-11-2009, 10:16:06 »
naci cu ponovo joj  radili su  pre haha

stakmen

• 4
  • 3
« Reply #663 on: 21-11-2009, 13:31:58 »
takodjer isti film skins usa  soldiers  u jednom megaupload one click  file  formatu skonto sam da ona 4 gore megauploasd  linka daju filmu razlicitim formatima teskim za otvaranje osim prvog dakle  ceo film     skins usa 1993  http://www.megaupload.com/?d=6ZAMOOFX

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #664 on: 21-11-2009, 14:54:17 »
Sta si ti sad brate napiso, da me jbes, jel ti to stil takav il su posljedice rata il naka droga ?  xdrinka  :mrgreen:

stakmen

• 4
  • 3
« Reply #665 on: 21-11-2009, 18:52:21 »
ma malo cuge

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #666 on: 21-11-2009, 19:22:56 »
Jao brate moj, moram da ti priznam, ja od kad ne pijem, ima 4 meseca, sve mi nekako preko qrca, ma i ovo pisanje o dokumentarcima mi dokurchilo, a ranije jbte, sednem a ruka sama krene, misli brze od tastature, a sad...jbes ti to zvrljakanje kad nema one euforije, bez zajebancije. Jeste, gutao sam slova, sjebavo pravopis al sam bar imo neki trip od svega toga. A sad sve ravno al' rada nema. Alkohole - drogo, zivot si mi upropastio.  :cry:

stakmen

• 4
  • 3
« Reply #667 on: 21-11-2009, 21:27:24 »
kad je  jetrica  zedna,treba je okrepiti haha,e ovo  gore cudo dokumentarac o skinsima u nekoj sumi  je vrh,skined  koji nosi slayer majicu,izgleda cudno i sledbenici su mu neki zlostavljani klinci,ima neki svoj kvalitet.... hehehe   

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #668 on: 22-11-2009, 13:54:36 »
The History of Christianity - Orthodoxy (2009)

Ponukan smrću patrijarha Paje, i četvorodnevnim maltretom koji je usledio od strane na prvom mestu države koja je naumila da iskoristi ovu jedinstvenu priliku da se dodvori pravoslavnim vernicima, a svojim potencijalnim glasačima i održavačima na vlasti, istraživao sam malo po internetu i iskopo ovaj odlični dokumentarni serijal BBC-a, koji se između ostalog u ovoj epizodi bavi i istorijatom pravoslavlja. Dakle, od Grka preko Vizantije pa sve do razlaza 1054. godine između zapadnih katolika i istočne pravoslavne crkve. Ovde ćete čuti o sukobima sa krstašima, o nadiranju Islama sa Turcima, o konačnom padu Konstantinopolja aka Carigrada aka Istanbula, ili kako bi to naši južni susedi rekli PADOT NA VIZANTIJA, pa onda 4 veka pod Turcima, a neki i po 5.

Objašnjene su i najbitnije razlike između katoličke i pravoslavne crkve, ikone, sveto trojstvo, pa onda jako bitna uloga Ćirila i Metodija koji su nama, Slovenima, podarili ćirilicu, i stvorili uslove za širenje pravoslavlja diljem slovenskih zemalja, samim tim usledio je dolazak pravoslavlja u Rusiju, i dobar deo dokumentaraca je posvećen upravo ruskom pravoslavlju, kakva su tu sve podele bile, kakva trvenja, Ivan Grozni, Petar Veliki, dolazak komunista na vlast pa sve do današnjih dana.

Jako zanimljiv i edukativan dokumentarac, jer neophodno je upoznati neprijatelja, mada mi Srbi smo jako čudnovat narod, preživeli smo Turke, preživeli monarhe i komuniste, pa čak i NATO, e vala preživećemo i ove hrišćane-talibane i nji'ov zulum, ja vam kažem. No na stranu to, ko što rekoh jako dobar dokumetarac, za sad su puštene 3 epizode, ako nekog zanima mogu da postavim i epizodu o katoličanstvu, samo iskajte. Jedino što me razočaralo, sve sam čeko da u kadar uleti onaj nevernik, neznabožac Amfilohije, da mi vrati osmeh na lice, ali malo morgen, Srbija je spomenuta samo usput, ali zato ima dosta materijala o Grčkoj pravoslavnoj crkvi koja je najsličnija ovoj "našoj". I zaista, čudo je jedno kako je hrišćanstvo opstalo do današnjih dana, ej bre preko 2 soma godina, uprkos svim ovim nedaćama i raskolima, ali što reče jedan drugar, ZLO ne može biti uništeno, ono samo menja oblik. Vaistinu. (58 min)

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2009/11/history-of-christianity-orthodoxy-2009.html

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #669 on: 22-11-2009, 15:23:24 »
I zaista, čudo je jedno kako je hrišćanstvo opstalo do današnjih dana, ej bre preko 2 soma godina, uprkos svim ovim nedaćama i raskolima, ali što reče jedan drugar, ZLO ne može biti uništeno, ono samo menja oblik. Vaistinu.

AMIN!

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #670 on: 22-11-2009, 15:28:10 »
Zlo je ljudožder.

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #671 on: 25-11-2009, 10:24:17 »
FBI's Ten Most Wanted (2009)

Kad jednom neko uleti na FBI's ten most wanted listu toga brišu sa nje ili tako što ga navataju ili ako dobiju potvrdu da je mrtav, drugog izlaza nema, tako da ovde ima likova koji su i preko 20 godina na listi, dakle u bekstvu su i juri ih ceo svet. Ovde je opisano na konkretnim primerima koje sve uslove kriminalac treba da ispuni da bi dospeo na listu i dokumentarac je taze tako da ćete moći da vidite kojih to 10 ljudi su trenutno aktuelni. Naravno prvi na listi je Bin Laden, i ta priča mi je iskreno malo i dosadna, ali ovih ostalih 9 likova su skroz specifični i garantovano niste čuli za njih. O svakom ide pričica sa sve detaljima da ako slučajno primetite begunca da mož' da odrukate i zaradite dobre pare. Nagrade su od 100 hiljada pa do 25 miliona dolara (za Bin Ladena naravno), ali prosek koji je realan je oko milion dolara, dakle može dobro da se zaradi.

Ima tu svakakih faca, kidnapera, deco-ubica, home-grown terorista bombaša i ovih najzajebanih razbojnika koji ubijaju, kod nas je to delo poznatije i kao član 169 ili razbojništvo sa smrtnim ishodom. Usput su spomenuti neki od najzanimljivijih slučajeva koji su se u prošlosti našli na listi pa su uhapšeni, pa je tako tu najveći procenat begunaca iz zatvora, eto čak i Bandi se našao na listi 70-ih godina kad je utekao muriji, ali su ga naravno na kraju navatali.

Ima još tako tih primera, za svako delo po 2-3. Sve u svemu jako zabavan dokumentarac, a u SAD ima i konkretnu primenu, tako što putem njega lože ljude da drukaju za velike pare, ali u našem slučaju to je opušteno, jer sigurno se Bin Laden ne krije sa Mladićem u pećini jbga. Isto je zanimljiv podatak da ako pandur uhvati begunca on ne dobija ama baš nikakve pare, pa je tako ovde jedan car uhapsio jednog bombaša i izmače mu nagrada od milion dolara, dobio samo pohvale, smeška se al' vidim nije mu baš najdraže. Znači za ljubitelje CRIME akcija, must see, jer iako se radi o TV doku. zaista je odlično urađen. (87 min)

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2009/11/fbis-ten-most-wanted-2009.html

David

• 4
  • 3
« Reply #672 on: 25-11-2009, 11:48:31 »
(Ne znam da li je ovo vec bilo prezentirano...)

The Corporation (2003)

http://www.imdb.com/title/tt0379225/

Dokumentarac o korporativnom aspektu kapitalizma (i generalno o njemu samom, sa fokusom na USA-model istog), koji je napravljen prije Mooreove zadnje dokumentarne eksploracije o uzrocima nastanka nove ekonomske krize (Moore se takodje pojavljuje u The Corporationu), i koji, kroz narativne opservacije i analize gostujucih eminencija iz akademskog miljea (Howard Zinn, Noam Chomsky, Milton Friedman, itd.), kao i onih iz svijeta businessa i politike, prica nam ovu pesimisticnu dokumentarnu storiju o globalnoj drustvenoj realnosti u kojoj danas zivimo, o istoriji nastanka (multi-)korporativivnosti, njegovoj prirodi (hiper-gramzivoj i ignorantskoj, "psihopatskoj" takoreci) i strukturi, njegovim ni trunku svijetlim motivima i ciljevima (profit-po-svaku-cijenu, pa i po cijenu generisanja kolektivne nesrece kao sto je to rat, bio to i onaj globalnijih razmjera; znamo vec, jel').
Ozbiljnijeg pristupa od Moorevog posljednjeg djela, studiozniji i kompetentniji, ovo je dokumentarac o kapitalizmu koji svima, bez ikakve zadrske, preporocujem da ga pogledaju.  

David

• 4
  • 3
« Reply #673 on: 25-11-2009, 12:55:10 »
Evo, nadjoh ga i na Jutjubu (ja ga juce skinuo sa torenta):

THE CORPORATION [1/23] What is a Corporation?

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #674 on: 26-11-2009, 08:19:41 »
Konacno, evo filma u skladu sa naslovom topika, Sin garantuje, a nadam se da ce neko i da potvrdi  :|

The Staircase (2004)

http://www.imdb.com/title/tt0388644/

Od reditelja Oskarom nagrađenog dokumentarca Murder on a Sunday Morning (2001), evo sledećeg masterpisa koji je po meni daleko jači od prethodnika. Filmovi imaju sličnu tematiku, bave se suđenjima za ubistva, ali ovo je skroz drugi nivo, a i rađen je u formatu mini TV serije od 8 epizoda po 45 minuta, no ne dajte da vas to zbuni. Jeste, nismo do sad imali priliku da se susretnemo sa ovakvom dokumentarnom formom, ali verujte mi, postoji skroz realan razlog zašto je to tako urađeno. Molim za malo pažnje.

Decembar 2001. godine, država North Carolina. Pisac i kolumnista Michael Peterson osumnjičen je za ubistvo svoje supruge. Ono što je na početku izgledalo kao nesmotren pad sa stepeništa potpomognut kombinacijom alkohola i valijuma , dakle nesrećan slučaj, pretvorilo se u optužbu za brutalno ubistvo, jer je autopsijom utvrđeno da su povrede na glavi mnogo teže nego što bi mogle biti samo od pada, i sumnja se da je upravo Majkl naneo te povrede supruzi tupim predmetom. Policija posle hapšenja između ostalog pleni i kompjuter osumnjičenog i tamo nalazi Majklove tajne, duhovi prošlosti isplivavaju na površinu, and all hell broke loose...

Ovaj dokumentarni serijal prati slučaj od samog početka, pa tako možemo da vidimo i kako se tim odbrane priprema za suđenje, kako optuženog uče kako da se ponaša u sudnici kada bude svedočio i uopšte, zatim testiraju svedočenja eksperata, u ovom slučaju svetski poznatog forenzičara Henrija Lija, gde posle gledanja njegovog videa sa ekspertizom svaki član tima iznosi svoje mišljenje tj. dal' ga je ekspert ubedio, i šta bi još valjalo dodati, i uglavnom sve ono što do sad nismo imali prilike da vidimo u dokumentarnim filmovima a vezano za proces priprema za suđenje.

Naravno, centralni događaj je samo suđenje, pa tako imamo priliku da ispratimo sve od uvodnih reči okružnog tužioca i branioca, preko unakrsnog ispitivanja gomile svedoka, onako baš detaljno, znači ništa bitno nije propušteno. Mediji, razume se, od suđenja prave cirkus pa je pokazana i ta strana u ovom filmu. Prajsles materijal, i sa krajem svake epizode nešto vas goni da gledate dalje, jer zaista nema šanse da se izvali šta će se sledeće desiti, pa sam tako ja u komadu odgledao svih 8 delova verovali ili ne, dakle preko 6 sati materijala, e sad jbga, možda sam ja fanatik pa nisam baš merodavan, ali vas zamoljevam da pogledate barem prvu epizodu pa ako vam se ne svidi batalite, a ja garantujem da je ovo 101% genijalno.

Ako ste voleli Paradise Lost (film, ne bend, mada ni rana faza benda nije loša) pa aj' i Capturing the Friedmans, provereno će vam se svideti i ovaj masterpis, jer ovo je čak u nekim segmentima i jače od pomenutih. Da baš ne preterujem, stavio bih ovaj rad tu negde odma' uz Paradise Lost, jer ne bih da grešim dušu (koju nemam) pa da izjavim da je jače, jer ipak Paradise Lost ima tu specifičnu, neponovljivu atmosferu ruralne Amerike, ali definitivno ovaj film ulazi u sam vrh CRIME dokumentaraca, i iskreno me zanima ko će prvi da se doseti da po ovome snimi igrani film, jer ovakvih genijalnih priča iz stvarnog života zabeleženih na traci nema baš puno. Pa čak i doskočice advokata tokom suđenja, izvale svedoka, emocije Majklove porodice koja ga je podržala, neverovatni obrti tokom istrage i suđenja, sve je to odlično upakovano, i što kaže ovaj lik dole u engleskom plotu : "features more twists than a legal bestseller", dakle bre realni triler, bez zajebancije. Poodavno se nisam ovoliko oduševio, jer ipak je ovo žanr koji preferiram kad su dokumentarci u pitanju. I nije problem, ja možda jesam laik, zapravo zasigurno sam laik, ali ovoliko znam da procenim da je film VR'. A da ne bude kako samo ja lupetam, evo i na imdb-u je ocena 8,5/10 od 411 glasova. Znači MUST-MUST SEE. (360 min)

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2009/11/staircase-2004.html

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #675 on: 26-11-2009, 15:45:23 »
Ghoule duboko cu se uvrediti ako ne pogledas bar prvu epizodu, isto vazi i za mafiju i cuttera, ma bre svi koji cenite CRIME dok. nemo' da vas sanjam  8-)

Inace doradio sam BEST OF listu dokumentaraca i ovaj put pokuso da uspostavim kakav takav redosled :

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2009/11/34-documentaries-you-must-see-before.html

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #676 on: 26-11-2009, 17:10:12 »
ok, sine, daću šansu ovome, al sumnjam unapred da mož da priđe i paradajzu i fridmenima.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #677 on: 26-11-2009, 17:22:36 »
od ovih 34 gledo sam 11, a još 9 posedujem i planiram da svakako pogledam.

dobro je da si okačio ovu listu i njome me naterao da malo ubrzam taj proces, jer ja sam sebi skockao neku listu mojih omiljenih odgledanih + listu potencijalnih kandidata a još neviđenih, pa ću na kraju tog procesa i ja da napravim GHOUL'S 40 DOCS YOU MUST SEE...

dok to ne uradim, samo prekor što nisi turio SECRET GLORY + premalo ti je herzoga na listi, a WHITE DIAMOND bi MORAO da bude u bilo kojoj konstelaciji.
+ neshvatljivo mi je da nisi metnuo POLANSKI, LOVED AND DESIRED.

i da ne čekaš na tu moju listu, koja sigurno neće pre januara, preporuka za pod OBAVEZNO – genijalan hercogovo dok koji ne spada u njegove iZVIKANE za koje svi znaju i svi su gledali: ti očigledno nisi, jer da jesi, bio bi ti na listi.
reći ću samo: GESUALDO: DEATH FOR FIVE VOICES. Ghoul says: check it out! MUST SEE!

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #678 on: 26-11-2009, 20:47:38 »
ajme meni SECRET GLORY  :oops:
skroz zaboravih, odma cu da ga dodam da zaokruzim na 35   xwink2

WHITE DIAMOND jos nisam gledo  :oops: al cu, a spreman mi je Bells from the Deep - Faith and Superstition in Russia, pa ce tu da uleti i GESUALDO: DEATH FOR FIVE VOICES. Jbga, ne stizem da postignem.

Sto s tice Romana sa njim imam neki interni sukob pa sam stoga izbego Wanted and Desired.  xnerd

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #679 on: 27-11-2009, 14:19:58 »
Horizon - Playing with Madness

Old school BBC-jev dokumentarac o maničnoj depresija aka bipolarnom poremećaju, zapravo bipolarni poremećaj je noviji, legitiman naziv za ovu bolest, jer ipak ovo "manično" zvuči malo preterano, iako po meni mnogo bolje oslikava neverovatna stanja u koja vodi ova bolest. Dakle radi se o 2 stanja svesti, manično u kojem ste previše srećni i aktivni, gde vam je sve HIGH, sve super, i depresivno koje je sušta suprotnost ovom prvom. Mada i bipolarni naziv dosta objašnjava, jer radi se o dva pola, dva ekstrema, iz krajnosti u krajnost, nema sredine, il' pukovnik il' pokojnik. E sad, pošto sam već dosta pisao o ovom poremećaju u rivjuima drugih dokumentaraca, sad ću malo da izbacim neka lična iskustva i frustracije.

Iako nemam dijagnozu bipolarnog poremećaja, nit' bilo šta slično, imao sam priliku da preživim jedno slično manično HIGH stanje. Prvi put je to bilo potaknuto ovim našim fejk Prozakom (koji inače nije ni za qrac u poređenju sa američkim) pod imenom Flunirin i Fluksilan koji sam tad pio po receptu, i posle nekih 3-4 nedelje redovne terapije samo me puklo u glavu i dobih klasičan izliv serotonina u mozak. Beše to u februaru 2006. i potrajalo je jedno mesec dana, a drugi put se desilo ničim izazvano u septembru 2008. godine, znači tek tako, samo od sebe, nikakve lekove nisam pio, nit bilo šta. A to su zaista neverovatna stanja, u ovom dokumentarcu jedna žena opisuje taj rad kao sličan spidu, e sad ko je probao spid (meta-amfetamin) taj zna kako to može da izgleda, i kuda može da odvede, e ovo ima jako slično dejstvo samo što te drži daleko duži vremenski period, ne samo 2-3 dana ko spid, a i prirodno je, dakle neka greška u mozgu potakne lučenje serotonina i mozak vam radi 200 na sat, ma šta 200, 300 bre. To je možda i najbitnija odlika tih maničnih stanja, tzv. PLUSEVA, da mozak proradi i kreću da vam padaju svakake stvari na pamet, imate utisak da sve što poželite da uradite da sve možete, sposobni ste gde ste nekad bili nesposobni, maksimalno samopouzdani, ma sve u super-superlativu, dakle neverovatno jedno iskustvo. I naravno da bolesnici obožavaju takvo stanje, kratko traje al' je nezaboravno, dok na drugu stranu psihijatri ako vas izvale da ste u PLUSU, odma' gledaju da vas spuste lekovima, jer zna se, ko previše visoko leti logično je da jako nisko pada, čak bi reko da propada, jer realno nema kraja tom padu u ponor bezdana. A taj bezdan je depresija jedna neviđena, jer ako si HIGH danima i onda se strovališ, pa logično da ti al' uopšte nije dobro, jer pitaš se gde nestade onaj predivan osećaj da je ceo svet tvoj. Ali ono što je takođe zanimljivo, je da te PLUS faze mogu i da se iskoriste za nešto pozitivno, i evo sad ako odete na moje postove koje sam pisao krajem septembra i početkom oktobra prošle godine videćete jedno sveprisutno lud'lo, raspomamljeni fazon gde nema ni pravopisa nit' bilo čega ali je meni to mnogo jače od bilo čega što sam pisao kasnije. I tačno može da se vidi taj prelaz iz PLUSA u minus, npr. one pobešnjele tirade o dokumentarcima su skoro skroz nestale, samo ponekad izbije poneka, a isplivali neki bedni tekstovi, nešto pisano očigledno preko qrca, ono jedva par rečenica mukom skrpljenih, jad i beda. I zaista, nije da ja imam problem sad dal' će neko ko čita da izvali to ko jad i bedu, nego se ja tako osećam kada to pročitam. Jer ipak je meni ovaj blog jedna vrsta terapije, da napišem nesto u tom mom, što reče jedan drugar, autističnom fazonu, i da se osećam OK kad to uradim, kad se ispraznim, a ne da to vrednujem prema reakcijama ljudi koji posećuju blog, jer realno retko ko ovde komentariše bilo šta, 90% ljudi dolazi isključivo radi skidanja dokumentaraca, i većina nema živaca da čita moje maliciozne tekstove o crkvi, državi i šta već još pišem, tako da jedino ja mogu da sudim dal' tekstovi valjaju il' JOK, i da se osećam dobro zbog toga ili kontra. Naravno uvek mi drago kad vidim pozitivan komentar, ali u biti samo ja se tu pitam. No, da nastavim, stao sam kod toga kada me polovinom oktobra pustio taj HIGH.

I vaistinu, kad me pustio taj HIGH u oktobru ja sam se samo zakopo u krevet i bilo me sramota od svega što sam napisao, čak sam hteo da obrišem blog kolko me bila sramota, sreća pa me mrzelo da ustanem iz kreveta jer bi inače to sigurno uradio. Dakle pao sam u taj ponor depresije i to me držalo sve do proleća, naravno i dalje sam ja pisao po blogu, al' jednostavno više to nije bilo to, osećao sam se prevarenim, pitao sam se gde nestade ta božansko-đavolska inspiracija, šta sam to pogrešno uradio da me snađe takav užas, i evo vam odličnog poređenja kako sam se osećao : zamislite da stignete u raj, i da tamo provedete neko vreme, ono, sve VR', a onda vas tek tako jednog dana, bez nekog konkretnog razloga izbace i poteraju direktno u najdublji deo pakla. E tako mi je bilo i tek sad shvatam kako je bilo Luciferu onomad. Dakle običnom "zdravom" čoveku to je nepojmljivi užas. E sad jbga, ja zaista nisam taj slučaj manične depresije, ja sam imao ta dva ispada i to je to, ali ljudi koji zaista boluju od manične depresije prolaze stalno kroz te faze, čak ima raznih varijacija, pa tako ide PLUS faza, pa normalna faza, pa MINUS faza, pa opet u krug, a može da ide i samo PLUS, MINUS, PLUS, MINUS, s'tim što kolko sam ja skontao MINUS faze traju mnogo duže, nek me ispravi neko ako grešim, al' tako je meni delovalo, znači meseca dana raja, pa onda 5 metara pakla. Isto je pravilo da što je veći PLUS veći je i MINUS, što je donekle i logično. Dalje, u PLUS fazama nema spavanja, tj. ako ga ima to je 2-3 sata dnevno, a svo ostalo vreme pacijenti su hiperaktivni, ne može ih se obuzdati, tako da su ih nekada dok nije bilo lekova vezivali za krevete da bi se smirili. Mozak radi perfektno, sve vam je kristalno jasno, misli samo nadiru, ali samo pozitivne misli, i ovde je pomenut slučaj jednog poznatog fizičara koji je te PLUS faze koristio da razvija svoje teorije do neslućenih visina, a posle kad bi pao u MINUS onda ih je dovodio u red, skresao bi ta preterivanja i našao neku zlatnu sredinu, koja u principu i jeste jedina realna. U mom slučaju, ja nisam ni jeo, samo sam cepao zdenka sir i pio sokove, jer to mi bilo taman tu uz komp. E sad, zašto se ne jede ? Jbga, zato što se nema vremena, gde ćeš ti bre u svom tom naletu inspiracije gde stvaraš dela od epohalnog značaja za ljudski nakot da stigneš da se baviš tako nekim nebitnim akcijama kao što je ishrana, pa logično zar ne, jedva i u WC stigneš da odeš a da ne pominjem neke druge stvari. Kažem vam, nema ništa, samo akcija i akcija, 24 časa dnevno, a ja sam tih dana sedeo po 21 sat za kompom i samo pisao, pisao i pisao, ej bre kolko sam ja tu sranja izasrao, blog to nije mogo da podnese, tako da sam se prebacio i na neke forume, čak i televiziju sam prestao da gledam, pa i filmove na kompu, jer jednostavno ne možeš da sediš i ništa ne radiš. Filmovi i dokumentarci jesu zanimljivi ali šta da radim ja sa rukama, pa onda mozak takođe 'oće veću zaokupljenost od pukog razmišljanja o radnji filma. Ko što rekoh, nešto te goni da teraš dalje, i dalje, i dalje, i na kraju naravno presisaš, potroše se te zalihe serotonina, isprazne se ti depoi, i počinješ da usporavaš, polagano, polagano, do totalnog zaustavljanja, do stanja sličnog mrtvilu koga neki ga zovu i melanholija. Pu, pu, daleko bilo, neponovilo se. E tako vam je to otprilike. Sad još da preporučim neki rad na ovu temu, možda najslikovitiji dokumentarac je A Summer in the Cage (2007), a možete da pogledate i Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive (2006). E da, zaboravih da napomenem detalj da te MINUS faze i pored pravilnog lečenja često završavaju pokušajima suicida, gde je procenat uspešnosti nažalost (il' na sreću, zavisi sa koje pozicije gledano) veoma veliki. (50 min)

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2009/11/horizon-playing-with-madness.html

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #680 on: 28-11-2009, 11:59:47 »
Lost in Woonsocket (2007)

Humana pričica o dva jarana koji pomažu beskućnicima širom SAD po principu slučajnog nabasavanja na ulicama, upoznavanja, i onda ih komotno povežu sa donatorima, dakle sa ljudima koji imaju keša a žele da pomognu, i to tako fino funkcioniše. Posle 10 godina takvog akcijanja dobili su i svoju TV emisiju na A&E kanalu putem koje propagiraju takav pozitivan stav, dakle neko pomogne tebi, ti pomogneš nekom drugom i tako se to širi, ljudi se povezuju. Put ih je ovaj put odveo u gradić Woonsocket u državi Rhode Island, inače mojoj omiljenoj američkoj državici na istočnoj obali, i ne bre, to nema veze sa Lafkraftom. Na ulici nailaze na beskućnika i notornog alkoholičara Marka, koji živi u šatoru u jednom šumarku sa još jednim drugom slične sudbine. Nude mu pomoć da ga odvedu na detoks kliniku za skidanje sa alkohola, da ga povežu sa pravim ljudima, da bi našao posao i vratio se svojoj porodici koju je napustio pre mnogo godina. On pristaje i priča kreće, naravno ovo je samo početak, pravi zaplet nastaje kada se posle mesec i jače dana Mark, sada skroz strejt, vraća da pronađe svog šatorskog drugara Normanda, koji i dalje živi na ulici.

Poučna i jako dirljiva priča, čak mi je i suze na oči naterala u jednom trenutku, jer znam koje je zlo taj alkoholizam, koliko može da razjebe porodicu, da uništi u principu dobrog čoveka. Svaki dan gledam naše očeve koji su nekad bili bre normalni ljudi, kako su se sakrili od svog ovog našeg zla koje se dešavalo 90-ih pa i dan danas evo, kako su se bukvalno sakrili iza tog alkohola, jer nisu znali kako drugačije da se izbore sa svim tim ludilima. Znači dok smo mi mlađi štek tražili u drogama, oni su to isto radili samo sa alkoholom, i to je istina samo takva, mož' se lažemo.

Samo što ljudi ne žele da priznaju da je i alkohol droga, jer je to socijalno prihvatljivo, jer može da se kupi u svakoj prodavnici, na svakom kiosku, gde god da odeš to te čeka, slave, svadbe, sahrane, nove godine i sva ostala sranja. I što je još gore, sa heroinom se barem zna, heroin ubija brzo, nema foliranja, a alkohol je podmukao, ubija te lagano, godinama, a usput sjebavaš i sebe i svoju porodicu. Naravno postoji i taj faktor genetske predispozicije, pošto su nam i preci naravno bili alkoholičari, a dedovi posebno, ali to nikako nije izgovor, a posebno za nas koji pijemo samo da bi se razvalili, jer znam po sebi, ja nikad nisam voleo alkohol, kad su svi u osnovnoj školi počinjali da piju ja sam se toga gnušao, jer na prvom mestu ne volim taj ukus, ja sam fan slatkih sokova a ne tog ljutog pića, i onda kad sam počeo da pijem tamo sa 22 godine onda sam bio u fazonu daj da to sabijem i da se odvalim, i zato nikad nisam voleo pivo jer mora da se loče i loče da bi imalo efekta, nego isključivo žestinu, rakiju naravno, jer šta, uzmeš pola litre onog najgoreg plastikanca, one loze i to je to, sabiješ ga i kraj. E sad jbga, nisu svi takvi, ima ljudi koji zaista vole da piju, npr. vole ukus piva, pa sednu pa gustiraju, ili tako neko piće, ali i to je zajebano, jer onda vremenom postaneš tzv. alkoholičar dolivač, tako da obrni, okreni, najebo si.

Mada svaka čast ljudima koji mogu da kuliraju, koji ono, dođu popiju koju čašicu "rakijice" i kao OK su. To kod mene nema, jer gde je prva tu je i druga, otvori se dizna i to onda ide do kraja, zato sam i morao da skroz batalim. Znači il' piješ FULL il' uopšte ne piješ, dakle ni kap. Jbga al' to je tako, i ako slučajno jednog lepog dana odlučim da se uništim skroz uništavaću se ko čovek nekom pravom, hardkor gudrom, ubrzano, a ne da se mrcvarim alkoholom decenijama, zajebi me sa tim. Inače, odlična je muzika u filmu, bilo bi lepo iskopati soundtrack ako postoji. (81 min)

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2009/11/lost-in-woonsocket-2007.html

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #681 on: 01-12-2009, 15:29:48 »
Nije genijalno, al je poucno i zanimljivo. RTS-ov serijal RAVNOGORSKA CITANKA, 8 epizoda od po chuku. Ako ima zainteresovanih kazite da postavim linkove ovde.

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #682 on: 07-12-2009, 13:04:32 »
Little Dieter Needs to Fly (1997)

http://www.imdb.com/title/tt0145046/

Dokumentarac o američkom vojnom pilotu Dieteru Dengleru koji je posle obaranja u vijetnamskom ratu uspeo da preživi 6 meseci zarobljeništva u Laosu i da se spase. Po ovoj neverovatnoj istinitoj priči Herzog je kasnije napravio i odličan igrani film Rescue Dawn (2006), gde Dietera igra Christian Bale, a pojavljuje se između ostalih i genijalni Jeremy Davis.

Dieter se rodio u Nemačkoj neposredno pred početak 2. svetskog rata tako da se još kao mali nagledao aviona koji su svakodnevno preletali njegov mali gradić. Toliko ga je to dojmilo da je i sam poželeo da postane pilot. Rat se završio, Nemačka je podeljena na dva dela, zavladali su glad i beda, i Zapadna Nemačka u to vreme nije imala avijaciju, tako da se Dieter u želji da ispuni svoj san zaputio u Sjedinjene Države. Tamo je smesta pristupio vojsci u nameri da postane avijatičar, dakle njegov cilj nikako nije bio da postane vojni pilot niti da učestvuje u ratu, nego kao što i naslov ovog dokumentarca kaže, on je samo želeo da leti. Naravno, kao i svaki fanatik, uspeo je u svojoj zamisli i posle par godina maltreta postaje pilot američke vojske. Konačno je mogao da leti. Ali avaj, baš negde u to doba Amerikanci započeše rat u Vijetnamu, tako da je kao i svi piloti i Dieter poslan na nosač aviona odakle je svakoga dana leteo i bombardovao prašume po vukojebinama Vijetnama, da bi ga na kraju oborili kod granice sa Laosom. E tek tu počinje neverovatna priča o 6 meseci pakla u zarobljeništvu, o preživljavanju, o bekstvu, i još mnogo čemu.

Inače, Dieter je skroz zanimljiva faca, ume da pripoveda jako slikovito i rečito, a i Herzog kao reditej koji je sklon snimanju filmova po vukojebinama nas vodi na samo mesto dešavanja, tako da imamo skroz solidan uvid kako je to zapravo izgledalo. Čak neke rečenice koje Dieter ovde izgovara su doslovce prebačene u Rescue Dawn, tako da je i to jako zanimljivo za izvaljivanje. Tako da eto, ko nije još pogledo Rescue Dawn evo prilike, i taman posle uleti i ovaj dokumentarac da upotpuni se priča. (77 min)

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2009/12/little-dieter-needs-to-fly-1997.html

Vij

• 4
  • 2
« Reply #683 on: 07-12-2009, 19:14:52 »
Upravo otvorih prvu stranu ovog genijalnog topika da lagano gustiram, kad ono Mali Diter u Romelovom postu davno neke godine!
Život piše drame što bi rekao PZ.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #684 on: 07-12-2009, 19:24:23 »
moj favorit medj dokumentarcima je Velika komunisticka pljacka banke, o jedinoj pljacki banke (zapravo pokusaju pljacke) za vreme Causeskua u Rumuniji - i jedinom caper filmu snimljenom sa tim istim likovima koji su pokusali pljacku.

naime, nako sto su nesrecni pljackasi uhapseni (a ironija je da su to sve bili bivsi visoki funkcioneri partije), ponudjen im je dogovor - vi glumite sebe u filmskoj rekonstrukciji pljacke, mi vas ne streljamo.
sta drugo, pljackasi su pristali. taj film, Rekonstrukcija, ciji se delovi pojavljuju u dokumentarcu, jeste shir mednes iliti odron mozga.

ne znam da li moze da se nadje, ali ko ima rumunjske veze - vredi da pokusa.

http://www.imdb.com/title/tt0422349/

Language: Romanian+English subtitles in database
Country: Romania
Color: Colour+BW

Code:

http://rapidshare.com/files/215478570/Marel__jaf.part01.rar
http://rapidshare.com/files/215494915/Marel__jaf.part02.rar
http://rapidshare.com/files/215509541/Marel__jaf.part03.rar
http://rapidshare.com/files/215839343/Marel__jaf.part04.rar
http://rapidshare.com/files/215851547/Marel__jaf.part05.rar
http://rapidshare.com/files/215866724/Marel__jaf.part06.rar
http://rapidshare.com/files/215884117/Marel__jaf.part07.rar
http://rapidshare.com/files/215911359/Marel__jaf.part08.rar
http://rapidshare.com/files/215929968/Marel__jaf.part09.rar

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #685 on: 07-12-2009, 20:29:48 »
awesome  :|

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #686 on: 07-12-2009, 20:33:23 »
služimo narodu, sine.

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #687 on: 08-12-2009, 11:08:49 »
ne nadjoh english subtitle u databaseu, jel neko naso ?

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #689 on: 09-12-2009, 02:14:55 »
ne nadjoh english subtitle u databaseu, jel neko naso ?

zasad, ništa. :(

Le Samourai

• 4
  • 3
« Reply #690 on: 09-12-2009, 02:42:31 »
Enjoy yourself (it's later than you think):

http://www.megaupload.com/?d=T35JZ1SX

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #691 on: 09-12-2009, 02:47:55 »
to se zove udruženi zločinački poduhvat!

žika gledo, gul lociro film, samuraj našo titl - a sutra će sin da pogleda i na blogu prikaže! :)

Le Samourai

• 4
  • 3
« Reply #692 on: 09-12-2009, 02:50:59 »
Sluzhimo narodu!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #693 on: 09-12-2009, 10:46:25 »
Poslednja kockca u slagalici je Meho koji će ga staviti na listu za skidanje, možda i skinuti, a zatim propuštati da ga pogleda sledećih desetak godina.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #694 on: 09-12-2009, 11:33:28 »
Poslednja kockca u slagalici je Meho koji će ga staviti na listu za skidanje, možda i skinuti, a zatim propuštati da ga pogleda sledećih desetak godina.

nećeš moći!
kad sinče stvori medijski hajp na svom blogu, svi će pričati samo o tom filmu, tako da nećeš moći da delaš kao socijalno biće - tj. participiraš na žurkama, partijima, hepeninzima, sedeljkama, rođendanima a naročito predstojećim slavama ako ne možeš da razgovaraš o filmu koji je IN i koji su svi sem tebe već pogledali!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #695 on: 09-12-2009, 11:45:36 »
Srećom, moj socijalni život svodi se na igranje Left 4 Dead 2 putem Interneta.

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #696 on: 09-12-2009, 13:59:31 »
Sin upravo skida titl tako da ce za par minuta poceti sa gledanjem, i to klupko dogadjaja ce neumitno poceti da se odmotava, a sudba kleta ce snaci koga vec treba da snadje... :D

Le Samourai

• 4
  • 3
« Reply #697 on: 09-12-2009, 17:07:46 »
Meni taj film stoji na hardu vec par meseci sa sve titlom, i nikako da mi dodje na red. Ali, kako sam u fazi popunjavanja rupa iz Rumunskog filma poslednjih godina, mislim da ce uskoro biti pogledan.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
« Reply #698 on: 09-12-2009, 20:01:29 »
Pogledao sam THE COVE Louie Psihoyosa, dokumentarni film o borcima za spas delfina širom sveta a naročito u mestu Taiji u Japanu gde se topkom godine organizuju najveći masakri delfina.

THE COVE spada u domen eco-thriller dokumentaraca u kojima se priča o nekom prirodnom fenomenu ili ekološkoj krizi tretira kao uzbudljiva trilerska postavka i približava ove naslove paradigmi godardovskog tipa, da je dobar dokumentarni film kao igrani.

U slučaju THE COVE, film je prilično dinamičan, uz izvesna ponavljanja za koja mislim da čak i nisu plod greške već više potrebe autora na nam ukucaju u glavu svoju poentu i neobičnu priču svojih glavnih protagonista.

Ono što je svakako dobro jeste vrlo živopisan opis ličnosti koje učestvuju u raskrinkavanju ubica delfina i na neki način, osim ukoliko čovek nije treehugging liberal ne postoji apsolutna identifikacija sa njima.

Štaviše, mislim da gledalac kojim je lakše manipulisati može da sagleda vrlo objektivnu ambivalentnost situacije upravo iz materijala koji donosi THE COVE, iako je bez ikakve sumnje film koncipiran tako da pomogne borbi za spas delfina.

Međutim, upravo sam karakter aktivista i insistiranje na surovim prizorima ubijanja delfina, odnosno, insistiranje na omogućavanju da se delfini puste da rade šta hoće (iako paradoksalno, ljudi nikada nisu pušteni da rade šta hoće) može da stvori vrlo jasan gledaočev otpor prema tezi filma.

Glavni junak Rick O'Barry, dreser delfina na seriji FLIPPER koji je u jednom trenutku shvatio da je praktično glavni krivac za pretvaranje delfina u cirkuske životinje, svakako je jedan od najinteresantnijih mogućih likova za film i on tu priču jako dobro nosi pošto je njegov aktivizam spoj ozbiljnih eko-terorističkih akcija i YES MEN-subverzije.

Zbog očigledne atraktivnosti teme, jasno je kako je O'Barry uspeo da skupi ekipu holivudskih profesionalaca, filmskih radnika da mu pomognu da se probije da zaliva na Taijiju gde se polu-skriveno ubijaju delfini.

I zaista priča nosi u sebi suspense i atrakivnost i prava je šteta što poređenje između ljudi i delfina ostaje u domenu nauke i lirskih prepoznavanja inteligentnih bića u delfinima dok je potpuno zanemaren taj marksistički aspekt analize položaja delfina gde oni sa ljudima dele ne samo inteligenciju, samosvest i mogućnost komunikacije već i činjenicu da su primorani da rade.

Isto tako, kada se gledaju scene masakra delfina, one rade na jednom emotivnom nivou ali ako se gledalac izmakne od očigledne brutalnosti ostaje priličan besmisao u tim prizorima jer nije pitanje konkretna brutalnost, nego je pitaje mašinerija koja dovodi do toga i politika koja se krije iza toga.

Sa pričom o štetnosti mesa delfina, film načinje tu temu ali suštinski ne dolazi do zadovoljavajućeg zaključka i/ili objašnejnje zašto vlasti tolerišu plasman lošeg mesa na tržište.

Dakle, THE COVE je tehnički prvoklasan ali ideološki prilično prazan dokumentarac o sjajno odabranoj temi, sa sjajno odabranim likovima koje je život oblikovao koji na kraju upada u vlastitu klopku infantilizacije teme koja jemogla biti još pregnantnija.

Ipak, nepravedno bi bilo smatrati ovaj film slabim. On samo naprosto nije onoliko dobar koliko je mogao da bude.

* * * / * * * *
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #699 on: 09-12-2009, 20:59:24 »
Smorio me ovaj Rumun.  :(