Author Topic: Bizaran problem sa... kompjuterom!  (Read 74795 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Re: Bizaran problem sa... kompjuterom!
« Reply #250 on: 12-05-2012, 21:06:53 »
Спровео сам скраћену верзију Скаларовог приједлога - отворио сам кућиште, скинуо (уз нешто мало потешкоћа) графичку картицу (иначе, for future reference, у питању је ASUS ENGTX460) и напросто се запањио колико је прашине било у вентилатору. Издувао сам је дувањем и успут се толико искашљао да сам мислио да ћу да крепам. Успут сам издувао и усисао прашину из кућишта, а такође сам замијенио кабл од хард диска (не знам како се тај кабл зове, тек - од два која се уштекају у диск, у питању је био онај мањи, а не онај дебели што подсјећа на змију). Напатио сам се док сам графичку вратио на мјесто и у процесу сам морао да се одрекнем два шарафа која су је држала у стабилности - ти шарафи су уштекани у неке очигледно накнадно направљене рупе и кад сам их извадио није више било шансе да их вратим. Сад је картица нешто нестабилнија, надам се да то није велики проблем.

Наравно, нешто интересантно је морало да се догоди - систем није хтио да се подигне, јављао је да није нашао некакав BOOTнекиђаво. То ми се и прије дешавало (у јеку оних проблема са плавим екраном), па сам изнервиран опет отворио кућиште, причврстио кабл (оба су тотално лабава, не зна се који је гори) и након тога је све прошло како треба. Осим факта да ми се из неког разлога побаталио датум (тј. година) и што неке иконице на систем треју (нпр. она за конектовање на Интернет) нису хтјеле да се појаве.

Што је најбитније - онај звук се и даље чује, али са знатно мањим интензитетом. Покренуо сам и игру и није правила апсолутно никакве проблеме. Компјутер је, рекао бих, много тиши него раније. Нажалост, нисам пратио колика је температура графичке била прије а колика је сада, али сигуран сам да је ово издувавање прашине помогло. Много хвала колеЗи Скалару на брзој и квалитетној помоћи, а ја се јављам са апдејтом кад ми компјутер опет крепа.

Skalar

• 3
« Reply #251 on: 13-05-2012, 23:30:06 »
А јеси ли мало науљио тамо где је осовина вентилатора? Ако ниси, ако мислиш да то нећеш добро урадити, кад будеш у прилици, купи исти такав вентилаторчић (ако добро мислим, нису они претерано скупи 400-700 дин) па угради уместо тог старог. Вероватно је то цврчање због дотрајалости старог вентилатора.

Сад кад си ово научио, можда би могао да очистиш хладњак и вентилатор процесора? Или да извдаиш напајање, расклопиш га и очистиш изнутра, као и вентилатор напајања... Килограм прашине! Али пази! Ако то будеш радио, поготово буди опрезан кад будеш чачкао око хладњака и вентилатора процесора! Немој да ја после будем нешто крив.

Имаш и једноставније решење - нађи неког ко има компресор па да издуваш добро компјутер изнутра. Али да пазиш да не буде прејак млаз ваздуха, да не би нешто покидао унутра и направио још већи белај... Кад се очисте, компјутери знају и до 30% боље, тише и мирније да раде  :!:.
Пиво и ћевапи спајају људе.

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #252 on: 14-05-2012, 00:00:27 »
 :!:
Хаха, до сада се нисам бавим таквим стварима, али богме ћу да пробам. Наредне 2-3 седмице нећу бити при (свом) компјутеру, али након тога ћу да се бацим на демонтирање. Иначе, данас ми се опет десио шатдаун. Играо сам већ поменути Патолоџик, зазвонио ми је телефон, притиснем есцапе (што води на онај сејв/лоуд екран) и кад сам се након 4-5 минута вратио, видим компјутер искључен. Ипак, прво што ћу да урадим прије потпуног демонтирања јесте да скинем страну кућишта и да се и дефинитивно увјерим да звук долази са графичке карте. Иначе, објасни ми то за дотрајалост - колико у просјеку трају вентилатори? Ово би требало да је доста добра графичка картица (бар су ми тако рекли) и није претјерано стара, купљена је заједно с компјутером прије 221 дан.

Да не помислиш како ћеш бити беспослен  :evil: током сљедећих дана, моја цура има лаптоп са Виндоуз Вистом и свом силом разноразних проблема, које ћу ја покушати да ријешим, али већ видим да ће нам ту од непроцјењивог значаја бити твоја помоћ  :!:

Dr00d

• 4
  • 3
« Reply #253 on: 14-05-2012, 00:10:44 »
Имаш и једноставније решење - нађи неког ко има компресор па да издуваш добро компјутер изнутра. Али да пазиш да не буде прејак млаз ваздуха, да не би нешто покидао унутра и направио још већи белај... Кад се очисте, компјутери знају и до 30% боље, тише и мирније да раде  :!:.

Ima još jednostavnije rešenje, uzmi usisivač i "obrni" crevo, tj prikaži ga tamo gde izduvava i onda drugi graj uperi u kućište  :mrgreen:
Samo ovo uradi napolju, i kad produvavaš napajanje stavi crevo da duva iz kućišta pa da prašina izlazi napolje.
Ja ovako stalno čistim i nema problema.
There's no saint like a reformed sinner.

Skalar

• 3
« Reply #254 on: 14-05-2012, 00:22:39 »
За вентилаторе нема просека  :-x . Трајање је обрнуто пропорционално са количином прашине. То важи и за најбоље картице. Квалитети картица се разликују у зависности од електеронике, а вентилатори су сви "ту негде", нема неке грдне разлике у квалитету. (Наравно, има и оних доста скупих, али ми, обични корисници, немамо потребе за њима)

Убеђен сам да цврчање долази из вентилатора. Највероватније из овог на графичкој, али остављам могућност и да је са неког другог (процесор, или напајање). Ако ипак није из неког вентилатора, онда неће бити добро... нешто се спрема да цркне, могуће неки кондензатор на плочи.

Ово са усисивачем је добар савет, али, јбг, данас је све мање усисивача код којих се може цев ставити на супротан крај. ја користим стари фен за косу, с тим што сам му елиминисао грејач  :-x .

Што се тиче лаптоп компјутера, ту нема много саветовања на овај начин, јер им није лако приступити као што је случај са десктоп компјутерима, што значи да њих ипак треба носити у сервис. Лакше је нешто поломити, покидати, одвалити и сл код лаптопова јер су унутар кућишта веома тесни. Помоћ на овакав начин може ако је у питању софтвер.

п.с. Све ми се чини да је за искључивање крив неки проблем са Виндовсом. Можда неки вирушчић...

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #255 on: 14-05-2012, 02:06:37 »
Проблем са лаптопом је у томе што се дерња ко луд - вјероватно је некакав вентилатор у питању. Претпостављам да би то могло да буде посљедица претрпаности система којекаквим програмима који се аутоматски подигну с Виндоузом и праве проблеме, а има и неких (нпр. Висуал Студио, неки старији) који су нешто побаталили приликом деинсталације, па сад нису ни тамо ни овамо. Једна од опција нам је форматирање хард диска (није претјерано тегобна операција јер нема превише битних ствари које треба да се бекапују), али ја бих свакако више волио да се проблем ријеши уз помоћ некаквог напредног анинсталера. Наравно, нисам луд да отварам лаптоп, ако је ствар хардверске природе, носићемо га у сервис, а можда и купити нови  :)

Хвала за тип за вирус, нисам одавно покретао антивирус, па ћу сутра ујутру да покренем антивирус.

Ima još jednostavnije rešenje, uzmi usisivač i "obrni" crevo, tj prikaži ga tamo gde izduvava i onda drugi graj uperi u kućište  :mrgreen:
Samo ovo uradi napolju, i kad produvavaš napajanje stavi crevo da duva iz kućišta pa da prašina izlazi napolje.
Ja ovako stalno čistim i nema problema.

Нажалост, мислим да код мене не може тако да се постави цријево  :( Колико често чистиш унутрашњост машине?

Dr00d

• 4
  • 3
« Reply #256 on: 14-05-2012, 16:09:59 »
Колико често чистиш унутрашњост машине?

Čistim detaljno onog momenta kad više ni udaranje u kućište ne pomaže da kuler prestane sa zujanjem  :mrgreen:
(Pre sam se smejao dedi što lupa televezior kad prestane da radi, a sad ja radim to isto  :lol:  Kontam da će moj neki čukun38-unuk da lupa u motor svemirskog broda ne bi li ovaj proradio  :mrgreen:)

Meni je kućište otvoreno i na podu je, tako da se brzo napuni sa prašinom, ali kad god usisavam sobu ja malo usisam i komp. To ne pomogne preterano, ali ipak je dovoljno, a možda ga 2-3 puta godišnje izduvam na kontra usisivač. Mada sam na staroj grafičkoj menjao kuler jednom i kuler sa čipseta sam zamenio sa pasivnim hladnjakom. Ovaj na procesoru se drži, jedino napajanje zuji s vremena na vreme.

tomat

• 4
  • 3
« Reply #257 on: 14-05-2012, 18:04:40 »
Колико често чистиш унутрашњост машине?

Čistim detaljno onog momenta kad više ni udaranje u kućište ne pomaže da kuler prestane sa zujanjem  :mrgreen:

i ja koristim isti metod  :lol:
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #258 on: 15-05-2012, 00:11:31 »
Покренуо сам Аваст (за сада нашао један инфициран фајл), а онај мистериозни звук је активнији него икад, само чекам кад ће све да одлети у три лијепе материне. Само, из неког разлога (колико сам успио да прокљувим вирећи кроз рупице на кућишту и прислањајући уво на исто), изгледа да не долази од вентилатора са графичке већ од оног на процесору  :?
Саћу да скинем страну кућишта да се и дефинитивно увјерим.

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #259 on: 15-05-2012, 00:17:09 »
Пу, мајку му, звук је дефинитивно са процесора, сад само морам да разјасним дал је вентилатор или нешто још горе...  :(

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #260 on: 15-05-2012, 00:19:19 »
Чини ми се да је из вентилатора, звучи као да унутра има нешто што запиње или тако нешто, али не знам зашто се звук не јавља стално него само повремено. Бојим се да ћу морати да скидам вентилатор, а појма немам како се то ради  :(

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #261 on: 15-05-2012, 00:21:28 »
Ово можда долази и из напајања. Пу кад не могу прецизно да одредим...

Dr00d

• 4
  • 3
« Reply #262 on: 15-05-2012, 00:27:39 »
Ima ona fora koju sam pročitao u svetu kompjutera mislim, uzmi onaj kartonski deo od rolne papira i nejga stavi na uvo pa priđi jednom po jendom kuleri i oslušni.

Ja ti ne savetujem da čistiš kuler sam, pipav je to posao, pogotovo da ga skroz rasklopiš.  Bolje uzmi fenom produvaj dok je ugašen komp... i napolju to radi obavezno, biće puno prašine.

Dacko

• 4
  • 3
« Reply #263 on: 15-05-2012, 19:29:30 »

(Pre sam se smejao dedi što lupa televezior kad prestane da radi, a sad ja radim to isto  :lol:  Kontam da će moj neki čukun38-unuk da lupa u motor svemirskog broda ne bi li ovaj proradio  :mrgreen: )

Jedan serviser mi reče da je to lupanje sjajan način da zasvagda prekratiš muke hard-disku, naročito kad imaš laptop.
Inače, imala sam isti problem sa ogavnim zujanjem laptopa – nestalo je kad je kuler očišćen. 

Barbarin

• 4
  • 3
« Reply #264 on: 15-05-2012, 19:42:26 »
Zavisi koji ventilator ti zuji, u kompu ih ima nekoliko, a dva osnovna su na napajanju (teže se menja) i onaj na procesoru (nije jako komplikovano za menjanje). E sad možda imaš još dva ventilatora na grafičkoj kartici (teže se menja) i na matičnoj ploči (lakše). Skontaj koji zuji, al ih prvo ili izduvaj ili usisaj (ovo kažu da ne treba da se radi ali ja već godinama to radim bez posledica, jedino ne prislanjaj usisnik na matičnu ploču, grafičku, sve sa nekoliko centimetara udaljenosti). Kad očistiš onda vidi da li i dalje nešto zuji, pa onda radi dalje.
Ventilator sa procesora se lako menja, ima dva zakačaljke i to se otkači i skine, kupi se za odgovarajući procesor i vrati nazad, jedina fora je što vam treba malo termo paste koja se maže na procesor (intel mora pod obavezno, amd može i ne mora).
Jeremy Clarkson:
"After an overnight flight back to London, I find myself wondering once again if babies should travel with the baggage"

Skalar

• 3
« Reply #265 on: 16-05-2012, 16:42:31 »
Лако је проверити да ли зуји вентилатор на хладњаку процесора - једноставно га заустави секунду-две прстом. Па одмах пусти да даље врти. Ако је звук цврчања престао у тренутку кад си га зауставио, понови то још пар пута, све док се не увериш да је тај вентилатор у питању. Онда га скинеш (опрезно то ради, да не би ишчупао процесор, који је полугицом скроз при матичној плочи  забрављен) и науљиш, онако како сам ти већ описао. Ако се цврчање и даље чује у тренутку кад зауставиш вентилатор на процесору, онда је онај у напајању. Процедура је следећа: искључиш све каблове са дискова, оптике и са плоче, а онда са задње стране кућишта одврнеш шрафове који држе напајање (пази да ти не упадне на плочу и нешто оштети), одврнеш шрафчиће по самом напајању и отвориш га, скинеш велики вентилатор и издуваш и њега и напајање, па науљиш вентилатор, па онда вратиш где је био и затвориш напајање. Поступак враћања обрнут од поступка скидања.

Skalar

• 3
« Reply #266 on: 16-05-2012, 16:46:40 »

(Pre sam se smejao dedi što lupa televezior kad prestane da radi, a sad ja radim to isto  :lol:  Kontam da će moj neki čukun38-unuk da lupa u motor svemirskog broda ne bi li ovaj proradio  :mrgreen: )

Jedan serviser mi reče da je to lupanje sjajan način da zasvagda prekratiš muke hard-disku, naročito kad imaš laptop.
Inače, imala sam isti problem sa ogavnim zujanjem laptopa – nestalo je kad je kuler očišćen.

У праву је тај сервисер! Никад, никако и ни под којим условима не лупати по кућишту као што се то некад радило по телевизорима и радио пријемницима!

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #267 on: 20-05-2012, 00:26:42 »
Ових дана сам одвојен од компјутера, тако да ћу тек за цирка двије седмице моћи да спроведем Скаларов нови сет упута. Него, једно мало блесаво питање у вези са овим заустављањем вентилатора прстом: Зар тако не ризикујем да ме здрма струја или да ми вентилатор откине прст?

RedSonja

• 4
  • 3
« Reply #268 on: 20-05-2012, 00:28:56 »
probaj prvo kočanku da gurneš, ona nije provodnik
da, ni guma nije provodnik, je l tako  :shock:

RedSonja

• 4
  • 3
« Reply #269 on: 20-05-2012, 00:33:30 »
if ju nou vataj min :oops:

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #270 on: 29-05-2012, 01:48:23 »
Da li neko koristi 3Gb switch na XP-u?

Ygg

• 4
  • 3
« Reply #271 on: 06-06-2012, 22:19:51 »
Crkao mi je monitor prije neki dan, pa sam večeras kupio nekakav polovan, da posluži dok prikupim lovu za novi.

Vrijedi li polovan IBM-ov lcd monitor od 15" 25 eura??? Jest da je mali ali je poznata marka, pa se nadam da se nisam zeznuo. :)

U pitanju je IBM 9512-AB1 model. Ovakav:

Komšija ga je dobio od rođaka iz inostranstva a ne treba mu. Mogao sam kupiti cijeli računar (vjerovatno takođe IBM-ov) zajedno sa monitorom za 75 eura.
"I am the end of Chaos, and of Order, depending upon how you view me. I mark a division. Beyond me other rules apply."

Skalar

• 3
« Reply #272 on: 06-06-2012, 22:31:53 »
Ту је негде по цени. Ако нема мртвих пиксела, онда је 25 Е сасвим у реду. Ако има мртвих пиксела, врло брзо ћеш их и сам уочити  :-x .  Да ти монитор потраје годину дана, исплати се. Јесте да је 15, али код лцд монитора 15 инча је скоро као код оних класичних, старих монитора 17 инча, тако да ћеш се пријатно изненадити.

Што се тиче компјутера, вероватно је у питању половна ИБМ машина, какве се налазе по аеродромима, банкама, поштама, јавним установама и сл. као радне станице. Нису то лоши компјутери, већином су од 2,6 до 3,6 ГХз брзине, што је сасвим довољно незахтевном кориснику, али би се могло десити да позада немаш довољно УСБ и других прикључака за све потребне уређаје, ако их поседујеш. Сигуран сам да има бар два УСБ, а то би незахтевном тј. просечном кориснику могло бити довољно. 75Е за такав компјутер је можда скупље за једно 5-10Е него што би требало, ал ако кућиште добро изгледа тј. нема оштећења и ако је хард диск од барем 300ГБ, а да меморије има бар 1ГБ, онда и није много.

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #273 on: 06-06-2012, 22:35:04 »
Paaaaa......

ne znam baš....mislim, ako ti ne smeta to što je 15 inča, valjda je ok, mada mislim da ne vredi 50KM.  Ja ti mogu zbaviti za nešto veću cenu 19ku, sa garancijom :wink:

Ygg

• 4
  • 3
« Reply #274 on: 07-06-2012, 00:22:43 »
Hvala Skalar! Nema mrtvih piksela i ekran nije toliko mali, već se pomalo navikavam na njega.

@Perin: Prekasno! Gdje si danas bio? Gledao sam u par radnji po gradu i polovne 19ke nije bilo ispod 100KM. Zato sam i uzeo ovaj.
"I am the end of Chaos, and of Order, depending upon how you view me. I mark a division. Beyond me other rules apply."

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #275 on: 04-07-2012, 21:50:02 »
 Raja, reinstaliro sam windows pa mi treba adresa Cinemagedona, a ne mogu nidje da je nadjem. Fala unapred.  :-|

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #276 on: 04-07-2012, 21:58:46 »

Josephine

• Guest
« Reply #277 on: 04-07-2012, 22:01:08 »
Mogao bi da mi pošalješ invite, harvić.

Джон Рейнольдс

• 4
  • 3
  • @
« Reply #278 on: 04-07-2012, 22:14:33 »
Да, харвић. Пошаљи јој инвите.
America can't protect you, Allah can't protect you… And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #279 on: 04-07-2012, 22:27:41 »
Mogao bi da mi pošalješ invite, harvić.

Немам свој налог, користим Ygg-ов. Дакле види са њим  :evil:

Josephine

• Guest
« Reply #280 on: 04-07-2012, 22:46:45 »
 :lol:

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #281 on: 04-07-2012, 23:35:25 »
E raja, jel moze neko da overi koji mi je nick na cinemagedonu, ima tamo, pravio sam Charles Manson project il kako se to bese zvalo?!

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #282 on: 05-07-2012, 16:20:43 »
Ajmo ljudi, koji vam je kurac, samo dva-tri klika, pa nije to valjda tolko tesko?! Virus mi sjebo znanje jebiga. A i Vase malo nama koji nemamo ni malo znaci malo...jer je brate malo  xfrog

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #283 on: 05-07-2012, 17:45:46 »
Meni ovde sad nista nije jasno, il' niko nije regovan na Cinemagedonu il me al' bas niko ne jebe?!
Alo bre, lako je, odes samo na fanpages i nadjes Charles Manson page...moze?

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #284 on: 05-07-2012, 21:20:04 »
Сине, фан паге нешто не функционише.
Дај ми назив неког торента што си аплоудовао, па да тако нађем.

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #285 on: 05-07-2012, 21:39:35 »
Evo konačno pravog čoveka.  xcheers

Harvi brate pomagaj, evo, prvi koji mi pade na pamet je Antifascist Attitude (2008).

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #286 on: 05-07-2012, 21:49:08 »
Е, Сине, извини на чекању. Ник ти је ИМПАЛЕР :-)

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #287 on: 05-07-2012, 21:52:55 »
ajooooooooj, evo sad mi dodje da se ubijem, a sve zive nikove sam probo, jedino taj old school prenebrego  :-x

Hvala brate Harvi, baš si drugarčina  :!: xcheers

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #288 on: 05-07-2012, 22:04:27 »
Но проблемо :-)

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #289 on: 06-07-2012, 11:21:26 »
Opet ja sa problemima. Naime, hteo sam da pokrenem jednu igru i ladno mi kaze da moram da imam ADMINISTRATORSKE FUNKCIJE na kompu da bi mogo da je startujem. Gde se to podesava?

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #290 on: 06-07-2012, 11:31:28 »
Probo sam na USER ACCOUNTS na Control Panelu i tamo ladno pise da sam ADMIN?!  :idea:

tomat

• 4
  • 3
« Reply #291 on: 06-07-2012, 12:09:04 »
stavio sam na vožnje, ajde i ovde :)

dakle, pošto sam slab sa sedmicom, ne znam da li će ti ovo rešiti problem, ali možeš da probaš, bar dok se Skalar ne pojavi

http://www.sevenforums.com/tutorials/11841-run-administrator.html
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #292 on: 06-07-2012, 12:30:50 »
E fala komšo, al izgleda sam sredio stvar, naime reinstaliro sam igru, i iskoristio drugi NOCD paket.  xcheers

tomat

• 4
  • 3
« Reply #293 on: 06-07-2012, 16:23:09 »
imam Acerov x223h 23" monitor priključen na ATI Radeon 4300/4500 HD karticu, i od skora sam primetio da mi slika na monitoru treperi. e sad, ne mogu da kažem kada je to krenulo, ja sam relativno nedavno primetio. stvar je u tome što to treperenje nije konstantno, odnosno ima perioda kada ga nema. to treperenje liči kao kada je na CRT monitorima bio nizak rišreš rejt, pa slika treperi. e sad, meni je rifreš rejt 60Hz i to je max koji mi se nudi. kada priključim monitor na laptop, treperenja nema (i na laptopu je 60Hz, ali je rezolucija manja pošto je to onaj maleni netbook ustvari).

ima li ko ideju šta mi je činiti da se rešim tog treperenja?

Skalar

• 3
« Reply #294 on: 06-07-2012, 18:09:03 »

За прву руку, провери како су каблови причвршћени. И на монитору, и на компјутеру. Некад хоће да се деси да напонски кабел не буде довољно чврсто гурнут, па слика повремено трепери.
Ако то није, онда идемо даље - до графичке картице. Отвориш компјутер и мало је промрдаш, мало гурнеш дубље у слот у који је утакнута. Можеш је и извадити и, ако су они фини контакти некако прљави или, недајбоже, зарђали, очистиш их школском гумицом за брисање! Све ово ради без силовања!

Ако ништа од овога није, позајмиш од неког графичку картицу и испробаш. Ако дрхтање престане, онда је твоја графичка неисправна. Ако се дрхтање настави, онда идеш у сервис, јер може бити и до монитора и до матичне плоче  :-x . Ако будеш позајмљивао графичку картицу, пази да нађеш исти стандард као што је и твоја (АГП, ПЦИ...)  Ако се не варам, твоја графичка је ПЦИ (PCI).

Джон Рейнольдс

• 4
  • 3
  • @
« Reply #295 on: 07-07-2012, 10:19:17 »
Својевремено сам имао сличан проблем који се на крају погоршао тако што на монитору слике уопште није било. Е, онда иде бизаран део. Качио сам монитор на лаптоп - ради. Променио графичку карту (срећом, имао сам једну вишка) - ради, па после неког времена исто. Црнило на монитору. Чистио конекторе, цимо, дрмо... Вратим лаптоп - ради. Вратим стару графичку карту - ради, па опет црнило.

А онда попиздим и купим нови монитор - ради без проблема.

Оно што ми дан-данас није јасно јесте зашто се при променама графичких карти и качења лаптопа (привремено, додуше, никад није остао прикључен довољно дуго да почне да се гаси јер сам све време сумњао на све, само не на монитор) умирући монитор дизао из мртвих, а онда умирао поново?
America can't protect you, Allah can't protect you… And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #296 on: 07-07-2012, 12:09:09 »
Mda, i ja sam nedavno problem treperenja minoitora morao resiti kupovinom novog.
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

tomat

• 4
  • 3
« Reply #297 on: 07-08-2012, 13:24:50 »
imam Acerov x223h 23" monitor priključen na ATI Radeon 4300/4500 HD karticu, i od skora sam primetio da mi slika na monitoru treperi. e sad, ne mogu da kažem kada je to krenulo, ja sam relativno nedavno primetio. stvar je u tome što to treperenje nije konstantno, odnosno ima perioda kada ga nema. to treperenje liči kao kada je na CRT monitorima bio nizak rišreš rejt, pa slika treperi. e sad, meni je rifreš rejt 60Hz i to je max koji mi se nudi. kada priključim monitor na laptop, treperenja nema (i na laptopu je 60Hz, ali je rezolucija manja pošto je to onaj maleni netbook ustvari).

čudno, upravo sam primetio da treperenje počinje onog momenta kada se upali klima, koja je u drugoj prostoriji.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #298 on: 07-08-2012, 14:19:47 »
Ranije je naša elektrodistribucija imala toliko nestabilan napon da su ljudi vredne uređaje (TV) koristili preko stabilizatora napona. Možda bi i tebi to pomoglo. Probaj prvo samo da udaljiš uređaje, premesti ih na druge utičnice (u najekstremnijem slučaju uzmi struju od komšije preko jako dugog kabla, čisto da vidiš šta će da se desi). Možda bi električar mogao da izmeri napon za monitor kad se uključi klima, i možda i da reši stvar.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #299 on: 07-08-2012, 14:21:21 »
Možda i monitoru nešto fali, probaj da ga zameniš nekim drugim, po mogućstvu istog tipa.