FILMOVI, TV SERIJE, ANIMACIJE > FILMOVI

ISIJAVANJE (the shining): remek delo ili ...?

(1/13) > >>

Ghoul:
izgleda da je obavezno da se svaka 3-4 meseca vratimo priči o isijavanju.
ima već jedno 30 puta se pričalo, na različitim topicima, o tom filmu, pa me mrzi da se ponavljam.

reći ću samo da navedene 'zamerke' ne smatram relevantnim iz jednog prostog razloga: ne vidim zašto je film 'protivurečan' zbog toga što je džek već 'načet' na početku filma.
pa to je upravo POENTA filma (koji, za nepažljive gledaoce, govori upravo o predodređenosti): džek je poblesavio ne zato što je čio zdrav i veseo došao u hotel pa ga ovaj izludeo ni iz čega, već je on uopšte bio podložan njegovom zlogukom dejstvu ZATO što je imao taj drinking problem, i ostale grehe na grbači.
hotel radi po principu dejstva na najslabiju kariku.
džek je ta karika.
to vidimo od početka filma.
koji je genijalan baš zato što nam to pokazuje.
ne šizi žena.
ne šizi klinac.
šizi džek.
jer je najslabija karika.
ovi ostali su okrznuti, naročito klinja (možda zato što ga je abusive ćale pretvorio u introvertnog espera?), ali nisu iskvareni.

reći da je šajning ni o čemu je glupost.

gledajte pažljivije.

a, uostalom, ko kaže da film mora da bude 'o nečemu' da bi bio dobar?
o čemu je helovin? o povratku potisnutog? o neizbežnosti sudbine?
o čemu je texaški masakr? suspirija? inferno?
itd.

šajning je genijalno ispričana priča o duhovima (i bukvalnim i metaforičkim), ledeno jeziv film, i to je sasvim dovoljno, bar meni, da ga metnem u prvih 5 najboljih horora ikada.

Джон Рейнольдс:
Slažem se. Posebnu draž daje činjenica da nije konkretno spomenut jedan događaj koji je naročito mučio Džeka i čini mi se dosta uticao na njegov odnos sa sinom - lomljenje dečakove ruke. U knjizi je dat akcenat na taj događaj, ali se u filmu ovlaš spomene u Džekovom razgovoru sa šankerom, a ko nije čitao knjigu, ne može tačno da zna o čemu se radi. Upravo ta Džekova priča "u naznakama" dodaje jezivosti, jer se prepušta gledaočevoj prljavoj mašti da smišlja šta se tu zapravo dogodilo.

Lurd:

--- Quote from: "Ghoul" ---i
o čemu je helovin?

itd.

šajning je genijalno ispričana priča o duhovima (i bukvalnim i metaforičkim), ledeno jeziv film, i to je sasvim dovoljno, bar meni, da ga metnem u prvih 5 najboljih horora ikada.
--- End quote ---

Helloween, masakr, suspirija etc su napeti filmovi puni emocija i poigravaju se sa emocijama gledalaca na pravi način.

Shining je film koji jede sam sebe. Ambicija autora prerasta ono što je stvorio i ubija suspenziju neverice i prestaje da bude film. To da je ledeno jeziv je recidiv naše naivnosti iz malenog uzrasta kada smo ga gledali, to jest naša svesna projekcija.

Šajning je jedan banalan, isprazan, pretenciozan kvazifilm koji se ne bavi likovima, već služi kao poligon za izdrkavanje režisera i glavnog glumca.

ja ga mećem u koš sa ostalim precenjenim glupostima koje je vreme odavno pojelo.

Lurd:
I da. Knjigu nisam čitao, niti me zanima odnos knjiga-ekranizacija i molim da se u nastavku pljuvanja pljuju stavovi koje je prethodnik izneo, a ne da se izmišljaju novi i da se priča sam sa sobom.

čitajmo postove, ghule, ok?

Black Mamba:

--- Quote from: "Lurd" ---
--- Quote from: "Ghoul" ---i
o čemu je helovin?

itd.

--- End quote ---

Helloween, masakr, suspirija etc su napeti filmovi puni emocija i poigravaju se sa emocijama gledalaca na pravi način.

Shining je film koji jede sam sebe. Ambicija autora prerasta ono što je stvorio i ubija suspenziju neverice i prestaje da bude film. To da je ledeno jeziv je recidiv naše naivnosti iz malenog uzrasta kada smo ga gledali, to jest naša svesna projekcija.

Šajning je jedan banalan, isprazan, pretenciozan kvazifilm koji se ne bavi likovima, već služi kao poligon za izdrkavanje režisera i glavnog glumca.

ja ga mećem u koš sa ostalim precenjenim glupostima koje je vreme odavno pojelo.
--- End quote ---

hmm, a meni su ipak uverljiviji/ubedljiviji/jaci/strasniji/jeziviji/mnoooooogo bolji svi ti divni horor klasici nego tona novog komercijalnog shita od koga, ne samo da me nista ne dotice, vec mi je muka...... prvo sam mislila da taj osecaj imam zato sto sam stare horore gledala kao klinka, of kors, ali s vremena na vreme ih pogledam i danas, kad imam zreliji pogled na njih..... ali sa istim osecajem :wink:

mogu samo da kazem hvala, izmedju ostalih i, Isijavanju sto postoji... sto znam sta je horor

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version