Author Topic: Boban Knežević - PAGANIN (2020)  (Read 26233 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

džin tonik

• 4
  • 3
ne da bih ja osporavao cehe i sukob germana i slavena, vec ukazujem da bi u romanu vjerojatno odlicno islo poigravanje sa puckom i literarnom terminologijom. analogija: "sto gluplji svabo, to deblji krumpiri." kolokvijalno neces reci sto gluplji nijemac. tako bi po prilici prikladno bilo: "vidi pemca gdje bi se pentrao!"

Labudan

• 4
  • 3
Da i ja priskočim, upravo slušam audio knjigu Judsona Habsburg Empire, inače prevedenu u Hrvatskoj, i on kaže samo aristokratija je izbjegavala termin jer realno nije ni bila češkog porijekla, kao ni drugi plemići, recimo mađarski, te je narod zasigurno koristio termin Česi, nikako ono što su im kao etikete lijepili vlastodršci.
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

džin tonik

• 4
  • 3
bato, prevest cu za tebe i judsona: raja u "nasem kraju" je govorila pemac (iz razloga koje opisao).
poigravanje sa terminima ceh, boem i pemac (pemac u "domacem" dijalogu) bi odlicno islo uz narativ.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Pa, dobro. Jesu li Ghoulovi romani palp? Da li "nepouzdani narator" sme da obmanjuje čitaoca? Lavkraft mi je, kad sam pročitao prvu priču u "Siriusu" delovao kao bajat pisac i svi napori u tom pravcu su zaludni. Odbrana SF nije automatski postmoderna, osim kao činjenica da dobro pisanje nema veze sa domaćom štetočinskom postmodernom. Za ime sveta, postmoderna je pravac koji još nema ime, a naša je i dalje nakaradna.

Od svega mogu da odgovorim samo na prvo pitanje.  :lol:  Ono što je Gul pisao pre Zavodnika je svakako palp u istom smislu u kome sam to iskoristio za Paganinija jer je u dobroj meri omažiranje Lavkrafta. Zavodnik ima elemente takvog stila ali je oslonjen prevashodno na gotski horor koji prethodi Weird Tales eri pa sam kada sam o njemu pisao prevashodno pričao o gotici.

Nisu, naravno te stvari skalpelom odsečene i apsolutno razdvojene jedna od druge ali se može pričati o određenim stilskim, jelte, značajkama koje se identifikuju u Gulovom pisanju.

E, sad, zašto na topiku o Bobanovom romanu pričam o Gulu i tebi, jebemliga, nije namerno i sada bih stao jer za to postoje drugi topici. Ovaj je o romanu koji je meni bio dovoljno zabavan da ga preporučim i drugima ako imaju inklinacija ka stilu koji sam pomenuo i to je to.

džin tonik

• 4
  • 3
evo, strucno, pisano, crno na bijelo, kad vec moram dokazivati sebe (= izvor) jer neki englez nije upisao na vikipediju pa se pravite englezi:

Boban

• 3
evo, strucno, pisano, crno na bijelo, kad vec moram dokazivati sebe (= izvor) jer neki englez nije upisao na vikipediju pa se pravite englezi:

tu ima samo jedan problem. Kada kažeš "kod nas" na koji deo misliš.

Evo kontraprimer. Handrij Ruska (ili Hruška) ima pesmu "Svatovca" iz 1799. godine. Vajka se da je rat potčinio Lužičke Srbe Nemcima, razdvojio od Čeha i doveo u Saksoniju.
U celoj toj knjizi Česi su Česi i nikako drugačije. Možda ih jesu zvali tako kako ti kažeš u nekom selu u Slavoniji, ali besmisleno je to prigovarati ovoj knjizi, tim pre što su oni sasvim sporedni.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

džin tonik

• 4
  • 3
mislim na cijeli dio juznoslavenske austro-ugarske u koju pemci imigrirali, kao i na terminologiju koja preuzeta u granicnim podrucjima, beogradu. ne mislim na staru srbiju koja nije imala dodir sa pemcima.

nije to lokalna pojava, tek postoje varijacije od pemac, pem, do pemic. no opet, ceh opcenito oznacava narod, dok je pemac ceh koji dosao u "nas kraj". literatura ce navesti ceha, dok narod u razgovoru koristi pojam pemca. pemac, pemsko selo, pemija, pemski svatovi (znaci traju tri dana), itd.
poslije je pojam iz politickih razloga suzbijen, stavljen u rang albanac/siptar, iako tu stoljecima nije bio. ja sam naveo da bi bilo zanimljivo da se u neformalnim dijalozima spominje pemac, sto bi bilo karakteristicno za 19. stoljece.

scallop

• 5
  • 3
Hajde, Bobane, odbrani se već jednom.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

džin tonik

• 4
  • 3
sta mutis vodu skalope? gdje se tu sta napada? evo ti paralela:
kad se ti zalis bobanu, kazes li "sta ce nam onaj hrvat na forumu" ili "goni tog ustasu bre"? sta je autenticno?
slicno ti je sa pojmom pemca i ceha. pemac je autenticno u svakodnevnoj komunikaciji 19. stoljeca. ne da meni smeta ceh, navodim sta zapazio i sto bi meni bilo zabavnije/intrigantnije/promisljenije.

Boban

• 3
Ali nemam šta da se odbranjujem, on napada nešto što je samo površno pogledao. Česi koji se pojavljuju na početku mog romana žive u Češkoj, nisu izbegli u Slavoniju ili Vojvodinu, oni su Česi koji žive u svojoj domovini, a svratili su u goste kod oca glavnog junaka. Doputovali iz Češke na kratko. Zašto bi njih iko referencirao kao pemce?

džin tonik

• 4
  • 3
znam da gosti, jasno. kazem bilo bi genijalno da u formalnom razgovoru s njima cehi, u neformalnom dijalogu domacina pemci (kako su nazivani cehi) ili boemi po nekoj trecoj prilici.

scallop

• 5
  • 3

"goni tog ustasu, bre" je je autenticno.

Bobane, stavi Pemci da našem privatnom ustaši bude zabavnije/intrigantnije/promisljenije.

Posle bismo se pozabavili da li je prva rečenica 7 od 10 ili 8,5 od 10.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

• 3
Otac dečaka je ugledni Srbin, biznismen, bogat, nema razloga da braću Čehe zove pogrdno.
A evo i fizičkog dokaza da su braća Česi nazivani tako a ne pemci, osim verovatno u tom zoskovom selu zatucanih Slavonaca.Poseta školi slepih u Zemunu, snimljena iz knjige utisaka koja je starija od 100 godina i postoji i danas u toj školi. Fotografiju sam ja lično napravio za potrebe neke monografije.

Boban

• 3
A evo i razglednice samog Žrnova na Avali, na ČEŠKOM, jer je to bilo popularno izletište u to doba. Razglednica je datirana na godinu 1887 što je tačno dve godine pre nego što moj roman kreće.Čisto da se vidi da nisam pisao napamet, bez ikakvog predistraživanja...

Labudan

• 4
  • 3
čudo da zosko još nije spomenuo češki doprinos srpskom nacionalizmu

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Česi su za Srbe oduvek dominantno bili Česi. Uzmi bilo koju knigu ili časopis iz 19. veka i videćeš da na 10 pominjanja Čeha ide jedno pominjanje Pemaca...
Mica

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Uzgred, ne pada mi na pamet nijedna žanrovska odrednica koja sa Paganinom ima manje veze od "palp proze".
Mislim da bih lakše branio termin "chick flick"...
Mica

varvarin

• 5
  • 3
Mene je prvih 14 strana zainteresovalo.
Palp mi ne bi nikad pao na pamet...

džin tonik

• 4
  • 3
koristim li ja svahili ili vi mene sad pokusavate trolovati?!
evo, kako je pisao jemersic 1899., u drugom izdanju knjige koje prvo izdanje imperija zaplijenila i unistila zbog "hrvatskog nacionalizma, panslavenstva i antigermanizma":

naravno da je spominjanje ceha u literaturi i tiskovinama 10x ucestalije no pemca. gdje ja tvrdim suprotno? procitajte jos jednom moje postinge na topiku. cehi su za narod koji imao dodir sa njihovim doseljenicima bili pemci. za hrvate i srbe u imperiji i pogranicnoj zoni imperije. za narod koji nije imao dodira (stara srbija) su bili zagonetka, kao crna rupa, ceh - nova zitarica, veliki turcin? za sacicu intelektualaca gdje god su privatno bili pemci, formalno cehi.
ne da je to nesto bitno, ja sam izrazio misljenje da bi bilo zanimljivo da termin ugradjen u koji dijalog, 19. stoljece, zgodna prilika.

Boban

• 3
ali u mom romanu nisu u pitanju doseljenici, nego bogati Česi koji dolaze u posetu kod bogatih Srba u Beograd.
Sem toga, ti Česi koji se pominju u okačenom delu, to je kompletna njihova prisutnost u ovom romanu.
Ne bavim se češko-srpskim odnosima, niti me to zanimalo ijednog trenutka...

Meho Krljic

• 5
  • 3
Uzgred, ne pada mi na pamet nijedna žanrovska odrednica koja sa Paganinom ima manje veze od "palp proze".
Mislim da bih lakše branio termin "chick flick"...

Moguće da mislimo na različite stvari kad kažemo "palp". Kako rekoh, Paganin se u velikoj meri oslanja na pristup koji smo videli kod Lavkrafta u onome što je objavljivao magazin Weird Tales a Weird Tales je definicija palp magazina.

Labudan

• 4
  • 3
Što volim kad neko misli da zna što narod priča a nije ni pitao taj narod.

Boban

• 3
Moguće da mislimo na različite stvari kad kažemo "palp". Kako rekoh, Paganin se u velikoj meri oslanja na pristup koji smo videli kod Lavkrafta u onome što je objavljivao magazin Weird Tales a Weird Tales je definicija palp magazina.

Nema tu šta da se misli na različito. Palp je prvobitno bila ta jeftina, neizbeljena hartija, pa časopisi koji su štampani na njoj, pa vremenom se pokazalo da je to uglavnom loša literatura i palp je sada sinonim za slaba literarna dela kojima je primarni cilj nešto drugo. Ja nikada nisam sreo da iko upotrebljava izraz "palp" u bilo kom pozitivnom smislu.

scallop

• 5
  • 3
Čisto mi aprijatno da bilo šta pitam. Ne znam šta je gore - palp ili chick flick.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Ja stalno koristim reč "palp" u pozitivnom smislu, odnosno kao žanrovsku odrednicu koja je meni bliska i draga. Pre nekoliko meseci pisao sam o stripu koji se zove "Pulp" i sve je bilo vrlo pozitivno:

http://www.znaksagite.com/diskusije/index.php?topic=3974.msg740885#msg740885

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Uzmite u obzir da je Meho vegetarijanac. Palp je kao salata, i njemu su obe vrlo drage, ali svima ostalima salata je inferiorna u odnosu na meso.

scallop

• 5
  • 3
E, ako je palp salata, a ne, recimo, humus od leblebija, Onda je Mićin chick flick kod za "bataci". Posebno, Lavkraft je palp pisac što je suvi kompliment za ulogu Pemaca u istoriografiji slavonskih šorova.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Nego šta je nego je palp, zajedno sa Hauardom. Ponovio bih, ja zaista nemam nikakvu negativnu konotaciju kad koristim reč "palp", ko god me je čitao unazad deceniju i po kad sam pisao o (uglavnom) stripovima, mogao je da vidi da je koristim ili neutralno ili  pozitivno.

Boban

• 3

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Zašto se braniš da pod rečju palp podrazumevaš nešto pozitivno?
Kada sam to rekao nisam uopšte mislio na vrednosnu ocenu. Ko može da ti ospori pravo da misliš nešto? Da li sam nekada sporio nečije pravo da se nekome nešto ne dopada. I meni se ne dopadaju mnoge stvari koje važe za referentne.
Mislim naprosto da reč palp sa Paganinom nema ama baš nikakvih dodirnih tačaka, ako pod tim ne misliš da je neki omaž Lafkraftu prisutan u Paganinu, pa pošto je Lafkraft pisao za palp časopise, onda je ovo palp? Ako ćemo pravo, meni ni Lafkraft nema mnogo veze sa palpom osim što, mučenik, svoja dela nije imao gde drugde da objavi...
Objasni mi, molim te, kakve veze ovaj roman ima sa Hauardom, za koga se slažem da je palp pisac...
Stil Paganina nema nikakve dodirne tačke sa stilom palp romana za koje valjda svi jednako podrazumevamo da je brz, relativno površan, straightforward, sve ono što stil Paganina nije...
Boban po svom običaju ljušti luk prilikom pisanja, ostavljajući mnogo toga nedorečenog, mnogo toga
nagoveštenog ili puštenog da čitalac koji je eventualno pročitao neke od referenci na koje se priča naslanja sam krene u traganje za nagoveštenim...
Šta od toga ima u palpu?
Zaista ne razumem...
Mica

varvarin

• 5
  • 3
Trebalo bi mi puno više reči, da pitam isto.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Dobro, očigledno da je moje klasifikovanje Lavkrafta kao palp pisca nešto što nije samorazumljivo niti opšteprihvaćeno. Ja sam ga tako uvek doživljavao naprosto jer je tamo objavljivan pa mi je i njegov stil jedan od stilova palpa. To je bukvalno sve što sam imao na umu.

scallop

• 5
  • 3
Pomalo preterujemo oko palpa. I prve Biblije su štampane na palp papiru. Moje vreme pamti dečju, omladinsku i literaturu za odrasle. Mnogo je važnije šta je Boban napisao. Malo strepim što u poslednje vreme piše ciljano, a bilo bi katastrofalno ako je hteo da pokaže da može da piše kao Lavkraft. Mislim da svet nije toliko zabavljen Lavkraftom kao Srbija. Oljuštićemo taj lukac pa ćemo polako.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Ali ni tu se ne slažemo. Bobanov stil nema mnogo dodirnih tačaka sa stilom Lafkrafta. Boban ima postavku univerzuma koji može da bude neki omaž Lavkraftu, ali po meni palp definiše pre svega stil pisanja. 
Šta te kod Bobanovog stila podseća na Lavkraftov stil pisanja?
Još jednom, ne osporavam da postoji vrlo jasan i sasvim sigurno svestan uticaj Lavkrafta, ali ne na stil pisanja, već pre na postavku sveta, što, po meni nipošto ne bi smelo biti opredeljujuće da se nešto nazove palpom. Naprosto, zamisli okorele ljubitelje palpa koji se dohvate Bobanove knjige...
Mica

scallop

• 5
  • 3
Dve stvari nisu u redu: Meho i ti ste jedini čitali celu knjigu i već neko vreme sam svestan šta vam smeta kad se javim. Konačno sam shvatio da sam sve vreme bio od vaše generacije u fantastici stariji 17-20 godina.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Pa, nismo Mića i ja baš skroz ista generacija  :lol:

Apropo stila, evo šta sam pisao Bobanu kada sam pročitao roman, pa to možda pojasni moju opasku o palpu:

ima jasnu žanrovsku orijentaciju, dakle, zna šta su opšta pravila u tom spoju gotskog i palp romana i mada nije pastiš Lavkrafta, sasvim je siguran u tom nastupu gde se neverovatni događaji i strašna saznanja o univerzumu filtriraju kroz impresije jednog jedinog čoveka koji je istovremeno i (nepouzdani) pripovedač ali i (nekvalifikovani) tumač svega toga. Ton je dobro pogođen sa potrebnom kvotom refleksija u tom unutrašnjem monologu protagoniste i sa taman toliko filozofiranja da se palpu doda malo dubine a da ostane vitak i da ne pređe u roman-esej. Lavkraftovski junaci generalno ne razumeju ono što se događa oko njih (i što se događa njima) pa mada tvoj protagonista svakako odskače od lavkraftovskog modela (...) on svakako odrađuje dobar posao u tome da ono što se događa prima sa jednim za čitaoca prirodnim neshvatanjem i emotivnim odgovorom a pokušaji da se sve to provuče kroz intelekt i da se dođe do racionalnog objašnjenja nisu mu nužno uspešni ali deluju kao nešto što bi svako od nas uradio (ili misli da bi uradio).

Ako to pomaže - pomaže.

scallop

• 5
  • 3
Dve stvari nisu u redu: Meho i ti ste jedini čitali celu knjigu i već neko vreme sam svestan šta vam smeta kad se javim. Konačno sam shvatio da sam sve vreme bio od generacije u fantastici stariji 17-20 godina.

Malo sam zabrljao, ali ispravio.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Da, svakako imamo različite polazne tačke, ja sam ipak čitao tebe kad sam počeo da čitam naučnu fantastiku  :lol: :lol: :lol:

scallop

• 5
  • 3
Da, svakako imamo različite polazne tačke, ja sam ipak čitao tebe kad sam počeo da čitam naučnu fantastiku  :lol: :lol: :lol:

Negde si morao da počneš.  :lol: :lol: :lol:

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Meho, gotovo sve što si napisao je apsolutno tačno, osim što ja nigde ne vidim stil ni gotskog, a još manje palp romana...

Ostali deo tvoje artikulacije je hirurški precizan.
Ali, zar ti je postojanje nepouzdanog pripovedača o kome govoriš karakteristika nekog od ta dva stila?
Zar su to unutrašnji monolozi?
Zbog toga me još više čudi šta ti je tu palp...
Očito ti i ja pod tom rečju ne podrazumevamo istu stvar.

Evo ti Kembridžski rečnik:
Books about imaginary characters and events, produced in large quantities and intended to be read by many people but not considered to be of very good quality.

Ovo je u potpunosti ono što ja podrazumevam pod palpom. Zato i ne smatram da je Lavkraft palp, a još manje Paganin. Ako misliš da ćeš odrednicom palp nekome preneti pozitivnu poruku o nečijem delu, mislim da se grubo varaš...

Uzgred, kao što znaš, ja sam gotovo sigurno mnogo veći ljubitelj palpa od tebe. Mislim da ne možeš ni da zamisliš šta sam sve od palpa pročitao...
Mica

scallop

• 5
  • 3
Ako ga još malo pritisneš, priznaće. Uzgred, meni idu na jaja silni upitnici. Introspekcijom se bavim jedino dok seckam svašta za ručak. Shvatio sam i gde se Boban i ja razlikujemo. On je apsolutno nepouzdan pripovedač, a ja sam apsolutno pouzdan.

Boban

• 3
Ako ga još malo pritisneš, priznaće. Uzgred, meni idu na jaja silni upitnici. Introspekcijom se bavim jedino dok seckam svašta za ručak. Shvatio sam i gde se Boban i ja razlikujemo. On je apsolutno nepouzdan pripovedač, a ja sam apsolutno pouzdan.

Da, ja dopuštam da junak pogrešno vidi, pogrešno zaključi i laže ako mu tako odgovara; ti za sve to smatraš da je nedostojno.

S druge strane, doživeo sam da konačno Mića brani neko moje delo, pa to svakako dosta znači onima koji znaju kakav je Mića škrtac po tom pitanju. Ne znam samo da li sam nadgradio svoj stil ili naprosto odustao od njega...

Boban

• 3
Apropo stila, evo šta sam pisao Bobanu kada sam pročitao roman, pa to možda pojasni moju opasku o palpu:

Ne može. Palp je u univerzumu moje generacije oznaka za zbrzano, površno pisanje skoncentrisano na radnju, bez obzira što je npr. kod nas na početku X-100 romana objavljivan i Dostojevski.
U tom smislu, Paganin nema nikakve, doslovno nikakve veze s palpom jer čak nema klasičan rasplet i zaplet. Moja žena, koja inače ne voli moje knjige (nije ih čak sve ni pročitala), a čita sumanuto mnogo tvrdi da je knjiga dobra iako nema nijedno ubistvo, niti ljubavnu vezu...

scallop

• 5
  • 3
Ma, definitivno nije palp. To smo prevazišli pre trećinu veka.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Mića je morao da brani Bobana samo utoliko što je moje koriššćenje termina Palp percipirano kao pežorativ a što, kako već rekoh, nije bila namera. Ali jasno je da  ono kako ja  u glavi vidim tu odrednicu nije ono kako je drugi percipiraju tako da, poštujem, svakako sam izazvao drugačiju reakciju od one koju sam imao na umu.

E, sad, nije da je to bitno, nego čisto da ne budem nerazumen, Mića citira Kembridžov rečnik, ali ta definicija palpa ne govori ništa o stilu. Ponovo, mene je stilski Paganin podsetio na ceo Weird Tales senzibilitet, naravno i u tome da se tematski naslanja na Lavkrafta ali i generalno tim pristupom začudnosti koji se oslanja na suočavanje jednog čoveka sa nepoznatim, neverovatnim i neobjašnjivim i prikazivanje njegovih impresija, a bez nastojanja da se nalazi nekakav "objektivniji", "naučniji" način da se ovi prizori i događaji analiziraju. Ponovo, ne zaboravimo da su za Wierd Tales pored Lavkrafta, Hauarda (i Kempa) pisali i Sterdžen, Ešton Smit, Bloh, Lajber, pa i Bredberi. Dakle, kada sam se pozvao na to nisam imao na umu literaturu niskog kvaliteta onako kako je mi na ovom forumu shvatamo već jedan žanrovski pristup koji se nastavlja na gotik 19. veka i upija razne naučno- i nenaučnofantastične elemente za raznolik ali osoben literarni senzibilitet koji je, jelte, "weird".

Meho Krljic

• 5
  • 3
Da ne pominjem da lista "poznatih autora koji su pisali za palpove" na vikipediji navodi između ostalog Kiplinga, Klarka, Londona, Silverberga, Fitzdžeralda, Konrada, čak i Marka Tvena...   :lol:  O tome bi se dalo, razume se diskutovati.

scallop

• 5
  • 3

Da, ja dopuštam da junak pogrešno vidi, pogrešno zaključi i laže ako mu tako odgovara; ti za sve to smatraš da je nedostojno.

I tu počinje i završava okvir fantastike. Nas dvojica smo na obodu. Svaki dodatak bio bi komplikacija.

Pitanje palpa je pitanje "pemca".

Meho će do iznemoglosti da nas ubeđuje kako je on u pravu. Mogao bi da navede i Bobana i mene, a i gotovo sve sa balkanske scene, da su pisali za palpove, pisac piše, a objavljuje gde može. Jedno vreme sam se ozbiljno bavio pitanjem gde počinje i gde završava SF, naročito kad je dr Z. Ž. objavio da je SF crk'o. Ustanovio sam da kao i za sve drugo u našem svetu i za SF postoji prelomna tačka (tipping point) i da je korenje nebitno. SF je, tako, nastao kao posledica velikih tehničkih otkrića, industrijske revolucije i povratka velikog broja obučenih i radoznalih boraca WWI. To vreme se može nazvati vremenom a ne stilom palpa, jer je tražilo velike tiraže i nije biralo između priučenih i osvedočenih pisaca. Dodaću i konkurenciju (Weird Tales), jer je ona blagotvorna.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Ne, ne želim da dokažem da sam "u pravu" već samo da bude jasno da nisam imao negativnu konotaciju koristeći reč "palp" i da je to, ako se uporedi sa onim što vi podrazumevate pod palpom, očigledno bilo pogrešno korišćenje tog termina, ali sam onda hteo da objasnim i zašto sam ga upotrebio. To je sve, da se ne misli da omalovažavam Bobanov rad.

Boban

• 3
ma nama je jasno da ti nisi imao negativnu konotaciju, ali tebi treba da bude jasno da kod većine taj izraz budi pežorativni kontekst.

džin tonik

• 4
  • 3
Pitanje palpa je pitanje "pemca".

tocno tako, a reci cu i zasto:

meho je izuzetni polemicar, virtuozan, i u vrlo preciznoj i pozitivnoj recenziji vjesto koristi anglizam da posalje poruku koju ne zeli glasno izreci: jest da je roman politicki korektan, odlicno napisan, ali je i reakcija (vjerujem da previse monarhisticki, ali nisam jos citao)!
znas onaj slucaj kad nesto kupis na internetu, a nije bas ono sto zamislio ili je postarina urnebesno visoka. pa moras ostaviti ocjenu, pa napishes hvalospjev i umjesto na pet zvjezdica kliknes slucajno na jednu... tako i meho koristi anglizam.

sve se to ogoli izbacivanjem anglizma: palp = shund.

gdje je tu pemac? meni su bogati srbin i ceh previse politicki korektni; u duhu vremena i autenticnosti uveo bih kocijasa koji bi na upit dje ce tako rano rekao: moram da odvezem onog pemca i cifuta na brdo s kamenje.