Author Topic: Časopis UBIQ  (Read 125820 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Stipan

• 4
  • 3
Re: Časopis UBIQ
« Reply #250 on: 17-05-2016, 15:43:03 »
E Bobane, dosadan si, majke mi.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #251 on: 18-05-2016, 22:29:00 »
Samo da prijavim da sam pročitala ovu Stipanovu priču i da uopšte nije tako grdna kao što Boban (verovatno na neviđeno i nečitano) kaže.
Zapravo, Boban to i nije rekao, samo je nagovestio nešto u tom smeru, ali ja se osećam obaveznom da kažem kako smo od istog autora viđali i gore stvari.
''Daničina ljubav'' ne pati od dobro nam znane otužne patetike niti od neprikladnog ili samo besmislenog fraziranja. Prva trećina priče me je istinski zainteresovala, druga je bila relativno prihvatljiva, ali mi se nije dopao kraj.

Boban

• 3
« Reply #252 on: 18-05-2016, 22:44:38 »
Dakle, ništa novo... solidne ideje, traljava realizacija, besmislena završnica.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #253 on: 19-05-2016, 06:25:15 »
Samo da prijavim da sam pročitala ovu Stipanovu priču i da uopšte nije tako grdna kao što Boban (verovatno na neviđeno i nečitano) kaže.

Ma Boban jednostavno zavidi Stipanu i to je cela priča.

Ne uzimaj preozbiljno njegova lupetanja.

Boban

• 3
« Reply #254 on: 19-05-2016, 12:25:48 »
Ako ti ne vidiš da je ona rekla isto što i ja samo na drugi način nema ti pomoći.
Zapravo, tebi nema pomoćo ni u kom slučaju.
Dobro, nisi ti jedini čovek koji je potpuno netalentovan za pisanje a istrajava u tome.
Seamdesetih i osamdesetih je bilo popularno slikanje pa su mnoge bogatašice, u svojoj zaludnosti i ispraznosti posezale za slikarskim priborom i mackale po platnu.
Uglavno su to bile potpuno besmisleni pokreti sa jadnim ishodima. Ali uvek se nalazio neko da im sredi izložbu ili članak u Ilustrovanoj politici ili kakvu drugu javnu promociju ili priznanje, i dok su pravi umetnici pizdeli što neko uopšte gleda ta molovila jer u njima nema ničega, svest o umetničkoj vrednosti polako se razvodnjavala.
Isto sada imamo i u književnosti... s jedne strane neki umeju da pišu a drugi ne umeju, ali smo svedoci da se prodaja i medijska zastupljenost i popularnost temelje na sasvim drugim principima, nikako na literarnoj umešnosti. U svom tom besmislu škrabotinarenja sve je teže razabrati šta jeste a šta nije kvalitetno i uopšte suvislo. Na tom talasu "svi smo pisci" i "sve je to samo tvoje mišljenje" šlepa se nestvarna količina polupismenih, netalentovanih, nesuvislih ljudi koji su umislili da je književnost njihova karta za besmrtnost.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #255 on: 19-05-2016, 17:58:58 »
Pa naravno da nismo svi pisci. Eto, ti si na primer urednik, a voleo bi da umeš i da pišeš...

Boban

• 3
« Reply #256 on: 19-05-2016, 18:35:35 »
Ne, ja sam rođen kao pisac ali pošto nije postojala scena za domaće autore morao sam da je stvorim, pa se to zakomplikovalo do te mere da je na svetlo dana ispuzala svakojaka žgadija.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #257 on: 19-05-2016, 18:41:58 »
Vidiš, ta stvar sa umišljanjima o smislu sopstvenog postojanja i ostale zablude su vrlo zanimljiva stvar.

klem

• yeah
  • 3
  • boss
« Reply #258 on: 19-05-2016, 19:12:43 »
hoću i ja da moja priča uđe u neki časopis
i'm hardcore

Biki

• 4
  • 3
« Reply #259 on: 19-05-2016, 20:01:47 »
hoću i ja da moja priča uđe u neki časopis

"http://lyricstranslate.com/en/rambo-amadeus-halid-invalid-hari-lyrics.html#ixzz497s9ogUg

Halid Invalid Hari, prijatelju stari,
Pit'o bi te oko nekih privatnih stvari
Ja sam ove alternative sit,
I htio bih da napravim jedan pravi hit,

Za staru majku, šurnjaju i snaju
da pjevaju me svi u mome zavičaju
Da i mene ko i tebe raja vazda traži
Kurve na plaži i hajduci na strazi"

http://youtu.be/jFLxUBmqFd0

Scordisk

• 3
« Reply #260 on: 30-07-2016, 12:40:43 »
Nabavio UBIQ 17. S obzirom na sve veze koje sam morao potegnuti, stiče se utisak da je Hrvatska s druge strane okeana, a ne odma' tu, da pljuneš. Ipak, evo ga kod mene, i odmah da kažem, baš mi se sviđa dizajn korice, vrhunski je odrađen.

Pročitao dve priče... Komentarisaću kada sve završim, jedna domobranska mi je oduzela deset minuta života koje hoću nazad, ali sam zato pročitao i kimurinu, i moram reći: svaka čast! Kimura, priča ti je odlična, kraj je i više nego efektan, jeziv čak, i baš, baš mi se dopada. Samo tako nastavi! Morao sam to da kažem pre nego što dalje nastavim, pošto je baš ostavila utisak na mene...

Nego, nastavljam sa čitanjem, pa kada završim, baciću utiske... A do tada, budite dobri, fini i kulturni (kao i uvek:D )

Vedro nebo

• 2
« Reply #261 on: 30-07-2016, 14:55:05 »
Moj primerak U17 kruži, oteli su mi ga pre nego sam ja stigla da iščitam, ali sam zato prošla U18 i moram da se pridružim pohvalama Kimuri, ovde za Damu herc!
Ubiq 18 ima zaista dobrih priča i sasvim solidnih članaka. Posebno mi je ostala urezana Macanova novela Pukotine (alternativna istorija Yu). Ako uhvatim vremena pokušaću da sastavim ponešto o ovom broju (mada ja baš i ne umem da napišem prikaz :) pa se unapred izvinjavam ako baš i ne ispadne najbolje)

Isto tako, preporučujem za u dokolici Marsonc 9 sa temom palp i treš. :)

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #262 on: 30-07-2016, 16:15:16 »
Hvala vam, oboma.
Ja, inače, pojma nemam kakvi su UBIQ 17 i UBIQ 18, a bogami i Marsonic bilo koji, pošto je Hrvatska dalje nego što izgleda, a slanje skuplje od samog časopisa. Čekam neko čudo i obećan prikaz, pa šta prvo dođe.  :)

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #263 on: 30-07-2016, 16:16:17 »
Nabavio UBIQ 17. S obzirom na sve veze koje sam morao potegnuti, stiče se utisak da je Hrvatska s druge strane okeana, a ne odma' tu, da pljuneš. Ipak, evo ga kod mene, i odmah da kažem, baš mi se sviđa dizajn korice, vrhunski je odrađen.

Pročitao dve priče... Komentarisaću kada sve završim, jedna domobranska mi je oduzela deset minuta života koje hoću nazad, ali sam zato pročitao i kimurinu, i moram reći: svaka čast! Kimura, priča ti je odlična, kraj je i više nego efektan, jeziv čak, i baš, baš mi se dopada. Samo tako nastavi! Morao sam to da kažem pre nego što dalje nastavim, pošto je baš ostavila utisak na mene...

Nego, nastavljam sa čitanjem, pa kada završim, baciću utiske... A do tada, budite dobri, fini i kulturni (kao i uvek:D )

Sve teže ga je zbaviti, da nije bilo ljubaznosti i truda Vladimire Becić, verovatno bi još jako dugo čekao da mi se
UBIQ 17 pojavi u rukama.
Meni se nije dopala priča ,,Usporednice'' Danila Brozovića, mislim da je pretrpana temama, da je skrenula u filozofiranje i izgubila samu priču...što se tiče ,,domobranske'' u njoj mi je problem bio i ponašanje, postupci, žargon vojnika, jednostavno mi liči da autor nema nikakvog iskustva (ličnog) ni sa ratom ni sa oružjom, već piše onako na osnovu opšte slike kako misli da to izgleda, i kako publika želi da bude predstavljeno.
Sa ostalim pričama nisam imao problema, po meni dobar/solidan broj.
Moj prikaz 17. broja je na goodreadsu, i fejsbuku.
Tajno pišem zbirke po kućama...

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #264 on: 30-07-2016, 17:52:54 »
Pa što ne okačiš prikaz i ovde?

Vedro nebo

• 2
« Reply #265 on: 30-07-2016, 18:38:17 »
pošto je Hrvatska dalje nego što izgleda, a slanje skuplje od samog časopisa.

Joj, ovo je tačno. Poštarine su drakonske, to sam shvatila kad sam skoro slala knjige gospođi koja je osvojila nagradu za putopis 65+.
Inače, ovo mu dođe danak mom neiskustvu. Ja sam svoje primerke Ubiqa dobila na Marsonikonu, tamo su im izdavači imali štand i iskreno, nije mi palo na pamet da pitam da li možda da ponesem autorske primerke pa da razašaljem ja (ovde barem ima opcija da plati primalac). Marsonic sam dobila na kućnu adresu pa mi nije palo na pamet da je razlika u ceni u odnosu na gramažu katastrofa, dok nisam ja slala (malo da pređeš u sledeću kategoriju mnogo poskupljuje, a Ubiq je solidno težak, tako da da - ispadne skuplja poštarina od knjige).

Isto tako, niko se izgleda nije setio ni da zamoli Bobana da mu donese neko od hrvatskih izdanja (a Boban je bio jedan od gostiju na Marsonikonu).

@ Anomander: Stvarno bi mogao da nakačiš i ovde prikaz

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #266 on: 30-07-2016, 18:44:10 »
Dobro, evo, okačiću  8)  :

Pročitao sam UBIQ 17, pa evo ukratko mojih utisaka o pričama:
Danilo Brozović-Usporednice. Broj otvara jedna naučnofantastična priča. Idejno jaka, ali mi je nekako na malom prostoru pomešano previše sf tema-paralelni svemiri, veštačka inteligencija, tajne identiteta, prostora i vremena...nekako mi se čini da bi bolje bilo da se držalo jedne, glavne teme...malo je sliznulo u filozofski deo skoro, gubeći niti priče, radnje i likova.
Saša Robnik-Okno K-14, Azra. Tečno pripovedanje, sentimentalna ali i bolna i potresna priča o porodičnom nasilju, u kingovskom maniru i sa flešbekovima prošlosti. Vrlo dobro
.Marija Pilić-Poe, doktor i knjižničarka. Marija ima tu sposobnost da vam na malo stranica potpuno suspenduje nevericu, i negde balansira između fantastike i nečeg bliskog magijskom realizmu. I ova priča je takva, odlično napisana, donekle malo smeta predvidiv kraj, ali ne previše
.Filip Nikolić-Škrinja baziliskova. Ovde imamo priču na tragu pomorskih legendi, sasvim korektno napisano i osmišljeno, mada mi fali u ovoj priči ,,jača'' i ubedljivija fantastika.
Martina Barišić-Lijepo spavaj. U delu o autorima stoji da joj je ovo prvi objavljeni rad, što po meni implicira da od Martine možemo očekivati jako dobre stvari u budućnosti, jer se ovde predstavila jednom lepom, ljudski toplom i emotivnom sf pričom.
Zoran Janjanin-Lupus. Ova priča je takođe na tragu jednog od čestih motiva-rat, i pojava, treće strane u istom, oličene u fantastičnom, nadraelnom. Ovde imamo čudan starački par i vukodlake. Nije loše, mada mi u nekoliko navrata vrlo škripe dijalozi, i uopšte ponašanja vojnika.
Mira Satarić-Pobunjenici. Ova priča kao da odgovara savršeno naslovnici ovog broja, jer počinje potragom za-žabom...jedan klasični, dobro ispričani ,,sf'' sa glavnim badžom, lepom damom u nevolji i sl.
Goran Gluščić-Crkni već jednom, Đeni. Odlično, satirično, ironično, dobro smiksano sve od veštica i fantastike do sf-a, podsmevanja i kritike društva i društvenih odnosa. Zabavno i tečno.
Igor Ivanišević-Kol(j)ač. U ovoj priči imamo snažnu povest o porodičnom nasilju, patologiji i suludom krugu trpljenja. Klasifikovao bih je kao horor. Volio bih da je duža, jer se Igor odlično razmaše u dužoj formi, i u nekom od sledećih brojeva nadam se njegovoj pravoj noveli.
Toni Juričić-Škifovilka. Znam da je i u uvodu napisano da ne bi škodilo univerzalnijih tema i pristupa, ali ja sam iskreno prilično ljubitelj ,,lokalne'' fantastike i lokalnog okruženja, meni je baš prijala ova priča o opasnim lokalnim vilama
.Nataša Milić-U dobru i zlu. Dobro osmišljena, kvalitetna priča, koja polako od jedne uobičajene situacije, nezadovoljstva brakom i bogatim tajkunskim mužem, plete horor i otklon od realnosti
.Boris Mišić-Vipera ursinii macrops. Naravno, svoju priču neću ocenjivati. Dvočlana ekspedicija kreće u potragu za retkom vrstom zmije otrovnice-planinskim žutokrugom, na bosanskoj planini Jadovnik. Kraj puta i konačno otkriće promeniće glavnom junaku život iz temelja.
Nenad Pavlović-Preko peska i zvezda. Najbolja Pavlovićeva priča koju sam dosad čitao, sve ono što volim u sf-u : akcija, kontakt sa nepoznatim, igra prostora i vremena, lep zaplet i osmišljen završetak. Jako dobro.
Aleksandar Obradović-Čardak i na nebu i na zemlji. U suštini, ovo je bajka, nije loše napisana, sasvim solidno, možemo je svrstati pod fantastiku, jer i bajke su u neku ruku fantastika
.Stevan Šarčević-RX5. Dobar sf, roboti, veštačka inteligencija, pitanja identiteta, i za Šarčevića uobičajeno, prilično emotivnog u priči. Što je po meni samo plus, nikako mana
.Milena Stojanović-Beskovo prokletstvo. Ova priča je negde na razmeđi slovenske mitologije, prvenstveno o Todorcima, legende i horora. Sviđa mi se mračna atmosfera ove priče.
Aleksandar Petrović-Jutarnja kafa. Ideja me je zaintrigrirala, ali je jednostavno toliko kratka, da nisam stigao ni da se uživim. Paf-kraj!Prekratko, prekratko, prekratko...ljudi, pišite duže! (ovo se odnosi i na mene)
.Aleksandar Žiljak-Nosorog. Meni gode Žiljkove priče, pune nano i sličnih tehnologija, ali i brige za zaštitu životne sredine i ljubavi prema životinjama, i uopšte živom svetu. Ovde je uspešno okrenuo perspektive; tehnologija-mreža će očistiti prljavi svet, a iz nano maternica ponovo će se podići biljni i životinjski svet. Odlično.
Marko Marciuš-Samo za vas. Neobična i zabavna priča, ćaskanje sa Ajnštajnom kroz hodnike vremena...lepršavo i opušteno.
Vladimira Becić-Nijedan. Priča ima sve potrebne kvalitete: tečan stil pripovedanja, dobru osmišljenost i zaplet, i pouku i poruku, ljudski i društveno angažovan sf.
Riva Zmajoki-Uspavani princ. I ova priča je svojevrsna bajka, lepo napisana, eto, broj je počeo sa naučnofantastičnom pričom, a završio sa bajkom.
Što se tiče teorijskog dela, kao i uvek odlično, dva sjajna teksta : U hipersvemiru-Fredric Jameson ( prevod Milene Benini) i Roboti pobjeđuju!-Daniel Mendelsohn ( u prevodu Tomislava Šakića).

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #267 on: 30-07-2016, 18:48:55 »
Znam, prilično je kratko o svakoj priči, ali ima puno priča u tom broju, iskreno me je
mrzelo da sad pišem o svakoj podugačak esej)

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #268 on: 30-07-2016, 18:50:50 »
Potrudio si se sasvim dovoljno.

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
« Reply #269 on: 30-07-2016, 19:23:31 »
E, Kimurina beše prva koju sam pročitao; naše dame imaju prednost!
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Boban

• 3
« Reply #270 on: 30-07-2016, 21:03:40 »
Mene obično natovare kao magare kada se vraćam sa hrvatskih konvencija ali ovoga puta niko ništa...

Scordisk

• 3
« Reply #271 on: 31-07-2016, 18:09:23 »
...što se tiče ,,domobranske'' u njoj mi je problem bio i ponašanje, postupci, žargon vojnika, jednostavno mi liči da autor nema nikakvog iskustva (ličnog) ni sa ratom ni sa oružjom, već piše onako na osnovu opšte slike kako misli da to izgleda, i kako publika želi da bude predstavljeno.

Po meni je priča "Lupus" toliko loša da sam se gotovo iznervirao, a to mi retko dođe.

Mislim, perspektiva pripovedanja skače sa karaktera na karakter, što je čini potpuno konfuznom, a da ne spominjemo to što se četnik i ustaša drže na nišanu ne bi li sekund kasnije ispaljivali fore, ko da su najbolji drugari. Dok vukodlak kolje stado, glavni lik ladno kontemplira ko bi treba i zašto da dobije medalju za hrabrost (pošto je to, očigledno, glavni problem nakon što ti natprirodno biće proždere sve drugove i satera te u ćošak) da bi sekund nakon toga, likovi tražili rakiju. Rakiju, ej, pošto je to najbitnija stvar u tom trenutku. Neko je tu idiot, da li likovi, da li ja što sam ovo dočitao, ne znam...

Da ne spominjemo izvesnu srpsku obitelj koja drži vukodlake usred Slavonije, a gaji hordu zombija u podrumu, mada je njihova izpočenost od starta jasna, pošto imaju obrnuti krst u sobi (siguran znak da su tu nečiste sile na delu), babu koja se čudesno reinkarnira i vukodlaka Stojana koji "plati sve što pojede". A onda UN-ovci ipak ne dođu na mesto ratnog zločina, jer su ih dom0obrani zaplašili pričom o vukodlaku (što nam neko to ranije nije rekao, mnogo šta bi mogli prikriti da smo znali za foru). Apsolutno sam zgrožen pričom, iskren da budem i pojma nemam kako i zašto je objavljena....

Vedro nebo

• 2
« Reply #272 on: 07-08-2016, 15:49:01 »
Ubiq 18
Za početak, izvinjavam se što je potrajalo, ali evo, najzad sam uhvatila vremena.
Pukotine (Darko Macan) – ovo je odlično uradjena alternativna istorija Juge. Perspektiva pripovedanja iz lika nekadašnjeg junaka Slavka je svasvim interesantan izbor. Priča teče, pomalo intrigantna, ostavlja vas zapitanim šta je sve moglo da ispadne drugačije da je neko, negde, u stvarnom životu, pritisnuo jedno dugme. Recimo 4,5*
Na kraju duge (Ed Barol) – ovo, sa druge strane, je jedan klasičan sf. Priča počinje sasvim apsurdnom situacijom, ali se sve sasvim spontano razjašnjava. Zanimljivo obrađena tema crne rupe i vremenskih petlji, bez upuštanja u neke visokostručne rasprave. Dinamično i čitljivo. 4*
Vrata (Vladimira Becić) – Vladimira ima lep, pitak stil i naviku pripovedanja iz više perspektiva. Gradi onu finu, pomalo jezivu atmosferu. Priča nije klasičan horor, ali sama činjenica da je nečija poslednja želja da mu se umesto spomenika naprave vrata govori dovoljno. 3,5*
Klon (Mira Satarć) – svoju priču ne mogu da komentarišem, ali mogu da navedem o čemu se radi. Šta je potrebno da se probudi savest jednog korporacijskog stručnjaka za kloniranje u svetu u kome su klonovi samo još jedna roba iz supermarketa?
Arhitekt (Marko Marciuš) – zanimljiv osvrt na snove, more i upravljanje sopstvenim umom. Ne volim ovaj tip priča pa ću možda biti nepravedna, ako kažem da je nekako mlaka. Sa druge strane, lepo teče, logično je sve povezano i stilski sasvim solidno.
Oni koji prežive (Milena Benini) – ovo je prequel romana Sveštenica meseca. Dakle, epska fantastika. Iako sa krajem nakon koga može da sledi nastavak, priča je zaokružena, izuzetno snažna i gradacijski vođena. Nemoguće je ne saosećati sa glavnim junakom, čija svest puca pod pokušajima da od njega neprijatelji naprave demonsku mašinu za ubijanje. Njegova borba i pobede koje su istovremeno i porazi. 4,5*
Dama Herc (Nataša Milić) – pre svega dobro postavljeni likovi, realni, za koje možeš da se vežeš. A onda te iza ćoška sačeka onaj momenat iskakanja iz realnosti koji nosi suštinu priče (iskreno, ja se tih momenata više plašim nego najkrvavijih horora, baš zbog tog “realnog” toka koji im prethodi i u koji se uklapaju). Dobro uklopljen i vremenski tok, s obzirom na to da je priča bazirana na susretu sa osobom iz prošlosti. 4*
Afrodita i Adonis (Orešković i Tomašević) – Sf priča koja obardjuje svima poznatu temu – zašto se u savršenom svetu, savršeno kreirani ljudi osećaju depresivno? Zašto nam je potrebna ta nesavršenost. Pripovedana iz dve perspektive, lagana i zabavna. 3.5*
Timeo  Danaos (Marko Fančović) – Dinamičan, zabavan akcioni sf. Brat i sestra u misiji spasavanja sveta od vanzemaljske invazije u toku mirovnih pregovora. Meni lično, najzabavniji detalj da je sestra telepata saznala za invaziju tokom prevođenja na mirovnom skupu. Eto, neke koristi i od nas prevodilaca ;p 3,5*/4*
2146, Mars (Marija Solarević) – Sf, klasičan sf sa elementima dobre krimi priče. Odlično napisan. Oluja na Marsu, odsečeni od sveta, niz ubistava. Stil Asimovski. E, sad. Meni lično je zasmetao element već viđenog. U stvari, da se pola priče nisam razmišljala da li sam je i gde čitala (ustanovila sam da ipak nisam) bila bi mi odlična. 3,5*/4*
Moranina deca (Milena Stojanović) – kao što samo ime kaže, bavi se detaljem iz slovenske mitologije. Mladić koji dospeva u kontakt sa Moraninim kćerima i zaljubljuje se u najmlađu. Priča lepo teče, a meni se posebno dopao odnos autorke prema samom liku Morane, koji je dat u jednoj rečenici njene najmlađe kćeri na samom kraju. 3,5*
Kavez u kavezu (Riva Zmajoki) – ovo je višeslojna priča, još jedna u ovom broju koja se bavi uslovljenostima ljudskog društva. U pitanju je radnja smeštena u zoo vrt u kome su izloženi ljudi. Nakon što vanzemaljci odu, bira se vođa čija reč spontano postaje svetinja. Čak i kada se pojave “spasitelji” ni u njihovu reč se ne sumnja, a glavna junakinja posle nekog vremena počinje da se pita “da li je trebalo da ih pusti da se svađaju”. 3,5*/4*
Prodavnica besanih noći (Aleksandar Farkaš) – Koliko ste otvorenog uma? Da li biste radili u prodavnici koja prodaje tuđu nesanicu. I, po čemu bi se to, uostalom, razlikovalo od, recimo, rada u prodavnici nameštaja? Zabavno i interesantno napisano. 3,5*
Daničina ljubav (Stevan Šarčević) – svidela mi se ideja, zanimljiva je i solidno ispripovedana, mada mi sam dijalog na kraju malo ne štima, ima zrnce previše patetike. Ipak, Danicu sam čitala i ranije, a bila mi je pitka i držala pažnju i na ponovno čitanje. 3,5*

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #273 on: 07-08-2016, 22:28:32 »
Фин приказ.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #274 on: 14-05-2017, 11:29:50 »
Sadržaj jubilarnog, dvadesetog broja :

Novele
Vesna Gorše: Sunce
Milena Benini: Ru i oružje
Jelena Crnjaković: Zora
Igor Ivanišević: Hana
Nataša Milić: Završni ispit
Željko Božić: Istraživanje Jakoba Nimzowitscha
Ivan Barić: I bi svjetlo
Vladimira Becić: Shinuin izbor
Tamara Babić: Stranci
Saša Robnik: Područje nepoznate sile
Riva Zmajoki: Centar za energetski protok
Boris Mišić: Vilin svet
Milena Stojanović: Talason
Aleksandar Žiljak: Henrijeta Granić i Knjiga hudih čini
Kritička praksa
Darko Suvin: Kontradikcija i otpor – predgovor 2015. godine za ponovno izdanje Metamorfoza znanstvene fantastike
Mark Amusin: Braća Strugacki i fantastika teksta
Silvestar Mileta: Alternativna povijest: Wegnerova konceptualizacija podžanra u okviru utopijskih studija
Cvijeta Pavlović: Umjetničke bajke Vladimira Nazora
Irena Paulus: Glazba u filmu Gosti iz galaksije u kontekstu svjetskoga znanstvenofantastičnog filma
Sandra Smiljanić i Ivan Mlinar: Uloga grada u znanstvenofantastičnim filmovima

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #276 on: 13-07-2017, 07:32:23 »
Evo mojih utisaka o dvadesetom broju :

Ovaj put neću pojedinačno o svakoj priči ( ne zato što ne valjaju, naprotiv), već što bi uzelo dosta vremena, a pošto se pečem kao mačka na usijanom limenom krovu, na zadnjem spratu ispod ravnog krova, nadam se da će te imati razumevanja za moj nedostatak volje za pisanjem duge analize). Imam osećaj da i laptop počinje da mi se topi od vrućine.
No, vratimo se UBIQ-u.
Ono što raduje  kod priča je raznolikost i šarenilo žanrova, podžanrova, stilova, tema...ima tu svega : bajkovitih svetova, erotske fantastike, detektivskog sf, pomalo od onih sajber kiber itd pankova', virtualnih svetova, psiholoških igara u okviru sf, slovenskih mitova, itd. Raduje i vrlo ujednačen kvalitet. Nema loše priče. Sve priče su u rangu dobrih i odličnih. Što je pokazatelj toga da je UBIQ odavno dostigao jedan standard kvaliteta ispod kojeg ne ide. Ta činjenica svakako ohrabruje. Ipak, pored dobrih i odličnih priča, voleo bih videti i izvanredne priče, da se lestvica podigne za još jedan korak.
Ako priče sveukupno zaslužuju ocenu 4 od 5, teorija/kritička praksa zaslužuje čistu peticu. Bilo je pravo uživanje čitati teoretske tekstove u ovom broju, i preporučio bi ih svakome, ne samo ljubiteljima fantastike. Autori i teme su sjajni, i uvek aktuelni...Suvinova Metarmofoza znanstvene fantastike ( predgovor ), o stvaralaštvu braće Strugacki, fantastičnom u delima Vladimira Nazora, alternativna istorija, muzika u sf-u, uloga Grada u sf-u...za teoriju čistih 5/5.
Kad se sve sabere 4 i 5...ipak, pošto je ovo jubilarni dvadeseti broj, dozvoliću sebi i malo slobode i naklonosti da dam ukupnu ocenu 5.
Šta još reći, broj 20 u uslovima ovdašnjih prilika i stvarnosti nije mali broj. Voleo bih da je situacija drugačija, da UBIQ ima pristup većem broju čitalaca, više prikaza, utisaka, recenzija, da se o njemu više govori i piše. Ali ne treba biti malodušan, uvek treba gledati na duge staze. Bitno je ono što ostavimo iza sebe. Mislim da će tek u godinama, pa i decenijama koje dolaze, se videti puni značaj UBIQ-a. Činjenica je da je on dostigao jedan standard kvaliteta i profesionalnosti koji se poštuje.
Srećan jubilarni dvadeseti broj, i naravno čast mi je da sam zastupljen u istom. Nadam se da će se dogurati do još jedne nule (do 200-tog broja )

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #277 on: 01-09-2017, 09:44:40 »

Aleksandar Žiljak height=32

Aleksandar Žiljak Od autora koji u zadnjih nekoliko godina objavljuju u časopisu Ubiq, Šarčević mi je među najboljima.

Sviđa mi se
· Odgovor ·
1
· 28. kolovoza u 15:08

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #278 on: 04-09-2017, 10:00:30 »

Aleksandar Žiljak height=32

Aleksandar Žiljak Od autora koji u zadnjih nekoliko godina objavljuju u časopisu Ubiq, Šarčević mi je među najboljima.

Sviđa mi se
· Odgovor ·
1
· 28. kolovoza u 15:08

Мудро збори Жиљак.
Квалитет увек препозна квалитет.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #279 on: 04-09-2017, 12:13:10 »
Svestan da knjiga o srpskom SF-u mi nije povećala popularnost kod domaćih ljubitelja fantastike, reših da nastavim u istom pravcu analizirajući kratke forme domaće fantastične proze.

U poslednje vreme sam imao nešto više vremena i trenutno se, s jedne strane, bavim iščitavanjem sprskog SF-a na prelazu iz osamdesetih u devedesete (sve do Tamnog vilajeta 4) - razlog su  neke interne rasprave sa Lidijom, dok sam, s druge strane, vođen idejom da baš potpuno ne ispadnem iz fazona čitanja domaćeg kratkog SF-a, počeo da detaljnije čitam najnoviju kratku produkciju. Iz prostog razloga što mi je bilo dostupno, krenuo sam sa dva UBIQ-a iz 2015, godine, pa sam nastavio sa Anomalijom 2 (ovo sam, naravno, već čitao dok sam bio član žirija, ali da utvrdim.).

Po meni, rezultat je poprilično porazan za savremeni SF. Ovo što se sada objavljuje bi pre dvadesetak godina jedva bilo na granici objavljivosti. Hvalospevi koje pisci jedni drugima upućuju na različitim forumima, kao što je ovaj, ili goodreadsu, ili govore o njihovom niskom kriterijumu kao čitatelja, ili o želji da se jedni drugima dodvore.

Jedan od problema leži u činjenici da su gotovo sve priče koje sam pročitao veoma kratke priče, što je izuzetno težak književni oblik u fantastičnoj književnosti. Da bi se napisala odlična kratka fantastična priča pisac mora da bude veliki majstor. Mnogo je lakše napisati dobru fantastičnu priču od 25-30 stranica, pa i novelu, ali domaći pisci gotovo da nisu u stanju da se uhvate sa toliko stranica u koštac, tako da uglavnom dobijamo prilično loše minijature. Tome doprinose i brojni konkursi u regionu koji gotovo isključivo forsiraju kratke priče, tako da praktično se vrtimo u krug, bez nekog napretka.

Jedino mesto gde su duže priče bile objavljivane u poslednje vreme (pored tek par dužih priča u Znaku sagite) bile su Skrobonjine antologije, koje su, nažalost, praktično ugašene.

Još jedan problem koji se uočava jeste veliko razmimoilaženje onoga što čitamo ovde i onoga što se piše u svetu. Naučna fantastika (a i fantastika) je žanrovska književnosti i gotovo potpuno odsustvo aktuelnosti je poražavajuće za domaću fantastičnu književnost. Da li smo do toga sami doveli insistirajući na posebnosti, domaćoj tematici, i sličnim stvarima, ne bih smeo da tvrdim, ali da beskrajno prežvakavanje jednih istih priča o vlaškoj magiji, vampirima i sličnim stvarima, zaista je obespokojavajuće.

Ja bih, za razliku od drugih, ovako ocenio priče iz 2015 koje sam do sada pročitao - kao što znate, moje ocene su od 0-20

UBIQ 16
Jurica Ranj: Možeš li vidjeti zvijezde? – 4,5
Radoslav Slavnić: Tkivna – 3
Marko Marciuš: Sedmi ključ – 4
Ante Kraljević: Pad sa zvizdarnice – 3,5
Aleksandar Petrović: Bušotina – 2,5
Aleksandar Obradović: Oblak u odijelu – 1,5
Irena Hartmann: Ključevi – 3
Iva Šakić Ristić: Sjećanje u kostima – 2,5
Jelena Krističević: Terapija – 3,5
Vladimira Becić: Utvare – 3
Mario Lovreković: Jedanaesta – 2,5
Ksenija Kušec: Bogatstvo – 1,5
Biljana Malešević: Crvljive trešnje – 3
Boris Mišić: Dete Dinare – 2
Goran Gluščić: Hiperprokletnik – 2,5
Sara Kopeczky: Igrati se Boga – 2,5
Stevan Šarčević: Sa one strane reke, gradovi – 3

UBIQ 17
Danilo Brozović: Usporednice – 5
Saša Robnik: Okno K-14, Azra – 4,5
Marija Pilić: Poe, doktor i knjižničarka – 3
Filip Nikolić: Škrinja baziliskova – 2,5
Martina Barišić: Lijepo spavaj – 5
Zoran Janjanin: Lupus – 4
Mira Satarić: Pobunjenici – 2
Gluščić: Crkni već jednom, Đeni – 2
Igor Ivanišević: Ko(l)jač – 2,5
Toni Juričić: Škifovilka – 4
Nataša Milić: U dobru i zlu – 1,5
Boris Mišić: Vipera ursinii macrops – 3
Nenad Pavlović: Preko peska i zvezda – 2
Aleksandar Obradović: Čardak i na nebu i na zemlji – 1,5
Stevan Šarčević: RX5 – 2,5
Milena Stojanović: Beskovo prokletstvo – 1
Aleksandar Petrović: Jutarnja kafa – 1,5
Aleksandar Žiljak: Nosorog – 3
Marko Marciuš: Samo za vas – 4,5
Vladimira Becić: Nijedan – 2,5
Riva Zmajoki: Uspavani princ – 3,5
ANOMALIJA 2
[/size] [/color][/size]Oto Oltvanji: Der Tunnel – 5[/color]
[/size]Miloš Petrik: Vreme/novac – 5[/color]
[/size]Predrag Tomić: Gde duhovi dolaze – 3[/color]
[/size]Aleksandra Đuričić: Dve karte za brod do Njujorka – 5[/color]
[/size]Aleksandra Đuričić: Na rtu – 3[/color]
[/size]Željko Obrenović: Tamo gde živi sunce – 2,5 [/color]
[/size]Radovan Pavlović: Mesec malog marabua – 3[/color]
[/size]Mihajlo Vitezović: Hromi pastir – 3,5[/color]
[/size]Dragić Cvjetinović: Poslednje putovanje Čubra Čojkovića – 3[/color]
[/size]Stevan Šarčević: Sa one strane reke, gradovi – 3[/color]
[/size]Đerđ Marečko: Novo Jabukovo – 3,5[/color]
[/size]Mateja Vidaković: Andro-mnemonik – 5[/color]
[/size]Filip Rogović: Jedan susret i dve priče – 3 [/color]
[/size]Sanja Pavošević Alisa: Noć tišine – 3[/color]
[/size]Ivica Milarić: Pastir – 2,5[/color]
[/size]Darko Tuševljaković: Pre i posle smrti – 3,5[/color]
[/size]Radoslav Slavnić: Largo al factotum – 4,5[/color]
Ako vas interesuju moje ocene za pojedine priče iz devedesetih (radi nekog uporedjenja) - evo ih
Naravno, ovo je nepravedno, jer su u pitanju duze price i novele, ali...
Zoran Jakšić   Jeka   1992   Tamni vilajet 2   17
Aleksandar Marković   Avanture Belog Nosoroga: Ekstazi   1993   Tamni vilajet 3   17
Radmilo Anđelković   Dan Mitre   1992   Tamni vilajet 2   16
Radmilo Anđelković   Nema mesta za svilene bube   1991,01   Monolit 6   15
Dragan R. Filipović   Slovenska   1992   Tamni vilajet 2   15
Zoran Jakšić   Dubrava   1991,01   Monolit 6   14
Radmilo Anđelković   Sva vučja deca   1993   Tamni vilajet 3   14
Zoran Jakšić   Severnjak   1996   Tamni vilajet 4    14
Dragan R. Filipović   Kad zlo spava?   1988,12   Tamni vilajet 1   13
Dragan R. Filipović   Bjaska   1991,03   Alef 24   13
Zoran Jakšić   Morana   1993   Tamni vilajet 3   13
Zoran Nešković   Predveče se nikako ne može...   1988,12   Tamni vilajet 1   12
Zoran Jakšić   Zvezdani vrtlog   1990,01   Alef 18   12
Zoran Stefanović   Šeol-Dolfi-Behemot   1993   Tamni vilajet 3   12
Vladimir Lazović   Lovac Zmajeva, Prijatelj Vilenjaka   1993   Monolit 8   11
Goran Skrobonja   Gumena duša   1993   Tamni vilajet 3   10
Ilija Bakić   Jesen skupljača   1993   Tamni vilajet 3   10
Radmilo Anđelković   Oči svetovida: Falus   1996   Tamni vilajet 4    10
Ilija Bakić   Begunci, krv   1992   Tamni vilajet 2   8
Radmilo Anđelković   Franko isporuka   1993   Monolit 8   8
Boban Knežević   Otisak zveri u pepelu   1993   Tamni vilajet 3   8
Goran Skrobonja   Sveti rat   1996   Tamni vilajet 4    8
Lidija Beatović   Konačni krug   1988,12   Tamni vilajet 1   7,5
Vladimir Lazović   Noć koja bi mogla promeniti sve   1988,12   Tamni vilajet 1   7,5
Goran Skrobonja   Rouzvil   1988,12   Tamni vilajet 1   7
Vladimir Lazović   Veliko vreme   1992   Tamni vilajet 2   7
[/size]Ilija BakićVisoka orbita1996Tamni vilajet 4 7
Zoran Stefanović   Vreme buke i besa   1996   Tamni vilajet 4    7
Zoran Jakšić   Kraljevi Septembra   1988,12   Tamni vilajet 1   6,5
Boban Knežević   Naselje Sunca   1988,12   Tamni vilajet 1   6,5
Goran Skrobonja   Kuća na brdu   1992   Tamni vilajet 2   6,5
Boban Knežević   Ljudi ne ubijaju svoje sestre   1992   Tamni vilajet 2   6,5
Goran Skrobonja   Noćni soko   1992,06   Emitor 113   6
Danijel Reljić   Izlet za jedan život   1996   Tamni vilajet 4    6
Dragan R. Filipović   Trinaesta škola   1996   Tamni vilajet 4    6
Vladimir Lazović   Dečak reče: "Imaš moje oči"   1993   Tamni vilajet 3   5,5
Noel Putnik   Iskušenja Bernarova   1996   Tamni vilajet 4    5,5
Boban Knežević   Zaklana u Lapis Lazuliju   1996   Tamni vilajet 4    5,5
Goran Skrobonja   Samo ti meni lepo ručkaj   1991,03   Alef 24   5
Oto Oltvanji   Licemer: Bloody Mary Blues   1993   Tamni vilajet 3   5
Nenad Dunović   Starac   1993   Tamni vilajet 3   5
Oto Oltvanji   Klaustofobična žaoka   1996   Tamni vilajet 4    5
Vladimir Lazović   Srećan kraj se podrazumeva   1996   Tamni vilajet 4    5
Ivan Nešić & Zoran Petrović   Trick or Treat   1996   Tamni vilajet 4    5
Slobodan Ćurčić   Eta Zmaja   1988,12   Tamni vilajet 1   4,5
Slobodan Ćurčić   Na kolenu jude   1992   Tamni vilajet 2   4,5
Borivoje Todorović   Bekstvo iz podzemnog sveta   1990,06   Alef 20   4
Ilija Bakić   Poslednja toplota   1991,01   Alef 23   4
Igor Dragišić   Neka bude Šuma   1993   Tamni vilajet 3   4
Dragan R. Filipović   Rame sokolara   1993   Tamni vilajet 3   4
Vasa Ćurčin   Bogovi ne krvare   1996   Tamni vilajet 4    4
Vojislav Vasiljević   Pod suncem Trigonija   1993   Tamni vilajet 3   3
Milan Konstantin   Ves   1993   Tamni vilajet 3   3
Ljiljana Praizović   Najmilija slika   1996   Tamni vilajet 4    2
Danijela Tanasković   Vrisak Dragocenog   1996   Tamni vilajet 4    2

Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #280 on: 04-09-2017, 12:42:21 »
Čisto iz zezanja. Mene nema ispod 20, a Bobana iznad.
Ustvari, Jakšić je uvek pisao lepše, a Sale Marković bolje kad bi se nakanio.

Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #281 on: 04-09-2017, 12:44:41 »
...
Još jedan problem koji se uočava jeste veliko razmimoilaženje onoga što čitamo ovde i onoga što se piše u svetu. Naučna fantastika (a i fantastika) je žanrovska književnosti i gotovo potpuno odsustvo aktuelnosti je poražavajuće za domaću fantastičnu književnost. Da li smo do toga sami doveli insistirajući na posebnosti, domaćoj tematici, i sličnim stvarima, ne bih smeo da tvrdim, ali da beskrajno prežvakavanje jednih istih priča o vlaškoj magiji, vampirima i sličnim stvarima, zaista je obespokojavajuće.
...

kao poznavatelj pisanja u svijetu, djelomicno i ex-yu fantastike, ukazujem na slicno vec nekoliko mjeseci.
pod topikom "sta citamo 2015." naveo sam kritiku prekomjernog protezanja onog sto nazvao lokalnim koloritom u "domacoj" fantastici.
sve uz primjer kako japanci uspjesno internacionalizirali slicno.

kao primjere aktualnog trenda u svijetu, a u skladu preferencije domacih autora (kako ka fromi, tako i izrazaju) naveo sam sorokinovo djelo, te izlet duve u fantastiku (opet sta citamo 2015.).
spekulira se distopijski o razvoju europe/euroazije u rel. bliskoj buducnosti.
forma: novela, ali sorokin u skladu sa idejom koju ponudio na radionici: prve dvije distopije tvore prakticno nepovezane kratke price, telluriu cak tek pedeset skica (!).

nakon prvog (probnog) kruga na jednostavnoj postavci, ideja je bila da nekoliko autora kroz skice ili kratke price tvori novelu, a zadatak/ideju (u skladu trenda, aktualnu i internacionalno objavljivu), predstavio sam kroz ironiju na politicnkom potforumu:
migrantska kriza, uloga njemacke u eu, srbija pristupni pregovori, njemacki plan kolonizacije podunavlja transferom prihvacenih migranata, pritisak srbije, tvorenje islamskog zapadnog balkana, dijela europe, pod njemackom dominacijom/kontrolom (kao i eu), sve kao kompromis izmedju istocnog i zapadnog svijeta. itd. krajnje izdasni poligon za spekulaciju.
smatram odlicnom idejom koja pokriva aktuanost, moze internacionalno poluciti paznju, zadovoljava preferencije autora za kracom formom, pa i lokalnim koloritom, a u konacnom rezultatu tvori novelu.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #282 on: 04-09-2017, 13:00:50 »
Čisto iz zezanja. Mene nema ispod 20, a Bobana iznad.Ustvari, Jakšić je uvek pisao lepše, a Sale Marković bolje kad bi se nakanio.

Sve ocene su subjektivne, naravno. Ja sam oduvek bio slab na Jakšićevo pisanje, jer odogovara mom mentalitetu. Pa i na tvoje. Poznato je da su, na primer, Lazović i Boban mnogo bolje prolazili kod drugih članova žirija nego kod mene... Bobanove priče iz 80-tih (Irving, Crnji...) meni su bolje od njegovih priča iz 90-tih, a Crni cvet je roman, pa mu ovde nije bilo mesto, a ima vrlo visoku 16-17-ticu kod mene. Ovde nisu kratke priče iz devedesetih, jer njih nisam analizirao, ali tu ima par veoma dobrih Saletovih.
Mica

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #283 on: 04-09-2017, 13:05:07 »
Da se razumemo, ocene ovde nisu bitne. One su tu da samo pokažu koliko je veliko razmimoilaženje onoga što sam čitao u par zbornika danas i onoga što sam čitao pre dvadeset-pet trideset godina. A nisam sentimentalan prema tom vremenu, bar ne u tolikoj meri kolika je razlika u kvalitetu.
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #284 on: 04-09-2017, 13:06:56 »
Pa, mogao bi da pokušaš sa domaćim novim kratkim pričama. Mislim da bi bilo još gore po UBIQ.

Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #285 on: 04-09-2017, 13:26:12 »
Kao što rekoh, pročitao sam Anomaliju, ponovo. To je na nivou UBIQ-a. Nema razlike.
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #286 on: 04-09-2017, 13:41:09 »
Anomalija 2 nije relevantna. Neću sad da pominjem Rogovića ili Petrika koji su obevzno prisutni, a na našoj radionici im nije bilo mesta. Radionica ZS je daleko bolja. Pre dva dana čitam komentar Mišićeve nove zbirke. Pisala osoba čije mišljenje je OK. Moraću da se vratim na tog pisca. Izgleda da je mnogo napredovao, a i on je počeo na Radionici. Nemojte da se zezate sa domaćom fantastikom ako nemate vremena. Gubimo dobre pisce, jer ih previđamo.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #287 on: 04-09-2017, 14:21:24 »
Pojedine priče sa naše radionice su bile bolje od ovih priča koje sam čitao, ali to je zato što je postojao urednički tim i veći izbor. Problem sa ograničenjem broja stranica i tu postoji, kao i neki drugi problemi, kojih si svestan. Hteo sam da izbegnem da komentarišem zbirke priča pojedinih pisaca, već više antologije, kao što je bio Tamni vilajet.
Mica

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #288 on: 04-09-2017, 14:35:24 »
Što se tiče Mišića, meni se njegove priče koje sam čitao u Ubiqu nisu svidele. To su priče iz 2015: "Dete Dinare" i, nešto bolja "Vipera ursinii macrops". Obe, po meni, nisu na nivou vrednom objavljivanja. Od ove druge bi se možda moglo nešto učiniti nekim uredničkim zahvatima, a ova prva je toliko loša da ne razumem zašto je objavljena. Možda su ove nove bolje. Probaću da nabavim zbirku.
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #289 on: 04-09-2017, 14:39:23 »
Pa, svuda je postojao urednički tim ili bar urednik. Na Radionici si imao primarne tekstove, podložne redakciji. Ne želim da izgubimo pisce kao Slavnića, a njega smo već izgubili, Ivicu Milarića ili Relju Antonića. Gde nam je Mrtvak, a on je dobijao i oblasne nagrade. Pusti ti UBIQ da se bavi svojim autorima, a mi bismo morali sa našim.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #290 on: 04-09-2017, 15:02:13 »
Slažem se s tobom da mi treba da se bavimo domaćim piscima, ali način na koji se sada bavimo je pogrešan. Prave se dve vrste pisaca - jedni koji pišu minijature i kratke priče, sa malo inventivnosti, i drugi koji su skribomani romanopisci uglavnom epske fantastike, sa još manje ideja (čast izuzecima kakva je Mina Todorović). Od dužih domaćih priča koje sam čitao u poslednje vreme jedino me se zaista dojmila priča Semafori... Saše Robnika. Moram da priznam da nisam pročitao sve Skrobonjine antologije, ali u nekima sam pročitao par dobrih dužih priča. Ali i Skrobonja je batalio izdavanje domaćih priča. Finansijski neizdrživo...
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #291 on: 04-09-2017, 15:09:19 »
Slažem se i ja sa tobom, ali ovako dalje ne može. Ja sam svoju odgovornost prihvatio.

Boban

• 3
« Reply #292 on: 04-09-2017, 18:43:36 »
Nakon promene uređivačke politike UBIQ-a posle broja 15 ili tako nešto, tj, posle odlaska Macana koji je inicijalni osnivač i urednik tog časopisa, nivo priča se srozao, a posebno su jadne ove srpske koje objavljuju; negde sam i napisao da mi izgleda kao da hoće da nas predstave u što gorem svetlu. Ekipa netalentovanih skribomana na čelu sa Stipanom zaista ne bi imala nikakvu, ali nikakvu šansu pre 20-30 godina. Čini mi se da sam negde ugledao priču osobe koja je učestvovala bar 5-6 puta na konkursima ZS i nikada nije dobila niti jedan jedini poen... eto i takvi samozvanci su došli na svoje, da se objavljuju i hvale u društvu.
Ljudi imaju knjige objavljene a nemaju molekul spisateljskog talenta niti umeća.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #293 on: 04-09-2017, 19:31:07 »
Svestan da knjiga o srpskom SF-u mi nije povećala popularnost kod domaćih ljubitelja fantastike, reših da nastavim u istom pravcu ...
...Ovo što se sada objavljuje bi pre dvadesetak godina jedva bilo na granici objavljivosti.

Samo nastavi, odlično ti ide!  :)

Šalim se, ali... slažem se s tobom.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #294 on: 04-09-2017, 19:50:36 »
Boban... Trla baba lan...

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #295 on: 04-09-2017, 20:22:27 »
Mozda su ti ljudi ispred vremena kao sto je hrvatska ispred srbije
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #296 on: 04-09-2017, 20:51:20 »
Uvek bili. Mi smo nekako iza vremena.

Nash Knight

• 2
    • Nash Knight predstavlja
« Reply #297 on: 04-09-2017, 21:29:45 »
Ja stvarno ne znam zašto mladi domaći pisci odlaze i objavljuju svoje radove u inostranstvu kada ih u Srbiji ovako lepo dočekuju i daju im sve divne očinske savete.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #298 on: 04-09-2017, 21:41:33 »
Dobiju divne očinske savete pa su dobri za inostranstvo.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #299 on: 04-09-2017, 22:39:35 »
realno, nije cudo kako se mnogi bave epskom fantastikom na kvazi-literarnom nivou ili pastirskom fantastikom. kruti sf zahtijeva tehnolosko okruzenje, visoku strucnu izobrazbu koja aktualna, dok se jos malo sta proizvodi, gdje tek razvija.
social fiction je ono sto moguce konkurentno pisati.