Author Topic: Časopis UBIQ  (Read 125817 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Re: Časopis UBIQ
« Reply #350 on: 06-09-2017, 14:28:11 »
Argus #17 sam skinuo i prva priča i nije tako hrđava. Odlična atmosfera, dobar ritam priče, ali prilično iritira odsustvo uredničkog rada. T2, ako potpisuješ uredništvo, ono podrazumeva i ozbiljan rad sa autorom. Uredništvo je i umetnička i zanatska kategorija. Iritirajuće su materijalne greške u tekstu. Ako se priča odigrava godine gospodnje 1888. kako u prvom redu stoji, onda ne ide da "samo" što su isušene baruštine i napravljeni kanali, da su tada pravljeni atarski putevi između mesta. Neće biti da je to rađeno 1880-tih. Mnogo ranije se to odigravalo. Pominje se i vreme Marije Terezije - vek ranije. Čemu rečnik manje poznatih reči, koje nisu i tako nepoznate. Jezik bi se dao još brusiti, mada nije loš. Neke reči iritiraju. Moglo se raditi i na pojedinim slikama. Banalan i prepoznatljiv završetak je mogao biti efektniji. Ali, ponavljam, tempo priče je dobar, oseća se ritam ringišpila, priča povremeno podseća na "Vitlo" Dragiša Vasića. Solidna 5-ica, u ovakvom obliku. Moglo je i više. Verovatno je Stipan "Severnjak" iz potpisa priče, a ko je "Tyffany" nemam pojma.
Druge dve koje sam do sada pročitao su slabije. "Azrail" Edhema Tanovića ima neku gospodsku sporost turskih efendija, ali je meni je priča bila nedovoljno zanimljiva i sa nejakim završetkom. Solidno pismeno. Opet nepotreban rečnik manje poznatih izraza. Ako neko ne zna ko je "efendija", ne treba ni da čita. Vređaš ostale. Nekih 3,5 na mojoj skali.
"Avetinja" Alme Zornić je slaba priča, lošeg jezika, prepunog nepotrebnih epiteta i loših poređenja. Možda 1,5 ili 2.

Uzgred, katastrofalna naslovna stranica, bar po mojim merilima. Ali zato su ilustracije Anđele Micić zaista otkrovenje za mene. Odlično!

Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #351 on: 06-09-2017, 14:53:48 »
Volim kad se argumentuje. Da te sad vidimo, Aksentije! Pazi, Mića je ekspert za eksploataciju voda. Kad on kaže Marija Terezija, onda je Marija Terezija.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #352 on: 06-09-2017, 15:46:40 »
ne razumijem sta se ocekuje od urednika koji u zivotu nista nije napisao ili uredjivao, te nastupa pod pseudonimom; ni ime ne moze navesti, gdje tek reference, zivotopis.
o cemu vi diskutirate, mislim, jednostavno ne razumijem. :mrgreen:

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #353 on: 06-09-2017, 20:20:07 »
Verovatno je Stipan "Severnjak" iz potpisa priče, a ko je "Tyffany" nemam pojma.

Jeste, Severnjak sam ja, a Tiffani je Angelina Dimitrijević.
Jednom je učestvovala na Radionici, ali nisam baš siguran u kojem krugu.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #354 on: 07-09-2017, 07:23:28 »
@Мића
Након оних твојих прошлогодишњих бисера о Суџумовој причи "Симулакрум", не схватам те баш за озбиљно.
Кажеш да иритира одсуство уредничког рада и на све то дајеш пример везан за воде.
Иритира понекад и одсуство читалачког духа, који не капира да је реч о неком паралелном свету?

Питаш чему речник мање познатих речи?
Зато што су мање познате, ето зашто.
Тачније, познате су теби и мени, али млађим људима нису.
Обзиром на нпр. масу турцизама у причи "Азраил", логично је да постоји речник мање познатих речи и израза.
Ако се зна шта значи "ефендија", питање је да ли се зна шта значи "јордамли", "џевахирџија", "хапарлаисао", "џевиз" итдитдитд.
Речник мање познатих речи је нпр. саставни део сваког иоле озбиљнијег издања Глишићевих приповетки, али теби то очигледно није познато?

И какво ти је ово бахаћење:
"Ako neko ne zna ko je "efendija", ne treba ni da čita. "
Због таквог бахаћења се и губе читаоци, а у књижевности не сме да буде места таквом бахатом ставу који ти заступаш.
Исправније би било ствари посматрати на следећи начин: ако неко и зна шта значи "ефендија", могао би то да сазна читањем приче.
Просто и једноставно, и едукативно.

Иначе, тешка заблуда је да уредник истовремено мора да буде и писац.
Погледати под Макс Перкинс, и све јасно.

Boban

• 3
« Reply #355 on: 07-09-2017, 07:44:49 »
T2, ako je iko ovde bahat, to si ti... kriješ se iza pseudonima u svom radu a prozivaš ljude koji nastupaju imenom i prezimenom i imaju milion puta više uredničkog staža.
Poneka tvoja pitanja zaista ostavljaju utisak ili namerne provokacije ili retardirane osobe.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #356 on: 07-09-2017, 07:56:07 »
Ако неко има милион пута више уредничког стажа од мене, то му не даје за право да каже:
"Ако неко не зна ко је "ефендија", не треба ни да чита".
Таквом изјавом он удаљава младе људе од фантастике.

С друге стране, гомила овде чопоративно пљује једног успешног писца, па ником ништа.
Неке треба неговати, а неке треба поставити да служе као џак за ударање?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #357 on: 07-09-2017, 08:13:02 »
Aksentije, sa daleko manje uredničkog staža uzimaš sebi pravo da nasilno namećeš svoje stavove. Pravo na stavove se stiče, a ne otima.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #358 on: 07-09-2017, 08:22:33 »
daleko manje uredničkog staža

Са овим се слажем, јер немамо сви исти уреднички стаж, нити исто животно искуство итд.

nasilno namećeš svoje stavove

Са овим се не слажем, јер насилно наметање ставова подразумева употребу средстава физичке принуде којом се ставови насилно намећу.
То овде није случај.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #359 on: 07-09-2017, 08:33:30 »
A možda su ti ''udarci'' deo nege. Stipanu nije škodilo, naprotiv. Neće ni drugima. Mnogo je gore ćutanje.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #360 on: 07-09-2017, 08:42:46 »
Моја поента везана за Стипана је следећа:
он има много тога иза себе (неколико романа, две збирке, објављиван је у Америци, Мађарској, Словенији, и први је објављиван у Убику, Марсонику, Рефестикону итдитд) да би га прозивале особе који иза себе немају ни милионити део тога, или да га, пак, прозивају особе са којима је по својим објављеним стварима на истој равни.
Или, опет је смехотресно, кад Жиљка, добитника три СФере, прозива "зардинен унд штафетен" особа, која је тек скоро открила дистопије какве је пре неколико година Стипе описивао у "Шљиви" и делимично у "Клетви".
Много је ту личних анимозитета, па је од дрљања личних фрустрација боље понекад и ћутати.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #361 on: 07-09-2017, 08:45:03 »

Са овим се не слажем, јер насилно наметање ставова подразумева употребу средстава физичке принуде којом се ставови насилно намећу.
То овде није случај.

Ništa ne moraš, Aksentije, ali nasilje nije obavezno fizičko. Maltretiraš nas sa svojim uredničkim radom i neće ti koristiti. Neću da pominjem... e, baš neću, ali ću pomenuti drugog velikog autora, koji je "rečnikom" podcrtao svoju veličinu i poznavanje svega i svačega pod kapom nebeskom. Da sam ja bio urednik priča bi verovatno išla, jer je dovoljno kvalitetna (Mićin kriterijum), ali bih čitaoce poštedeo rečnika. Ko svoj rečnik ne ume da načini upotrebljivim u priči, ne može ni sa dodatnim rečnikom.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #362 on: 07-09-2017, 08:50:16 »
објављиван је у Америци, Мађарској, Словенији, и први је објављиван у Убику, Марсонику, Рефестикону итдитд)

Prosvetli nas gde je objavljen u Americi. Na ovom topiku upravo raspravljamo o vrednosti objavljivanja u regionalnim konkursima i izdanjima, pa ispada da mu je priča u ZS 20 najvrednija.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #363 on: 07-09-2017, 09:04:05 »
Значи, проблем је речник мање познатих речи и израза?  :lol:

Ако прича описује дух 19. века, и користи изразе из тог периода (који се данас не користе или се користе веома ретко), онда је нормално да у 21. веку имамо речник који иде иза те приче.

Опет се позивам и на издања Глишићевих приповетки.
Свако од њих са собом има и речник мање познатих речи.
То не значи да је Глишић био лош писац, који није умео свој речник да улини употребљивим у причи, већ значи да се језик којим се свакодневно служимо променио од тог времена до данас.

Такође, о турцизмима из приче "Азраил" сам већ говорио, па да се не понављам и на тему тих турцизама, већ да додам да су и они употребљени да дочарају време у коме се одиграва сама прича.

Што се Стипановог објављивања у Америци тиче, зар ја по том питању да просветљујем оне који имају много више искуства од мене???
О томе нека говори Стипан.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #364 on: 07-09-2017, 09:14:47 »
Ja mislim da je "Ime majkino" do sada najbolja Stipanova priča koju sam pročitao. Ograđujem se da dosta toga nisam pročitao.
Stipan je, za razliku od većine ljudi koji pokušavaju da pišu fantastičnu prozu na našim prostorima, i mada se Boban sa time neće nipošto složiti, u duši pripovedač. On ima određeni sirovi osećaj za jezik i ume da pripoveda. Ali ima i milion mana koje verovatno nikada od njega neće napraviti zaista dobrog pisca. Ipak, on je, za mene, u suštini pisac. Nije skriboman, kakvih ima na stotine na ovim prostorima, uprkos velikoj produkciji.

T2: svako ko se javno lati nekog posla, izložen je i sudu kritike, tako da ne postoji nijedan suvisao razlog za nervozu kad te neko kritikuje. Kao što možeš očekivati, meni su svašta rekli za moju knjigu, i javno i privatno, pa nisam nikoga zvao bahatim. Možda bio pomalo razočaran u nekim trenucima i plakao u uglu sobe, ali se nisam ni na koga brecao i nazivao ga različitim imenima.
Mica

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #365 on: 07-09-2017, 09:21:20 »
Значи, проблем је речник мање познатих речи и израза?

Ne. Urednički rad podrazumeva rad na pričama. Podrazumeva da priče prođu određenu proceduru pre objavljivanja. Da se od sirovog materijala kog dobiješ od pisca napravi finalni proizvod. To ti nisi radio, bar ne u ovim pričama koje sam do sada pročitao.
Urednički rad se ne sastoji od preuzimanja priče od pisca, dodavanja rečnika nepoznatih reči i biranja ilustracija, već u radu na pričama. Davanja saveta piscima kako da se od sirovog materijala koji su ti dostavili dobiju kvalitetne priče. Korekturi teksta. Lekturi. To u ovom slučaju nije urađeno. To nije urađeno gotovo ni u jednoj domaćoj zbirci koju sam video u poslednje vreme.
Zato su toliko loše priče koje čitamo.
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #366 on: 07-09-2017, 09:44:06 »

Опет се позивам и на издања Глишићевих приповетки.
Свако од њих са собом има и речник мање познатих речи.

Kakve veze pa ima Glišić? I on bi sada bio loš pisac. Danas se piše drugačije. Recimo, detalj je postao suvišan ako nije funkcionalan za priču. Iscrpljivanje sa fizičkim opisima likova i njihove odeće se preskače, takvo arčenje samo remeti ritam priče. I tako redom.

Nego, o objavljivanju u Americi. Neretko sam pisao da Živkovićeve priče i Bobanov roman nisam video nigde u SAD. A redovno sam odlazio u knjižare Njujorka, Dalasa, Filadelfije i Oklahome da ih nađem. Kad sam svojevremeno bio odbijen u OMNI-ju, svi u LK su znali. Pismo je čak jedno vreme bilo kod Bobana, jer sam ja bio jedini koji je dobio obrazloženje. Ako navodiš da je Stipan objavlivan, onda znaš gde i kada. Ne možeš sada da se pozivaš na njega. Nemoj da ti objašnjavam šta je relevantno.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #367 on: 07-09-2017, 10:07:21 »
Nebitno je gde i kada sam objavljivan u inostranstvu, međutim ono što me je zaista šokiralo je da smo omašili čitav vek u priči.

I...

HVALA MIĆO!!!

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #368 on: 07-09-2017, 10:52:57 »
Evo ti jedan pregledan rad o vodoprivrednim problemima Vojvodine. Ne previše detaljan, ali daje opštu situaciju:

http://www.vodoprivreda.net/wp-content/uploads/2014/08/istorijski.pdf

Ako ti treba više detalja, ima i nekoliko knjiga koje se bave tim periodom.
Daleko najbolja je Nikole Petrovića: "Plovidba i privreda srednjeg Podunavlja u doba merkantilizma".
Briljantna studija - istorijska, ekonomska, hidrotehnička.

Inače, Nikola Petrović je bio jedinstven lik, vredan posebne priče...

Inače, taj detalj nije toliko bitan za priču i lako se da popraviti.
Mica

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #369 on: 07-09-2017, 11:02:58 »
...
Ili, opet je smehotresno, kad Žiljka, dobitnika tri SFere, proziva "zardinen und štafeten" osoba, koja je tek skoro otkrila distopije kakve je pre nekoliko godina Stipe opisivao u "Šljivi" i delimično u "Kletvi".
Mnogo je tu ličnih animoziteta, pa je od drljanja ličnih frustracija bolje ponekad i ćutati.

ali, ali, "aksentije", sve je potpuno jednostavno.
vidi, ne dilujes cigarete bez porezne markice. zelio bi biti urednik. pa to je lijepo.
sad samo kazes:

"dobar dan, dozvolite da se predstavim:
ja sam pero zdero, novi urednik casopisa onog, ovog.
imam 17 godina, poceo sam citati, pisati, trabunjbla sa... sve dok nisam blatrabunj; roman, zbirka, iskustvo, reference.
iskustvo koje mi nedostaje, spreman sam kompenzirati dobrom voljom i radom, cijenim vase savjete i nadam se podrsci.
itd."

tako bi se postavio da normalan u glava, dok je ovo sto cinis u najboljem slucaju nekakav djecji vrtic. sve ako zanemarimo bahatost, kocijaski rijecnik, agresivan nastup, kompletnu sliku i priliku klinca koji buci.

ziljak: ubiq je postao regionalni casopis, lijepo, no ako ziljak iz srbije ne zna objaviti nesto vrijedno, vec se hvata u kolo sa tvojim profilom, onda je ziljak najobicnije, da se izrazim tebi razumljivo, dupe. mislim, sta tu nije jasno? imao tri sfere ili trideset.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #370 on: 07-09-2017, 11:09:42 »
Da se od sirovog materijala kog dobiješ od pisca napravi finalni proizvod. To ti nisi radio, bar ne u ovim pričama koje sam do sada pročitao.
Urednički rad se ne sastoji od preuzimanja priče od pisca, dodavanja rečnika nepoznatih reči i biranja ilustracija, već u radu na pričama. Davanja saveta piscima kako da se od sirovog materijala koji su ti dostavili dobiju kvalitetne priče.

Управо то сам и радио.
То може, на првом месту, да потврди Стипан, а могу да потврде и други писци.
Добијао сам најсировије могуће верзије, а затим давао идеје, сугестије и примедбе за њихово препраљање и побољшање.
То и јесте посао уредника, а у супротном - уредник није уредник, него приређивач.
Сетимо се само како је Реј Палмер направио "звезду" од Шавера.
Рукописе од 10.000 речи је својим уредничким радом чинио дужим (31.000 речи) и бољим.

svako ko se javno lati nekog posla, izložen je i sudu kritike

То је јасна ствар.

И хвала ти Мићо на одређеним подацима у вези водопривредних проблема Војводине.
Такве ствари су увек корисне.
Међутим, ти канали који су поменути немају никакву функцију у даљој причи, тако да прича може и без њих комотно да функционише.

С друге стране, видео сам и ја једну причу коју је уређивао много искуснији уредник, а који је у тој причи превидео физичке промене на неким објектима који су круцијални за расплет и смислени завршетак саме приче.
Ко год је то приметио и јавно написао - био је почашћен свим и свачим.

plakao u uglu sobe

;)

https://www.youtube.com/watch?v=9GkVhgIeGJQ

Kakve veze pa ima Glišić?

Има везе.
Ево, нпр. код себе имам Нолитово издање његових приповетки које је објављено 1969. године.
На крају је укључен и речник мање познатих речи и израза.
Ако нека прича има нама данас архаичне изразе који нису свима познати јер се не употребљавају у свакодневном говору - онда је сасвим логично да постоји речник који читаоцима објашњава значење тих речи.
Ако има мање таквих речи - онда иду испод фуснота, ако је већи број таквих речи - онда се на крају направи речник.
А све то у циљу, као што сам написао, да се значење архаичних или страних речи појасни читаоцима.

remeti ritam priče.

Ритам приче, пре свега, ремете тзв. "слепе улице", односно дигресије.
Таква прича је лоша и смарачка.

Nego, o objavljivanju u Americi.Neretko sam pisao da Živkovićeve priče i Bobanov roman nisam video nigde u SAD.

Није вест кад пас уједе човека, него кад човек уједе пса.
Тако да није чудно што ниси нашао Живковића и Кнежевића по америчким књижарама, много је чудније што наших писаца нема по србским књижарама...
У којој књижари се може наћи Уназад?

Ako navodiš da je Stipan objavlivan, onda znaš gde i kada. Ne možeš sada da se pozivaš na njega. Nemoj da ti objašnjavam šta je relevantno.

Могу итекако да се позивам на њега, јер је управо он, на радионици, и изнео те информације.
Издање се зове Planet Europa; али зашто бих ја причао о том издању поред живог Стипана?
Поменуо сам, иначе, и да си ти објављен у некадашњем СССР-у, али свакако нећу ја да причам о том издању од пре 30 година у коме си објављен -  то је на теби, а моје је да поштујем твоје, Бобаново и Стипаново достигнуће објављивања у иностранству.
И наравно да је релевантно када један наш сф писац буде објављен у Америци.
То се не дешава сваки дан писцима са домаће сф сцене.
Поготово не данас.

ali, ali, "aksentije", sve je potpuno jednostavno.
vidi, ne dilujes cigarete bez porezne markice. zelio bi biti urednik. pa to je lijepo.
sad samo kazes:

"dobar dan, dozvolite da se predstavim:
ja sam pero zdero, novi urednik casopisa onog, ovog.
imam 17 godina, poceo sam citati, pisati, trabunjbla sa... sve dok nisam blatrabunj; roman, zbirka, iskustvo, reference.
iskustvo koje mi nedostaje, spreman sam kompenzirati dobrom voljom i radom, cijenim vase savjete i nadam se podrsci.
itd."

tako bi se postavio da normalan u glava, dok je ovo sto cinis u najboljem slucaju nekakav djecji vrtic. sve ako zanemarimo bahatost, kocijaski rijecnik, agresivan nastup, kompletnu sliku i priliku klinca koji buci.

Своју клоаку не затвараш месецима.
Прозиваш, помињеш мајке, неке пилуле, наднице и слично.
И није да ми сметаш, него си ми забаван.
Штавише, за мене представљаш само кап зноја на татамију, који обришем голим стопалом и наставим даље да ролам пуном снагом.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #371 on: 07-09-2017, 11:33:36 »
dobro, dobro. a sta je sa predstavljanjem?
jesi li ti ikad poslao pricu, ako sta napisao, anonimnom uredniku, koji javno ostavlja dojam bahatog klinca?
urednik ne moze biti anoniman. razumijes li to?

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #372 on: 07-09-2017, 11:47:12 »
Nije više T2 anoniman.  Sad kad mu znam ime i nik izguglao sam mu i prezime. Ima ga na Art Anime.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #373 on: 07-09-2017, 12:16:23 »
Nije više T2 anoniman.  Sad kad mu znam ime i nik izguglao sam mu i prezime. Ima ga na Art Anime.
ma da, stvarno velika stvar, zaboli nas đon ...

tomat

• 4
  • 3
« Reply #374 on: 07-09-2017, 12:19:09 »
pojavilo se to ime i prezime i ranije na ZS, ali je pitanje da li mu je to pravi ime i prezime.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #375 on: 07-09-2017, 12:38:38 »
Mislim da one koji žele da ostanu anonimni treba u anonimnosti ostaviti.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #376 on: 07-09-2017, 12:40:04 »
misli i dalje, kimura.
no pitanje je kome saljem pricu ako se odazovem na neki t2-konkurs.
ne znam za vas, ali ja nikad nigdje nisam spoznao prilike da se urednik krije. to je prosto urnebesno.
kome da posaljem pricu? je li to stiven king ili nadobudni petnaestogodisnjak na maminoj sisi, nitko siri, veci, ljepsi, pametniji, ciji tata odlucio da bi sincic trebao malo uredjivati?

ne zanemarite ni pravnu stranu: vi saljete vas rad i trud, talenat, imaginarnom liku. ucinite to sa potencijalnim bestsellerom, pa nahvatajte urednika i unovcite. kod svetog petra?

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #377 on: 07-09-2017, 13:02:14 »
razumijes li to?

Твоја искривљена перцепција реалности ти не дозвољава да увидиш како имена и презима нису битна, већ је битна способност које ти омогућава да нешто искреираш и почетну идеју спроведеш у дело.
Такву способност или имаш или немаш.
Мудри би рекли - са таквом способношћу се рађаш.
Своју способност сам показао и доказао, као и ти своју.
Свако може да види да је успео пројекат који сам замислио, и ја пуном паром настављам даље.
Следећи пројекат ће бити још бољи, захваљујући томе што сам стекао непроцењиво "сам против свих" искуство рада под притиском.
Додуше, рад под притиском ми није уопште стран, јер сам за то добро трениран.
Теби, са твојим "зардинен унд тито-крамп штафетен" идејама и пројектима, од срца желим више среће други пут.
До тада, можеш ми се слободно обраћати са Ваша Светости.

Boban

• 3
« Reply #378 on: 07-09-2017, 13:05:06 »
Da se od sirovog materijala kog dobiješ od pisca napravi finalni proizvod. To ti nisi radio, bar ne u ovim pričama koje sam do sada pročitao.
Urednički rad se ne sastoji od preuzimanja priče od pisca, dodavanja rečnika nepoznatih reči i biranja ilustracija, već u radu na pričama. Davanja saveta piscima kako da se od sirovog materijala koji su ti dostavili dobiju kvalitetne priče.

Управо то сам и радио.
То може, на првом месту, да потврди Стипан, а могу да потврде и други писци.
Добијао сам најсировије могуће верзије, а затим давао идеје, сугестије и примедбе за њихово препраљање и побољшање.
То и јесте посао уредника, а у супротном - уредник није уредник, него приређивач.

Dakle, oni pokušaji pisanja tamo su popravljene, sređene verzije?

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #379 on: 07-09-2017, 13:07:24 »
Mislim i dalje, Zosko. Anonimnost ima svoje prednosti, ali i nezgodne strane. Recimo da se sa nekim N.N. može razmeniti koju misao na forumu, ali sumnjam da je iko razmišljao o nekoj ozbiljnoj saradnji, pogotovo što je u slučaju T2 upravo ono malo što znamo dovoljan razlog da se ne sarađuje.  :) 

scallop

• 5
  • 3
« Reply #380 on: 07-09-2017, 13:09:47 »
Pošto je Aksentije Novaković dobio ime i prezime verovatno će se sad osećati odgovornije. Nasilno nikada nije bilo trajno, pa ni ovoga puta. To znači da su se meni svideli neki Aksentijevi stavovi kao urednika, ali ne i kao T2. Ako ZS želi da povrati raniji ugled učesnici moraju da budu odgovorni sopstvenim imenom. Ako je bitno, prestaću da budem Scallop, ali verujem da svi znaju da sam Radmilo Anđelković.

Da, nema knjižare gde se može naći UNAZAD. To je rezultat mog sukoba sa izdavačkom politikom u Srbiji. Roman će čitati oni koji veruju u moje pisanje, a ne oni kojima sam podoban.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #381 on: 07-09-2017, 13:31:59 »
Mislim i dalje, Zosko. Anonimnost ima svoje prednosti, ali i nezgodne strane. Recimo da se sa nekim N.N. može razmeniti koju misao na forumu, ali sumnjam da je iko razmišljao o nekoj ozbiljnoj saradnji, pogotovo što je u slučaju T2 upravo ono malo što znamo dovoljan razlog da se ne sarađuje.  :) 
upravo to što velik dio ljudi ne zna ništa o njegovim nepodobnim aktivnostima, je razlog više da se sarađuje...:)

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #382 on: 07-09-2017, 15:06:52 »
...
Doduše, rad pod pritiskom mi nije uopšte stran, jer sam za to dobro treniran.
...

ne ulazim u to jesi li ti treniran za "rad pod pritiskom", ronio, prebacivao vrece cementa, sta god.
pitanje je zasto krijes identitet, strucnost i reference (nepostojece?), dok informacija na mjestu urednika apsolutno nuzna i ne spada tek u bonton.

pitanje je nisi li ti treniran pokupiti tudji rad i muku, pa komercijalizirati pod laznim imenom po amerikama raznim (ne bi bilo prvi put, vidi glazba).
pitanje je sta ja imam od toga da stavim na raspolaganje svoj trud imaginarnom liku, pri cemu nemam nikakav uvid i kontrolu sta se sa mojim radom desava.
pitanje je koliko si kompetentan, ako nisi neka lopina.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #383 on: 07-09-2017, 15:25:01 »
Ne krije identitet urednik na drugom forumu, nego trol na ovom forumu. To su dva entiteta u telu jedne osobe.

tomat

• 4
  • 3
« Reply #384 on: 07-09-2017, 15:34:19 »
Pa ček, na koji identitet misliš? Ako misliš na Aksentije, taj identitet se i dovodi u pitanje.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #385 on: 07-09-2017, 16:29:51 »
Ne krije identitet urednik na drugom forumu, nego trol na ovom forumu. To su dva entiteta u telu jedne osobe.
možda mu je to tajni zadatak na sagiti, da trola.

Boban

• 3
« Reply #386 on: 07-09-2017, 18:24:53 »

Čovek krije svoj identitet i nikom po forumima i pseudonimom kojim potpisuje uređivanje... to je njegov izbor.
To što ovde ovoliko ljudi s njim priča kao sa ravnopravnim članom, uprkos svim sranjima kojima nas je zasipao, govori o moralnoj superiornosti prosečnog učesnika ZS foruma.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #387 on: 07-09-2017, 19:56:08 »
To znači da su se meni svideli neki Aksentijevi stavovi kao urednika, ali ne i kao T2.

xjap

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #388 on: 07-09-2017, 20:23:18 »
Uz rizik da opet upadnem u unakrsnu vatru, moram nešto da kažem: Novaković ima odlično oko i izuzetnu dozu strpljenja u radu sa autorima. Mene je odavno u to ubedio, pa se može slobodno reći da mu ja uz potpuno poverenje šaljem svako novo poglavlje mog novog romana "Šejtanove senke" i nestrpljivo očekujem njegove primedbe. Doduše, to se može podvesti i pod "Beta čitalac", ali ja njega već izvesno vreme vidim kao vrsnog urednika.

Eto toliko o mom drugaru Aksentiju...

Boban

• 3
« Reply #389 on: 07-09-2017, 21:44:08 »
pa dobro, Stipane, vidimo da se vas dvojica volite i podržavate... ali ste usamljeni u tome da bi vas iko ozbiljno shvatio.
Ja stvarno ne znam po kom kriterijumu T2 očekuje da mu iko relevantan iz stare garde podari bilo kakav svoj ispis na uredničku procenu...

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #390 on: 08-09-2017, 03:40:49 »
Baš i nismo toliko usamljeni koliko se tebi čini, ali to nije tema ove rasprave.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #391 on: 09-09-2017, 10:45:09 »
"Šejtanove senke"

Врхунска дистопија у најави.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #392 on: 10-09-2017, 12:53:08 »
stare garde

Нисам баш сигуран да сви из старе, али и из нове гарде, баратају окултним и езотеријским у тој мери да могу квалитетно да одговоре пропозицијама конкурса за Саблазне приче.

Scordisk

• 3
« Reply #393 on: 10-09-2017, 21:29:24 »
čini mi se, nije lako konvertovati word dokument u pdf i okačiti na internet? :D ne može svako tu da upadne?

Boban

• 3
« Reply #394 on: 10-09-2017, 21:55:23 »
stare garde

Нисам баш сигуран да сви из старе, али и из нове гарде, баратају окултним и езотеријским у тој мери да могу квалитетно да одговоре пропозицијама конкурса за Саблазне приче.

Mislio sam da se traže priče - literatura, a ne eseji i istraživački rad o temi.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #395 on: 10-09-2017, 22:58:01 »
Mislio sam da se traže priče - literatura, a ne eseji i istraživački rad o temi.

Траже се и приче и есеји.

Nada Dimić

• 3
« Reply #396 on: 10-09-2017, 23:28:29 »
Samo kratka (?) analiza onoga što se događa sa SF-om jer začarani krug vrti se već mesecima.

Najpre, progutali su nas egoizam i koristoljublje, zajedno sa celom državom. Nikakav sistem vrednosti više ne postoji ovde, kao ni set kriterijuma za literaturu koja vredi (ne, nije sve relativno, ma koliko se Stipan upinjao da tvrdi da jeste, kako bi njegova mediokritetska proza prošla kao kvalitetna). Ne vidim da se ovde, među svima nama, iko ikada trudio da bude čovek pošteniji prema sebi, pre svega.

Vladaju interesi, ulizivanja, ljubomore, čutanje zarad koristi, napadanje zarad koristi, nepriznavanje sopstvenih mana, nespremnost i nesposobnost da se priznaju sopstvene greške, koristoljublje i granice sposobnosti, da se priznaju tuđi doprinosi, da se samozabrane i autocenzurišu određeni diskursi jer su štetni, prostački i nekonstruktivni. Odavno je utvrđeno da ovo mesto ne ume i neće da se samoreguliše, a regulacija sa višeg nivoa i treba da izostane tamo gde ljudi dopuštaju da njihove niske strasti prevladaju. Takvo mesto i treba da bude živo blato i da proguta svoje tvorce (poput ovog). To je sve mikro nivo sveukupnog stanja u državi, inače. Ovo mesto se nije spasilo sveopšteg pustošenja... svega i ljudi ovde nisu isključivo krivi za glib. Krivi su u onoj meri u kojoj su dopustili da nametnuta erozija vrednosti i kulture utiče na njihove duše. 

Mesecima već gledam kako pokušavate da ponovo pokrenete radionicu. Naravno da ne možete da je pokrenete jer pokreću je oni koji ne znaju ništa o pisanju, a nemaju ni posvećenost, ni energiju, ni znanje da je pokrenu. Nije dovoljno pojaviti se i reći "hajde, Skordisk, uradi", ili "ja imam ideju, Stipane mr'š sa teme, smetaš". Potcenili ste duh, energiju, posvećenost, ljubav (sve one vrednosti koje su neprimetno proterane odavde).

Na ovom mestu ostali su, mahom, samo diletanti. Čitam i nikako mi nije jasno ko bi, ko drži do dostojanstva svoje proze, proze koju voli da čita ili SF-a uopšte, reč razmenio sa, ne amaterom, jer on čak nije ni na tom nivou, već sa objektivnim diletantom T2? Kako iko može sa njim da razmeni reč kada on predloži da se priča stranog autora iz "njegovog" izdanja uzme kao reper strane proze za upoređivanje sa domaćom? Svesni ste koliko je to diletantski, ograničen pokušaj analize... pa, bilo čega, a kamoli jedne tako nama bitne stvari - naučne fantastike? Jedna strana priča sumnjivog kvaliteta da nam bude reper? Toliko o metodologiji istraživanja u društvenim naukama znaju, valjda, istraživači SF-a ovde, da je njoj poduče T2, umesto da sa njim ulaze u to poređenje?

Čitam i onu prepisku o skalopovoj knjizi (ne, nije Radmilo osmislio nikakve konture radionice; on ima problem, koliko vidim, da osmisli i konture svog romana, što ne znači da nije dobar pisac, da se ogradim ovde; samo da osmišljavanje bilo kakve velike ideje nije njegov faks, kao što to nikada nije bila ni briga o ljudima/talentovanim piscima). Ceo taj sukob na relaciji Boban-Radmilo je mogao da se vidi pre par godina još. I doneo je propast ovom mestu, jer Boban je želeo da sačuva prijateljstvo po svaku cenu (i svaku cenu je i platio), a Radmilo je uvek i svuda želeo da sačuva samo sebe (po svaku cenu, pa bila ona i proterivanje i proganjanje većine vrednih ljudi).

I ta svađa o beta čitaocima je bila vidna pre par godina. Ko selektuje krug odabranih po kriterijumu slaganja sa autoritetom, bez dopuštanja ikakve kritike unutar grupe, dobije beta čitaoce koji neće kritikovati, i, posledično, loš roman. Kriv je selektor, a ne beta čitaoci. Rasprava je bespredmetna.

Pitate se o kvalitetu ovog mesta, a običan fan (otkad?) SF-a se ovde predstavlja kao stručnjak za SF i pokretač radionice (govorim o zosku). Čovek koji ne ume da izrazi misao na razumljiv način (sve uz upinjanja da se izrazi "visokoumno" dok piše utiske o pročitanom) osniva radionicu pisanja? Ili lilita, koja, takođe, ništa ne zna o pisanju, a čije se analize svode na "ova priča ima lepe rečenice", ni o organizaciji radionice (uvek se povuče na vreme, tako da ispadne da nije njena greška što je sve propalo, a u stvari nema ni samodisciplinu, ni znanje ni suštinsko interesovanje za radionicu, iako je vična da ostavi utisak brižne osobe. Da je stvarno brižna, dala bi više od povremenog javljanja na radionici i pitanja "kada ćemo, lol?").

Kada je ovde bilo ozbiljnih analitičara proze, kimura je besnela na analizu svoje priče. Skalop je podržao. Logična posledica: oboje su, usled zabranjivanja kritike, tj. odbijanja da joj priznaju veliku vrednost koju je imala - zglajznuli u pisanju. I sad, drž, ne daj, ko je kriv, zašto ocena 1,5, zašto je kvalitet opao itd.

Kada je kritikovan pokušaj torte, to se pripisivalo zlim namerama (i u zaštiti tih autora je Radmilo odigrao ulogu), a zapravo je u pitanju bio pokušaj da se uspostave kriterijumi (i šteta je što je "stara garda" stajala po strani u toj kritici, a mogla je da pomogne i torti i SF-u). Ne može se sve zvati prozom i SF-om. Zna se šta je fan izdanje, a šta zbirka priča. Zato sada, na nivou regiona, imamo užasne, smešne, infantilne zbirke.

I Boban se umorio od večitog bivanja odbačenom crnom ovcom, pa je pokušao da očuva neke autore u svojoj blizini ne shvatajući da je bolje ne očuvati nikoga, ako su ti autori mediokriteti. Makar i po cenu da ZS prestane da izlazi. Bar do nekih boljih vremena, boljih učitelja pisanja, boljeg vrednosnog sistema, uspostavljanja kriterijuma kvalitetne proze.

T2 i Stipan se drže u mediokritetskom savezu, a takvi savezi najviše štete kvalitetu proze. Nisu oni započeli, doduše. Započeo je Radmilo. Zašto mu je to bilo praštano, pitajte Bobana i Mehu (kao salonskog levičara koji se niti stvarno angažuje i gine za bilo koji cilj, niti je svestan štetnosti svojih "napora" da u delo sprovede kvazilevičarske principe "mira u kući", pa ćuti na ono na šta bi, kao odgovoran levičar, jel, morao da reaguje, a sve zarad očuvanja aure mudraca kog svi poštuju - opet ta sujeta). Na svakom mestu koje ima bar neke kriterijume za kvalitetnu prozu, radovi i jednog i drugog bi bili analizirani i odbačeni kao sprdnja sa SF-om. I ne samo proza. I njihov odnos je za analizu. Kako njih dvojica mogu da budu tretirani kao ravnopravni učesnici ovde kada se podržavaju iz koristi? Jedan drugog hvale iz koristi? Kako bilo ko može uopšte da uđe u diskusiju sa Stipanom koji napiše da je T2 dobar urednik ili sa T2 koji nahvali Stipana kao dobrog pisca?.

Ta hvala ili nereagovanje iz koristi, činjenica da je ovde postala prihvatljiva, da je normalna, poželjna čak, činjenica da je dozvoljena, da nije postojao ni minumum osećaja za etiku, samokritiku, analizu sopstvenih poriva i mana da bar prepoznamo štetnost udruživanja u grupe (pa su se puštali Džekovi i bate bez ikakve reakcije na njihov rečnik, bar na sve ono ružno što umeju da izgovore u odbrani svojih sujeta) su (ne)povratno oštetili ovo mesto. Mesto je postalo isto što i ova država - ruina sagrađena od sujeta, ega, svađa ko je kriv, ćutanja i pasivnosti na zlo, koristoljublja, nepriznate ljubomore, straha od odbacivanja, nemanja stava, bespogovornog slušanja autoriteta, "reketiranja", "učlanjivanja u stranku" da bi se došlo do pozicije, mizoginije, fanova koji se nameću kao stručnjaci (sa "kupljenim diplomama") i slično.

Ne biva ništa bez ošrtog reza. Bez poštovanja tuđeg integriteta, znanja, pola, roda. Bez priznavanja svojih greški i mana. Bez izvini. Bez zaboravljanja prošlosti i jednostavnog  - idemo dalje, bez okrivljavanja drugih, bez odbrane svog ega, sujete, bez dokazivanja ko je u pravu, bez svađe oko toga ko koga pokušava da saplete.

Preko svega može da se pređe, pa čak i preko ove analize. Neka bude da je T2 stručan urednik, da je zosko poštovani stručnjak za SF, da je lilita sposobna da organizuje i očuva radionicu, da je Radmilo dao konture radionici i napisao genijalni roman, da je kimurino pisanje odlično, da je Torta promovisala dobar SF u Srbiji, da je Stipan najkvalitetniji domaći SF pisac, da su Džek i Bata nepriznati geniji, da se žene ovde ne napadaju međusobno jer mizoginiju prećutno podržava cela patrijarhalna zajednica "stare garde", da postoji samoregulacija i autocenzura.

Neka bude sve to podjednako kao što i ne mora da bude i nije. Nema razlike. Analiza nije napisana da bi se sad neko javio i u beskonačnost raspravljao o svojoj sujeti ovde, mada će se to, nužno, desiti. U nekom trenutku zajednica mora kolektivno da se trgne i da svaki pojedinac u njoj suspregne svoj ego zarad opstanka zajednice i kaže sebi "ja sam qrac na biciklu", nebitan sam, moj ego, moja sujeta, su nebitni. Nebitno mi je koliko me je neko upravo opanjkao, uvredio. Svi smo qrčevi na biciklu. I zato ćemo sebi prvo da izlistamo svoje mane i svima ćemo da se izvinimo za njih. A onda ćemo početi da gradimo zajednicu od početka. Svako iskreno priznajući sebi šta može da bude, a šta ne, po unapred uspostavljenom etičkom i vrednosnom sistemu. Svako je dobar u nečemu, ne mogu svi da budu dobri u svemu, kao što svi pokušavaju sve ovde.

Boban

• 3
« Reply #397 on: 11-09-2017, 00:58:17 »
Sad pošto je i prava stigla, možemo da odahnemo... vrlo brzo će sve odleteti u vazduh.

Nada Dimić

• 3
« Reply #398 on: 11-09-2017, 01:39:22 »
*fah

Izvinjavam se za sve sukobe i negativne emocije koje sam proizvela i kojima sam doprinela zagađenju ovog mesta, kao i za nezrele i netaktične reakcije. Volela bih da verujem da ZS-u ima spasa, no ja se nisam vratila. Gledajte na ova dva posta kao na duhove prošlosti. :)

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #399 on: 11-09-2017, 06:10:41 »
Ah... Nešto mi poznat ovaj diskurs... Welcome back!!!