Author Topic: Najcrveniji SF roman ili novela koji ste pročitali  (Read 2523 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Accuphase

• 3
Moj ubedljivi No. 1 na "najcrvenijoj listi" je Aleksandar Beljajev - Zvezda Kec.
Da znam da se smatra SF-om za decu, no upravo u tome i jeste stvar jer sam ga pročitao (po)davno kao deo neobavezne školske lektire u osnovnoj školi.
Priznajem da je to "štivo" u mom slučaju igralo krucijalnu ulogu u "pogledu na istok" te umnogome izazvalo razložnu predrasudu prema bilo čemu drugom istog žanra od sovjetskih-ruskih autora koji su kasnije kad im je bilo vreme došli na red.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: Najcrveniji SF roman ili novela koji ste pročitali
« Reply #1 on: 25-11-2019, 21:46:51 »
Meni je "Zvezda kec" bila veoma draga ali ja sam bio mali...

"Tajna okeana" Grirorija Adamova (u originalu Тайна двух океанов) je moj favorit iz mladosti a i bila je prilično komunistička ali ne u meri da pokvari avanturistički naučnofantastični ugođaj koji se dosta oslanjao na Žila Verna i 20.000 milja pod morem, ama sa sovjetskim tvstom.

Doduše, mnogo "komunističkija" po ugođaju bila je "Venera, sestra Zemljina" Georgija Martinova koji je pisao u vreme kada se insistiralo da i naučna fantastika ima socrealistički naklon pa je on prilično čudo napravio što je uspeo da i pored toga kreira zanimljivu misteriju na Veneri.

No, iznenađujuće, po mom osećaju je najizrazitije komunistički naglašena SF knjiga koju sam čitao je Lemova "Ana sa zvezda", poznata i kao Magelanov oblak. Iako sam bio klinac bilo mi je vrlo neobično da čovek koji je inače bio mnogo nijansiraniji i filozofskije nastrojen u svojoj prozi piše jednu knjigu sa izrazito propagandnim tonom. Tada sam sebi to objasnio time da je ovo pisano u fazi koja je prethodila Solarisu i drugim velikim Lemovim knjigama ali kasnije sam saznao da smo mi ovde čitali "cenzurisanu" verziju u kojoj je očigledno dopisivano dosta havlospeva komunizmu pa je i Lem tu verziju smatrao za nevažeću i 1990. godine objavio "pravu" verziju... Eto.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #2 on: 25-11-2019, 21:51:43 »
Promasaji Strugacki brace
To mi pada na pamet
Pa i ursula legvin je crvena pofino
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Aleksa Topuzić

• 2
« Reply #3 on: 25-11-2019, 23:05:02 »
"Zvezda kec" me navela da, čim sam je završio, uzmem veliku svesku na linije i da pokušam da napišem nešto slično; imao sam 11 godina i detektovao otprilike 0 od ideologije, ali put u svemir, nauka...strah me da je ponovo pročitam.
Trenutno bistrim Ursulu, i ne vidim ja tu ništa specijalno propagandno crveno. Haldemanov "Večiti rat" bi mogao proći kao levičarski, ali opet - nije crven (kako god to definisali).
Pesnik nesvrstavanja i samoupravljanja.

Accuphase

• 3
« Reply #4 on: 26-11-2019, 01:52:56 »
Kad već drug Meho spomenu ruske plagijate setih se romana "Plutonija" Vladimira Obručeva.
Manje više to je "Put u središte Zemlje" Žila Verna, ipak moram da priznam kako sam roman "progutao" u jednom dahu u toku noći i narednog jutra, valjda sam lakom na paleontologiju šta li...

sodomizer

• 4
  • 2
« Reply #5 on: 31-01-2020, 20:01:13 »
I ja sam neverovatno gotivio zvezdu 1 nekada davno...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #6 on: 31-01-2020, 21:07:46 »

"Tajna okeana" Grirorija Adamova (u originalu Тайна двух океанов) je moj favorit iz mladosti a i bila je prilično komunistička ali ne u meri da pokvari avanturistički naučnofantastični ugođaj

Ne mogu da se uzdržim. I moj omiljeni roman detinjstva bio je roman "Tajna okeana". Međutim, ja sam čitao fašističku verziju iz doba okupacije. Iz te perspektive nema "crvene" boje. Čak nema veze ni sa Vernovim romanom, osim što se događa pod morem.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #7 on: 31-01-2020, 21:33:10 »
U kom smislu verziju iz doba okupacije? Mislim, roman je izašao 1938. godine, jesu li kod nas bile izdate verzije pre i posle rata?

I nema veze sa zapletom Vernovog romana, ali ima taj slični mizanscen i začudnost podvodnim fantazijama.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #8 on: 31-01-2020, 21:49:44 »
Da dve verzije. U knjizi koju sam ja čitao glavni lik je Švarc, a i svi ostali su Nemci. Vodi se podmorski rat i u direktnom sukobu postoji električna igla za otvaranje skafandra. Zaprepastio sam se kad sam video kasniju, rusku verziju. Dugo sam mislio da je Adamov bio politički emigrant, a ispostavilo se da je bio boljševik. Ako imaš podatak da je izašao 1938. voleo da to vidim. Mislim da je edicija bila "Plava ptica", ali je možda i "Kadok". Moja osnovna literatura dok nije stgla "Zanimljiva biblioteka". Zato me danas nervira kad tu vrstu štiva nazivaju EF, a ne YA.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #9 on: 31-01-2020, 22:43:29 »
Kod nas je to izašlo u Plavoj ptici (evo ga ovde u dve knjige, što je, mislim, prvo izdanje a ovde u jednoj knjizi) a posle u Nolitu (evo ga ovde). Nolitovo izdanje je iz 1957. godine, vikipedija nema tačne podatke kada je osnovana Plava ptica ali kaže da su do izbijanja Drugog svetskog rata izašla tri kola, dakle, zamislivo je da je ovo kod nas izašlo negde 1939. ili 1940. godine. Originalno sovjetsko izdanje je iz 1938. to je podatak sa ruske vikipedije, dok američka kaže 1939. 

Elem, ja sam čitao verziju Plave ptice iz dve knjige, ali je falilo nekoliko strana pa tako nisam mogao da tačno znam koje je godine to izašlo. S obzirom da je dedina knjiga u pitanju, verujem da je to predratno izdanje. Bilo je sa urednim ruskim imenima itd.

Inače, kod nas je prikazivan i film snimljen 1955. ili 1956. (oba podatka su na internetu) godine po romanu, nisam ga nikada gledao ali evo plakati kako su izgledali: https://frame.goglasi.com/frame?eid=196242085

Kadok jeste bio ondašnji YA (pa i u moje vreme), uostalom, ime je i bilo (pomalo nasilna) skraćenica od "klasična dela omladinske književnosti" a imao je izbor kome, ponoviću, i u moje vreme nije imalo šta da se zameri. Tu sam čitao Baf, vođa karavana, Lovci na kitove, Deca kapetana Granta, Veliša i pajac, Legenda o Montrozu, Kapetanovi kći, pa, ako se ne varam i Gvapo. Ne varam se, evo, proverio sam. Obožavao sam tu knjigu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #10 on: 31-01-2020, 23:48:31 »
Osim ako ne lažem, a sve je moguće u ovo lažljivo vreme, ja jesam čitao fašističko pretabavanje romana, na srpskom jer još nisam bio poliglota. Za Bafa ne treba da pričaš, jer sam ga sredio za strip negde početkom šezdesetih.

Ustvari, demaskiraš me, jer upravo dobijam lekcije kako se piše SF. :!:

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #11 on: 01-02-2020, 02:04:29 »
Bila su tri izdanja, dva iz doba II svetskog rata, 1942 (u jednoj knjizi) kao Tajne okeana, ed. Novi zabavnik knj. 1 preveo i preradio Mih. Šile, a posle 1943, sada u ediciji Plava ptica u dve knjige knj. 34 i 35. očigledno isti tekst. Preko 600 strana.
Posle rata je izašlo 1957. u Nolitovoj Zanimljivoj biblioteci knj. 79, nekih 450 str. preveo sa ruskog Nikola Nikolić, kao Tajna dva okeana.

Mica

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #12 on: 01-02-2020, 02:10:03 »
Inače, roman je iz 1938. serijalizovan u časopisu Пионерская правда kao Тайна двух океанов, objavljen kao knjiga 1939.

Prvo izdanje na ruskom ima oko 600 str.

Аннотация:

Роман Григория Адамова вышел в свет в 1939 году, когда военная гроза уже собиралась над миром.
Роман посвящен плаванию через два океана подводной лодки «Пионер», которой предстоит выполнить особо трудное и важное задание Советского правительства.
Немало подвигов пришлось совершить мужественным подводникам, немало опасностей преодолеть, прежде чем «Пионер» выполнил приказ Родины. Ведь против них восстают не только слепые силы природы — безграничный Океан. На лодку проник предатель...

Примечание:
Отрывок из романа под названием «В ледяном плену», опубликованный в журнале ««Знание – сила», 1938, №4 – с.9-12, №5 – с.8-10, позиционировался как отрывок из фантастического романа «Тайна острова Рапа-Нуи».
Впервые сокращенный вариант романа: Тайна двух океанов: Роман // Пионерская правда, 1938, 16-30 мая, 2-30 июня, 2-30 июля, 4-30 августа, 4-16 сент.
Издания романа, вышедшие после 1953 года, имеют небольшие текстовые отличия от более ранних, поскольку начиная с издания 1954 года из книги были удалены все фразы, связанные со Сталиным, которого в романе автор называет «вождем» или «горячо любимым вождем».
Кроме того, начиная с издания 1941 года из романа полностью вырезана глава «Проект Марата», причем, не грубо вырезана, а текстуально «сглажена» со смежными главами. В ней рассказывалось о том, что член экипажа «Пионера» Марат Бронштейн предлагает изменить направление течения Гольфстрима, и тем самым лишить Северную Америку тепла от него, со всеми вытекающими последствиями.
В «рамочных» изданиях 1954 и 1960 годов художниками указаны Васин и Маркевич, но сами иллюстрации в изданиях не тожественны друг другу, то есть в издании 1960 года они заново отрисованы. Причем в худшую сторону: с другими деталями, штриховкой и кое-где ракурсами (почему-то именно ухудшенные иллюстрации были взяты за основу в издании романа в 1959 году в серии «Библиотека ПРИКЛЮЧЕНИЙ» в 20 томах).
- так же: Адамов Гр. Икки океан сири: [Урта ёшдаги болалар учун] /Л. Алимов тарж.: А. Васин, Б. Маркевич расмлари: — Т.: Еш гвардия, 1965.— 528 б.; 21 см. — Муковали: 1 с 20.000 экз.

https://www.youtube.com/watch?v=lHPQLtGa1nA
Mica

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #13 on: 01-02-2020, 07:54:19 »
 xcheers

Hvala na pojašnjenjima!!!

scallop

• 5
  • 3
« Reply #14 on: 01-02-2020, 09:03:03 »
Hvala. Znači, M. Šileovo delo. Već sam mislio da mi opet niko neće poverovati.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #15 on: 01-02-2020, 09:38:16 »
Da. Ovo je tipično za to doba...
Svako sledeće izdanje je prilagođavano, izbacivano sve što bi moglo da bude aluzija na Staljina i sl.
Trebalo bi proveriti sa kog izdanja je objavljen prevod iz 1957
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #16 on: 01-02-2020, 10:07:32 »
Da. Ovo je tipično za to doba...
Svako sledeće izdanje je prilagođavano, izbacivano sve što bi moglo da bude aluzija na Staljina i sl.

Koje doba? Hajde jednom da pođemo od toga da bivša, sadašnja i buduća politika ne smeju da utiču na naše stavove. Upravo se ispostavilo isto rade svi i uvek. Za vreme okupacije Švabe su doterale verziju koju sam ja čitao, kasnije su je doterivali i drugi. Kod svih velikih izdavača ne možeš objaviti knjigu da ti je neko ne "dotera". Za NIN se hvale da su Orfelinove knjige imale dva pisca i jednog urednika i da su zato "u vrhu". Onaj drugi kuk'o da su mu ispravljali "Paklenu pomorandžu". SIRIUS nije objavljivao ako se ne složi Darije Đokić i ne svidi Bori Jurkoviću. Da sam stekao agenta u SAD ko zna kako bi moje knjige izgledale.
Jednostavno, autor nema veze sa politikom, imaju je oni koji organizuju izdavanje knjige. Boban je moja sreća jer se nije petljao u ono šta mi je objavio. Nema vremena da čita jer ispravlja svoje knjige. :(

Izitpajn

• 4
  • 3
    • http://b3.blog.hr
« Reply #17 on: 01-02-2020, 18:37:09 »
Je li moguće da nitko ovdje nije čitao Iaina Banksa i Kena McLeoda?

Banks je notoran po ciklusu o Kulturi koja je de facto anarhokomunistička utopija, dok je McLeodova Fall Revolution serija čisti trockizam. Štoviše, u Sky Roadu pola radnje su olinjali razočarani revolucionari koji se dobar dio vremena sprdaju s tropima iz propalih revolucija istočnog bloka.

Nisam čitao većinu stvari ovdje spomenutih, ali ovo se uopće ne oslanja na sovjetsko-boljševičku tradiciju kao većina ruskih autora nego je autentična "ekstremna" ljevica 21. stoljeća.

Nego... ako netko poželi pitati za najcrveniji SF roman ili novelu koju ste napisali...  :D