NAUČNA FANTASTIKA, FANTASTIKA i HOROR — KNJIŽEVNOST > Dela STRANIH autora

?Tolkien para siempre o para nunca?

(1/43) > >>

Nimrodel:
Zanimljiva je podeljenost ljudi na ovom sajtu kada se govori o ovom autoru... ili se o njemu ćuti ili je stav isključiv po pitanju čitanja njegovog dela. O čemu se zapravo radi? Zašto volite ili ne volite Tolkina? Čime vam se on to zamerio ili čime vas je zadužio? I koliko uopšte poznajete rad ovog pisca?

zakk:
Tolkina volim i rado sam ga čitao, al sad se ne bih vraćao bar koju godinu. Malo mi je smor jer sam, jelte, iščitao Hobita, Gospodara i Silmarilion x puta, i nije mi više to ono uživanje. Što se tiče "proširenog LotR univerzuma", da sam se dokopao svega toga dosta ranije, verovatno bih i to gutao.

Boban:
Meni kod Tolkina najviše smetaju njegovi obožavaoci koji sasvim nalik Isusovim sledbenicima imaju potrebu da me prate u stopu i svedoče o veličini njegovog dela, kao da sam ja ovca koja ne ume sama da odredi šta je dobro za nju.

Nimrodel:
@ zakk: Pre nekoliko godina se i nisi mogao dokopati knjiga nastajanja i knjiga koje je Kristofer Tolkin u brzini ispustio - tek je devedesetih počelo otkrivanje onoga što je ispušteno prilikom ishitrenog objavljivanja Silmariliona. Ako želiš, poslaću ti na mejl njegova priređena pisma koja sam uradila pre nekih dve godine - tu se nalaze samo ona koja se direktno odnose na Ardu, naslovi su na srpskom i svaki naslov u sadržaju je link. To je dobar početak za ono što te očekuje (a zaista je neverovatno ono što je sada dostupno javnosti).

@ Boban: Pa, dragi moj, tebi ne smeta Tolkin, već nesrećna grupacija ljudi koju nije sramota da sebe etiketira imenom fan... mislim, Britni Spirs ima fanove... Tolkin zaista nije bio seksi... ne verujem da ikada imao pločice po trbuvu, niti da je ispevao hit kakav je Toxic... Doduše, imao je neverovatan duh. Lolo, vidiš šta mi radiš, počele su brezobrazne misli  da mi se roje po glavi.

Boban:
Ne. Prvo me je Tolkin smorio. U mladim danima sam nekoliko puta pokušavao i jednostavno nije išlo. A onda su mi na put pali razni propovednici veličanstvenosti Tolkina. Nisam odmah popizdeo, pokušavao sam još tu i tamo, među prvima u Srbiji sam objavljivao delove Silmariliona... ali na kraju mi je prepukao film i mnogo sam srećan što se pojavio onako dobar film da konačno vidim kako se sve završilo. Samo da nađem snage i odgledam kopije koje imam... negde na drugom delu sam se smorio i uopšte ne mogu da se motivišem i žrtvujem još 4 sata svog života da dogledam sve do kraja.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version