FILMOVI, TV SERIJE, ANIMACIJE > FILMOVI

HORROR, SERIOUSLY

(1/155) > >>

Ghoul:
HORROR, SERIOUSLY

Bilo je već priče na ovom forumu o borbi za prodor žanrova u ozbiljne časopise, knjige, na fakultete, i sl.
Ovaj topik pokrećem da bih vas izveštavao o nekim vrlo konkretnim pomacima na tom planu – pre svega što se tiče uozbiljavanja odnosa ostatka naše kulturne javnosti prema hororu. Pošto se vrlo mali broj ljudi u nas ozbiljno bavi hororom, ove vesti će se često ticati nekih *mojih* radova: zato, ko ovo doživljava kao samo-reklamu, može slobodno ubuduće da preskoči. Za ostale, mislim da će biti korisno i zanimljivo a možda i prijatno da doznaju neke od vesti kojih će biti još u narednim mesecima.

Za sada, ovo:
upravo sam obavešten da sam na velikom konkursu koji organizuje zrenjaninski književni časopis ULAZNICA (na kome je ove godine učestvovalo 5.600 radova) dobio III nagradu za esej HOROR, IMENOVANJE NEISKAZIVOG.
Pozvan sam da odem 16.XII u Zrenjanin na svečanost dodele; esej će biti objavljen u posebnom broju časopisa, sa ostalim nagrađenim radovima. Ističem da je ovo vrlo prestižan konkurs, i da je ULAZNICA jedan od najuglednijih domaćih časopisa za kulturu & umetnost, pa je tim veća i važnija stvar za promenu shvatanja o hororu kada jedan ovakav esej bude tamo nagrađen & objavljen.

U to ime, evo uvodnog pasusa, a ostatak u decembarskom broju ULAZNICE:

Žanrovska književnost i žanrovski film morali su dugo da čekaju na priznanje tzv. ozbiljne kritike. No, čak i kada je postalo sasvim normalno govoriti o umetničkim dotignućima nekog vesterna, krimića ili (u retkim slučajevima) čak i SF-a, horor je ostao žanr sa stigmom. Odnos zvaničnih moderatora ukusa i danas se najčešće kreće u rasponu od prezira do indiferentnosti. Ako bi saželi zamerke koje se implicitno ili eksplicitno provlače kroz većinu prikaza horor filmova ili knjiga u ne-žanrovskim medijima, došli bi do tri ključna razloga potcenjenosti ovog žanra. To su a) trivijalnost, b) infantilnost i c) morbidnost. Postavlja se pitanje: da li su ove etikete opravdane, a ako jesu, da li su neminovno pogubne po značaj i ulogu horora. Drugim rečima, da li se ono što se u hororu često naziva trivijalnim, infantilnim i morbidnim može nekako preokrenuti u argument koji ide u prilog hororu? Horor je žanr posvećen istraživanju iracionalnih sila, te kao takav ne beži od paradoksa, već im ide u susret i prihvata ih. Stoga u ovom radu razmatramo naizgled paradoksalnu mogućnost da kritiku shvatimo kao kompliment, pri tome se naročito posvećujući analizi one 'najpogubnije' – morbidnost.
    Koji je smisao svih tih nezdravih, nakaznih, grozomornih slika?

.....

Kunac:

--- Quote from: "Ghoul" ---upravo sam obavešten da sam na velikom konkursu koji organizuje zrenjaninski književni časopis ULAZNICA (na kome je ove godine učestvovalo 5.600 radova) dobio III nagradu za esej HOROR, IMENOVANJE NEISKAZIVOG.
--- End quote ---

Čestitam! Ipak, razočaran sam što nije prva nagrada.

angel011:
Čestitke! Keep us informed.

Uzgred, da li je tačna brojka od 5.600 radova (deluje mi neverovatno, što može da bude i samo posledica mog neznanja), ili ti se omakla nula viška?

Ghoul:

--- Quote from: "Dr Kunac" ---Čestitam! Ipak, razočaran sam što nije prva nagrada.
--- End quote ---

pa dobro sad, što jes jes, ali da budem iskren, to je moj prvi esej, pisan pre 10 godina, i neobjavljivan do sada; samo je malo doteran i sređen i izglačan od tada, ali nije baš ni Ghoul at his best ako ću iskreno.
recimo - da budem neskroman- NEKROFILIJA je bar 3 puta bolji esej, pa je objavljen za dž, bez dinara honorara, a kamoli nagrade & priznanja, u ZNAKU SAGITE 5.

mislim da je ovo realna nagrada, i da je III mesto onako, just right.

Ghoul:
možda sam pogrešno čuo u razgovoru telefonom: kako mi sada neki drugi ljudi kazaše, učestvovalo je oko 3.500 radova.

(MALO LI JE?)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version