DRUGA STRANA SVETA (prostor za potpuno ne-SF&F teme) > UMETNOST I KULTURA

Serb - Croat word swapping

(1/7) > >>

5ypo:
Otvaram temu za lovce kroatizama u srpskoj kulturi i srbizama u hrvatskoj.

Politikin Zabavnik vec nekoliko godina forsira povest. U zadnjem broju je cak rubriku Sa okrajka istorije preimenovao u Sa okrajka povesti. Prije par brojeva je u istom tekstu upotrijebio i biblioteka i knjiznica.

Na zadnjem albumu Discipline kicme Opet, iz 2017, se nalazi pjesma Ovisnik o moci. Vjerovatno je najpoznatiji srbizam u hrvatskoj historiji "nezavisna" u Nezavisna drzava Hrvatska.

Grupa Brkovi na albumu Hormon srece iz 2018 u pjesmi Boli me koristi srbizam Apoteka.

Hrvatski izdavac Ludens u Zagorovom spin-ofu Korijeni epizodu 5 je nazvao Sveta pecina.

5ypo:
Mediji su povremeno koristili kroatizam cepivo tokom Korone. Cak je i Tv. Trstenik koristila termin cepivo  :)

Labudan:
što bi to bio problem, cjepivo i povijest su srpskohrvatske riječi

no, ja volim napomenuti uobičajenu srpskohrvatsku shizofreniju

Srbi: kuHinja - kuVati
Hrvati: kaFić - kaVa

5ypo:
Rijecnik JAZU (sada HAZU) je je sedamdesetih godina proslog vijeka, kad je zavrsen, nosio naziv Rjecnik hrvatskoga ili srpskoga jezika. Vjerovatno odatle se cepivo i povest tretiraju i kao srpske rijeci. Mislim da se nalaze i u ovom rijecniku sta ga je Matica srpska izdala prije nekoliko godina. Ali ja te rijeci percipiram kao kroatizme. Na osnovu dosadanje zivotne komunikacije i konzumacije kulturnih proizvoda.

5ypo:
U najnovijem Politikinom Zabavniku (3619) se u tekstu o promjenama duzine sedmice u SSSR-u koriste i masina i stroj.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version