NAUČNA FANTASTIKA, FANTASTIKA i HOROR — KNJIŽEVNOST > KNJIŽEVNA RADIONICA

Radionica broj 62 - mart 2019 - ZADATAK

<< < (2/30) > >>

Biki:

--- Quote from: Boban on 18-02-2019, 17:11:22 ---Biki,ajde probaj da shvatiš šta sam napisao. Bar probaj.
Ako cela planeta zna da je pilotkinja uzletela i da nije stigla, kakva je to tajna? Gde je tu nestanak da niko ne zna šta se dogodilo?
Ovde se radi o tome da neko poželi da nestane iz javnosti i da se nikada ne sazna šta se desilo.
Imali su stari Indijci (opisano u Mahabharati) kaznu da je npr. neko prognan na 25 godina, a to znači da niko ne sme da ga prepozna tih 25 godina. Mnogo teška kazna.

Mac,zaista je uvredljivo da ti misliš da sam ja čuo neku vest pa mi sinula ideja. O ovoj temi ja razmišljam decenijama, a rado bih to i izveo za samog sebe jednog dana.

--- End quote ---
Ima i u 1984, pise Orwell:
“ Syme had vanished. A morning came, and he was missing from work:a few toughtless people commented on his absence. On the next day nobody mentioned him...”  I tako svakk malo neko u Oceaniji nestane.
Bobane, naravno da mogu da probam da shvatim sta si napisao, ali probaj i ti malo to bolje da opises, bar probaj, pa pisac si :) sigurno mozes bolje da docaras sta zelis. Mislim da ni malo nisam omasila kada sam dala Ameliju za primer. Niko zapravo ne zna sta se dogodilo sa Amelijom, tako da moze da se napise odlicna prica o tome kako ona negde zivi, na tamnoj strani Meseca na primer, ili 20 000 milja pod morem sa bicima koja su je spasila nakon pada aviona u Bermudski trougao. Pa zar sve moram da vam pricam, izmastajte nesto j sami ;).

Kimura:
Uh, nestajanje!
To je veliki izazov. Ne mislim na fizičko iščezavanje, to nikog neće mimoići, nego zamišljam pravo brisanje. Nikad te nije bilo niti će te kad biti. Ni u jednom obliku! Da li ste sigurni da to želite? Ljudi koji se bave bilo kojim vrstom stvaralačkog rada žele da ostave tragove o svom boravku u ovom svetu. Isuviše vole sebe, u najširem smislu reči, da bi poželeli da ih nikako nema.

Dete mi se nedavno požalilo da mu smeta što ga u školi svi učitelji odmah zapamte. To smanjuje operativnost!  xrofl
I sama sam u đačko doba volela da budem neupadljiva, čak sam i učila samo da me ostave na miru. Pa i sad uživam kada, neprimećena, mogu da posmatram ljude i zbivanja. Ipak, to nije isto što i nestajanje.

Boban:
Ali to nema veze sa mojom postavkom. Ni 1984. Pa u Južnoj Americi je tokom sedamdesetih nestalo 200000 ljudi. Pokupe neistomišljenike, odvezu ih avionom na pučinu u neka obitavališta ajkula,malo secnu i bace u more. Ali to nema veze sa mojom postavkom.
Ili sam ja retardiran pa ne umem da objasnim ili si ti retardirana pa nećeš da shvatiš.
Amelija je uzletela i avion je negde pao. To što niko ne zna GDE je i KADA avion pao ne menja činjenicu da svi znaju kako je završila.
To što te neko u totalitarnom društvu odvede i gubi ti se svaki trag ne znači da NIKO ne zna šta se s tobom desilo.
Ja tražim priču o osobi koja želi da izvede (organizuje) svoj nestanak na način da niko nema nikakvu ideju ni predstavu šta se moglo desiti ida li se uopšte išta desilo. Da se nikada ne sazna da li je osoba još živa ili ne.
Ako nisi u stanju da uočiš razliku ili smatraš da je razlika zanemarljiva, ja ti ne mogu pomoći.

Boban:

--- Quote from: Kimura on 18-02-2019, 18:03:37 ---Uh, nestajanje!
To je veliki izazov. Ne mislim na fizičko iščezavanje, to nikog neće mimoići, nego zamišljam pravo brisanje. Nikad te nije bilo niti će te kad biti. Ni u jednom obliku! Da li ste sigurni da to želite? Ljudi koji se bave bilo kojim vrstom stvaralačkog rada žele da ostave tragove o svom boravku u ovom svetu. Isuviše vole sebe, u najširem smislu reči, da bi poželeli da ih nikako nema.

--- End quote ---

Zamisli stvaraoca koji hoće da njegovo delo ostane, ali ne želi da pored njegovog imena jednog dana stoji "Umro tad i tad, tu i tu..." Želi da stoji: "ne zna se šta je s njim."

džin tonik:
u biti, ambrose bierce.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version