Author Topic: Šta sam lijepo/so-so/ružno od serija gledao...  (Read 615054 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Re: Šta sam lijepo/so-so/ružno od serija gledao...
« Reply #3550 on: 29-06-2021, 15:27:42 »
EL EMBARCADERO su kreirali Alex Pina, doajen španske televizije o čijem bogatom opusu dovoljno govori činjenica da su mu čak dve serije rimejkovane kod nas, a CASA DE PAPEL je putem Netflixa imala globalni domašaj, i Esther Martinez Lobato, njegova redovna saradnica.

EL EMBARACADERO je serija koja je nastala uporedo sa CASA DE PAPEL i ako bismo je već poredili sa našim serijama jer Alex Pina kod nas ima više kreacija od mnogih lokalnih pisaca, najsličnija je DUGU MORU.

Dakle, reč je o melodrami koja u sebi nosi elemente trilera i krimića. Serija je veoma vešto realizovana, glumci su harizmatični i upečatljivi u skladu sa najvišim televizijskim standardima a glavnu ulogu tumači Alvaro Morte kog i znamo iz CASA DE PAPEL.

Ono što je međutim najznačajnije iz domena tehnike pisanja jeste stil kojim se služi Pinina ekipa. Ovde se ponovo služe tehnikom koju su usavršavali u serijama VIS-A-VIS a doveli do vrhunca u CASA DE PAPEL.

Reč je o spajanju scena koje se dešavaju u različitim vremenima ali je svaka koncipirana sa punim dramskim potencijalom, dakle, scene u prošlosti nisu postavljene kao flešbek i nekakva ilustracija prošlog događaja koji mora da nam se prikaže, i sve to je dopunjeno sa još dve tehnike a to je postavljanje scene u nekom neutralnom vremenu i prostoru koji identifikujemo tek kasnije, i građenje lažnog rakorda gde se suspense radi u paralelnoj radnji koja deluje kao da je povezana ali zapravo je čine razdvojeni procesi.

Ovu tehniku Pina koristi u svim domenima kreiranja drame, ne samo u scenarijima već i unutar scena u kojima na taj način iskazuje unutrašnji život junaka.

Prva sezona ove serije rešava osnovni odnos među karakterima ali ne i misteriju kojom se bavi istraga, tako da možemo reći da nije u potpunosti standalone, što joj u mom sagledavanju malo umanjuje domet. Pa ipak, za one koje zanima ova tema a naročito pisanje televizijskih scenarija, svakako spada u nešto što treba da pogledaju.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Aleksa Topuzić

• 2
« Reply #3551 on: 28-07-2021, 23:29:58 »
Jel gledao iko MOTU: Revelation? Koliko ja cenim godište učesnika foruma, ovde bi morali postojati ljudi koji su originalni serijal voleli kao klinci.
Pesnik nesvrstavanja i samoupravljanja.

milan

• 4
  • 3
« Reply #3552 on: 29-07-2021, 08:13:05 »
Odgledao tri epizode, dosta mi se dopada. Ne razumem hejt ovoliki po mrezama, iako mene ovde ne radi nostalgicni faktor, odnosno, u vreme originalne serije bio sam vec tinejdzer, pa se nisam toliko przio.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #3553 on: 29-07-2021, 09:16:12 »
Jel gledao iko MOTU: Revelation? Koliko ja cenim godište učesnika foruma, ovde bi morali postojati ljudi koji su originalni serijal voleli kao klinci.
Dobro si me podsetio da pogledam, ja sam taj.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Aleksa Topuzić

• 2
« Reply #3554 on: 29-07-2021, 15:42:37 »
Ne razumem hejt ovoliki po mrezama
Za to je zaslužan Kevin Smit, koji je, najprostije rečeno, lažno reklamirao seriju, a i celu komunikaciju sa fanovima preko društvenih mreža odrađuje jako traljavo - toliko da je neko vickast provalio (i dosta ljudi krenulo da se zeza na isti način) da je Kevin Smit zapravo umro od srčanog udara pre koju godinu, a da je ovo što plače po internetu nekakva zamena. Uostalom, čovek je već ranije priznavao da nije bio fan serije, što mogu da razumem, imao je tipa 15 godina kad se emitovala u USA.
Dobro je animirana, i glasovna gluma je dobra, odgledao sam je bez problema (što se ne bi moglo reći za novu seriju o Hi -menovoj sestri). Smeta mi taj SW: Last Jedi manir: "Hej, postoji neka publika koja ima nekakva očekivanja - hajde da se potrudimo da ih sve izbegnemo".

Dobro si me podsetio da pogledam, ja sam taj.

Hvala na ilustraciji, sada ću kad budem gledao drugu sezonu svuda videti to :)
Pesnik nesvrstavanja i samoupravljanja.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #3555 on: 29-07-2021, 22:31:41 »
Prezadovoljan sam Gospodarima Svemira, ne znam stvarno ko se buni i zašto. Možda zbog lez Tile, meni to nije smetalo, iako generalno ne volim da se stvari menjaju tako radikalno, ovde je sve sjajno uklopljeno u priču. Jedina zamerka je prekratka sezona.