ALI SVAKA ČAST VUČIĆU!
SVOM SNAGOM, RAZVALJUJ!!!
"Плаво коло" бачено на коленаБане Ђорђевић | 18. јануар 2015. 16:51 | Коментара: 0
Објављивање најстарије и најугледније едиције Српске књижевне задруге доведено у питање небригом државе. Данојлић: Тешко ми је замислити државну управу која не гаји страхопоштовање према плавим корицама СКЗ
БИБЛИОТЕКА која би чинила част свакој културној држави и нацији, знаменито "Плаво коло" Српске књижевне задруге, које излази од 1892. године, судећи по односу државе у протеклих неколико година, није нека битна тачка на листи приоритета националне културне политике.
Иако најугледнија колекција књига на просторима ширим од српског језичког подручја, "Коло" је бачено на колена, остављено да се рве са бестселерима музичара, водитеља и забављача, препуштено незаслуженој ветрометини тржишта и помодног укуса - па ко преживи.
Државне помоћи, како сазнају "Новости", има тек спорадично - од случаја до случаја, од године до године. А онда је, пре неколико година, и "Коло" упућено на конкурс који расписује Министарство културе за капитална издања.
- А конкурс је исто што и лутрија. Већ неколико година, безмало, "Коло" не добија ништа. Последњих година СКЗ и не учествује на државним конкурсима - каже за "Новости" Драган Лакићевић, главни уредник наше најстарије издавачке установе.
Управа Задруге покушавала је и покушава да обавести и замоли друштво, али и појединце - да се сете својих истинских вредности. На те молбе и сугестије такорећи нема одговора - писаних уопште нема. Зато ће, ове године, СКЗ предузети ширу акцију опомињања на вредности које су највећи писци, научници и професори неговали претходних 124 године.
Истичући да је СКЗ једна од кључних установа националне културе, њен председник Милован Данојлић за "Новости" каже да је само у "Плавом колу" објавила више од 700 изабраних књига које стоје на почасном постољу нашег издаваштва.
- Преживела је неколико ратова и династија, диктатура, краљевина и република, и било би скандалозно да се њено деловање доведе у питање због текуће привредне кризе. Тешко ми је замислити државну управу која превиђа важност овакве установе, која не гаји страхопшоштовање према плавим корицама СКЗ. Нажалост, у нашем је времену свака несрећа могућна. Овде није реч о изостанку скромне материјалне помоћи, већ о нечем много тежем - о недостатку разумевања, о слепилу и небризи. Такво понашање је застрашујуће - каже нам Данојлић.
СИРОМАШНА ПУБЛИКА
После Другог светског рата, Задруга је једва преживела. Они што су дозволили да преживи у новом поретку, прича Лакићевић, схватили су да тај живот, у новим околностима, морају да плате: - У социјализму СКЗ има релативно солидну финансијску подршку управо зато што је најстарија едиција и најугледнија издавачка установа, а седамдесетих година Задруга има и до 4.000 чланова. То је било двоструко и троструко мање него некад, јер тада није било популарно припадати нечем националном и традиционалном, мада је "Коло" било и југословенско и авангардно. Стара опрема, Чика Јовин иницијал и српско име изазивали су подозрење код правоверних. Крајем прошлог и почетком овог века настају велике партијске и идеолошке деобе, нестаје средња класа, осиромашује управо публика "Кола" - читаоци књижевно-уметничких, научних и историјских књига штампаних ћирилицом. Медијску подршку добијају неке друге теме у облику књиге.
Постојећи закон о СКЗ, по Лакићевићевим речима, штити Задругу као националну установу културе, али јој тај статус не даје - из бирократских и нелогичних разлога.
- С друге стране, Закон о СКЗ не предвиђа никакав буџет - ни за установу ни за "Коло". Све установе културе из 19. века (рецимо Матица српска или САНУ) налазе се на буџету. Пре девет година покренута је иницијатива да се Закон о СКЗ допуни ставом о финансирању традиционалних едиција, основаних пре Првог и пре Другог светског рата, које уређују стручни уређивачки одбори. Извршена је законска процедура Владе и Скупштине, допуњени закон објављен је на сајту Народне скупштине, али са гласањем се одуговлачило све док нису расписани нови избори. Наредна два министра нису била заинтересована за СКЗ - каже Лакићевић.
Нова процедура о промени закона покренута је 2013. Предвиђало се да се из буџета Владе Републике Србије наменски финансира макар "Коло".
- И та процедура је одмакла - предлог Закона прошао је јавну дискусију, онда је процедура прекинута, а Задруга напуштена. Захваљујући крајњим напорима и разумевању аутора и сарадника, СКЗ је успела да свих ових година издаје "Коло" на високом нивоу, али у малом тиражу скупих књига које се споро продају осиромашеним купцима. Нова политика откупа књига за библиотеке погубна је за "Коло". Оно се већ низ година не откупљује у комплетима, него појединачно, спорадично, иако многе библиотеке имају много издања из претходних кола, а велики број библиотека има и свих 700 наслова - истиче Лакићевић.
ДОСИТЕЈ И СТЕРИЈА
Прво редовно годишње коло, најзначајнија библиотека Српске књижевне задруге и најзначајнија библиотека српске културе и књижевности у целини, објављено је већ у јесен 1892. године. У њему је било седам књига: "Живот и прикљученија" Доситеја Обрадовића (прва књига), "С мора и са сува" Милана Јовановића, "Даворје" Јована Стерије Поповића, "Бакоња фра Брне" Симе Матавуља, "Драматски списи" Косте Трифковића, "Истинска служба" Игњата Николајевича Потапенка, "Историја српскога народа" Љубомира Ковачевића и Љубомира Јовановића. До сада је изашло 106 кола, укупно 716 нумерисаних књига.
У "Колу" се налазе изузетна дела светске и српске, старије и новије књижевности и науке. Књиге из ове библиотеке скупе су и због своје утврђене опреме споља и обавезне садржине унутра (предговори, објашњења, регистри, фусноте), али и због драстично смањеног тиража у околностима где "Коло" само себе не може да издржава.
Из овог случаја може да се сагледа начин вођења српске културне политике, а Лакићевић закључује:
- Политике према СКЗ и према "Колу" нема. Чини се да би власти у култури било најлакше да се све то само од себе уруши и нестане. Из Загреба су нам већ јавили како је Европска унија својим миљеницима Хрватима рекла да то што је досад била култура више неће бити: књижевност, музика, ликовна уметност, наука, поготово традиција и баштина. Већ неки нови облици и односи. Чини се да је у Србију такво схватање културе дошло и пре Европске уније. Кад се томе додају невиђена бирократија и партијска политика, положај књиге и не постоји. Узмимо само порез на имовину: СКЗ има пословне просторије и једну књижару у главној улици - с порезом као да продаје оно што се куповати мора свакога дана. И то у времену кад цео дан звезде малих екрана говоре како бисмо боље прошли да смо мање читали, и ругају се школи у којој се читала лектира.
Библиотека "Коло" или "Плава књига", основана је када и СКЗ, излази сваке године, отуд назив "редовно". Закон о Српској књижевној задрузи обавезује издавање "Кола" као "најстарије српске књижевне едиције". Ванредно коло излази о великим годишњицама, па је о стогодишњици СКЗ штампано 100. "Коло". Ова библиотека чинила је и чини суштину Задруге: антологијска едиција с критичким и аналитичким приступом.
http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0.487.html:529478-Plavo-kolo-baceno-na-kolena