Author Topic: Dara iz Jasenovca  (Read 10082 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Labudan

• 4
  • 3
Dara iz Jasenovca
« on: 20-02-2021, 21:04:33 »

Da vidimo kaki nam je agitprop
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

Labudan

• 4
  • 3
Re: Dara iz Jasenovca
« Reply #1 on: 20-02-2021, 21:35:54 »
Prilično loše ovo za sada.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #2 on: 20-02-2021, 21:40:36 »
Ja bih to gledao al moja žena odbija tako da, ništa, moraću da skidam pirata...

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 20-02-2021, 23:36:53 »
Nisi ništa propustio. Ovo je neka vrsta didaktičkog filma koji ekranizuje ekscese koji su se prema istorijskim izvorima dogodili u Jasenovcu.

Scenarij, režija, kamera, šta će nam to.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 20-02-2021, 23:43:13 »
Ne znam kako mozete to gledati
Uzmite neku knjigu iste tematike
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 20-02-2021, 23:49:12 »
Pa ono jedan Fabijan Šovagović se ne rađa dva puta.

Aleksa Topuzić

• 2
« Reply #6 on: 21-02-2021, 00:21:41 »
Tačno ovo što je Labudan napisao: didaktički film sreće dokumentarac, bez naratora.
Pesnik nesvrstavanja i samoupravljanja.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #7 on: 21-02-2021, 10:40:50 »
sadrzajno se ne bih osvrtao na film, to je, kao i sve, bilo ekranizirano, bilo ispjevano, sto dolazi iz srbije i iz yukom-tabora- smece.
zadrzao bih se na pozitivnom aspektu:

vrlo je pozitivno sto potegnuli sa filmom do oskara, t.j. zaglavili ga u internacionalnu percepciju. prica se o jasenovcu, a to je dobro, jer smo tako korak blize ozbiljnoj medjunarodnoj komisiji strucnjaka koja ce morati istraziti logor. kako jasenovac, tako i ostale, pa i one u srbiji.

pozitivno je i sto se opet pojacano korisiti jasenovacki mit, kao centralni mit srpske pogibeljomanije i propagande, da mobilizira krezube, mlade i neuke mase. tako se produbljuje jaz izmedju bg-a i zg-a i osigurava, sto je centralni hr-problem, da onih 20% ludaka koji uvijek naginju bg-u raznim podvalama jos jednom ne uvedu hr u propast.

za hr guslanje ne predstavlja problem, kao ni istrajna srpska agresija u kojem god obliku, vec tih 20% cijepljenih od stvarnosti koje je propustila lustrirati, taj jugokomunisticki poremeceni um koji ima najociglednije defekte pri percepciji stvarnosti. i tu je film vrlo praktican i prikladan.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #8 on: 21-02-2021, 10:58:01 »
Pa odlično, onda neka Hrvatska krene napokon s iskopavanjem.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #9 on: 21-02-2021, 11:07:36 »
Nisam još odledao, ali vidim jutros se pojavio na torentima, pa skinuh i letimično prevrteh.

Puno teških scena, što odudara od šablona ovakvih filmova koji mahom imaju jednu jezivu scenu (npr, scena u autobusu u "Okupaciji u 26 slika", scena na ljuljašci u "Kraj rata"i sl.)

Meni je u startu problem ovo da odgledam, jer treba skupiti energiju i raspoloženje za nešto ovoliko mučno.
"Koga briga za to što govore, ako nemaju muda da ti kažu to u lice?" - Toni Soprano

"Ako bismo ljudima oduzeli njihove iluzije, koje bi im zadovoljstvo onda ostalo?" - Volter

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #10 on: 21-02-2021, 11:10:04 »
Pa odlično, onda neka Hrvatska krene napokon s iskopavanjem.

to se trazi; problem je sto sva sondiranja i eksuhmacije nisu dali "zeljeni" rezultat, pa se svi nelustrirani, a u vlasti, nesto femkaju i bjeze od istrage. ali tako to ide sa mitovima.

aktualno smo imali otkrice 14.000 kloniranih, znaci izmisljenih, zrtava, pa se to na popisu zamijenilo novim izmisljenim zrtvama, a nedavno je znanstvena ekipa u internacionalnom casopisu matematicki dosla do zakljuca da ca. 3/4 zrtava sa popisa od ca. 83k izmisljeno. tu tek slijedi ozbiljna rasprava, to su neoborivi zakljucci.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #11 on: 21-02-2021, 11:15:14 »
...
Meni je u startu problem ovo da odgledam, jer treba skupiti energiju i raspoloženje za nešto ovoliko mučno.

pa gledaj kao ono sto jeste: vrlo slaba propaganda. imas primjerice srbosjek. ako si porijeklom sa slavnoskih ravnica, znas da je to poljoprivredni alat koji imalo svako domacinstvo. ima veze sa snopovima, zetvom, itd.
to je alat s kojim ne mozes ozlijediti ni kokos, a koristen je i u jasenovackoj ekonomiji. brdjanima je nepoznat i nasao se prikladnim da se pri stvaranju mita prepjeva u srbosjek. prosto gledas budalastine. ako to ne zanemaris, nemas problem.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #12 on: 21-02-2021, 11:27:21 »
Sondiranje? Šio mi ga Džordž.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #13 on: 21-02-2021, 11:27:58 »
mozda vam i ovo moze pomoci:

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #14 on: 21-02-2021, 11:31:08 »
Jel to sondiranje?

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #15 on: 21-02-2021, 11:35:04 »
i tu je bilo sondiranja, pa i masovnije ekshumacije, no posmrtni ostaci opet vraceni u zemlju. uglavnom, tu su zrtve i pronadjene.
ima neke veze sa stvarnoscu i mitovima, postoji neka relacija. tesko je to dokuciti, znam. kad prepjevas sajmiste u jasenovac, to lako mozes na papiru ili ekranu, no stvarnost, zbilja, je malo istrajnija.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #16 on: 21-02-2021, 11:48:43 »
Ako je živelo 70000 jevreja u Jugoslaviji, 50000 stradalo na Sajmištu, 13116 u Jasenovcu (po zvaničnom sajtu logora), oko 12500 prebačeno u logore u Nemačkoj gde su nastradali. Ako ima 5000-6000 preživelih, onda imamo bre ladno nekih 10000 jevreja više.

Plus, ispade da nijedan jevrej nije upeo da pobegne, ne da većinom nisu pobegli već su skoro svi su pobijeni na Sajmištu.  xuzi

Mitovi zosko?  :D
"Koga briga za to što govore, ako nemaju muda da ti kažu to u lice?" - Toni Soprano

"Ako bismo ljudima oduzeli njihove iluzije, koje bi im zadovoljstvo onda ostalo?" - Volter

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #17 on: 21-02-2021, 11:57:36 »
nisu zzidovi tek stradali na sajmistu, vec sajmiste bijese jedini logor za unistenje, nadlezan za cijelu jugoslaviju i dio grcke. izopcen iz ndh, pod njemackom i srpskom upravom. imas u beogradskim arhivama dokumentaciju sajmista, uglavnom na cirilici.
funkcionirao je tako "dobro" da se srbija proglasila prvom "judenfrei" zemljom, sve uz postanske markice "u tu cast".

hrvatska je imala ustasku vlast, filozzidovsku, u njoj i jednu nacisticku struju oko mladog kvaternika, antisemitsku. tako je, usprkos nacistickoj okupaciji, spasila dio svojih zzidova. sve kontra srbije u kojoj nije postojao spomena vrijedan otpor nacistima.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #18 on: 21-02-2021, 12:02:34 »
nisu zzidovi tek stradali na sajmistu, vec sajmiste bijese jedini logor za unistenje

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #19 on: 21-02-2021, 12:16:05 »
sta zelis dokazati? da je jasenovac bio logor? pa jeste, logor gdje zatoceno raznog naroda, sve uz maltrete i svasta, sigurno i likvidacije.
no postoje razni logori: sajmiste bijese logor za unistenje. iz jasenovca si imao sanse izaci, iz sajmista ne. inace je, kao sto rekoh, spisak na koji se odnosis krivotvrina. na tisuce podataka je izmisljeno, klonirano, tisuce zrtava smjesteno medju jasenovacke, a za koje se pouzdano zna da likvidirane na sajmistu ili deportirane u njemacku ili nesto deseto. aktualno je od 83k 3/4 izmisljeno ili pogresno pripjevano jasenovcu.

ova filmska manipulacija predstavlja navodne srpske zrtve poslije nacistickih protupartizanskih akcija, pri cemu nacisti odveli radno sposobne u njemacku, dio likvidirali, pa i na sajmistu, a djecu ostavili ndh neka se snalazi. vrlo prakticno za izmisljanje djecjih logora, dok ndh kroz institucije pozvala na zbrinjavanje. institucije kojih dio bila i budisavljevicka, sve uz vrlo visoko pozicioniranog gospodina supruga. za odaziv je bila i odlikovana od ndh.
vidi pod za dom spremna diana:

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #20 on: 21-02-2021, 12:26:50 »
Ma, ne želim ništa da dokažem.

Nije mi jasno što osporavaš nešto što je dobro poznato i dokumentovano svuda. Da je u Jasenovcu ubijeno 100000 ljudi, od toga 20000 Jevreja imaš gde hoćeš. Isto tako, da je na starom Sajmištu ubijeno 20000 ljudi, od toga 7000 jevreja, skoro polovina jevrejske populacije tog dela Srbije, imaš dokumentovano, npr. kod Jovana Bajforda.

Jel te toliko boli ovaj film?

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #21 on: 21-02-2021, 12:32:01 »
a ma ne, ja film vrlo pozdravljam, rekoh, film otvara raspravu, sve to internacionalno, i vrlo pridonosti da se to ozbiljno istrazi i raskrinka centralni alat srpske propagande i mitomanije, a sa kojim redovno priprema agresiju na susjede.
i pozdravi jovana.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #22 on: 21-02-2021, 12:46:13 »
Zosko, znaš li uopšte jednog jedinog Židova?  :)

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #23 on: 21-02-2021, 12:55:57 »
mislis na domace, poput goldsteina, koji se predstavljaju zzidovima, a zapravo su jugokomunisti na zadatku odrzavanja mitova, zastite tekovina revolucije, pljacke narodnog naroda? ne osobno.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #24 on: 21-02-2021, 13:01:27 »
da zaokruzimo: film je genijalan, svaka cast, najbolje sto srbija mogla uraditi, sve to na nekoliko razina.
nadam se da ce ga otkupiti mnoge nacionalne tv diljem svijeta, tako i hrt, te prikaz zainteresirati jos vise znanstvenika da se posvete istrazivanju logora jasenovac, genezi srpske propagande i tekovina revolucije.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #25 on: 21-02-2021, 13:06:04 »
Mislio sam bukvalno osobno znaš li jednog jedinog Židova?

Javnih ličnosti židovskih u Srbiji imaš koliko oćeš, mada je zajednica nešto veća od hrvatske.

A film naravno nije ni blizu remek djela, štaviše Zafranović koji se nudio da snima nije prihvaćen i dali milione eura Antonijeviću, čisto bacanje para.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #26 on: 21-02-2021, 13:14:43 »
ne moze biti bacanje para film koji tako lijepo otvara raspravu o jasenovcu, jos internacionalno. koliki god to autogol bio za srpsku propagandu, i srbija ce imati koristi od filma, jer se raspravom o filmu blizi nuznoj denacifikaciji i raskrinkavanju mitova koje koristi za agresije ili relativizaciju svojih nedjela.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #27 on: 21-02-2021, 13:24:12 »
Mnogo zosko izbegava da odgovori za svoje židovske prijatelje.

Biće da je Hrvatska stvarno i danas "Judenfrei"... židovi još samo na TV-u (da ne ispadne da ih nema) i u filmovima o uništenju židova u Hrvatskoj...

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #28 on: 21-02-2021, 13:33:51 »
ne vidim svrhu batinog pitanja, a za ucesnike sa manje trolovskog poriva, evo nesto aktualno za duge zimske noci:

Finding Discrete Total VariationOutliers among Histograms

tu svira muzika:

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #29 on: 21-02-2021, 13:34:06 »
ne moze biti bacanje para film koji tako lijepo otvara raspravu o jasenovcu, jos internacionalno. koliki god to autogol bio za srpsku propagandu, i srbija ce imati koristi od filma, jer se raspravom o filmu blizi nuznoj denacifikaciji i raskrinkavanju mitova koje koristi za agresije ili relativizaciju svojih nedjela.

Mitova tipa: Jasenovac je najmasovniji i najgrozniji zločin u Jugoistočnoj Evropi u posljednjih 5.000 godina?

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #30 on: 21-02-2021, 13:42:55 »
al pazi, jes ti samo glup ili se samo tako češljaš? ono, razumiješ li bar neke osnovne stvari u vezi statistike? Dakle, sabiranje, oduzimanje, sve je to super, al sabiranje čega? Odakle ti podaci? Pa podaci su od nekog zoskopismenog ćate u NDh birokraciji, naše je da li će tome vjerovati ili ne.

Eo ja našo svog prađeda Iliju i piše da je 1900. godište u spisku Jasenovca. I kažem ćaletu i on mi odgovori da Ilija nije 1900. godište nego stariji, ali ni on nije siguran koliko. No svakako nije imao 41 godinu onda kada je odveden.

i sad neki ćata ne zna ni godinu da ubode čovjeku, ali te podatke će neko da ubaci u program i izbaci proporcionalnu pitu ili histogram ili šta god hoće - od nepouzdanih podataka!

a što su pouzdani podaci, bez matematičkih i sondirajućih izmotavanja, pa iskopavanje. Lijepo si počeo zosko, preporučio internacionalnu komisiju, forenzičko iskopavanje terena, vraćanje tjelesnih ostataka mog prađeda da ga dostojanstveno sahranim, sve lijepo počeo na topiku i onda počeo da prdiš i histerišeš.

A lijepo smo se složili: Plenković i Milanović da predlože i pokrenu iskopavanje a Vučić pola da plati. Imamo li dil?

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #31 on: 21-02-2021, 13:56:52 »
bato, zasto ne zelis prihvatiti da te ne smatram doraslim sugovornikom? pa nisam vrijeme nasao na putu da se razbacivam na tvoje budalastine koje ces nabacivati kako naidje "neiscrpna inspiracija". iz mog ugla ti moras krenuti od osnovne skole, tolilki su propusti u tvom umu, ne mogu ih ja ispravljavti.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #32 on: 21-02-2021, 14:03:39 »
pa nisam vrijeme nasao na putu da se razbacivam

Nema vremena, mora po srpskom internetu da piše kilometarske ustašoidne postove koje niko ne čita

Zosko da počne da se bavi stand-up komedijom, ovo je vrhunski humor.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #33 on: 21-02-2021, 14:06:59 »
eto, isplivao i nitko od petronija. sve bez citanja. bravo petrojine, i tebe za oskara.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #34 on: 21-02-2021, 14:08:17 »
bato, zasto ne zelis prihvatiti da te ne smatram doraslim sugovornikom? pa nisam vrijeme nasao na putu da se razbacivam na tvoje budalastine koje ces nabacivati kako naidje "neiscrpna inspiracija". iz mog ugla ti moras krenuti od osnovne skole, tolilki su propusti u tvom umu, ne mogu ih ja ispravljavti.

koji propusti, jel se mi slažemo oko dvije elementarne stvari?

1. Treba iskopati Jasenovac uz nadzor internacionalne komisije.

2. Jasenovac je najmasovniji i najgrozniji zločin u Jugoistočnoj Evropi u posljednjih 5.000 godina?

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #35 on: 21-02-2021, 14:32:59 »
opet, relevantan si u promisljanju kao i ostali "svjedoci" po cijim uputama vec nekoliko puta radjena sondiranja i pronadjeno nista.

prosto imate tu kulturu lazi, izjave su bezvrijedne, kao da vas izmislio neki monti pajton. tvoj cale kaze da ilija bijese stariji, ti iz istog zajkljucujes da svakako nije imao 41 godinu, znaci da bio mladji, a meni je jasno da mozda tvoj cale ne laze, mozda ti, a mozda je ilija i pao dok susjedu pokusavao oteti kravu, mozda je zarakijao pod prvom bukvom, a mozda je i ostavio babu te odleprsao sa kakvom ljubavnicom useliti u neku praznu kucu pobijenih folsdojcera u vojvodini. kao njih stotinjak tisuca iz hr i bih u poracu ww2, kad se vojvodina kolonizirala, a od kojih mnogi na jasenovackom popisu. ne bi me cudilo ni da imas desetak pradjedova.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #36 on: 21-02-2021, 14:37:25 »

umjesto što bulazniš, mogao si odgovoriti na pitanja sa da ili ne. Samo dva prosta koja traže proste odgovore

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #37 on: 21-02-2021, 14:56:10 »
tvoj cale kaze da ilija bijese stariji, ti iz istog zajkljucujes da svakako nije imao 41 godinu, znaci da bio mladji

pljacke narodnog naroda?

Zahebao si i one majmune koji nasumično pokušavaju da otkucaju Šekspira... lezi, odmori malo, odspavaj, biće Dara iz Jasenovca i sutra kad se probudiš...  :roll:

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #38 on: 21-02-2021, 15:18:23 »
ah da, uz daru mozete citati i cohenovu knjigu, vrlo prikladno, odlican tumac. i ti bi linki smogao snage za film uz knjigu.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #39 on: 21-02-2021, 15:28:46 »
ah da, uz daru mozete citati i cohenovu knjigu, vrlo prikladno, odlican tumac. i ti bi linki smogao snage za film uz knjigu.

Taman hteo da te priupitam da li je to nešto gore od onog pisma iz 1992 upućenog rabinu Abrahamu Kuperu, kad vidim da je to zapravo sve pisao jedan isti lik.

Već sam upućen u celu tu konstrukciju...

https://croativ.net/pismo-philip-j-cohena-rabinu-abrahamu-cooperu-iz-centra-simon-wiesnthal-o-velikosrpskoj-propagandi-i-srpskom-antisemitizmu-17942/

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #40 on: 21-02-2021, 15:31:48 »
prica se o jasenovcu, a to je dobro, jer smo tako korak blize ozbiljnoj medjunarodnoj komisiji strucnjaka koja ce morati istraziti logor.

bravo zole!

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #41 on: 21-02-2021, 15:37:48 »
Taman hteo da te priupitam da li je to nešto gore od onog pisma iz 1992 upućenog rabinu Abrahamu Kuperu, kad vidim da je to zapravo sve pisao jedan isti lik.

Već sam upućen u celu tu konstrukciju...

https://croativ.net/pismo-philip-j-cohena-rabinu-abrahamu-cooperu-iz-centra-simon-wiesnthal-o-velikosrpskoj-propagandi-i-srpskom-antisemitizmu-17942/

a postoji i rad ljubice stefan, pravednice medju narodima, jelte, da ne spominjemo esther gitman ili sporadicne akcije. u lazi su kratke noge (naravno, ako se ne zoves beograd i nisi cijepljen protiv elementarne logike, t.j. zadojen ekspanzijom). 

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #42 on: 21-02-2021, 15:42:22 »
(naravno, ako se ne zoves beograd i nisi cijepljen protiv elementarne logike, t.j. zadojen ekspanzijom)

Ili, ako se ne zoveš Zagreb, pa sve pokušavaš izjednačavati (Pavelića sa Nedićem, Jasenovac sa Starim Sajmištem, Veliku Hrvatsku sa Velikom Srbijom) i to zoveš nekakvom "elementarnom logikom"... a logike nema, jer je zločin neporeciv i ne zastareva, nažalost, i ne da se minimizovati...

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #43 on: 21-02-2021, 15:43:23 »
s tim što se takvi problemi riješavaju iskopavanjem, ne?

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #44 on: 21-02-2021, 15:53:20 »
obratite paznju na urnebesnu cinjenicu da pokusavate docirati svijetu iz pozicije zadnjeg zivuceg europskog naci-fasizma.

etnicko ciscenje preostalih turaka, unistenje makedonaca i podjela makedonije, sve u zagrljaju sa grcima, unistenje crnogoraca, genocid nad bosanskim muslimanima (visestruki), genocid nad albancima (visestruki), etnicko ciscenje i kolonizacija vojvodine, t.j. genocid nad folksdojcerima, genocid nad zzidovima, etnicko ciscenje hrvata, genocid pri "revoluciji", pokusaji kolonizacije...

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #45 on: 21-02-2021, 16:02:20 »
Jeste, sve sa slikama Milana Nedića i primercima njegovog kultnog bestselera napisanog u izgnanstvu "Lepa Plavojka, srbijanska sojka"...

Znaš šta postaje problem s lažima? Kad one žive samo u stvarnosti onog ko ih je smislio...

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #46 on: 21-02-2021, 16:13:52 »
Zole, čemu toliko zaobilaženje pitanja kao da si iz Kragujevca?

Dakle, jesmo li mi skontali da je Jasenovac najveći zločin u jugoistočnoj Evropi svih vremena? I jesmo li se dogovorili da ga iskopamo i riješimo broj žrtava jednom zauvijek?

Ti znaš da nećeš naći veći zločin jer ga nema. Eo dajem ti 5.000 godina ljudske povijesti Jugoistočne Evrope, ima li Grčka neke zločine tog tipa? Rumunija? Jedino ako je Vlad Cepeš zvani grof Drakula stvarno nabio 300.000 na kolac. Mađari, Bugari, Srbi, neko pobio 80-100.000 na jednom mjestu?

Naravno da ne, eo da ti pomognem: između popisa 1931. i 1948. broj Hrvata se uvećao za 700.000

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #47 on: 21-02-2021, 16:29:30 »
Znaš šta postaje problem s lažima? Kad one žive samo u stvarnosti onog ko ih je smislio...

pa da! to ti pricam. zato je odlicno sto snimate dare razne i saljete u svijet! zadnji zivuci naci-fasizam u europi salje propagandni pamflet u svijet, ni vise, ni manje, za oskara. genijalno, vec bi treli dobiti oskara za dozivljaj, raskorak sa stvarnoscu, urnebesnu samopercepciju! legendarno! jednog dana ce znanost istrazivati ko bushmane.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #48 on: 21-02-2021, 16:45:44 »
Pazi, tebe ta Dara toliko štipka i kopka, a verovatno je nisi ni gledao... sve što znaš reći je o filmu je da su ga srbi kandidovali za Oskara i da je sve čista mašta i izmišljotina...

Nijednu konkretnu stvar nisi rekao, ni jedan jedini detalj iz filma komentarisao. Ludilo mozga...

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #49 on: 21-02-2021, 17:35:36 »
Lol ne očekuješ valjda od zoleta da se drži neke konkretne teme Pa on već godinama na svakom topiku baljezga jedne te iste gluposti, ovo se slučajno pogodilo da je tema Jasenovac, pa na trenutke deluje smisleno. 

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #50 on: 21-02-2021, 18:09:50 »
zosko otprilike kao dr. Kišprdilov, na koju god temu da započne, to završi u slatkoznoj komi sa kalucinacijama i bambinom negrom obučenim kao njegova mama... :D

https://www.youtube.com/watch?v=FSkOsqe2LsM

Aleksa Topuzić

• 2
« Reply #51 on: 21-02-2021, 19:50:47 »
Ne da se čoveku da upozna nekog svog Iliju Stanića, pa šta će, mora da truni ovuda.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #52 on: 21-02-2021, 20:10:11 »
malo si skreno s pravog traga - zosko jeste Ilija Stanić!

Aleksa Topuzić

• 2
« Reply #53 on: 21-02-2021, 22:04:39 »
malo si skreno s pravog traga - zosko jeste Ilija Stanić!

E to bi bio plot-tvist!
Inače, bojim se da je film ostvario svoju funkciju - na internetu svi guslaju pohvale, gušili su se u suzama i sl. do ludila ponavljaju budalaštinu kako se o Jasenovcu "ništa nije znalo 75. godina", pomislio bi čovek da je Tito Jugoslaviju stvarao  sa Stepincem i Luburićem. Jedva čekam film o Oluji istog autora, pa da gledamo izbegličku kolonu od dva traktora i jednog raštimanog bicikla.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #54 on: 21-02-2021, 23:18:50 »
Ljudi su poblesavili stvarno, jedan rođak mi je kad sam mu reko da je ovo slab film odgovorio kako mogu da pričam protiv svojih predaka (koji su stradali u Jasenovcu jelte). A ljudi ne kontaju da bre Antonijević treba da vrati pare koje je uzeo. Sad čitam da je Lordanu Filmski centar dao oko 300.000 eura a Antonijeviću deset puta više, pa koji prelom mozga jbt.

Pritom oni nisu ništa radikalniji od mene u ovome, samo se pale na lošnjikav film i još lošiju politiku. Ja da se pitam snimio bih nešto o jurenju ustaša, neki spilbergijanski Munich, kako služba juri ustaše, lomi Kruna Draganovića četrdeset dana i slomi ga, traži i puca na Pavelića, smrska Luburiću glavu maljem, ustaše odgovaraju atentatom na Rolovića, bombom u pozorištu, paljenjem šuma, pokušajem atentata na Tita... ali naravno da glavni lik prolazi kroz Munich fazu i pita se da li se i sam pretvara u ono protiv čega se bori i shvata svoje greške.

Imamo motiv, slojevitost, zaplet, kulminaciju, katarzu, kontemplaciju, posrnuće, pokajanje, čistilište, sve bre. A ne ovo sadističko a monotono orgijanje bez smisla i napujdavanje srpskih zoskova.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #55 on: 22-02-2021, 02:32:07 »
Odgledah teškom mukom. Jako mučan film, treba izdržati tolika klanja.

Možda ovo nije film o Jasenovcu kakvog smo želeli, ali svakako jeste film o Jasenovcu kakvog smo zaslužili (uključiv i komšije).

Samo s ovakvim prostim ispunjavanjem očekivanja masa na račun svega drugog (likova, fabule, režije) i možemo početi da se pomeramo sa mrtve tačke, pošto očigledno drugačije nikako neće ići.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #56 on: 22-02-2021, 09:16:45 »
Gaga Antonijević: "Posle Dare u planu snimanje serije o akciji Oluja"

Režiser Predrag Gaga Antonijević govoreći o svom filmu "Dara iz Jasenovca" istakao je da je film izašao tek sada jer mnogi nisu želeli da se bave tom temom. 

Antonijević je dodao da još puno filmova zaslužuje da bude snimljeno o ovom logoru i sličnim zločinima u kojima je stradao srpski narod.

"Od filma ćemo napraviti i seriju, a planiramo projekat o akciji "Oluja" jer je Jasenovac uslovio to što se kasnije dešavalo", zaključio je Antonijević.

ovo je samo genijalno, srpsko (=satanisticko) pitanje ide intravenezno na pogibeljomaniju. krscanstvo je zakazalo (posebno ruska pravoslavna crkva i rkc), islam je zakazao, ali siguran sam da je izraelitima konacno kliknulo sta je srpsko pitanje u sustini.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #57 on: 22-02-2021, 09:40:32 »

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #58 on: 22-02-2021, 09:49:09 »
ustaski rezim je pogrijesio sto prihvatio borbu, kao i austrougarska i mnogi. u biti ih je satanizam inficirao cim pristali na borbu. srpski problem bit ce rijesen kad velike svjetske religije izopce svetosavlje (=satanizam), doslovne izopce.

realno se tu ne radi ni toliko o ekspanziji, ni o prostoj pljacki i kolonizaciji susjeda, beograd najociglednije radi na tome da zemlju formalno okupa u krvi. ne moze to rijesiti ni politika, ni ekonomija, ni oruzana borba, tek se inficirati tko god dotakne, rijesiti moze samo prepoznavanje i izopcenje. materijalizam ne prepoznaje taj obrazac, tako i vjecni hr-problem sa jugoidealistima, pitanje je definitivno metafizicko.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #59 on: 22-02-2021, 09:54:58 »

zosko, nisam ti hteo reći ranije, ali ta vaša tumačenja da jevreji otvaraju oči i da su šokirani navodnim srpskim lažima mogu se tumačiti i drugačije, da su šokirani koliko vi želite da izmenite istoriju i osporite genocid.

Npr, to se lepo vidi i iz novijih ispada tog istog Ognjena Krausa:

https://net.hr/danas/hrvatska/komemoracija-u-jasenovcu-kraus-porucio-opet-smo-ovdje-vec-cetvrti-put-sami-mi-potomci-zrtava-zlocinacke-ndh/

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #60 on: 22-02-2021, 09:59:26 »
kraus je jugokomunista, materijalista, kao i vecina istaknutih toboznjih zziova koji uspjeli opstati za bivse yu (inace ne bi opstao). on se predstavlja zzidovom, dok to realno nije. zadatak mu je ocuvati mitove, nije to za sto se izdaje. ni izraeliti nisu homogena pojava.
inace je iz obitelji koja montirala optuzbe protiv stepinca, pa ima i osobni motiv cuvati mitove.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #61 on: 22-02-2021, 10:01:20 »
Ti si ovde kačio Krausa kao primer jevreja koji otvaraju oči, a ne ja. Šta se sad praviš blesav.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #62 on: 22-02-2021, 10:06:40 »
a ma ne, to si ucitao. kraus nije zzidov, kao ni goldstein, to je sve gluma. danon nije laznjak.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #63 on: 22-02-2021, 10:07:36 »
Jesam li učitao i da nam ovde pretiš jevrejima? Mora biti da jesam, pošto bi to bilo van svake pameti...

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #64 on: 22-02-2021, 10:17:05 »
sta znaci prijetim?! to vam je priroda stvari, zapisano u bibliji.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #65 on: 22-02-2021, 10:20:11 »

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #66 on: 22-02-2021, 10:20:20 »
sta znaci prijetim?! to vam je priroda stvari, zapisano u bibliji.

Nema to što ti pišeš, druže, blage veze s Biblijom.

Ali ima jako veze s načinom na koji klasičan zlostavljač, umesto da prihvati sopstvenu odgovornost, okrivljuje žrtvu za ekces koji je sam napravio. I sve to još uvija u nedvosmislene pretnje novim ekcesima i daljim zlostavljanjem.

Npr:

ustaski rezim je pogrijesio sto prihvatio borbu, kao i austrougarska i mnogi. u biti ih je satanizam inficirao cim pristali na borbu. srpski problem bit ce rijesen kad velike svjetske religije izopce svetosavlje (=satanizam), doslovne izopce.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #67 on: 22-02-2021, 10:32:18 »
a cuj, to je tvoj dozivljaj. nije da ne razumijem, zzivis u epicentru manifestiranog satanizma, tek rijetki su imuni.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #68 on: 22-02-2021, 10:34:40 »
A ti si ovde kao šta, anđeo pomiritelj?  :?:

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #69 on: 22-02-2021, 12:36:47 »
Ovde zbilja zvučiš kao anđeo!  :?

Vjekoslava "Maksa" Luburića ubio je agent Udbe  :D Ilija Stanić, inače sin jednog ustaše. Luburić je posle rata pobegao u Španiju, gde je uživao zaštitu fašističkog generala Franka, a Ilija Stanić bio je jedina osoba u koju je Luburić imao poverenja.

Jedne večeri, Stanić je Luburića drogirao praškom za spavanje u njegovoj vili u Španiji 20. aprila 1969, da bi mu potom maljem razbio glavu i ubio ga iz povike:

"Majku ti j***m ustašku! Ovako si ti maljem ubijao decu u Jasenovcu!"  :|

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #70 on: 22-02-2021, 12:51:08 »
zivis u epicentru manifestiranog satanizma

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #71 on: 22-02-2021, 14:18:49 »
Zanimljivo viđenje filma:

O filmu je imao šta i da kaže hrvatski teolog i istoričar Goran Šarić, koji je istakao da je "Dara iz Jasenovca" pokazala je da Srbi ne razumeju ustaško zlo.

"Flm nije objasnio ko je i zašto pobio stotine hiljade Srba, Jevreja, Roma i Hrvata u desetinama logora i u nebrojnim stratištima po selima NDH. Nije objasnio genezu zla, ističe hrvatski teolog i istoričar Goran Šarić.

"Dara iz Jasenovca' ili kako Srbi ne razumeju ustaško zlo? Trebalo je proći više od sedam decenija da se u Srbiji snimi film o jednom od najmonstruoznijih genocida koje je čovečanstvo zapamtilo (ako ga uopšte pamti), a istorija ljudskog roda je istorija genocida, zločina, greha i pobune ljudi protiv Boga. Nikad neću zaboraviti suze Hrvata, bivšeg jasenovačkog logoraša, koji je tada već kao sedi starac prepričavao događaj kojem je svedočio u logoru", naveo je šarić na svom Fejsbuk profilu te dodao:

"Pedeset godina je jako puno vremena, pa ipak, plakao je kao dete dok je opisivao kako je izvesna ustašica Marija ubijala bebu udaranjem glave o zid. Ljudski um ne može začeti rezmeru tog zla. Jasenovac nije bio neka izolovana kuća strave, nego je čitava NDH natopljena krvlju nevinih žrtava. Četiri godine pakla na Zemlji", naveo je Šarić.

Istoričar je dodao da nije moguće ni u jednoj knjizi, niti na jednom filmu prikazati ono što se tada događalo, ali da je "pohvalno što je neko pokušao to da ekranizuje".

"Problem filma nisu ni patetika ni crno-beli prikaz karaktera. Svaki hrvatski ratni film ili svaki film o Srebrenici ima sto puta više patetike. I može li među ustaškim čuvarima u dečjim logorima iko biti ne beo, nego i tamno-svi? Problem je što film, ako je rađen za međunarodnu publiku, nije objasnio ko je i zašto pobio stotine hiljade Srba, Židova, Roma i Hrvata u desetinama logora i u nebrojnim stratištima po selima NDH. Nije objasnio genezu zla. Nije ga potpisao, imenom i prezimenom", navodi Šarić.

Kaže i da su režiser i scenarista pokazali su potpuno "nerazumevanje istorije, duha onog vremena, duha ustaškog klero-fašizma".

"Ne, ustaše su bile hladni i mirni sadisti, zlobni i pakosni, ljigavi, ali staloženi. Da sam ja snimao film, za uloge ustaša koristio bih današnje negiratelje ustaškog genocida", poručio je Šarić.

https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2021&mm=02&dd=22&nav_id=1815871

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #72 on: 22-02-2021, 14:27:30 »
jos i sarica si prenijeo, sarica?! pa moze li gluplje. vi kao da niste na sagiti, vec nekom dara bubamara forumu. recite da se samo zezate.

ako se odlucite uzdici od krezubih, tu vam je stvarnost. znam, znam, treba malo citati, a nema ni mnogo slika:
Kozara 1942. — sudbina zarobljenika, civila i djece

inace je aktualna sotonisticka predstava jasna, mozda bi jedino jos bilo zanimljivo razmotriti kako sad spojiti beograd i jugokomuniste iz okruzenja da se nadju u istoj zajednici, malo druze, a da normalni ostanu po strani. bila bi to visestruka korist: vi bi dobili zrtve koje redovno trazi taj vas svetosavski "bog", "posvetili" zemlju novim masakrima, a hrvati bi se rijesili (dvostruke) napasti.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #73 on: 22-02-2021, 14:49:24 »
Šarić je nivo za ove tvoje izvore "ništa ne postoji, sve ste deco sanjali, bubamaro let let" masnog negiranja ustaškog genocida i uloge Diane Budisavljević.

To nek čitaju vaši krezubi.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #74 on: 22-02-2021, 14:54:13 »
svaki fizikalni radnik sa osmoljetkom doktor je znanosti za sarica, odgovorno tvrdim. pa ovaj bi prosio po ulici da nije atraktivan medijima zbog gluposti koje prosipa, ni za baba seru nije. sutra ce ga zamijeniti majmun ako to bude znacilo dva klika vise.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #75 on: 22-02-2021, 15:03:39 »

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #76 on: 22-02-2021, 15:09:49 »

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #77 on: 22-02-2021, 15:21:38 »
Evo kako vas je Šarić demaskirao.

https://www.telegraf.rs/vesti/jugosfera/2980831-ucili-su-me-da-mrzim-srbe-oni-su-anti-krst-a-ja-sam-ih-sve-vise-voleo-emotivno-pismo-hrvata-koji-ne-slavi-oluju-stiglo-je-u-pravi-cas

Znači, ta tvoja priča o satanizmu je bukvalno ustaška priča od pamtiveka, i nema puno veze što si se uzrujao zbog Dare, već te je film o Jasenovcu samo potakao da iskreno kažeš sve ono što su te očigledno učili od malena.  xyxy

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #78 on: 22-02-2021, 15:25:48 »
inace je opce poznato da na preglupoj propagandi pishe "dobar dan, ja sam preglupa propaganda". jer inace preglupu propagandu nije moguce prepoznati, bar medju nacitanim ljudima.
ops, pa ne pishe to sharicu na celu, odoh preispitati stavove...

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #79 on: 22-02-2021, 15:29:24 »
Jeste, preglupa propaganda je stavila znak jednakosti izmeću srpskog i satanističkog u tvom postu gore, a ne ti sam... da, baš vaistinu oops... onako svetosavski...

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #80 on: 22-02-2021, 16:52:48 »
nije ti to sa satanizmom puki umisljaj, nesto sto bi temeljilo u kakvom rigidnom crkvenom nauku.
kroz 20. stoljece je bezbroj osoba iz najrazlicitijih tabora i osnova, a koje dolazile u kontakt sa beogradom, na kraju zakljucilo da imaju posla sa satanizmom. od ljevicara, preko narodnjaka, do desnicara, vjernika i nevjernika, umjetnika, akademicara, intelektualaca, vojnika, novinara...

mestrovic, kljakovic, radica, hrvatski vojnik zarobljen u vukovaru, cizek (vidi opis tamnovanja koji naslovio "medju nakotom zloduha", objavljeno ublazeno: u raljama zloduha), stotine primjera.

moj zakljucak temelji na iskustvu, posebno na sveprisutnoj kulturi lazi. vrlo je karakteristicno da srpski modus operandi ne moze iskoraciti iz tog obrasca ni kad objektivno nema potrebe za laganjem, manipulacijom i podvalama (ako bi taj obrazac i prihvatili u nekim uvjetima kao moguc). aktualno, ww2 je bio dovoljno krvav, no ni suvremena srbija to ne moze obraditi objektivno i bez agende. vrlo je karakteristicno, kao i, u biti, ritualni masakri, te bijeg u pogibeljomaniju, i tako u krug.

sve realno nepotrebno cak i iz ekspanzionistickog ugla. ne vidim druge svrhe no neki perverzni uzitak u krvi, sto je ocigledna karektiristika satanizma koji prozima srbiju pod bilo kojom firmom.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #81 on: 22-02-2021, 17:20:29 »
Koliko kapiram, to ti je opet uglavnom onaj tvoj P. J. Cohen... nekako, čovek je generalno neobavešten da je to i uobičajen ustaški narativ... a eto, Šarić zna, mogao je Cohenu reći...

Kad Šarić i srbi primete, onda je to preglupa propaganda, a inače P. J. Cohen i zosko o tome tupe celi dan do podne, to je ništa... kalucinacija, crno dete...  xrofl

E da, još da nam objasniš kako nešto što je istinito i fakat može biti propaganda, pa još preglupa...

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #82 on: 22-02-2021, 17:35:16 »
ne ocekujem ja da ti shvatis, u biti, 90% zitelja srbije vidim kao opsjednute, slijepce.

saric i dara su proizvod iste firme, bolje receno - identicni proizvod identicne firme, sve vrlo uvijeno, a jasnog smisla. nema razlike izmedju sarica i ovog filma. a bilo koji sustav moze kupiti 20 ekvivalenta saricu, hr bi mogla kupiti srpski pandan da gusla kontra. dobro je da to ne cini, aktualno solidno usmjerava satanizam koji se slijeva iz uvijek istog tabora: rastace ga u nista. sve drugo bi inficiralo.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #83 on: 22-02-2021, 17:49:14 »
Ali, ovaj film nije nikakav srpski iskorak, hrvati i bosanci ovakve iste filmove prave od devedesetih... pre bi se moglo reći da ste vi proširili na nas infekciju samosažaljenja koja traje već 30 godina bez prekida...

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #84 on: 22-02-2021, 18:37:48 »
"U Jasenovcu su ubijali na 57 načina, mi smo prikazali tek neke... Ono što ljudi mogu da podnesu"

nikako ne mogu dokuciti gdje ce "opaliti prva puska ustanicka", zagreb, vukovar, ilok, dubrovnik, knin? bosna? ovo je 1989.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #85 on: 22-02-2021, 19:52:40 »
nikako ne mogu dokuciti

u tome i jest problem

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #86 on: 22-02-2021, 20:04:33 »
Ili gde će prvo neko da udavi nekog po nacionalnoj osnovi...

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #87 on: 22-02-2021, 20:35:10 »
zgodna metafora. :) kako god, poslije nekoliko godina vrlo intenzivnih (medijskih) priprema, opet je predjen rubikon.
ispratio sam genezu dare, distribuciju, plasirane poruke, psiholoske trigere, narativ, botove, obican narod, snimke nasrtaja na hr ambasadu, reakcije razne, od poznatih ludaka, sve do prividno racionalnih osoba i siguran sam da je netko opet uspjesno zapalio fitilj. nista za veselje, sve bez trunke logike, ni superman ne bi zaustavio razvoj. tipujem ove godine, najkasnije jesen, prva puska ustanicka ubosni.
previse je masovno i intenzivno da bi bila politicka igrica, izniveliralo se poslije kakvih izbora.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #88 on: 22-02-2021, 20:45:02 »
Mene ipak više brine da li je P. J. Cohen fiktivni ili stvarni lik.

Jel video njega neko uopšte ili je samo mašina za pisanje nebuloznih teorija negiranja?

Ako je Stjepan Gabrijel Meštrović unuk, stručnjak za pitanja ratnih zločina bio kao hrvatski vojnik zarobljen u Vukovaru, to bi objasnilo dosta tih priviđanja zloduha, antrihrista i drugih kalucinacija u slatkoznoj komi....

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #89 on: 22-02-2021, 20:55:12 »
brinu te nebuloze jer si naucio slati svoje smece u susjeda i komentirati uz kavicu na kakvoj terasi. smece ti je vraceno i ocigledno vrlo zivahno, ja bih se na tvom mjestu zabrinuo oko ozbiljnijih stvari. mislim, samo kazem, mozda si ti i katodik iz nekog alan forda. :)

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #90 on: 22-02-2021, 21:01:00 »
brinu te nebuloze

Upravo moja poenta.

tipujem ove godine, najkasnije jesen, prva puska ustanicka ubosni.

:x

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #91 on: 22-02-2021, 21:46:25 »
svi smo mi katolici i satanisti

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #92 on: 22-02-2021, 21:53:55 »
linkine, pet puta svratim na topik i pet puta editiras prilog svaki put do neprepoznatljivosti spram cega krenuo. opusteno, nisi na izlozbi, ne mora svaka biti "genijalna". vidi batu, vidi petronija koji ni ne cita. nema veze sto ja uglavnom vodim monolog.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #93 on: 22-02-2021, 21:56:29 »
zoskati ili ne zoskati, pitanje je sad

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #94 on: 22-02-2021, 21:58:07 »
linkine, pet puta svratim na topik i pet puta editiras prilog svaki put do neprepoznatljivosti spram cega krenuo. opusteno, nisi na izlozbi, ne mora svaka biti "genijalna". vidi batu, vidi petronija koji ni ne cita. nema veze sto ja uglavnom vodim monolog.

Ma, ne jurim za genijalnošću, već se kratim kad vidim da neko ne kapira. Plus mu detektor za ironiju i podjebanciju u otkazu.  :?:

Aleksa Topuzić

• 2
« Reply #95 on: 23-02-2021, 03:05:24 »
Ja da se pitam snimio bih nešto o jurenju ustaša, neki spilbergijanski Munich, kako služba juri ustaše, lomi Kruna Draganovića četrdeset dana i slomi ga, traži i puca na Pavelića, smrska Luburiću glavu maljem, ustaše odgovaraju atentatom na Rolovića, bombom u pozorištu, paljenjem šuma, pokušajem atentata na Tita... ali naravno da glavni lik prolazi kroz Munich fazu i pita se da li se i sam pretvara u ono protiv čega se bori...
...ali posle kraće krize kaže sam sebi "Ma jok" i shvata da mora da nastavi još žešće. I da bude mini-serija. To bih crowdfundovao odmah.

No plašim se da nemamo ništa nalik Spilbergu, a osim toga, previše je energije potrošeno da se partizani oblate, a četnici rehabilituju, tako da mnogo veće šanse za snimanje ima nešto kao: Blagoje Jovović zaludan životari u Čikagu sve dok mu se na nebu ne ukaže Nikolaj Velimirović i uputi ga u planine u okolini Čikaga, na kojima se nešto sjaji. Šta se ono na planini sjaji? Đujićev nindža-dođo (na travi)! I onda ga sensei Đujić šalje da vija kokošku, baca mu kokosove orahe sa palme na trbuh, sve ne bi li ga spremio da ubije Pavelića, koji je ustaša; a zna se da Đujić takve nije mogao ni očima da vidi, a kamo li da vojno sarađuje sa njima. Žan-Klod Rokiju Jovoviću su za petama agenti Udbe, koji Pavelića štite jer je bio Titov dečko tokom rata, i ostao mu rana neprebolna. Dorćol glumi Čikago, Fruška gora te čikaške planine, likove domaći recitatori, a sve to je spakovano u 85 epizoda od čega je najmanje jedna u celosti iskorišćena na molitvu pred atentat. Cijena? Prava sitnica: Sveti Georgije + Seobe, pa puta dva.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #96 on: 23-02-2021, 10:25:16 »
Ma, ne jurim za genijalnošću, već se kratim kad vidim da neko ne kapira. Plus mu detektor za ironiju i podjebanciju u otkazu.  :?:

a, mozda meni tu bas ne funkcionira logika, uz tu daru nacitao sam toliko nevjerojatnih stvari od prividno racionalnih ljudi, da vjerujem da ni kao defektolog ne bih usao u taj (kolektivni) um. ovo je gore od doba kad titanik bio u modi, pa svaki potepuh imao nekog sa titanika. to su neki defekti koje se (aktualno) moze opisati balasevicom, kao covjekom koji po pjesmama nije mogao biti los, a kad pade vukovar osjetise zov prirode, okomio se na prvu casnu sestru, ustase, zaklicase "osloboditeljima". mislim, po strani satanizam, u biti ni satanizam ne objasnjava te rupetine u percepciji. to je nesto predkrscansko, kao jurassic park, pojma nemam. tu nista ne funkcionira, ne podlijeze zakonima fizike. vidis i batu, svaki dan ima dvije zrtve vise, ma nema veze ni jesu li rodjene, ali to je u modi.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #97 on: 23-02-2021, 10:42:44 »
Eo srpske verzije zoska koja je izgmizala nakon filma

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #98 on: 23-02-2021, 10:47:59 »
"jedna? jedna?! ja? meni jednu?! daj pet!"

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #99 on: 23-02-2021, 10:55:07 »
Ima cura pet iq

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #100 on: 23-02-2021, 11:15:02 »
https://www.nedjelja.ba/hr/komentari/bogoslovlje-u-praksi/kakve-veze-ima-euforicno-pomirenje-hrvata-i-srba-s-darom-iz-jasenovca/19527

Sa strane srpske politike u zadnjih je stotinjak godina izrečeno toliko laži o drugim narodima da niti sami više ne znaju što je doista istina. Kako danas drugačije shvatiti tolike silne televizijske emisije u kojima se razgovara o zločinima Hrvata, Albanaca i Bošnjaka protiv nedužnoga srpskoga naroda, dok se vlastite zločine smatra obranom iz nužde, čak i znakom plemenitosti prema vlastitom narodu?
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #101 on: 23-02-2021, 11:58:58 »
fra nije gledo film

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #102 on: 23-02-2021, 12:19:01 »
Gojko Rončević, koji je kao sedmogodišnjak tri meseca bio u Jastrebarskom, ispričao je svojevremeno za Politiku da je sestra Barta pre oslobođenja logora budakom ubila dvoje dece.

- Ustaški metod ubijanja dece od 3 do 10 godina ovako je izgledao. Pitali bi: Deco, ko želi da vidi mamu i tatu? ili Deco, ko hoće čokoladu?. Deca bi se javljala: Ja, ja, ja, ja. Onda bi ih sve poveli do jame i udarcem čekića u glavu ubacivali u nju - ispričao je Rončević.

https://www.alo.rs/vip/popkultura/u-filmu-je-bezdusna-casna-sestra-koja-uci-decu-ustaski-pozdrav-a-u-realnosti-glumica-izgleda-potpuno-drugacije-foto-video/388103/vest

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #103 on: 23-02-2021, 15:38:27 »
Verovatno ste čuli narativ da je Lordanu Zafranoviću odbijena novčana pomoć da snimi film po scenariju Djeca Kozare a da je te daleke 1986. godine u komisiji koja je to odbila sedeo i Gaga Antoinijević. Biljana Srbljanović je sada izlistala sličnosti između scenarija Arsena Diklića za Djesu Kozare i Dare iz Jasenovca:

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #104 on: 23-02-2021, 16:00:36 »
Nekad Rada, sad Dara. A meni je žao što nije Nada, pa da imamo poveznicu i sa Gejmanom preko "Nade u Paklu", a ne samo sa Lordanom.  :|

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #105 on: 23-02-2021, 17:25:56 »
Gojko Rončević, koji je kao sedmogodišnjak tri meseca bio u Jastrebarskom, ispričao je svojevremeno za Politiku da je sestra Barta pre oslobođenja logora budakom ubila dvoje dece.

- Ustaški metod ubijanja dece od 3 do 10 godina ovako je izgledao. Pitali bi: Deco, ko želi da vidi mamu i tatu? ili Deco, ko hoće čokoladu?. Deca bi se javljala: Ja, ja, ja, ja. Onda bi ih sve poveli do jame i udarcem čekića u glavu ubacivali u nju - ispričao je Rončević.

bez da ulazimo u nesto sto se zove valorizacija, prosto me zanima fenomenoloski: upita li se bilo tko zasto i gojko roncevic tokom tri mjeseca nije potvrdio zelju za roditeljima ili cokoladom, sve sa sedam (osam) godina? a mozemo zanemariti kad je svjedocanstvo nastalo, kao i da sadrzi klasicne elemente poput sestre barte sa budakom...

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #106 on: 23-02-2021, 17:36:39 »
Upitaš li se ti s tom IQ peticom da to pričaju stotine preživjelih logoraša, pa ako misliš da oni lažu, ili da im familije lažu, zamisli samo da oni to pričaju o manjem broju ustaša.

Pokušaj to uglaviti u IQ5 ako ikako možeš, jer ovo glupanderisanje s insinuacijama da je neko stotine logoraša natjerao da lažu decenijama, samo da bi se oprale biografije par desetina ustaških koljača je brate padaš ispod IQ5.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #107 on: 23-02-2021, 17:38:45 »
Ovo ako je tačno što Srbljanovićka govori stvarno je maloumništvo prvog ranga i Antonijevića treba zatvoriti negdje.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #108 on: 23-02-2021, 17:43:40 »
ja sam procitao sva dostupna svjedocanstva ove prirode i nisam nasao ni jedno vjerodostojno, vecina predstavlja vrlo ociglednu konstrukciju, a mnoga su i vrlo bizarna (uvijek na isti nacin nemastovita, staljinisticka klasika).

sto ne znaci da tu nije bilo zlocina ili bi ndh bila nesto vise ili manje no dio osovinske sile. samo bi bilo lijepo da nas se sve skupa prestane silovati u mozak istim preglupim glupostima. pisi kako je bilo. casna sestra je, iako ti organski mrzis katolicku crkvu a sklon si podvalama i mastanju, sve bez skrupula, karitativna radnica, vrlo predana, nije znala ni kako izgleda budak.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #109 on: 23-02-2021, 17:50:11 »
pazi što sam se potreso što iqsubpetici nešto nije vjerodostojno, a iqsubpetica ne konta da okamova oštrica sugeriše da je nemoguće napraviti zavjeru tih razmjera

je li iqsubpetice, smatraš li ti recimo da u ovom trenutku postoji npr 1.000 Srba na Balkanu koji bi bez problema uradili Hrvatima isto što i ustaše u Jasenovcu?

jer ako misliš, kako si to ono nazvao - satanizam - što onda iqsubpetice ne bi mislio da postoji 1.000 Hrvata sposobna za isto?

Postoji 1.000 psihopata u svakom narodu, no treba prebacit iq preko pet da bi se skužilo

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #110 on: 23-02-2021, 17:55:20 »
Nači, lik blokira drugog 35 godina da bi ukrao i režirao banalnu priču, film koji će za par nedelja svi zauvek zaboraviti?  :)

Ne znam, iz izjava poput ove deluje mi pametnije, kao neko ko razume kako stvari zaista stoje:

- Mi moramo razumeti da se nikada neće dobiti razumna reakcija iz Hrvatske, čak ni iz intelektualnih krugova - izjavio je Antonijević.

https://www.alo.rs/vesti/drustvo/mogu-hrvati-da-se-bune-koliko-hoce-predrag-gaga-antonijevic-otkrio-zasto-u-dari-iz-jasenovca-nema-najbrutalnijih-scena-pa-odbrusio-kritikama-ustaskih-naslednika/388002/vest

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #111 on: 23-02-2021, 17:57:56 »
bato, smatram da pripadamo jako razlicitim kulturnim krugovima, nacinu razmisljanja, stoljecima odvojeno formiranima, te da je vecina vase mitomanije i cjelokupnog opusa klasicna refleksija srpske kulture i modusa "sta bi bilo kad bi bilo i kako bi to bilo kod nas". to je preocigledno, vi uopce ne razumijete nista od realnih zbivnja i realnih zlocina, nemate osjecaj sta je vjerodostojno kad gradite mitomaniju.
koliko meni bizarna djeluje vasa stvarnost, toliko vama bizarno djeluje moja.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #112 on: 23-02-2021, 17:59:27 »
to bi imalo smisla da nisi subpetica :)

ali pričati meni da lažem u vezi masakra djedovih sestara od 17 i 18 godina je, jebiga - retardirano

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #113 on: 23-02-2021, 18:05:31 »
poslije iskustva sa vasim epom, od narodnog pjesnistva, preko balkanskih ratova, pa sve do devedesetih i aktualnih akcija, ja vama (=srbima bez iznimke) ne vjerujem ni kad se predstavite. tocno tu pocinje moje preispitivanje, tako da: ne zamjeri.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #114 on: 23-02-2021, 18:06:57 »
subpetica ima pravo vjerovati, pa zar nije Sagita dokaz tvoje subpet slobode?

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #115 on: 23-02-2021, 18:12:49 »
E, ta sloboda je najgora.
Moja tašta bi ga umlatila ovako matora, da ga čuje: Ona je kao klinka bežala pred ustašama u Velebit, a meni pričala šta je zatekla kad se kasnije vratila u selo, odnosno - tamo gde je pre  bilo selo...

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #116 on: 23-02-2021, 18:15:52 »
bato, sagita je anomalija, bez da ulazim u motive. uglavnom, sta sam zelio reci: nista osobno, to sto ja tebi nista ne vjerujem nije osobno. mozda ti povremeno i ne lazes, ali to me ni ne zanima u moru lazi, manipulacija i podvala. bilo bi kao da trazim zrno zita u moru kukolja, vrlo naporno i zaludno.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #117 on: 23-02-2021, 18:19:16 »
Moja tašta bi ga umlatila ovako matora, da ga čuje: Ona je kao klinka bežala pred ustašama u Velebit, a meni pričala šta je zatekla kad se kasnije vratila u selo, odnosno - tamo gde je pre  bilo selo...

bjezala su cijela sela i pred ustasama i pred cetnicima i pred partizanima. tvoja tasta je kreten ako nema vremenski, generacijski, kulturoloski i ideoloski odklon, isto tako moze umlatiti i tebe. imas veze sa zbivanjima tocno koliko i ja.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #118 on: 23-02-2021, 18:20:18 »
pa ja bih volio i ti meni da ne zamjeriš, jer stvarno iskreno mislim da si malouman, vjerovatno na nekoj njemačkoj ispomoći kakvu plaćaju ako subpet se rodi na njihovom teritoriju. Nadam se da shvataš da to nije ništa lično, nego onako procjenjujem kao neko ko jeste Mensa member da si logički obogaljen, bez ikakve ideje da te uvrijedim

no, pazi, ja bih ti zaista preporučio da čitaš srpsku narodnu poeziju, jer u njoj možeš vidjeti kako se Albanci ubijaju s leđa, ili kako Marko Kraljević siječe sise ženama i iživljava se, što bi se reklo, srpski ep nije uopšte samodopadan kao tvoj ustaški gdje niko mučki i grozno ne ubija i samo su drugi krivi. Pa eto, čitaj Smrt Muse Kesedžije, tu je upravo prikazano ubistvo albanskog viteza na pokvaren način.

Prosto, ti em si mentalno zaostao em lažeš u pogledu sopstvene upućenosti u srpsku povijest i kulturu. Opet, to nije uvreda, rekao bih samo par činjenica.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #119 on: 23-02-2021, 18:23:59 »

Moja tašta je videla šta je videla, pa da ti u ime otklona ja jebem mater umesto nje.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #120 on: 23-02-2021, 18:28:21 »
- Mi moramo razumeti da se nikada neće dobiti razumna reakcija iz Hrvatske, čak ni iz intelektualnih krugova - izjavio je Antonijević.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #121 on: 23-02-2021, 18:29:30 »
Moja tašta je videla šta je videla, pa da ti u ime otklona ja jebem mater umesto nje.

a, cuj, pa jebem i ja tebi mater, varvarine. pojma nemam, u ime nekih drugih sela koja ne postoje u precepciji tvoje taste. ne da bi nas dvoje imali veze sa selima, ali kad se vec jebe, rado.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #122 on: 23-02-2021, 18:46:51 »
Ako si završio s kafom (jebanjem), lepo bi bilo da pokupiš to smeće što si izbacio kod komšije.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #123 on: 23-02-2021, 18:51:10 »
a sta ti sad glumis? drzis svijecu? jel' ti krivo, ljubomoran na varvarina ili mene?

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #124 on: 23-02-2021, 18:54:42 »
Kao satanista i Katodik iz Alana Forda, dužnost mi je da se umešam!  :|

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #125 on: 23-02-2021, 19:35:24 »
sve je vrlo jednostavno: ozbiljna komisija strucnjaka, forenzicara i povjesnicara bez politike, bez goldsteina i beogradskih pandana, otvoriti arhive, valorizirati svjedocanstva, ekshumirati zrtve, pokloniti se, snimati ozbiljne dokumentarne filmove da se ne ponovi, ne ove mutne huskacke sprdacine. huskacke medije staviti pod kaznenu odgovornost pri daljnjem koriscenju izvora.

i to za cijelo razdoblje od 1900. do 2000.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #126 on: 23-02-2021, 19:44:42 »
A kako ćete iskopati one leševe što su plutali Savom, genije?

Ok, za ove što su zakopani, dnk tehnologija danas dopušta veliku preciznost. Ali, realno, to može samo poslužiti da se još malo umanji broj zrtava, još malo minimalizuje zločin, još malo relativizuje, još malo poriče...

I onda, još tako jedno tristo godina gubljenja podataka, i ustanovite sa nekim novim Vučićem da zločina nije ni bilo... pa, to tvrdite od početka...

A što tako ne brojimo mrtve u Vukovaru, Srebrenici, na Kosovu, na taj vaš način? Svake godine sve manje, umesto sve više... 30 godina snimate filmove, i snimali bi ste bez blama još 45 godina, nema veze što je ovo sa Jasenovcom 75 godina kasnije, kad će biti i filmova o Vukovaru, Srebrenici, Kosovu 75 godina kasnije...

I, znaš šta, sad kad sam ti se predstavio kao Katodik, mada sam ja više Klodovik, možeš početi svoje cenjeno preispitivanje s mojom nogom u dupetu...  :D

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #127 on: 23-02-2021, 19:48:43 »
puno zujis, malo mlijeka dajes. katodik, klodovik, muha zunzara, nebitno.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #128 on: 23-02-2021, 19:53:33 »

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #129 on: 24-02-2021, 07:46:26 »
T. Ražnjević: Dara iz Jasenovca: u službi Vučićeve gebelsovštine za neke buduće „trijumfe volje“

Srpski nacionalni pathos pretočen filmsku sliku

Film Predraga Gage Antonijevića „Dara iz Jasenovca“ je 20. veljače ove godine, u svom kratkom, ali burnom životu, zakoračio u svoju pučko-vulgarnu, iliti „narodnu“ fazu, napuštajući relativno neuspješan dosadašnji život obilježen pokušajem poboja u uži krug kandidata za nagradu američke filmske akademije, Oscar. Premijerom na državnom RTS-u je ušao u kućanstva, među obitelji zavaljene u naslonjače i krevete, i kao primjeren snuff-horror za miran obiteljski vikend na dva je sata zaokupio pažnju gotovo cijele Srbije ostavljajući mnoge, prema njihovom vlastitom priznanju, u šoku, plaču, izbezumljenosti, nevjerici i bijesu. Rekli bismo, nakon lutanja po Amerikama i „rušenja rekorda po njujorškim kinodvoranama“ došao je na svoje, gdje mu je uostalom i bilo predviđeno mjesto na kojem će ostvariti svoj puni potencijal, po zamisli dueta Antonijević-Drakulić i njihovih financijera, tj. političkih gremija iz pozadine. Logično je, stoga, da su se istu večer uslijed erupcije gnjeva i osvetničke pravde užarile društvene mreže u Srbiji, ali i u susjedstvu obuhvaćenom metafizičkom novotvorinom „Srpskim Svetom“. Zahvaljujući blagodatima internetske ere svatko onaj koji o Jasenovcu od malih nogu „ zna sve i sve mu je jasno“ imao je potrebu javno deklarirati svoje viđenje filma, pa su se tako, avaj, javili i ustaškim zločinima šokiran Arkanov sin, kao i nadaleko poznat inventarni objekt iz studija Milomira Marića, Vojislav Šešelj, kojemu je film bio suviše blag prema ustašama.

„Svjetska televizijska premijera“ na nacionalnom RTS-1

Iz same činjenice da je premijera na RTS-u u mainstream srbijanskim medijima predstavljena kao „svjetska televizijska premijera“ jasno se iščitavaju granice tog „svijeta“ u kojemu je „Dara iz Jasenovca“ trebala zaživjeti. One su, logično, omeđene granicama gledateljstva srpske državne televizije. Dakle, taj svijet nije ni Los Angeles, ni Cannes, ni Venecija, nisu to antropomorfni kipići ni zlatni lavovi, već isključivo nacionalni korpus kojemu je propagandni servis Aleksandra Vučića trebao servirati još jedan od plodova njegove samozvane nacionalno-prosvjetiteljske politike. U tom smislu, sva ona pompa oko kandidature za Oscara nije bila ništa drugo doli bučan i nadmen marketing na velika vrata. Čak i loša kritika kakva se tih dana promaljala virtualnim prostorom, pa pristizala i sa uglednih adresa iz svijeta filmske kritike, poslužila je kao itekako korisna reklama koja će pobuditi interes javnosti i mobilizirati potencijalne konzumente tog uratka. Film je svoju funkciju ispunio. Premijeru je u Srbiji pratilo preko 2,5 milijuna gledatelja, s gledanošću od preko 50%. Ulog koji je srpska vlada dala redatelju Antonijeviću isplatio se u samo jednom danu, a plodove tog stabla će Vučić brati tjednima koji dolaze, ako ne i mjesecima, sudeći po količini energije koju je film oslobodio i istresao po internetu.

Ući u klasičnu analizu filma i podvrgnuti ga kritičkom aparatu je u neku ruku suvišno i besmisleno, jer efekt takve raščlambe neće pogoditi metu, s obzirom na činjenicu da „Dara“ ekranizira temu koja je u srpskom društvu kroz nekoliko generacija egzaltirana na pijedestal dogme, i u ovih 70-ak godina je poprimila pseudo-religijske značajke, promećući se u općenacionalni kult kakav je za Rimskog Carstva, primjerice, bio sadržan u carskom kultu gdje je pokazivanje svoje osobne sljedbeničke volje ujedno značilo i legitimiranje vlastite lojalnosti državi. Kao takav, mit o Jasenovcu treba biti apsolutno istinit, neupitan i neporeciv, pri čemu će svatko tko se u Srbiji javno, čak i sa apolitičnih pozicija, zauzme za odbacivanje narativa o 700 000 ubijenih Srba, biti okarakteriziran izdajnikom i stavljen pred linč. Dakle, tražiti činjeničnu utemeljenost krvavih prizora iz „Dare“ i tragati za omaškama u filmu bi u očima pravovjerne srpske javnosti bilo jednako smisleno kao propitivati činjeničnu utemeljenost npr. biblijskog prolaska Mojsija kroz razmaknuto Crveno more ili diskutirati o zbiljskoj izvedivosti razgovora s gorućim grmom. Stoga sve kritike koje se obrušavaju na kvalitetu glume, očajnu i vrlo površnu karakterizaciju likova primjereniju Ejzenštajnovom agitpropu, manjkavosti scenarija i razrade fabule, u potpunosti „promašuju ceo fudbal“ i film percipiraju na način kako ga ciljani krajnji konzument neće nikada doživjeti – kao autorsko umjetničko djelo bez „višeg cilja“ i lišeno nadahnuća koje proizlazi iz njegove „misije“. Sve ono filmsko u „Dari iz Jasenovca“ je tek u službi medija, tj. prenositelja poruke i osnažitelja emocionalne zasićenosti te poruke. Prije svega ona je materijaliziranje postojećeg kulta, čiji su elementi skovani u radionicama komunističkog agitpropa kasnih 1940-ih godina; pretakanje jednog od temeljnih uporišta srpskog nacionalnog pathosa u najmoćniji propagandni alat suvremenog doba – u pokretnu filmsku sliku.

Anti-hrvatska propaganda kao prikriveni meritum projekta

Stvaratelji filma, kao i njihovi politički sponzori iz državnog vrha, odbijaju „Daru“ okarakterizirati anti-hrvatskim, kao što decidirano odbijaju svaku primisao o generalizaciji. To argumentiraju vrlo smiješnim trik-argumentima u smislu da na samom početku radnje protagonistici Dari pomaže jedna Hrvatica – pa film, naravski, nikako ne može biti antihrvatski. Vrlo jeftino obrazloženje. Međutim, suštinsku antihrvatsku notu odaje jedan tragikomično ubačeni element, koji filmu nikako ne pripada ni povijesno, vremenski ni prostorno, i koji je kao uljez između redaka u potpunosti zalutao u priču. Riječ je o sceni gdje filmski Maks Luburić, upravitelj logora, pred dječacima, tj. interniranom srpskom djecom obučenom u ustaške uniforme, iznosi govor o „hrvatskoj državi“ koju će oni graditi za budućnost i za koju se valja brinuti kako će ona izgledati 2000. godine, kada budu pokojni oni koji ju danas grade (misli se na 1942. godinu). No, riječ je o blago izmijenjenom Luburićevom govoru o HNO-u iz njegovih kasnih emigrantskih dana, iz 1968., koji je dostupan i na Youtube servisu, a kojega je Gaga u bregovićevskom stilu „posudio“ i iz 1968. presadio u 1942. na način da se gledatelju šalje suptilna politička poruka kako ta „buduća hrvatska država“ iz „dvijetisućitih“ ima svoj temelj u Luburićevoj viziji začetoj u Jasenovcu i u svemu onome što se, prema Gaginoj kvazi-povijesnoj interpretaciji, događalo u logoru a ogriješilo se o načela humanosti, čovjekoljublja i pravednosti, što i sam gledatelj vidi, jer „fotos ne ume da laže“. U tom pogledu nedvosmislena je autorova namjera da se usađivanjem tog kontekstualno nepripadajućeg fragmenta sama ideja hrvatske države kriminalizira, oblati i demonizira i da se filmom odašilje poruka kako ta Luburićeva „hrvatska država“ nema moralnih uporišta niti pravo opstanka u civiliziranom krugu Ujedinjenih nacija. Jasenovac je tek taj najradikalniji primjer, Ahilova peta hrvatske povijesti, u kojoj se takvi prodori i obračuni sa sadašnjošću preko leđa prošlosti mogu najlakše ostvariti. Uostalom, i na međunarodnoj pozornici, kao i na hrvatskoj sceni, rijetko će se čuti kako netko tko drži do svoje reputacije dovodi u pitanje sami sadržaj filma i faktografsku utemeljenost fabule, ako fabula u ovom Gaginom kolažu sličica uopće postoji. Uglavnom će to biti distanciranja u rukavicama, da li to baš treba snimati sada, zaslužuje li Jasenovac takvo propagandno silovanje, i čemu takve eksplicitnosti u današnje vrijeme. Dekonstrukcija elemenata fantastičnosti prisutnih u ovom zbrda-zdola nabacanom uratku, jasno, simptom je ustaštva, fašizma, kako god. A što drugo.

Štoviše, anti-hrvatsku (a ne anti-ustašku) paradigmu u pozadini filma demonstrirao je dan poslije premijere sam Gaga Antonijević izjavom kako ima namjeru snimiti još jedan film o stradanju Srba 1990-ih i u Oluji, kojim će se primjereno „zatvoriti krug“ srpske kalvarije u Hrvatskoj, započet s Jasenovcem. U tom grmu leži zec kada pokušamo prokljuviti zašto je dotični odabrao baš sekvencu govora u kojoj Luburić lamentira o hrvatskoj državi 2000-ih godina. Štoviše, uz film, najavljuje se mini-serija u kojoj će se prikaz stoljetnog stradanja Srba proširiti pa će valjda biti mjesta za cjelovito predočiti svijetu i gradu onaj legendarni topos o „57 načina ubijanja Srba u Jasenovcu“ na kojemu u posljednje vrijeme parazitira Gideon Greif, dežurni „židovski znanstvenik“ u službi aktualne post-šešeljevske vlasti. Kakve su izravne poveznice Oluje i Jasenovca, valjda samo Gaga zna. I njegov sponzor Aleksandar Vučić, prema čijoj sugestiji je i snimljen film, ako mu je za vjerovati. „Dara“ je dakle dio šireg kolaža, prva karika u lancu, kojim se kao svojevrsnim dokumentom o jednom naraštaju treba ispričati priča za one koji tek dolaze, a zapravo propagandistički u filmsko-igranom smislu za sva vremena ovjekovječiti onaj, u srpskom društvu općeprihvaćen, diskurs o stoljetnom nestajanju Srba iz Hrvatske od 1910-ih do 2000-ih – nestalih, kako politička propaganda tvrdi, pod preseljavanjima, izgonima, ubojstvima i genocidom. Gledajući plimu reakcija kakve je film izazvao na društvenim mrežama (Facebook, Twitter, razni forum i dr.), izuzetno ispunjenu pogromaškom atmosferu prema Hrvatima i hrvatskom identitetu, sumnjamo da značaj leži u pukom umjetničkom osvrtu na svršeni povijesni trenutak, već da on ima i puno konkretniju pragmatičnu svrhu za nadolazeća vremena.

Da su posljedice emitiranja filma svakako anti-hrvatske, svjedočili smo već u nedjeljnim podnevnim satima, kada su se grupe huligana pokušale okupiti ispred hrvatskog veleposlanstva u Beogradu. Eskalacija je spriječena intervencijom policije, srećom. Imajući takve scene pred očima, teško se oteti zapisima iz dijaboličnog uma velikog maga propagande, Josepha Goebbelsa, i njegovim riječima: Nema smisla trošiti vrijeme na konvertiranje intelektualaca. Intelektualce nikad nećete razuvjeriti u njihovim uvjerenjima, a oni će svejedno uvijek na kraju popustiti pred jačim, pred „čovjekom s ulice“. Stoga, argumenti moraju biti sirovi, jasni, siloviti i apelirati na emocije i instinkte, nikada na intelekt. Istina je, na koncu, nevažna i u potpunosti subordinirana taktici i psihologiji“. Pokretanje uličarskog gnjeva kroz manipuliranje emocijama kolektiva, uz ignoriranje istine i historiografskih dosega o Jasenovcu i Kozari, upravo je taj krajnji efekt koji stoji u pozadini namjera onih koji su producirali i distribuirali „Daru“. Goebbelsova načela, očito, vrijede i za neka druga vremena i neke druge obmanjivače javnosti.

Opasno eksperimentiranje društvom kroz puzajuću nacifikaciju

Kad bismo se upustili u raščlanjivanje razloga zbog kojih bi Vučićev režim poticao ovakve akrobacije s opasnim eksperimentiranjem oko povijesnih tereta i trauma, najlakše bi bilo ustvrditi kako svrha „Dare“ zasigurno leži u potrebi da se zbog predstojećeg rješavanja kosovskog pitanja svi oni eventualni izboji gorčine i frustracija kanaliziraju što dalje od državnog vrha, pa su kao distrakcija zgodno poslužili „dudekasti“ Hrvati i podsjećanje na „nenaplaćene račune“ s njima. Umjesto „Vučića izdajnika“ da se govori o „Vučiću srpskoj majci“. Međutim, Vučićev model upravljanja društvom i državom nadilazi tu vrstu jednokratne pragme, tehnokratske primjene konkretnih rješenja na konkretne slučajeve, i ništa u njemu nije moguće sagledavati izolirano, bez šire ideološke agende. A naročito ne one probleme koji se tiču masovno-orijentirane kulturne politike. Ono je sveobuhvatnije, puno hermetičnije, u određenoj mjeri i krajnje autokratsko, i zalazi u sferu koju bismo bez puno dileme mogli nazvati puzajućom nacifikacijom srpskog društva.

Obrasci nacifikacije društva u Srbiji idu nesmetanim tokom već cijelo desetljeće, a od vanjskih pritisaka štiti ih jedino paravan nominalnog europejstva kojega državna politika personificirana u Vučiću vješto koristi u trenucima kada Europi šalje poruke: izgubite li mene, dobit ćete još gore i radikalnije. Pa za te potrebe paradira Šešeljem, Bokanom, Srpskim Zavetnicima, Kapetanom Draganom, Dverima, Levijatanima, Srbskom časti i inima. Takav društveni kontekst oblikovan je u međudjelovanju niza čimbenika, ne traje od jučer. Nepostojanjem oporbe u političkom životu Srbije ostvarena je potpuna politička dominacija Vučićevog SNS-a u svim segmentima državne vlasti, a parlament gotovo sveden na farsu. Na djelu je poticanje kulta vođe kao izraz sinergije egomanskog psiho-političkog profila Aleksandra Vučića i kancerogenih efekata u poltronskoj stranačko-kadrovskoj post-komunističkoj „izgradnji institucija“ u „zarobljenoj državi“. To je izrazito olakšano u okolnostima postojeće režimske kontrole medija, dugotrajne tabloidizacije medijske scene i poticanjem gotovo endemske idiokracije kako bi se srpsko društvo što bezbolnije isključilo iz europskih kulturno-civilizacijskih tokova i eutanazirala građanska svijest, ukoliko je još ima u osjetnoj mjeri. Sve je popraćeno odmicanjem od EU standarda i potpunim zastojem na putu prema eurointegracijama, na što upozoravaju umjereniji srpski intelektualci poput Milana St. Protića u nedavnom intervjuu za „Danas“. Duh nacifikacije ne dižu toliko podbačaji u institucionalnoj izgradnji, koliko normalizacija iracionalnoga, naci-mističnoga, „nebeskoga“ i uzgajanje arhaičnih plemenskih instikata, poglavito sjećanja na grijehe susjeda i razna otvorena ili uvijena zavjetovanja na osvete. U srpskom javnom životu vrlo su zastupljene razne ekstremističke skupine i organizacije, mnoge s filonacističkim predznakom, čije javne manifestacije u smislu ideološke podloge i masovnosti zaista nemaju pandana u zemljama iz okruženja. Popularizacija pseudo-znanstvenih ideoloških sustava, poput ideologije srpske autohtonosti i predstavljanja Srbije kao baštinika prve europske civilizacije, nisu samo cirkusiranje pojedinaca na njihovu osobnu sramotu, već i opasni trendovi koji imaju ogromnu publiku i vrlo lako u kriznim vremenima skreću u biologističke i socijalno-darvinističke stranputice „krvi i tla“. Nakon podbačaja 1990-ih pan-srpstvo je koncipirano u „Srpskom svetu“, zamišljenoj „duhovnoj zajednici“ koja na političko-propagandnoj razini objedinjuje Srbima naseljene prostore u nekoliko država. Ni to ne bi privlačilo pažnju, da nije popularizirano kroz izravni angažman državnog vrha i da izravno ne korespondira sa prastarom retorikom o ugroženim Srbima izvan Srbije. Eto zbog čega nacifikacija. S obzirom na svježa sjećanja i nedavna povijesna iskustva, takva „okupljanja“ nedvojbeno predstavljaju izazov regionalnoj stabilnosti, osobito u kontekstu militarizacije, propagiranja naoružavanja Srbije i strateškog koketiranja s glavnim konkurentskim sustavima NATO saveza. Imajući u vidu sve to, i niz drugih ovdje neuvrštenih čimbenika, bez puno dileme se „Daru iz Jasenovca“ može okarakterizirati neodgovornim i riskantnim produktom modernog oblika goebelsovštine, uz svo dužno poštovanje apolitičkim i nepolitičkim akterima koji su sudjelovali u izradi tog filma, a svoj angažman percipirali kao doprinos svjedočenju istine, makar i na pomalo morbidan način. No nije se samo jednom pokazalo da su staze do pakla popločane dobrim namjerama.

Psihopatologija filma i Židovima neshvatljivo obožavanje sadizma

Jasenovac svakako zaslužuje znanstvenu obradu, a tek potom eventualno ekraniziranje u igranoj filmskoj formi. U tom pogledu on može biti i područje dijaloga dviju strana. Međutim stupanj politizacije i instrumentalizacije koja traje desetljećima, i koja se iznova očituje u perpetuiranju manipulacija ispletenih oko tog logora, onemogućava nam konkretne korake. I na koncu, svatko govori svoje, pri čemu nitko nikoga ne sluša. Problem sa spuštanjem jasenovačkog mita na racionalne noge je nadasve u strukturama dugog trajanja. U srpskom društvu one su oblikovale specifičan mentalni okvir koji u određenim aspektima i situacijama pokazuje znakove kolektivne psihopatologije, kako je to onomad na zanimljiv psiho-historiografski način elaborirao dr. Ivo Rendić Miočević u knjizi „Zlo velike jetre – povijest i nepovijest Crnogoraca, Hrvata, Muslimana i Srba“. Kada se mučenički imaginarij nacionalnog srpstva transgeneracijski gradi na iracionalnostima, viktimizaciji, postavkama kulta, odgajanjem na brutalnostima, morbidnostima i sadističkim prikazima, na demonizaciji drugoga, i vječnom podsjećanju na „posvećenje kroz osvećenje“, iz tih misaonih obrazaca proizlazi ono što je filmski kritičar iz uglednog američkog časopisa „Variety“, Jay Weissberg, zapazio i u slučaju „Dare“: obožavanje sadizma. Poznavatelj Holokausta i židovskog stradanja u logorima zasigurno ima što reći o kulturi sjećanja, i vrijednostima koje ona treba promicati u suvremenom svijetu, ali proniknuti u mentalnu arhitekturu „Dare“ nije ni pokušavao. Zbog odbojnosti, bizarnosti, ali i perfidnosti kreatora filma za čiju umjetničku notu ima samo riječi osude, prosuđujući ispravno kako se radi o instrumentalizaciji nasilja u „nativističke“ revanšističke svrhe. „Obožavanje sadizma“ u formi polaganja zavjeta za buduće generacije prati, nažalost, srpsku mitologiju još od vremena Turaka, kada su priče i prikazi turskih barbarstva činili kostur koji je svetosavsku zajednicu držao na okupu, a skupa s tim i vjeru u oslobođenje od turske hegemonije. Ono je prisutno kroz čitavu modernu povijest, ponekad zadobivalo i zastrašujuće apsurdan oblik i izraz, a za Miloševićeva vladavine biti će osuvremenjeno kroz televizijsku sliku i dobit će dinamičnu vizualnu dimenziju, kako je to elaborirao francuski profesor novinarstva Renaud de la Brosse u izvješću Haagu, naslovljenom „Politička propaganda i projekt Svi Srbi u jednoj državi – posljedice instrumentalizacije medija za ultranacionalističke svrhe“. Miloševićeva propaganda, naime, bila je prepuna sadizma i morbidnosti, priča poput onih o pobijenoj srpskoj djeci u Vukovaru ili o hranjenju lavova lešinama Srba u sarajevskom zoološkom vrtu. Obilovala je “dokazima“ o jezivom nasilju nad srpskim življem, „svjedočanstvima“ izbjeglih i postradalih, u kojima je spremno sudjelovalo i svećenstvo pristajući na angažman u beskrupuloznim morbidnostima, poput slučaja gdje je stanoviti otac Filaret iz zemunskog manastira govorio o ubojstvu „malog Ilije“ u Hrvatskoj, držeći na stolu ljudsku lubanju i govoreći da je to jedino što je majci ostalo od njezina sina: „Na rođendan, 2. avgusta ove godine. Majka je trčala za njima da barem mrtvo joj dijete daju. Nisu joj dali dijete, odnijeli su ga i poslije su ga spalili. Od toga svega je ostala samo lobanja. Ne bi ni tu lobanju našla da jedna žena druga, koja je - ovako - rimokatolkinja, ali koliko-toliko je imala u sebi nekog ljudskog osjećanja i kazala ‘Ja znam gdje su vam spalili dijete, ja ću vam kazati gdje je njezin grob, od djeteta.’ I otišla je tamo i od svega toga što je moglo da se nađe, nađena je ova lobanja.“ Filaretove riječi iz 1991. kao da su jučer izašle iz usta Gage Antonijevića ili kao da se radi o dijelu scenarija filma gdje ipak „kakva-takva rimokatolkinja“ pomaže maloj Dari.

To nam pokazuje koliko je „Dara“ zapravo dio puno šireg diskursa s dubokim korijenima, šire predodžbe, gotovo kao „narodna predaja“ a ne nečije autorsko djelo. Tako i u Gaginom filmu imamo prisutan gotovo svaki topos i motiv kojega pronalazimo u literaturi o Jasenovcu i Kozari koja je publicirana u Srbiji od vremena komunističkog obračuna s „klerofašizmom“ kroz „Magnum Crimen“ Viktora Novaka do posljednjih publikacija o Stepincu i Paveliću, iz pera notornog radikala Nikole Žutića, iz 2017. godine. Tu su i famozni srbosjek, usmrćivanja djece plinom, nabijanja na bajunete, ubojstva interniraca iz zabave i u „igrama“, ustaška cjelovečernja natjecanja u klanju, bestijalnost krvopije Luburića, „fra Sotona“ Majstorović-Filipović s neizostavnom krunicom u rukama, hladnokrvnost časnih sestara s „voštanim pogledom“ bez trunke emocija, „koji odaje predumišljaj“ kako bi rekao blagopokojni Balašević. Sve to je zbijeno u dva sata filma i odigrava se pred očima nove nacionalne junakinje, male Dare. Na koncu, razumljivo je što gospodin Walestein, odgojen i odrastao daleko od naših „velikih jetara“, narcizama malih razlika, ratnih neprilika, transgeneracijskih mržnji, mitova i poviješću opterećene svakodnevice, nije mogao shvatiti i razumjeti odakle ta bizarna potreba opijanja publike sadizmom – ali svakako frustrirajuće je i izaziva nervozu da to dandanas ne mogu ili ne žele shvatiti mnogi hrvatski „javni radnici“, kolumnisti, televizijski voditelji, filmski kritičari, novinari i intelektualci, i da pomalo naivno „Dari“ pristupaju tek kao jednome u nizu filmova.

Tomislav Ražnjević

prva ozbiljna recenzija u moru "drustveno-politickog" rada raznih agentura od pavicica, preko jovica, do itd., solidno precizna; kao da pisao pandan mehi, tek ozbiljno sadrzajna.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #130 on: 24-02-2021, 11:11:04 »
Sjajan tekst, da se prisetimo Jasenovačkih žrtava i šta su hrvati (ne svi, samo oni gluplji, zvani ustaše) radili:

Gojka Rončevića i danas progone jezive scene iz logora: Tamo su živi zavideli mrtvima

Film “Dara iz Jasenovca” nije mogao da dočara strahote koje su ljudi preživljavali u logorima, kaže Gojko Rončević koji je imao samo osam godina kada su ga odveli u logor Jastrebarsko. U logorima je izgubio roditelje, dva brata i sestru.

Nakon emitovanja filma “Dara iz Jasenovca” kaže da je stvarnost bila zapravo mnogo gora nego što je prikazano na filmskom platnu.

– Film ipak nije mogao da dočara sve strahote koje su se događale u logoru. Bilo je 57 načina ubijanja, to je jedinstven slučaj u svetu, kao i sam logor što je bio. Malih Jasenovaca bilo je na hiljade na prostoru NDH. Imao sam sreću da budem odabran u grupu dečaka koje je trebalo vaspitati u ustaškom duhu i tako sam preživeo. Doživeo sam oslobođenje, kada su došli partizani 26. avgusta 1942. godine. Posle oslobođenja, došao sam u Beograd. Sedamdeset godina je skrivana istina o genocidu nad Jevrejima, Romima i Srbima na teritoriji NDH, a to je radila komunistička partija – priča Rončević.

Rončević je celu porodicu izgubio u ratu, a užase nikada nije zaboravio.

– Tamo su živi zavideli mrtvima, toliki stepen okrutnosti je bio primenjen, klanje, ubijanje. Mog oca su zaklali, a majku ubili, ubili su mi braću od tri i devet godina, sestru od 13 godina. Imao sam još jednog brata, kojeg su jurili da zakolju, ali je srećom samo ranjen i preživeo je. Sve vreme rata sam sanjao klanja. Na brojnim lokacijama su bili počinjeni strašni zločini, ljudi su bacani u jame i bunare. Okrutnosti nikad kraja nije bilo. FIlm je bleda slika pravog stanja, oni su uživali u masakriranju, ubijanju maljem – ispričao je Rončević.

On kaže da, iako nije bilo ubijanja, deca su svakodnevno umirala u Jatrebarskom.

– U logoru gde sam ja bio nisu ubijali decu, ali je svakog dana umiralo 10-12 dece. To nisu bile bolnice, već barake, pod sa malo ili nimalo slame gde su bila ženska deca od jedne do 14 godina. Ako je previše dece u bolnici, onda su ih stavljali u prostor ograđen žicom ispred – bolna su Rončevićeva sećanja.

Rončević je istakao da je veoma važno govoriti o ovim događajima, jer je istina skrivana 70 godina, piše Kurir.

Film “Dara iz Jasenovca” digao je Srbiju na noge i podsetio na stravične događaje iz naše istorije. Delo Predraga Gage Antonijevića zaustavio je zub prošlosti u nastojanju da pojede sećanje na monstruozne zločine.

https://luftika.rs/dete-logor-jasenovac-jastrebarsko/

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #131 on: 24-02-2021, 14:05:13 »
https://www.nedjelja.ba/hr/nek-se-zna/je-li-porfirije-franjina-veza-za-beograd/19550

Ma koliko zapravo očekivano, imenovanje novoga patrijarha Srpske Pravoslavne Crkve i dalje izaziva pozornost. Poglavito nakon što je i Vatikan procijenio kako, poslije Porfirijeva ustoličenja, i pohod Svetog Oca Beogradu nije više tako daleko. Hrvatski tisak tako citira vatikanisticu lista Messaggero Francu Giansoldati koja drži kako je baš bivši mitropolit zagrebačko-ljubljanski ta (nova) nada da će konačno ovaj Papa uspjeti ono što su željeli i njegovi predšasnici Ivan Pavao II. i Benedikt XVI. Slijedom čega je nužno podsjećanje na dosadašnja nastojanja papa da se probiju do Beograda.

a žrtva je naravno stepinčeva svetost

šta jedan biskup iz argentine zna o pravoslavlju i islamu??? :)

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #132 on: 24-02-2021, 14:21:12 »
Papa Franjo jedini Njofra da valja!

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #133 on: 24-02-2021, 15:03:17 »
Čini se da su optužbe vezano za plagijat tačne, ili barem, da potiču od samog Zafranovića.

Nisam neki fan "Okupacije u 26 slika", reprizirao sam scenu u autobusu posle gledanja Dare, i nije na mene ostavila podjednako velik utisak kao kad sam bio klinac. Klanje kao klanje. Plus, dosta naivno urađeno, efekti (npr, kad Radetu Markoviću leti glava) su prevaziđeni.

S druge strane, Zafranofić jeste veliki car što i dalje hoće da realizuje taj film i što ga posmatra kao svojevsnu molbu za oproštaj za ustaške zločine. Eto da ima neko pametan i normalan.  :|

Zafranović: Ne odustajem od „Dece sa Kozare“, odgovor za „Daru“ daće pravnici

Da li i koliko film "Dara iz Jasenovca" ima sličnosti sa scenarijom Arsena Diklića "Deca sa Kozare" na to pitanje će odgovoriti pravnici u Srbiji, Americi i svim zemljama, gde taj film bude prikazan, rekao je reditelj Lordan Zafranović. On je naveo da bez obzira na sve, ne odustaje od snimanja i da mu je želja da "filmom udari na zlo, ali i da pronađe ljudskost u kojoj čovek jedan drugom daje ruku za budućnost". 

Zafranović je u jutarnjem programu “Probudi se” na TV Nova S rekao da mu je facinantno da postoji takva podudarnost između scenarija Arsena Diklića po kom on već godinama sprema film i ostvarenja Predraga Antonijevića.

“Fascinantno je kakvom je brzinom to napravljeno i dovelo nas sve pred gotov čin. Iznenađeni smo i zaprepašćeni da je neko uzeo gotovo iste likove, istu temu, ista mesta i teritorije gde se dešava, isto vreme kada se film dešava. Fasicnirani smo bili da je to sve moguće u tako kratko vreme”, naveo je Zafranović, prenosi Nova.rs.

Ukoliko se na sudu dokaže da je Antonijevićev film preuzeo delove iz Diklićevog scenarija, Zafranović očekuje da Diklićeva porodica i on kao saradnik na scenariju dobiju odšetu.

“Mi ne odustajemo, radimo svoj posao. Moguće je da se snimi više filmova o istoj temi, ali je fascinanatan način na koji je to napravljeno u poslednje dve godine. Meni niko ne može uzeti ništa, jer mi želimo da napravimo film koji će biti prepoznat u celom svetu i koji će da ispoštuje talenat velikog Arsena Diklića”, istakao je Zafranović.

Govoreći o svojim dugogodišnjim nastojanima da snimi ovaj film, Zafranović je rekao da je uvek bilo problema sa finansiranjem tog projekta. Pripremao ga je još pre poslednjeg rata, ali su onda dešavanja u bivšoj Jugoslaviji sve zaustavila.

Posle je, kako navodi, priču aktuelizovao sa novim talasom izbeglica i načinom na koji rat generalno utiče na decu.

„Zaustavljen sam tada brutalno na tim natječajima za finansiranje, u kojima je učestvovao i autor “Dare”, koji je odbio moje scenarije. To je jedan interesantan lik koji je došao iz Amerike, kao spasilac. Znate kada su pape, carevi i bogati ljudi hteli da rade velike umetničke stvari, uzimali su telentovane ljude. Srpski film je veliki i ima velike talente i nije mi jasno zašto neko od njih nije angažovan, neki veliki talenat iz Srbije, da uradi taj film“, istakao je Zafranović.

On je naveo da mu je drago što će u njegovom filmu sa delom sredstava kao kooproducent učestvovati i Srbija i dodao da trenutno traži kooproducenta u Hrvatskoj.

„Tražimo kooproducente jer mislim da Hrvatskoj potreban ovakav film i da je to način da Hrvatska sa sebe skine tu senu ustaštva. To mora da bude cela istina i jedna vrsta molbe za oproštaj za ta ustaška nedela. Pravo pitanje kako će reagovati Hrvatska i da ne bi trebalo da propusti ovaj voz“, zaključio je Zafanović.

https://rs.n1info.com/kultura/lordan-zafranovic-o-filmu-dara-iz-jasenovca/

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #134 on: 24-02-2021, 15:21:15 »
šta jedan biskup iz argentine zna o pravoslavlju i islamu??? :)

vuku svetosavski satanisti staru senilnu budaletinu za nos da drnda neki hail satan u katolickom tisku, a mame ga kao klasicna kurva:
jos dva eseja i pozvat cemo te u posjetu, samo jos dva eseja, bit ce i splavova, a cuj, ako dodas i red casnih sa maljom, ajoj, dobit ces i cudo, ne, ne mozemo ti reci sta, iznenadjenje, ali bas velika stvar... i tako dok ne gegne, pa u obradu sljedeceg na novim temeljima koje senilna opsjednuta budaletina ostavi u nasljedje.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #135 on: 24-02-2021, 15:46:10 »
Zosko u stvari precjenjuje Srbe, smatra ih pametnijim i sposobnim. Interesantno.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #136 on: 24-02-2021, 16:17:50 »
nemam ja tu sta smatrati, slusam papu, produhovljenog.
znas kako je jednom izjavio:

"moramo se cuvati vraga! satan, to nije neka mutna, nejasna pojava, vec osoba: ako pristanemo na komunikaciju, izgubljeni smo! inteligentniji je od nas, zavrtit ce nam mozgom."

nedugo poslije komunikacije sa bg-om se obratio nepoznatom novinaru (skraceno):

"vi ste hrvat?"
"da, jesam."
"mislim da sam osjetio, osjetio, miris hrvatske... miris hrvatske..."

proradili zivotinjski instinkti cim usao u dodir sa srbima, ali niste vi krivi, takva priroda stvari. :)

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #137 on: 24-02-2021, 16:37:24 »
Zosko, operi zube.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #138 on: 24-02-2021, 16:44:42 »

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #139 on: 24-02-2021, 17:02:08 »
Zosko, operi zube.

to moras preporuciti porfiriju poslije proslave srpskog bozica u sheratonu, kad pri lomljenju kruha doturili bandicu novcic...
poslije tako obilne gozbe bi svakako trebalo oprati zube.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #140 on: 24-02-2021, 17:19:29 »
Bandić je stari Crnogorac.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #141 on: 24-02-2021, 17:43:28 »
Ako ste mislili - prevarili ste se

(...)
"Ne ulazeći u artističke argumente, mislim da je važno i da je velika stvar da je filmskim šapatom progovoreno o nečemu što je bilo prekriveno maglom zaborava", kaže patrijarh Porifirje o filmu "Dara iz Jasenovca".

Kako kaže, film nije povod za zlopamćenje nego da svako zaviri u svoje srce i "zavapi ka Gospodu da se nikad slično ne dogodi".

Misli da je važno po prvi put naša srpska kinematografija govori o toj temi.

"Potpisuje se kao 'čovek', pa 'katolik', pa 'Hrvat'"

(...)
Svi oni koji su gledali film, ne mogu da zaborave časnu sestru sa prodorno plavim očima.
Od njenog pogleda u filmu, doslovno se ledi krv u žilama.

sve se to moze svesti pod naslov "spasavanje zlocinacke buducnosti", t.j. pretakanje agitpropa jednog u drugi, iz supljeg u prazno.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #142 on: 24-02-2021, 17:46:11 »
Zole, da ti nisi jedan od te kroatizirane djece? To bi sve objasnilo.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #143 on: 24-02-2021, 18:36:18 »
ma jok, ja sam osoba visokih moralnih kvaliteta, pa me privlace casne sestre, te ih uzimam u zastitu. pogledaj oko sebe: taj feminizam je unistio zensko, sve neka rugla, nista izazovno, privlacno. ostale casne sestre, treba to cuvati od nasrtaja satanizma.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #144 on: 24-02-2021, 18:57:44 »
zosko je toliko počeo da huli na Boga, Papu, časne sestre i sve živo da ga uskoro ni u Eskimsku satanističku crkvu neće hteti da prime.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #145 on: 24-02-2021, 19:02:57 »
Jeste, srpstvo je poznata feministička doktrina.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #146 on: 24-02-2021, 19:22:06 »

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #147 on: 24-02-2021, 22:02:51 »
Yustalgija - Kako bi izgledala Jugoslavija da nije bilo ratova

https://www.youtube.com/watch?v=V_G5rnIlyhM

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #148 on: 24-02-2021, 22:09:08 »
rimokatolicka crkva iz mog ugla je veca teroristicka organizacija za hrvate no spc. a te crkve, to je vrlo bitna stvar. tu je jedina stvar koju pripisujem titu u blago pozitivnom smislu, ti pokusaji nacionalizacije crkve u hrvata. iako je to tito radio iz pogresnih motiva (ekskluzivna vlast) i na najpogresniji nacin (podvalama, likvidacijama, lazima i manipulacijama, vidi dedijer i ekipa, dara).

mali narodi ne mogu opstati bez nacionalne crkve. dva odlicna primjera ekskluzivne crkve: zzidovi u pozitivnom, kao stvaralacki primjer, srbi u negativnom, kao rusilacki (vi necete nikad izaci iz ugrozenosti i borbe).

a hrvati su kao mali narod zapeli kao ludaci za jednu crkvu cije je najvishe ostvarenje proizvesti sto veci broj mucenika. mislim, realno, i aktualni papa nije normalan. njemu bi se ispunili svi ideali i zivotni san da ga pozovete u bg i tamo pribijete na kakav kriz, vjerujte mi na rijec i povucite paralelu sa agitpropom. to je rkc.

inace je u danasnje doba neatraktivna: tvrde, hladne klupe, monotoni govori, ucmala atmosfera, grozna glazba, izvjestaceno, dosadno, prijetvorno. pa koju ces mladez danas odvesti u crkvu i poci na spavanje bez straha da te zadavi u snu? to mora biti udobnije, veselije, fotelje, lijevo kakav sank, desno rostilj, itd.
da ne spominjemo celibate i ostale gluposti.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #149 on: 24-02-2021, 22:30:20 »

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #150 on: 24-02-2021, 22:40:46 »

da nije bilo jugoslavija, danas bi bilo ca. 10 milijuna vise jugoslavena (kao zemljopisnog pojma).

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #151 on: 24-02-2021, 22:45:23 »
Smanjiti kontakte s istocnim raskolnicima
Jeste rkc ima sistemskih problema
Papa je nepogresiv samo u pitanjima vjere

Migranti i spc nisu pitanje vjere
Za ekumenizam je potrebno 2
A za migranze ZID

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #152 on: 24-02-2021, 22:48:32 »
samo nacionalna crkva moze odgovoriti na nacionalne potrebe, duh naroda, biti u skladu i pruziti nesto. rkc je unistila i imperiju poput rima, takva joj je priroda.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #153 on: 24-02-2021, 22:56:55 »
opet subpetica mrsomudi haha

Suverena nacionalna država je bukvalno suprotstavljena ideji transnacionalne Rimske carevine.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #154 on: 24-02-2021, 22:59:37 »
interesantno, Polimac nešto reko da su izmislili govor Luburićev u filmu i ispostavi se da je govor od riječi do riječi (čak i kad spominje godinu 2000. istinit)

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #155 on: 24-02-2021, 23:06:16 »
Pa to je cinjenica...da se biskup komarica pita mi bismo jos raspravljali treba li se oruzjem braniti...i zavrsili bi ko njegova biskupija bez 95% dusa

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #156 on: 24-02-2021, 23:07:20 »
Navedite jednu normalnu kc drzavu...osim slovenije
Austrija je bila carstvo pa se ne racuna

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #157 on: 24-02-2021, 23:21:25 »
Njemačka

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #158 on: 24-02-2021, 23:23:11 »
nema. nista ne vrijede vrhunski pojedinci koje imamo u crkvi, sve to vatikanska hierarhija rastoci u "mucenistvo". danas, u liberalno doba, "nasa" crkva ne moze adekvatno reagirati na specificne potrebe naroda. u biti imamo slicnu situaciju kao kad nam zagrljeni talijani i cetnici proizvodili komuniste, "jugoslavene", rastakali hrvate. mnogo se mladezi ne moze identificirati sa crkvom koja im ne pruza doslovno nista, jos ih sa vrha oklevece i gura u tor kao ovce, ucmala, nikakva, i opet u zagrljaju sa bg-om.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #159 on: 24-02-2021, 23:24:22 »
da, ti ih guraš u hrvatski tor kao hrvatske ovce pa je u redu :lol:

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #160 on: 24-02-2021, 23:57:16 »
nemas razloga za veselje, bato. :) vidi, iako agitprop jezivo klevece rkc i pripisuje joj zlocine razne, rkc je vjerojatno i tebe spasila. ako se nadjete u zajednickoj drzavi bez rkc-a ili neka hkc to ne sprijeci, pa hrvatskim jugokomunistima narushite kopanj, financije, onda imate identicnog protivnika u kuci kao sto ste i sami, bez trunke skrupula i humanosti. to su ljudi koji su zbog pljacke pobili i sopstveni narod.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #161 on: 25-02-2021, 00:09:22 »
jedino što me veseli je što bi ti zapravo da rkc postane spc kod hrvata

što se ostalog tiče, u nekim BiH gradovima su devedesetih klanja i počela bukvalno u podrumima rkc crkava

a neke bukvalno izgledaju kao ustaške kape, npr ova

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #162 on: 25-02-2021, 00:16:18 »
jedino što me veseli je što bi ti zapravo da rkc postane spc kod hrvata

njet; spc u toj metafizickoj dimenziji smatram satanistickom, ona je uglavnom samo zedna krvi, ne izlazi iz modusa turske okupacije. ja zelim humanu crkvu koja fleksibilno odgovara na potrebe naroda kojem sluzi, ne nekim mutnim papama.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #163 on: 25-02-2021, 00:18:38 »
još kad bi bilo bitno što subpetica želi

dakle, tribalističke crkve nisu humane jer ne uključuju čitavo čovječanstvo

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #164 on: 25-02-2021, 00:19:15 »
uostalom, zar treba veći dokaz od ovoga kako bi izgledala nacionalna zosko crkva

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #165 on: 25-02-2021, 00:43:00 »
Njemacka ima dovoljno protestanata da se ne moze nazvati kc

Ovo je gore moderna crkva na plehanu u rs
Bos posavina
To fratri drze u njih je dosta nakaradnih modernih crkvi

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #166 on: 25-02-2021, 00:45:23 »
moderna je brate friška 1941! :lol:

e sad zamisli crkvu u obliku četničke kape usred Hrvatske

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #167 on: 25-02-2021, 00:58:15 »
Njemacka ima dovoljno protestanata da se ne moze nazvati kc

i dodatno, nijemci se ne ubrajaju u male narode. oni imaju adekvatne alate za reakciju kad bi im se papa (znacajno) istresao na nacionalnu koheziju kao hrvatima, zagrlio se sa nekim agresorom i zaguslao. mali narodi si ne mogu priustiti luksuz sluziti u nedogled tudjim interesima koje im namece nekakva rkc, ne moze trajno ugraditi u nacionalni identitet tudje politikante i probisvjete.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #168 on: 25-02-2021, 01:09:42 »
potpune gluposti, Hrvatska je u prvoj milijardi, 7 milijardi ljudi su siromašniji i lošije organizovani ne od Hrvata nego i od Srba

samo što zosko tipično balkanski subpetičarski poredi Hrvate sa Njemcima ili Austrijancima pa mu Hrvati djeluju kao šimpanze

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #169 on: 25-02-2021, 01:15:51 »

da nije bilo jugoslavija, danas bi bilo ca. 10 milijuna vise jugoslavena (kao zemljopisnog pojma).

Da Hrvatska ima strategiju mira sa Srbijom, i održavanja dobrosusedskih odnosa.

Što želi razumna polovina Hrvata, a nerazumna misli da se može da ponaša kao da je planete i sunčevi sistemi dele od Srbije, a ne da su osuđeni da vjeki vjekov budu susedi.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #170 on: 25-02-2021, 01:17:52 »
mojne zezas bato, gdje nadjes austrijance. austrijanci su obicni drek od malog naroda koji redovno sa vatikanom/rkc u svoju korist rastace hrvate (njih rkc ne rastace zbog zaledja nj).

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #171 on: 25-02-2021, 01:21:08 »
ništa ne mijenja što sam reko

Hrvati gledaju u Beč i Minhen, vide da stoje lošije ekonomski, i hvataju se banane jer misle da su šimpanze. I onda im Vatikan kriv jer je pokatoličio Afriku.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #172 on: 25-02-2021, 01:26:41 »
Da Hrvatska ima strategiju mira sa Srbijom, i održavanja dobrosusedskih odnosa.

Što želi razumna polovina Hrvata, a nerazumna misli da se može da ponaša kao da je planete i sunčevi sistemi dele od Srbije, a ne da su osuđeni da vjeki vjekov budu susedi.

znas koji se crveni konac proteze kroz tvoje priloge? nastupas iz pozicije da bi odredjivao sta su dobri, sta losi hrvati. onako, dobri indijanci, losi indijanci, sto bi znacilo: hrvati mogu biti ili dobri srbi ili ustase (stara bg-boljka).

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #173 on: 25-02-2021, 01:30:26 »
Što bi ti rekao, takva je priroda stvari, ništa ja ne određujem.

To su Hrvati koji su ubijani u Jasenovcu, koji bi sa njega da skinu ustaške natpise koji su oni drugi postavili.

Oduvek ste imali dve struje, jedna koja vas je vukla nazad, i jedna koja vas je vukla napred.

Dalje od ovog sad nećete dok ne skapirate da nemate baš nikakav izbor za napredak ovog prostora, kao ni mi.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #174 on: 25-02-2021, 01:37:42 »
to je retorika koja ide i uz daru, stara podvala. sve cesce se ponavlja, imas i aktualne izjave od ozbiljnog sanu-covjeculjka da hrvati trebaju slaviti sutjesku, a ne ove sto se borili u domovinskom ratu, doslovno tako. sve je to vrlo nesebicno od poznatog agresora. i podjele kroz agenture koje posijali i pametni savjeti sta je dobrim indijancima ciniti, kako napred i gdje je to napred, sve uz nema bre da se laze.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #175 on: 25-02-2021, 01:59:35 »
pa ono realno domovinski rat je najslabiji rat u XX stoljeću na ovom prostoru

bukvalno svaki drugi rat je bio destruktivniji

ta Sutjeska, realno tamo je izginulo više Hrvata nego u Domovinskom ratu

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #176 on: 25-02-2021, 07:33:04 »
Ti si bre stara podvala. Ona iz "Prosjaka i sinova". Ili iz Krležinih "Gospode Glembajevih". U tome je i vaš problem. A samim tim i naš.

Nije teritorija bitna već ljudi. Debilno je verovanje da će vam svanuti kad pročistite Srbe u Hrvatskoj. Sa 7 miliona Srba u komšiluku. Sami sebi ste najveći neprijatelj. Ne rešavate probleme. Vrtimo se u začaranom krugu.

Vama neke stvari ponekad dođu do mozga. Ali jako teško. Što je ubijen Maks Luburić i po čijem naređenju, i to kad ste počeli da kontate da vam je poglavnik otišao u preranu smrt i počeli tražiti krivce? Sami bre čistite gamad u svojim redovima. I samo kad to uradite, i idete napred. Pre toga ne.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #177 on: 25-02-2021, 09:24:53 »
sta znaci svanuti? hrvatskoj je odavno svanulo, tocno u trenutku kad se otresla nacista, znaci beograda.
sad sto nacizam ne moze bez agentura, srbobrana raznih, guslanja koje treba proizvoditi dobre i lose indijance, e ne bi li pukla prva puska ustanicka izmedju njih, je, kako reci, kategorija entertejn.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #178 on: 25-02-2021, 09:30:46 »
Ma da.

Prosjaci i sinovi Evrope.

Raos rulez.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #179 on: 25-02-2021, 09:34:41 »

sta znaci svanuti? hrvatskoj je odavno svanulo, tocno u trenutku kad se otresla nacista, znaci beograda.
sad sto nacizam ne moze bez agentura, srbobrana raznih, guslanja koje treba proizvoditi dobre i lose indijance, e ne bi li pukla prva puska ustanicka izmedju njih, je, kako reci, kategorija entertejn.

Reče zole na sagiti.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #180 on: 25-02-2021, 09:38:34 »
Došao čovek da ga izvedemo na pravi put, a mi nemamo bolja posla nego da razrešavamo udba halucinacije po vasceli dan.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #181 on: 25-02-2021, 10:11:47 »
Muharem Bazdulj tvrdi da je svima u Jugoslaviji bilo bolje nego Srbima. Čovek se pretvara u Kusturicu  :shock:

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #182 on: 25-02-2021, 11:25:29 »
eh sad, da ipak prenesemo šta je rekao:

"Istorija je, međutim, učiteljica života, a ona nas, videli smo, jasno i nedvosmisleno uči da „velikosrpskog hegemonizma“ treba da se čuvaju jedino – Srbi."

Ni to baš nije tačno, ali imajući u vidu podatke koje je iznio, ja ne vidim šta su drugi gore prošli.

Velikosrpski hegemonizam svakako ne postoji.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #183 on: 25-02-2021, 12:07:54 »
realno ne postoji jer je propo, presao u karikaturu. danas pupovac ni ne pomislja da bi zapucao na kakvog radica, vec doslovno prosi dvije KUNE. a nekad je biti srbin u hr znacilo biti vlast. ako to nije propast, ne znam sta je. jos se pohvali u beogradu: danas sam proslavio oluju, znam, znam, ali zato smijem u srbobranu hrvatima nacrtati brkove! brkove sam nacrtao hrvatima!

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #184 on: 25-02-2021, 12:12:11 »
jadan zole, u sanatorijumu ima jedan računar i svi sajtovi sem sagite blokirani

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #185 on: 25-02-2021, 13:15:07 »
"Počinje nova era": Uskoro polaganje kamena temeljca nemačke fabrike"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je "Ovo je divna vest, pre svega za Valjevce i Valjevo. ... Tokom leta, položićemo kamen temeljac za izgradnju divne i fantastične nemačke fabrike..."

Kako je istakao, ovime bi Valjevo rešilo sve svoje probleme i bilo bi novca u lokalnoj samoupravi za lokalne puteve, a kanalizacija se svakako završava.

velikosrpski hegemonizam u doba kad je sav napredni svijet presao na sanatorije, usluznu djelatnost, te ubire plodove automatizacije i izmjestanja niskoprofitne proizvodnje u roblja raznog, hegemonizam slavi dolazak nemacke fabrike.
fabrike! i kanalizacije. pocinje nova era velikosrpskog hegemonizma, sve uz potporu dare.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #186 on: 25-02-2021, 13:22:24 »
danas pupovac ni ne pomislja da bi zapucao na kakvog radica

Pa ne pomišlja ni neki SDP partizan da zapuca na nekog Punišu Račića usred Beograda. Pa šta? Bilo pa prošlo, idemo dalje... probudi se zosko, 2021 godina...

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #187 on: 25-02-2021, 13:56:06 »
a sto bi pomisljao zapucati? sdp partizan je administrativno tako rascjepkao srbiju da se nece sastaviti ni za 500 godina, dok je ujedinio hrvatsku, muslimanima otvorio samoodredjenje do nacije, itd.
i sad srpski hegemonizam iliti punisha racic gradi nemacku fabriku, pun srece jer ce dobiti kanalizaciju, a sdp partizan sunca se na hvaru i ispija vino, sve u trendu najnaprednijeg svijeta. ne mora ni odrzavati grob velikog uma, nositi cvijece i kositi travu, sve racic odrzava.

Labudan

• 4
  • 3

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #189 on: 25-02-2021, 14:08:02 »
https://www.youtube.com/watch?v=tbBKN2tW_FI
kako servski avijoni ruše katoličke crkve

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #190 on: 25-02-2021, 14:10:00 »
klale ustaše u podrumu crkava braćala

žalosno je ali tako je bilo

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #191 on: 25-02-2021, 14:53:05 »
a sdp partizan sunca se na hvaru i ispija vino, sve u trendu najnaprednijeg svijeta. ne mora ni odrzavati grob velikog uma, nositi cvijece i kositi travu, sve racic odrzava.

Eto, džaba vam sve. Ko da je i dalje veliki um živ.  :(

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #192 on: 25-02-2021, 15:48:08 »

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #194 on: 25-02-2021, 17:13:16 »

mac

• 3
« Reply #195 on: 25-02-2021, 17:15:33 »
Najbolja ocena :)

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #196 on: 25-02-2021, 20:50:53 »
Da, da, ovako nešto se dešava u Srbiji... dakle, lideri smo u regionu, tron je naš, a ostali mogu da se stide...

https://www.youtube.com/watch?v=JjF-kp8_1o8

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #197 on: 26-02-2021, 14:17:26 »
DARA IZ JASENOVCA (2021)
**(*)
3-

http://cultofghoul.blogspot.com/2021/02/dara-iz-jasenovca-2021.html

nejasno mi je kako se te akademske titule dijele u vas. dr. gul nastupa iz pozicije znanstvene utemeljenosti.
u biti jedva cekam serijal i poveznicu sa devedesetima, to ce biti vrh kolektivnog ludila, bas uzivo.
Kozara 1942. — sudbina zarobljenika, civila i djece

Labudan

• 4
  • 3

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #199 on: 26-02-2021, 14:55:53 »
Eh, kad će to iskopavanje i brojanje u Jasenovcu, pa da se kosti izmeste iz memorijanog centra i isti zauvek zatvori... ah, ima tamo i židova, nisu samo romi, srbi i partizani... onda ništa...  :roll:

mac

• 3
« Reply #200 on: 26-02-2021, 15:03:24 »
Jeste zosko u pravu da je ovo nekakva propaganda, ali nije u pravu da je sve laž. Statistika je neumitna, 1931. 3,785,455 stanovnika, 1948. 3,779,958 stanovnika. Godišnji porast stanovništva u prethodnim godinama je oko 0.95%. Dakle, između 1948. i 1931. sa godišnjim porastom od 0.95% Hrvatska je trebalo da dobije 4.68% stanovnika, ili nekih 177000 stanovnika, a zapravo je izgubila nekih 5500 stanovika. Gde se dede 170000 ljudi? Pobili Nemci i Italijani?

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #201 on: 26-02-2021, 15:08:46 »
Kadijević povodom "Dare iz Jasenovca": Planetarna tragedija, više od milion mrtvih

https://www.novosti.rs/kultura/vesti/967707/planetarna-tragedija-djordje-kadijevic-povodom-filma-dara-jasenovca

mac

• 3
« Reply #202 on: 26-02-2021, 15:12:15 »
E to je recimo laž. Statistika ne potkrepljuje taj magični milion.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #203 on: 26-02-2021, 15:15:44 »
Recimo da je to jedno ekstremno viđenje, slično kao zoskovo, samo u suprotnom smeru...

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #204 on: 26-02-2021, 15:23:20 »
@mac. joj, kakva laz, pitanje ni ne doticem.
postavio sam aktualni znanstveni rad (ozbiljni, ne iz propagandisticke kuhinje), znaci ono gdje jesmo, gdje doticemo stvarnost, i to je tocno pola sata citanja i svaki smrtnik sa tri grama mozga moze imati vrlo jasnu sliku oko dimenzije predstave.

da se upustim u demontazu konkretnih lazi, pao bih mrtav. to je sve toliko preglupo, hajka pada vec na najelementarnijim pitanjima logike. i kazem, tocka na i: u biti ne postoji tu nista nejasno.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #205 on: 26-02-2021, 15:33:09 »
zole, ti si koliko se sjećam dobio pitanje koliko je bilo stradalih sveukupno u Jugoslaviji i da rasporediš prema narodima, i naravno pobjego si kako inače subpetice bježe

ne znam što se sada javljaš sa brojkama

mac se bavi sa dva različita popisa na različitim teritorijama. 1931. dijelovi Hrvatske su bili pod Italijom. a na popisu se nije ni pitala narodnost već vjera. i 70.000 Njemaca je napustilo Hrvatsku 1945. Za Talijane ne znam, ali i oni su. A to sve katolici iz 1931.

ništa sporno oko toga da je 700.000 konstruisano, to su izmislile same ustaše i Njemci, to je jedino što valja naglasiti.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #206 on: 26-02-2021, 15:37:30 »
Između predratnog popisa iz 1931. i prvog posleratnog popisa iz 1948. godine, broj Srba na području današnje Republike Hrvatske smanjen je za oko 90.000 ljudi:

Srbi   Hrvatska[7]
1931 popis stanovništva   633.000
1948 popis stanovništva   543.795
Razlika   - 89,205

https://sh.wikipedia.org/wiki/Srbi_u_Hrvatskoj

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #207 on: 26-02-2021, 15:40:18 »
mene ti bato tvoja pitanja uopce ne zanimaju. rekoh, toliko je preglupo, da izlazi iz racionalnog okvira.

u medjuvremenu naginjem zakljucku da je problem civilizacijski. sve ta medijska predstava mozebitno komunicira na jedan nacin koji je meni nerazumljiv. mozda vasa civilizacija koristi neki metaforcki izrazaj, komunicira kakvim slikovitim fragmentima koji pokrecu osjecaje. zelis opisati rat, stradanje, ne ulazis u racionalni opis zbivanja, vec pjesnicki.

mac

• 3
« Reply #208 on: 26-02-2021, 15:48:29 »
Ako praviš racionalni film, onda to ne ide u bioskope, nego na History channel. Naravno da se bioskopski filmovi prave da bi pobudili neke emocije, ali to ne znači da je u njima sve laž. Da li je u Spasavanju redova Rajana sve laž? Ili u Šindlerovoj listi?

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #209 on: 26-02-2021, 15:56:13 »
Po ovom ispada da su svi ratovi u ex-Ju posle raspada Jugoslavije bili pesnički. Racionalni postajemo samo na pitanju Srba, izgleda.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #210 on: 26-02-2021, 16:04:02 »
ma taj film je najmanje bitan u prici, film je samo mali dio predstave koja se sluzi pjesnickim izrazajom, dok cijeli sustav istovremeno zatire granicu izmedju stvarnosti i fikcije i proizvodi nevjerojatnu glupost.
to je nesto iz oblasti geneze nacizma.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #211 on: 26-02-2021, 16:09:38 »
Zole, koliko ljudi je stradalo u Jugoslaviji? Ajd ne budi subpetica, reci 700.000 Hrvata

mac

• 3
« Reply #212 on: 26-02-2021, 16:43:22 »
Jedina zavera u vezi s ovim filmom je zašto su pokrali ideju Lordana Zafranovića. Da li je to bilo samo zbog para, ili neko tu nije želeo da Hrvat kontroliše narativ o stradanju Srba?

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #213 on: 26-02-2021, 16:55:04 »
Gul je reče pročito scenario i tvrdi da Srbljanovićka pretjeruje, da plagijata nema. Kao i da je Diklićev scenario znatno bolji i Lordanov film bi bio bolji. Lordan je dobio neko finansiranje, ali znatno manje od Antonijevića, kojem pljeskaju u skupštini Srbije.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #214 on: 26-02-2021, 17:26:46 »
plagijata na toj razini ne moze biti, radi se o pretakanju komunistickog agitpropa u nacisticki, sto predstavlja opce dobro.

"Putovali smo do Jasenovca osam dana, pili smo svoj urin"

inace se i dalje nizu svjedocanstva. vrlo pouzdana, kao i ona oko afere waldheim. waldheim ima veze sa darom, borbena skupina zapadna bosna, itd.
a kad se afera rjesavala, poslali ste iz beograda svijetu dokumente koji se pokazali krivotvorinama, te svjedoke koji pamte waldheima kako osobno odvodio djecu, svjedoke pjesnike. kao i krivotvorene fotografije na izlozbu...

planeta bi odahnula da pred kakvim sudom konacno podignete tuzbu, genocid, koju god, samo da se konacno sudarite sa stvarnoscu.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #215 on: 26-02-2021, 17:37:42 »
zole, koliko je stradalo ljudi u Jugoslaviji

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #216 on: 26-02-2021, 17:42:12 »
Ma, niko nije stradao od ustaša ili nemaca za vreme rata. Zlatno doba bilo, ljudi su umirali samo od starosti.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #217 on: 26-02-2021, 17:45:26 »
to nije moguce izraziti u apsolutnim brojkama, bato, jer da bi realno obuhvatili moramo zagrabiti i u buducnost (koju ne mozemo linearno projicirati); zato cu ti reci u postocima: 95% ljudi u jugoslaviji je tesko stradalo u mozak. na genetskoj osnovi ubraja se u neku vrstu naslijednog refleksa. u metafizici ima veze sa satanizmom.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #218 on: 26-02-2021, 19:14:22 »
Ma naravno da je moguće, samo moraš iz krtičije preći u ptičiju perspektivu. Lako je samo rovariti kad znaš da padaš u globalu.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #219 on: 26-02-2021, 23:40:36 »
u globalu? u globalu je sva ta hajka nimalo losa. nemastoviti svijet nema rjesenje za balkan no ponavljanje gluposti, bilo je samo pitanje koja juga ce pobijediti: europska, americka, ruska, kineska, turska, koja god, ne bi cudilo ni da bantu-pleme rovarilo o novoj jugi.

srbija je ovom politikom dala veliku samarcinu svim tim teznjama, hrvatski yukom su na aparatima, kao i sav svijet koji godinama vodi ocajnu politiku obnove. preletio sam nekoliko istaknutih bukaca, doslovno su zateceni. a glavu su probili sa novom jugom, sve je spremno, a srbija se izmakla.

uglavnom, kako god ce izgledati buduce razgranicenje izmedju hr i srb, yu-komunistima je odsviralo. i to je vrlo, vrlo bitno i dobro. malo tko ne bi podrzao srbiju u nastojanju da likvidira yu-komuniste. aktualno guslanje ce se lako poravnati.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #220 on: 26-02-2021, 23:49:11 »
super je to al kolko je stradalo

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #221 on: 26-02-2021, 23:58:50 »
"Mi smo zemlja žrtava, ne zločinaca"

(...)

Istakla je da je film "Dara iz Jasenovca" značajan jer govori o onome o čemu su, dodaje, Srbi kao nacija ćutali decenijama i bili prinuđeni da "od sebe skrivaju istinu".

Gojković podseća da se o događajima u Jasenovcu nikada nije učilo u školama i najavila sporazum sa Ministarstvom obrazovanja o pisanju udžbenika u kojima, kako kaže, ništa neće biti skriveno.

genijalno, partija ad acta. tko ce objasniti kph? :cry:

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #222 on: 27-02-2021, 00:24:07 »
"Dara" ipak u razmatranju za Oskara
Akademija filmskih umetnosti i nauka objavila je spisak filmova koji se razmatraju za kandidaturu u kategoriji Najbolji film, i na tom spisku nalazi se i "Dara iz Jasenovca".

https://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=268&yyyy=2021&mm=02&dd=26&nav_id=1818161

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #223 on: 27-02-2021, 17:22:45 »
ISPADAMO IZ PRVIH PET ILI UZIMAMO OSKARA? Svet se trese zbog Darine nominacije - da li će najtužniji film uzeti "zlato"?
Reditelj kaže da će negativne kritike doprineti tome da se "Dara iz Jasenovca" ne nađe u prvih pet, dok producent podseća šta se desilo prošle godine s južnokorejskim "Parazitom"

https://mondo.rs/Zabava/Film/a1440944/dara-iz-jasenovca-oskar-nominacija-anketa.html

Američka Akademija filmskih umetnosti i nauka objavila je listu od čak 366 filmova koji su pogodni kandidati za razmatranje za najbolji film godine, među kojima je i domaće ostvarenje "Dara iz Jasenovca" Predraga Gage Antonijevića.

Najbolji film će osvojiti Oskara 25. aprila prilikom 93. dodele prestižnih nagrada, a sada su se povodom nominacije oglasili i reditelj Predrag Gaga Antonijević i producent Maksa Ćatović.

"Ovo je velika pobeda 'Dare iz Jesenovca' i drago mi je što je ušla  u kvalifikaciju za najjaču kategoriju - 'najbolji film'. U toj kategoriji su uglavnom filmovi američke produkcije, ali dogodi se da tu završi i po neki strani film", rekao je Antonijević i dodao da su negativne kritike medija poslednjih meseci umanjile šansu našem filmu da uđe u finalni izbor.

"Ti tekstovi će sigurno umnogome doprineti da se 'Dara iz Jasenovca' ne nađe u top pet filmova koji će i zvanično biti nominovani za Oskara, ali bez obzira na sve, ovo je veliki uspeh".

Producent Maksa Ćatović se nada da će "Dara iz Jasenovca" imati šansu, baš kao i južnokorejski film koji je prošle godine proglašen za najbolji.

"Prošle godine je u kategoriji zlatnu statuu odneo 'Parazit' i napravio ogromno iznenađenje. Možda se to dogodi i sa našom 'Darom iz Jasenovca".

Aleksa Topuzić

• 2
« Reply #224 on: 28-02-2021, 21:42:14 »
Jako je neprijatno sve što u svrhu promocije ovog filma priča njegov reditelj, od samog početka promotivne kampanje. Ko god da je rekao išta negativno, odmah je proglašen za Zoska, a evo sad lagano priprema teren kad film pukne da okrivi negativne kritike za to što je pukao. Ovo, prosto rečeno, nije dobar film, zbog par efektnih scena ne može dobiti nikakvu nagradu, a kamo li Oskara, koliko god on bio devalviran danas.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #225 on: 28-02-2021, 23:41:07 »
sta znaci zoska?! ja sam strogi centar, iako je isti i na zapadnom zapadu u politicara umro prije najkasnije 20 godina. imamo invaziju kretena, maloumna politika komunicira nekakvim maloumnim tvitovima i tabloidima i sl. ogranicenjima za najmaloumnije.
stavio sam ozbiljnu recenziju i ozbiljni znanstveni rad. ne uzbudjuje me ni komunisticki agitprop, ni pretakanje istog u nacisticki, a najmanje se identificiram.
ovo nije ekranizacija cega god, vec dio budalastina gdje se formiraju budale. meni se film ne obraca.

iako vrlo pozdravljam, jos uvijek se smijem kako zateceni kreatori nove jugoslavije, a glavu mi probishe zadnjih godina, nema medija gdje ne iskacu. srecom je bar srbija toliko lucidna da se ozbiljno ne navuce na tu pricu, a ovo pjesnistvo ne moze proizvesti ni desetinku zla kojeg bi proizvela nova juga. i nadam se da ce bg u seriji proshiriti listu maltreta sa 57 na 300!
znaci, gdje si ti aleksa vidjela da bih ja bio sinonim za sta?

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #226 on: 01-03-2021, 00:16:41 »
Bandić je bio stari Crnogorac.

ispravljeno. hm, bato, a sta je, khm, mesic? da probamo, ne zamjeri, ipak smo neki sf...

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #227 on: 01-03-2021, 00:36:48 »
mi smo SF, ti si više NSDAP

Bandići su Komani, što bi se reklo Komanči... a Luburići su Drobnjaci. Nači sve kroatizirani Crnogorci.

Mesić pojma nemam, misliš što nije Mijesić. Čuo sam da je iz Vojvodine.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #228 on: 01-03-2021, 01:19:44 »
iako vrlo pozdravljam, jos uvijek se smijem kako zateceni kreatori nove jugoslavije, a glavu mi probishe zadnjih godina, nema medija gdje ne iskacu. srecom je bar srbija toliko lucidna da se ozbiljno ne navuce na tu pricu, a ovo pjesnistvo ne moze proizvesti ni desetinku zla kojeg bi proizvela nova juga.

Kao da se mi tu bilo šta pitamo. Otprilike kao Đoka Dunđerski, kad su mu prvo švabe otele sve, pa posle rata i partizani, osudiše ga još i na robiju što je dozvolio da mu švabe sve otmu.

Vaš gazda ne zna šta će više s vama, dao vam kredite da se napravi sešt-sedam zemalja od jedne, gde svaki mali pratljak od zemlje umišlja da je ona nekadašnja Juga, isto kao što Lejdi Gaga sad umišlja da njegova Dara za Oskara.

Gledaj to kao neizbežne difuziono kohezione procese neopodne za održavanje sistema kakav je kapitalizam.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #229 on: 01-03-2021, 14:28:26 »
Starešina: ‘Dara iz Jasenovca’ pokazala koliko je velikosrpski projekt i danas aktualan i aktivan

Politička Hrvatska trebala bi biti višestruko zahvalna Srbiji i stvarnom autoru projekta Aleksandru Vučiću na propagandno-filmskom projektu “Dara iz Jasenovca”. Zahvalnost prva. Nakon što je srpskog kandidata za Oscara kao “djelo neprikrivene srpske nacionalističke propagande” temeljito razobličio Jay Weissberg, kritičar Varietyja, označivši ga “kao ciničan pokušaj instrumentalizacije holokausta u srpsko-hrvatskim lokalnim sukobima”, uslijedio je čitav niz sličnih kritika u američkim medijima, piše Višnja Starešina.

Tim razotkrivanjem “Dara iz Jasenovca” izgubila je svoj osnovni smisao. Jer razotkrivena propaganda više nije propaganda. Da srpski predsjednik Aleksandar Vučić nije državnim projektom “Dara iz Jasenovca” pucao tako visoko, sve do Oscara, i da nije tako bezobrazno koristio holokaust za srpske propagandne ciljeve, središnja teza velikosrpske propagande, o hrvatskoj genocidnosti koja osporava pravo Hrvatima na državu, ne bi bila razobličena tako jasno i na tako svjetskoj razini. Štoviše, da su političke ambicije “Dare iz Jasenovca” ostale u okvirima regiona, vjerujem da bismo se načitali vrlo pohvalnih recenzija u hrvatskim medijima.

Zahvalnost druga. Film je već od faze nastajanja bio toliko očito u službi srpske državne propagande pa ga barem hrvatski porezni obveznici nisu financirali (kroz koprodukciju), za razliku od nekih drugih filmova slične orijentacije, ali vještije upakiranih.

Zahvalnost treća. “Dara iz Jasenovca” i prateći proces razotkrivanja propagandističke naravi filma podsjetili su na to koliko je u hrvatskoj političkoj javnosti podcijenjen velikosrpski projekt, podsjetili su da on nije završio 1995. u Kninu, ni 1998. u Vukovaru, 1999. na Kosovu, a niti 2006. smrću Slobodana Miloševića u haaškom zatvoru.

I ako ništa više, barem zaslužuju pozornost uoči nekog novog geopolitičkog preslagivanja u ovom dijelu Europe.

U propagandnom smislu “Dara iz Jasenovca” nije ništa novo u velikosrpskoj politici i propagandi. Sve je to već viđeno u “umjetničkim” i novinarskim djelima koja su nastajala u službi pripreme Miloševićevih osvajačkih ratova.

U jeku rata i srpskih etničkih čišćenja u BiH ugledni francuski nakladnik Fayard objavio je zbirku srpskih povijesnih dokumenata “La nettoyage ethnique. Une ideologie serbe” (Etničko čišćenje: srpska ideologija), koju su uredili akademik Mirko Grmek i profesori Marc Gidara i Neven Šimac, a koja kroz izvorne srpske dokumente pokazuje ciljeve, sustavnost i kontinuitet velikosrpske politike kroz povijest. Nekoliko godina kasnije, američki autor Philip Cohen objavio je knjigu Serbia’s Secret War: Propaganda and the Deceit of History (“Srpski tajni rat: Propaganda i krivotvorenje povijesti”), koja dokumentira i razotkriva ulogu Srbije u holokaustu i srpsko negiranje te uloge. A u Hrvatskoj i danas većina političkih aktera naivno očekuje da će srpska politika, koja je u stanju do danas nijekati svoje sudjelovanje u holokaustu (unatoč tome što je još u ljeto 1942. Srbija dobila status prve Judenfrei države u Europi), smjerno priznati zločine svoje državne politike počinjene u Hrvatskoj i u logorima u Srbiji.

Sljedeća važna knjiga za razumijevanje biti i karaktera velikosrpske politike je studija koju je za potrebe haaškog tužiteljstva izradio britanski profesor povijesti ratovanja i geopolitike James Gow “The Serbian Project and its Adversaries: A Strategy of War Crimes” (“Srpski projekt i njegovi protivnici: Strategija ratnih zločina”). Kroz povijesno-vojno-političku analizu profesor Gow pokazuje da je etničko čišćenje drugih naroda strukturno ugrađeno u velikosrpski državni projekt i da je taj projekt bio pokretač raspada i svih ratova u bivšoj Jugoslaviji. Koliko mi je poznato, ova knjiga profesora Gowa nije čak niti prevedena i objavljena u Hrvatskoj. U vrijeme kada je Gow napisao svoju studiju u hrvatskom je javno-političkom prostoru promovirana nova regionalna suradnja i teza o podijeljenoj srpsko-hrvatskoj odgovornosti za rat.

Zato još jednom hvala Vučiću na “Dari iz Jasenovca”, jer je pokazala koliko je velikosrpski projekt i danas aktualan i aktivan. Ciljevi i metode ostaju isti. Mijenjaju se samo političke i umjetničke forme. A ponešto i saveznici.

mac

• 3
« Reply #230 on: 01-03-2021, 15:24:52 »
Mda, nije više "ko nas bre zavadi", nego "što dirate stare rane"..

Aleksa Topuzić

• 2
« Reply #231 on: 01-03-2021, 15:29:31 »
Poštovani novinar Varajetija je već razobličen kao saradnik nekakvih lokalnih fondova, tako da je njegova nepristrasnost nepostojeća. Osim toga, svako ko je film odgledao shvata da pomenuti lupeta.
Višnja Starešina je luda revizionistkinja koja truni o nekakvoj komunističkoj opresiji usmerenoj ekskluzivno na Hrvate, pa je njen stav o bilo čemu relevantan koliko i Zoskov - ni malo. Poštovana ustaškinja izgleda ni ne čita radove na koje referiše; da čita, možda bi joj se javilo zašto knjiga Džejmsa Goua nikada nije prevedena.
Zato još jednom hvala ustaši na zoofilskom radu u Nemačkoj koji neumorno dokazuje da mu je život crn, crn poput nemačkog ovčara kojeg svaki dan mora da priprema za Nemce specifičnih ukusa.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #232 on: 01-03-2021, 15:44:37 »
Šta vidimo gledajući film „Dara iz Jasenovca“
Vidimo jednu grupu uniformisanih ljudi, jednu malu grupu u crne uniforme odevenih ljudi, za koje mi znamo da su ustaše, a koji su negde na nekoj ledini uz reku, u neke barake doveli jednu poveću grupu žena i dece, a na drugo mesto poveću grupu muškaraca, da ih tamo, sa sadističkim uživanjem, mrcvare i ubijaju.

https://www.danas.rs/kolumna/zlatko-pakovic/sta-vidimo-gledajuci-film-dara-iz-jasenovca/

Raspojasani mučitelji, ta grupa ustaša, deluju ovde kao neka od zakona odbegla družina serijskih ubica, koja drži, za svoju perverznu zabavu, privatni logor.

U stvarnosti, sistem logora Jasenovac bio je integralni deo političkog sistema nacističke Nezavisne Države Hrvatske, kao njegov glavni pogon za etničku i ideološku purifikaciju, za istrebljenje antifašista, Srba, Jevreja i Roma, a njegovi upravnici i službenici smatrani su zvanično vitezovima najvišeg reda.

Politički sistem NDH bio je sadistički, tačnije, sadistički i mazohistički, jer jednog bez drugog nema. (Treba se samo prisetiti mazohističkih, jezivo ponižavajućih izjava zahvalnosti i odanosti novostvorenoj državi, koju je, verski konvertujući iz pravoslavlja, davao znameniti reditelj Branko Gavella.)

Učestvovati u izvršenju naloga sadističkog sistema i interiorizovati taj državni zahtev kao najvišu subjektivnu duhovnu volju, ne znači da izvršilac po psihičkoj strukturi mora biti sadista. U tome je užas ljudskog pada i stravična opasnost koju udruženi čovek može predstavljati samom čoveku.

Ideologija ustaštva glorifikuje i ozakonjuje sadizam kao poželjno ponašanje prema određenim manjinama, ali najviše je onih koji, iz karijerističkih pobuda ili straha, oportuno pristaju na ulogu u sadističkom sistemu, uprkos tome što nisu sadisti. Ta bitna razlika, u ovom filmu se potpuno gubi, i mi s njom gubimo suštinski uvid i utisak o sadističkoj komponenti svakog etnofiletizma i etnonacionalizma. Sav zločin je u ovom filmu svaljen na pleća nekolicini sociopata/psihopata.

Stoga je mesto zbivanja u filmu prikazano apartno, kao nusproizvod države, a Jasenovac je naime krucijalni artefakt kulture NDH. Ona je imala svoje Hrvatsko državno kazalište (u kojem je Gavella režirao priredbe za obeležavanje godišnjica uspostave NDH), i, na istom civilizacijskom nivou!, sistem logora Jasenovac.

Oko kamere nas u ovom filmu nikad ne izvodi iz kutka logora, u glavni grad NDH i u glavni njen stožer, u nadbiskupiju na Kaptolu ili redakciju lista „Hrvatski narod“.

U jednom jedinom trenutku vidimo na jednom zidu fotografije poglavnika Pavelića i nadbiskupa Stepinca, i jedna opatica progovori tad nekoliko reči u njihovu slavu. I to je sve. Zašto se u filmu ne pojavljuju Pavelić i Stepinac, ideolog i duhovnik NDH?

„Dara iz Jasenovca“ usredsređena je u potpunosti na činove monstruoznog ubijanja, otrgnute od njihovog uzroka i komandnog lanca, koji započinje u jednoj čudovišnoj kulturi – u slovu (u početku bješe riječ) – apstrahovane, dakle, i lišene vlastitog konteksta, u kojem se nalazi i odgovornost. I mi tu jasno vidimo kako poetičke greške, na moralnom nivou postaju ogrešenja.

Kakav je to „prvi igrani film o Jasenovcu“ u kojem se ne čuju zabeležene reči nadbiskupa Stepinca, koje je izgovorio javno: „NDH stvorena je Božjom milošću, mudrim i požrtvovanim radom Poglavnika i ustaškog pokreta te voljom naših saveznika… NDH je Božje djelo – najzamašniji događaj u životu hrvatskog naroda… davno sanjani i željkovani ideal… U našim žilama življe je zakolala krv, u našim grudima življe je zakucalo srce! Nitko pametan toga osuditi ne može… ljubav prema vlastitom narodu Božjim prstom upisana je u ljudsko biće i Božja je zapovijed!.. Hrvati i Srbi dva su svijeta… i nikada se neće približiti osim čudom Božjim. Shizma (tj. pravoslavlje) najveće je prokletstvo Evrope, skoro veće nego protestantizam. Tu nema morala, nema načela, nema istine, nema pravde, nema poštenja“?

Kakav je to „prvi igrani film o jasenovačkom genocidu“ u kojem nema, takođe dokumentovanih, i ovih reči tog danas blaženog nadbiskupa, koje doduše nije izgovorio javno, nego u sobi, najvišim dužnosnicima NDH, kao čin najvišeg milosrđa prema progonjenima: „Kada ih morate odvesti u logore, dajte im barem vode, ne vodite ih kao stoku u vagonima, vodite ih kao ljude“? Kako bez tih reči razumeti nacifikaciju jedne univerzalne vere, bez čega je Jasenovac nemoguć, bez čega je nemoguć svaki genocid?

U filmu je fokus sakat. U njemu nema inspiratora genocida, nego samo njegovih izvršilaca, i to nekolicine izvršilaca.

„Dara iz Jasenovca“ je u osnovi kamerna drama. U njoj se iz vida gubi masovnost pogubljenja, nepreglednost žrtava, kao i četvorogodišnje trajanje stratišta.

Ovaj film o tragičnim događajima, ponovimo, totalno je usredsređen na činove grozomornih ubistava. Još je Aristotel jasno uvideo da nizanje prizora užasa suzbija tragičko stvaralaštvo i tragički efekat, jer tragička umetnost govori o uzrocima i posledicama zločina, ne prikazujući sama pogubljenja.

Film „Dara iz Jasenovca“ nije tragedija, nego istorijski horor na tragičnu temu, dakle, jedan žanrovski film, nedostojan liturgije jasenovačkih nevinih žrtava, među kojima je dvadeset hiljada dece.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #233 on: 01-03-2021, 23:45:57 »

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #234 on: 01-03-2021, 23:59:05 »
Mda, nije više "ko nas bre zavadi", nego "što dirate stare rane"..

...a pretvorilo se u "tecite suze moje"...

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #235 on: 02-03-2021, 00:14:52 »
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Gup%C4%8Deva_lipa

Citam seljacku bunu
Nidje srba
Samo hrvati madzari i katolici

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld

džin tonik

• 4
  • 3

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #238 on: 02-03-2021, 18:49:17 »
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Gup%C4%8Deva_lipa

Citam seljacku bunu
Nidje srba
Samo hrvati madzari i katolici

tio si reći niđe ni hrvata ni srba ni mađara

pošto nacije nastaju u 19. stoljeću

a čak i tada je Sveti Sava bio Hrvat :lol:

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #239 on: 02-03-2021, 21:15:21 »
- Pogrešan je mit koji je koristio August Šenoa u romanu ‘Seljačka buna’, i njime je napravio veliku štetu utvrđivanju istine o seljačkoj buni. Mit o Gupcu, kojeg je Šenoa prikazao kao vođu seljaka i borac za pravedno društvo protiv stranih eksploatatora, koristili su HSS-ovci 30-ih godina, a onda i partizani - rekao je Čičko.
Središte zbivanja bio je trokut Krško-Okić-Klanjec dok se kod Stubice odigrala tek jedna od većih bitaka. Ustanici kojima je na čelu bio vojnik Ilija Gregorić za koga u nekim dokumentima piše da je bio pravoslavne vjere, nastojali su se spojiti sa Žumberkom i pridobiti tamošnje uskoke koji su, kao vojnici, tokom mira bili u besparici. ‘Vlasti su shvatile značaj uskoka i platile im da pomognu u gušenju bune’, naveo je Čičko.

https://www.portalnovosti.com/ambroz-gubec-nije-rascetvoren

Nači, Šenoa sve ispreskakao, istorijski u središtu svega bili Srbi, tj. pravoslavci, kao i obično...

Inače, poznati potomak Srba uskoka iz Žumberka bio je Milorad Pavić...

Rade2

• 2
« Reply #240 on: 04-03-2021, 17:54:44 »
Svim stranim i domacim krticarima koji blate Daru ja cu dati jedan primer:
Donekle slican (i odlican) film Dvanest godina robstva. I u tom filmu je prikazano kako jedna etnicka grupacija (beli robovlasnici) surovo ugnjetava drugu etnicku grupaciju (crni robovi), pri tom cineci razna zverstva, ubistva i mucenja. Medjutim, da li se iko pobunio protiv ovog filma?
Da li su potomci juznjackih robovlasnika govorili protiv ovog filma?
Da li su kriticari film proglasili crnackom propagandom i rekli " ne, ovo nije istina, prema robovima se ponasalo uz krajnju jubaznost i postovanje, robovi su imali penzioni fond i deciji dodatak"?
Da li je iko rekao " da jeste to istina, ali zasto ste snimali uopste taj film, on samo otvara stare rane i zaostrava rasne tenzije"?
Ne, ne, ne i ne. Film su svi prihvatili i dobio je hrpu oskara. Ocigledno postoje dvostruki arsini.

Hiperhik

• 4
  • 3
« Reply #241 on: 04-03-2021, 18:03:22 »
Imagine my shock.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #242 on: 04-03-2021, 19:35:03 »
Ko je sve dobio oskara... I dalje ne mijenja činjenicu da je Dara lošnjikava. A sad kad smo saznali da će biti serija tek onda je jasno da nije nikad ni bio u planu film.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #243 on: 06-03-2021, 23:54:36 »
Jedina zavera u vezi s ovim filmom je zašto su pokrali ideju Lordana Zafranovića.

Evo sad se ispostavlja slično i sa Zafranovićem i kratkim filmom "Porajmos". Isto tematika holokausta.

Zafranović ih je tužio za scenario, scenografiju, izbor kostima i muzike... i izgubio na sudu.

https://www.kurir.rs/zabava/pop-kultura/3636689/zafranovic-je-potrosio-svoj-honorar-a-film-o-holokaustu-nikad-nije-snimio-dusan-jovic-za-kurir-tuzio-me-je-i-tvrdio-da-je-autor

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #244 on: 07-03-2021, 01:04:39 »
evo i dijanovica; dobar mu je zakljucak oko treceg konstitutivnog mita:

D. Dijanović: Nove velikosrpske i projugoslavenske akcije i provokacije

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #245 on: 08-03-2021, 17:44:41 »
Opako se ovo zahuktava.

Lejdi Gaga u otvorenom pismu o Zafranoviću, tužbama, klevetama, etc:

https://www.b92.net/kultura/vesti.php?yyyy=2021&mm=03&dd=08&nav_category=1864&nav_id=1823519

G. Zafranović je već, još prošle godine u junu, tužen zbog ličnih uvreda reditelja i kleveta da je scenario filma ”Dara iz Jasenovca” plagijat scenarija ”Djeca Кozare” i uskoro će imati priliku na sudu da odgovara za sve što je na jedan ružan i intelektualcu nedostojan način javno izgovorio. Na žalost, neće biti i jedini. Pridružiće mu se i neke novine i pojedinci koji su zlonamerno širili “stručno” mišljenje profesorke Srbljanović. Nemamo nikakve sumnje da će se ”Dara iz Jasenovca” na sudu odbraniti od ovih podlih i sve više političkih napada.A i bez suda ”Dara”se već sama odbranila nesvakidašnjom emotivnom reakcijom višemilionskog gledališta u Srbiji, Republici Srpskoj i Crnoj Gori. Očigledno to i najviše boli neke beogradske krugove koji bi voleli da ovaj film nikada nije ni snimljen.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #246 on: 15-03-2021, 15:37:01 »
I sta kazete za aidu

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #247 on: 15-03-2021, 16:13:33 »
Daj pet Oskara.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #248 on: 15-03-2021, 17:26:13 »
Naser Orić izgleda loše podnosi što nije ušao u film:

Naser Orić pozitivan na korona virus, smešten u UKC Tuzla i priključen na kiseonik
Ratni komandant bošnjačkih snaga u Srebrenici Naser Orić pozitivan je na korona virus i zbog upale pluća hospitalizovan je u Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli, gde je priključen na kiseonik.
https://www.danas.rs/svet/naser-oric-pozitivan-na-korona-virus-smesten-u-ukc-tuzla-i-prikljucen-na-kiseonik/

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #249 on: 15-03-2021, 17:40:50 »
bolja Aida kao film, mada neznatno, i nešto zabavniji komični rilifovi s naglaskom na Hadžihafizbegovića

ali su na kraju upali u trešericu s onim spektakularnim ubistvima u sabirnom centru

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #250 on: 15-03-2021, 20:27:06 »
Nisam gledao Aidu, ali me zanima je l prikazaše kako su Srbi klani po selima što je izazvalo napad na Srebrenicu? Ili ono, zli Srbi došli onako...

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #251 on: 15-03-2021, 20:40:51 »
samo je Hadžihafizbegović, koji glumi nekog srpskog narednika, kao nešto spomenuo, ali i to se u okviru scene izgubilo

mislim, nema tu nikakve dileme da oba filma rade poso samo za svoju publiku

pazi da sad kažeš u Sarajevu da su Bošnjaci bili u ustašama, rekli bi da lažeš

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #252 on: 15-03-2021, 20:46:11 »
Zato što je za njih pojam Bošnjak, šatro, širi od pojma Musliman (namerno veliko slovo kao narod).
Pazi i Dari fali kontekst, jer ovako ispada kako je grupa ljudi u crnom dovela neke civile na livadu i počela da se sadistički iživljava.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #253 on: 18-03-2021, 19:46:54 »
Kad smo kod Hadžihafizbegovića i Dare, dotični podržao kontroverzni film:

"Uvek ću stajati uz filmove koji se bave ubijanjem nevinih ljudi.
Koristim priliku da spomenem i "Daru iz Jasenovca".
Takvi filmovi su nam potrebni.
Da nas potaknu da razmislimo o tome šta treba izabrati i sa kakvim mentalnim narativom iza sebe želimo da napustimo ovaj svet"

https://www.danas.rs/kultura/hadzihafizbegovic-dobicemo-oskara/

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #254 on: 18-03-2021, 20:35:35 »
Nije to kontraverzan film, nego loš. Jedno pet minuta dokumentarnog filma iz arhive o nastanku NDH-a rešilo bi sve probleme Dare.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #255 on: 28-03-2021, 19:48:20 »
Nije to ni toliko loš film, koliko je već potpuno zaboravljen. Svako čudo ni mesec dana.  :cry:

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #256 on: 23-08-2021, 18:29:31 »
"PRIŠAO MI JE S LEĐA, NISAM USPEO DA SE BRANIM" Prva izjava Gage Antonijevića posle napada u hotelu i privođenja Dragana Bjelogrlića

https://www.blic.rs/sudbine/prisao-mi-je-s-ledja-nisam-uspeo-da-se-branim-prva-izjava-gage-antonijevica-posle/mkmgzhf