DRUGA STRANA SVETA (prostor za potpuno ne-SF&F teme) > ISTORIJA, DRUŠTVO, POLITIKA, RELIGIJA...

Politicka korektnost (PC)

<< < (2/153) > >>

Dybuk:
dejane

Citat je iz pera "americkog levicara" (termin nastao upravo u US) i to je njegov pogled na PC. Sad, ako Srbin misli da je glupost...boze moj, svako ima pravo na svoj ugao gledanja.

Men' se cini da je tema komplikovanija nego sto izgleda, npr svasta je PC danas (nevezano za vase komentare). Dakle, ja sam se u OP fokusirala na primeni u svakodnevnom govoru, pa zahvaljujem tebi i Mehu na ovom prosirenju podrucja borbe. Svakako bih da procitam vise o tome kako to izgleda s aspekta o kome govorite, plus neki savremeni primeri bi bili super, radi boljeg razumevanja problematike.  :)

ed upade Meho

Meho Krljic:
Ja sam poznati upadač  :lol: :lol: :lol:

Ne znam za šta tačno tražiš konkretne primere, ali evo jednog primera svima nama bliskog: kada se sugeriše da bi nazivi profesija u našem jeziku možda trebalo da imaju rodno ravnopravne forme, tu se mnogi potresu jer smatraju da je to nasilje nad prirodnim razvojem jezika a u svrhu političke korektnosti koja ništa konkretno ne postiže. Na primer, ja sam sada u jednom tekstu napisao "stručnjakinja" i moja koleginica je, proveravajući da li smo uneli sve podatke potrebne da se tekst objavi, prokomentarisala da ona tako ne govori, da sebe zove psihologom a ne psihološkinjom i da se nikada nije osećala ugnjetenom od strane muškaraca, tj. rodno neravnopravnom.

Ali sad - da li je ova vrsta razvoja jezika "neprirodna" ili "nasilna" je stvar za debatu - jezik se teško menja propisom, ali se lako menja praksom. Ako dovoljno ljudi (i žena) bude govorilo psihološkinja, stručnjakinja i, er... vozačica taksija  ovo će postati uobičajeni termini (kao što je termin iz devedesetih "ničim izazvan" danas transformisan u duplu negaciju "ničim neizazvan" time što su mediji prvo počeli da ovo pravilo forsiraju a sada svi tako govore) i nećemo u njima videti problem, a,kako smo već drugde na forumu isticali, izražavanje roda u jeziku ima merljive posledice na socio-ekonomske indikatore u društvu.

Dakle, možda je ovde insistiranje na političkoj korektnosti na duge staze merljivo korisno, ali to ne znači da se mnogi neće otimati jer percipiraju celu tu rodnu korektnost u govoru kao nametnutu od strane više sile itd. čak i ako samim njima to treba da pruži određenu beneficiju.

Dybuk:
Ja se slazem s tvojom koleginicom. Sebe smatram PC ali samo onoliko koliko to ne menja drasticno moje navike u govoru :lol:

Meho Krljic:
Jasno. No mera našeg verovanja u principe negde i jeste u tome koliko smo spremni da uložimo napor da promenimo nešto kod sebe. Na primer, danas je politički korektan termin za nekoga ko naplaćuje za seksualnu uslugu ne kurva, ne prostituka nego seksualna radnica (ili radnik, ako se identifikuje kao muško, jelte). Možda nas mrzi da to izgovaramo ali korišćenje ovog termina umesto termina prostitutka je zapravo učinilo užasno mnogo da se ove osobe - bez obzira što krše zakon - zaštite u pre svega zdravstvenom a zatim i socijalnom smislu što je opet vidno doprinelo poboljšanju zdravstvene i socijalne situacije zajednica u kojima one stanuju i/ ili rade. Slično, kada smo termin narkoman transformisali u zavisnik a onda u intravenski korisnik droga uspeli smo da - kao društvo - napravimo koristan korak napred i, uvažavajući da je bolest zavisnosti fenomen za sebe, organizujemo programe smanjenja štete koji nisu rešili zavisnost ali su suzbili korelativne fenomene poput širenja HIV-a i hepatitisa, pa i kriminala vezanog za intravensko korišćenje droge. Dakle, svestan napor da se koristi jezik koji je manje stigmatizujuć je doneo merljive socijalne i zdravstvene efekte koji koriste čitavoj zajednici, ne samo populaciji koja je predmet jezičke promene.

U tom smislu ima rezona diskutovati o tome treba li da se nateramo da govorimo "psihološkinja", "stručnjakinja" i.... er... "vatrogasilica"???

Biki:
Odlicna tema Dybuk. Po mom misljenju PC moze da bude jednako dobra i losa stvar. Dobra je sve dok se koristi u svrhu da se izbegne vredjanje grupe ljudi koji su drugaciji od vecine. Primer je recimo koju rec koristimo kada opisujemo ljude koji imaju physical or mental disabilities. Losa je recimo kada se izgubljeni ljudski zivoti u bombardovanju nazovu kolateralnom stetom.
Kakva ce PC da bude zavisi od osobe koja je koristi i u koju svrhu je koristi. Rekla bih da je PC kao vatra , dobar sluga, ali opasan gospodar.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version