NAUČNA FANTASTIKA, FANTASTIKA i HOROR — KNJIŽEVNOST > TAMNI VILAJET: gde, kako i zašto objaviti priču, roman...

Pisac mora biti inteligentan

<< < (2/75) > >>

Ygg:
Matematički rečeno, inteligencija je potreban ali ne i dovoljan uslov da neko bude dobar pisac.

Boban:
e, upravo tako... inteligencija je neophodan sastojak dobrog pisanja, ali sama po sebi ništa ne znači ako nema ostalih sastojaka: talenta, veštine, uvežbanosti, istrajnosti... samo pravilan zbir svega toga daje pravi proizvod, a radmilov primer je savršen jer ni postojanje svega ovoga ne garantuje dobar ukus na kraju.
... ma u proseku jednom mesečno dobijam roman na čitanje i ponudu za objavljivanje i pola tih ljudi nema kapacitet ni ovce da čuva.

Franz Xaver von Baader:
a ti otvaraš teme uglavnom tako nekako površno. mislim, da se razumijeti što želiš reći, ali tvoj pristup nije uopće 'složen'. barataš sa problematičnim kategorijama 'inteligencija' ili 'složeno djelo' olako, kao da su samorazumljive, a zapravo - nisu. pitanje je je li 'složeno djelo' nekakva homogena cjelina ili pak tu ulaze najudaljenije zamišljive stvari i to u najživljim kontrastima; stvari koje se samo labavo mogu obuhvatiti takvim poopćavanjem 'složeno djelo', a to je onda samo tanana opna bez ikakvog stvarnog sadržaja.
dakle, problem je što je to zapravo 'složeno djelo', a još više tko je taj koji prosuđuje 'složenost'?

mi se možemo samo naoko i površno, ovako malo forumaški, možda složiti i prešutno pretpostaviti 'složenost djela', ali prodirući dalje u srž, staze će se razdvojiti, možda i u suprotnim smjerovima, a normativ 'složenosti' će se pogubiti u izmaglicama Oriona.

s druge strane,
pristup ti je bar konzistentan sa likom i djelom Bobana kao mjere svih stvari. to uopće nije naivan stav, a ni životni moto + posjeduje onu draž sirove snage. opet kao nekakav opći dojam, gorštaci, tvrdi ljudi, posjeduju tu privlačnost da se čine kompaktni i istinitiji, a ne raspršeni u nešto izvještačeno što se onda doima kao lažno.

i tako baš dražesno napraviš redukciju pisca na IQ, a čitav proces je poduprijet prešutnom (naravno samorazumljivom) pretpostavkom da si ti taj koji rangira IQ-ove. a super stvar je da si se uspeo u hrandibenom lancu, baš kao taj tvrdolinijski Boban i zaista se postavio u poziciju da jesi onaj koji prosuđuje: pisci ti šalju romane na uvid i prosudbu. iz tog kuta gledano, možeš im prilijepiti kakve god hoćeš IQ-ove, štoviše, namjestiti tako da podupire 'teoriju o minimalnih 110 IQ za pisca'. tako se to i radi u znanstvenim analizama: prvo postaviš teoriju, a onda ti preostaje samo da stvari opišeš tako da se uklapaju.

...

ja optiram za voluntarizam - volja je snaga!
volja tuče intelekt, a čovjek zauzima mjesto na top-listi Velikog Lanca Bića po njegovom karakteru.

scallop:
Pingvin, nekako sam znao da ovde nedostaješ i da ćeš nam sa bujicom reči ukrotiti vodopad. Ja, zapravo, nisam video ništa što već Boban nije napisao. Ti bi verovatno bio zadovoljniji da je Boban umesto "složenog dela" upotrebio ambivalenciju, koju ne bi osporio. Moraš priznati da višeslojnost zahteva neki IQ koliko god se on perfidno rabio. Svojevremno sam uzeo desetak odbačenih romana iz novosadskog "Dnevnika", tek da vidim kako stoje kriterijumi. Nisam našao nijedan koji bi kod mene prošao. I to zbog prekomernog neznanja, odnosno neposedovanja primerene inteligencije, lošeg obrazovanja, odsustva stila i veštine pisanja. To ne znači da sam sad ja merilo. Ja sam samo utvrdio da je mrtvac - mrtav.

Oko volje ste se složili. Ako dovoljno dugo dosađuješ nekom uredniku, na kraju će želeti jedino da - sjašeš. Makar ti objavio knjigu.

Ja se neću složiti sa tvojim viđenjem teorije. To je tipični voluntarizam. Jeste da bi tvorci teorija voleli da stvarnost uguraju u svoju teoriju, ali teoriju treba dokazati. Tu nikakva volja ne pomaže. Kad Boban kaže da se etil alkohol u otvorenoj boci spontano raspada na metil alkohol (naravno, tu ćemo se pozvati na "autoritete"), onda, bez obzira na volju da je to tako, teorija ne pije vodu. Ne može se dokazati.

Zbog toga ću ostati na pozicijama u kojima nema tvoje magle i relativizovanja bilo čega. I tvoj stav je relativno ispravan.

Mica Milovanovic:
ma u proseku jednom mesečno dobijam roman na čitanje i ponudu za objavljivanje i pola tih ljudi nema kapacitet ni ovce da čuva

Ja ne bih tako olako poredio čuvare ovaca sa piscima. Ako je verovati u evoluciju može se lako ispostaviti da su naši direktni preci pre vredni pastiri koji su sačuvali najviše ovaca za zimu nego dokoni filozofi koji su najbolje tukli u kamen i zapisivali prve priče...

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version