OBALA MISISIPIJA, JUŽNJAČKE PLANTAŽE
Istočni deo Luizijane je domovina Cajun – Creole kulture, pre svega kuhinje. Onoga trenutka kad se uđe u region gde je na svakom koraku neki ulivni krak Mississippija nalazimo se uprostoru između Baton Rouge i New Orleansa. Najprivlačnije je, ako se sam Nju Orleans ostavi za posebno razgledanje, proći obalom glavnog toka Mississippija i obići neku od starih južnjačkih plantaža. Jelena je još u Tulsi objasnila da je njen glavni cilj na turi plantaža Oak Alley.
Put nas je doveo do priobalja Mississippija, gde uz samu reku vodi Great River Road. Pošli smo njime verujući da ćemo se nagledati reke, jer su gotovo sve plantaže, više ili manje od deset, uz nju. Ali, avaj, priobalje je opšiveno visokim nasipom, tako da smo se vozili i zurili u taj nasip sve dok nismo stali i uzverali se uz njega.
Uploaded with
ImageShack.usKada smo stigli do plantaže Oak Alley bilo nam je jasno zašto je baš ona izbrana. Do plantaže vodi aleja hrastova stara skoro dvesta godina. Zapravo, preko trista ako se računa prvobitna aleja koju je digao nepoznati naseljenik tokom osamnaestog veka, ali je današnji drvored nastao 1839. kao svadbeni poklon bogatog plantažera šećerne trske svojoj mladoj. Aleja vodi od ulaza do zgrade palate i iza zgrade palate, do redova robovskih kuća i kuće nadzornika imanja, pored koje se danas nalazi obavezna prodavnica suvenira sa restoranom.
Uploaded with
ImageShack.usObilazak kuće je ostavio sjajan utisak dok smo bili u prizemlju. Posebno je elegantna trpezarija u kojoj se sa tavanice spušta mahalica za hlađenje gostiju za vreme velikih letnjih vrućina. Potezao ju je jedan rob smešten u uglu prostorije. Utisak je postao pomalo morbidan na spratu, jer su praktično sve sobe uređene kao dečje iako je, od gomile dece koju se vlasnici imali, odraslo samo troje, jedna ćerka kojoj je mesto bilo u kući i dva sina, koji su po tadašnjim običajima već sa šesnaest dobijali šut kartu iz glavne kuće i dobijali na raspoloženje, dok ne nađu svoj život, kućerak u dvorištu plantaže.
Uploaded with
ImageShack.usU obilazak je spadalo i ispijanje julep-a (džulep) – beli rum (ili neki drugi alkohol), ceđena pomorandža, gomila kraširanog leda i sitno nasečeni listovi mente. Prvom prilikom ću prepisati recept.
Inače su za vreme obroka samo muškarci pili vino, a posle obroka neki konjak ili burbon. Žene su dobijale voće, mahom kruške, koje su odstojavale u jakom piću namenjenom muiškarcima. Balkanci znaju da to voće zna da upije više alkohola nego što ostane u piću.
Uploaded with
ImageShack.usPosle obilaska, a pre definitvnog ulaska u New Orleans, otišli smo na ručak u kafanu Frenier Landing, na obodu jezera Pontchartrain, ali, o tom ručku na topiku Gde smo dobro krkali.