FILMOVI, TV SERIJE, ANIMACIJE > DOMAĆA OSTVARENJA, LOW-FI VIDEO

Digitalizacija starih serija i filmova

<< < (3/18) > >>

Mica Milovanovic:
Nije ništa vezano za televiziju. Neki stručni filmovi...

Lazarus:
Komercijalna televizija koja ima specijalizovani kanal za domaće filmove (najmuljavije rezolucije, još goreg tona i još grđe sjebanih proporcija izvornog formata) ima interesa da ulaže u digitalizaciju isto koliko i ja u svemirska istraživanja.

Čak i kako je, fala joj; inače bi ostali bez išta!

Niti jedan valjani razlog ne vidim da je drugačije sa RTSom.

Dakle, da, osuđena je. Na šta, već je poznato.

DeHickok:
Evo novih vesti na ovu temu:

http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=268&yyyy=2014&mm=08&dd=19&nav_id=889806

"...U 17 sati će biti prikazan najpoznatiji Petrovićev film „Skupljači perja“. Novu 35mm kopiju koju je napravila Kinoteka, te značaj restauriranja domaćeg filmskog blaga, predstaviće Irena Bilić, direktor filmskog festivala „Evropa Oko Evrope“ iz Pariza, i Radoslav Zelenović, direktor Jugoslovenske Kinoteke. ..."

Ovo se desava sutra, 20 avgusta. Ja nazalost nemam uopste vremena da tamo prisustvujem ali bice zanimljivo da li ova nova verzija ima cistu i jasnu sliku i da li postoje planovi da se vise od jednog filma u deset godina restaurira. Takodje, da li ce se ovo i digitilzovati ili ce ostati opet samo na 35 mm filmu koji ce morati ponovo da se restaurira za dvadesetak godina...

Васа С. Тајчић:

--- Quote from: DeHickok on 19-08-2014, 13:22:03 ---Evo novih vesti na ovu temu:

http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=268&yyyy=2014&mm=08&dd=19&nav_id=889806

"...U 17 sati će biti prikazan najpoznatiji Petrovićev film „Skupljači perja“. Novu 35mm kopiju koju je napravila Kinoteka, te značaj restauriranja domaćeg filmskog blaga, predstaviće Irena Bilić, direktor filmskog festivala „Evropa Oko Evrope“ iz Pariza, i Radoslav Zelenović, direktor Jugoslovenske Kinoteke. ..."

Ovo se desava sutra, 20 avgusta. Ja nazalost nemam uopste vremena da tamo prisustvujem ali bice zanimljivo da li ova nova verzija ima cistu i jasnu sliku i da li postoje planovi da se vise od jednog filma u deset godina restaurira. Takodje, da li ce se ovo i digitilzovati ili ce ostati opet samo na 35 mm filmu koji ce morati ponovo da se restaurira za dvadesetak godina...

--- End quote ---
Мислим да је извршена дигитализација Скупљача перја, затим дигитална рестаурација и онда "нарезивање" тако обрађеног фајла на филмску траку помоћу дигиталног филмског снимача тако да не би требала поновна рестаурација након двадесетак година под условом да подаци не "испаре" са тврдог диска или ког већ медијума на којем се чувају.

DeHickok:
Evo sta kaze direktor kinoteke na ovu temu:

Veliki ste fan filmske trake, kažete da niko nije tako dostojanstveno nije stario kao filmska traka o rokenrol. Kakva je budućnost filmske trake?

Vreme digitalizacije je uveliko tu, snimaju se filmovi na digitalnim formatima. Neki kao što su Tarantino i Bertoluči to ne vole. Međutim, niko nije vodio računa o tome kako da se to sačuva. Digitalni način čuvanja filmova je pokazao manjkavosti. Švedska ili američka kinoteka su najavile da će se vratiti na filmsku traku.

O digitalizaciji se govorilo kao o nečemu što treba da sačuva kinematografiju jer će filmska traka propasti?

Vek je oko 30 godina i svakih 5 godina mora da se radi presnimavanje ili osvežavanje. Govori se o nekim novim formatima koji mogu da traju hiljadu godina... Odlično, ali čekajte da vidimo posle 676 godina šta će biti s tim. Sa filmskom trakom nema neizvesnosti. Znamo da film iz 1906. na nitratnoj zapaljivoj traci izgleda kao da ste ga snimili danas. Zato mislim da je malo šta tako dostojanstveno ostarila kao filmska traka. Morate da prihvatite i moju konzervativnost, ako sam 1968. bio revolucionar sada sam konzervativac. Trebaće dosta vremena i meni ali i ljudima koji se bave filmskom arhivistikom da nas ubede da je pronađen novi sistem koji je za čuvanje filma bolji od filmske trake, ja ga sada ne vidim.
"

http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=268&yyyy=2014&mm=10&dd=17&nav_id=912653

i meni je slika sa filmske trake neuporedivo lepsa nego ovi digitalni filmovi ali stvarno ne znam kakve to probleme ima sa digitalnim formatom ? U redu, moze se desiti nekakva solarna oluja ili atomska eksplozija koja ce unisitit sve (digitalno) zivo ali osnovna prednost digitalizacije je  mogucnost pravljenja  neogranicenog broja identicnih kopija.
 Ja se stvarno nadam (a priznajem nisam bio gotovo deceniju u kinoteci) da su one ostecene kopije, iseckane i na nekim mestima unistene nisu i jedine koje postoje u tim njihovim arhivima  a narocito se to odnosi na nasu kinematografiju

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version