
Лепо је што је Кимура усликала споменик народном хероју Вељку Дугошевићу, па ћу, мимо теме о књизи, написати нешто о њему, што ће можда бити занимљиво свима који воле историју.
Вељко је био пријатељ, друг, ратни саборац моје прабабе Милице, и обоје су живот изгубили скоро у истом дану; она се, опкољена, самоубила 17. новембра 1941. године, а Вељко је погинуо дан касније.
Споменик који је Кимура усликала приказује Вељка као партизанског команданта; уредно обријан, подшишан, обучен у шињел, са титовком на глави.
Али, то је више филмски него стваран приказ.
Вељко јесте био командант Пожаревачког одреда, који је након Вељкове погибије преименован у одред Вељко Дугошевић, међутим, у тренутку погибије, као и пар месеци пре тог догађаја, Вељко уопште није изгледао као што га споменик приказује.
Био је тада обучен у сељачко одело, имао је косу скоро до рамена, и поповску брадицу, јер је морао да се уклопи у амбијент манастира Горњак.
У манастиру Горњак су се у то време крили и партизани, али и припадници Југословенске Војске у Отаџбини.
Такође је његова жена Наталија била у тренутку погибије забрађена марамом преко главе, личећи на обичну сељанку, а моја прабаба исто на себи није имала партизанску униформу, већ сељачко одело.
Након што су њих троје изгубили животе, њихова мртва тела су сликана од стране њихових идеолошких непријатеља, затим су слике послате Недићу и Љотићу, а онда су тела троје партизана стављена на камион и вожена за приказивање од Петровца и Кучева до Крагујевца.
Када су завршили пропаганду са мртвима, појавио се код мог чукундеде Душка (Миличиног оца) и Љотић лично.
Није правио проблем око сахране моје прабабе, али је упамћено да је мом чукундеди рекао:"Душко, лапнули смо Мицину крв".
Е сад, постоји једна енигма на википедији, и везана је за Нату Дугошевић.
Наиме, на википедији стоји да је датум њене смрти 5. март 1942. године.
То се никако не уклапа са сликама њеног, Вељковог и Миличиног мртвог тела, јер ако су Милица и Вељко изгубили животе 17. односно 18. новембра 1941, а Ната је наводно стрељана у марту 1942 - онда се поставља питање када су настале слике њихових мртвих тела, и када су њихова мртва тела приказивана народу?
Оно што знам је да тело моје прабабе није ексхумирано након сахране, а сахрањена је неколико дана након смрти.
Наталијино мртво тело је забрађено марамом, па нек ми неко објасни да су је на Бањици стрељали са марамом на глави.
Према томе, више верујем књигама и сликама, него википедијским подацима, а књиге и слике говоре да је Наталија погинула тих дана када су животе изгубили њен човек Вељко и њена другарица Милица.