Author Topic: Karadjordje  (Read 4990 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

svemirko

• 4
  • 2
Karadjordje
« on: 14-01-2004, 06:12:48 »
Verovatno ste culi da je pronadjen prvi srpski igrani film, iz 1911. godine (Karadjordje), zanima me da li vam to nesto znaci i da li biste voleli da ga pogledate i kako ga zamisljate?
This looks like a job for a real super hero

Black swan

• 4
  • 3
Karadjordje
« Reply #1 on: 15-01-2004, 11:20:31 »
hm kara Đorđe...hm

ovo bi moglo biti zanimljivo :twisted:
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Melkor

• 5
  • 3
Karadjordje
« Reply #2 on: 15-01-2004, 11:25:35 »
Strasno sta godine cine: upravo sam Karadjordja imao kao pitanja iz istorije filma, a sad sam sve zaboravio. Sto je najgore ne mogu ni da se setim odakle sam ja to ucio... Ali cripple ti tu moze pomoci, ako se i on seti, gde mozes naci sve podatke o filmu.

Plasim se da je film negledljiv - ako su ruinirane kopije koje su drzane u kinoteci na sta li tek to lici?
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Black swan

• 4
  • 3
Karadjordje
« Reply #3 on: 15-01-2004, 11:28:12 »
za mene su nijemi filmovi najbolji filmovi
ali ako je prevelika količina drhtanja i mrlja (koje nisu crne već braon)
onda mi izazivaju povraćanje i mučninu

neka hvala :cry:
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

svemirko

• 4
  • 2
Karadjordje
« Reply #4 on: 15-01-2004, 11:36:45 »
Quote from: "Melkor"
...gde mozes naci sve podatke o filmu.

Plasim se da je film negledljiv - ako su ruinirane kopije koje su drzane u kinoteci na sta li tek to lici?

Nisam pitala zato sto su mi potrebni podaci, igrom slucaja znam dosta o tome, ako nekog od vas zanima, podelicu informacije, ali, nesto mi govori da niste zainteresovani za nesto tako bezvezno kao sto je otkrice prvog srpskog igranog filma. U svakom slucaju, da ne dodje do zabune, nisam ni ja potpuno poludela od zelje da bas uz kokice pogledam ~karadjordja~ jer me zanima ko je zapravo ubica i kako se sve odvijalo, vec zato sto mislim da je zanimljivo da smo se zadesili u trenutku kad je nadjena filmska traka za kojom vec decenijama kruzi poternica i rovari se po svetskim arhivama i koju su proizveli tipovi dovoljno ludi da poveruju u mogucnost da se u Srbiji zasnuje kinematografija.
 :wink:

svemirko

• 4
  • 2
Karadjordje
« Reply #5 on: 15-01-2004, 11:39:39 »
Quote from: "komunjara"

Dakle, zaista bih pricala o filmu, ali vidim da niste jedni od onih koji vole da im se unapred ukaze na kljuc cele stvari.  :roll:

Boban

• 3
Karadjordje
« Reply #6 on: 15-01-2004, 11:40:06 »
Quote from: "svemirko"
... koju su proizveli tipovi dovoljno ludi da poveruju u mogucnost da se u Srbiji zasnuje kinematografija.

Srbiji ludaka svih vrsta nikada nije nedostajalo.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Black swan

• 4
  • 3
Karadjordje
« Reply #7 on: 15-01-2004, 11:42:14 »

Dakle, zaista bih pricala o filmu, ali vidim da niste jedni od onih koji vole da im se unapred ukaze na kljuc cele stvari.  :roll:

?

koji ključ?

Boban

• 3
Karadjordje
« Reply #8 on: 15-01-2004, 11:45:02 »
svemirko (kakav bizaran nick za zensko) ti o datoj temi kazi sta imas i ne obaziri se na zajedljive komentare.
Forum cita stotine ljudi, a tek koja desetina ponesto ponekad postira.
Informacije koje podelis ovde s ljudima ne delis samo sa onima koji postiraju i odgovaraju na tvoje postove vec i sa mnogo vise onih koji jednostavno samo gledaju.

Lako je saznati misljenje onih koji mnogo trtljaju, ali mene uvek vise intrigira misljenje onih koji ćute.

svemirko

• 4
  • 2
Karadjordje
« Reply #9 on: 15-01-2004, 11:50:25 »
Quote from: "Boban"
... koju su proizveli tipovi dovoljno ludi da poveruju u mogucnost da se u Srbiji zasnuje kinematografija.

Srbiji ludaka svih vrsta nikada nije nedostajalo.

tvrdnja je prilicno opsta i u principu ne mogu reci da se ne slazem, no naprotiv mislim da prvi srpski film upravo nije povod da se raspravlja na tru temu, ako se pod ludaci nije mislilo znacenje frikovi, dakle fanatici i sl., vec iskljucivo klinicki slucajevu. Ako je ovo drugo, najiskrenije mislim da je sramota pricati tako o tim entuzijastima. :shock:

svemirko

• 4
  • 2
Karadjordje
« Reply #10 on: 15-01-2004, 11:55:24 »

?

koji ključ?

Dakle, da skratim, htela sam da budem ironicna ne bih li ti dala do znanja da o ~Karadjordju~ ne zelim da razmenimo svoja ocekivanja na temu zapleta i eventualnih dobro osmisljenih peripetija, vec kao o cinjenici da je ta prokleta traka sad otkrivena, a da je to nesto prvo igrano snimljeno ne samo u Srbiji (mozda vas vredja nacionalni aspekt stvari), vec na BALKANU.  :x

svemirko

• 4
  • 2
Karadjordje
« Reply #11 on: 15-01-2004, 11:58:35 »
svemirko (kakav bizaran nick za zensko) ti o datoj temi kazi sta imas i ne obaziri se na zajedljive komentare.
Forum cita stotine ljudi, a tek koja desetina ponesto ponekad postira.
Informacije koje podelis ovde s ljudima ne delis samo sa onima koji postiraju i odgovaraju na tvoje postove vec i sa mnogo vise onih koji jednostavno samo gledaju.

Lako je saznati misljenje onih koji mnogo trtljaju, ali mene uvek vise intrigira misljenje onih koji ćute.

Ama, ne moras ti sa mnom kao sa nekim gostom koji se stidi da se usluzi kolacima, ne ustrucavam se ja, nego htedoh da ovim momcima malo pokazem zube, da se zna da nisam za salu (kad dodje nova banda u ulicu, mora da malo zaplasi ostale ako nece da je proguta dzungla  :wink: )

Boban

• 3
Karadjordje
« Reply #12 on: 15-01-2004, 11:59:28 »
E, ako ces da pokazujes zube, onda si dosla na pravo mesto.

svemirko

• 4
  • 2
Karadjordje
« Reply #13 on: 15-01-2004, 12:05:21 »
Uzgred, Luj de Beri, tip koji je snimio ~Karadjordja~, inace skroz zagonetna licnost jer mu se posle toga izgubio svaki trag, tvrdio je da je zaposlen u francuskoj firmi ~Braca Pate, inace najpoznatijoj u ono vreme po proizvodnji filmova i filmskog materijala, a onda je ustanovljeno da se ovaj prikan nigde ne nalazi u njihovim arhivama. Do danas nije potvrdjen njegov identitet, mada pametniji od mene tvrde da je dobro odradio svoj deo posla, uzgred se prilicno i pre toga zadrzao u Beogradu i snimao gomilu dokumentaraca. Zar nije pravi dasa, sedeo u sred Balkana covek, a zna zanat i petljao se sa nekim brdjanima koji bi da malo pustaju slajdove svom plemenu u pauzama kanibalistickih sesija. :)

Boban

• 3
Karadjordje
« Reply #14 on: 15-01-2004, 12:16:51 »
Mogla bi ipak malo da se raspitas o Srbiji pocetkom XX veka... mozda je to kulturoloski najvisi stepen koji je Srbija ikada imala.

Melkor

• 5
  • 3
Karadjordje
« Reply #15 on: 15-01-2004, 14:27:32 »
Sad koliko je najvisi mogli bi da raspravljamo... Mozda je vrhunac bio 60-ih i 70-ih 19. veka kada su pocele da se otvaraju skole, ljudi pocinjali da se bave umetnoscu...

Milsim da su tada imali cak i veci problem nego mi sada. Samo se malobrojna elita izdvajala od mase s tim sto je procentualna razlika bila daleko veca. Doduse ta elita nije bila pod stalnim napadom masmedijskog sunda i, sem u obliku kucne pomoci, nije morala da dolazi u kontakt sa ostatkom naroda. Ipak je potrebno da "kultura" bude rasprostranjenija da mi mogli da pricamo u visim i najvisim kulturoloskim stepenima.
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

svemirko

• 4
  • 2
Karadjordje
« Reply #16 on: 15-01-2004, 18:06:09 »
Mogla bi ipak malo da se raspitas o Srbiji pocetkom XX veka... mozda je to kulturoloski najvisi stepen koji je Srbija ikada imala.

Slazem se da je to bio jedan od svetlijih trenutaka, mada mislim da je najveci zalet Srbija uhvatila, na polju kulture, u drugoj polovini XIX veka, tada su otvarane skole, pozorista, stamparije i veliki broj nasih se skolovao u Austro-Ugarskoj, a onda dolazio ovamo sa mnogo novih znanja. Pretpostavljam da je pocetak XX bio na visem nivou, ali se prosto vise preduzimalo u dr. polovini XIX. Inace, moje opake reci o Srbiji iz tog doba bile su prosto neka vrsta tepanja i samoironije, mada, sa obzirom da smo govorili o srpskoj kinematografiji u to vreme, ne smemo da zaboravimo da je vecina onih koji su tada davali pare za filmove, potom ih otkupljivali od stranaca i prikazivali u svojim lokalima, to su bili hotelijeri, ljudi koji su hteli da zarade i koji nisu mnogo na film gledali kao na nesto sto bi moglo da zazivi. Svetozar Botoric koji je ulozio u ~Karadjordja~ je bio upravnik hotela Kasina na Terazijama i jedan od retkih koji je imao ideju da zacne pravu produkciju, pre Karadjordja je ulagao u jos dva pokusaja da se rade igrani filmovi.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Karadjordje
« Reply #17 on: 15-01-2004, 21:48:49 »
Ja sam ipak pre blizi Bobanu...
Pokusaj da saznas koliko je 1900 bilo knjizevnih casopisa, a koliko je danas...
Mica

svemirko

• 4
  • 2
Karadjordje
« Reply #18 on: 15-01-2004, 22:29:58 »
Quote from: "Mica Milovanovic"
Ja sam ipak pre blizi Bobanu...
Pokusaj da saznas koliko je 1900 bilo knjizevnih casopisa, a koliko je danas...

sad ih ima mali milion i sigurno vise nego onda, ali rekoh u prethodnoj poruci sta mislim o tome.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Karadjordje
« Reply #19 on: 15-01-2004, 23:42:28 »
Nije bilo upuceno tebi vec Melkoru. Sa tobom se slazem...
Ipak, sada ih nema mali milion. Vidi koliko sada stvarno izlazi kad su prestale drzavne donacije iz prethodnog perioda...
Mica

Melkor

• 5
  • 3
Karadjordje
« Reply #20 on: 16-01-2004, 01:43:26 »
Ma i ja se slazem sa vama (a zelim i mir u svetu), samo mislim da su neke stvari precenjene i da svi pomalo patimo od sindroma dobrih starih vremena. Najvece dostignuce danasnjice je otvaranje velikog broja mogucnosti za veliki broj ljudi sto onda ipak nije postojalo.

Melkor

• 5
  • 3
Karadjordje
« Reply #21 on: 16-01-2004, 01:46:16 »
Ah da, i svakako smatram da je otkrice filma velika stvar. Vec sam pricao da covek mora da zna korene i proslost da bi bolje percepirao svet oko sebe sada - sa posebnim osvrtom na umetnost.

Boban

• 3
Karadjordje
« Reply #22 on: 16-01-2004, 03:01:54 »
Opet brkamo pojam proseka i najvisih dometa.
Beograd je pre sto godina imao 50x manje ljudi nego danas, ali sam siguran da je, izrazeno u procentima, vise ljudi pratilo kulturna dogadjanja i citalo nego danas.
Perspektivnost i mogucnosti danasnjeg coveka su daleko vece, ali pre 100 godina Srbija je bila znacajno mesto na evropskoj karti kulture, danas... sumnjam.

svemirko

• 4
  • 2
Karadjordje
« Reply #23 on: 16-01-2004, 05:46:29 »
... ali sam siguran da je, izrazeno u procentima, vise ljudi pratilo kulturna dogadjanja i citalo nego danas.
Perspektivnost i mogucnosti danasnjeg coveka su daleko vece, ali pre 100 godina Srbija je bila znacajno mesto na evropskoj karti kulture, danas... sumnjam.

Prvo, ne verujem da je moguce to sto tvrdis, 1910., u Beogradu zivelo 89 000 stanovnika, a oko tri miliona njih zivelo po selima i po varosicama, a ne verujem da su tamo mnogo davali na kulturu, makar ne vise nego danas, Srbija je tad jos uvek agrarna zemlja i nema teorije da ju je iko onda smatrao znacajnim mestom u pogledu bilo koje oblasti kulture, izuzev ako ne mislis pod time to da su stranci dolazili ovamo da snimaju razne dokumentarce kao ludi u periodu pred balkanske i prvi svetski rat jer nigde nije bilo klanja kao ovde, atentata i slicno.
Inace, evo kritike koja je izasla o Karadjordju onda
¨Večernjih novosti¨ (11. oktobar 1911., po starom):
¨Slika je izvedena vrlo lepo, čisto, bez ikakvih treperenja, a svojom sadržinom izazvaće pravu senzaciju svuda gde se bude prikazivala.¨