NAUČNA FANTASTIKA, FANTASTIKA i HOROR — KNJIŽEVNOST > TAMNI VILAJET: gde, kako i zašto objaviti priču, roman...

Kako i gde objaviti knjigu u Srbiji a ne stradati u potpunosti?

(1/14) > >>

Son of Man:
Postavljam ovaj topik koji bi možda mogao kolko tolko da pomogne i meni i svima ostalima koji bi izdali nešto što nije fantastika, a nije možda ni klasičan roman jbga, no više zbirka kratkih priča il' tako nešto. Ali da long story učinim short odma ću preći na konkretne stavke, šta meni treba a kontam da bi trebalo i svakome ko bi hteo da objavi knjigu a da ne nastrada ko ja sa prošlom jer nisam znao šta i kako. Hvala svima koji makar i malo budu pomogli, jer evo ja pojma nemam šta mi je činiti a kao već sam imao iskustva, znači počinjem bukvalno od nule.

Na prvom mestu mi trebaju konkretna imena izdavačkih kuća koje mogu da ispune ona osnovna ljudska prava osoba koje bi da pišu ako naravno to što pišu ima ko i da kupi, znači da čovek usled procesa proizvodnje i plasiranja knjige ostane kolko tolko normalan, da ne skrene u neku depresiju ili nedajbože psihozu, da sačuva to malo dostojanstva što mu je preostalo, da bar malo liči na pisca a što manje na autora fanzina, jer za one koji ne znaju taj trip sa fanzinima, to vam je ko hleb sa 9 krugova paklenih kora, samo je fora što za razliku od rudara ni taj hleb na kraju ne dobijete, nego budete u debelom minusu al' kao gistro srećni jer ste učinili korisnu stvar za scenu pa vas svi tapšu po ramenu, i zahvaljuju vam se u pismima. Znači, to smo prošli još 90-ih, jer bili smo mladi i ludi i energični i sve, i to i Meho zna, i sva ona ekipa što se pojavila u dokumentarcu "fanzini sa marsa", a sad bi malo kao drugačije to izveli AKO JE IKAKO MOGUĆE, jer ako nije, daj da se batalimo tog papira i pređemo skroz na internet i u PDF i ostale formate i mir božiji, i sve ovce na broju.   

Dakle, evo šta ja mislim da treba i meni a kontam i svima ostalima a vi recite ako postoje neke izdavačke kuće koje mogu nešto bar približno da pruže:

01. Da ne finansiram ja kao pojedinac izdavanje knjige. Doduše nisam finansirao ni prošli put, al' čisto da kažem.

02. Da postoji kakav takav ugovor-dogovor gde bi ja lupam dobijao 10% ili koliko već to danas ide (ja pojma znači nemam) od zarade od prodatog tiraža, jer ja od ovih DIY mogu uvek da dobijem 10% knjiga pa da ih solo prodajem, ali ja nisam prodavac, moja pošta ne radi već mesec dana jer je renoviraju, ali prošli put sam na taj način prodao sigurno jedno bar 100 komada, znači ja to umem, nije mi strano, ali bi rađe neku drugu kombinaciju ako je ikako moguće a ako nije daj šta daš jbga.

03. Da postoji distribucija po "celoj" Srbiji...mada i prošli put je bila ta šema i to preko rendeta, pa su opet ljudi pisali mejlove da knjiga nema, il' su se prodale a nove ne stižu, pa sam cimao izdavača a izdavač nedostupan po mesec dana, ne mož' ga živog uloviti, ne znaš dal' je možda opet u CZ-u zbog internacionalnog ili kojeg već terorizma ili se švrćka po svetu. I aj' da sam tad imao tih 10% primeraka nego sam podelio i prodo, i trebalo mi još, pa kad sam ga konačno našao imali smo dogovor da mi dadne kolko god oću knjiga unapred, pa da zaradu delimo pola-pola što mi delovalo skroz OK, ali taj maltret sa slanjem bi ja, kažem vam, izbego, jer i pored toga što mi je išla super prodaja ja sam ostao dužan čoveku 9 soma dinara, i sreća pa su to OK ljudi koji će preživeti i bez mojih para, inače bi stradao, jer šta, dobiješ 500 il' kolko već dinara postnetom jednom u nedelju dana npr, i pošto nemaš drugih primanja to ode odma', a traži mi i keva procenat jer od njene penzije živimo, a ja tad navalio bio na alkohol jer kao bolje to nego droga, a pijem i neke lekove jer imam prepisano, i da vam ne pričam dalje, sve je jasno, pa sam jedva prestao sa tim sranjima kad završih prošle godine na bubrežnom u urgentnom. I eto, da me nisu odvukli onako polu-mrtvog tad u urgentni, sad bi čitali moj epitaf na Orlovači a ne ovo što pišem, al' bez zajebancije, jer tako je završio Toma Zdravković, samo jedan dan pao zbog bubrega u komu i umro, a moji su srećom proradili, ali sad nema zajebancije, jer zna se šta sledi, i dok čovek to ne vidi iz prve ruke pojma nema o čemu ja sad pričam, mogu do sutra da pišem.   

04. Da izdavač organizuje promocije BAREM po većim gradovima Srbije a ja ću se lako snaći za Sarajevo, Tuzlu, Osijek, Banjaluku, jer su ljudi već zvali, a da ne pričam o selima i zaseocima, jer eto, malo je falilo da uradimo promo čak i u Novim Banovcima, i to čisto eto radi drugara sa Sagite, da se malo družimo, da se proda možda i 1 do 2 knjige, nije ni bitno kolko kad nije daleko, a za ove gradove preko ja volim da odem samo zato jer nikad nisam bio u Tuzli npr. a tamo imam bukvalno više ljudi nego u nekom srpskom gradu, jer je fazon vazda bio tuđe-slađe a i oni valjda bolje kontaju taj moj kont jer smo svi izbosne na ovaj ili onaj način, nema veze što su oni tamo muslimani i Hrvati, i uvek me cimalo više ljudi iz BIH nego odavle, eto npr. u Novom Sadu nikako nisam uspeo promociju da organizujem, lakše sam mogao u Osijek da odem, sad sam našao falabogu šemu i za NS al' nemam više knjigu, tako da moram da požurim sa ovom jer čovek će uskoro u Mitrovicu na 3 godine i kusur meseci, namestili ga dušmani pandurski za neku marihuanu, a dečko veze sa kriminalom nema, al' pošto je postao uticajan tamo po Zrenjaninu i okolini, počeo što se kaže mnogo da "talasa" politički, zasmetao im, i uvatili ga na jedinu foru na koju su mogli, za glupu jebenu travu koja će za 10 godina max biti legalna, i dobiše po 3 godine i on i njegovi "jataci", i evo javio se kaže presude su pravosnažne, i sad umesto da organizuje sebi full život i zezanje ima da guli 3 godine bukvalno za ništa sa budalama u Mitrovici mrtvoj, ali ja ću se postarati da se i ta priča pojavi u mojoj knjizi, on već piše svoje viđenje a ja ću da prevedem na moj jezik da to zvuči kako treba, da ljudi čuju po Srbiji i šire kako se stradava za glupost kad ti se natakari srpska policija za vrat uz pomoć cinkaroša.

05. Da izdavač ima kakvu takvu internet šemu da možemo da prodajemo ON-LINE i preko, barem po BIH i Hrvatskoj a za Makedoniju i Crnu Goru ću se ja nekako već snaći, jer nemam nameru više sam da šaljem poštom, to se masovno krade novac na granici, znači ja ne znam kakvu to napravu ti tamo na carini imaju u tim poštama, ali otkrije ma i 5 evra, pa kad takvo pismo skeniraju samo ga skinu iz protoka, i to ne pričam napamet, desilo mi se bar 5 puta dok nisam rekao dosta, obustavi, jer ja nisam znao da ovi kradu, a nisam ni imao koga da me uputi, jer mi smo 90-ih tako radili sa fanzinima, ali je novac valjda bio drugačiji pa ga se nije moglo detektovati a nije bilo ni tih ko zna kakvih naprava za tu organizovanu otimačinu. Znači ovo mi je jako bitno jer kako ja da stignem do svih bitnih mi gradova po Bosni pored ovih lopova, a već sam napomenuo da mi je Tuzla najjače uporište, jače sigurno od Novog Sada ili sam možda samo ja stekao takav utisak, jer ja jbga ne znam koliko su ovi moji prodali, ja sam isuviše malo za takav jedan grad, isuviše. A prošli put kada sam provalio da se krade bio mi bedak da ljudi ostanu bez knjige tako da sam posle slao svima za DŽ, čak sam i u Sloveniju slao par komada, a poštarina 300 dinara svuda bila tako da sam otišo u težak minus, al sam bio u fazonu "lako ćemo" al' de je lako, naravno da na kraju nije bilo nimalo lako, odatle je delimično i tolki dug, al' naravno da ja taj dug neću nikada vratiti, jer prvenstveno nemam odakle, a drugo moja DRUGARICA iz Mitrovice je tim levičarima i mama i tata, pa kad ona kaže zaboravite oni zaborave po komandi, takva je cura jbga , imao sam je sreću upoznati, a mislim šta reći kad onomad kad sam upoznao Šijana na projekciji filma o Panzramu, evo svedok mi Džon Rejnolds, počeli priču i na pomenu promocije u Mitrovici, ne znam ni ja kako, Šijan krenuo sa oduševljenjem da priča baš o njoj, a ja gledam i nije mi jasno, otkud sad Šijan, po kojoj to partijskoj il' kojoj već liniji zna za nju i još joj se divi, eeeeej, zamislite to, i onda se setim onog njenog fanatizma sunce ti jebem, pa nema većeg fanatika od nje u Srba, a Laibach su lepo rekli da UMETNOST ZAHTEVA FANATIZAM, pa ju je valjda tako izvalio, tako da sam ja blagosloven sa te strane, stanoviti ljudi me iz stanovitog razloga poštuju, samo mi još fali ovaj minimalni novčani deo pa da budem ali skroz OK, jer ipak je meni moje zdravlje na prvom mestu ma koliko to zvučalo nerealno, jebeš ti svo to zadovoljstvo što ti je izašla knjiga ako posle pokidaš sve živce na neke naizgled sitne gluposti, jer ja uvek imam ko će da mi izda bilo šta, al' taj neće prstom mrdnuti da to marketinški il' na bilo koji način podrži, pa završiš fino i bez para i bez zdravlja, a to nije opcija.

06. MARKETING, umalo ga zaboravih a to je zapravo suština biti ove priče, jer prošli put sam solo to radio preko bloga, i naravno ovo što su mi Meho, Ghoul, Milosh, Krstić i još par ljudi odradili preko medija, a ovi moji NIŠTA brate NIŠTA, i znači verovali vi ili ne, Nebojša Krstić mi je prodao možda i najviše knjiga jer je napisao recenziju na svom blogu na B92, a on je čitaniji od bilo koga danas u Srbiji, i nikako da izvalim zašto ali evo bio je sad u Utisku Nedelje po ko zna koji put, i stalno me cima za novu knjigu, pa sam upao u trip ovo mora da je neka DS kombinacija, pa sam istraživo ko zapravo njega zna, pa sam posumnjao čak i na mog ujaka iz Kanade koji je bio na početku u DS priči, ali nije ni on, tako da misterija ostaje, kako je Krstić naleteo baš na moju knjigu, nije mu je sigurno roda donela. Dakle, hardkor je mrtav, marketing je sveeee!!!

07. Da se konkuriše i za biblioteke na nivou Srbije i na nivou Beograda, doduše i to je bilo prošli put al' prošlo je samo u Beogradu,a to dobar deo tiraža pokupi i mož da teraš dalje... 

I TO JE JA MISLIM TO, mada sigurno ima još i još i još, ali ovo je ipak Srbija, i od knjiga se ne živi, stoga uzmi ovo malo što ti život pruža...znači bilo kakva pomoć je dobro došla! Ako ko ima šta da doda nek doda, meni je mozak u zaustavnoj traci.

angel011:
Uf. Mnogo tražiš.  xfrog  Za početak, nema ih mnogo koji daju procenat od prodaje, a uglavnom se nema para ni za marketing, nego ide po štap-i-kanap sistemu.

S obzirom na to što si naveo, prvi izdavač koji mi pada na pamet je Laguna. Finansiraju oni (i uređuju, i lektorišu...), dobijaš procenat od prodatih knjiga, distribuiraju po celoj Srbiji, šalju u inostranstvo, konkurišu za biblioteke. Marketing i promocije, ako procene da će im se isplatiti, mada bi verovatno imao bar neku promociju. Sve to, naravno, ako te uopšte 'oće. Što je veliko pitanje (za bilo kog autora, ne samo za tebe - Laguna je trenutno najveći izdavač u Srbiji, i mnogi autori bi kod njih).

PortaLibris je, koliko znam, korektan u saradnji, i ljubazni su. Ne plaćaš im za izdavanje, daju ti procenat od prodatog, distribuiraju po Srbiji, konkurišu za biblioteke (prvog Kosingasa sam pročitala iz biblioteke), rade marketing, rade promocije i po unutrašnjosti, ne znam šalju li u inostranstvo.

Slična priča je i sa Čarobnom knjigom (za njih bi ovde na forumu mogao da pitaš Kunca  :) ).

Nadam se da niko neće da me zadavi zbog ovog posta.  :twisted:

Son of Man:
Pa da bre, u pravu si, bolje da uzmem te knjige, tih 10% tiraža i fino ih uvaljam odma' i miran sam, nego da čekam dal' će ovi i kad to prodati pa mi onda na račun uplatiti. Realno! xjap

angel011:
Pazi, ako ti je do distribucije po knjižarama (što je marketing sam po sebi), plus marketinga i promocija koje ti bar jednim delom organizuje neko drugi, bilo koja od ovih izdavačkih kuća koje sam pomenula (bilo bi lepo da neko navede još neku) je dobar izbor. Meni je Čarobna knjiga za urađen posao vrlo redovno plaćala, čujem da su i Laguna i PortaLibris skroz ok po tom pitanju.

E, sad, ako si dovoljno popularan (blog, već postojeća knjiga...) i ne mrzi te da se cimaš s tim, i pošto je to što radiš underground, može čak i da bude dobra fora da ideš na samizdat, uzmeš lepo ceo tiraž i sam ga uvaljaš. Ako možeš sam da prodaš ceo tiraž, moguće je da bi ti to finansijski bilo najisplativije. Al' to jeste cimanje, i sam si svoj majstor.

Son of Man:
Da, ali pričao sam još ranije sa Kuncem, i on kao vazda rado viđen u Čarobnoj knjizi, kaže da je tamo jako teško proći ako knjiga nije roman a moja nikako nije roman, no kao neka zbirka kratkih istinitih priča, da je tako krstim. Šta ti misliš o tome?

A samizdat nije opcija jer ko što rekoh, tuča s penzionerima u ovoj maloj pošti koja pritom ni ne radi trenutno i ne zna se kad će proraditi, to jok, i svuda rado odem ali poštu uvek izbegavam u širokom luku, a kad odem čak i po keš preko postneta a meni pripadne muka, pa mi te pare i prisednu ako je gužva na ivici incidenta. To svaka čast Ghoulu, možda on ima neke fine ljude u svom kraju, pitom neki narod, al' ovde su svi nadrkani, a pošta nesrazmerno mala za ovoliko bre naselje, i to krdo večito pobešnjelih ljudi, dakle o živcima se radi, samo to, neko ih ima a neko ih je pogubio along the way, a da ne pričamo o meni barem ogromnoj sumi novca koja mora da se uloži u samizdat, ja tolke pare nisam video već duži niz godina niti bilo ko meni blizak ko bi mi dao. Naravno, tu je uvek pomoć tetke iz Grčke ali to je zadnja opcija kad nema više šta ni da se jede, jer znamo da je i tamo žešća frka poslednjih godina.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version