Author Topic: Najbolje knjige XX veka  (Read 36164 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Angie

• 7
  • 2
Najbolje knjige XX veka
« on: 23-03-2016, 22:52:41 »

Kratka anketa.Želimo da u Znaku Sagite objavimo listu 20 najboljih i nezaobilaznih SF/F knjiga XX veka - klasika koje svi ljubitelji fantastike moraju da pročitaju i prema kojima se vrednuju nova dela.
Šta mislite, koje knjige bi morale da se nađu na tom spisku, i zašto? :)

džin tonik

• 4
  • 3
Re: Najbolje knjige XX veka
« Reply #1 on: 24-03-2016, 00:06:46 »
nimalo lako ogranicenje. uz kojeg domaceg autora, sljedece smatram nezaobilaznima; koje god djelo: orwell, zelazny, asimov, lem, clarke, dick

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #2 on: 24-03-2016, 00:31:21 »
1.      Jevgenij Zamjatin – Mi (1924)
2.      Oldos Haksli – Vrli novi svet (1932)
3.      Džorž Orvel – 1984 (1948)
4.      Rej Bredberi – Marsovske hronike (1950)
5.      Isak Asimov – Trilogija o Zadužbini (1951)
6.      Teodor Sterdžen – Više nego ljudski (1953)
7.      Artur Klark – Kraj detinjstva (1954)
8.      Volter M. Miler – Kantikulum za Leibovica (1959)
9.      Stanislav Lem – Solaris (1961)
10.  Robert Hajnlajn – Stranac u stranoj zemlji (1961)
11.  Filip K. Dik – Čovek u visokom dvorcu (1962)
12.  Frenk Herbert – Dina (1965)
13.  Rodžer Zelazni – Gospodar svetlosti (1967)
14.  Semjuel Dilejni – Vavilon 17 (1966)
15.  Tomas Diš – Kamp koncentracije (1968)
16.  Ursula Legvin – Leva ruka tame (1969)
17.  Džin Volf – Peta glava Kerbera (1972)
18.  Gregori Benford – Vremenski pejzaž (1980)
19.  Vilijam Gibson – Neuromanser (1984)
20.  Den Simons – Hiperion (1989)

Prilikom sastavljanja držao sam se sledećeg pravila: samo jedno delo po piscu...
Mica

ratiger

• 2
« Reply #3 on: 24-03-2016, 00:53:08 »
Dobra lista Mićo (osim možda Stranca u stranoj zemlji, dobio sam zatvor od rel. popovanja). Ja bih ubacio Klanicu 5 od Vonegata.
Ima trava okolo,
i korenja okolo.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #4 on: 24-03-2016, 01:25:55 »
Tja, ni meni se nešto posebno ne sviđa, ali je u vreme nastanka odigrala značajnu ulogu na širem kulturološkom planu, pa u skladu sa propozicijama ipak sam ga stavio... Moram da priznam da sam se na kraju premišljao šta da stavim kao dvadeseti: Klanicu 5, Kapiju, Pavane ili Stranca...
Mica

Ygg

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 24-03-2016, 01:35:57 »
Ja bih definitivno u listu ubacio i nešto od braće Strugacki, mada nisam siguran koga bih izbacio da napravim mjesta.

Ako dolaze u obzir zbirke priča, onda bi morao upasti i Harlan Elison sa nekom.

A kako se traži da se navede 20 knjiga, onda bih prošvercovao i jednu antologiju. Opasne vizije, naravno.  :)
"I am the end of Chaos, and of Order, depending upon how you view me. I mark a division. Beyond me other rules apply."

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #6 on: 24-03-2016, 02:33:42 »
Primecujem da je Mica naveo samo SF :)

Sent from Bigg Maggzzee

Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Boban

• 3
« Reply #7 on: 24-03-2016, 02:47:10 »
Ova lista svakako treba da razdvoji horor od SF-a, a fantasy, recimo da bih ja to potpuno izbacio.
Ljubitelji žanra mača i magije su toliko ostrašćeni da će naći sve što im je potrebno.
Smisao ovakve neke liste jeste da se ukaže današnjim mladim čitaocima na kapitalna dela koja su obeležila XX vek i koja bi svaki ljubitelj SF-a trebalo da pročita.

Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Berserker

• 4
  • 3
« Reply #8 on: 24-03-2016, 05:40:15 »
Iskoristio sam Mićin spisak kao kostur i dodao ono što je više po mom ukusu. Pa šta ako je rat svetova nastao pre 20.veka, apsolutno mu pripada po svim karakteristikama!

1. H.Dž.Vels - Rat svetova
2. Džordž Orvel - 1984
3. Kurt Vonegat - Kolevka za macu
4. Džejms Bliš - Zvezdane spore
5. Arkadij i Boris Strugacki - Teško je biti bog
6.      Teodor Sterdžen – Više nego ljudski
7.      Artur Klark – Kraj detinjstva
8.      Volter M. Miler – Kantikulum za Lajbovica
9.      Stanislav Lem – Solaris
10. Frederik Pol - Kapija
11.  Filip K. Dik – Ubik
12.  Frenk Herbert – Dina
13.  Rodžer Zelazni – Gospodar svetlosti
14. Gregori Benford - U okeanu noći
15.  Tomas Diš – Kamp koncentracije
16.  Ursula Legvin – Leva ruka tame
17. Orson Skot Kard - Enderova igra
18. Dzin Volf - Knjiga Novog Sunca
19.  Vilijam Gibson – Neuromanser
20.  Den Simons – Hiperion

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #9 on: 24-03-2016, 08:37:48 »
Ova lista svakako treba da razdvoji horor od SF-a, a fantasy, recimo da bih ja to potpuno izbacio.
Ljubitelji žanra mača i magije su toliko ostrašćeni da će naći sve što im je potrebno.
Smisao ovakve neke liste jeste da se ukaže današnjim mladim čitaocima na kapitalna dela koja su obeležila XX vek i koja bi svaki ljubitelj SF-a trebalo da pročita.

Čak se i slažem u neku ruku. Samo što je onda to trebalo navesti u OP. :)
First 666

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #10 on: 24-03-2016, 09:56:12 »
Ako je samo sf, ja bi stavio sledeća dela:

1. Isak Asimov-Bogovi lično
2. Kliford Simak- Tranzitna stanica
3. Artur Klark- Ka spuštanju noći
4. Boris i Arkadij Strugacki- Hotel kod poginulog alpiniste
5. Frenk Herbert-Dina
6. Lari Niven- Prsten
7. Stanislav Lem-Solaris
8. Daglas Adams-Autostoperski vodič kroz galaksiju
9. Zoran Živković- Četvrti krug
10. Džordž Orvel- 1984
11. Jevgenij Zamjatin- Mi
12. Orson Skot Kard- Enderova igra
13. Ursula Legvin- Leva ruka tame
14. Isak Asimov- ciklus  Zadudžbina
15. Artur Klark- Sastanak sa Ramom
16. Rej Brebderi- Farenhajt 451
17. H.Dž.Vels- Rat svetova (ako ga uzmemo u xx vek...)
18. Den Simons-Hiperion
19. Vilijem Gibson-Neuromanser
20. Rodžer Zelazni-Gospodar svetlosti
Tajno pišem zbirke po kućama...

Boban

• 3
« Reply #11 on: 24-03-2016, 10:20:11 »
držite se XX veka i stranih autora... čak bi bilo pravilnije reći knjige koje su ostavile utisak u XX veku, dakle ne nešto što je nominalno izašlo 1998. ili tako nešto.
Traže se stara kapitalna dela da se napravi jedna lepa lista preporuka za nove generacije.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #12 on: 24-03-2016, 10:28:36 »
Dobro, da probam i ja sa svojim konzervativnim pristupom.  :lol: Naravno, za razliku od Miće ja neću imati tu etiku da se ograničim na jedan roman po piscu...

1. Isak Asimov: Bogovi lično (Voleo sam Asimova od rane mladosti i imao je on slavnijih romana, ali BL je uspeo da iskombinuje tvrdu naučnu spekulaciju, nadahnutu viziju drugog univerzuma ali i sociološke opservacije/ kritike o ulozi znanja i istraživanja u civilizaciji koje su ostale sa mnom posle mnogo decenija)

2. Teodor Sterdžen: Više nego ljudski (Zbirka-priča-koje-su-postale-roman (ili engleski "fix up") što je jako zogdno jer je i radnja romana o tome kako se nekoliko odvojenih ličnosti ujedinjuju u novu, kolektivnu ličnost, "homo geštalt" kao novi korak u evoluciji čovečanstva. Lepe ideje o tome šta je biološka a šta socijalna komponenta razvoja čovečanstva)

3. Arkadij i Boris Strugacki: Piknik pokraj puta (Iako po tonu znatno "zabavnija" od tematski sličnih meditacija Stanislava Lema, ova knjiga je duboko melanholična ali i duboko humanistički obojen ogled o susretu Zemljana sa tuđinskom, superiornom civilizacijom koji se nikada zapravo nije odigrao. Da ne pominjem da je ovo izrodilo jedan od najintrigantijih filmova Tarkovskog, plus trilogiju izvanrednih ukrajinskih video igara.)

4. i 5. Stanislav Lem: Solaris i Glas Gospodara (Lem je u mnogo romana i priča kontemplirao o tom susretu dva oblika inteligentnog života koji su toliko nekompatibilni da se maltene ne prepoznaju, plus kako zemaljska racionalistička civilizacija naprosto nije spremna na susret sa nečim suštinski drugačijim, a ova dva romana su mi najdraži. Solaris jer je relativno sveden i fokusiran na centralnu ideju, GG jer je, nasuprot tome, razmahan i upušta se u opširne filozofske tangente sa sjajnim uvidima)

6. Džejms Bliš: Zvezdane spore (Još jedan fix up nastao od, ako se dobro sećam, četiri priče o kolonizaciji drugih planeta pomoću radikalnog genetskog inženjeringa. Bliš je poznat po Star Treku i romanu (fiks ap, takođe) Gradovi u letu, ali su Zvezdane spore za svoje vreme (dakle znatno pre novog talasa) iznenađujuće zreo pogled na kolonizaciju svemira sa divnom optimističnom notom)

7. i 8. Tomas Diš: Kamp koncentracije i Eho oko njegovih kostiju (Kamp koncentracije je meni bio potpuni nokaut sa svojim glavnotokovskim spisateljskim pristupom i smelom naučnofantastičnom matricom u zapletu. Eho je značajno "žanrovskiji" roman ali je mene njegova premisa jako impresionirala, kao i scena žrtvovanja bezbrojnih kopija glavnog junaka.)

9. Poul Anderson: Tau Zero (U principu prilično srednjikav žanrovski roman ali sa tako zanimljivom premisom da ne mogu a da ga ne pomenem)

10. i 11. Ursula Legvin: Čovek praznih šaka i Čapljino oko (ČPŠ mi je skraćenica za ceo hainski ciklus u kome imam i dražih romana i mogao sam svakako navesti umesto njega i Levu ruku tame ili Rokanonov svet ili Grad iluzija sa svojim genijalnim momentima rascepa ličnosti glavnog junaka ali ČPŠ je Ursula na vrhuncu svoje anarho-komunističke faze i ovo je jedan isrtinski human roman. Čapljino oko je isto to samo skoro bez ikakvih "SF" elemenata (osim činjenice da se događa na drugoj planeti) i sa mnogo opservacija o tome kako stvarni svet tretira radikalnije komuntarističke ideologije).

12. Rodžer Zelazni: Stvorenja svetlosti i tame (Naravno da je mogao i neki drugi njegov roman ali meni je SSiT Zelazni na vrhuncu kreativne inspiracije. Gospodar svetlosti je urednija knjiga, Prolaz u pesku mudrije pripovedana ali SSiT je moćni amalgam stripovskih i mitoloških arhetipova sa smelim i zapravo drskim pripovednim pristupom - jako zabavan a opet ipak intelektualan.)

13. Frederik Pol: Kapija (Proto-nju vejv od strane pisca i urednika koji zapravo pripada originalnom talasu... Meni fenomenalan roman za svoje vreme jer je uspeo da ne pobegne od "klasične" teme kolonizacije svemira a da je upari sa savremenijim sociopolitičkim (i psihološkim) temama).

14. Kurt Vonegat: Kolevka za macu (Jedan od najpismenijih pisaca svog vremena u romanu koji je istovremeno intenzivno satiričan i farsičan a opet čvrsto unutar žanra. Kao neki žanrovski strož Pinčon  :lol: ).

15. Filip Dik: Tamno skeniranje (Težak izbor između nekoliko njegovih romana, mogao je ovde da bude i Policajac, Dvorac, Ubik, Palmer Eldrič, Androidi, Marsovsko iskliznuće itd. ali Tamno Skeniranje je Dik pri kraju karijere, sa izvanredno razrađenim idejama ali i sa nikad disciplinovanijim pisanjem).

16. i 17. Robert Silverberg: Umiranje iznutra i Knjiga lobanja (Novotalasno, smelo, edgy, za svoje vreme čak veoma glavnotokovski. Kod Umiranja impresionira kako je SF premisa dobro uklopljena sa psihološkim portretisanjem i sociopolitičkim opservacijama dok mi je KL ultimativni road roman u kome spekulativna premisa zapravo i nije nikada dokazana kao "stvarna" ali je izvanredan pokretač psihologije likova.)

18. Gregori Benford: Vremenski pejzaž (Volim ja, naravno i prve romane iz ciklusa o galaktičkom središtu, ali Timescape mi je maltene ideal tvrdog naulčnog romana koji ipak ne zapostavlja ni karakterizaciju.)

19. Vilijam Gibson: Neuromanser (Za mene idealan brak visokog palpa i ozbiljne naučnofantastične spekulacije)

20. Den Simons: Hiperion (Treba li objašnjenje?? Kanterberijske priče SF-a - to je objašnjenje  :lol: )

Orvela izbegavam jer tripujem da je okej da se kaže da je 1984. nadrasla žanr i da je uostalom dovoljno poznata (slično i Zamjatin i Haksli) a Besterovog Demolished Man ne uvršćujem jer sam čitao samo osakaćenu verziju na srpskom.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #13 on: 24-03-2016, 11:34:43 »
Meho, delim apsolutno tvoje mišljenje o Bogovi lično. xcheers
Tranzitnu stanicu sam stavio jer je odlično ispričana priča, i ima jedan duboko humanistički i idealistički pristup SF-u. Autostoperski vodič koliko god bio humor i parodija, mislim da je ipak nezaobilazan u sf književnosti.

Tajno pišem zbirke po kućama...

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #14 on: 24-03-2016, 11:38:51 »
@Meho Ne zavaravaj se, Zamjatin je potpuno nepoznat van žanra u poređenju sa Orvelom i Hakslijem.

A što nemaš Vulfa? : /
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #15 on: 24-03-2016, 12:03:03 »
Meho, delim apsolutno tvoje mišljenje o Bogovi lično. xcheers
Tranzitnu stanicu sam stavio jer je odlično ispričana priča, i ima jedan duboko humanistički i idealistički pristup SF-u. Autostoperski vodič koliko god bio humor i parodija, mislim da je ipak nezaobilazan u sf književnosti.

Meni je od Simaka u konkurenciji bio Grad - još jedan fix up roman - koga veoma volim pa sam se lomio između Tau Zero i ovoga pa se odlučio za Andersona iz razloga koje ni ne znam da navedem - možda bi, da listu pravim sutra, pobedio Simak... Tranzitna stanica mi se nije do te mere dopala - kao ni Time and Again (u Andromedi preveden kao I ovo nanovo, ako se dobro sećam) mada su i to solidne knjige, samo mi nisu za top 20.

Razmišljao sam da li bi imalo smisla uvrstiti Krajtonov Andromedin soj (aka Andromeda Strain) kao rani primer bestselerskog triler stila koji je imao relativno ozbiljnu SF podlogu (kao i Sfera, uostalom) a onda i da li Pekićevo Besnilo po istoj osnovi ulazi u opciju. Pa onda Atlantida i 1999... ali sam odustao zbog ipak ideje da se držimo žanrovski "prepoznatljivijih" dela a da ova čuvamo za neku listu skrajnutih bisera i graničnih slučajeva...

Adamsov Autostoperski vodič je meni super draga knjiga, ali iz istog razloga nisam ni njega uvrstio - i on je onako, transžanrovski. A i onda bih morao da razmišljam o Hariju Harisonu.

@Meho Ne zavaravaj se, Zamjatin je potpuno nepoznat van žanra u poređenju sa Orvelom i Hakslijem.

A što nemaš Vulfa? : /

Da, Zamjatin jeste nepoznat, u pravu si... Ali eto... izbacio sam ga jer sam morao da uglavim druge knjige koje su meni bliže valjda...

Takođe, moje poznavanje neanglofonog SF-a je sramotno nisko pa iz tog razloga nisam ubacivao stvari tipa Dermezovog Titana iz vasione, Rošvaldovog Sedmog horizonta itd.

Hrizalidi Džona Vindama su mogli da ulete na listu ali nisam umeo da smislim šta sa nje da izbacim. Ali recimo da bi bila u prvih 25 da sam imao toliko mesta.

Edit: A, da, Vulf. Meni se ni jedan njegov roman koji sam semplovao nije dopao dovoljno da bih razmišljao o top 20. Da se piše o SF pričama, to bi već bila druga, er, priča.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #16 on: 24-03-2016, 12:11:50 »
Crni Meho,
Mordekaj Rošvald je američki pisac jevrejskog porekla...

Mica

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #17 on: 24-03-2016, 12:25:39 »
Stvarno? Jer ja sam uvek mislio da je živeo i stvarao u Izraelu. Nekako mi i Sedmi horizont nije nikada po tonu delovao kao deo američkog korpusa žanra, štaviše, kad sam bio mali bio sam ubeđen da je pisac poreklom iz sovjetskog bloka.

Shows what I know...

trt-mrt

• 2
« Reply #18 on: 24-03-2016, 12:31:22 »
a zasto bi solaris tarkovskog bio intrigantan?

meni je tu intrigantno sto je to njegov najlosiji film, pa imamo onu iskonsku intrigu - dobar reditelj, a njegov najgori film :)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #19 on: 24-03-2016, 12:34:29 »
a zasto bi solaris tarkovskog bio intrigantan?

Ne znam da li se meni obraćaš, ali ja to nisam napisao, a i ne znam jel' zgodno da direjlujemo topik...

trt-mrt

• 2
« Reply #20 on: 24-03-2016, 12:37:24 »
Da ne pominjem da je ovo izrodilo jedan od najintrigantijih filmova Tarkovskogiju na srpskom.

uf, morao sam tu dosta nebitnog da odsecam :)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #21 on: 24-03-2016, 12:39:04 »
Da, ali ja to nisam napisao za Solaris????

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #22 on: 24-03-2016, 12:40:34 »
Visok procenat poklapanja u svim odgovorima, lepo!   :)

Moji   favorit, nasumično poređani:

1.  Artur Klark:  Odiseja u svemiru 2001.   (koliko god tu bilo i Kjubrika!)
2.  Džordž Orvel:  1984.
3.  Kliford Simak:  Grad
4.  Teodor  Sterdžen:  Više nego ljudski
5.  Isak Asimov:  Trilogija o Zadužbini
6.  Frederik Pol:  Kapija
7.  Rodžer Zelazni:  Gospodar svetlosti
8.  Tomas Diš:  Logor koncentracije
9.  Ursula Legvin:  Leva ruka tame
10.  Gregori Benford:  Vremenski pejzaž
11.  Džejms Bliš:  Gradovi u letu
12.  Stanislav Lem:  Solaris
13.  Frenk Herbert: Dina  (prva knjiga!)
14.  Rej Bredberi: Farenhajt 451  ( a mogao sam da stavim bilo šta od njega)
15.  Filip Dik: Ubik
16.  Oldos Haksli: Vrli novi svet
17.  H.Dž.Vels:  Rat svetova
18.  Vilijam Gibson: Neuromanser
19.  Den Simons:  Hiperion
20.  Volter Miler:  Kantikulum za Lajbovica

trt-mrt

• 2
« Reply #23 on: 24-03-2016, 12:41:42 »
svejedno, vazi i za stalker :)

jednostavno, kako ne nalazim bilo sta intrigantno u bilo kom filmu tarkovskog, prosto pitam sta u njima ima intrigantnog

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #24 on: 24-03-2016, 12:44:56 »
Možda da ipak ne direjlujemo topik. Može o Tarkovskom i drugde.

Visok procenat poklapanja u svim odgovorima, lepo!   :)

Mislim da je to donekle i određeno time da smo svi mi stariji od određenog uzrasta čitali iste knjige istih domaćih izdavača i relativno malo onoga što nije objavljivano na jugoslovenskim jezicima a pošto je to već bio mali krug dela donošenih pred nas od strane svega par urednika, nije neočekivano da se dosta poklapamo u autorima i delima.  :lol:

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #25 on: 24-03-2016, 12:51:33 »
Ma, Mićin spisak je manje-više neprikosnoven - ali u jugoslovenskim okvirima. Nažalost, kada se razgovara sa savremenim stvaraocima koji su po godinama negde između tridesete i četrdesete vidi se da su čitali možda 20% s Mićinog spiska. Kod starijih autora, koji su sada u šezdesetim ili sedamdesetim, stvari su u neku ruku još gore. Njima su presudni pisci bili Hajnlajn i Vens.

Dakle, mislim da bi se negde pri sastavljanju propratnog teksta trebalo osvrnuti da taj neki spisak predstavlja SF viđen očima prosečnog (ili natprosečnog) jugoslovenskog fana. Mi smo ovde imali sreću ili nesreću da budemo vođeni uredničkim odabirima raznih urednika ili izdavača, koji su mahom birali najbolje ili makar najznačajnije naslove. S druge strane, čitaoci na matičnim (i slobodnim) tržištima imali su na raspolaganju sve, pa su i tumarali u svojim izborima, što je može biti dovodilo i do manje zastupljenosti nekih dela koje mi, u zemlji & regionu, smatramo bezuslovno ključnim za posmatranje žanra.
First 666

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #26 on: 24-03-2016, 12:56:22 »
Nightflier, ima dosta istine u tome.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #27 on: 24-03-2016, 12:59:22 »
Da, isto mislim. Ovde, recimo, skoro niko od nas ne voli VanVogta - iako su i Boban i Hrvati pokušavali da nam ga približe, a na zapadu je, pretpostavljam bio daleko popularniji. Hari Harison je ovde relativno nepoznat, Teodor L. Tomas takođe itd...

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #28 on: 24-03-2016, 13:04:49 »
Takođe, vrlo je upečatljivo da na listama nema Harlana Elisona (doduše kod nas poznatijeg možda po kratkim pričama), Martina (isto?), Oldisa, Spinrada...  :lol:

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #29 on: 24-03-2016, 13:05:56 »
Moram da se javim -  uvek sam rado čitao Van Vogta, u onim retkim prilikama kad bi ga preveli.
(Koliko vas mlađih zna de je POLITIKA nekada objavljivala i SF romane u nastavcima, svaki da po pola strane?  :lol:   Elem, jednom su objavili i roman Van Vogta, bio sam student tada - i primetih da mnogi u prevozu i čekaonicama čitaju upravo TO!! )

A što se tiče izostavljenih, Meho... Pa prekratak je spisak sa 20 imena. Zato ispadne Martin, i ne samo on. Ipak su tražili one koji su  najviše uticali na nas.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #30 on: 24-03-2016, 13:14:07 »

Dakle, mislim da bi se negde pri sastavljanju propratnog teksta trebalo osvrnuti da taj neki spisak predstavlja SF viđen očima prosečnog (ili natprosečnog) jugoslovenskog fana. Mi smo ovde imali sreću ili nesreću da budemo vođeni uredničkim odabirima raznih urednika ili izdavača, koji su mahom birali najbolje ili makar najznačajnije naslove. S druge strane, čitaoci na matičnim (i slobodnim) tržištima imali su na raspolaganju sve, pa su i tumarali u svojim izborima, što je može biti dovodilo i do manje zastupljenosti nekih dela koje mi, u zemlji & regionu, smatramo bezuslovno ključnim za posmatranje žanra.

Pa, i ja to mislim. S tim da mislim da to je naša prednost... Ko je želeo malo da produbi interesovanje, čitao je na engleskom, ali prosečan čitalac je imao sasvim reprezentativan presek onog najboljeg što je SF dao.
Mica

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #31 on: 24-03-2016, 13:20:48 »

A što se tiče izostavljenih, Meho... Pa prekratak je spisak sa 20 imena. Zato ispadne Martin, i ne samo on. Ipak su tražili one koji su  najviše uticali na nas.

Ma, jasno, jasno. Samo primećujem kako Oldis koga mislim svi ovde prilično cenimo, Martin koji je danas superzvezda, Elison, Spinrad, pa onda Šekli itd. koje smo sve, mislim, prilično cenili u ono vreme uglavnom nisu uspeli da nam se ubace na liste. Zanimljivo.

divča

• 4
  • 3
« Reply #32 on: 24-03-2016, 13:27:04 »
Elem, jednom su objavili i roman Van Vogta

And every life became
A brilliant breaking of the bank,
A quite unlosable game.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #33 on: 24-03-2016, 13:34:47 »
Bravo!!!  xrofl

divča

• 4
  • 3
« Reply #34 on: 24-03-2016, 13:39:10 »
Našao sam sken romana na nekom našem strip forumu, evo ga ovde (mada sam stavio i link ispod slike):
http://www.mediafire.com/download/d6vkz1jna6nd5tm/BitBezK_SZ.rar
And every life became
A quite unlosable game.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #35 on: 24-03-2016, 13:41:38 »
Jednostavno je teško upasti na ograničeni spisak u poprilično obimnoj kategoriji, kakva je SF dvadesetog veka. Mogu se na silu ubaciti neki autori, što se često dešava u slučaju trenutno popularnih pisaca, ali koga onda istisnuti. A očito da su nam opšti senzibiliteti slični iako se razlikuju u pojedinostima. Na primer, ja bih se opredelio za "Svet se kaže šuma" umesto drugih, već pomenutih naslova. Radije "Ubik" nego "Čovek u visokom dvorcu", u iskušenju sam da stavim znak jednakosti između Hakslija i Orvela, s tim da bih prednost dao Haksliju. Dakle, svi se negde gađamo s piscima, jedino pomalo variramo u naslovima.

Moje najveće odstupanje je u tome što bih izbacio Benforda, iako ga volim, pošto mislim da ipak nije u tom game-changing rangu. Uz to, primetio bih da se dvadeseti vek svima završava s 1989. godinom :) Može se zaista ispostaviti da je to bila poslednja velika godina SF-a.
First 666

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #36 on: 24-03-2016, 13:44:52 »
Jao, pa oni su ga transkribovali kao Вогт. :lol:

divča

• 4
  • 3
« Reply #37 on: 24-03-2016, 13:55:27 »
Kako treba, Van Vout?
And every life became
A quite unlosable game.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #38 on: 24-03-2016, 13:58:14 »
Ima nekoliko mišljenja ali navodno "rhymes with joked" je tačno:

http://scifi.stackexchange.com/questions/49602/pronunciation-of-van-vogt

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #39 on: 24-03-2016, 14:02:55 »
nakon nabrajanja konkretnih djela mozda ne bi bilo lose razvrstati iste u "podzanre", invazija aliena, distopija/post-apokalipsa, sajberpank, soft/hard, alternativna povijest, tech, spejs opera, social... pa za svaku oblast najistaknutije/-znacajnije djelo... da se u prikazu ne nadje 30% spejs opere, a 0 invazije aliena.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #40 on: 24-03-2016, 14:03:38 »
Father Jape, on ti je za Srbe oduvek bio i ostao A. E. Van Vogt, pa ti vidi šta ćeš sa svojom transkripcijom.  :)
Mica

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #41 on: 24-03-2016, 14:07:10 »
 xremyb

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
« Reply #42 on: 24-03-2016, 14:11:53 »
најбољих 20 за ХХ век (данашњих - сутра ћу можда мислити другачије)

1. господар светлости, р.зелазни
2. лева рука таме, у.легвин
3. човек празних шака, у.легвин
4. дина, ф.херберт
5. човек у високом дворцу, ф.дик
6. 1984. џ.орвел
7. неуромансер, в.гибсон
8. књига новог сунца, џ.вулф
9. ми, ј.замјатин
10. кантикулум за лајбовица, в.милер
11. разорени човек, а.бестер
12. више него људски, т.стерџен
13. логор концентрације, т.диш
14. умирање изнутра, р.силверберг
15. соларис, с.лем
16. аутостоперски водич кроз галаксију, д.адамс
17. пикник покрај пута, а.б.стругацки
18. врли нови свет, о.хаксли
19. хиперион, д.симонс
20. временски пејзаж, г.бенфорд
...barcode never lies
FLA

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #43 on: 24-03-2016, 14:15:02 »
Meho, bolje čitaj svoj link  :lol: — autor se na kraju, kao i aktuelni unos na Vikipediji, setluje na Воут (kao 'vote').

Ako se ne varam, izvorni nizozemski izgovor bi bio Вохт.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #44 on: 24-03-2016, 14:17:19 »
A da, samo da pohvalim topik — najzad se opet razglaba o fantastici na forumu. :lol: A i koristan podsetnik za ljude koji ne čitaju poput mene šta sve treba nadoknaditi (i pored navedenih okolnosti, očekivao bih ipak manje poklapanja; tako da ova dela koja jesu na svim listama zaista moram nekad overiti).

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #45 on: 24-03-2016, 14:21:54 »
Jel smem da primetim da Francuzi izgovaraju Pari i Sen, a Srbi kažu Pariz i Sena. Itd.
Zato, moramo li da teramo nizozemski izgovor?   :mrgreen:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #46 on: 24-03-2016, 14:23:05 »
Meho, bolje čitaj svoj link  :lol: — autor se na kraju, kao i aktuelni unos na Vikipediji, setluje na Воут (kao 'vote').

Ako se ne varam, izvorni nizozemski izgovor bi bio Вохт.

To je dodato nakon što sam ja postovao!!!111111!!!!

Šalim se, prihvata se. A u Hojlandriji (gde imam robinu) je to "g" taj neki glas između "h" i "r" koji zvuči kao da se ishrakuješ.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #47 on: 24-03-2016, 14:25:43 »
Jel smem da primetim da Francuzi izgovaraju Pari i Sen, a Srbi kažu Pariz i Sena. Itd.
Zato, moramo li da teramo nizozemski izgovor?   :mrgreen:

Ne smemo da teramo nizozemski izgovor jer je čovek Kanađanin.
Ali dosta o tim sitnicama, dajte još lista!11!111

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
« Reply #48 on: 24-03-2016, 14:38:24 »
не тражи туђе, већ дај своју
...barcode never lies
FLA

tomat

• 4
  • 3
« Reply #49 on: 24-03-2016, 14:39:57 »
sve što bih stavio na listu se već više manje nalazi na listama koje su do sada postavljene. ja bih dodao Šeklija, koga je Meho pomenuo. njegova Trampa svesti me je izula, ništa slično nisam video pre toga.

moram još da dodam da Hiperion nisam još čitao, a stoji mi na polici već neko vreme :(
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.