NAUČNA FANTASTIKA, FANTASTIKA i HOROR — KNJIŽEVNOST > Objavljena dela DOMAĆIH autora

Zasto su SFerine price bolje od ISTRACONskih?

<< < (2/10) > >>

Boban:
lighty, sve vreme pricas o mladoj poletnoj generaciji koja nudi mnogo vise nego SFerina ekipa, ali, ovde se povela prica o literarnom kvalitetu onoga sto se objavljuje i takvom poredjenju SFere i Istre.
Kakve veze ima to sto je vas konvencija bolja ili sajt poseceniji, ako su zbirke prica mnogo slabije, jedva nadamaterske dok su SFerine prakticno vrhunski profesionalne?
Za uspesnu konvenciju potrebni su sasvim drugaciji preduslovi i okolnosti u odnosu na napredak umetnickog stvaralastva.
Da li je smisao vaseg okupljanja u stvari da se ludo zabavljate vi koji volite SF&F ili da pokusate i sami da stvorite nesto vredno pomena?

lighty:
Naša konvencija? Umm- ja nikad nisam rekao da sam jedan od organizatora. Ja sam iz jedne druge udruge koja je usko vezana uz SF.

Međutim, rekao bih sljedeće:

1. Tradicija ima puno veze sa tim. Ono malo pisaca što imamo slat će priče tamo gdje su navikli i gdje poznaju ljude. Ipak je tu preko dvadeset godina tradicije.

2. Zagreb je oduvijek bio pojam za centralizaciju i sva veća događanje u Hrvatskoj događaju se većinom u Zagrebu. Samim time više je sponzora (zbog veće posjećenosti), grad daje veće dotacije i nagrade su primamljivije.

3. Osim toga i medijski je bolje praćeno, jer je televizijskim ekipama lakše skočiti na 20ak minuta do zgrade FERa nego putovati do Pazina.
Da i ne spominjem činjenicu da je Futura kao jedini SF časopis u HR toliko bliska Sferakonu da je to smiješno.

4. Osim toga Sfera kao udruga ima puno veći protok ljudi i ideja, naprosto zato jer se nalazi u Zagrebu, a Albus se nalazi u Pazinu, koji se mali gradić.

5. Naravno da su konvencije prilika da se ljudi druže, razmjenjuju mišljenja i iskustva, kao i da se pritom dobro zabave. Tako je započeo i Istrakon i pomalo uči kako da budu ozbiljni. Imaju masu znanstvenih predavanja koja, na primjer, mene izuzetno zanimaju. Naravno da je Sferakon ozbiljniji zbog razloga koje sam prije naveo, ali Istrakon ga sustiže, a zbog ozbiljnih propusta posljednjih godina žarište SF  događanja u HR se seli na Istrakon.

Toliko od mene. Moja je predikcija slijedeća: u slijedećih nekoliko godina, ako se ekipa organizatora Sferakona ne promijeni, doći će do potpunog rasula na Sferakona, pa mi je nekako logično da će Istrakon preuzeti njihovu ulogu.
Prije nekoliko godina kad se pokrenuo motovunski filmski festival, svi su se smijali. Sad je to najzanimljivija manifestacija u HR, a pulski i ini festivali se tek sad (prekasno?) bude iz sna.

Mica Milovanovic:
Bobane,
mislim da je u pitanju ono što je i ranije bilo... Generalno, ljudi u Hrvatskoj su i u bivšoj zemlji bili više okrenuti pravljenju SF konvencija, druženju, igricama, nego mi...
Dok je tvoj cilj bio da praviš konkurse da bi podizao kvalitet našeg pisanog SF-a, oni su ne manju energiju ulagali u dovodjenje poznatih pisaca na svoje konvencije. I to su prilično uspešno radili, u šta smo imali prilike da se uverimo... Ne možeš reći da nije bilo zanimljivo na SFerakonima...
Pitanje pristupa...

Boban:
Nisam siguran da je bas tako i sada.
Koliko sam mogao da vidim, nakon razdvajanja SF&F izdavastvo u Hrvatskoj se vinulo u neslucne visine, kako sa prevodima tako i sa njihovom domacom fantastikom.
Realno gledano, kada se uporedi izdavastvo tamo i ovde u poslednjih sedam godina, mi ispadamo pustinja Kalahari.
Oni eto cak imaju priliku da porede antologije izdate u dva grada, a mi u celom tom periodu prakticno nemamo niti jednu antologiju SF ili F prica... godine koje su pojeli skakavci...

Mica Milovanovic:
Slazem se da se u Hrvatskoj sada mnogo toga izdaje i da su
i mnogo vise domace fantastike izdali u proteklih desetak godina...
Nisam o tome govorio... Govorio sam o njhovom generalnom pristupu da
SF vise nego mi shvataju kao dobru priliku za organizovano druzenje...
Sto smatram sasvim lepim obicajem...
Mada i dalje mislim da su nasi pisci, i pored godina koje su pojeli skakavci, ispred njihovih... Čit'o, tvojom zaslugom, čitavo leto  :)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version