Author Topic: PROKLETIJE - Dejan Ognjanović  (Read 7851 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
PROKLETIJE - Dejan Ognjanović
« on: 27-04-2021, 07:33:20 »

Ako želite pravi, žestoki horor, evo najave pretplate za moj novi roman, PROKLETIJE.

Kraj 1990-ih na prostorima bivše Jugoslavije: jedno ratište se gasi, drugo polako počinje da tinja…

Iza prizemne klanice običnih pljačkaša i ubica vrebaju crne senke nevidljivih upravljača i monstruoznih aktera, sa dalekosežnijim planovima i namerama…
Nakon velike lične tragedije Jovan, veteran okultnog rata u Bosni, povlači se iz borbe.
Godinu dana kasnije, njegov prijatelj i saborac Mladen šalje ga u Toponicu, u psihijatrijsku bolnicu blizu Niša, da ispita niz neobičnih smrti koje bi mogle imati veze sa Crnim Bratstvom.
Ono što Jovan sazna na mestu gde se susreću Razum i Ludilo, i ono što Mladen doživi na Kosovu, u borbenoj akciji gde se sudaraju Ljudi i Zveri, odvešće obojicu, zajedno sa manjom grupom specijalaca, u srce planinskog venca Prokletije – tamo gde se graniče Crna Gora, Srbija (Kosovo) i Albanija – tamo gde se prožimaju Ljudsko, Podljudsko i Nadljudsko…

Više detalja o knjizi i KAKO NARUČITI U PRETPLATI - OVDE:

https://cultofghoul.blogspot.com/2021/04/prokletije-pretplata.html

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: PROKLETIJE - Dejan Ognjanović
« Reply #1 on: 27-04-2021, 09:02:52 »
Nadam, se da Jovan ima vizit-kartu na kojoj piše "Veteran okultnog rata u Bosni"  :lol:

Enivej, zvuči kao Aliens u Planini, zvuči dobro.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #2 on: 27-04-2021, 14:39:59 »
Predebelo
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #3 on: 08-05-2021, 20:28:22 »

ovo je radna, zamalo pa finalna verzija korice

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 08-05-2021, 20:53:51 »
vuce na poster evil dead 2 fulci i ostali talijani
ne izgleda lose
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

lilit

• 5
  • 3
« Reply #6 on: 02-07-2021, 17:41:05 »
ove prokletije da se pomeraju u drugi subforum? čitao neko?
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #7 on: 02-07-2021, 18:04:24 »

Premijerna promocija horor romana PROKLETIJE biće
u nedelju 4. jula u 18h,
u klubu POLET (BEOGRAD, Cetinjska 15),
u okviru festivala ART-ANIMA.

Više detalja o knjizi i promociji ovde:
https://cultofghoul.blogspot.com/2021/06/prokletije-su-izasle-promocije-i-druge.html

Boban

• 3
« Reply #8 on: 02-07-2021, 19:23:03 »
Pošto ću i ja biti tamo, ako nekome treba Paganin ili Nekronomikon 2, može da mi se obrati. Obavićemo to diskretno, da ne sevne Gulova kletva.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 02-07-2021, 21:09:52 »
Bolje kletva nego levica...ili je bese desnjak

lilit

• 5
  • 3
« Reply #10 on: 05-07-2021, 19:36:29 »
oćemo li dobiti kakav izveštaj sa promocije ili su boban i gul mrtvi?

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #11 on: 05-07-2021, 23:02:16 »
To je taj simultani zurnalizam
Ne mogu ljudi rade umorni su

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #12 on: 06-07-2021, 21:08:19 »

oćemo li dobiti kakav izveštaj sa promocije ili su boban i gul mrtvi?

hvala draži igrošancu i art-anima festivalu, hvala dragom mi drugu i uredniku ove knjige, marčelu, koji je u zadnji čas uskočio kad su se najavljeni voditelji promocije razboleli, hvala poštovaocima dobrog horora koji su potegli izdaleka i izbliza i svi zajedno doprineli mojoj do sada najspektakularnijoj promociji.
meni je bilo izuzetno prijatno pod tolikom navalom ljubavi, respekta i interesovanja, a nadam da su naša priča o romanu PROKLETIJE, kao i sam roman, ispunili očekivanja...
dugački redovi za potpisivanje, stotinak posetilaca, skoro sto prodatih knjiga, bezbroj posveta na knjigama starim i novim... vanredno prijatno veče.
više od pola tiraža knjige već je prodato (tj. preko 500 primeraka) a tek je nedelja dana otkako je izašla iz štampe.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #13 on: 08-07-2021, 10:14:42 »
lepo, lepo, hvala na izveštaju! ostavi mi primerak, bitte. vidim da je navala :)

(mislim da vidim džejpa i bobana, ostale ne razaznajem, rezolucija fotke katastrofa)

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #14 on: 12-07-2021, 14:31:25 »

Prokletije savremene srpske književnosti – roman Dejana Ognjanovića
Piše: Vladimir Kolarić

https://www.art-anima.com/prokletije-dejan-ognjanovic-prikaz/

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #15 on: 03-08-2021, 17:57:20 »
Obavićemo to diskretno, da ne sevne Gulova kletva.

a ovo je "Poganinova kletva"

tomat

• 4
  • 3
« Reply #16 on: 03-08-2021, 19:08:34 »
dobro, za Prokletije je porazmislio 4-5 minuta pre nego što je dao ocenu :)
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #17 on: 03-08-2021, 20:01:59 »
Možda mu je toliko trebalo da je obdareno prelista? :lol:
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #18 on: 03-08-2021, 21:27:33 »
zar nije prvo ocijenio Prokletije pa 4min kasnije Zavodnika i ostale?

šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

tomat

• 4
  • 3
« Reply #19 on: 03-08-2021, 21:31:52 »
a ono jes. u tom slučaju je poduhvat još veći, speo je za 5 minuta da visokoobdareno prelista 3 knjige.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #20 on: 03-08-2021, 22:20:30 »
Jaooo, ljubav. Fuj.
"Koga briga za to što govore, ako nemaju muda da ti kažu to u lice?" - Toni Soprano

"Ako bismo ljudima oduzeli njihove iluzije, koje bi im zadovoljstvo onda ostalo?" - Volter

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #21 on: 04-08-2021, 12:14:04 »
čitao je samo ono podvučeno

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #22 on: 04-08-2021, 13:10:32 »
U teoriji, možda je mjesec dana proučavao Prokletije pomno i temeljno, a ove ostale još temeljnije godinama! 8-)

Interesantan ovaj Goodreads, Zavodnik ima veću ocjenu od Naživo, što mi je nezamislivo.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #23 on: 04-08-2021, 15:27:51 »
Pa Zavodnik je napisan kudikamo zrelije plus nema taj fokus na tom nekom gadnom hororu nego je dosta otmeno gotski. Plus folklorni ton, to narod voli.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #24 on: 04-08-2021, 17:48:23 »
Nije o njegovom na kosovu
Dovoljno za bolju ocjenu

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #25 on: 04-08-2021, 19:32:44 »
doduše jes, ako tako postavite stvari, narod je pozlatio, čak i bivši Srbi su zadovoljeni

Boban

• 3
« Reply #26 on: 09-08-2021, 16:45:21 »
ma to samo uzvraćam Gulu i njegovim pajtašima koji meni dodeljuju slabe ocene.Ja ga nisam dirao dok mi se nije nakačio sa svojim nebulozama.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #27 on: 11-08-2021, 17:27:39 »
o PROKLETIJAMA pišu:

dr Vladimir Kolarić na sajtu „Art-anima“:
https://www.art-anima.com/prokletije-dejan-ognjanovic-prikaz/

Ivana Milaković (Angie) na blogu „Hronika mačjeg škrabala“:
https://ivanamilakovic.wordpress.com/2021/08/08/procitano-u-julu-2021-godine-prokletije-dejan-ognjanovic/

Milan Kovačević na sajtu „DotKom“
https://www.dotkomsite.com/dbuks/prokletije-putovanje-u-srce-ludila

+ intervju koji sam pre neki dan dao za odličan web zin HELLY CHERRY:
http://www.hellycherry.com/2021/08/dejan-ognjanovic.html

+ još neke najave i vesti:
 https://cultofghoul.blogspot.com/2021/08/prokletije-razne-vesti.html

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #28 on: 14-08-2021, 22:14:41 »
joj, gule, evo meni tvog ceda u rucicama: sazeto, ne mogu docitati. ti si se od solidnog kriticara srozao na ocajnog spisatelja romana, potpuno si amerikaniziran. mislim, sve razumijem, there is no biz lajk show biz, reklama je dusha trgovine, "nepristrane" recenzije, sjajne korice, "slagvorti", ali sve bez sadrzaja. nema sadrzaja, nema dubine, pishes jeftine stvari za povrsne i za pickice, fenseraj. sljokice, cvjetici, bubamare. dostojevski bi te poslao po cigarete, ne, bolje: po zvake, da te prodavacica ne odbije.

ne da bih ja sad bio zlurad ili navijacki, procitao sam i bobanovog paganina, gdje takodjer imam zamjerki, otvoreno (jer smo vi i ja neprijatelji u svakom smislu, iskonski), no:

u bobanova paganina mi nedostaje hrvatska! sve nesto po sanu, u trendu, pa tamo preko je ugarska, pa dolje dalmacija, pa imamo i pemce i pemce, a nigdje hrvata! i to vrlo zamjeram. dok je jos i dante pisao o hrvatskoj, u raju.
i sa danteom bi bili na drugoj stavki koju sam "zamjerio":

posto nisam ljubitej fantastike, a boban prezire i izbjegava duhovnu komponentu, materijalisticki opisi fantasticnog za mene nemaju dubinu koju bi trebali imati da paganin ne bude za 5, vec za 5+. (za plus nedostaje vilino kolo i "ja sam rijec", pa bilo to pagansko ili krscansko.)

ovaj uvod da bih zakljucio osvrtom na vas sukob, sve uz paganina i ovo tvoje cedo: ti, covjece, ne igras ni u istoj ligi sa paganinom, prvoj ligi, negdje si treca b liga. faktografski oslonac i razrada koju u paganina imas na dvije stranice razvukao si mucenicki na cijeli roman, zapatio se, a ne obuhvacas nista. oprosti veliki guru, nisam te prepoznao. :cry:

Scordisk

• 3
« Reply #29 on: 15-08-2021, 17:55:00 »
gdje takodjer imam zamjerki, otvoreno (jer smo vi i ja neprijatelji u svakom smislu, iskonski), no:

hahahah jaoj sada sam se setio zašto si mi simpatičan, mada psiho i ustaša :D:D

xflowy

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #30 on: 15-08-2021, 18:47:19 »
ma neovisno subjektivnog dozivljaja (mislim, tvog), sagledaj realno topik, gulovo cedo:

sta je to? pa kao da je barak obama izmislio i oformio novog, novog gula. kao da mi kramarka afroamerikanka prodala u cirkusu na floridi ono, kako se zove, secernu vunu, vatu, koju napravila po kakvom netfliksovom receptu i prelila sa sokom od paradajza da dobije malo boje.
izgleda privlacno, djeluje ogromno, fantasticno, naslovnica, price, promocije, reklamni stroj radi kao holivud, a ti kupis i zagrizes: zrak. molim? zagrises opet - zrak. preskocis nekoliko stranica, zagrizes, opet zrak. nista. prazno i isprazno, nema sadrzaja, nema vitamina, minerala, masnoca, bjelancevina, samo zrak i premaz.

ovo uopce nije srpski roman, vec aktualni americki trend, najisprazniji; usporedba sa paganinom dodje kao blasfemija.

Scordisk

• 3
« Reply #31 on: 15-08-2021, 21:29:17 »
 xflowy xflowy

obožavam te, zosko :D

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #32 on: 15-08-2021, 23:15:14 »
Sećam se kako je pre 20 godina na isti način ABN pokušavao da sahrani Skrobonju, podsmevajući se kako je isprazan kopirant Kinga.

Eno ga Skrobonja, u tandemu s Nešićem, po svim knjižarskim izlozima, ne mož bit jači. Pazite da se ne ponovi s Ghoulom.
"Koga briga za to što govore, ako nemaju muda da ti kažu to u lice?" - Toni Soprano

"Ako bismo ljudima oduzeli njihove iluzije, koje bi im zadovoljstvo onda ostalo?" - Volter

Boban

• 3
« Reply #33 on: 16-08-2021, 02:23:04 »
Eno ga Skrobonja, u tandemu s Nešićem, po svim knjižarskim izlozima, ne mož bit jači. Pazite da se ne ponovi s Ghoulom.

Misliš po svim izlozima izdavača koji je izdao knjigu? Zar nije normalno da izdavač gura svoja izdanja u izlog? To je dokaz tačno čega?

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #34 on: 16-08-2021, 18:48:58 »
Sećam se kako je pre 20 godina na isti način ABN pokušavao da sahrani Skrobonju, podsmevajući se kako je isprazan kopirant Kinga.

ja ne pokusavam sahraniti gula, ne osvrcem se navijacki, vec iznosim utiske i dojmove. pa bili dozivljeni kao subjektivni ili objektivni, nema veze, to su moji dojmovi, a ja citam. u pravilu prvo djelo, pa tek onda tudje recenzije, mozda.

da gul nije izletio sa prikazom goodreadsa, ne bih ni tamo zavirio. ovako sam preletio i recenzije sa gr i samo se pojacao utisak koji sam stekao citanjem, t.j.: da se gul razvio u najobicnijeg kramara.

posto sam citao i bobana i skalopa i gula, izmedju ostalog, kako djela, tako i forumske priloge, mogu lako potkrijepiti dozivljaj:

tu se radi o dva temeljno razlicita pristupa. prvi, primjerice boban i skalop, je ozbiljan, ima sadrzaj i dubinu, promisljaj, nekad vise uspjesan, nekad manje, dok je drugi, gul, sarlatanski i promasen u vrijednosnom smislu.

ako to razradis, imas ovo: jedni istrazuju, promisljaju, imaju ideje, vrijedni sadrzaj, znaci bave se odredjenim predmetom, ulazu izuzetan trud u djelo koje nude, pa i talenat, dok drugi takodjer istrazuju, promisljaju, ali ne predmet koji nude u sadrzajnom smislu, vec istrazuju trziste i potencijalne sponzore.

i to vidis kad procitas najnoviji gulov roman i kad procitas recenzije na gr vidis da je autor ulozio trud u formiranje brenda, svoje licnosti, okupio sektu, a sadrzaj koji nudi je u drugom planu, t.j. sadrzaj se prilagodi sponzorima.
recenzije iz okruzenja sekte uglavnom impliciraju "filmski dozivljaj", patriotizam i jos nekoliko upadljivih pojmova koji se ponavljaju od recenzije do recenzije, a uglavnom su promaseni.
primjer:

jedan navodi patriota gula, te se maltene u istom dahu divi obradi grcke mitologije. molim? grcka mitologija zastupljena je na (svjetskom) trzistu kao dijareja, a domacu, slavensku ili srpsku, koja se stoljecima potiskuje, utopila bi, da moze, u kapi vode.
znaci, gul prosto ugradjuje elemente koji su pozeljni od strane sponzora, a sekta kao sekta, pljesce, jer je u fokusu licnost, ne sadrzaj.
takodjer opet "jase" na vec obradjenoj tematici, sve ne bi li "nazivo" pretvorio u popularne, a uglavnom isprazne, trilogije i sl.
a ako se zainteresira i kakva ekranizacija, jer je vrlo ispravno ocijenio da je lokacija (pitanje kosova) internacionalno u zizi paznje, jamcim da ce se u sljedecem nastavku na prokletije popeti sarena ekipa koja ce tamo mahati sa lgbtiq-zastavom.
itd., da ne nabrajam.

znaci, ne, ne pokusavam sahraniti gula, vec kazem da je autor koji meni ne lezi, isprazan, amerikaniziran, bez stvarnog sadrzaja. moze sad biti u kojem god izlogu, ali sud vremena je neumoljiv.

usporedi sa paganinom: tu imas (uglavnom) slavensku mitologiju, izuzetnu podlogu, istrazivacki rad ulozen u sadrzaj, nikakav osvrt na pitanje "sta je u zizi americke javnosti", lokacije od kojih mnoge nisu izvikane poput grcke mitologije, vec presucene.
i tko je sad tu ponudio nesto vrijedno?

boban, skalop ili gul?
inace vidim da je gul nakon sto nije bilo mnogo price na ovom topiku zajasio na goodreadsu na paganina, ostavio poraznu ocjenu, te cekao reakciju kojom je ovdje podigao uspavanu reklamu. sve isprazno, sve reklama, fokusiran je na zelje sponzora, na epp, najmanje na sadrzaj. i zato sadrzaj ne postoji, zagrizes - zrak.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #35 on: 16-08-2021, 19:53:39 »
zaboravio sam humor.
razlika izmedju ta dva pristupa, bobana ili skalopa sa jedne strane, i gula s druge, moze se opisati i ovako:

dodje kao supruga ili prostitutka.

prva, izmedju ostalog, i gundja i smara, mnogo je prisutna, ali ti skuha i rodi potomka, znaci sadrzajna je.
dok ti druga obecava kule i gradove, mami te, a kad prihvatis i platis, otvoris korice, ubrzo dobijes glavobolju i triper. sadrzajna je samo za svodnika kojem proslijedi pare ili baraka obamu...

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #36 on: 16-08-2021, 20:50:50 »
još jedno dubinsko, prodorno, znalačko čitanje PROKLETIJA, s naglaskom na mitskoj dimenziji tog horora:

https://kultur-akt.blogspot.com/2021/08/mit-i-horor-prokletije-dejana-ognjaovica.html

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #37 on: 16-08-2021, 21:32:11 »
toliko znalacko, prodorno i prije svega dubinsko, da, bez i da kliknem na link, vidim da vec u linku cijenjeni ocjenjivac navodi nekakvog ognjaovica, a ti se valjda zoves ognjaNovic, ili?

pozdravi i reci neka cita ponovo, od naslovne, onako, ime autora, pa redom, slovo po slovo, dubinski...

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #38 on: 16-08-2021, 21:59:34 »

Boban

• 3
« Reply #39 on: 17-08-2021, 00:58:26 »
pozdravi i reci neka cita ponovo, od naslovne, onako, ime autora, pa redom, slovo po slovo, dubinski...

na stranu to što tekst nije potpisan, a liči kao da ga je Gul sam pisao.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #40 on: 17-08-2021, 07:51:13 »
ajoj, nisam otvarao link, pa to je znaci ona (vec) klasika kojom se zatrpava autore "posaljite 8 eura na paypal, te na mejl skrinshot uplate i recenziju za objavu na blogu"... :cry:

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #41 on: 26-10-2021, 22:39:11 »
Nadam, se da Jovan ima vizit-kartu na kojoj piše "Veteran okultnog rata u Bosni"  :lol:

Enivej, zvuči kao Aliens u Planini, zvuči dobro.

I? Pročita li?

Jel dobilo ovo na kraju neku kritiku ili samo zoleta

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #42 on: 27-10-2021, 22:44:48 »
Oukeeej, eo brijega Muhamedu: nedostatak kritike Prokletija je zapanjujući imajući u vidu da je knjiga daleko od savršene.

Čitanje je lagano, zapravo jedne slovne greškice nema, al sadržaj obiluje praznim hodom i deskripcijama u rangu Dereka Finegana.

"Naučno-intelektualni" dio sam prevalio, nisam siguran da sam zadovoljan radom antropologa recenzenta jer ovdje nešto nedostaje. No to me čak ni ne zanima, jer me nažalost nije intrigiralo ni najmanje.

Vojničine su zabavne, to moram priznati, ali to su sve nehoror momenti.

Stvarno se prvenstveno pitam gdje je strožiji rivju romana.

Boban

• 3
« Reply #43 on: 28-10-2021, 00:32:00 »
Bato, uzeo si Prokletije a preskočio Paganina?
Kako to da shvatim?

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #44 on: 28-10-2021, 09:43:01 »
Dobro si prošo! Pa ovo je "magnum opus" a ja to nisam prepozno.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #45 on: 28-10-2021, 13:23:57 »
Preskoci Fatu
Odradjuj Katu

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #46 on: 28-10-2021, 14:29:08 »
Ženski lik se zove Njomza, pa ti vidi!

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
« Reply #47 on: 11-12-2021, 22:48:36 »
Solidan sam poznavalac i veliki ljubitelj filmskog horora, što za književni ne mogu reći. Međutim, proza Dejana Ognjanovića, a prevashodno njegovi romani spadaju u sam vrh onoga što sam čitao u ovom žanru.

Oglašavajući se retko, i uglavnom u trenucima kada ima šta da kaže, po čemu se izdvaja od većine srpskih žanrovskih, pa i onih drugih pisaca, Ognjanović je ipak za ove dve decenije izgradio respektabilan opus od tri romana, od kojih je svaki na svoj način bitan i stilski različit.

PROKLETIJE su bliže romanu NAŽIVO i sa njim čine neku vrstu uber-romana, oni se dešavaju u istom svetu, psihofizički i poetički, pa čak i sa jasnim kontinuitetima nekih događaja koji se prelivaju iz romana u roman, s tim što kao kod Mitchella, čitanje nije uslovljeno poznavanjem ostalih.

Pa ipak, koliko god bile bliže NAŽIVOM od prethodnog ZAVODNIKA, ovo je opet drugačiji roman. Ako bih pravio filmske analogije, ako je NAŽIVO bio recimo književni VIDEODROME, onda su PROKLETIJE književni PREDATOR. Štaviše, klasik Johna McTiernana je na neki način čak i strukturalno, pa i direktnim citatima na nivou zapleta (ekipa specijalista poštedi ženu i povede je sa sobom a ona preraste u člana tima) i dijaloga (nemam vremena da govorim), svesno preuzet u ovom romanu, s tim što ovde za razliku od filma ne krećemo od ključne misije već se prethodno bavimo biografijom junaka, njegovim sazrevanjem, transformacijama i istragama koje će dovesti do katarzične i transformativne misije.

No, kada misija krene, PROKLETIJE u najboljem smislu evociraju PREDATORa, ne samo u pogledu vibrantne i ubedljive atmosfere mačizma i drugarstva među momcima na misiji (ovde aludiram na guys on a mission kao jedan od opisa žanra) već i u samoj suštini gde će junak iz jedne opasne misije koja u mnogo čemu predstavlja izazov najvišeg ranga morati da se suoči sa nečim neslućenim, nečim još većim od već veoma složenog zadatka i sa tim se hvata u koštac fizički ogoljen, sveden na ono što je njegovo ovozemaljsko biće jer samo to mu je preostalo u suočavanju sa onim što ga čeka.

Ovde nema pulp zapleta, kao u PREDATORu, ali je veoma zanimljivo da je inicijalni zamajac, koji pravi kopče sa NAŽIVIM takođe veoma sličan. Ovde se okultisti u određenoj fazi ezoterijskog preobražaja pojavljuju na ratištima i tamo vrše svoje obrede prikrivajući žrtve ratnim masakrima, kao što u mitologiji PREDATORa, kasnije saznajemo da vanzemaljci idu od ratišta do ratišta i love.

No, kako rekoh, ovde su stvari malo drugačije, protivnik jeste izvan našeg sveta, ali ne dolazi iz kosmosa sa nekog više stupnja naučnog razvoja već iz nekih drevnih vremena, iz utrobe Zemlje i postojanja sa kojim smo izgubili kontakt pa su nam podjednako vanzemaljski kao i neko doleteo iz svemira.

No, to je sve forma i ona je u Ognjanovićevom romanu besprekorna. Za rukopis oslonjen praktično na filmsku dramaturgiju, sa događajima poređanim od početka prema kraju, iako u sam tekst krećemo nominalno od početka kraja, jako su vešto izvršene sve one intervencije koje proza nudi za razliku od filma, u domenu introspekcije i retrospekcije.

Pripovedanje je efikasno, opisi su efektni i onakvi kakvi treba da dočaraju atmosferu i okolnosti proizvodeći željene efekte, a ovo naglašavam baš zbog onog najdelikatnijeg aspekta a to je strava. Ognjanović ovde ima puno izazova, od unakažavanja tela, prikaza izopačene psihe pa sve do ambijenata koji izazivaju strah i sa svakim izlazi na kraj.

Karakterizacija je izvanredna, sa veoma preciznim odnosom prema likovima i razdvajanjem važnog od nevažnog. U toj ekonomiji, Ognjanovićev rukopis pokazuje izuzetnu zrelost i ne troši pažnju čitaoca na ono što nije važno. Slično NAŽIVOM i PROKLETIJE su page-turner, veći od mnogih bestselera, s tim što ovde zamajac za čitanje ne proističe iz lakog sadržaja i iz jeftinih trikova. Ali, kao i sa NAŽIVIM i PROKLETIJE je lako zamisliti kao masovno čitan roman.

Ono što je međutim značajniji element za analizu pored formalnih referenci i veštine pisanja jeste sam idejni sloj romana. PROKLETIJE se bave okultnim na Kosovu, proučavajući tu nedokučivu silu koja nas veže za taj prostor, opisujući teskobu pa možda i nemogućnost opstanka tamo, kao i konflikt dva naroda u kome se međusobno pripisuju elementi neljudskog, i stvara prezir do granice gađenja koje nosi u sebi maltene fiziološku snagu.

U tom pogledu, PROKLETIJE se mogu posmatrati i kao teorija o tome šta to postoji na Kosovu što neko želi da nam uzme, ili naprosto samo želi, sa nama ili nezavisno od nas, a da mi to ni ne razumemo. No, ne posmatram ih tako.

PROKLETIJE su pokušaj da se decenije besmislenog života jednog pojedinca koji je empata pa samim tim u većem dodiru sa ponorom besmisla, i decenije besmislenog života jednog naroda objasne kroz ezoteričnu priču fantastike odnosno strave i užasa.

U tom pogledu, u nečemu što je mogao biti eskapistički ili hermetičan roman, Ognjanović uspeva da ogoli širu sliku i uključi se u polemiku koja se svih nas tiče.

PROKLETIJE su izvanredan roman, promovisan kao nešto što nije za svakoga. Nisam siguran koliko je to tačno, ali to na kraju krajeva nije ni važno. Ova knjiga će imati svoj život a verujem i trajnu vrednost, s tim što je svoje mesto u našoj žanrovskoj tradiciji već odmah zauzela.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #48 on: 12-12-2021, 17:33:20 »
ako je NAŽIVO bio recimo književni VIDEODROME, onda su PROKLETIJE književni PREDATOR

eh, pa u tom grmu leži zec jer mi smo imali malkice pogrešan marketing romana

Da su moje knjige

HOROR FILMOVI

NAŽIVO = 8 MM, 1999 + Seven, 1995

ZAVODNIK = The Innocents, 1961 + The Haunting, 1960

PROKLETIJE = The Thing, 1982 + Dust Devil, 1990

Da su moje knjige

NEHOROR FILMOVI

NAŽIVO = Hardcore

ZAVODNIK = Posetitelj muzeja

PROKLETIJE = Apocalypse Now

naravno, viđelo nije Thing i Apocalypse now već Predator i Exorcist 3

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #49 on: 22-12-2021, 08:11:35 »
Solidan sam poznavalac i veliki ljubitelj filmskog horora, što za književni ne mogu reći. Međutim, proza Dejana Ognjanovića, a prevashodno njegovi romani spadaju u sam vrh onoga što sam čitao u ovom žanru.

odličan prikaz: puno hvala!