Author Topic: Najtflajere, reaguj!  (Read 81457 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Re: Najtflajere, reaguj!
« Reply #200 on: 04-03-2012, 15:46:17 »
Nisam. Pravo da ti kažem, imam preko 150 knjiga na tabletu - i to samo fantastike - tako da ne postizavam da pročitam ni ono što me baš zanima. Kameron Harli me je ekstremno pozitivno iznenadila onim svojim "bugpunk-om", pa bih da pročitam nastavak, pošto bolji sf odavno nisam čitao. Tu je i John R. Fultz, kojeg hvale - ali ja nešto nemam dobar filing u vezi s njim. I tako dalje i tako bliže. Previše knjiga, premalo vremena....
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

mvidanovic

• 2
« Reply #201 on: 01-09-2012, 01:04:01 »
Da li si znao da Andrija Milošević (glumac i voditelj) piše epsku fantastiku??? :-?

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #202 on: 01-09-2012, 02:37:35 »
I sad, kad znas, sta ces uraditi povodom toga?
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #203 on: 01-09-2012, 13:32:53 »
Ni ne znam ko je taj čovek. A o domaćim glumcima i voditeljima imam isto mišljenje kao o domaćim piscima - fantastike or otherwise: Oni koji to rade dobro retki su kao jednorozi.

A povodom toga - verovatno neću pročitati to što je napisao i time mu naneti neizlečiv duševni bol!
First 666

PTY

• 5
  • 3
« Reply #204 on: 12-12-2012, 07:51:49 »
Najtflajere, reaguj!  :)  Plan je da nam se žanrovi najdirektnije moguće pelcuju, i sad je pitanje koja će strana imati više prava da usklikne "I've Created a Monster!"  :lol: :lol:

Patrick Hester: As you may or may not be aware, I’m an author.  I’ve got a few different things out there that you can read, and hope to have many more out there as soon as possible.  I also do a podcast here at SF Signal, and another one over at Functional Nerds.  So when JohnD linked me to this piece from Sword and Laser, I saw a melding of medias that deserved a little attention here at SF Signal.Sword and Laser is the podcast from Tom Merritt and Veronica Belmont that incorporates Tom’s love of Scifi and Veronica’s love of Fantasy, along with a popular book club, to promote genre fiction to readers of all ages and tastes.  It’s a great show and you should check it out either in audio or video.  Your choice.  But now they’re doing something different, something that bridges their podcast with their love of fiction – The Sword and Laser Anthology.

I’ll give you the details here in a second, but I have to first admit a little envy.  I have wanted to do something like this for a while now.  Specifically, I wanted to get a group of authors together and do a shared-world anthology.  Still do.  Still might, someday.  So to see that Tom and Veronica have gotten theirs pulled together – yeah, envy.
There aren’t a lot of details about the S&L Antho yet.  What we do know is this:
  • Open submissions will begin in March 2013.
  • They’re looking for unpublished, new material.
  • Genres: science fiction, fantasy, and everything in between.
  • Word count preferably between 1500-7500 (though more or less will not disqualify you).
  • And, they don’t want anyone sending them anything yet.  They aren’t ready for it.
Looking at the bullets above, I wonder about their open genre policy.  Can an anthology do well today without having at least a base theme connecting them?  I mean, you see a lot of that.  I’ll pick on my friend John Joseph Adams here for examples sake.  His recent (and upcoming) anthologies include The Mad Scientist’s Guide to World Domination, Under the Moons of Mars: New Adventures on Barsoom, Brave New Worlds (Dystopian Stories), Epic, and Other Worlds Than These.  All of these have something in common; a theme.
Will you read an anthology that has hard scifi, sword and sorcery, urban fantasy and a fairytale or two in it?  I wonder.  People are always telling me they don’t want peanut butter in their chocolate (or chocolate in their peanut butter), when it comes to genre stuff.
I’m curious to see how this shakes out and what they come up with.  Both Tom and Veronica are well read and know what they do and don’t like, so an anthology with their name on it has the promise of being very well done.
Again, here’s the link.  What do you think?  Good idea?  Bad idea?

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #205 on: 12-12-2012, 10:41:41 »
Nadam se da se šale...  :(
Mica

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #206 on: 12-12-2012, 13:15:03 »
Pa ovo je stara fora - ali trenutno veoma popularna, pošto je forsiraju urednici poput Lua Andersa i Erika Mone. U američkom izdavaštvu fantastike na snazi je renesansa ovog podžanra ili melanža žanrova, ili šta je već. Interpretacije se kreću od varijanti poput Barouzovog Džona Kartera, pa sve do postapokaliptičnih svetova Džeka Vensa. Romani Marka Lorensa, iz serijala Broken Kingdom, upravo su swords and lasers - odnosno naučna fantastika zavijena u fantazijsku oblandu.

Čini mi se da su te stvari ciklične. Naime, mislim da je i sedamdesetih ovakvih kombinacija bilo u izobilju. U načelu, to je veoma plodno tle za pustolovne romane, a i oslanja se na bogatu tradiciju američke petparačke književnosti. Mislim, koji se to dečak neće napaliti na naslovnicu na kojoj je prikazan tip koji jaše dinosaurusa, u jednoj ruci drži katanu a u drugoj laserski pištolj, dok mu je iza leđa polugola rasna plavuša sa pipcima koji joj izviruju iz kose (po čemu znamo da je telepata), a prati ih šestonožni sabljozubi tigar? Instan svrškica. :) Mislim da na nedostaje više takvih naslova, koji ne prave razliku između žanrova, te na taj način mogu da privuku novo čitaoce fantastici u globalu.
First 666

PTY

• 5
  • 3
« Reply #207 on: 12-12-2012, 13:24:18 »
Haha, jeste, jeste, ja sam se sa Mićom vazda klala oko takvih primera, on je uvek bio dovoljno tolerantan (da sad ne koristim neku težu reč  :evil: ) da to prepozna kao SF, i to samo zbog oblande žanrovske ikonografije...  xrotaeye xrotaeye xrofl

Ali ako se ovde pojave imena sa bar malko gravitasa, e onda... onda ćemo ovo da tretiramo kao smak sveta as we know it.  :cry: :lol: :wink: 

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #208 on: 12-12-2012, 13:27:03 »
Zato mi je nadimak Mića Tolerancija
Mica

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #209 on: 12-12-2012, 13:39:46 »
Znaš kako, ne znam za ovu antologiju, ali u antologijama Dž. Dž. Adamsa ima priča baš mejdžor autora koje se mogu svrstati tu negde. Na primer, u Way of the Wizard imaš Martinovu priču koja bi se lako mogla svrstati u Swords and Lasers. Martin je i priredio omaž Vensovoj Dying Earth u vidu čitave nove antologije The Songs of Dying Earth (eno mi je na polici, samo ne stižem da je pročitam već tri godine). A kada Džordž Martin nešto gura u današnje vreme, to mora da bude objavljivano. Sad sam se uhvatio za Martina, aili ima i drugih pisaca i urednika koji guraju te stvari. Recimo, u Adamsovoj antologiji o Barsumu zvučnija imena su Joe R. Lansdale, Peter S. Beagle, Garth Nix, S. M. Stirling i Catherynne M. Valente - among others. 
First 666

PTY

• 5
  • 3
« Reply #210 on: 12-12-2012, 14:02:29 »
Pa jeste, bilo je a i danas bude toga tu i tamo, ali meni su to uvek bili eksperimenti koji u najbolju ruku dosegnu status iznimke koja samo potvrđuje pravilo. Znam da mnogi žanrovi imaju dovoljno kompatibilnih strana da izrode zanimljivo hibridizovano potomstvo, i znam da je to oduvek bila dobra investicija u svakom pogledu, kreativnom i ekonomskom jednako. Ali u ovom slučaju stvarno ne vidim kako je to izvodljivo a da se time ne kompromituju i hendikepiraju meni najbitnije značajke obaju žanrova, tako da... ulje i voda, što se mene tiče, ulje i voda. Ne tvrdim da je apsolutno nemoguće stvoriti prihvatljiv hibrid, ali stvarno ne vidim razloga za tako nešto.
Recimo da sam po tom pitanju hardkor segregacionista.  :mrgreen:

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #211 on: 12-12-2012, 14:15:02 »
Pa ti jesi, zato što je tvoj čitalački ukus obrazovan takvom uredničkom ponudom dok si nastajala kao čitalac. Ova podela u SAD nikada nije bila tako beskompromisna. Ako pogledaš tekstove Džordža Marina, Gardnera Dozoisa (kako god da se izgovara), Lua Andersa... Kompletne srednje generacije pisaca, zapravo - videćeš da su oni odrastali na fantastici u kojoj je istovremeno bilo mesta i za Konana i za vanzemaljce. Ta stroga podela je kod nas bila posledica ličnih afiniteta, kroz koje se filitrirala pre svega američka ponuda - pa mislim da je zbog toga i došlo do nastanka ideje o eltističkoj prirodi SF-a. Tamo negde, sa stotinama naslova koji se bore u istoj kaljuzi za svoje čitaoce, podela tog tipa nije bilo sve do devedesetih. Mislim da je tada fantastika lagano postala prihvaćena (gotovo) kao deo glavnog toga - pa je nastala potreba da se upakuje zarad lakše prodaje neobaveštenim masama. Tada je i nastala formulacija svih živih podžanrova i žanrova. Uostalom, Swords and Lasers je samo oblanda/flavoring - baš kao stimpank ili paranormalna romantika. Ta oblanda čini možda 10% nekog dela, bar u slučaju novijih romana. Skinuo sam skoro kompletan Normanog "Gor" i planiram da pročitam nekoliko knjiga - čisto da vidim kako je to bilo u vreme kada je nastajalo.
First 666

PTY

• 5
  • 3
« Reply #212 on: 12-12-2012, 14:23:23 »
Kompletne srednje generacije pisaca, zapravo - videćeš da su oni odrastali na fantastici u kojoj je istovremeno bilo mesta i za Konana i za vanzemaljce. Ta stroga podela je kod nas bila posledica ličnih afiniteta, kroz koje se filitrirala pre svega američka ponuda - pa mislim da je zbog toga i došlo do nastanka ideje o eltističkoj prirodi SF-a.

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #213 on: 05-01-2013, 18:25:03 »
Nabasah sad na jedan stari komentar na neki blog post, mislim da je autor komentara bibliotekar po profesiji, pa nisam znao gde drugde da ga okačim:

I think that we're already approaching the point where book writing is no longer really an economic activity. One of my favorite author stories concerns Glen Cook, a fantasy author who writes amusing pulp. According to an interview that I dimly remember, he writes several books a year, and they usually sell in the 50,000 range. Despite this high productivity and solid mid-list status, this makes him about $30,000/year in advances and royalties. Although this is enough to put a family of four over the U.S. poverty level, it is not quite enough for the middle class. Therefore, he also works as a unionized truck assembler making something like $80,000/year. Apparently he writes on a scrap of paper while waiting for the next truck to come down the line, and types up his jottings on weekends.
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #214 on: 05-01-2013, 18:47:06 »
Da, svojevremeno je to i za mene bilo veoma iznenađujuće. Velika većina relativno poznatih pisaca ima tiraže reda veličine 30k u PB izdanju. Oni retki srećnici koji stignu do HC izdanja imaju sreće ako bude štampano u 10k. Dapače, Sanderson je sa "Elantrisom" napravio senzaciju kada mu je roman štampan u 10k primeraka. Vrlo su retki oni koji mogu da žive samo od pisanja. Recimo, Tobajas Bakel dobija avans od 5k $ za svoje romane. Ako i proda preko onoga što je dobio kao avans, to ne prelazi 25-30 k $ u zaradi, na koju opet mora da plati porez. Godišnje retko ko može da izbaci više od dva romana. Sve u svemu, retko retko ko može da živi od pisanja čak i u SAD. Meni je to za zemlju od 300+ miliona stanovnika zgražavajuć podatak.
First 666

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #215 on: 05-01-2013, 19:04:18 »
pa to je katastrofa
nisam znao
a kako žive one što pišu knjige što se kupuju po supermarketima ili npr klapa ala Den Brovn
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #216 on: 05-01-2013, 20:09:32 »
Pretpostavljam jako dobro. :)
First 666

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #217 on: 05-01-2013, 20:29:58 »
Da, svojevremeno je to i za mene bilo veoma iznenađujuće. Velika većina relativno poznatih pisaca ima tiraže reda veličine 30k u PB izdanju. Oni retki srećnici koji stignu do HC izdanja imaju sreće ako bude štampano u 10k. Dapače, Sanderson je sa "Elantrisom" napravio senzaciju kada mu je roman štampan u 10k primeraka. Vrlo su retki oni koji mogu da žive samo od pisanja. Recimo, Tobajas Bakel dobija avans od 5k $ za svoje romane. Ako i proda preko onoga što je dobio kao avans, to ne prelazi 25-30 k $ u zaradi, na koju opet mora da plati porez. Godišnje retko ko može da izbaci više od dva romana. Sve u svemu, retko retko ko može da živi od pisanja čak i u SAD. Meni je to za zemlju od 300+ miliona stanovnika zgražavajuć podatak.

Zar stvari ne postaju bolje vremenom, kad čovek ima, recimo, 10-15 objavljenih romana? A svi oni, ili bar deo njih, i dalje donose prihode?
We're all mad here.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #218 on: 05-01-2013, 20:34:32 »
Ne nužno. Čak se dešava da budu gore. Na primer, ako je neko prodao 100 primeraka u nekoj knjižari, a nije se prodalo 50, vlasnik knjižare naruči manji broj primeraka narednog romana, da bi mu manje prostora jeo u magacinu. Onda se proda još manje, pošto ih je manje imao na lageru. I tako u krug. To je jedan od razloga zašto pisci koriste pseudonime.
First 666