Author Topic: Uvod u fantastiku  (Read 16165 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Uvod u fantastiku
« on: 11-02-2011, 21:09:58 »
Dakle, evo teme o naslovima i piscima koji bi trebalo da služe kao uvod u fantastiku nekim novim čitaocima, nadasve deci osnovnoškolskog uzrasta. Danas tome služe romani o Hariju Poteru, ali oni mogu da uplaše čitaoce-početnike zbog svog obima. Na mnoge stare pisce se zaboravilo. U svom savetodavno-uredničkom stažu uticao sam da se objave romani Dejvida Edingsa, Rejmonda Fajsta, pa i da se opet objave romani o Šanari i Pernu, budući da mislim kako su svi ti serijali dušu dali da ih čitaju deca, i to u kolima neke nove "Plave ptice". Od novijih pisaca zaista bih izdvojio Tamoru Pirs, čiji su romani za decu već decenijama najčitaniji po američkim školskim bibliotekama, ali i zaista prilagođeni nižim uzrastima.

//Edit: zakk -- malo je grubo al snaći ćete se.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
Re: Uvod u fantastiku
« Reply #1 on: 11-02-2011, 21:30:44 »
Čita Perin.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #2 on: 11-02-2011, 21:38:35 »
Ne bi bilo loše da se pročita, pa onda da  damo sud. Perine, kad si mogo pročitati tone Edingsa, Fajsta i sličnih, možeš vala pročitati i malo domaće epske fantastike  :).
Tajno pišem zbirke po kućama...

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #3 on: 11-02-2011, 21:40:45 »
Malo izađoh iz fentezija, bem mu repu. Sad čitam "FO" od Kucija... Moja opaska je bila pre na činjenicu da neću kupiti ovaj roman; ako mi ga neko udeli, naravno da ću mu dati šansu... :D

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #4 on: 11-02-2011, 22:23:01 »
Ne bi bilo loše da se pročita, pa onda da  damo sud. Perine, kad si mogo pročitati tone Edingsa, Fajsta i sličnih, možeš vala pročitati i malo domaće epske fantastike  :).

Edings i Fajst su više nego dobri pisci za uvod u epsku fantastiku. Svakako su bolji od Paulinija. Ma koliko ja voleo Eriksona ili Zelaznija, ne bih ih preporučio deci u osnovnoj školi. Edingsa sam preporučiovao i naišao je na sjajan prijem.
First 666

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #5 on: 11-02-2011, 22:26:52 »
Misliš da se deci u osnovnoj ne bi dopao Amber?
We're all mad here.

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #6 on: 11-02-2011, 22:48:03 »
Samo nadarenoj deci :)
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #7 on: 12-02-2011, 00:23:10 »
Misliš da se deci u osnovnoj ne bi dopao Amber?

Pazi, ja sam "Gospodara" prvi put pročitao u desetoj godini, a to je kudikamo teže štivo od "Ambera", ali ja ni po čemu nisam merilo. S druge strane, osnovnoškolci uveliko čitaju Martina i Džordana, tako da ni "Amber" ne bi trebalo da bude problem, ali ja pričam o uvodu u čitanje fantastike. Dakle, kada te dete od dvanaestak godina, koje nikad ništa nije čitalo, pita da mu nešto preporučiš - šta onda? Svojevremeno, dok sam bio urednik u "Alnariju", progurao sam jedan roman Tamore Pirs, "Čarobno tkanje" (Magic in the Weave). U Požarevcu su radili eksperiment u školskim bibliotekama i nutkali knjigu deci koja inače slabo čitaju. Učinak je bio neverovatno pozitivan. Roman je bio veoma lepo primljen. Nažalost, izdavač je ubrzo potom odustao od serijala, a ja od izdavača. Međutim, ostaje činjenica da u Srbiji sem "Potera" zapravo nema dobre knjige za uvod nižih uzrasta u čitanje fantastike. A ni svi delovi "Harija Potera" nisu za niže razrede, rekao bih.
First 666

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #8 on: 12-02-2011, 00:36:49 »
Možda pričam napamet, ali ima dosta toga - od bajki do starijih knjiga poput Čarobnjaka iz Oza - koje tome služe, ili su bar služile u doba mog detinjstva. Nisu strogo epska fantastika, ali bože moj.
U poslednje vreme objavljeno je i par prevoda Dajane Vin-Džouns; gde bi nju po čitalačkom uzrastu svrstao? Pre- ili postpubertet?

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #9 on: 12-02-2011, 00:49:45 »
Možda pričam napamet, ali ima dosta toga - od bajki do starijih knjiga poput Čarobnjaka iz Oza - koje tome služe, ili su bar služile u doba mog detinjstva. Nisu strogo epska fantastika, ali bože moj.
U poslednje vreme objavljeno je i par prevoda Dajane Vin-Džouns; gde bi nju po čitalačkom uzrastu svrstao? Pre- ili postpubertet?

Pazi, do petog razreda načitao sam se "Knjige o džungli", raznih "Ozova", "Tarzana", ali i hrpe Verna, Dime, Skota, Sjenkjeviča, pa i Defoa - ali i Veselinovića, Ćopića, Nastasijevića itd. Međutim, čini mi se da je danas neko drugo vreme. Ja sam do knjiga dolazio samostalno kopajući najpre po porodičnim bibliotekama, a potom i po opštinskoj - ali čini mi se da se takva inicijativa ne može očekivati od današnje dece. Mislim da je više nego ikada potrebna preporuka i usmeravanje i mislim da izdavači - pa i "Laguna" - biraju loše naslove za uvođenje dece u čitanje fantastike (pri čemu je najlakše navući ih na fantastiku). Inače, Edings i Fajst bili su lično & personalo moje preporuke za objavljivanje, uz Martina, Bižolovu i još neke stvari.

A na moju veliku sramotu, nisam čitao Vin-Džounsovu. Znam da bi trebalo, ali nekako nikad nisam našao vremena.

Nego, možda bi ovaj oftopik mogao u zasebnu temu? Nešto tipa "Uvod u fantastiku za osnovnoškolce"?
First 666

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #10 on: 12-02-2011, 01:00:14 »
Pa ima neki prastari topik Deca i fantastika, on je zapravo idealno mesto za ovo...

A inače, da, sve što si nabrojao spada i u moju dečju lektiru. Skot i Sjenkjevič FTW!

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #11 on: 12-02-2011, 01:08:41 »
koje tome služe, ili su bar služile u doba mog detinjstva.

Biblioteke (bez nekog reda): Raspust, V(j)everica, Karavela, Lastavica, Zmaj, Tajni pretinac, Mladi dani, KADOK, Plava ptica... Kada smo bili mali nismo imali problema da nadjemo sta da citamo.
On topic: verujem da dosta tih knjiga jos uvek moze da se nadje po bibliotekama. Znaci, nije tu zastoj. Takodje, i te knjige se mogu preporucivati (sem ako danjasnja omladina ne pati od zelje da cita samo friske stvari). Ne vidim nikakvu potrebu da se u citanje i fantastiku uvode losim piscima kada, ipak, jos uvek ima sta da se probere.
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Джон Рейнольдс

• 4
  • 3
  • @
« Reply #12 on: 12-02-2011, 01:25:59 »
Međutim, ostaje činjenica da u Srbiji sem "Potera" zapravo nema dobre knjige za uvod nižih uzrasta u čitanje fantastike. A ni svi delovi "Harija Potera" nisu za niže razrede, rekao bih.

Moj Marko trenutno čita "Dragulje Deltore", što je serijal. Kod nas je izašlo šest knjiga, ali se ja ne usuđujem da se toga latim. Taj serijal ga je, inače, privukao jer se trenutno na (zloglasnoj) Ultri vrte Deltora crtaći. Čini mi se da ne bi bile loše akcije simultanog objavljivanja knjiga uz crtane serijale. Ne zavaravam se, naravno, u vezi sa kvalitetom tih i takvih knjiga, ali isto tako mislim da kod dece treba rano razviti naviku čitanja, pa će vremenom i kvalitetnije stvari doći same po sebi. Marko, inače, ove godine kreće u prvi razred.

A propo kvaliteta, zanimljivo je da je jednu knjigu zaista progutao, a to je bio - Frankenštajn, verovatno nešto najbliže ozbiljnoj literaturi s čime se susreo. Pojednostavljenu verziju, naravno. Frankenštajna je manično čitao nekoliko dana i čak je njegovo tumačenje romana bilo sasvim u redu; terao sam ga da napiše recenziju, ali ga je mrzelo. Kod nas u prevodu nema mnogo pojednostavljenih romana, ali na osnovu ovog nevelikog uzorka rekao bih da čak i malo dete može proceniti da Emili Roda nije Meri Šeli.
America can't protect you, Allah can't protect you… And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #13 on: 12-02-2011, 03:01:02 »
@Melkor

Ni Fajsta ni Edingsa ne smatram lošim piscima. Naravno da ima boljih i naravno da njih valja sagledavati u jednoj niši, ali obojica su bolji od nasumice odabranih deset trenutno hajpovanih pisaca zajedno. Fantastika osamdesetih udarila je temelje i Martinu i Eriksonu i raznoraznim drugim piscima. Na kraju, svi su epsku fantastiku počeli da pišu tako što su prvo igrali D&D. Inače, tragično mali broj knjiga iz edicija koje pominješ može da se nađe u bibliotekama. Nešto je pogubljeno, nešto se raspalo od čitanja, pa povučeno... Tako je barem u unutrašnjosti. A ne verujem da je drastično bolje u prestonici. Svojevremeno, moja zamisao kao urednika u "Alnarija" bila je da imamo ediciju "Žar-ptica", koja bi bila duhovni naslednik "Zlatne knjige" i "Plave ptice". Dapače, "Čarobno tkanje" je bilo prvi naslov u toj mrtvorođenoj ediciji. Kasnije sam nešto pregovarao sa IPSom oko vaskrsavanja "Plave ptice", ali znamo kako je IPS prošao.

@Jevtropijevićka

Indeed, FTW.

@JH

Ne znam koliko Marko ima godina i da li je išta sem toga pročitao i šta inače voli da čita, ali evo ti stava čoveka koji nema dete, ali se raduje tome da jednog dana ima decu: "Eragona" ne mogu očima da gledam. Toliko plagijatorsko smeće svet nije video milenijumima. Ali da mi dete dođe pred oči sa tom knjigom, zdušno bih ga podržao u čitanju, a kada je pročita, odvukao na neke druge stvari. Zašto? Zato što nemam pravo da očekujem da to dete ima isto gledište kao ja. Za proteklih deset godina pročitao sam bezobrazno mnogo knjiga - ne smem da napišem ni odokativan broj kojim baratam, pošto bi delovao suludo. To je dovelo do toga da danas retko koja knjiga za mene nije derivativna, loše napisana itd. To je zato što velika većina knjiga u ovim žanrovima koje volimo jeste upravo takva - to stoji. Ali i ja sam oguglao. Prethodne godine sam drastično smanjio sa čitanjem fantastike delimično zbog obaveza, ali u mnogome stoga što sam zasićen. S druge strane, klinac koji tek sada otkriva "Eragona", "Potera", pa i "Drizzta", što da ne - za njega je sve to sada zabavno i novo i možda će u različitim knjigama uživati na različite načine. Dobro je da ima izbora.
First 666

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #14 on: 12-02-2011, 09:20:55 »
Ma Edings se i meni svideo, iako je pun klišea i predvidljiv, slično i sa Fajstom. No, realno, svestan sam da to nisu pisci nekog velikog kvaliteta- što ne znači da nisu za čitanje, slažem se sa Nightflierom da su solidni za neki uvod u fantastiku. Ono na šta sam hteo ukazati- i Perin, i ja, i neki drugi ljudi su pročitali hrpe strane fantastike, od koje se većina baš i ne može podičiti nekim velikim kvalitetom. Ako smo imali strpljenja za to, trebali bi dati šansu i domaćoj epskoj fantastici-možda ona nije ništa lošija od te strane.
Ne bi bilo loše otvoriti topik Uvod u fantastiku, najbolje da to uradi Nightflier, da ne gušimo ovde, i da ovaj topik vratimo temi - Erdu.
Tajno pišem zbirke po kućama...

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #15 on: 12-02-2011, 12:17:11 »
'Ajde važi. Otvoriću u svom podforumu, pa ću zamoliti Zaka da premesti postove tamo.
First 666

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #16 on: 12-02-2011, 14:24:39 »
Edings i Fajst su skroz naskroz okej za početak čitanja fentezija. Jeste to klasična fantastika, jeste da mali-iz-kuhinje-na-kraju-postaje-kralj, ali ja i dan danas volim ponekad ponovo pročitati Edingsa  :oops:

Žil Verna ne bi trebalo zaobići, takođe.

Hari Poter...prve tri knjige 'ladno mogu da čitaju deca, već od četvrte Roulingova se okreće starijoj publici.

Dobra je i Debra Čester, "The sword, the ring and the chalice" trilogija je klasičan fentezi s dobrom postavkom.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #17 on: 12-02-2011, 20:05:16 »
Ima svašta toga što bi moglo da se podvede pod tu kategoriju. Fantastika pisana osamdesetih, i to za zrele čitaoce, danas se doživljava naivnom i prikladnom za decu. Od savremenih pisaca (mada i Fajst još piše) izdvojio bih Patrišu Brigz, koja je sada veliko ime urbane fantastike i pristojno se bavi tim podžanrom, premda ne baš nadahnuto, i njenu duologiju "Hurog" - još jednu moju uredničku egzibiciju u "Alnariju". Sreća pa su bar to doveli do kraja i preveli i drugu knjigu. Nažalost, ni to nije primljeno preterano dobro. Mislim da je utisak starijih čitalaca bio da to nije dovoljno zrela knjiga za njih (što nije baš najtačnije), dok do mlađih knjiga nije došla zato što se izdavač nije potrudio da je predstavi odgovarajućoj ciljnoj grupi.

Zaista mislim da nam nedostaje jedna zaokružena edicija fantastike, sa jasnim identitetom i ciljem, u kojoj će se objavljivati i domaći i strani pisci.
First 666

Irena Adler

• 4
  • 2
« Reply #18 on: 12-02-2011, 20:57:42 »
 xjap za Hurog. Nije to loša egzibicija.  :)
Mada ja baš i nisam sigurna koja je u stvari ciljna grupa za te knjige. Mislim, stil i radnja jesu prilično dečji, ali opet...ima tamo momenata koji nisu baš za decu.

Što se teme tiče, ja sam pre za Hobita nego za Edingsa.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #19 on: 12-02-2011, 21:06:43 »
Mislim da je "Hobit" u današnje vreme primereniji uzrastu do dvanaest godina. Već za uzrast posle toga, takozvane tweens, potrebne su drugačije knjige. Današnja deca izložena su sasvim drugim uticajima nego pre dvadeset godina i istovremeno su zrelija nego što sam ja bio u njihovim godinama, ali i nepripremljena i nenaučena mnoim stvarima. Rekao bih da je najteže i najosetiljivije izabrati knjigu za uzrast 12-14 godina, zato što je raspon zrelosti i interesovanja tada najširi. Neki klinci možda tek tada kreću da čitaju knjige, neki možda čitaju "Potera", dok su neki možda već sažvakali Martina, Tolkina i Džordana. Sve to treba uzeti u obzir.

Inače, "Zmajeve kosti" aka "Hurog 1" mi je jako drag roman i sa uživanjem sam ga preveo. :)
First 666

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #20 on: 12-02-2011, 21:18:59 »
To beše ono gde zloće siluju muške a ubijaju ženske? Sa nekoliko seksualno zloupotrebljavanih muških likova?
We're all mad here.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #21 on: 12-02-2011, 21:29:27 »
To beše ono gde zloće siluju muške a ubijaju ženske? Sa nekoliko seksualno zloupotrebljavanih muških likova?

Ne baš nekoliko. Niti je taj aspekt knjige ostavio najjači utisak na mene, moram priznati. Obaška što je seksualna devijantnost u "Zmajevim kostima" daleko manje prisutna nego u PLIV, recimo.
First 666

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #22 on: 12-02-2011, 21:43:07 »
Meni je taj seksualni deo odskakao, dok se u PLIV uklapao.
We're all mad here.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #23 on: 13-02-2011, 12:50:57 »
Meni je taj seksualni deo odskakao, dok se u PLIV uklapao.

Dobro, ipak je Martin šesnaesta galaksija od Brigzove kada je reč o nadarenosti i zanatu. Mada je taj motiv zloupotrebe i dominacije - zapravo pshihičke, seksualna dominacija je tu tek pomoćno sredstvo - čest u delima romantične fantastike.
First 666

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #24 on: 13-02-2011, 19:55:04 »
Čini mi se da su u poslednjih desetak godina ipak preveli nekoliko tih klasičnih serijala za decu: Narnija (i to Jakšić!) Pridejn Lojda Aleksandra, Suzan Kuper... i to je sve ok, samo treba kao čitalac naleteti na to u pravom trenutku. Ja sam kao mnogo hvaljenu uzela Kuperovu i smorila se od zapleta "prikupi pet čarobnih predmeta".
Više mi smetaju druge stvari:
a) nepregledno more lošeg fentezija u kome se dobre stvari gube, ali bolje i to nego da ga nema
b) potiskivanje svih drugih žanrova (možda se to samo meni čini, ali sve je manje realizma za decu)
c) u krajnjoj liniji, možda će čitanje žanra čak imati kontraefekat kad odrastu - a, fentezi, čitala sam ja to kao mala, to je samo za klince!
d) i ovo je čisto lični ukus, ali baš bih volela da ima i druge fantastike a ne samo engleske. Ovako se svede na po jednog ili dva pisca koje obično najpre prevedu na engleski ili snime film (Mihael Ende, Kornelija Funke, bogami i Lukjanjenko od "odraslih") pa tako i naši izdavači čuju za njih.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #25 on: 13-02-2011, 21:15:41 »
a) Ne znam da li to misliš na izdavaštvo kod nas, ili u svetu? Ako je ovo drugo, sasvim se slažem, naročito ako se u obzir uzme poslednjih nekoliko godina. Ako je prvo, zapravo se ne bih složio. Velika većina kod nas objavljene fantastike - ma kog žanra - probrana je iz vrha produkcije, tako da ako jeste loša to predstavlja ocenu žanra u celini. Opet, ovo je ako govorimo o fantastici u globalu.
b)  Ako pričamo samo o knjigama za decu, mislim da je tu fantastika još najmanje zastupljena. Možda je najprimetljivija, ali "Kreativni centar", "Laguna", "Beli put" i "Odiseja" - ovih izdavača sam se prvih setio, ali ima ih još gomila - zapravo forsiraju nefantastičnu književnost za decu. Opet, ponuda im varira u zavisnosti od uzrasta. Uz to valja naglasiti da KC više gura domaće pisce, naravno, koji beleže neviđeno veliki uspeh. Na primer, "Najstrašniji dan u životu" Jasminke Petrović prodat je u preko 130 000 komada. To je u ravni sa "Harijem Poterom" i "Gospodarom prstenova".
c) Ne verujem. Osobe koje čitaju u detinjstvu ili potpuno prestanu da čitaju kada odrastu ili nastave da čitaju ono što su čitali kao deca. A ako prestanu da čitaju, to je retko zbog zasićenja nekim žanrom, već pre zbog žene, muža, dece, svega zajedno...
d) Slažem se. I ovo što ima neanglosaksonskih pisaca prođe ne baš zapaženo - ali činjenica je da naši čitaoci najviše traže anglosaksonsku fantastiku, ali i da se fantastika piše daleko manje van engleskog govornog područja. Recimo, u jednoj Rusiji trenutno najveće zvezde fantastike pišu loš fentezi po ugledu na američke romane s početka osamdesetih. Doduše, takvi se isti romani sada pišu i u Americi i u Francuskoj, pa je možda reč o globalnom trendu, otkud znam...
First 666

Boban

• 3
« Reply #26 on: 13-02-2011, 23:43:47 »
Mač i magija je najstrašnija osuda fantastike koja je mogla da je snađe.
Kada ja kažem fantastika mislim na svekoliku nerealističnu književnost.
Treba razlikovati knjige za decu od knjiga o deci.
Zatim, postoje knjige za početno čitanje (deca 8-10 godina) i starije ispodpubertetlije (10-13), pa onda 14-16 i tako redom.
Mnogo se greši kada se malom detetu uvali nešto što prevazilazi njegove moći i strpljenje. Ovde me zaista ne zanimaju izuzeci koji su sa devet godina pročitali Harija Potera ili Gospodar prstenova, već na prosek uobičajene dece.
Nama nedostaju kratke knjige, desetak-petnaest šlajfni teksta, što je neki maksimum za najmlađe samostalne čitače.
Pogrešno je detetu davati kratke priče koje su često nedohvatno iznad njihovog nivoa; potrebne su zaista specijalno napisane priče za skroz malu decu. Ima ko se time bavi na Zapadu; mi prilično kaskamo, ali to je valjda i normalno, pošto kaskamo i u svemu drugom.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #27 on: 14-02-2011, 00:52:31 »
Apsolutno si u pravu. Ima fenomenalnih, lepo ilustrovanih i potpuno prilagodjenih uzrastu. Ali mi se cini da takvih knjiga sve vise ima i u Srbiji (pratim intenzivno i kupujem naveliko :lol:).
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #28 on: 14-02-2011, 08:53:46 »
Ima u SAD i gomila debilnih knjiga za decu, a roditelji kupuju i ne čitaju prvi. Tako mi je zapalo da ja čitam i ustanovio sam da ne poznaju gomilu reči, samim tim ni ono što im se čita. Zato sam počeo da zastajkujem, proveravam i natenane objašnjavam takve reči. Čitanje deci pred spavanje nije otaljavanje, već važna stavka u njihovom životu. I, čini mi se da se pisci za decu trude da impresioniraju roditelje, a ne decu.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #29 on: 14-02-2011, 10:28:26 »
Kod nas je "Alnari" objavio izuzetan komplet knjiga za decu, po kojima je kasnije snimljen film. Reč je o "Spajdervikovim hronikama". To su zaista romančići od tridesetak šlajfni (znam, pošto sam ih prevodio), prelepo napisani i izuzetno ilustrovani. "Spajdervik" je veoma dobro prihvaćen i kod dece koja inače nemaju sklonost prema fantastici i koje "Hari Poter" odbija zbog obima.

Inače, fantastiku su planetarne romanse i stare spejs opere, poput onoga što su pisali E. E. Dok Smit, Lester Marej i slični autori mnog više zakopale nego mačevi i vračevi. Napokon, toga je bilo daleko više.
First 666

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #30 on: 14-02-2011, 15:10:34 »
svaki put kad neko kaže "sklonost" ja se setim

LK u Žikinoj Šarenici

xrofl
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #31 on: 15-04-2013, 12:59:33 »
"In my youth, I sidestepped Tolkien entirely, finding my inspiration and pleasure in the genre through Howard, Burroughs, and Leiber. And as with many of my fellow epic fantasy writers, our first experience of the Tolkien tropes of epic fantasy came not from books, but from Dungeons & Dragons roleplaying games ... As my own gaming experience advanced, it was not long before I abandoned those tropes. ... Accordingly, my influences in terms of fiction are post-Tolkien, and they came from conscious responses to Tolkien (Donaldson's Thomas Covenant series) and unconscious responses to Tolkien (Cook's Dread Empire and Black Company series). - Steven Erikson
First 666

neomedjeni

• 3
« Reply #32 on: 15-04-2013, 14:33:13 »
Drago mi je što pominje Donaldsona, naročito zbog toga što ga mnogi smatraju običnom kopijom Tolkina.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #33 on: 15-04-2013, 17:05:57 »
Pre će biti neobična kopija Tolkina. Odnosno, odgovor na Tolkina. Ja ga ne volim, ali ne može mu se poreći značaj za oblikovanje antiheroja u fantastici.
First 666

neomedjeni

• 3
« Reply #34 on: 16-04-2013, 09:31:59 »
Ja ga obožavam do imbecilnosti. Naravno, svestan sam podeljenosti mišljenja i da Donaldson nije pisac koga mogu svi da zavole. Lično mi je njegov stil pisanja toliko dobar da mi ne smeta ono što mu se najčešće zamera - ono silno repetitivno preispitivanje kojem se Kovenant podvrgava kroz priču. Nekako mi se čini prirodnim, imajući u vidu da od samog Kovenanta i njegovih odluka sve zavisi, bez obzira šta drugi urade.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #35 on: 16-04-2013, 10:40:43 »
Istini za volju, nisam ga čitao od srednje škole. Ko zna kakvo bih sada mišljenje imao.
First 666

Linkin

• 3
« Reply #37 on: 27-10-2015, 08:12:10 »
The novelist also uses Belgrade, Cyprus, and Jerusalem as other reference points, and according to Blackwell’s suggests that “the city of Ravenna is the inspiration behind Minas Tirith - a key location in the third book of the Lord of The Rings trilogy”.

Tolkien reacted angrily to charges that his book was an allegory for World War II, though there is an obvious parallel between Nazism/ Communism and the evil shadow from the East (asked where Mordor was, Tolkien replied 'roughly the Balkans').

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #38 on: 30-10-2015, 19:21:00 »
Pa, kad su onomad računali udaljenost koju su Frodo i Sem prešli od Okruga do Planine Usuda, stigli su od Oksforda do Niša :D Očito da je pokojni profesor bio mudriji nego što smo i bili svesni.
First 666