NAUČNA FANTASTIKA, FANTASTIKA i HOROR — KNJIŽEVNOST > NIGHTFLIER'S BOOKSPACE

Zlatno doba SF-a

<< < (2/22) > >>

Nightflier:
Moja greška. Nisam mislio na "Rašane", već na "Legiju Ida". Ali ne slažem se sa Bobanom da su ideje istrošene, ili da nove generacije pisaca nemaju dovoljno mašte. Pre bih rekao da ljudi čeznu za jednostavnijim vremenom i manje komplikovanim životom.

Očigledno grešim kada je reč o prisustvu pisaca zlatnog doba u domaćem izdavaštvu, ali moram da istaknem da je mojoj generaciji i mlađima od mene poznavanje fantastike ograničeno na "Polaris" i "Znak Sagite". Upravo je stoga ova tema potrebna, da bi se mlađim čitaocima skrenula pažnja na ono što su propustili, a da to i ne znaju.

Na kraju, Radmilo, bilo bi krajnje besmisleno da ja otvorim "Zlatno doba domaćeg SF", kada ste tu ti, Mića i ostali stariji članovi. Šta ja imam da kažem na tu temu, kada ništa od toga nisam čitao. Bolje bi bilo da upravo na ovoj temi napišeš šta imaš o zlatnom dobu domaće fantastike - ako ni zbog čega drugog, a ono da bih bar ja znao šta da jurim po starinarnicama, ako nikoga drugog ne zanima. Mada, mislim da bi se mnogi iznenadili brojem čitalaca koji se zanimaju za domaću fantastiku.

Boban:
Znaš li ti zašto se to uopšte zove "zlatno doba"?
Hajde da prvo to raščistimo.
Google je čudo, za dve sekunde dobiješ odgovor na bilo koje pitanje; ali treba to umeti razumeti i staviti u pravi kontekst.
Dakle, pravo pitanje je šta "zlatno doba" realno predstavljalo, ne šta mi danas mislimo da je to bilo.

Mica Milovanovic:
Ja "zlatno doba SF-a" doživljavam kao jedan kulturni fenomen koji je započeo u SAD kasnih tridesetih i završio sredinom pedesetih. Naučna fantastika je tada, od jednog literarno bezvrednog žanra objavljivanog u petparačkim časopisima i pisana od strane književno veoma skromno obrazovanih autora, postepeno se uzdigla do literature koja poseduje dosta osobina onoga što bi se moglo nazvati "književnom maticom".
Taj termin, naravno, podrazumeva i ono što prevazilazi samo književno stvaralaštvo, pa delimično obuvata i onaj širi društveni kontekst o kome je Monja pisao u nastavcima na ovom forumu: porast interesovanja za SF poklapa se sa porastom interesovanja za nauku, kosmičke vizije budućnosti čovečanstva, itd. itd.

Mica Milovanovic:
Pre bih rekao da ljudi čeznu za jednostavnijim vremenom i manje komplikovanim životom.

Ovo je osnovni problem koji oslikava moje nerazumevanje novog vremena. Čitavog života smatrao sam da budućnost treba da donese nova saznanja, nove poglede, posmatrao civilizaciju kao neprekidnu težnju ka nečemu novom. Pošto je život komplikovana rabota, smatrao sam da je dužnost svakoga od nas da pokuša da razume sve složenija ustrojstva, sve raznovrsnije procese.

A mi se sada vraćamo unazad. Juče sam na SF-sajtu pročitao hvalospev čoveku koji je objavio roman u kome je prepričao Eneidu, ali prostim rečima, da je svi mogu razumeti. Jebem li ga, ja takvu potrebu ne razumem...

Zato i ne mogu da razumem ljude koji imaju potrebu da čitaju beskrajne tomove fentazija... Eskapizam je zanimljiva pojava, ali, naprosto, nije za mene...

Nightflier:

--- Quote from: Mica Milovanovic on 08-05-2009, 13:21:42 ---
Ovo je osnovni problem koji oslikava moje nerazumevanje novog vremena. Čitavog života smatrao sam da budućnost treba da donese nova saznanja, nove poglede, posmatrao civilizaciju kao neprekidnu težnju ka nečemu novom.

--- End quote ---

Koliko juče pričao sam sa jednim čovekom koji je pratio sletanje na Mesec - i razočaran je. On je očekivao da za svog života vidi podvodne gradove, kolonije na Mesecu i Marsu, koješta još nešto - a ništa od svega toga nije dobio. Možda je i to deo razloga zašto se neki savremeni pisci okreću starim temama. Trenutno najpopularniji sf romani bave se kloniranim svemirskim pešadincima (Kentova Clone Republic), ili istraživanjem svemira više nalik Barouzovom nego Simonsovom (Stiv Stirling, Lords of Creation). Dominacija epske fantastike već je stvar prošlosti. Očigledno je da je Džordanova smrt i Martinov povratak sf temama označio kraj te ere.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version