http://www.savewalterwhite.com/Ko kaže da viralna kampanja ne može doneti nešto dobro? Da nisam video ovaj sajt, ne bih se nakanio da pogledam prvu epizodu Breaking Bad. Nakon koje sam pogledao i sve ostale – sedam u prvoj sezoni (štrajk) i 12 u drugoj. Biće i treća. Seriju je napravio Vins Giligan, koji je radio na kratkovečnom ali interesantnom spinofu Dosijea X, Usamljenim revolverašima.
Zaplet: Profesor hemije u srednjoj školi sazna da ima neoperabilan rak pluća i da mu je ostalo još par meseci max. Takođe ima trudnu ženu i sina sa cerebralnom paralizom (glumac stvarno ima blaži oblik iste). Ekonomski ne stoje dobro a operacija je žešće skupa. No, (iz)lečenje mu nije prioritet – želi da finansijski obezbedi porodicu pre no što ode. Utaljuje se sa lokalnim dropoutom i bivšim učenikom i počinje da pravi kristal met, mahom u mobilnoj RV laboratoriji.
Stoga, serija ima snažno interesno uporište u više sfera – u ovo krizno doba provlači se strah od bankrota, gubitka osiguranja, pre svega zdravstvenog, neizlečive bolesti, slabo plaćenog posla, opasnost pravljenja i konzumiranja droge i policijsko-birokratsko-advokatski ugao. Jedan od osnovnih problema našeg junaka, koga sjajno glumi Brajan Krenston, jeste kako sakriti alternativnu delatnost od relevantnih faktora, ali i od porodice, a u isto vreme objasniti odakle novac za lečenje teške bolesti u američkom zdravstvenom sistemu.
Žive (junak i sajdkik) negde pored Albukerkija, tako da u isto vreme imaju metro oblast za grananje biznisa, ali i pogolemu pustinju za izlete u kamper-kućici i kuvanje po potrebi. Gde do izražaja dolazi profesorska umešnost Voltera Vajta naspram klasičnih uličnih dilera i priučenih kuvara, što se odražava na cenu ali povećava zainteresovanost DEA, za koju radi njegov pašenog.
Priče sporednih likova se ne granaju koliko bi se to moglo očekivati, postoji ne baš inspirativni story arc sa ženom mu, mada svaki služi za kreiranje atmosfere u kojoj profa & partner moraju da pronalaze izlaze, i najbolje iskoriste vreme koje im (mu) je preostalo.
Da bi se sav taj dop prodao, potrebno je ostvariti kontakte, od futmena do manjih i većih distributera, Mehikanaca... Prikaz kriminogenih ličnosti, kao i dela plebsa varira od My Name is Earl obrade white trash teme, što se kombinuje sa brutalnošću narko bosova viđene u The Shield. Uopšte, najveća snaga serije je neusiljenost, posebno lakoća prelaza iz komedije u tragediju i obrnuto; vešta scenaristička i režiserska rešenja su prisutna u svakoj epizodi, od nenadano izokrenutih emocija i situacija do vizuelnog – smanjenje frejmaže, korišćenje muzike, Verhoven-style reklame, ništa neviđeno ali svakako ne šablonski.
Lik Voltera Vajta je veoma interesantan, premda se u dve sezone ne dobija previše detalja o njegovom (gorkom) bekgraundu. Pre svega u tretiranju porodice – nije teško iznaći opravdanje za tajnovitost sproću šire javnosti, ali ga držanje nukleusa u mraku dovodi u pat poziciju. Ne može da adekvatno objasni ono čime se bavi, niti da direktno troši novac od droge, a u isto vreme postavlja paravane kako bi mogao da nastavi da privređuje. Interesantan je način na koji se služi društvenim konvencijama, porodičnim okupljanjima, pronalaženjem opravdanja za odsustvo od kuće na par dana tokom kojih kuva – alternativna medicina, oproštaj od roditelja – jer je jasno da mu je to poslednja rupa na svirali. U tom smislu on očigledno ne misli da njegovi najbliži mogu podneti istinu, i posao u koji je ušao pri punoj svesti, čak je svom partneru rekao da ga nimalo ne interesuju sudbine džankija. To ostavlja dovoljno prostora za dalji razvoj ličnosti, dovoljno nepredvidiv.
Uz pomenuti
take na uajt treš, odnos sa mlađahnim Džesijem (koji ponekad deluje kao mešavina Iline lepše polovine i sina Ala Bandija) i peripetije koje ovaj izaziva često služe kao comic relief na nivou Tri Šmokljana, ali i kao katalizator tragičnih raspleta.
Stav prema drogi je ambivalentan, ne može se reći da je ton serije naklonjen stavu establišmenta (citira se
This is your brain on drugs reklama), ali postoji gotovo subverzivna crta kontra droge, gde se marihuana u par navrata eksplicitno pominje kao stepping stone za ozbiljnu narkomaniju.
Nakon 19 epizoda, može se naslutiti u kojim smerovima će serija ići, a s obzirom na kompetenciju ekipe može se očekivati da će biti iznenađenja iza okuka i najpredvidljivijih tokova priče. Ova tematika, sabijena u broj epizoda približan Lone Gunmenima bila bi veoma potentna mešavina, ali i kada se ubaci sapun nudi dosta toga.