ZNAK SAGITE — više od fantastike — edicija, časopis, knjižara...

DRUGA STRANA SVETA (prostor za potpuno ne-SF&F teme) => UMETNOST I KULTURA => Topic started by: Truman on 25-11-2013, 01:16:58

Title: Džon Fante
Post by: Truman on 25-11-2013, 01:16:58
Bukovski je prostudiran, sada je vreme za Fantea. Ima dosta sličnosti između ova dva pisca...Obojica su imali teške živote, voleli alkohol, glavni junaci su im gubitnici i prezimena im se, barem na srpskom, završavaju na slovo ''i''. Čitam sada upitaj prah i oduševljen sam, neki miks Bukija i Selina...duhovito i pametno pisanje, bez mnogo vulgarnosti.
Ostavite svoju slobodnu misao o ovom velikanu američke književnosti.
Title: Re: Džon Fante
Post by: Kimura on 25-11-2013, 07:43:28
Nikad ne bih pomislila da poredim Fantea i Bukovskog. Zanemari težak život i alkohol, to su dve sasvim različite duše.

Fante je dobar pisac, toliko dobar da čitajući razviješ emotivni odnos prema likovima koje je stvorio. Meni je, na primer, Arturo Bandini jedan od najantipatičnijih likova  - sinteza svega što bi u jednom muškarcu moglo da bude slabićko i odbojno.
Čitala sam samo ''Upitaj prah'' i ''Put za Los Anđeles'', pa ako znate za neku Fanteovu knjigu bez g. Bandinija, molim preporučite mi.

Title: Re: Džon Fante
Post by: Truman on 25-11-2013, 14:50:30
Ima dosta sličnosti i u njihovom pisanju, tj. u stilu. A dodatna, biografska, sličnost je što su obojica stvarali u Los Anđelesu.
Title: Re: Džon Fante
Post by: džin tonik on 25-11-2013, 16:37:35
Nisam citao Fantea, morao bih mu dati sansu ako je doista miks Baka i Selina.

Gesendet von meinem GT-I9300 mit Tapatalk

Title: Re: Džon Fante
Post by: Mark on 25-11-2013, 17:33:54
Odličan je Fante, hvala Bukovskom što ga je otkrio!
Title: Re: Džon Fante
Post by: angel011 on 26-11-2013, 15:33:49
Quote from: kimura on 25-11-2013, 07:43:28
Čitala sam samo ''Upitaj prah'' i ''Put za Los Anđeles'', pa ako znate za neku Fanteovu knjigu bez g. Bandinija, molim preporučite mi.



Moj pas Glupi.
Title: Re: Džon Fante
Post by: Truman on 29-01-2014, 16:18:17
''Čekaj do proleća, Bandini'' prvi je roman te sage i najozbiljniji u smislu dramatičnosti i težine. Opisuje težak život italijanskih doseljenika. Ovde nema ni humora ni parodije, samo gorčine. Put za Los Anđeles je totalno druga priča, roman je pun vrcavosti i parodiranja.