ZNAK SAGITE — više od fantastike — edicija, časopis, knjižara...

NAUČNA FANTASTIKA, FANTASTIKA i HOROR — KNJIŽEVNOST => Objavljena dela DOMAĆIH autora => Topic started by: ginger toxiqo 2 gafotas on 19-10-2006, 15:20:42

Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: ginger toxiqo 2 gafotas on 19-10-2006, 15:20:42
Urednik edicije 'Megahit' Vasa Pavković posebno je ukazao na roman Mirne Zakić 'Strava u ulici kuge', koji se pojavljuje u žanru strave i užasa


....ANYONE???
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Ghoul on 19-10-2006, 15:45:02
žena + horor + megahit + taj naslov...
:roll:  :wink:  :evil:

JEDVA ČEKAM!

(uostalom, NAŽIVO nar. knjizi nije bio dovoljno dobar; ovo mora da je bar 3 klase bolje)
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Kunac on 19-10-2006, 18:21:25
Wow! Zvuči fantazmagorično! A Nightmare on Plague Street!
Mirna Zakić - legenda!
Tekst iz 2000. godine , good ol' NIN:
Odbrana dece
Maturantkinja Filološke gimnazije u Beogradu Mirna Zakić dobitnik je nagrade "Desanka Maksimović" koja se svake godine dodeljuje mladim pesnicima za prvu zbirku poezije.
Prvonagrađenu zbirku pesama "Ars oratoria" zajednički će štampati organizatori ovog takmičenja Srpska književna zadruga i Valjevska gimnazija, a svečanu promociju zbirka će imati na narednom susretu mladih pesnika.
-Niobina beseda koja otvara ciklus, završava se rečima: Jesam li ja ubica? Majka kojoj su bogovi usmrtili svu decu jer je bila previše ponosna na njih, u mojoj verziji snosi veliki deo krivice. U mojoj besedi o Niobi pokušala sam da utvrdim krivicu majčinu i budem advokat ubijene dece, kaže za NIN Mirna Zakić.

(https://www.znaksagite.com/diskusije/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.nin.co.yu%2Fimages%2F2634mz.jpg&hash=1d0fbe581ea9cb0384a59c40f83c6d97a25fb2c1)
The photo of Mirna Zakić

E, sad... Pitate se da li se radi o istoj Mirni Zakić? Na http://vbs.nbs.bg.ac.yu može se pronaći podatak da je M.Z. publikvala tri knige:

  1. Vremenski portali : priče      Zakić, Mirna    2001  scr# encikl/leksikon
  2. Ars oratoria                   Zakić, Mirna    2002  scc# poezija
  3. Strava u Ulici kuge            Zakić, Mirna    2006  scr# monograf. publ.

Znači: ista cura! Posle Desanke se bacila na Pooa... Sweet!
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Ghoul on 28-10-2006, 13:16:03
sretoh na sajmu vasu pavkovića, i on mi reče da roman nisu uspeli da dovrše do sajma (mada nije isključeno da čak i bude poslednjeg dana), dakle, pitanje je dana, ako ne sad, trebalo bi da bude VRLO skoro...
takođe, kazao mi je da je autorka romana sada u USA.
hmm, i ja sam bio u usa kad mi je izašao horor-prvenac... izgleda da imamo nešto zajedničko... I'll keep you posted.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: taurus-jor on 28-10-2006, 14:09:54
Pre desetak dana bio sam na konferenciji za stampu Narodne knjiga, i Vasa Pavkovic je bas ishvalio tu Stravu u ulici kuge. Pomenuo je dosta knjiga, ali doticnu je bas istakao.

To sto je Dzindzer citirao je moja vest. Drago mi je da vidim da su je objavili u medijima bez skracivanja.
Title: Re: ...ulica duga k'o ova KUGA...
Post by: Ghoul on 28-01-2007, 19:55:12
Quote from: "ginger toxiqo 2 gafotas"Urednik edicije 'Megahit' Vasa Pavković posebno je ukazao na roman Mirne Zakić 'Strava u ulici kuge', koji se pojavljuje u žanru strave i užasa


....ANYONE???

upravo mi javio vasa da je knjiga IZAŠLA; dobiću je za koji dan.

je li neko video u knjižarama?
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Ghoul on 05-02-2007, 19:48:31
stigla mi knjiga, i evo kako izgleda.
bacio sam samo nekoliko pogleda, ali deluje mi obećavajuće: sviđa mi se moto, a obećava i činjenica da je autorka, pored ostalog, prevodila anđelu karter na srpski.
more comments in a day or 2.


(https://www.znaksagite.com/diskusije/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg76.imageshack.us%2Fimg76%2F3045%2Fstrava1sv6.jpg&hash=8674a78cc060b28a9997f524104377d1a1e4eab8)
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Ghoul on 05-02-2007, 21:27:06
Inače, na poleđini knjige stoji ovo (citiram) :

''Strava u Ulici kuge je horor roman
bez presedana u savremenoj srpskoj
beletristici.

Pisan sa izvanrednim poznavanjem
pravila tvrdog žanra, prvi roman
mlade Mirne Zakić imponuje
zrelošću i ubedljivom žestinom.

Da, plašićete se, ali nećete moći da ovaj roman ispustite iz ruku!

Strava u Ulici kuge uvodi u našu
književnost jedno novo, dobrodošlo
ime, pravo otkrovenje sezone.''
Title: Hm...
Post by: Tex Murphy on 05-02-2007, 21:35:56
Dizajn korica podsjeća na udžbenik iz poznavanja prirode  :x
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Bab Jaga on 06-02-2007, 13:03:20
Možda je to namjerno, da se stvori odmak. Kad otvoriš knjigu, a unutra.. Ghoul, što je unutra?
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Jake Chambers on 06-02-2007, 14:22:04
Ne znam, ali ja se plašim kad vidim NJENU sliku... i da, jebo je Ves Krejven lično. A Robert Englund gledao.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Ghoul on 06-02-2007, 15:53:51
pročitao sam prvih 50 strana.

gl. junakinja se zove ADAMANTINA MARKS (!).
ona je vukodlačica, u slobodno vreme privatni detektiv.
istražuje slučaj nestalog zlata iz sefa španca koji ga je maznuo astecima pre 500 godina a onda se kroz vremenski portal prebacio ovde.
samo, na ovih 50 strana još ne mogah da dokučim GDE je zapravo 'ovde': dešava se u nekom neimenovanom prastarom gradu koji ima metro (iako opis tog metroa ne izgleda kao metro kakav ja znam) i koji ima katedralu sa KUPOLOM.
e, to mi je novo. em gotska katedrala, em ima kupolu, em je ta kupola upoređena sa dojkom neke prostitutke.

pisanje: klasično žensko pismo: vrludavao, nedisciplinovano, rambling, sa neumerenom količinom extravagantnih poređenja koja potpuno zagušuju slikovitost prizora koji bi trebalo da se opiše, i umesto toga služe kao samodovoljno prepotentno isticanje.

gl. junakinja je tipičan ženski wish-fulfillment: vučica, sama, samodovoljna, hrabra, ne jebe živu silu, super-woman, cinična, sveznajuća, bez slabosti, kao od šale vrti oko malog prsta sve muškarce oko sebe – toliko je napadno arogantna da sam poželeo da moj dejan (onaj, iz NAŽIVOG) svrati na stranice ovog romana i išamara je kurcem.

ukratko, ovo je mnogo više pulp nego što sam od izdanja narodne knjige očekivao: kao neki ženski oto oltvanji, samo bez spisateljske discipline i izgrađenog zanata.
ipak, čitljivo je, i probaću da izdržim do kraja.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: angel011 on 06-02-2007, 16:09:39
Sudeći po tvom opisu, mlađem ženskom svetu bi ovo trebalo prilično da se dopadne.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Bab Jaga on 06-02-2007, 16:18:00
Quote from: "Ghoul"gl. junakinja je tipičan ženski wish-fulfillment: vučica, sama, samodovoljna, hrabra, ne jebe živu silu, super-woman, cinična, sveznajuća, bez slabosti, kao od šale vrti oko malog prsta sve muškarce oko sebe – toliko je napadno arogantna da sam poželeo da moj dejan (onaj, iz NAŽIVOG) svrati na stranice ovog romana i išamara je kurcem.

Tko se tuči taj se voli!
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Jake Chambers on 06-02-2007, 16:48:16
Quote from: "Ghoul"
gl. junakinja se zove ADAMANTINA MARKS (!).
ona je vukodlačica, u slobodno vreme privatni detektiv.

Hm... pročitam ADAMANTINA i PRVO pomislim na adamantijum, fiktivni metal od kojeg je napravljen Wolverinov kostur u X-Menima... kad, ne lezi vraže, riba ladno VUKODLAČICA. Malo previše slučajnosti za moj ukus.
A i narav joj je baš kao Wolverinova... LOL!
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Ghoul on 06-02-2007, 17:07:35
Quote from: "Đejk Ćejmbrs"Malo previše slučajnosti za moj ukus.
A i narav joj je baš kao Wolverinova... LOL!

dakle, idealna knjiga za curice, i đejka!  :lol:
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Jake Chambers on 06-02-2007, 17:12:23
Ne. Ja radije čitam original.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: crippled_avenger on 06-02-2007, 17:37:48
Quote from: "Ghoul"pročitao sam prvih 50 strana.


samo, na ovih 50 strana još ne mogah da dokučim GDE je zapravo 'ovde': dešava se u nekom neimenovanom prastarom gradu koji ima metro (iako opis tog metroa ne izgleda kao metro kakav ja znam)

mozda misli na vid gradskog prevoza a ne na trzni centar... :D
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Jake Chambers on 06-02-2007, 17:51:16
Hahahahahahahahahahahahahahahahahah, nisam znao da imaš i TAKAV smisao za humor, cripple. Sad si me oduševio :D
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Ghoul on 06-02-2007, 18:12:13
Quote from: "crippled_avenger"
Quote from: "Ghoul"pročitao sam prvih 50 strana.


samo, na ovih 50 strana još ne mogah da dokučim GDE je zapravo 'ovde': dešava se u nekom neimenovanom prastarom gradu koji ima metro (iako opis tog metroa ne izgleda kao metro kakav ja znam)

mozda misli na vid gradskog prevoza a ne na trzni centar... :D

vid gradskog prevoza koji se u ovom romanu opisuje u beogradu definitivno nisi mogao da iskusiš, a ne liči ni na onaj kojim sam ja putovao od berklija do san franciska i nazad:

''Izlazim iz klozeta brišući ruke o suvi deo farmerki baš kada voz stiže na stanicu šišteći i pušeći se kao da je sad izleteo iz nekog ruskog romana.'' (str.31)

čak i ako dopustim da se wc-i možda u nekim modelima metroa nalaze na donjem nivou, gde su i platforme za putnike (što nije bio slučaj u san francisku), niti videh uživo, niti na filmu, takav metro koji se dimi i puši kao ruska lokomotiva!
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Kastor on 06-02-2007, 19:00:18
Quote from: "Ghoul"niti videh uživo, niti na filmu, takav metro koji se dimi i puši kao ruska lokomotiva!

retro
metro
Title: Hm...
Post by: Tex Murphy on 06-02-2007, 19:27:33
Quotetoliko je napadno arogantna da sam poželeo da moj dejan (onaj, iz NAŽIVOG) svrati na stranice ovog romana i išamara je kurcem.

:!: Iz nekog razloga sam se glasno cerekao pročitavši ovo, prvi put poslije duuuuuuuuuuugo vremena na forumu. Jipi!  :lol:
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: crippled_avenger on 12-03-2007, 19:46:11
Ja sam uspeo da savladam 20 strana i onda sam dao knjigu Kunčini da on vidi može li šta da učini sa njom. Ja sam bio nemoćan.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Kunac on 12-03-2007, 22:34:32
Knjiga se nalazi na vidnom mestu i preteći me "posmatra"... Nadam se da ću jednog od ovih dana smoći snage da je načnem...
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: crippled_avenger on 13-03-2007, 11:41:17
Snaga je u hrabrosti da se u istinu kroči...
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Ghoul on 13-03-2007, 12:19:24
Quote from: "crippled_avenger"Snaga je u hrabrosti da se u istinu kroči...

nisu svi junaci, kao ja, pa odu čak do 50-te strane!
kunac je, ipak, mlađi, senzibilniji, teže mu pada kad jedna žena ovako piše...
Title: Hm...
Post by: Tex Murphy on 13-03-2007, 12:24:22
Da li bih ja nekako mogao da dođem do te knjige? Ubrzo planiram da pogledam kompletan serijal Urlikanje, pa ne bih želio da me neko optuži kako samo gledam neke glupe filmove a ništa ne čitam  :evil:
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Kunac on 13-03-2007, 13:53:26
Pročitao sam prvih 15 strana. Loše je. Podseća na srednjoškolske radove na slobodnu temu.
Dobro, možda sam previše stog - pročitaću još koju desetinu stranica pre nego iznesem podrobnije utiske.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: ginger toxiqo 2 gafotas on 14-03-2007, 22:44:59
MILIČKO i dalje hrabro trasira put horrorolikom/ hororičnom ženskom pismu...


,,Autorka neobičnog imena, bolje rečeno pseudonima, STEVANA SREMAC čiji je roman prvenac"Zona Zamfirova, što je bilo posle" postigao lep uspeh, u drugom svom delu, zbirci pripovedaka i priča, potpuno je promenila fah. Naslov ,,KAP ŽENSKE KRVI" samo nagoveštava da ovih trinaest ostvarenja, u kojima je žena uvek glavna junakinja, predstavljaju pravu antologiju ženske tajanstvenosti, mistike, strasti, psihologije, čulnosti, ponosa i inata i sve to,opet, viđeno iz ženskog ugla.

Iako urbana autorka, Stevana Sremac je radnju svih pripovedaka smestila na selo, verovatno zbog toga što u seoskom ambijentu mistične i tajanstvene pojave, koje prelaze granice ovostranog i saznajnog, a koje su uvek bitan element priče, mnogo bolje dolaze do izražaja. Jer u životima svih njenih junakinja (i junaka, naravno) događa se dosta toga što običan razum ne može da pojmi i objasni.

Cela zbirka je naslovljena po pripoveci ,,Kap ženske krvi", priči o ljubavnoj prevari, patnji i tajanstvenom pomirenju koje se čudom dogodi. Jer ta žena, koja ispašta jedan trenutak svoje slabosti, ipak ,,nikad nije bila sama. Kad bi je patnja skolila u neki ugao, preteći da je uguši, činilo joj se da čuje topao šapat iz dubine zida koji je podiže i hrabri." Da li sve mi imamo takve dobre duhove, samo ih ne primećujemo?         ,,

                                                     Izdavač je ,,Narodna knjiga", 162 str., 480 din.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: otaku on 15-03-2007, 06:57:04
Quote from: "ginger toxiqo 2 gafotas"
Iako urbana autorka, Stevana Sremac je radnju svih pripovedaka smestila na selo

:lol: ovo je najsumanutija upotreba reci urban na koju sam naisla
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: ginger toxiqo 2 gafotas on 15-03-2007, 09:40:25
...mislim da je vec sasvim jasno, ali, ipak, just in case,da ne bude zabune- ovo nije moj prikaz, vec tekstic preuzet iz VECHERNJIH NOVOSTI od ponedeljka, 12.3.2007., gde je ova knjiga dodatno blurbovana kao 'knjiga nedelje'...shto bi rekli THE THRILLS-"So Much For the City"!!!
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: otaku on 15-03-2007, 12:14:58
e, da, stisnuh ono quote, pa je ispalo da si ti rekao. znam da nisi. ali pazi ti sta sve tu ima: tajanstvenosti, mistike, strasti, psihologije, čulnosti, ponosa i inata. to ko onaj test u kom treba da odvojis rec koja ne spada u istu kategoriju.
Title: Hm...
Post by: Tex Murphy on 15-03-2007, 12:15:21
Quote from: "ginger toxiqo 2 gafotas"...mislim da je vec sasvim jasno, ali, ipak, just in case,da ne bude zabune- ovo nije moj prikaz, vec tekstic preuzet iz VECHERNJIH NOVOSTI od ponedeljka, 12.3.2007., gde je ova knjiga dodatno blurbovana kao 'knjiga nedelje'...shto bi rekli THE THRILLS-"So Much For the City"!!!

Žao mi je, vrdanje ti više ne prolazi  :lol: Priznaj da si veliki fan ove knjige  :!:
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: ginger toxiqo 2 gafotas on 15-03-2007, 12:35:04
...not yet, ali samo mi daj malo vremena da je dobavim i chances are..za sada sam u all thumbs up raspolozenju prema najnovijem kiosk-bestselleru Biljane  Bibe Petrovic...a must-read!!!
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: ginger toxiqo 2 gafotas on 18-03-2007, 20:28:07
...mada glede oba naslova pricham napamet i na osnovu huncha, predlazem da se KAP ZENSKE KRVI konzumira naporedo sa josh jedniM horrorichnim off-off klasikom zenskog pera u nas- zbirkom pripovedaka, varijacija na temu odnosa majka-cerka, NESAHRANJENE MARIJE Maje VOLK...
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: angel011 on 18-03-2007, 20:43:50
Maja Volk... Jaoj...
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Ghoul on 18-03-2007, 20:51:42
Quote from: "ginger toxiqo 2 gafotas"varijacija na temu odnosa majka-cerka, NESAHRANJENE MARIJE Maje VOLK...

NAŽIVOSAHRANJENE MARIJE?

auh, danas svaka druga horor knjiga u srbiji ima u naslovu sahranjene!  :P  :roll:  :x
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Boban on 18-03-2007, 21:00:37
ti si postao opsednut mojom knjigom, a?
vizura ti se izmenila i sve gledaš kroz nju i iškekivanje iste.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: angel011 on 18-03-2007, 21:01:04
Quote from: "Ghoul"
Quote from: "ginger toxiqo 2 gafotas"varijacija na temu odnosa majka-cerka, NESAHRANJENE MARIJE Maje VOLK...

NAŽIVOSAHRANJENE MARIJE?

auh, danas svaka druga horor knjiga u srbiji ima u naslovu sahranjene!  :P  :roll:  :x

Voli narod sa'rane, šta ćeš...
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Kunac on 18-03-2007, 21:25:07
Čitam dalje... Sve je bolje i bolje. Ništa epohalno, mind you, ali solidno za debitanta... Kako roman odmiče (negde sam na polovini) horor elemenata i krvoprolića ima sve više i više (doduše, u retrospekciji). Za sada me podseća na film UNDERWORLD, ima taj šmek. Btw, Mirna voli seriju "Neš Bridžis" - maznula je lik beskućnika-anđela iz nje...
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: crippled_avenger on 18-03-2007, 22:23:23
Ja sam oduvek mislio da Maja VOLK treba da sinu da ime Turbo
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Boban on 18-03-2007, 23:12:18
Ja sam Maju Volk upoznao 1984. godine kada smo išli u istom automobilu od Beograda do Kragujevca na neku SF promociju. Otišli smo po nju ispred njene zgrade; upala je u auto kao pljačkaš banke i odmah počela da priča viceve... do Kragujevca nije zatvorila usta. Neke od tih viceva još uvek pamtim... politički, zatim o Crnogorcima i tako...
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Kunac on 22-03-2007, 20:43:56
Dobro, da se s Maje Volk vratimo na Mirnu Zakić...

Uspeo sam! Pročitao sam roman!

Kada se sve sabere i oduzme, može da prođe i zavređuje fandomsku pažnju. Imajući u vidu domaću žanrovsku ponudu, STRAVA u ULICI KUGE je prijatno osveženje - koje će, po svemu sudeći, ostati potpuno nezapaženo. Da se ogradim, g-đica Zakić nije napisala zapostavljeno remek-delo, već jedan prosečan roman koji može da zabavi ako ste spremni da joj oprostite neke početničke greške. Srpski pulp gothic je nešto što nisam imao prilike da čitam, tako da mi je bilo interesantno da vidim šta Mirna ima da ponudi.
Ima u ovoj ULICI svega i svačega. I pozajmica iz filmova (Underworld je glavna inspiracija, Mirana očigledno obožava ovaj naslov), i pozamica iz knjiga (Po, i još štošta). Dopalo mi se i to što je Mirna po svemu sudeći čitala i hard-boiled pisce, tako da je njena junakinja neka vrsta privatnog detektiva s natprirodnim moćima. U smešu je ubačeno i malo fantazija, s namerom da se zadovolje različiti ukusi. Ja obično ne volim papazjanije ove vrste, ali se miss Zakić koliko-toliko snašla i izbalansirala čitavu stvar, dajuću prednost hororu (good girl!).
Doduše, ruku na srce, priča je previše jednostavna i pravolinijska da bi zavredila da bude ispripovedana u formi romana (noveleta bi ovo bolje obuhvatila), ali drži pažnju većinu vremena.
Likovi su so-so, a glavna junakinja - vukodlačica Ada - zbog svoje nemoralnosti budi posebno interesovanje. U romanu postoji čak i prizor u kome Ada piški u reku...

QuoteMukotrpno se izvlačim, čučnem na ivicu keja, pišam jarko žuto u svetlosmeđu vodu, tresem se dok me štipa sveži jutarnje vetar sa planina.

Trebalo je imati muda pa ovo napisati...  :wink:

Ne znam da li miss Zakić planira da nastavi sa spisateljskim radom, ali ne bi bilo loše. Oseća se tu potencijal. U skromnoj ponudi žanrovskih romana, STRAVA u ULICI KUGE se izdvaja kao interesantna anomalija.

(https://www.znaksagite.com/diskusije/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.aubg.bg%2Fcommencement%2Fcomm2005%2Fphotos%2Fphoto31.jpg&hash=665bd6bc6f63ab8dc28a62716242ad89ade7bfa1)
Mirna sija na dodeli diploma 2005. godine (
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: ginger toxiqo 2 gafotas on 04-04-2007, 11:56:14
...počeo sam da čitam STRAVU U ULICI KUGE...nisam mnogo odmakao, ali do sada sam zaključio da je Mirna Zakić gledala UNDERWORLD i da je čitala VLAŽNA ZADOVOLJSTVA...

...više utisaka za dan-dva!!!
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: ginger toxiqo 2 gafotas on 06-04-2007, 22:49:49
...pri kraju sam ovog delceta...

...ovako-bolje je nego shto sam ochekivao( mada, moja ochekivanja glede zanrovske, a i sveukupne domace, literature su vec dugo, dugo jako, jako niska)...

...ovde ima materijala za noveletu standardne duzine, pismo M.Z. je zagusheno beskrajnim poredjenjima, koji su chesto sami sebi svrha( kako inache oceniti ispade poput, recimo ovog- "Mrko ga gledam i on uzmiche kao dechko uhva'en sa rukom u tegli kondoma."???), autorka posebno fetishizuje neke, ochito veoma mile joj rechi kao "kumulusi" ili " poslovichno"( " poslovichni kamen", ali "poslovichno majchino mleko"!!!), na nekoliko mesta mi uopshte nije bilo jasno shta zeli da kaze, krupnije metafore su nategnute i ponekad jeftino ochigledne...ali techno je, zabavno, na momente tvrdo i sveze...
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: crippled_avenger on 06-04-2007, 23:06:02
kad napisa tečno, pomislih da je roman tehno...  :D
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: ginger toxiqo 2 gafotas on 06-04-2007, 23:10:15
...kao u rimi Marine Tucakovic/Romane Panic-"...techno-plehno..."
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: ginger toxiqo 2 gafotas on 08-04-2007, 21:22:52
...uslovna, neshto tisha preporuka za STRAVU U ULICI KUGE!
... stil je neproišće, prirodni ritam priče je opasno ugrožen često iracionalnom potrebom za beskrajnim poredjenjima, uzori i izvori pozajmica su previše očiti, novi likovi se uvode u priču uz dosta trapovosti, ima tu debelog viška materijala, ali, pardoksalno, i pripovedačkog nestrpljenja, najslabiji delovi su upravo, nažalost, oni koji se odnose na transformaciju ili nagoveštaje transformacije glavne junakinje u vukodlaka( zanimljiv je taj mini-talas serbo autora za fenomen likantropije, a upravo MIOMIR PETROVIĆ u svom LISIČIJEM LUDILU pruža živopisnije prikaze pominjanih transformacije i to čini sa dosta više takta i elegancije)...

...ipak, sve u svemu, preporučio bih ovo delce dobronamernim praticima žanra, zabavna je i  lako se čita, priča o ,,Adamantini Marks, po prirodi vukodlaku, po profesiji propalitetu bez zanata, po naravi sklonoj traženju đavola" je na trenutke hard-boiled, nekoliko finih rečenica, tu i tamo, znaju da iznenade, ima i diskretnog humora, a mislim da se većina gore navedenih zamerki da odnositi na veći deo domaće romaneskne produkcije, a Mirni Zakić se na račun njenih mladih godina(25) dosa toga može oprostiti...
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Kunac on 19-04-2007, 17:45:59
Myrna dogurala samo do trece strane... Stvarno nije fer. Zasluzila je vise! U krajnjoj liniji, prvenac joj je prilicno zabavan, steta sto trash potecijal nije razvila do kraja... Ali, uvek postoji sledeci put, zar ne...

Interesantno mi je da je NARODNA KNJIGA razvila afinitet prema domacim zanrovskim autorima... Verujem da biblioteka SAVREMENI SRPSKI PISCI krije jos neke dragulje...

Sudeci po naslovima, moji (moguci) favoriti su:

NOĆ PUNOG MESECA - VUJOVIĆ, LJUBOMIR  
LJUBAV SA MRTVIM OCEM  - RISTOVIĆ, MIODRAG  
ANĐELI I UBICE  - ILIĆ, BORA  
OČI BEZDANA  - RADOVANOVIĆ, RADMILO B.
MOST NAD GUBILIŠTEM  - STEVANOVIĆ, TOMISLAV
TABU  - SMUKOV, MARKO  
PALATA IZNAD BEL KANJONA - MARIĆ, DANILO  
VELIKE I MALE ALE  - BANIĆ, VLADIMIR  
ZASTO CRNO PRISTAJE ELEKTRI  - MITIĆ, PETRA
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Ghoul on 19-04-2007, 17:49:55
Quote from: "Dr Kunac"Myrna dogurala samo do trece strane... Stvarno nije fer. Zasluzila je vise!

ovom prilikom, tim povodom, pozivamo njene prijatelje, rodbinu, kao i prijatelje njenih roditelja, a i nju samu, da se oglase!


Quote from: "Dr Kunac"LJUBAV SA MRTVIM OCEM  - RISTOVIĆ, MIODRAG

OVO ĆE DA LEGNE MEHI! INCEST! PA JOŠ KAKAV!


Quote from: "Dr Kunac"ZASTO CRNO PRISTAJE ELEKTRI  - MITIĆ, PETRA

ovo nije fiction, već esejistika, tj studija o tenesiju vilijamsu. pisala koleginica sa anglistike.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Meho Krljic on 19-04-2007, 17:54:39
Quote from: "Ghoul"
Quote from: "Dr Kunac"LJUBAV SA MRTVIM OCEM  - RISTOVIĆ, MIODRAG

OVO ĆE DA LEGNE MEHI! INCEST! PA JOŠ KAKAV!


Baš sam i ja pomislio da je ovo knjiga vredna čitanja ili barem maštanja o sadržaju.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Kunac on 19-04-2007, 17:56:31
Jos jedan biser u kruni Narodne knjige, ovoga puta biblioteka MEGA HIT...

D. SKILE M. - PRIZIVANJE KATARINE

Usko žanrovski posmatrano, po svojoj formi, Prizivanje Katarine je politički triler, i predstavlja nastavak prethodnog romana D.M.Skileta po imenu Knjiga snimanja. Knjiga snimanja govorila je o ratnim profiterima i zaveri u najvišim krugovima srpske politike, o sprezi politike i kriminala, dok se u Prizivanju Katarine osim sa ovom neizbežnom spregom takođe susrećemo sa jednim drugačijim, okultnim, Beogradom, sa pravim stranim plaćenicima i pravim revolucionarima, sa nenapisanom srpskom istorijom, i sa sasvim originalnom verzijom najvećeg srpskog ratničkog mita.. Naime, ratnički mitovi često određuju i usmeravaju narode: Englezima puno znači mit o Svetom gralu, Nemcima mit o Nibelunzima, što je sasvim bezazleno do trenutka kad se neko seti da mit proglasi za državnu politiku.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: ginger toxiqo 2 gafotas on 24-04-2007, 01:24:06
...da ne zaboravimo Mirnu Z.- pošto niko do sada nije da je pohvalim jer za svoje mlade godine stigla i da prevede zbirku pripovedaka Angele Carter- KRVAVA ODAJA, a svi znamo da je NEIL JORDAN uradio THE COMPANY OF WOLVES kao ekranizaciju jedne od priča gospođe Angele Carter...

...ovoliki uvod samo da bih off-topicovao sledeće- LAGUNA je upravo objavila roman upravo Neila Jordana..roman se zove SENA i evo nešto više, direkt sa sajta izdavača...

O knjizi

Tačno znam kada sam umrla. U tri i dvadeset četrnaestog januara godine hiljadu devetsto pedesete, popodneva ispunjenog neobično jarkom sunčevom svetlošću i oštrim vetrom koji je nosio bele oblake preko plavog neba nada mnom i prilično uzburkavao Irsko more u daljini."

Nina Hardi je ubijena. Umrla je u kući u kojoj je odrasla, a ubio ju je Džordž, prijatelj iz detinjstva. Međutim, njen leš nikad nije nađen, a ona ostaje tiha sena koja posmatra događaje u vlastitom zagrobnom životu.

Mora da posmatra polubrata Gregorija kako dolazi da je sahrani, tridesetak godina kasnije, i Džejni kako pokušava da izvuče priznanje od Džordža, svoga brata. Kroz njih će Nina ponovo proživeti njihove živote i početi da shvata kakvi su ljudi postali.

Ovo je priča o imaginarnim prijateljima i vožnjama na senu, o pozorišnim predstavama i školskim igrankama, o naizgled idiličnom detinjstvu pored reke Bojn. Međutim, spoljašnji se svet ne može obuzdati, a krhka ravnoteža njihovih prijateljstava ubrzo se narušava. Na kraju će ih razdvojiti rat, a kad se ponovo sastanu, ustanoviće da su se toliko promenili da se više ne prepoznaju.

Sena je i nezaboravan prikaz detinjstva, i snažna priča o ljubavi u mnogim njenim oblicima, i dirljiva tragedija o izgubljenoj nevinosti. Napisana zapanjujuće domišljato i perceptivno, ona učvršćuje status Nila Džordana kao jednog od najupečatljivijih glasova savremene proze.

,,Ovim žestokim, mračnim a ipak blistavim romanom Nil Džordan ponovo pokazuje da je jedan od najtalentovanijih irskih umetnika."

džon banvil
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: ginger toxiqo 2 gafotas on 24-04-2007, 01:27:50
..budući da Jordanova SENA stiže sa preprukom nešto skupljenog Džona Banvila( potpisnika remek-dela samo takvih kao što su:"Knjiga dokaza", "Kepler", "Pokrov"...) malo je reći da ću kupiti SENU a.s.a.p. ...

...A i MIRNIN prevod Carterove BLOOD CHAMBER... just because!!!
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: zakk on 30-12-2007, 21:27:39
Roman "Strava u Ulici kuge" osvojio je nagradu "Lazar Komarčić" za najbolji roman izdat 2006. godine.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Kunac on 02-01-2008, 10:37:31
Quote from: "zakk"Roman "Strava u Ulici kuge" osvojio je nagradu "Lazar Komarčić" za najbolji roman objavljen 2006. godine.
Čestitam mladoj i prespektivnoj Mirni. Nadam se da je u pripremi još jedan žanrovski roman. Može i krimić!
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: zakk on 18-07-2008, 18:13:29
Neki dan u Narodnoj knjžari vidim ovaj roman, sve sa urednim omotom: "Dobitnik nagrade Lazar Komarčić za 2006."
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Kunac on 19-07-2008, 02:56:43
Quote from: "zakk"Neki dan u Narodnoj knjžari vidim ovaj roman, sve sa urednim omotom: "Dobitnik nagrade Lazar Komarčić za 2006."
(https://www.znaksagite.com/diskusije/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg362.imageshack.us%2Fimg362%2F10%2Fmirnasd0.jpg&hash=76a7df3be779e9f39f0edef82ff0d22f6a4bb468)
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: zakk on 19-07-2008, 10:14:16
:) Hvala puno.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Kunac on 19-07-2008, 12:01:02
Quote from: "zakk":) Hvala puno.
Nema na ;emu.

Evo jedne jasnije fotke, ali malo "narušene" blic efektom.

(https://www.znaksagite.com/diskusije/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg339.imageshack.us%2Fimg339%2F4799%2Fmyrnayf1.jpg&hash=ad37bdab5f4de2b43f0a16ee81d9de55c539055e)
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: DušMan on 19-07-2008, 20:13:52
Mirna na Evi Ras.
Lezbo par snova.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: Boban on 19-07-2008, 20:24:16
A Eva Ras je... šta?
Baš me zanima kojim volšebnim putevima je prvo golo dupe u srpskom filmu proglašeno za lezbejsko?
Znaš li ti nešto, dušmanine, što mi ne znamo?
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: DušMan on 19-07-2008, 20:58:45
Naravno. Nabacivao sam se Evi (i to sa starom dobrom zvakom: 'Ti si Eva? Ja sam Adam!') i ona me je iskulirala, therefore mora biti da je lezbacha.
Title: Mirna Zakić: Strava u ulici kuge
Post by: pilot babo on 27-07-2008, 21:50:14
Ako si joj se nabacivo dok si još imo dugu kosu, verovatno je pomislila: ''Ala ova loše laže! Pa Adam je bio muškarac!''