ZNAK SAGITE — više od fantastike — edicija, časopis, knjižara...

NAUČNA FANTASTIKA, FANTASTIKA i HOROR — KNJIŽEVNOST => Dela STRANIH autora => Topic started by: skyspy on 13-08-2007, 00:48:22

Title: GRAD, Simak Kliford
Post by: skyspy on 13-08-2007, 00:48:22
Je li ko čitao???????
Title: Re: GRAD, Simak Kliford
Post by: Rile on 13-08-2007, 02:03:52
Quote from: "skyspy"Je li ko čitao???????

Da li se šališ?

To je nešto najbolje ikad napisano - nije mi jasno odakle si se ovde stvorio ako to nisi pročitao!!!
Title: GRAD, Simak Kliford
Post by: Jake Chambers on 13-08-2007, 09:08:55
To sam čak i ja čitao. Saću baš da naručim sa Amazona...
Title: GRAD, Simak Kliford
Post by: vope on 13-08-2007, 11:16:08
Grad je nešto najbolje od SF-a što sam ikada čitao!! Obavezno štivo!!
Title: GRAD, Simak Kliford
Post by: Ghoul on 13-08-2007, 11:20:55
oćel neko probat da obrazloži ove falospeve, il je tomu tako samo zato jer...? everybody loves (sex and) the city?
Title: GRAD, Simak Kliford
Post by: mac on 13-08-2007, 11:44:07
Možda ga je neka izdavačka kuća ponovo objavila... A možda se ljudi samo zezaju. Mislim, jeste okej priča, ali ne znam baš da li je najbolje ikad napisano.
Title: GRAD, Simak Kliford
Post by: Meho Krljic on 13-08-2007, 11:59:34
Meni je bio izuzetno dobar kad sam imao 12-13 godina. Maštovita i ambiciozna priča koja govori o ljuckoj evoluciji na vrlo iznenađujuću stranu, koja ima u sebi i malo božanski zanosnog i malo elegičnog. Ko zna na šta bi ličila da je sad pročitam, ali za mene je ovo jedan od najboljih romana (iako je u stvari u pitanju neka vrsta zbirke priča) iz klasičnog SF perioda.
Title: GRAD, Simak Kliford
Post by: angel011 on 13-08-2007, 12:32:26
Maštovito i simpatično. Ne bih sa pohvalama išla dalje od toga.
Title: GRAD, Simak Kliford
Post by: Mica Milovanovic on 13-08-2007, 13:05:28
SF je po svojoj prirodi štivo koje brzo zastareva i veoma često nameće čitanje koje u obzir uzima vreme u kojem je delo nastalo. (moja standardna teza, verovatno dosadna svima koji me duže znaju...)
Grad je jedno od ostvarenja koja su pomerala kvalitativne standarde žanra od literature u kojoj radnja preteže nad ostalim komponentama jednog književnog dela ka prozi takozvanog "novog talasa" koji je pokušavala da se nosi sa "književnom maticom".
Ja sam ga čitao veoma davno, pre više od dvadeset pet godina, i da bih dao merodavan sud iz sadašnje perspektive, verovatno bih ga morao ponovo pročitati, ali to što je dosta toga ostalo u sećanju ukazuje na to da je Simak uspeo da pronađe pravu meru između ne prenaglašene sentimentalnosti i zanimljive osnovne ideje (da ne otkrivamo previše)...
Title: GRAD, Simak Kliford
Post by: Cornelius on 13-08-2007, 13:35:46
Quote from: "Mica Milovanovic"SF je po svojoj prirodi štivo koje brzo zastareva i veoma često nameće čitanje koje u obzir uzima vreme u kojem je delo nastalo.

Kvarljivoj robi prolazi rok. Moda zastareva, pod uslovom da je napravljena kao odgovor na trenutne potrebe potrosaca. Ako SF objasnimo da je "po svojoj prirodi" kvarljiva roba, onda oduzimamo mogucnost autorima SFa da budu dobri autori SFa. Ako su dobri i ako ne prave robu koja brzo zastareva, onda, najverovatnije i nisu autori SFa, nego se samo koriste SF retorikom. Dela naucne fantastike ili su dobra ili su losa. Ovo drugo se bolje vidi sa prolaskom vremena, ali im ne menja status. Bile dobre, pa se slosile - malo verovatno.
Title: GRAD, Simak Kliford
Post by: Mica Milovanovic on 13-08-2007, 13:57:47
Mislim da se nismo razumeli. Ja nisam povezivao kvalitet sa vremenskom komponentom. Ja sam povezivao "način čitanja" sa vremenskom komponentom.
Da banalizujem do krajnjih granica. Ako si pre 50 godina pisao o uticaju računskih mašina na svet oko nas onda si pisao naučnu fantastiku. Ako danas pišeš o uticaju računskih mašina na svet oko nas ne pišeš naučnu fantastiku.
Hteo sam da kažem da Grad se mora čitati imaju u vidu da je prva priča Grada napisana 1944 godine, dok je svet još bio u jednom od nastrašnijih ratova u ljudskoj istoriji, da poruke Grada reflektuju vreme u kojem je nastao (sredina i kraj četrdesetih godina prošlog veka).
Title: GRAD, Simak Kliford
Post by: Cornelius on 13-08-2007, 15:02:23
Quote from: "Mica Milovanovic"
Da banalizujem do krajnjih granica. Ako si pre 50 godina pisao o uticaju računskih mašina na svet oko nas onda si pisao naučnu fantastiku. Ako danas pišeš o uticaju računskih mašina na svet oko nas ne pišeš naučnu fantastiku.

Znaci, ti pricas o popularizaciji nauke. Ono sto se danas na TVu zove dokudrama. Da gledalac ne bi zaspao pred ekranom slusajuci pricu o Sokratu i gledajuci krnjotke antickih saksija sa crtezima, oni obuku glumce u bele carsave i oni nesto pricaju, tako gledalac ima utisak da je nesto naucio, a nisu ga kljukali dosadnom naukom.

Ako danas pises o uticaju racunskih masina na coveka, ti mozes da pises SF, a mozes da pises i nesto drugo. Nije neophodno da imas element tehnoloski neostvarljiv danas, da bi ti stivo bilo SF. Mislim da si ti ovoga puta ogranicio SF na ono, sto Francuzi zovu anticipacija. Naravno, to je redukujuce, kao i prva tvrdnja da su SF dela kvarljiva roba i da im vrednost prolazi sa novim tehnoloskim modama.  To mu dodje kao fandomsko razgranicavanje SFa od neSFa, neophodno citaocima radi identifikacije.
Title: GRAD, Simak Kliford
Post by: skyspy on 13-08-2007, 15:42:17
Procitah prve tri price, Grad, Mjesto okupljanja i Popis,
za sad mi se knjiga dopada , cak i vise nego  sam ocekivao, inace ja sam novi sto se tice SF tematike . Procitao sam samo par knjiga : 1984-George Orwel
               Ljubav i Smrt -Dan Simmons
i ovo mi je treca.Nabavio sam Polarisov CD pa me zanima poslije Grada sta bi mi vi malo iskusniji preporucili a da nije bas mnogo tesko.


Grad- s obzirom da je knjiga pisana 1944 sto je stvarno poodavno pitam se kakva bi sad ta knjiga izgledala da je pisac kojim slucajem pisao u danasnje vrijeme , sigurno drugacija ( vrijeme je jako bitan faktor kad se neko stivo pise i takode kad se  cita)Vidima da na CD-u ima i ostali njegovih djela ali nekako mi se cini po ovim postovima da je Grad najbolja njegova knjiga , ili se varam......pozdrav iz Travnika.
Title: GRAD, Simak Kliford
Post by: Cornelius on 13-08-2007, 16:43:26
Skyspy, idi na susedni topic - Science Fiction Meme i tamo ces naci spisak od 50 knjiga koji je postovao Zakk. Pocni od onih knjiga koje su dobile smajlove i neces se prevariti.
Title: GRAD, Simak Kliford
Post by: gargamel on 14-08-2007, 18:16:01
Sa cd-a od njegovih knjiga Tranzitna stanica je za koplje bolja od ostalih, a ako te ne mrzi potrazi i njegovu dužu priču Veliko prednje dvoriše, ima je u nekom od Siriusa ako ti je dostupan i u Živkovićevoj knjizi Savremenici budućnosti. Sa cd-a pročitaj i sve Antologije pa će ti možda biti lakše da se odlučiš koji ti pisac bolje leži
Title: Re: GRAD, Simak Kliford
Post by: Dr00d on 05-02-2010, 16:36:27
Jel ima neko ko ima scan zadnjeg poglavlja Grada, tj epilog, pa da mi pošalje?
Title: Re: GRAD, Simak Kliford
Post by: Monsun on 05-02-2010, 16:47:44
Kad mi proradi skener dobijaš, ukoliko neka dobra duša ne odluči da skenira pre mene i da ti pošalje...

Mada verovatno toga ima na tone na netu, naravno na engleskom...
Title: Re: GRAD, Simak Kliford
Post by: Dr00d on 06-02-2010, 12:48:03
Quote from: Marko Le on 05-02-2010, 16:47:44
Mada verovatno toga ima na tone na netu, naravno na engleskom...

Srpski mi treba, zato i pitam ovde.
Title: Re: GRAD, Simak Kliford
Post by: Mr. Hyde on 06-02-2010, 22:40:24
Imam u word-u, ako hoćeš...
Title: Re: GRAD, Simak Kliford
Post by: Dr00d on 06-02-2010, 22:45:28
Naravno, svaki format je dobro dosao. Saljem ti mail na PM.
Title: Re: GRAD, Simak Kliford
Post by: Lord Kufer on 07-02-2010, 00:51:47
Ta deseta priča ništa ne valja. Bolje da ne čitaš...
Title: Re: GRAD, Simak Kliford
Post by: Dr00d on 07-02-2010, 02:21:29
Lažna uzbuna i dalje tražim to zadnje poglavlje..

Quote from: Lord Kufer on 07-02-2010, 00:51:47
Ta deseta priča ništa ne valja. Bolje da ne čitaš...

Moram, dužnost zove. Nego jel to deseta ili deveta priča? U Gradu ih ima osam..
Title: Re: GRAD, Simak Kliford
Post by: Truba on 29-04-2025, 13:08:15
istu knjigu imam u 3 ili 4 izdanja više i ne znam sam
sasvim solidan klasik kojeg svako treba pročitati
bolje ovo čitati nego nove čudake s leftardske političke scene