evo Polimčevog pregleda filmova koji su najozbiljniji kandidati za oskara... ja ću sledeće nedelje pogledati tog Skotovog Gangstera, a izgleda da je procurio i ovaj novi Braće Kojen...
Oscari - Klađenje je počelo
Piše: Nenad Polimac
Ako se na još neprikazane filmove - zbog slučaja 'Dreamgirls' - gleda s malo više skepse, tko su aktualni favoriti? Listu predvodi britansko-francuska koprodukcija 'Okajanje'.
Prošle je sezone na kladionicama za Oscara vladala poprilična konfuzija. Još od canneskog festivala, na kojem su kompanije DreamWorks i Paramount pokazale efektnih dvadesetak minuta zgotovljenog filma, kao favorit je slovio mjuzikl "Dreamgirls", a budući da je premijera zakazana tek za kraj godine, nitko nije mogao provjeriti jesu li oklade uistinu realne.
Film je napokon prikazan, dobio je i Zlatni globus u kategoriji najboljeg mjuzikla/komedije, ali kada je objavljeno tko će se sve natjecati za Oscara, uslijedila je konsternacija: "Dreamgirls" je dobio, istina, najviše nominacija, ali ne i onu najvredniju - za najbolji film. Prevelika očekivanja podrezala su filmu šanse. Da ga mjesecima nisu gurali kao sigurnog favorita koji nitko nije vidio, možda bi sve završilo drukčije. Naposljetku je Oscara dobio film koji se već mjesecima prikazivao u američkim kinima, "Pokojni" Martina Scorsesea, i kojega se malo tko isprva usudio nazvati favoritom.
Zbog takvog ishoda ove su godine kladioničari sumnjičavi prema filmovima koje se, bez da ih je itko vidio, oglašava kao buduće oskarovce. Jedan od njih je novi film Tima Burtona, "Sweeney Todd, demonski brijač iz ulice Fleet", visokobudžetna adaptacija mjuzikla Stephena Sondheima, čiji je naslovni junak serijski ubojica koji početkom 19. stoljeća u Londonu svojim mušterijama reže vratove, a njegova ljubavnica iz njihova mesa spravlja ukusne pite.
Legenda o bizarnom manijaku nekoliko je puta inspirirala filmaše (glumio ga je, između ostalih, i sir Ben Kingsley), no Burton se prvi dosjetio ekranizirati popularni Sondheimov predložak, natjeravši svoga prijatelja Johnnyja Deppa da, unatoč skromnom glasovnom potencijalu, otpjeva sve glazbene brojeve.
Film je zasad vidio samo utjecajni Harry Knowles s web stranice www.aintitcool.com i proglasio ga najboljim redateljevim filmom. To ne mora značiti puno jer je Knowles veliki obožavatelj Burtonova opusa (vrhunci su "Bubimir", "Batman", "Škaroruki Edward", "Ed Wood", "Sanjiva dolina" i "Mrtva nevjesta"), no ako film prigrli šira javnost, "Sweeney Todd" trebao bi biti prvo redateljevo ostvarenje obasuto nominacijama.
'Ovo nije zemlja za starce' - odlično ocijenjen humorni krimić braće Coen ništa nije dobio u Cannesu, ali ga američka kritika smatra jednim od favorita
"Rat Charlieja Wilsona" u odnosu na "Sweeneyja Todda" mnogo je veća nepoznanica. Zasnovan na non-fiction bestseleru Georgea Crilea o teksaškom kongresmenu koji je osamdesetih godina uspio natjerati američku vladu da godišnje izdvaja milijardu dolara kako bi pomogla afganistanske mudžahedine u borbi protiv sovjetskog agresora (poslije se to pokazalo kontraproduktivno: nakon što su otjerali Ruse, domaćini su se ustremili na Amerikance), film kompanije Universal ima blistavu glumačku postavu u kojoj su tri oskarovca - Tom Hanks, Phillip Seymour Hoffman i Julia Roberts - a i renomiranog redatelja Mikea Nicholsa. Ipak, posljednji Nicholsov film nominiran za Oscara je "Zaposlena djevojka" iz 1988., a pitanje je i kako će funkcionirati delikatna ravnoteža između političke satire i akcijskog filma.
Na listi mogućih kandidata za Oscara, koju svaki tjedan objavljuje web stranica www.moviecitynews.com, "Rat Charlieja Wilsona" trenutačno je na desetome mjestu, no možda se nakon premijere, koja je najavljena za 25. prosinca, popne nekoliko mjesta više.
Na sam Božić počinju se prikazivati još dva potencijalna favorita, "Veliki diskutanti" i "Rub vedra". Prvi je novi redateljski rad Denzela Washingtona koji nastupa i u glavnoj ulozi, tumači autentični lik profesora koji je sredinom tridesetih godina prošlog stoljeća na teksaškom koledžu za Afroamerikance osnovao prvi studentski debatni klub i ohrabrio svoje pulene da se suprotstave izabranicima Harvarda na nacionalnom natjecanju. Filmu će trebati dosta sreće da izađe iz geta socijalne melodrame, a ni producent Harvey Weinstein iz The Weinstein Company, nekadašnji šef Miramaxa, više nije u situaciji kada je znao kako ugoditi članovima Američke akademije i čak u dva navrata izboriti Oscara (za "Engleskog pacijenta" i "Zaljubljenog Shakespearea").
'Američki gangster' Ridleyja Scotta istinita je priča o Afroamerikancu koji je krijumčario drogu iz jugoistočne Azije vojnim zrakoplovima koji su se vraćali iz Vijetnama
"Rub vedra" još je jedan pokušaj Roba Reinera ("Ostani uz mene", "Kad je Harry sreo Sally", "Misery") da se vrati u prvu ligu hollywoodskih redatelja. Komedija o dvojici muškaraca u poznoj dobi, koji se unatoč tome što boluju od raka nastoje dobro provesti, doima se kao dovoljno hrabar koncept da se na njega isplati kladiti. Puno je, međutim, vjerojatnije da bi glavni glumci - Jack Nicholson i Morgan Freeman - mogli dobiti nominacije, nego sam film.
Ako se na još neprikazane filmove - zbog slučaja "Dreamgirls" - gleda s malo više skepse, tko su aktualni favoriti? Listu predvodi britansko-francuska koprodukcija "Okajanje", koja se upravo počela prikazivati u našim kinima, a u američka stiže početkom prosinca. Europske produkcije rijetko su osvajale Oscara, a kad bi se to i dogodilo, prednost su imali povijesni spektakli ("Most na rijeci Kwai", "Lawrence od Arabije", "Tom Jones", "Vatrene kočije", "Gandhi").
"Okajanje", međutim, nije bez šansi jer je u pitanju ukleta romanca po hvaljenom književnom predlošku Iana McEwana, vrsta prestižnog filmskog ostvarenja koje dobro prolazi kako u Europi (britanski su kritičari film proglasili događajem godine), tako i u Americi. Čelna pozicija "Okajanja" na kritičarskim kladionicama ne predstavlja ništa definitivno jer Oscari ne bi bili tako zanimljivi kada bi ih se nekoliko mjeseci unaprijed moglo predvidjeti, no film - koji je, uzgred, unatoč vrlo dobrom prijemu ostao bez ijedne nagrade na prošlom venecijanskom festivalu - svakako bi se trebao naći među pet nominiranih.
'Michael Clayton' - uspješan redateljski debi Tonyja Gilroya, scenarista 'Bourneova identiteta': nakon Oscara za epizodu, George Clooney želi nagradu i za glavnu ulogu
Slično "Okajanju", ni film braće Coen "Ovo nije zemlja za starce" nije dobio nikakvo priznanje na jednom drugom velikom europskom festivalu, u Cannesu, ali ga većina američke kritike entuzijastično podržava i smatra velikim favoritom za Oscara.
Coeni su se dosad samo jednom našli u nominacijama za najbolji film - s humornim krimićem "Fargo" (tom su se prigodom zadovoljili Oscarom za originalni scenarij) - a tom žanru pripada i njihov novi film. Snimljen prema romanu kultnoga pisca Cormaca McCarthyja, film virtuozno balansira između trojice protagonista - rezigniranog šerifa (Tommy Lee Jones), momka koji je prisvojio pronađeni heroin i dva milijuna dolara (Josh Brolin) te plaćenog ubojice koji treba kazniti lopova (Javier Bardem). Znači li Oscar za "Pokojne" da se glasači Akademije opet priklanjaju žanrovskim filmovima? Ako je to točno, Coeni bi trebali proći bolje nego s "Fargom".
"Bit će krvi" Paula Thomasa Andersona, filmaša koji je stekao mnoštvo poklonika "Kraljem pornića" i "Magnolijom" te ih rastjerao ekscentričnom komedijom "Pijani od ljubavi", dosad je pokazan samo probranoj publici, a reakcije su uglavnom panegirične. Zakleti modernist ovaj se put inspirirao ljevičarskim socijalnim romanom "Nafta" Uptona Sinclaira te realizirao sagu o tajkunu s početka prošlog stoljeća, koji se bogati jedino zato da bi ga imetak držao podalje od njemu omrznutog ljudskog roda.
Anderson je zahvalnog suradnika našao u izbirljivom Danielu Day Lewisu, čija je interpretacija upravo fascinantna, a podjednako je dobro surađivao i s Jonnyjem Greenwoodom iz grupe Radiohead, koji je skladao za uho ne baš ugodan soundtrack. "Bit će krvi" netipičan je hollywoodski izdanak, a različitost mu je upravo na korist: možda je Oscar za najbolji film nedostižan cilj, ali nominacija zasigurno nije.
'Sweeney Todd, demonski brijač iz ulice Fleet' ekranizacija je velikog broadwayskog hita Stephena Sondheima: crnohumorni ton predloška trebao bi odgovarati redatelju Timu Burtonu
Nominacije bi lako mogli izboriti i filmovi "Michael Clayton" i "Američki gangster". Prvi se već prikazuje i u našim kinima, po visokim ocjenama koje mu je udijelila američka kritika trebao bi se naći među nominiranima, ali od završnog odličja dijeli ga izvjestan "deja vu" dojam koji pobuđuje priča, inspirirana sličnim politiziranim trilerima iz sedamdesetih godina prošlog stoljeća kao što su "Ubojice i svjedoci", "Tri kondorova dana" i "Televizijska mreža".
"Američki gangster" Ridleyja Scotta također je vrlo dobro ocijenjen film, epska gangsterska drama o usponu i padu prvog Afroamerikanca koji je ovladao narkotržištem, ujedno i prva velika hollywoodska produkcija koja će ove jeseni zabilježiti bruto zaradu veću od 100 milijuna dolara. Glavni glumci Denzel Washington i Russell Crowe trebali bi se naći među nominiranima, kao i sam film i Scottova režija, no pitanje je hoće li neka od tih nominacija biti i potvrđena. Mnogi recenzenti upozoravaju na sličan "deja vu" efekt kao i u slučaju "Michaela Claytona": već smo vidjeli suviše efektnih gangsterskih kronika da bi ih "Američki gangster" uspio zasjeniti.
Novi film Seana Penna, "U divljini", teško je s bilo čime uspoređivati. Opet je u pitanju film zasnovan na autentičnom događaju: talentirani student Chris McCandless dao je sav svoj imetak (24.000 dolara) u dobrotvorne svrhe, uništio kreditne kartice, promijenio ime i krenuo živjeti u divljinu na Aljasci. Penn je napisao i scenarij, glazbu je skladao Eddie Vedder iz Pearl Jam, a uz mladog Emilea Hirscha u glavnoj ulozi, u epizodama se pojavljuje niz poznatih karakternih glumaca, od Williama Hurta i Marcie Gay Harden do Hala Holbrooka, Catherine Keener i Vincea Vaughana. Čisti antipod američkim pričama o uspjehu, film "U divljini" prigrlili su alternativci, ali i dosta srednjostrujaške publike, pa je u izgledu znatan broj nominacija, među kojima i ona za najbolji film.
Prema ocjeni američke kritike, film godine neosporno je crtić 'Juhu-hu': otkako je za tu vrstu uvedena posebna kategorija, šanse da se animirani film probije među pet glavnih nominacija jedva da postoje
Tko su još ozbiljni kandidati za nominacije? Spominje se i niskobudžetna komedija "Juno", drugi film Jasona Reitmana (prvijenac mu je "Hvala što ne pušite"), sina hollywoodskog redatelja i producenta Ivana Reitmana. Scenarij debitantice Diablo Cody, koji se bavi nedaćama maloljetne trudnice i njezinim neobičnim planovima za buduću bebu, smatra se najboljim u ovoj godini, pa joj nominacija za Oscar ne može izostati. Hoće li tu nominaciju dobiti i film, koji bi trebao ponoviti prošlogodišnji uspjeh "Male Miss Amerike", znat će se uskoro.
Među veteranima koji se vraćaju na hollywoodsku scenu je 83-godišnji Sidney Lumet. Dobitnik počasnog Oscara prije dvije godine i pet puta nominiran za režiju, snimio je s malo novca i odličnom glumačkom postavom (Philip Seymour Hoffman, Ethan Hawke, Albert Finney i dr.) krimi dramu "Prije no što vrag dozna da si mrtav", priču o dvojici braće koji opljačkaju obiteljsku draguljarnicu i iniciraju lanac katastrofa. Film se ovog vikenda počeo prikazivati u malom broju američkih kina (već klasična oscarovska strategija), dobio je odlične recenzije, pa Lumet možda prije stigne do pozlaćenog kipića od svojih kolega Mikea Nicholsa i Roba Reinera.
Poredaju li se ovogodišnje ocjene američkih kritičara od vrha prema dnu, među kandidatima za Oscara nedostaje jedino film koji je zasjeo na sam vrh njihove top-liste. Dakako, riječ je o crtiću "Juhu-hu", prema mišljenju mnogih najboljem hollywoodskom ostvarenju ove sezone. Na žalost, crtićima je rijetko kad uspijevalo probiti se među pet nominiranih za najbolji film (jedina iznimka je Disneyjeva "Ljepotica i zvijer"), a otkako je za tu vrstu uvedena posebna kategorija, šanse da se ta djelca natječu za glavnog Oscara svedene su na minimum. Nema veze što posljednjih godina mnogi radije pamte "Potragu za Nemom" i "Izbavitelje", nego "Chicago" i "Genijalni um". Posvuda oko nas vladaju predrasude, pa zašto ne bi i kad su u pitanju Oscari.
jedini način da me bar malo bude briga za ceo taj šibeng jeste da koeni i barton imaju ozbiljnije nominacije, pošto im za oba filma već imam pozitivnu predrasudu.
kažeš, koeni procurili na divx, a?
hmmm... i bilo je vreme!
:!: :idea:
ne zajebavajte vise sa tim juhu hu,
film je ratatuli!
Fut!
...bem ti komunjarske distributere i titove pionire....
Uvek je zabavna oskarovska trka!
Ovako, sa distance, najvise me zanima moze li Cate Blanchett da se provuce u kategoriju glavne glumice sa I'm not there. To bi bilo nekako totalno oskarovski. I kako ce se Redacted registrovati na listama kriticara i prognosticara, mada deluje previse malo i kontroverzno za akademiju.