ZNAK SAGITE — više od fantastike — edicija, časopis, knjižara...

FILMOVI, TV SERIJE, ANIMACIJE => FILMOVI => Topic started by: Ghoul on 06-01-2008, 03:23:32

Title: antiamerikanizam na filmu!
Post by: Ghoul on 06-01-2008, 03:23:32
posle izvesnog vremena repriziro sam braću (ruse), tj BRAT & BRAT 2.

simpatičan je taj šalabalabanov!
lepo je iskoristio krimić da iznese jednu sasvim upečatljivu, zaokruženu i ubedljivu sliku rusije u pokušajima da stane na svoje noge (u B1), odnosno jednu slabo-utemeljenu nacionalističku anti-američku tiradu (u B2).
1. deo je svakako umjetnički uspešniji, precizniji, iako se sve vreme mora posmatrati kao metafora, pošto na bukvalnom, pa čak i žanrovskom nivou – vara (da ne kažem: vređa pamet gledaoca). pre svega, akcione scene su vrlo loše, u svim b-ovim filmovima, sa vrhuncem u VOJNI (tj. RATU), gde 2 grupe voze paralelno jedna s drugom na maloj udaljenosti, i pucaju sve u 16 jedni na druge, sa nimalo efekta! gl. junak svaki krimi problem pred kojim se nađe rešava sa lakoćom koja je skoro naučnofantastična! nema tu problema, prepreke, preokreta, twista, sve ide glatko, kao u zekinom ČČ-u! u 1. delu on u stan svog brata (gde ga krimosi čekaju u zasedi) prosto uđe na sporedni ulaz (koji ovi debili kao ne čuvaju!) i pokoka ih ko malji deca! u B2 da bi ušao u kancelariju glavnog zlikovca, amera, sve što treba da uradi jeste – da se popne požarnim stepenicama i tako dođe do ovoga! pored toga, zlikovci u njegovim filmovima imaju dosadno predvidivu sklonost da se – čim ih neko samo malo pritegne – smesta rasplaču, raslinave i počnu da puze po podu.
u B2 ima jedna 'akciona' scena koja je toliko bezvezna da je (nenamerno) smešna: nigra-pimp sa svojim nigra-pajtašima krene da sjebe superjunaka, a ovaj i ne ustajući, i ne gledajući, provuče pištolj iza ugla, opali nekoliko metaka naslepo – et voila, crnje su mrtvi na stepeništu!
u istom filmu ima i jedna krajnje ideološki sumnjiva scena: naš neustrašivi i neprejebivi superjunak upadne u leglo zlih, i 'obračun' sa njima snimljen je kao u nekoj 1st person pucačkoj video igrici: sad, u kontextu militantno antiameričkog filma, imalo bi smisla da AMERIČKI zlikovci (kao predstavnici video-game kulture) na taj način ubijaju naše dobre momke, ali obrnuta implikacija u tom kontextu zaista glupo deluje, i zapravo, rekao bih, prosto sugeriše LENJOST ili nezainteresovanost barabanova da režira akcione scene. uostalom, čak i u B1 on ključnu scenu – prvu asasinaciju koju izvede naš junak – 'reši' tako što kamion prođe ispred žrtve tik pred metak, tako da ubistvo i ne vidimo!
u B2 se njegov umeren, kolko-tolko suzdržan stav pretvara u zadrtu tiradu: njen antiamerikanizam JESTE okrepljujuć po sebi, i lagaću ako kažem da mi nije bio zabavan, u određenoj meri.
avaj, tome ipak moram da dodam da mi njegov antiamerikanizam deluje kao antiamerikanizam nekoga ko u americi niti je bio (sem radi snimanja ovog filma), niti šta o njoj zna (sem što je video u filmovima i čito u novinama), niti šta želi da zna: dakle, 'ideje' na prvu loptu, iskrivljene, zadrte... predrasude kakve sam i sam slušao po svom povratku iz USA od ljudi koji tamo nikad nisu bili, ali su (maltene bolje od mene) 'znali' kako je tamo, i šta je amerika.

uporediti njegov antiamerikanizam sa antiamerikanizmom ovog sirotog pokojnog rumuna, nemeskua (CALIFORNIA DREAMIN') – i videćete suštinsku razliku između istinskog umetnika (nemeskua) i populističkog nacionalističkog zabavljača (trlababalanova).
nemesku ne štedi rumune: pokazuje ih kao korumpirane kukavičke šovinističke inadžije, itd. ne štedi ni amere, daleko od toga: svakome daje po zasluzi, ali oseća se POŠTENJE u stavu. ne vara. ne laže. ne krade. ima jasan STAV, nije neka srpska zekonjićka bljuzga – ali taj stav niti je propovednički izražen, niti se nabija na nos, niti je simplicistički (kao kod nas i rusa milion miliona!). naprotiv, u KALIFORNIJI se vidi dubina uvida baš kroz svest o komplexnosti stvari.

bambalanov u B2 explicitno idealizuje patriotizam i rusku dušu i još explicitnije osuđuje ameriku (onako kako je on /ne/vidi), ne samo kroz iskonstruisane situacije, nego i kroz verbalne tirade i naravoučenija tokom scene u kulminaciji u kojoj naš ruski supermen zajebe amera a) tako što mu se prikrade požarnim stepenicama; b) pobije mu sekretarice; c) natpije ga u votki; d) pobedi ga u šahu; e) navede ga da cmizdri i puzi po podu i f) održi mu bukvicu u stilu 'šta je, ameri? gde vam je sad vaša moć? u parama, a?'

ja mogu da shvatim da to može da godi svakome ko gaji antiamerikanizam kao sentiment, npr. mogu da zamislim kako svpski vadikali kolektivno na svojim crnim misama gledaju ovaj film i aplaudiraju svakih 5 minuta, dok u kolektivni zanos redovno, na svako gledanje, padnu kad onaj taxista, nabrajajući grehove moderne rusije koja je sva nikakva, navede i 'izdala je srbe na balkanu' (aludirajući na nato bembanje i rusko mučanje tim povodom)! dakle, na tom vanfilmskom nivou, to je simpa. ali na filmskom – to je prevara, propoved, jeftina konstrukcija i prizemno navođenje koje s umetnošću nema veze.

...
nastaviću se
Title: antiamerikanizam na filmu!
Post by: Джон Рейнольдс on 07-01-2008, 00:19:51
Ja sam gledajući Brata 2 sve vreme imao utisak da gledam komediju, tako ga i imdb klasifikuje, ako se ne varam. Evo - action / comedy / crime. Samim tim, scena sa crnjama na stepenicama mi je bila fenomenalna, sveža i prst u oko kultu kul-niga-pimpova, pa sam vanfilmski uživao u kuknjavi nigera po imdb-u o tome kako je Balabanov rasista. U tom trenutku, Danila je Django u nevestern okruženju i u celokupnom tonu filma meni je ta scena ne samo funkcionisala već je i jedan od hajlajta.

Meni lično ne smeta ni kuknjava "negativaca". Nedavno sam pisao da bih voleo da film o ruskim tajkunima režira Balabanov i baš zbog takvog otvorenog prezirnog stava prema samurajima asfalta i herojima tranzicije mislim da bi on bio sjajan za taj posao. Isto tako, Balabanov pokazuje jaku dozu beskompromisnosti što je, razmišljao sam baš o tome, možda sveže samo nama u našoj jadnoj b92-peščanik-srbljanovićka-paskaljević-kvirija Srbiji sa čežnjivim poglednom prema nedostižnom Zapadu. U Ratu on ni u jednom trenutku ne pokušava da opravda Čečene, da ih prikaže kao bilo šta drugo do divljake i primitivce koje treba ispolivati napalmom. U zapadnom svetu je takva vrsta simplifikacije sasvim uobičajena i nisam baš siguran da Balabanov toga nije svestan, naprotiv. Ja pak stičem utisak da se on namerno sprda sa tim klišeima te  uberrusa Danila gledam isključivo u tom kontekstu.

U svetlu ovoga što sam gore navrat-nanos napisao, mislim da je svako poređenje Zeke i Alekseja neprimereno, najpre zato što su im polazišta (zli Srbi vs jedan uberrus) potpuno različita, te su samim tim i čitanja i upotrebe klišea iz zapadnih (B) filmova (verovatno, ovo je moj doživljaj) potpuno različita. Nemeskua nisam gledao ali nameravam, možda će čak izaći i na DVD-ju, pa bih sačekao to. Saznaću ovih dana.
Title: antiamerikanizam na filmu!
Post by: Ghoul on 04-03-2008, 23:58:06
Quote from: "John Reynolds"Nemeskua nisam gledao ali nameravam, možda će čak izaći i na DVD-ju, pa bih sačekao to. Saznaću ovih dana.

oće li, dakle?  :!:
Title: Re: antiamerikanizam na filmu!
Post by: Ghoul on 04-09-2009, 02:27:38
SLEEP DEALER, mexički cyberpunk (!), počinje kao neverovatno smela, mudovita satira na zlo američkog globalističkog imperijalizma, s naročitim akcentom na a) exploataciju mexika i mexikanaca i b) 'antiterorističke' video-igrica ratove.
na žalost, nakon prvih 30-40 minuta postane jasno da tvorac ovog svakako zabavnog i gledanja vrednog filma ipak nije na pameti imao nešto previše revolucionarno, niti da su mu muda baš od čelika, i to se u II polovini nekako razočaravajuće svede na jednu mlitavu, neubedljivu, konvencionalnu pričicu / wish-fulfillment fantaziju slabog impakta.

jebi ga: počeo je film kao spoj verhovena i nemeskua - a završio ga mlakonjavo, kao neki 'artsy/alter' dupeuvlakački projekat kojim će sebi da kupi 3 karte za holivud i tako i sam postane gastarbajter o čijoj je mrskoj sudbini ovde, kao, ispevao opominjuću pjesmu.

baš šteta, potencijali su bili zaista ogromni.

ocena: 3
elaboriraću na popboksu
Title: Re: antiamerikanizam na filmu!
Post by: Tex Murphy on 04-09-2009, 11:17:21
Hej, ta Braća zvuče baš zanimljivo! To ću morati da gledam! Za mene antiamerikanizam pokriva gomilu eventualnih umjetničkih propusta.

Računaju li se američki antiamerički filmovi? Ako da - vrijedi spomenuti Soldier Blue.
Title: Re: antiamerikanizam na filmu!
Post by: Ugly MF on 05-09-2009, 12:55:20
Soldier Blue,,,,
gledao sam kao mali,
od tog filma navijam za Indijance....
Title: Re: antiamerikanizam na filmu!
Post by: Le Samourai on 05-09-2009, 15:48:07
Brat 2 je Falling Down za russian americans, i u tom kljuchu ga i treba chitati.
Title: Re: antiamerikanizam na filmu!
Post by: Savajat Erp on 06-09-2009, 05:21:13
Quote from: SVAROG on 05-09-2009, 12:55:20
Soldier Blue,,,,
gledao sam kao mali,
od tog filma navijam za Indijance....
Ја сам одувек навијао за Индијанце;) увек на страни лузера!!
Title: Re: antiamerikanizam na filmu!
Post by: Alexdelarge on 06-09-2009, 12:29:56
za razliku od vas, ja sam amerikanofil i to smatram jednom od svojih, retkih, dobrih osobina. xfrog
Title: Re: antiamerikanizam na filmu!
Post by: Ghoul on 06-09-2009, 13:30:05
ADL, ti si već dokazani i prokazani strani (CIA) plaćenik: usput, ne znam da li si video kako su mene vrbovali u USA?
http://ljudska_splacina.com/2009/09/my-big-american-adventure-1.html (http://ljudska_splacina.com/2009/09/my-big-american-adventure-1.html)
Title: Re: antiamerikanizam na filmu!
Post by: Alexdelarge on 06-09-2009, 15:45:56
procitao. i svilom i kadifom su te obasipali, a ti  - nista. moras da naucis, kada u zivotu treba reci DA. da si se na vreme prodao, sad bi ti stampali NAZIVO u-ko-zna-kom izdanju, tvrdih korica, u zlatotisku, umesto sto kuburis sa izdavacima.

p.s.
dobri su ovi tvoji putopisi. je l' ceo tekst nastao u ameriki, ili si ga post festum doradjivao?
Title: Re: antiamerikanizam na filmu!
Post by: Ghoul on 06-09-2009, 16:01:36
vrlo malo je to pipano nakon povratka u srbendiju - sad sam samo ubacivao čšćđž.
evo, 5 godina nisam pipo te textove, i baš se prisećam i smejuljim... ima tu svašta...
Title: Re: antiamerikanizam na filmu!
Post by: mac on 06-09-2009, 16:03:34
Uzgred, nije zydicho nego zydeco (http://en.wikipedia.org/wiki/Zydeco).
Title: Re: antiamerikanizam na filmu!
Post by: Aleksandar Žiljak on 18-09-2009, 17:13:14
A Dolina vukova: Irak? To mislim da se već spominjalo...
Title: Re: antiamerikanizam na filmu!
Post by: Franz Xaver von Baader on 18-09-2009, 20:36:50
film vrijedan pažnje je Vanishing Point (1971) - simbolička luđačka vožnja kroz američka prostranstva protiv sustava, protiv represije

općenito, filmovi koji sada izgledaju subverzivno, pa i antiamerički, nalaze se uglavnom u tom periodu - kasne šezdesete i sedamdesete
Jagode i krv, Zabriskie Point, Apokalipsa...

to je vrijeme 'revolucije' i "volunteers of America"; kasnije upitomljeno i ulančano sa serijalima Rocky i Rambo (Stallone kao glavni ideolog sustava hehe)

to je vrijeme kada se western okreće Indijancima kao onome Prirodnome, kakti neiskvarenome civilizacijom i sada to glorificira, uglavnom nekritički = uvjetovano hipi klimom i ozračjem (Plavi vojnik, Čovjek zvan Konj, Ulzanin prepad, Chatova zemlja, Bijeli bizon itd)
ujedno se revitalizira heroja marginalca, osamljenika, žilavog bastarda kojega vjetar udara bjesno lijevo i desno (ovo je ujedno baš američki-uspjeti vlastitim snagama-, ali i antiamerički u smislu današnje pozicije globalnog kapitalizma i tendencije uniformiranju svih i svakoga, svesti svakoga na kotačić u sustavu) ------- Cool Hand Luke, Prljavi Harry, Death Wish, Badlands, Bullit, Convoy ---- heroji izvan sustava

također se da zapaziti da su junaci subverzivni u ekonomskom smislu: uglavnom su to besposličari ili slabijeg financijskog stanja, šljakeri, životare, dočim se čini da je danas diskurs 'stručnjaka u zvanju', 'specijalizanti' (dosljedno glorificiranje podjele rada) i ujedno sa stabilnim primanjima ili imućni (recimo histerija oko Batmana: imućni Batman koji si može priuštiti svakakve spravice i pomagala + čovjek sustava državni tužitelj kao simbol heroja par exellance) ; vidi Thunderbolt and Lightfoot, Fat City, Cockfighter, Scarecrow, kao i uostalom sve prethodno navedene

sve u svemu,
ovo su neki od razloga što su mi ti stariji filmovi draži i bolji