ZNAK SAGITE — više od fantastike — edicija, časopis, knjižara...

STRIPOVI, ILUSTRACIJE, ANIMACIJA => STRIPOVI I OKO STRIPOVA => Topic started by: goksi on 29-10-2010, 22:20:51

Title: Talični Tom na kioscima!
Post by: goksi on 29-10-2010, 22:20:51
Na sajmu se pojavio prvi broj Taličnog Toma u izdanju Veselog četvrtka, a na kioske će u četvrtak 4. novembra.

(https://www.znaksagite.com/diskusije/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg52.imageshack.us%2Fimg52%2F2373%2Ftt01e.jpg&hash=c44248f0cc35039df2e90bab94dede51cf6ebb77)

prevod: Đorđe Dimitrijević

sledeći broj je za 3 meseca - Braća Dalton. Tačnije, ritam izlaženja je svakih 12 nedelja novi broj.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Plottz on 29-10-2010, 23:03:58
Cijena je prava sitnica!
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Axle Munshine on 29-10-2010, 23:43:11
@goksi
Moze li malo vise detalja oko samog izdanja?
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: goksi on 30-10-2010, 01:56:09
Pa ne znam puno. Startuju i sa Taličnim Tomom na kioscima. Izdanje je urađeno veoma kvalitetno. Naravno A4 format i boja, tempo je kao što sam napisao na svakih 12 nedelja (to je sad neki njihov standardan ritam sem Zagora i Dilana koji idu na svake 4 nedelje novi broj). Napisao sam gore i prevodioca. Dizajn vidite.

Evo i zadnje korice sa najavom sledećeg broja:

(https://www.znaksagite.com/diskusije/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg545.imageshack.us%2Fimg545%2F7308%2Fttzk.jpg&hash=a31a65fa9849535f277dea2685f36db2046d5f85)

Pošto je sad izašao prvi broj, drugi će u januaru sledeće godine. 2011. će znači biti 5 brojeva.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: kraken on 30-10-2010, 11:04:12
Steta sto neam nikakvog redosleda u izdavanju. Kako nadjose da im prvi broj bude junak mlakonja?
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Plottz on 30-10-2010, 12:27:13
Kad je beše počeo da žvaće slamku,`mesto da zavija duhan?
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Savajat Erp on 30-10-2010, 12:35:08
јбг, доктор му је саветовао да баци пљуге. :)
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Alex on 30-10-2010, 13:02:14
Sad proverih, ja Mlakonju imam u tvrdokoričenom Marketprintovom albumu, tako da ovo neću uzeti. Šteta što nisu išli sa novijim, neobjavljenim kod nas, epizodama.

Cena je popriličan problem. Ne za bogatije delove Srbije, ali u velikom broju regija gde "caruju" plate od 15-25000 dinara, 500-tinak din za jedan kiosk strip ne miriše na uspešnu budućnost izdanja.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Boban on 30-10-2010, 13:10:08
Alex žalosna sova u akciji.
Kakve veze ima redosled; ovo izdanje je namenjeno ne vama kolkcionarima koji imate sve, nego novoj publici.
Takođe, moramo raskrstiti sa komunističkim nasleđem ravnopravnosti - niti u jednoj zemlji u svetu ne mogu svi stanovnici da priušte sebi ono što žele, pa zašto bi Srbija bila izuzetak. Cene su takve kakve su, ko može da prati i hoće, uzeće, uvek će biti onih kojima ne odgovara; i da košta 200 dinara bilo bi onih koji bi ga uzeli tek da je 150 i tako u nedogled.

A trajnost... TT ima 86 albuma; niko to još uvek nije ovde uspeo da izgura, ni veće kuće niti u srećnija vremena. Hajde da prestanemo da kukamo za onim što neće izaći i da se radujemo onome što dobijamo.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Alex on 30-10-2010, 13:17:24
Cena ne treba da bude takva da baš svako može da kupi, nego onaj kritični broj čitalaca koji će da omogući izdavaču da štampa nove brojeve i zaradi nešto.
Naravno da nije izdanje namenjeno starim kolekcionarima, nego novoj publici, ali bilo bi lepo da su odabrali, bar za broj 1, premijernu epizodu, jer bi tako broj kupili i oni što imaju sve živo od ranije, a to bi moglo samo da koristi.
Ja želim uspeh ovom Taličnom Tomu, u svakom slučaju.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Boban on 30-10-2010, 13:34:39
Vrlo često u dugim serijalima početne epizode i nisu najbolje za navlačenje publike, već upravo one iz sredine.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Dobrotvor on 30-10-2010, 14:08:11
Nije 500-nak nego 430, a ako si član kluba čitalaca imaš u startu 20% popusta što mu dođe 344 din. Ja bih rekao da je to povoljna cena za jedan ovakav album. Da ne govorim da veliki broj ljudi ima 30% popusta (301 din.)
Jedino ako živiš u gradu u kom nema Trafike...

Mislim da ima manje od 86 albuma. 70 prema ovom spisku:

www.bedetheque.com/serie-213-BD-Lucky-Luke.html (http://www.bedetheque.com/serie-213-BD-Lucky-Luke.html)
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: SIMERIJANAC on 30-10-2010, 14:47:04
Quote from: Alex on 30-10-2010, 13:02:14
Sad proverih, ja Mlakonju imam u tvrdokoričenom Marketprintovom albumu, tako da ovo neću uzeti. Šteta što nisu išli sa novijim, neobjavljenim kod nas, epizodama.


Igzekli.Neke epizode su kod nas preštampavane po nekoliko puta, a ima toliko neobjavljenih.Na kraju,Mlakonja i nije idealna epizoda za upoznavanje nove publike sa Taličnim.
Pravi recept bi bio kombinacija najboljih avantura sa onim neobjavljenim u Srbiji,pošto bi ponovo izdavanje svih brojeva po redosledu bio jalov posao koji niko kod nas nije uspeo da izgura do kraja.
Što se cene tiče,pa ja tu nemam neke preterane zamerke jer su i Talični i Asteriks uvek zbog kvaliteta i opreme opravdano bili skuplji od ostalih stripova,a pošto ja ne kupujem ništa od novih stripova,ne bi mi bio problem da mesečno izdvojim 400 kinti za one naslove koji kod nas nikad nisu objavljeni ili su se pojavili samo jednom u crno-belim izdanjima Biser-stripa.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Nightflier on 30-10-2010, 14:59:34
Što se mene tiče, verovatno neću kupovati jer nikada nisam preterano voleo TT-a. Ima nekoliko epizoda koje su mi drage, ali taj strip za mene nikada nije bio ono što je bio Asterix. Voleo bih da vidim neke novije francusko-belgijske stripove, ili one koje smo propustili devedesetih godina, na primer "Lanfeusta", "Legende Persevana", "Škorpiona", "Vinu", "Letopise Crnog meseca" itd.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: kraken on 30-10-2010, 18:59:10
Verovatno cu uzimati da bih podrzao projekat, ali da pocnu od junaka-mlakonje je bas losa odluka. Ima mnogo boljih epizoda jer ce mnogi uzeti prvi broj i na osnovu njega odlucivati da li da nastave kupovinu a da ne znam opus TT-a ne verujem da bih bio preterano zagrejan posle takvog otvaranja.

Jos veca muka je to sto ce ovim tempom okoncati objavljivanje svih brojeva za nekih 20 godina tj. nema nista od kompletiranja TT-a za kolekcionare.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: goksi on 31-01-2011, 15:04:05
Ove nedelje Daltoni na kioscima

(https://www.znaksagite.com/diskusije/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg407.imageshack.us%2Fimg407%2F9250%2Ftalicni.jpg&hash=7136c3e8744aa385c7a671abbeac22f8b4c04bf3)

Ima najava za sledeći broj da izlazi isto za 3 meseca ali nema sličica koja epizoda je u pitanju tako da ćemo morati da se strpimo.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: kraken on 31-01-2011, 20:33:58
Verovatno ni oni ne znaju sta ce izdati. Mislim da ce im i ovo propasti jer su kiosci prepuni remitende.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: goksi on 31-01-2011, 20:58:07
Koje remitende?
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: kraken on 31-01-2011, 21:49:50
Na vise kioska sam video po nekoliko TT br. 1, skoro isto koliko ih je bilo i kad se pojavio. Ili ga dopunjuju, ili je u pitanju neinteresovanje kupaca pa im se vuku isti primerci. Nemam neki reprezentativni uzorak vec baziram na mestima na kojima i inace kupujem dnevnu stampu.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: goksi on 31-01-2011, 22:03:38
A to, pa to nije remitenda  :), to je zadnji broj. Mislim da grešiš, neće Talični ovim ritmom da propadne. Ionako se to u BG-u i NS kao i još ponekim mestima kupuje u njihovim trafikama.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Alex on 31-01-2011, 22:09:55
Quote from: kraken on 31-01-2011, 20:33:58
Mislim da ce im i ovo propasti jer su kiosci prepuni remitende.

Rekao si ovo kao da su im silna izdanja propala do sada, a koliko znam nije ni jedno.

Sem toga to nije remitenda nego je to normalan tiraž prvog broja.

Ali zapažanje da se primerci ne prodaju i da je na mnogim prodajnim mestima isto stanje bilo pred izlazak drugog broja, kao i pre tri meseca kad je izašao prvi, je tačno.

Ali i to je normalno, jer kako očekivati bolju situaciju u zemlji gde je malo interesovanje za strip, gde se jedva preživljava i standard opada, a cena TT je za prosečnog kupca visoka, a pored svega toga epizode su reprizne, pa VČ TT računa prvenstveno na neke nove kupce, što je svesno rizičan izbor.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: kraken on 31-01-2011, 22:15:12
Meni je propast cinjenica da su smanjili tempo izdavanja za dobar deo izdanja sem dda i zagora. A za talicnog sta znam, dobih informaciju da su oni zadovoljni prodajom i to je i najbitnije posto i da nema nista na kiosku zbog rasprodatosti a da su oni nezadovoljni bilo bi gore. Mada mislim da je losa odluka izbor epizoda- samo u svojoj okolini znam dve osobe koje imaju tu epizodu od ranije kod kuce i zbog toga nisu zeleli ni da kupe ovo izdanje.

Btw to je remitenda, ako se nije prodalo do sada sigurno se nece razgrabiti za par dana do izlaska drugog broja.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Alex on 31-01-2011, 23:35:05
Ne znam šta je najbitnije - to što su oni zadovoljni prodajom je njihov subjektivan stav koji može da bude neiskren - za javnost, a može da bude i iskren, ali onda se postavlja pitanje šta ih čini zadovoljnim, prodaja jednog primerka ili 600 itd, a to da su kiosci puni neprodatih primeraka je objektivna stvarnost.

Pre povlačenja prvog broja sa kioska oni su mogli da budu zadovoljni i uopšte obavešteni o prodaji, samo iz svojih prodavnica i eventualno striparnica, dok im je stvarna situacija prodaje na mreži kioska po Srbiji poznata koliko i meni i tebi tj nepoznata im je.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: goksi on 31-01-2011, 23:59:14
U bre, o čemu vi to? Pa i Zagora ima na kioscima pa se zna da je on najjači po prodaji. Pa kad bi bilo razgrabljeno sa kioska onda verovatno ne bi išlo jedan broj na tri meseca nego svake 2 nedelje.

Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: kraken on 01-02-2011, 06:52:05
Imaju finansijske izvestaje za svaki mesec tako da verujem da im je poznata prodaja makar posle prvog meseca bivstvovanja tt-a na kioscima.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Mo on 01-02-2011, 19:19:05
E super sto je izasao drugi deo, vec sam i zaboravila. Trafika u kojoj ja pazarim u ns koliko sam shvatila oni dopunjuju izdanja, ima unazad i po nekoliko brojeva sto je ok ako si propustio nesto
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: goksi on 26-04-2011, 15:03:24
Ovaj bi trebalo sledeći četvrtak da bude na kioscima  xcheers

(https://www.znaksagite.com/diskusije/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg638.imageshack.us%2Fimg638%2F3600%2Fttreklama.jpg&hash=aa8aa5e96d795a637f275231e05a68f9f2298c64)
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: goksi on 03-05-2011, 16:30:17
Evo ga, u četvrtak je na kioscima  :|

(https://www.znaksagite.com/diskusije/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg862.imageshack.us%2Fimg862%2F2065%2Ftt3h.jpg&hash=d3d0a31f7dec55244a6bd661f56447b339a9fe7c)
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Savajat Erp on 03-05-2011, 16:41:37
Ова епизода је иначе и једини Талични Том којег већ поседујем...ако ми га већ није неко мазнуо. :)
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: goksi on 04-05-2011, 22:51:52
Bah, kada će ih biti tridesetak ovako  :)

(https://www.znaksagite.com/diskusije/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg198.imageshack.us%2Fimg198%2F7484%2Ffotografija0206.jpg&hash=10654b108a5a6ec55a1ace59b585d0b7aded1bc4)

(https://www.znaksagite.com/diskusije/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg718.imageshack.us%2Fimg718%2F5305%2Ffotografija0207.jpg&hash=185a30bbf66ad196b988eb7a3455abbd2ec48eff)
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Axle Munshine on 04-05-2011, 23:43:10
Sve bi bilo mnogo lepse kada bi se VC odlucio da krene stepenik vise i da svakog meseca izbacuje na kioske bar po jedan novi album,i to ne samo sa Talicnim nego i sa drugim BD serijalima,da ih sada ne nabrajam,ima ih poprilicno koji cekaju svoje premijere...
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: kraken on 06-05-2011, 11:28:27
Bataljujem dalju kupovinu dok ne izdaju nesto sto vec politika nije izdala.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: kraken on 12-10-2011, 04:49:28
Izgleda da su bas ozbiljno doziveli moj post pa su prestali dalje da izdaju TT-a   :twisted:
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Raoul_Duke on 12-10-2011, 21:38:29
Iskreno se nadam da će četvorka stići do Sajma.
Title: Re: Talični Tom na kioscima!
Post by: Alexdelarge on 17-06-2013, 08:27:37
INTERVJU: ERVE DARMENTON AŠDE, autor Taličnog Toma
Kauboj i dalje jaše ljut

Šta sve traže od mene za britansko i američko tržište! Ne bih smeo da crtam Meksikance kako spavaju, jer to stvara utisak da su lenji i morao bih da istanjim usta Afrikancima

Krems –Priča o Taličnom Tomu, najpoznatijem strip kauboju na svetu, zašla je u 67. godinu postojanja.Belgijski izdavači ,,Dipui" i kasnije ,,Dargo", do sada su prodali 300 miliona primeraka pojedinačnih albuma samo na frankofonom području, a da pri tome u statistiku nije ušao tiraž stripova u nastavcima koji su se godinama objavljivali u nedeljniku ,,Spiru". Avanture Taličnog Toma nisu prekinute ni smrću njegovog kreatora Morisa de Bevera (1923 – 2001) čija se želja – da ga njegov junak nadživi – ispunila nominovanjem Ašdea (pseudonim Ervea Darmentona, rođenog 1961) njegovim legitimnim naslednikom. Odnedavno, kreiranjem stripa o detetu Taličnom (Kid Lucky) – i sam je postao zvezda internacionalne (klasične) strip scene, s vrtoglavim tiražom od četvrtine miliona prodatih primeraka s poslednjom objavljenom epizodom o slavnom kauboju.

Na izložbi o Taličnom Tomu u Muzeju karikature u Kremsu, koja traje do polovine novembra ove godine, publika može da uživa u originalnim skicama, crtežima i vanserijskim izdanjima stripova o usamljenom kauboju na opsežnoj retrospektivi koja osvetljava i crtačku produkciju Ašdea. Za najmlađe, veliku radost nude kulise tipičnog gradića iz popularnog stripa, zajedno sa bioskopom ,,iza rešetaka" ćelije braće Dalton i ,,senkama" najbržeg revolveraša Divljeg Zapada.

Sa Ašdeom smo se sreli u Kremsu, na dan otvaranja izložbe.

Kakavjeosećajcrtatijunakaizvašegdetinjstva?

Tojebiostripkojisam,,gutao"kaodete, apoštojemojamajkazbogtogabilaočajna, sklopilismosporazum: moraosamdapročitamčetiriknjigeuzamenuzajedanstrip. Poštonismoimalimnogo para, mislimdasusemojiroditeljipredalikadasushvatilidajeboljedanamkupestripkojikoštajedanfranaknegobiciklkojinisumoglidapriušte.

Kaoodrastaočovek, sdušomunosu, pokušavaosam daizdamsvojprvistripalbum. Ondajedošloiskušenjeizdržavanjasopstvenimradom, dokminisuponudilidacrtamTaličnogToma! Tonijelošezanekogakojeutajzanatuskočiopravosarendgenologije! Neprođenijedandandasebinekažemdasamsrećković, madajevelikaodgovornostnastavitisaradomnajednojtakolegendarnojličnostikaoštojeTaličniTom.

Umeđuvremenuraditenadrugomalbumu,,Kid Lucky – Kaubojšegrt", stripserijiodetinjstvuTaličnogToma. Zarazlikuodoriginalnogkonceptanakomestesarađivalisadvojicomscenarista, ovdesepotpisujetekaostopostotniautor.

To je prevashodno odluka izdavača. Kid Luckyje bio moja ideja, jer sam želeo da se obratim najmlađoj publici. Taličnog Toma retko čitaju deca mlađa od 11 godina. Hteo sam da otvorim vrata sveta stripa najmlađima i da ih istovremeno pripremim na odraslog Taličnog Toma. Imao sam pred očima dva cilja. Jedan je bio da pokažem zbog čega se Talični Tom tako zove, zašto tako dobro barata koltom, zašto peva i zašto nije smešan kao svi oko njega. Drugo, humor sam hteo da oslonim na vizuelni sadržaj, zbog čega u ovoj strip seriji nema mnogo reči – deca se prvo nauče da hodaju pre nego što krenu da eksperimentišu sa jezikom. Kid Luckyje kao i sva deca – nestašan, pun klinačkih ideja i fazona, zbog čega publika s njim može da se smeje od srca.

I pored neverovatne popularnosti vaših autorskih stripova na francuskom govornom području, Talični Tom ostaje jedini pravi internacionalni uspeh.

Francuski strip nije lako prevodiv na strane jezike jer je u našoj klasičnoj tradiciji igra rečima najjači humoristički adut. Svetsko tržište je veoma zatvoreno i jedino naši ,,klasici" i dalje beru veliki uspeh: Asteriks, Gaša, Tintin i naravno – Talični Tom, ali ne treba zaboraviti da su svi oni profitirali u doba kada nije bilo mnogo konkurencije. Deca nisu imala ni video igre, ni ,,pametne" telefone, ni kompjutere. Internacionalni uspeh ipak me nije zaobišao. Neki od mojih stripova prevedeni su na indonežanski, nemački, arapski i korejski jezik. Dve avanture ,,C. R. S. – Detresse" pojavile su se na nemačkom tržištu, ali ta tema je univerzalna jer ne postoji zemlja u kojoj se narod rado ne ruga policiji. ,,Drumski prokletnici",o porodici koja stalno upada u komične situacije u svom starom ,,sitroenu" jestejoš nešto s čime dosta ljudi može da se identifikuje.

Da li ste ikada imali problema s cenzurom?

Samo jednom! Moj humor se obraća svima, sve, sve samo bez cigarete! (Aluzija na zabranu pušenja u Taličnom Tomu)

Cenzori su uspeli da izbrišu cigaretu i iz ruke Žan Pol Sartra....

Isto se desilo i Žaku Tatiju,kome su uklonili lulu iz usta. Meni je jasno da neko pazi na naše zdravlje, ali nasrtati na istorijske činjenice je bez veze. S druge strane,ne mislim da je važno da li Talični Tom puši,jer nekoga možete učiniti markantnim na milion načina. U ovom konkretnom slučaju,promenu je sproveo sam Moris,jer da Taličnom u usta nije ubacio slamku umesto cigarete, ne bi imao nikakve šanse na američkom tržištu. Čak je zbog toga 1988. dobio nagradu Svetske zdravstvene organizacije! Znate kako je, kod Amerikanaca možete da pokažete preklane ljude, rasporene stomake i na tone oružja, ali ne i cigaretu.

Cenzura je,u slučaju Taličnog,otišla korak dalje....

Kakve sve stvari traže od mene za britansko i američko tržište! Elem, više ne bih smeo da crtam Meksikance kako spavaju,jer to stvara utisak da su lenji, morao bih da istanjim usta Afrikancima, a Indijanci bi trebali da pričaju francuskim Viktora Igoa (odnosno, za anglosaksonce: šekspirovski!) Ja im kažem da ne želim da menjam tradiciju, pa nek'onda oni sami kroje gotov strip kako im je volja.

Kako izgleda vaš crtački proces?

Ja sam zanatlija u duši, što će reći da crtam rukom. Današnja generacija crtača koristi se skoro isključivo kompjuterom. Moje oruđe su siva olovka, lenjir i gumica, bar što se tiče čitavog skiciranja. Četkicom radim na razvijanju likova,a za ispunjavanje balončića tekstom, koristim pero s kojim sam se sprijateljio još u osnovnoj školi,kad sam radio na svom krasnopisu. Prednost crtanja rukom jeste to što me nestanak struje i kurcšlus uopšte ne sputavaju u radu. Kada radite na kompjuteru, hteli–nehteli,vi ste skoncentrisani na virtuelni svet i mašina postaje važnija od umetnika.

http://www.politika.rs/rubrike/Kultura/Kauboj-i-dalje-jase-ljut.lt.html (http://www.politika.rs/rubrike/Kultura/Kauboj-i-dalje-jase-ljut.lt.html)