• Welcome to ZNAK SAGITE — više od fantastike — edicija, časopis, knjižara....

Nobelovac

Started by Meho Krljic, 01-10-2024, 10:19:31

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Meho Krljic

Imajući u vidu da je premijera ove serije u Subotu, da se bavi jednom neupitnom veličinom jugoslovenske književnosti, kulture i istorije uopšte, ali i možda najvažnije, da je prave ljudi neskloni jeftinim nacionalističkim poentiranjima, Tihomir Stanić kao jedan VEOMA okej lik, i naš Žika Kišobranac kao MNOGO okej lik, onda da otvorimo topik na vreme.


Dakle, premijera petog Oktobra (A DA LI SLUČAJNO?), ekipa serije veoma solidna, uključujući neke renomirane glumce (Branka Petrić, Selma Alispahić, Svetozar Cvetković, Vladan Gajović, Bojan Žirović, Bojana Zečević), epizoda je osam, i, makar po onom što sam do sada video, deluje vizuelno solidno (kostim, scenografija, svetlo). Moglo bi da bude dobro, pogotovo što je za Stanića ovo passion project koji je dugo želeo da napravi i, kako rekoh, ne očekujem nekakav crowdpleasing "patriotizam" i busanje u prsa već jedno zaranjanje u Andrića kao čoveka, autora, nobelovca, sa preispitivanjima, sumnjama, itd. VIDEĆEMO!

A Žiki ovako na neviđeno čestitke i respekt.

Meho Krljic

OK, posle prve epizode, nije da nemam zamerki, ali nije ovo loše. Početak je režiran nekako kruto, sa vrlo staromodnim kadriranjem i glumcima koji stoje jedno naspram drugog i izgovaraju tekst ali se posle to dosta dinamizuje i neke scene su rešene vrlo solidno, a i glumci kao da se malo pojačaju. Takođe i tekst koji je na momente suviše utilitaran za moj ukus u tim scenama postaje življi i tačno imam utisak da znam šta je Žika napisao  :lol:

Fotografija i montaža su odlični, kostimi solidni - mada nisam siguran da postoji dovoljna vizuelna distinkcija između četrdesetih i šezdesetih - i muzika je takođe vrlo dobro iskorišćena. Od glumaca su mi za sada Bojan Žirović, Aleksandra Pleskonjić, Vladan Gajović, Milovije Obradović, Slobodan Beštić i Petar Novaković bili najsolidniji. Gledaćemo dalje pa ćemo videti.

Truman

Preskačem baš zato što sam očekivao krutu, klasičnu dramsku seriju bez dinamike i kreativnih ideja. Tihomir Stanić...ne znam po koji put taj čovek glumi Andrića.
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law." A.C.

Meho Krljic

Peti, ako je verovati ljudima na internetu. Enivej, nije ovo SUVIŠE kruto, naglasio sam kvalitet montaže jer montažerka Snežana Ivanović (vrlo iskusna, radila je, recimo, Turneju, Tito i ja, Seks, partijski neprijatelj br. 1, deo Kako je propao rokenrola, pa onda seriju Vera i ja itd.) briljira u naraciji koja konstantno skače između nekoliko vremenskih perioda. Ova prva epizoda zapravo pokrije toliko epizoda iz različitih perioda u Andrićevom životu da se pitam kako će sledećih sedam da budu ispripovedane. Ako se zadrži isti pristup, serija će biti možda i zamorna za "običnog" gledaoca, tako da verujem da će i pored idaljeg skakanja između vrmenskih tokova u narednim epizodama biti forsirane duže scene u pojedinim periodima. Enivej, svakako ne treba očekivati nekakav žanrovski ikonoklastički pristup, ali naglasak jeste na Andriću punom sumnji u sebe, dvojbi itd.