• Welcome to ZNAK SAGITE — više od fantastike — edicija, časopis, knjižara....

Kristijan Cesnak - Uzdizanje (2012)

Started by Mica Milovanovic, 31-08-2012, 21:28:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Josephine

Lord mora da misli da je i feminizam borba za vlast?  :lol:

Lord Kufer

Quote from: D. on 02-09-2012, 00:41:15
Lord mora da misli da je i feminizam borba za vlast?  :lol:

Ne  8-)
Feminizam je samo način da se dođe do zgodne a jeftinije radne snage.

:?:

Josephine

 xrofl

Pa to za one žene koje rade.  :?:

Nightflier

Dobro, ja nisam čitao Spin, pa ne mogu da dam sud o njemu. Ove žene koje sam naveo mogu da dam kao primer vrsnog obrađivanja najrazličitijih motiva u SF književnosti (za razliku od većine, Bjuksovu doživljavam kao SF a ne kao fantazi). Ali ono što si rekao o Vilsonu delimično stoji - odnosno, za nagradu Hugo. Hoću da kažem da su nagrade izgubile svaku relevantnost, pošto ih dodeljuje ekstremno mali broj ljudi. U slučaju Huga, to je negde oko hiljadu, ili čak manje. Skandalozno je - po meni, naravno - što je žanrovska kritika zaobišla veličanstvenog Darila Gregorija.koji je godinu za godinom izbacio tri veličanstvena romana, koji su potpuni povratak dikovskoj fantastici. U tom smislu, nagrade su prestale da budu bitne kao merilo bilo čega. Možda bi bilo zgodno utvrditi kada je to počelo da se dešava, doduše. Verovatno u trenutku kada je književnost sama po sebi prestala da bude bilo šta sem nosioca ideja za ekranizacije.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Lord Kufer

Okej, koja su ta tri romana Gregorija, to bih voleo da pročitam?

Nightflier

http://nightfliersbookspace.blogspot.com/2011/12/nightfliers-best-ov-d-best-2011-deo_29.html

Reč je o romanima Pandemonium, The Devil's Alphabet i Raising Stony Mayhall. Na gornjem linku imaš moj kratak utisak o njima. Ako ti nešto znači, Libeat ne deli moje mišljenje o tim knjigama. A ako ne možeš da ih nađeš u sopstvenoj radinosti, drage volje ću ti ih poslati na mejl.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Lord Kufer

Baš si ga nahvalio.
Našao sam Alfabet.
Verovatno bih prvo hteo da čitam Pandemonium, tako da...


Anomander Rejk

Quote from: Nightflier on 01-09-2012, 17:27:22
Nije nikakav problem pisati ni naučnu, ni epsku ni ma koju drugu fantastiku koristeći se našim etnosom ili pak tako što bi se radnja smestila u našu sredinu. Skalopovi "Rašani" su odličan primer, kao i moj omiljeni domaći SF roman, "Kaniga". Ako malo proširimo polje posmatranja, genijalno pisani i prevedeni "Vukodav" nameće se kao primer izvanredne epske fantastike pisane sa osloncem na slovenske motive. Naglasiću da trenutno u SAD vlada jagma za slovenskim fantastima, pa se prevodi sve više ruskih pisaca, a ima i onih koji pišu na engleskom, ali ubacujući u svoju fantastiku neke slovenske motive i prilagođavajući ih žanru u kojem pišu, i koji su stekli popriličnu popularnost.

Ako je neko svestan da je naš svet globalno selo, onda su to Ameri - i oni uvek traže nešto novo. Problem sa naslovom o kojem je ovde reč, kao i sa sličnim naslovima, krije se u tome što oni nisu odraz ni našeg jezika ni naše kulture, već jeftino podražavanje fantazijskih klišea, koji zapravo nisu utemeljeni ni u jednoj mitologiji, već u nekakvom geštaltu globalne malograđanske popularne kulture. Nasuprot tome su izrazito nacionalno obojeni romani, ili romani koji makar na neki način koketiraju sa otvorenim nacionalizmom, poput KR, DNiCZ, PS, ČKJT. Kosingas i tako dalje, koji su za mene neprihvatljivi na jedan potpuno drugi način. Mislim da je pravu meru u svemu tome našao ZStef sa stripom "Pod vučjim žigom", recimo. Ono je ne baš klasična epska fantastika, sa izraženim elementima nacionalnog mitosa, ali bez nacionalističkog mitosa, koju može da čita bilo ko i bilo gde. Veoma bih voleo da taj strip vidim pretočen u makar kratak roman (da ne kažem, novelu).

Bojim se da te nisam sasvim razumeo. Na koji način su pomenuti romani neprihvatljivi za tebe, šta je tačno ono što ti tu smeta ? Zanima me, pošto znam da si dosta toga pročitao, i cenim tvoje sudove ( što ne znači da se uvek slažem sa njima ). Na koji to način Kosingas koketira sa otvorenim nacionalizmom ? U romanu je akcenat na odnosu paganstva i ranog hrišćanstva, a sad da je Otomansko carstvo bila osvajačka sila na ovim prostorima, to je valjda istorijska činjenica, a ne nacionalizam. Nacionalizam, barem u onom lošem smislu, bi bio da se drugi narodi ponižavaju i prikazuju crno. Ako ima nacionalizma u Kosingasu, on je po meni od one pozitivne vrste, da pobuđuje zanimanje za vlastitu prošlost, istoriju i kulturu.

Da se razumemo, Kosingas, i Zmaj i ždral , su daleko od savršenog, ima tu mana i stvari koje nisu ispale najbolje, ali meni pretežu pozitivne stvari. Te knjige su doživile za naše prilike, solidnu popularnost. Prevedeno je  na  na poljski jezik. U značajnoj meri su obnovile interesovanje za domaću epsku fantastiku. Tačno je da u ovom momentu prolazi domaća EF zasnovana na pretežno nacionalno-istorijskim motivima, ali ona otvara vrata i za druge forme iste. Kad sve to saberem, mislim da je pozitivnih strana puno više od negativnih.
Tajno pišem zbirke po kućama...

pokojni Steva

Quote from: Anomander Rejk on 02-09-2012, 11:45:20


Da se razumemo, Kosingas, i Zmaj i ždral , su daleko od savršenog, ima tu mana i stvari koje nisu ispale najbolje...


Sad mi je lakšije, ne moram da pročitam 
Jelte, jel' i kod vas petnaes' do pola dvanaes'?

Nightflier

Vidiš, sa izuzetkom "Poslednjeg Srbina", ja te romane zapravo i nisam čitao - upravo zbog te predrasude - a najverovatnije ni neću.

Najpre, ma šta političari pričali i ma šta narod mislio, mi živimo u zajedničkom kulturno-jezičkom prostoru sa Hrvatskom, BiH i Crnom Gorom. Prvi sledeći put kada se budemo našli u sastavu iste države (ili nadnacionalne konfederacije), kao što ćemo se neumitno naći, proces razmene ideja i popularne kulture ponovo će otpočeti. Taj proces i danas postoji u smanjenom obimu, doduše.

E sad, taj zajednički prostor je proteklih decenija poprilično namučen i napaćen ratovima i koječim nečim. Umetnici, a naročito književnici, dali su svoj doprinos svemu tome i to je ostavilo traga u narodu. Zato je danas mnogo lakše prodati bilo šta u vezi sa "slavnom ..... (h)istorijom našeg naroda" nego bilo šta drugo. Mislim da nije moguće da jedan ozbiljan autor napiše jednu knjigu koja se bavi Kosovskom bitkom ili kraljem Tomislavom ili Kosačama, a da nije svestan da će velika većina njegovih čitalaca biti iz jednog makar umereno nacionalističkog korpusa. Dakle, sve i da autor ne propagira šovinističke ideja - kao što sam siguran da ih Goran Skrobonja nije propagirao u svom "Tesli" i kao što znam da ih Boban nije propagirao u svom "Srbinu" - sem prema Srbima - on ili ona doprinose održavanju u životu jedne nacionalističko-šovinističke ideje, koja sve i da je dobra i pametna, kod nas nikada nije bila realizovana na dobar i pametan način. Indikativno je da romani koji se bave tim nečim našim, na primer sukobom paganstva i hrišćanstva, ali u vreme kada se to zaista dešavalo, bivaju neprimećeni. Eno ti "Pod slobodnim suncem" kao primer. Neka me izvinu svi od reda koje sam pomenuo, ali ono će dugo vremena biti najbolji roman napisan o "slovenskoj stvari". Međutim, roman je smešten u šesti vek, pre podela na Srbe i Hrvate, pa je junak generički plavokosi i plavooki Sloven, koji sam izlazi na crtu najvećoj svetskoj sili - ali prosečan čitalac ne može da se identifikuje sa njim, zato što je rođen davno pre nastanka srpske države, niti ga zabole za Hune, koji su glavni neprijatelji, poglavito zbog toga što nisu Turci ili Hrvati. I zato taj roman niko ne čita.

Dakle, naši fantasti su u književnom zapećku uvek bili. Ali dosetili su se genijalne reklame za svoj proizvod - nacionalnog predznaka. Od Skalopovog smeštanja letećih tanjira u na Kopaonik, vampira na Homolje, a zombifikovanog Tesle u lagume ispod Dunava nije ostalo ništa. U fantastiku se prelila politika, ovakva ili onakva - i meni se to ne dopada i ne želim da u tome učestvujem kao čitalac.

Opet, ovo je moj stav na koji drugi nisu obavezni. Možda će mi sada neko zameritii na manjku nacionalnog kredibiliteta, ali ja bih radije da slegnem ramenima nego da izlistavam ko mi je zaginuo u kojoj bici.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Father Jape

Ima li romana koji se bavio progonom bogumila na ovim prostorima tokom srednjeg veka?
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

Nightflier

Verovatno ima u Bosni. Svako se bavi svojom patnjom, onakvom kakvu je zamišlja.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

angel011

Nisam sigurna da te razumem - da li hoćeš da kažeš da ti je neprihvatljivo da neki lik bude Srbin, Hrvat, Turčin...?
We're all mad here.

Nightflier

Ne, ali mi jeste neprihvatljivo da to bude najznačajnija njegova odlika.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

mac

Quote from: Lord Kufer on 02-09-2012, 00:09:48
Pa, kad provališ da iza nekog lika postoji takva i takva logika, a znaš da pisac nije sposoban da načini kvantni skok, onda sledi - zna se - raspad sistema, ubacivanje novih likova, takorekuć jedno zajebavanje tipa Lost  8)

Ljudi pogrešno koriste termin kvantni skok. Voleo bih da se isprave oni koji su u stanju.


Usul

Quote from: Nightflier on 02-09-2012, 19:26:43
Ne, ali mi jeste neprihvatljivo da to bude najznačajnija njegova odlika.


Na žalost, ovo je veoma česta pojava kod prepotentnih nacija u koje svakako spada bilo koja sa prostora bivše sfrj. Pera je veliki Srbin/Hrvat/Bošnjak/Crnogorac... i pošeo je otkriva veliku svetsku zaberu protiv.... Isti stav je veoma prisutan i u npr. Izraelu i jako lepo je parodiran u "You don't mess with Zohan".


You don't mess with the zohan






God created Arrakis to train the faithful.

Nightflier

Ne bih rekao "prepotentnih". Mislim da je bolji izraz "ugroženih". Svi mi smo nacije u nestanku a ne u nastanku. Naš doprinos svetskoj kulturi je zanemarljiv. Idealan primer je Tesla, oko kojeg se i Srbi i Hrvati otimaju, a čovek je bio Amerikanac, kad se sve sabere i oduzme. Mene počinje da izrazito nervira sve što podilazi tom osećaju ugroženosti.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

angel011

Quote from: Nightflier on 02-09-2012, 19:26:43
Ne, ali mi jeste neprihvatljivo da to bude najznačajnija njegova odlika.

Ne znam koliko je onda ta tvoja primedba primenljiva na dela koja si naveo.

Recimo, kosingas je pre svega kosingas, predvodnik viteškog reda zaduženog za odbranu ljudi od demona.
We're all mad here.

Anomander Rejk

Nightflieru, sam si naveo, sem PS, zapravo govoriš o romanima koje nisi ni pročitao... prilično sam upoznat sa Kosingasom a i ljubiteljima istog i topicima posvećenim mu po forumima... gro zanimanja za roman i većinu fanova upravo zanima staroslovenski mitos, drevni bogovi, vile, običaji i sl. u romanu, a ne nekakav nacionalizam...
Tajno pišem zbirke po kućama...

Nightflier

Pffft. Da li se u romanu pojavljuju Marko Kraljević i Miloš Obilić? Da li se uopšte pojavljuje ikakav srpski viteški red? Ako se javljaju, onda taj roman za mene nije dovoljno udaljen/izmešten od sadašnjosti da bih ga čitao. Ne teram druge da ga ne čitaju, već samo objašnjavam zašto ga ja neću čitati. Ma kakva asocijacija na slavna vremena srpske države, Dušanovo carstvo ili koji već antrak dovoljna je da me odbije - pa makar toga bilo samo u naznakama. Nesrećni "Kosingas" je ovde samo primer i može biti da je reč o potpuno neprimerenom primeru, ali takav je moj stav.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Джон Рейнольдс

Quote from: Lord Kufer on 01-09-2012, 23:57:35
Quote from: Джон Рейнольдс on 01-09-2012, 19:06:50
Quote from: Lord Kufer on 01-09-2012, 18:27:59
U Game of Thrones, razmislite, kakva je pozicija žene? Vidi samo onu debilku, zapravo više njih, koje vaspitavaju decu da postanu vladari - kakva čudovišta prave od svoje dece. Nije to uopšte naivno. A nije ni slučajno.

Како се у ово што си написао уклапају ликови Бријане, Арје, Мелисандре и Денерис?

Svi likovi u Game of Thrones su spremni na teške žrtve zarad nekakvih ciljeva. Nema tu nikakvih odstupanja. Samo sam izdvojio one dve žene, kraljicu majku Džofrijevu i onu, sestru Kejtlininu koje je sin totalni imbecil, programiran da bude takav. Seriju sam gledao negde do polovine druge sezone i izgubio sam dalje zanimanje pošto se već tu videlo fraktalno raspadanje na proizvoljnosti. Posle sam pročitao o raspadanju likova kao što je, po meni najbolji lik, Tirion, i nisam više imao volje da dalje gledam.

Što se tiče male Ajre, pisac je uveo deus ex machina koji će da rešava probleme kao nekakav neuhvatljivi asasin, a šta je dalje bilo s njom, ne znam.

Serija je rađena kao kopija srednjeg veka, samo bez hrišćanstva i drugih dominantnih religija, znači bez zamagljivanja lažnim moralom, jasno i do kraja protežira jedan nemoralan tip ponašanja - evil alignment, kod najvećeg broja likova.



Другим речима, ја говорим о књигама, ти причаш о серији. Јеси ли уопште читао Мартинове књиге? Или је на делу оно старо: "Нисам читао књигу, али сам зато гледао филм."
America can't protect you, Allah can't protect you... And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε


zakk

Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

pokojni Steva

Quote from: Nightflier on 02-09-2012, 19:26:43
Ne, ali mi jeste neprihvatljivo da to bude najznačajnija njegova odlika.

Ne navodim ponuku ovog posta jerbo fino i kratko izražava najbitnije. Nekad davno, naučili su me kako se šah igra. Do dana današnjeg nisam skontao koja je uloga raspoređivanja figurica na tabli, ono u dva tabora.
Jelte, jel' i kod vas petnaes' do pola dvanaes'?

Gaff

Sum, ergo cogito, ergo dubito.