Prošlo je 20 godina od tog intervjua do sada. Mur može da menja mišljenje, naravno, kao i svako drugi. Mnoge čuvene ličnosti su tokom istorije optuživane da su se "prodale" nekoj grupi, vlasti, ili ideologiji. Tako je Vordsvort, koji je za književnost bio ono što Francuska revolucija za istoriju, u poznijim godinama postao konzervativan i podržavao je postojeće strukture vlasti u Britaniji. Naravno, oni koji su bili opčinjeni njegovom revolucionarnom poezijom u svojoj mladosti mu nisu oprostili tu "nedoslednost", koja možda i nije toliko nedoslednost koliko prirodni tok stvari.
Međutim, ja čak i ne verujem da je Murovo mišljenje o Tolkinu pretrpelo neku bitnu promenu za to vreme. U suprotnom, čuo bih ga da pominje tu temu i ranije, kao što je pominjao Sopranove ili Simpsonove.
Ali mislim da je Murovom pogledu na svet dato suviše pažnje u javnosti. Umetnički intelekt ne funkcioniše poput naučnog i nije potrebno da čovek može da racionalno objašnjava stvari i iznosi argumente da bi bio dobar umetnik, čak i onog tipa koji barata zapletom (dakle, uzročno-posledičnom vezom). Neisporno da je Mur pametan, ali njegovo obrazovanje nije na nivou Čejkinovog ili onog Gila Kejna (obojica samouki), i to mu samo generacija koja je odrastala na njegovim stripovima daje toliku važnost u svemu što više i nema veze sa stripovima, time dajući važnost sebi. S druge strane, vrednije ga je čuti od mnogih - prosto me je sramota kada slušam Morisona i njegov infantilizam...
S treće strane, Gejman je bio impresioniran Tolkinom - barem nekad davno - kao i Klajvom S. Luisom (Narnija). Interesuje me šta bi imao da kaže o toj ljubavi danas.