HIKARU NO GO
Godina snimanja: 2001-2003
Broj epizoda: 76Ko bi rekao da će anime čija se glavna fabula vti oko igre slične šahu biti zanimljiv? Pre opisa radnje serijala, moram da Vam predočim i osnovne postavke nacionalne japanske igre Go, koja je središte dešavanja ovoga anime naslova (ponavljam se). Dakle:
Go je misaona igra za dve osobe, sa vrlo jednostavnim pravilima i neverovatnim mogućnostima strategije i kombinatorike. U igri je bitna samo veština igrača i, kao u šahu, ne postoji mogućnost rizikovanja ili iznenađenja - nema ni kockica ni karata. Pravila su jednostavnija od pravila u šahu i pružaju mnogo dublji pristup samoj igri.
Go je najstarija igra na svetu. Stari kineski izvori procenjuju da je go nastao oko 2500 godina p.n.e. i stoga se predpostavlja da je igra stara oko 4000-4500 godina. U literaturi go prvi pominje Konfučije, koji je preporučivao igru uglednim ljudima radi vežbanja inteligencije. Narodi dalekog istoka dugo su, pored slikarstva i muzike, smatrali go umetnošću. Go je nacionalna igra u Japanu, ali zbog velikog rasta njegove popularnosti u svetu, odskora se tretira kao misaoni sport. Go je igra sa najviše registrovanih igrača na svetu. Go je najpopularniji u Kini, Japanu i Koreji. (U Kini se zove Wei-chi, u Japanu Igo, a u Koreji Baduk.) U našoj zemlji go je počeo da se igra šezdesetih godina, a prvi klubovi su osnovani 1972. godine u Kragujevcu i Nišu.
Pravila igre su jako jednostavna i ne predstavljaju problem nijednom početniku, ali je zato go izuzetno komplikovana igra za majstore. Najbolji svetski igrači poklone ceo svoj život proučavanju go-a i, kako kažu, još uvek postoje stvari koje ne razumeju. U go-u postoji izuzetno dobar prednosni sistem koji dozvoljava da igrači različitih nivoa znanja igraju međusobno, a da pritom i jednom i drugom igraču igra bude interesantna. Go može da se igra na tablama razlićitih dimenzija i početnicima se preporučuju manje table na kojima su partije jednostavnije i kraće traju.
A sad da kažemo nešto i o samom anime naslovu.
Istražujući staru Go tablu koju je pronašao u šupi svoga dede, Hikarua opseda duh pradavnog Go majstora i igrača pod imenom Sai Suđivara, koji je čekao hiljadu godina da odigra potez koji se u Gou naziva Božja ruka – dakle, savršen potez. Sai ubeđuje Hikarua da počne igrati Go, ali da mu on navodi poteze. Međutim, nakon nekog vremena, sam Hikaru zavoli Go i počne igrati ovu igru samo za sebe. Pored toga, Go se za hiljadu godina promenio – evoluirao je i igrači su sada dosta jači, s obzirom da su imali generacije i generacije majstora Go igre od kojih su mogli da uče. Može li ovaj duo oformiti dobar odnos i može li dospeti do vrha Japanske Go zajednice i može li Sai, napokon da odigra Božju ruku, saznaćete ako pogledate ovaj shounen naslov.
Pre svega, ovaj šturi opis anime od sedamdeset i kusur epizoda nie zadovoljavajući; možda Vam se čini kako je anime sa ovakvom radnjom glup ili nedajbože loš, ali to nije tako. Anime krase dobri likovi, zanimljive partije i sam glavni lik, koji odrasta tokom serijala. Anime se može podeliti u dva dela – prvi, koji sadrži stadnardni plot u shounen naslovima (mladić ispred sebe ima cilj, ide nekim trnovitim putem da ga dostigne) i drugi, koji će se dakako svideti pravim ljubiteljima anime naslova. Taj drugi aspekt je sledeći: za razliku od drugih shounena, Hikaru no Go ne stvara samo bazu na tome da glavni lik jača u veštini baratanja kamenčićima na Go tabli – pažnja se obraća na njegovo sazrevanje kao čoveka, kao osobe, mladića koji ima svoje mane i vrline i spoznaje ih tokom ovog serijala.
Animacije nije neka za današnje standarde, ali se vidi napredak od tri četiri godine koliko se anime prikazivao. Likovi postaju bolje animirani i nacrtani u odnosu na prve epizode. Muzika je okej, što je odlična pohvala, jer svi znate da ja uopšte ne obraćam pažnju na muziku u anime naslovima.
Likovi Hikaru no Goa su jedinstveni ali ostaju realni, teraju nas da se identifikujemo sa njima. Svaki Go igrač (i ovde baš mislim svaki) je odlično odrađen, ima svoje osobine i mane, na svoj način napreduje u ovoj igri, ili nazaduje, naravno. Život jednog profesionalnog Go igrača nije svakidašnji, i to nam likovi u ovom serijalu odlično prikazuju.
E sad. Loš apekt anime naslova. Anime nije dovršen. Manga jeste, ali anime nije. Najžalija činjenica je ta da anime i manga nisu toliko daleko u svom kraju, to jest, trebalo je snimiti još samo par epizoda da se i anime završi. Za one koje Hikaru no Go oduševi, ostaje manga da Vam zaokruži priču. Perin, over & out.